Brieven van Texelaars in den Vreemde. VOOR DE VISSCHERS. (Vervolg van le pagina.) De betrokkenen kunnen echter z.i. thans niets doen. De gemeentebesturen Texel's bestuur deed wat het kon. Binnenkort komen er waarschijnlijk adressen van Texel, Terschelling en Harlingen. Als de conclusie van de commissie gun stig is en de Kamer accepteert deze, dan is de vraag, wat de minister zal doen Het zou een zeer ongewone gang van zaken zijn, als de minister opnieuw wei gerde Dan zal een uitspraak van de Ka mer worden gevraagd om de zaak door te zetten. De Tweede Kamer zal dus uitein-i delijk beslissen. Als de zaak verloren wordt zal dat met eere geschieden. Bin nen het raam van de wettelijke mogelijk heden is gedaan, wat mogelijk is. Er is en er zal worden gevochten tot het ui terste. Getracht zal worden voor Pa- schen een beslissing te krijgen. Blijft eens gezind. Dit zal ons optreden ten goede' komen. Aparte acties 'zullen de zaak al leen maar schade doen. Een hartelijk applaus beloonde de dui delijke uiteenzetting van de heer Drop. De heer A. Boon (die een aparte actie voor de wiervisschers had gevoerd) zeide de waarschuwing geproefd te hebben. Hij voelde, dat afzonderlijke actie thans krankzinnigheid zou zijn. Als de minister echter allen als belanghebbenden had aan genomen, wilde hij apart actie voeren. Dhr Drop zeide, met genoegen te hebben vernomen, dat dhr Boon inzag, thans niets te moeten doen. Wat er na erv kenning moet gebeuren, lijkt bij de heer; Boon op onwetendheid te berusten. Als de betrokkenen in het algemeen als be langhebbenden worden erkend, wordt elk geval afzonderlijk onderzocht door een plaatselijke commissie, waarbij het ge meentebestuur ontzaggelijk veel werk zal moeten verrichten. Er wordt onderzocht of er steun dan wel crediet verleend zal worden, er is de kwestie van waardever mindering van eigendommen, opleiding van kinderen, etc. Dan begint eigenlijk pas het werk. Voor afgewezenen moet in beroep worden gegaan, etc. Eensgezindheid is dan meer dan ooit noodig. Nadat ook nog een vraag van de heer Pogger is beantwoord, sluit voorz. Hen- kes de vergadering met dank aan de hee» Drop voor zijn duidelijke uiteenzetting en voor het vele werk, tot heden door hem verricht. GIFTEN VOOR HF.T WITTE KRUF?- Fam. K., Den Hoorn f2.50. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. H E., Oosterend f5.—. G. B., Oosterend f 2.50. Fam. K., Den Hoorn f2.50. yEEL TEXEL WEET HET ST. DEUS DF.DIT. De aandacht van de leden van deze landarbeidersbond wordt gevestigd op de advertentie, waarin zij tot een vergadering worden uitgenoodigd. PENSIONGIDS. De pensiongids 1938 van V.V.V. Mooi Texel gaat weldra weer ter perse. Opgaaf van advertenties, wijziging ot aanvulling van reeds verstrekte gegevens kan nog geschieden tot uiterlijk Donderdagavond 13 Januari a.s. ORANJEFEEST. We schreven reeds over de wijze, waar op het feit van de a.s. gjeboorte van een' Oranje-prins of -prinses op initiatief van de Oranje-Vereen, hier feestelijk zal wor gen gevierd. Wanneer de klokken zullen luiden en wanneer de saluutschoten 101 of 51 gelost zullen worden, hangt at van de tijd, waarop het geboortebericht ons bereikt. Het zal zijn onmiddellijk na het bin nenkomen van dit bericht, wanneer de heuglijke tijding tusschen zeven uur 's morgens en 10 uur 's avonds wordt ver nomen. Komt het geboortebericht tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens, dan worden de schoten gelost en de klokken geluid des morgens om zeven uur. Wanneer het bericht niet te laat komt, wordt op de geboortedag des avonds door Tex. Fanfare taptoe gehouden. Komt het bericht voor des middags twaalt uur, dan zullen, op voorstel van de. Fanfare, na het klokluiden gedurende een halt uur van de torentrans af muziek nummers ten gehoore worden gebracht. De dag. na de geboortedag, op de na tionale feestdag dus (dit is een Maandag, indien de geboorte op Zaterdag plaats' heeft), vangt, zooals uit het bovenstaande blijkt, misschien met klokgelui en saluut schoten aan. Indien dit gelui en deze schoten op de geboortedag reeds hebben geklonken, worden de feestelijkheden des middags ingezet en wel met Volksspelen op de Groeneplaats, van half twee tot vier uur: VRAGENBUS Wie kan een onzer abonné's helpen aan een opgaaf van de samenstelling van bakolie (boterolie)? Wij hebben er in onze naslagwerken vergeefs naar gezocht. Zitten er ook zuren in zooals in sla-olie? Red. HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. ZOO SPRAK. CHAMBERLAIN, min.-president van Engeland: Japan heeft nooit getracht door vreedzame middelen een regeling tot stand te brengen inzake zijn strijd tegen China. Engeland is nog steeds bereid met alle vreedzame middelen de vrede te dienen.. STOJAD1NOW1TSJ, minister van buitenlandsche zaken van Joego-Slavië;. Nooit hebben de volken in dit deel van- Europa (de Balkan) een tijd van zoo stabiele vrede gekend als nu. Als er drei gende wolken aan de hemel van de inter nationale politiek zijn, dan stjjgen deze wolken niet op uit de Balkan. Voor heeren boven 16 jaar: a. „Rondjesloop" door Den Burg. Deel nemers gelieven zich om 1.15 uur aan te melden voor hotel Texel. Inleggeld 10 cent. Prijzen f5.t3.f2.fl. b. Touwtrekken. Inleggeld 10 ct. Prijzen 13.en f 1.50. Voor dames boven 15 jaar: a. Baltrappen. inleggeld 10 ct. Prijzen f3.—, f2.—, fl.—fl.— b. Strijd om de man. Inleggeld 10 ct. Prijzen f3.—, f2.fl.— Van halt vijf tot zes uur zal men op de Groeneplaats getuige kunnen zijn van de vertooning van lichtbeelden en films, waarvan oud en jong zullen kunnen genie ten. Met behulp van Vonk's Geluids installatie zal het toelichtend woord, daar bij gesproken, door ieder kunnen worden gevolgd. Voor de projectie zorgt de Tex. Courant Wanneer er niet gesproken wordt worden grammof. platen gedraaid. Om half acht stelt Tex. Fanfare zich op voor een rondgang met als einddoel- het terrein-Koogerstraat, waar, na een toespraak van de Burgemeester, een bui tengewoon fraai en omvangrijk vuurwerk zal worden ontstoken. Ook op het terrein zal muziek aanwezig zijn. Entree 20 ct. Kinderen beneden 14 jaar 10 ct. Na het vuurwerk wordt er in de Ned. Herv. Kerk een Oranje-avond belegd. Daar worden o.a. twee interessante Oranje films vertoond. Een van het hu welijk' van de Prinses en de Prins en een: van hun Blijde Incomste in Soestdijk. Ook zal een groot aantal lichtbeelden, betrekking hebbende op blijde en droeve gebeurtenissen in het Koninklijk Huis op het witte doek gebracht en toegelicht worden. Ter afwisseling zullen nationale liederen worden gezongen. De toegang is bepaald op slechts 10 ct. PLUIMVEEFILM. Donderdag 20 Januari a.s. zal de Coop. P.T.V. „Texel" in hotel Texel een Pluim veefilm vertoonen. Aanvang acht uur. (Zie adv.) DEN HOORN LEZING OVER VISSCHERIJ. Ook de Zaterdag in Ons Huis door de heer J. Parlevliet gehouden lezing over de visscherij mocht zich in flinke be langstelling verheugen. De heer Jb. Lap heette spreker en de overige aanwezigen hartelijk welkom, waarna de heer Parle vliet begon met een woord ter aanbeve-i ling van het gebruiken van meer visch.. Daarna vertelde spr. over de treilervis- scherij bij IJsland, waarbij gedemon streerd werd een klein model trawlernet, vervaardigd door de heer F. Krijnen, van Oudesehikl en afgestaan aan Texels Mu seum. Ook werden nog verschillende licht beelden vertoond over de visscherij bij en kiekjes var. IJsland. In de pauze werd; zeker wel de grootste reclame voor .„eet meer visch" gemaakt, want alle aanwezi gen werden onthaald op een fijne haring. Hierna vertelde spr. veel over de haring- visscherij, over de loonen, het leven aan, boord van de loggers, de wijze van vis- schen, enz Ook over hachelijke gebeur tenissen, door hem persoonlijk mede ge maakt. Uit al zijn mededeelingen viel wel op te merken, dat dit bedrijf aan spreker goed bekend is. Zijn causerie werd dan ook met groote aandacht gevolgd. Aan het slot bracht de heer Jb. Lap' spr. en, de aanwezigen hartelijk dank. Holy Ghost Fathers Bagamoyo Tanganyika Territory, B.E. Afrika. Bagamoyo, 2 Jan. 1938. Zeer geachte heer redacteur, Hierboven mijn nieuwe adres. Ik kon het niet eerder opgeven, daar er van twee. kanten werd getrokken. Het ging er om of ik in het koele binnenland (Morogoro) een bestaande school zou gaan opwerken of hier aan de kust een nieuwe stichten. Tot het laatste is nu besloten en mijn eerste zweetdruppels zijn hier gestort, die de laatste wel niet zullen wezen. De thermometer n.l. schommelt hier tusschen 30 en 34 gr. Celsius en het heetste jaar getijde, JanuariMaart, begint pas. Maar dat is tenslotte bijzaak. Ook dat ik mij er aan zal moeten gewennen zes ot acht keeren per dag te verhemden, om de erg ste prickley heat of roode hond zooveel mogelijk te weren. Bagamoyo levert het droevige gezicht op van eën doode stad, van een lijk in ontbinding zou ik bijna zeggen. Waar vroeger tienduizenden menschen dooreen- krioelden, liggen nu heele straten in puin of ziet men slechts hier en daar sporen- van bewoning. Als oude hoofdstad van Tanganyika en uitgangspunt van alle groote karavanen naar het binnenland van missionarissen, ontdekkingsreizigers en helaas ook slavenjagers, was hier vroeger alles leven en bedrijvigheid en welvaart. In een groot kamp neven de stad zag men vroeger wel tot 50.000 dragers jaar lijks at en aankomen. Bewijzen van de vergane grootheid dezer stad, die nu nog slechts eenigc honderden bewoners telt, is een statig regeeringspaleis, zijn een menigte prachtig gebeeldhouwde deuren en kozijnen, die men ziet staan en han gen in de heel en half ingevallen huizen van de uitgestorven straten. Ook de Missie heeft uit die tijd een keurige kathedraal en een groote pastorie, veel te groot voor de huidige behoeften. De uitgestrekte ne vengebouwen zijn geducht bewerkt dooi de tand des tijds, die hier onmeedoogen-', knabbelt in het snikheete en vochtige klii maat. Mombasa en Waa lijken me veel koeler; daar loopt de kustlijn veel gun stiger voor de zeewind en ligt er ook geen hopeloos lang eiland als Zanzibar vlak voor de kust. Tot de Missie behoort een belangrijke kokos-plantage, die vóór de crisis veel bijdroeg om onze honderden schooltjes, overal in het binnenland verspreid, op de been te houden. Nu wordt er sinds jaren zeer weinig zooal eenig profijt gemaakt, doch voornamelijk gaat het werk door om het noodlottige stilliggen der machi nes te voorkomen, alsook het gevaar voor verbranden of vervuilen der plantage. Behalve vijt Zusters, die belast zijn met de meisjes-ischool, hospitaal en apotheek, ouden-van-dagen-tehuis en melaatschen dorp, enz., heb ik hier momenteel nogétn jonge Pater voor het buitenwerk en twee- Broeders, voor plantage, machineriën, enz. U begrijpt waarom het oog viel op Bagamoyo voor de nieuwe kustschool, OOSTEREND. N. C. R. V.-FILM. Vrijdag 8 Jan. in de Geref. Kerk. De middagvoorstelling van de N.C.R. V.-Film, welke om 5 uur begon, werd door een flink aantal personen bijgewoond. Ook door vele ouderen, die voor 'savonds geen kaart meer konden bekomen. Ds. Van der Leer sprak een kort ope ningswoord. De avondvoorstelling begon om S uur. Van Den Hoorn en Den Burg reden drie bussen. Om acht uur is de Geref. Kerk tot de laatste plaats bezet. Ds. V.d. Leer laat ter opening zingen Ps. 75:1 en gaat voor in gebed. Ds. gaf zijn vreugde te kennen over de groote op komst en zei verder o.a.: Het zal een genoegen zijn om het werk der N.C.R.V. van dichtbij te zien. Treffende beelden' worden geg-even; moge u hier winst uit meenemen. De blauwe busjes worden ieder aanbevolen. Hierna wordt eerst vertoond de film „Hoe 't reilt en zeilt". We wonen eerst een belangrijke bestuursvergadering bij, waarin besloten wordt tot de bouw van een nieuwe studio. Vervolgens zien we de radio beluisteren in de huiskamer, we zien en hooren uitvoeringen in de studio, de omroeper voor de microfoon, Prinsjes dag in Den Haag, met de reportagewagen met bovenop de heer Tolk; Koninginne dag in Rotterdam, waar mevr. Grimberg- Huvser duizenden kinderen dirigeert. De collectanten voor het nieuwe orgel voor de NCRV vragen de aandacht en daarna vertoont de film ons in kleuren de pracht uit de omtrek van de studio. Op de hei maken we de oefeningen mee van de Gele Rijders, waarbij Z.K.H. Prins Bernhard in 't gelid galoppeert. Ter afwisseling wordt gezongen en dan volgt op de film, getiteld „In Stormgetij", een stuk levens geschiedenis van een jonge man, die van zijn christelijke opvoeding afwijkt en ten- als het eenig remedie om wat vervallen is weer op te beuren. Een commerciëel, opleven van Bagamoyo in de naaste toe komst althans, schijnt welhaast uitgeslo ten door de nieuwe haven- en hoofdstad Dar-es-salaam met haar groote spoorweg dwars door het land. En een stuk ten noorden van Bagamoyo heeft Tanga een spoorlijn tot diep in het binnenland. We zijn ondertusschen aan het oprake- len gegaan der oude gebouwen, voor zoo ver ze nog bruikbaar zijn, en voor een honderd jongens hopen we plaats te ma ken vóór Februari. Vroeger leefden er honderden kinderen op de Missie, meestal vrijgekochte slaafjes, en waren de Missie werkplaatsen beroemd. Oorlogsschepen en handelsvaartuigen kwamen hier hun averijen herstellen. Van de aanvang af heeft de Missie haar offers en toewijding biezonder be steed aan de slaven, meerendeels door haar op de Bagamoyo-markt vrijgekocht voor prijzen die variëerden tusschen 200 en 300 gulden. In de jaren van haar be staan. heeft ze aldus aan meer dan 3000 van die ongelukkigen vrijheid en christe lijk geloof kunnen geven en vele houder den verlieten de Missie als degelijke vak lui. En heel veel werd er ondertusschen gedaan om de omgeving uit groote stof felijke ellende ook op te beuren, en te brengen tot een gezonder en beter be staan. Vooral bij tijden van beproeving, toen b.v. in 1870 duizenden menschen stierven aan cholera, wel 40 tot 50 dooden per dag. Op het kerkhof liggen over de dertig meestal zeer jong gestorven mis- sionarissen, wier gemiddelde leeftijd ze ker niet boven 30 valt. Bagamoyo was bezit van de Mohame- daansche Sultan van Zanzibar en het deed me goed in het Dagboek der Missie de volgende woorden te lezen, door de Ara bische magnaat in 1878 op de Missie uit gesproken: „Gij hebt Bagamoyo ge maakt; vroegter was het maar een dorp, jrm en zonder beschaving, dat heden ech ter een bloeiende stad is door de stuw kracht. die gij aan de landbouw hebt ge geven, terwijl ieder nu uw voorbeeld na volgt". De neergevallen en bijna afgebroken draad zal ik met Gods hulp weer opne men. Tijden en omstandigheden verander den, maarniet zoo de roeping der Missie: die is en blijft: vrijmaken, beschaven, op heffen. Vooreerst zal de school komen te staan in het teeken van landbouwkunde en vak-onderwijs, waarvoor gelukkig nog ruime werkplaatsen en heel wat werktui gen aanwezig zijn, ofschoon onze oude motor nog maar onder 5 atmosferen kan werken inplaats van 15, vanwege de ge barsten pijpen. Voorts moet er een me dische afdeeling komen voor de behande ling van de meest verspreide kustziekten, die een onfrisch lijstje uitmaken, jazelts de oorspronkelijke bevolking met uitster ven bedreigen op korte termijn. Dan werk tuigkunde, enz., enz. Zes jongens heb ik hier. De anderen moet ik vinden en dan disciplineeren. De school organiseeren en het personeel vor men. En dan de rekeningen betalen. Als mijn kokosnoten nu maar flink meehelpen. Geld, zegt men, is de wortel van alle kwaad. Stuurt me worteltjes! PATER WITTE. slotte in den vreemde door de radio tot inkeer komt. Schitterend is het om te zien, hoe Jan van kleine jongen at de aan trekkingskracht naar zee voelt. Wanneer hij groot is, gaat hij naar zee, maar Jan wijkt van het pad van zijn vader af en komt in de kroeg. Na een scheepsonge- luk wordt hij naar een ziekenhuis ver voerd. Tijdens zijn verblijf daar wordt hij getroffen door de klanken van de ra dio; Blijf met mij, Heer, als 't zonlicht niet meer straalt. Die missen hun uit werking niet. De films maakten diepe indruk. Het was een schitterende avond. De beelden waren helder, de klanken iets te sterk en minder duidelijk. Ds. Moen sprak aan het einde een dankwoord. Wij zijn de N.R.C.V. dankbaar, zei spr. De radio is na de boek drukkunst wel de grootste uitvinding. God heeft ons ook hierin de taak gegeven. Gods zegen moge rusten op de NCRV. Mogen haar programma's blijk geven van een nuchter kerkelijk standpunt en de luisteraars voeren tot Christus. Dat haar eenheid en samenwerking mogen leiden tot de kerkelijke eenheid. Dat we moge bidden voor haar leiding tot verheerlij- lijking van Jezus Christus. Ds. Moen liet tot slot zingen Ps. 150:1 en ging voor in dankgebed. D. Goed y* drukw drukwerk bevordert Uw omzet TEXELSCHE DRUKKERIJ COURANT. Als het staat in de I Texelsche Courant.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2