Bezoekt de Balansopruiming van Frans Zegel Kz. Bij de geboorte v. Prinses Juliana TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Geweldige koopjes. aan den Burg en te Oudeschild. leder raadt mee. Zes prijzen. Texelsohe Berichten Loop der bevolking gedurende het jaar 1937. Texelsche Courant Kinderkoor Woensdag 12 Januari 1938 - J- iiiin min min mm - J- DE COCKSDORP. BEVORDERD. PLECHTIGE HOOGMIS. Op de Nationale Feestdag wordt des morgens om negen uur in de R.K. Kerk alhier een plechtige hoogmis opgedragen. MOND- EN KLAUWZEER. Sinds onze vorige opgave slechts één nieuw gevai. Op neden zijn dus 56 be drijven aangetast. KÖOk DE MELK. EET MEER VISCH. Naar men ons meedeelt zal hier bin nenkort een propaganda-filmavond wor den belegd onder de leuze „Eet meer visch". Een dergelijke avond werd te Oudeschild reeds gegeven onder auspiciën van N.H. Zusterkring en Soc. Dem. Vrouwenclub. CORN. VAN DER VLIES TEXELS OUDSTE MAN In vorig nummer schreven we: j.Zijn we wel ingelicht, dan is de heer Jb. Zuide- wind Sr. door het overlijden van J. Roe per Tz. de oudste mannelijke ingezetene van ons eiland geworden!" Deze week vernamen we echter, dat we eenige maan den „in de war" waren, daar de heer C. v.d. Vlies, aan De Koog woonachtig, geboren te Petten, 5 Febr. a.s. zijn 93ste verjaardag hoopt te vieren. De heer Jb. Zuidewind Sr. is evenwel op Texel ge boren en getogen. Hem komt dus de eer toe de oudste „rasechte" mannelijke Texe laar te zijn. BIJ C. v.d. VLIES THUIS. Dezer dagen hebben we de krasse baas in De Koog opgezocht. Daar woont hij al ruim 20 jaar bij zijn zoon L.v.d. Vlies in. Als we de woonkamer binnengaan, treffen we daar de oude baas, vlak naast de kachel, met de armen over elkaar. We treffen het zeker, u thuis te vinden, merken we op: We hoorden, dat u dagelijks nog uw strandwandeling maakt. Neen, meneer, antwoordt de oude Cornelis: Dat is heelemaal geen tref fer. want ik kom 's winters met dat grieperige weer de deur niet uit. Op zoo'n leeftijd heb je het zoo maar te pak ken. Inderdaad, er hangt een loodgrijze lucht, welke niet veel goeds belooft Af aar 's zomers, vervolgt hij, 's zo mers, als de zon zoo fijn ^schijnt, dan hou ik het niet meer uit in "huis. Zoo'n' keer ot vier ga ik dan naar de zeekant; om brandhout. Dat is toch wel kras, merken we op. En werkelijk, als we hem daar zoo viet zien zitten, nog zoo recht van lijt en le den als het maar kjan, dan is het nauwe lijks te gelooven, dat hij weldra het, derde streepje achter zijn negen kruisjes zet. Voorzichtig aan maar, meenen we. Natuurlijk, maar ik kan er nog we zen hoor, want fic ben zoo gezond als 'n visch. Eigenlijk ben ik nooit erg ziek ge weest en mijn ooren en oogen zijn nog: altijd goed evenals.... de eetlust. Als we de oude baas vragen iets over zijn leven te vertellen, worden we niet te leurgesteld Ik ben in 1845 te Petten geboren Mijn vader was toen meest bij de zee wering aan het werk. Jonge, jonge, wat was het me toen een tijd. Mijn vader mocht bij die zeewering maar drie dagen; per week werken tegen drie kwartjes per dag. De overige dagen ging hij hout ha len van strand om de „plaat" er mee te stoken De plaat was een soort stook plaats. In het midden van zoo'n ijzeren, plaat was een gat, waarin het vuur lag. Op de plaat warmden we vaak onze voe ten. We waren thuis met z'n negenen. Ik had n.I. vier broers en twee zusters Nu is er niet één meer van hen in het leven. U begrijpt, dat we het toen slecht, heel slecht hadden. Meer dan eens moes ten we met een „reepie" (stuk koolraap) naar bed. Ik was nog maar zes jaar, toen mijn vader overleed. Toen zag het er voor ons heelemaal donker uit. Ik heb niet eens drie jaar school gegaan. De leerplichtwet was er nog lang niet en daarom moest ik met m'n negende jaar al met m'n broer mee naar de zeewe ring om helm te planten. Met dat helm- planten verdiende ik twintig cent per.... dag. Ja, dat was in „die goeie ouwe tijd". Mannen Vrouwen Totaal. 31 December 1936 4177 3868 8045 Geboren te Texel 52 90 132 elders 1 3 4 Ingekomen 117 131 248 4347 4082 8429 Mannen Vrouwen Totaal Vertrokken 133 129 262 Overleden 41 55 96 174 -- 184 358 31 December 1937 4173 3898 8071 1936 4177 3868 8045 Toename 26 Ik ben m'n heele leven bij de zeewering* geweest, zoo'n beetje als los werkman. Niet alleen bij Petten, maar ook aan de Heldersche zeewering en op Vlieland. Mijn vrouw, die van dezelfde leeftijd was als ik, is 43 jaar geleden gestor ven. Een heele tjjd ben ik daarna nog op m'n eigen gebleven. Behalve 's winters, dan ging ik bij mijn zoon Lou in. Ik heb maar één kind, zoo gaat hij verder, maar dat kind is ook al bijna 70, en hij wijlst op z'n zoon Louw, die tegenover ons zit. - Van 1911 at ben ik geheel bij mijn zoon in. We wonen nu al weer 20 jaar in De Koog. Hier heb ik m'n zoon tot m'n tachtigste met het planten van helm geholpen. EEN STERK GESLACHT! U bent nu al gauw 93, merken we op: Hebben uw broers en zusters ook zoo'n hooge ouderdom bereikt? Nou en of, krijgen we dan te hooien: Mijn broer janus, die vorig jaar in Petten overleden is, werd 89, terwijl één van mijn zusters zelfs de 94 gehaald heeft. Mijn moeder was 93, toen zestiert. Ik heb één zoon, twee kleinkinderen en vier achterkleinkinderen en van hen is de) oudste ook al weer 15 jaar. Die groeit, me ook al weer over het hoofd. De oude baas glimlacht eens: Ja, de de tijd vliegt om, ik kan het tenminste niet meer bijhouwen. Men meent wel eens achter het „ge heim" van het oud worden te kunnen komen. Wij hebben er bij ons praatje met Van der Vlies natuurlijk^ niet naar gevraagd, maar zeker is, dat* voldoende rust een der voornaamste factoren is om „lang" te kunnen leven. C. v.d Vlies „schiet" 's avonds al om kwart over zes onder de wol en wordt niet vóór halt acht wakker. Bij ons afscheid hebben we de krasse, gemoedelijke baas stevig de hand ge drukt en de hoop uitgesproken, dat hij nog vele jaartjes „de oude" mag blijven. Aan goede verzorging zal het u bij uw zoon zeker niet ontbreken, verzeke ren we. - En óf, valt mw. Van der Vlies ons bijWe kunnen hem n et meer missen. CURSUSSEN - A.T.M.V. G.steravond zijn de cursussen van de A.T.M.V voor het behalen van het mid denstandsdiploma in de U.L.O. in te genwoordigheid van Burgemeester Kamp, Wethouder Kager, Secr. Jonker, en '1 Bestuur der A. l'.M.V. officieel geopend. De heer l.Vlessing heette de aanwezi gen, de cursisten, de leden van het Du- gelijksch Bestuur der Gemeente en de leeraren, de heeren Oele, Jouwersma cn S.E.Engel, hartelijk welkom Het stemde spr. tot voldoening, dat door vlotte en p.ettige samenwerking het mogelijk was in zoo korte tijd de cursussen te orga niseeren. De ordening, die reeds bij vele bedrijven bekend was, is thans ook tot de middenstand uitgebreid, waarvan de ves tigingswet een bewijs is. Deze wet stelt eischen aan ambachtslieden en midden standers, zoowel op stoffelijk als op gee stelijk terrein. De middenstander, die de schakel vormt tusschen producent en con sument moet op zijn taak berekend zijn. Door velen wordt evenwel het ingrijpen in het bedrijfsleven euvel geduid. Zetrach ten zich op allerlei manier aan de eischen van de wet te onttrekken in plaats van met energie te werken voor het diploma. De wet biedt vele voordeden Er zul len zich zeker nog wel eens moeilijkhe den voordoen, maar spr. hoopte, dat allen bezield zullen zijn met de gedachte hun kennis zooveel mogelijk te verrijken. Spr sprak ten slotte ae wensch uit, dat de ze cursussen voldoening zullen schenken Burgemeester Kamp zeide, dat b. en W. met genoegen gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging van het Bestuur om de opening bij te wonen. Wethouder Vlaming kon tot zijn spijt door lichte ongesteldheid niet aanwezig zijn. De maar regelen, aldus spr., dragen tweeërlei ka rakter. De vestigingswet zal er toe bij dragen de welvaart onder de middenstan I te vergrooten. Slechts weinigen weten, hoe slecht de middenstand er dikwijls voorstaat. Daarom is het zeer belang rijk, dat deze maatregelen zijn genomen. In de tweede plaats zullen de middenstan ders een grooter ontwikkeling krijgen, dus meer capabel worden. Het bestuur mag zich gelukkig prijzen, twee van de beste leeraren op Texel 'bereid te lub ben gevonden de cursus te leiden. Iets, zal bij de middenstanders altijd voorop moeten staan, ging spr. voort, cn we. het dienen van de menschheid. Het die-, nen „service" is niet alleen moreel noodzakelijk, maar is ook nocdig om zich omhoog te werken. De heer S. E. Engel dankte, mede namens de andere leeraren, voor het in hen gestelde vertrouwen. Er zullen moei lijkheden zijn. Immers alles is nieuw. De juiste wegen moeten nog worden gezocht. De vestigingswet was echter noodig. Het aantal menschen in het kleinbedrijf is de laatste tijd ontzettend toegenomen. Er ontstond een moorden de concurrentie. Door de vestigingswet zal de middenstand eenigszins beschermd worden De cursus zal natuurlijk niet al les kunnen leeren. De lessen zullen slechts wegwijzers kunnen zijn. De neer Vlessing dankte de heeren Kamp en Engel voor hun woorden en wees met nadruk op de opmerking van de Burgemeester: service vóór alles. De klant is koning. Daarvan is de midden stander helaas nog te weinig doordron gen. De cursisten begaven zich hierop naar hun diverse leslokalen, waarna de lessen een aanvang namen. H. SOESTDIJK. Dr. J. de Groot, de arts van de Prinses, deelde gisteren in de dagbladen mee, dat de a.s. Blijde Gebeurtenis vermoedelijk pas over één ot twee weken zal plaats hebben. De ge zondheidstoestand van de Prinses is uit stekend. De emoties der laatste weken hebben op H.K.H. geenerlei nadeelige invloed gehad. OP DE NATIONALE FEESTDAG. Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld moven de cafe's op de natio nale feestdag tot 4 uur volgende morgen geopenu zijn. Om vijf uur mogen zij her opend worden, maar dan zal er geen gelegenheid meer gegeven worden tot bal. HANDELSREGISTER. C. en J.Smit, Molenstr., timmerbe drijf. Rechtsvorm gewijzigd. Fr. Zegel Kz., ludeschild, groot- en kleinhandel in zeegras, in liq. getreden. Wordt voortgezet door de vennooten K. Zegel Fz. Jr. en J.J. Zegel Fz„ onder de zelfde handelsnaam. J. v. d Berg, De Waal, smederij, over gegaan aan B. v. d. Berg. C. Witte Dz., Warmoesstr 5., Kleine Bazar, in emaille, enz. Filiaal gevestigd te Oosterend, Kerkstraat 14. DE KOOG DE NIEUWE WEG NAAR ZEE. Maandag zijn de werkzaamheden aan de nieuwe weg door de duinen, van pen sion Op Duin tot het reddingboothuisje, hervat. Zooals bekend wordt deze weg aangelegd, om die, welke via het bad hotel loopt, te ontlasten van het drukk-o verkeer, waardoor het tijdens het hoog seizoen wel eens tot stagnatie zou kunnen komen: De Koog ontwikkelt zich im mers meer en meer. Vorig jaar is er van Op Duin af al een gedeelte van de weg klaar gekomen en, voorloopig, om te bezinken met ruigte bedekt. Met het r.og te maken gedeelte, 250 M. lang en 10 M. breed, hoopt men in- April gereed, te zijn. Het werk wordt geheel in werk verschaffing uitgevoerd. Momenteel is er 1520 man bezig. De nieuwe verbinding zal komend seizoen nog niet gebruikt kunnen worden, daar de ondergrond e zijn plaatsen, waar de weg vijf M. opge hoogd moest worden nog te versch is. Het ligt in de bedoeling om de weg te be straten maarde gemeente heeft voor loopig nog geen geld voor het grijpen. C. Mortimer schrijft in het keurig uit gevoerde boekje „Prinses Juliana ver loofd"*) o.a. het volgende: Velen zullen zich de spanning der laat ste dagen van \pril 1903 nog h, ruineren. Een Haagsch journalist van naam heeft later zijn indrukken uit de laatste uren van angstig en hoopvol wachten weerge geven: In die nacht ging niemand van ons naar bed. De pers, uit eigen land en! uit alle streken der wereld bijeen, wachtte Zij wist, zij was gewaarschuwd. Van uur tot uur wachtte zij in nerveuze spanning) Zoo af en toe kwam een hofdignitaris een gesprek aanknoopen. Midden iu de nacht, om drie uur, werd de journalisten) een souper aangeboden. De pers-van alle- landen, 's nachts om drie uur, soupeerend en wel iu liet Koninklijk paleis, wach tende op het Oranje-KindEn in de, duisternis, buiten in de late avond, in de) vale nacht en de bleeke morgenstemming stond volk. En op de bank, aan de voet van de oude kastanjeboom zaten men schen. Eu de Zwijger stond en staarde Om zeven uur 's morgens ging de deur open van het journaHstenvertnek. „Mijne heeren", zeide een dignitaris, „ik kan u meedeelen, dat er een prinses is geboren". Een paar minuten later had het be richt alle redactiebureau's ter wereld be reikt. Plechtigheden, geschenken, gelukwen- schen, volksfeesten volgden.. Waar men kwam, het was al Oranje. Wimpels, mutsen, zakdoekjes, illuminatie. Op zulke dagen kan Nederland buiten zichzelf zijn van uitgelaten vreugde. Libel no. 50, verlucht met 12 foto's. Prijs t U.45. De Boekhandel heeft het in voorraad. AANVANG REPETITIES hedennfidJag 2 uur in Eelman's Zaal. TEXEL OP DE FIETS. Door de directeur van liet postkantoor alhier, werd ons welwillend meegedeeld, er aan het postkantoor in 1937 niet min der dan 4939 rijwielbelastingmerken ver kocht werden, waarvan 1200 in Juli en 3635 in Augustus Ln 1927, dus tien jaar geleden, werden er 2830 verkocht, d.i. 2109 minder. Toen bereden er dus van de zeven Texelaars drie een fiets en nu zouden er vijf van de acht een fiets, berijden. Dit zou een groote vooruitgang beteekenen, maariu 1927 waren de plaatjes geldig van 31 Dec. tot 31 Dec. d.a.v en nu werden ze in het hoogseizoen verkocht, toen hier zeer veel bezoekersi waren. Ook zij hebben hier ongetwijfeld honderden plaatjes gekocht, wat bij de berekening van het aantal wielrijdende Texelaars in aanmerking moet worden genomen. OUDESCHILD VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 4 Jan.: 484 Kg. wulken 20 et; 300 Kg. garnalen 15 ct. 5 Jan. 107 Kg. wulken 20 ct.67 Kg. garnalen 15 ct. 6 Jan.: 531 Kg. wulken 20 ct. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Joh. van 't Noordende, thans te Goebeng, 'Soerabaja, werd dezer dagen, na atge- legd examen, bevorderd tot marinier le klasse. Hij heeft deze graad in de kortst mogelijke tijd behaald met aanteeke- ning „zeer goed". OFV HOOI? V IDE BLIJDE GEBEURTENIS. Komt het Geboortebericht voor des avonds negen uur, dan zal Fanfare D.E.K. dezelfde dag nog een rondgang maken. Het publiek wordt verzocht zich bij de muzikanten aan te sluiten. Houdt vlag gen en, vooi des avonds, lampions gereed om deze in cie stoet mee te voeren. Daags na de geboortedag, dus op de Nationale feestdag, wordt des morgens in de N.H. Kerk een wijdingsdienst ge houden. Dit dus in afwijking van het oor spronkelijk plan, om eventueel op de geboortedag nog een dankstond te hou den. (Het desbetreffend bericht was reeds afgedrukt.) Op de Nationale feestdag wordt 's middags om twee uur een optocht ge houden met de schoolkinderen, voorafge gaan door D.E.K. In de school zullen de kinderen worden getracteerd.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5