fiWi V.V.V. Mooi Texel. Wilt U zelf een heerlijke soep maken... PAM- EN SCHAAKCLUB O.K.K. IN 1937. Dam- en Schaakclub O.K.K., welke Vrijdr.gavonds in hotel Texel bijeen komt, mag met volle tevredenheid terug zien op het voorbije jaar. Door de 32 le den werd een groot aantal wedstrijden gespeeld en steeds in de beste harmonie De animo voor het schaken is de laatste jaren sterk aan het toenemen. Nieuwe le den zijn altijd welkom. Zij kunnen zich aanmelden bij de heer J. Kikkert, secr.,, Hotel Texel. Jaarverslag 1 November 1936— 1 November 1937. III. NATUURMONUMENTEN. De natuur monumenten van het Staatsboschbeheer hebben veler belangstelling. In totaal werden in 1937 aan 3053 bezoekers ver gunningen verleend en wel: 955 voor de Mui, 1768 voor de Westerduinen (zil vermeeuwen) en 332 voor cfS Geul. VLIEGKAMP DE MOK. Eengroote attractie voor talrijke gasten was ook dit jaar een bezoek aan H.M. Vliegkamp De Mok. Hoogst voldaan over de wijze van rondgeleiding toog men huiswaarts. Een woord van beleefde dank aan de Commandant en zijn onderhebbend per soneel mag daarvoor op deze plaats dan ook niet ontbreken. Volgens opgave is 't kamp door duizenden personen bezocht. VUURTOREN. Ook de Eierlandsche vuurtoren is dit jaar, evenals in 1936 voor velen het doel geweest van een tocht. 4597 personen hebben de lichttoren be klommen, tegenover 3S16 in het vorig jaar. De opzichter en het verdere per soneel wordt gaarne dank gebracht voor de betoonde welwillendheid. LUCHTVAARTTERREIN. Iets nieuws was een bezoek aan het medio dezes jaars geopende Luchtvaartterrein Texel in polder Eierland. Tal van vreemdelin gen hebben daar een kijkje genomen en hebben genoten van het dalen en opstij gen der vliegtuigen van de K.L.M. en van de machines, bestuurd door de bemanning van het tijdelijk aldaar geplaatste deta chement van de militaire luchtvaartafdee- ling. Over de officieele opening van het luchtvaartterre zijn, voor zooveel ons bekend, in een 30-tal couranten artikelen verschenen. Daarnaast is menig bericht opgenomen over het succes, dat de K. L.M. met haar vaste zomerlijn Texel- Ainsterdam oogstte, welke lijn, wat het binnenlandsche verkeer betreft, behoort tot de lijnen, die aan de spits staan; Menigeen elders zal van deze berichten met be- of misschien wel met verwonde ring hebben kennis genomen en het be sluit nemen toch eens zijn vacantie te gaan doorbrengen op Texel, dat toch wel in trek schijnt te zijn. Van welke be tee-* kenis het kan zijn, als de K.L.M. in haai; reclame Texel regelmatig betrekt, laat zich moeilijk ramen, doch mag niet on derschat worden. COURANTENARTIKELEN. Het is hiel de plaats, gewag te maken van de vele andere artikelen, die ook dit jaar weder* in verschillende dagbladen en tijdschrif ten over lexei en zijn natuurscfioon zijn verschenen. Zonder mij te durven beroe men in deze volledig te zijn, moge ik her inneren aan de publicatiën van hlet Alge meen Handelsblad, De Telegraaf, de Nieuwe Rotterdammer, de Nederlander, de Maasbode, de Groene Amsterdammer, de Toeristenkampioen, De Kampioen, het boekwerk Friesland, de Waddeneilanden en het Auto- en Touringcarbedrijf. Me nigmaal was dit te danken aan de vaar dige pen van onze eere-voorzitter, Bur gemeester Mr. Kamp, wie onze vereeni- ging daarvoor danook veel dank ver schuldigd is. C. JONKER, secr. (Wordt vervolgd.) De school telt thans 65 leerlingen. Er slaagden dit jaar vijf leerlingen voor diploma A, één voor diploma B en drie voor de 3e klasse H.B.S. In tegenstelling met het vorig jaar is er in 1937 alleen maar eenig wrakhout aangespoeld, dat nauwelijks tien gld. op bracht. De in 1937 verkochte, in 1936 aangespoelde goederen gingen voor niet minder dan f 1349.50 van de hand. Naar de Directeur van het P.T.T.-kan- toor alhier ons meedeelt, bedroeg op 1 Januari 1937 het aantal aangeslotenen: bij de Radio-Centrale te Den Burg 147 Oosterend 52 Oudeschild 110 Totaal 309 De gemiddelde prijs per 100 eieren was over 1937 43 ct. hoog er dan over 1936. De financieele resultaten waren zeer be vredigend, hetgeen aanleiding heeft ge geven om alle bezittingen der vereen, tot op één gld. af te schrijven. En nu blijft er toch nog een reserve-saldo over. Wie meer van de gang van zaken vernemen wil, bezoeke de algemeene vergadering, welke binnenkort gehouden wordt. De school wordt thans door 53 leerlin gen bezocht (in 1935 door 38); 21 van hen nemen deel aan de nieuwe cursus. Dit jtiar hebben veertien leerlingen het di ploma behaald. Vermelden we verder: de vergaderingen van de Vereen, van Oud-leerlingen, in de wintermaanden ge regeld om de 3 weken gehouden en ge middeld door 40 personen bezocht, een hooger aantal dan vorig jaar; de excur sies naar de Wieringermeer en naar het proefweidebedrijt te St. Pancras en de koste loozè avondlessen. Er worden momenteel twee cursussen gehouden en wel één in boekhouden (20 deelnemers; en één over grond-, bodem- en planten ziekten en veevoeding (32 deelnemers). Het aantal huwelijken bedroeg: in het jaar 1933 57 in het jaar 1934 52 in het jaar 1935 38 in het jaar 1936 54 in het jaar 1937 80 Tachtig huwelijken in 1937; Daar is de verbetering van de economische toe stand, welke dit jaar inzette, niet vreemd aan. Het aantal geboorten bedroeg in het jaar 1928 124 1929 150 1930 128 -* 1931 157 1932 155 1933 147 1934 163 1935 159 1936 142 1937 132 In 1937 had één echtscheiding plaats; in 1936 twee. Besmettelijke ziekten kwamen niet voor. DE P.T.T.-DIENST OP TEXEL. Verkeer P. T. T.-kantoorDen Burg— Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren en stations over het jaar 1937. Aantal verzonden aanget. stukken 1969 Aantal ontvangen aanget. stukken 4121 Aantal ter invordering aangenomen binnenl. kwitantiën 14S5 Aantal gestorte postwissels 4968 uitbet. postwissels 5422 verz. postpakketten 5529 ontv. postpakketten 10557 inlagen Rijkspostspaarbank 2126 terugbet. Rijkspostspaarb. 1379 girostortingen 21670 uitbet. chèques 5858 aangenomen belastingbet. 5446 verzonden telegrammen 838 ontvangen telegrammen 966 opgenomen en verder geseinde telegrammen 1640 uitgaande interl. en intern, gesprekken 48344 ingekomen interl. en intern, gesprekken 23087 transiteerende interl. en intern, gesprekken 7445 verzonden en ontvangen telefoonoproepberichten. 723 Voor de eerste maal sedert hij in 1928 de troon had bestegen, heeft de Japan- sche keizer in persoon ten paleize een imperiale conferentie gepresideerd. Er is over deze conferentie officieel niets be kend geworden, maar zooveel is er toch wel uitgelekt, dat men zich met twee vragen heeft beziggehouden: een oor logsverklaring gevolgd door een ver scherpte blokkade? Of het niet langer erkennen van de regeering van Tsjiang Kai-sjek en het steunen van een nieuw regiem. Men vraagt zich af, of dit niet in strijd is met Japan's verklaring de oorlog „we gens de weerbarstige houding van China" voort te zetten. Krijgt men niet veeleer; de indruk, dat Japan er onder de huidige1 omstandigheden weinig voor voelt, zijn troepen verder het Chineesche binnenland in te laten rukken? Dat wil zeggen: het ziet er op het oogenblik van af, Tsjiang' Kai-sjek's troepenmacht te vernietigen. In. ieder geval staat vast, dat Japan niet op de oude weg wil voortgaan en naad andere middelen zoekt, om China zijn wil 9p te leggen: n.l. een oorlogsverkla ring, die de blokkade van de Chineeschti kust doeltreffend zou kunnen maken, of een niet langer erkennen van de regeering> van Tsjiang Kai-sjek. Maar ook deze beide middelen hebben hun bezwaren, want in de eerste plaats, kan zelfs een volledige blokkade van de Chineesche kust niet langer meer zoo doelmatig zijn, nu China via Oost-Tur- kestan de verbinding met de Sovjet-Unie heeft hersteld, terwijl in de tweede plaats een Noord-China, dat „zichzelf" be stuurt, een weinig aanlokkelijke vazal staat zal blijven, zoolang Tsjiang Kai- sjek nog over een betrekkelijk sterke troe penmacht beschikt. Men kan zich de wei felende houding van Tokio dan ook zeei; goed voorstellen, hoewel men èr verkeerd aan zou doen, de meening van de Engel- sche bladen te deelen, die verklaren, da^ de Japansche troepen wel zegevierend oprukken, maar desondanks bezig zijn de oorlog te verliezen. Van Franco's zijde is nu toegegeven, dat het garnizoen van Teruel onder bevei van kolonel Rey zich aan de regeeriugs- troepen heeft overgegeven. Dit resultaat geeft een groot deel van de buitenland- sche pers nieuw geloof in de kracht der regeeringstroepen. 't Gereorganiseerde re- publikeinsche leger heeft zijn eerste suc ces behaald op de vijand, die, sedert een- jaar geleden zijn aanval op Madrid wera afgeslagen, nergens meer gefaald heeit IN ELK GEZIN E'EN DOOSJE WITTE KRUIS POEDERS In 1937 3642.65 7126.27 158.02 549.24 71.50, 3682.36 2.00 1544.49 112.40 1357.92 107.S0 In 1936 3304.50 7470.09 161.00 540.86 71.50 3682.59 2.00 1544.49 112.40 1357.92 107.30 bouwland grasland tuingrond bosch dijken en bermen woeste grond kwelders moeras, strand, water veldwegen onbelastb. eigend. erven van gebouwen en erven. In totaal bedraagt het oppervlak der gemeente Texel thans: 18354.65 H.A. De oppervlakte ontgonnen hei en zand bedroeg in het afgeloopen jaar 0.23 H.A. (v.j. 8.51"H.A.). DE COCKSDORP. PRAATAVOND L.T.B. Volgende week Vrijdag houden deafd. Eierland en Den Burg van de L.T.B. hier een praatavond over Bodemgebreken en hun bestrijding. Ook leden van andere landbouworganisaties en andere belang stellenden zijn welkom. Zie adv. FXAMENS. De heer W. de Waard deed met goed gevolg te Amsterdam examen voor En- gelsche Handelscorrespondentie „Mercu- rius". tot op dit oogenblik. Bovendien schijnt het nieuwe leger geplaatst te zijn onder leiders, die er niet voor terugschrikken, het initiatief tot zich te trekken. M-er> moet wel aannemen, dat hun motiet bij op Teruel niet alleen het verkorten van hun frontlijn, maar ook het in het onge- reede brengen van Franco's plan voor de algemeene opmarsch was. Ot zij hier in geslaagd zijn, zal eerst de toekomst kunnen bewijzen, maar op het oogenblik staat wel reeds vast, dat de beide par-' tijen in Spanje niet langer zoo ongelijk) in militaire kracht zijn als nog korte tijd geleden het geval was. DE C.S.A.R. EN DE BOMAANSLAGEN. In Frankrijk zijn nu de beide bomaan slagen op de gebouwen der werkgevers- vereeniging te Parijs van eenige tijd ge leden tot opheldering gebracht. Niet door anarchisten ot communisten zjjn deze bommen aan de desbetreffende adressen afgeleverd, maar door leden van de C.S.A.R., de uiterst rechtsche organi satie, waarover in de laatste tijd in ver band met de wapenvondsten zooveel te doen is geweest. Voor de partijen van rechts is deze gebeurtenis weer een ge voelige slag. Tot nog toe oefende men scherpe critiek uit op het ietwat snor kende communiqué van minister Dor- moy van eenige weken geleden, waarin hij beweerde, de republiek gered te heb ben van groote gevaren, o.a. door arresta tie van mannen als generaal Duseigneur, Pozzo en Deloncle. Thans schijnt wel vast te staan dat ook deze drie lieden tot het complot, waarvan de beide bom aanslagen de uiting waren, behoorden. Deze aanslagen zijn zoo ernstig, dat men de regeering krachtdadig ingrijpen niet langer zal kunnen verwijten. Overigens is deze affaire nog geenszins ten einde want men zal thans nog willen uitzoeken, wie het geld leverde; of inderdaad de C.S.A.R. enkele jaren geleden twee wa pensmokkelaars liet vermoorden en wie er nog meer op de hoogte waren van de bomaanslagen op de werkgeversgebou wen. Voor Frankrijk komen de onthullin gen wel zeer ongelegen, juist op een oogenblik, dat de leiders der werkgevers en der arbeiders onder Chautemps moe ten samenkomen om te geraken tot op stelling van bindende regels tot voorko ming van staking, het beperken van hun aantal en het verwezenlijken van een schikking. Door de huidige gebeurtenissen is het wantrouwen weer vergroot, niet in de laatste plaats door een zinspeling! van 1' Oeuvre op de mogelijkheid, dat de werkgeversvereeniging zelt meer van de bomaanslagen zou afweten. Dit allesl zal een schikking tusschen werkgevers en werknemers niet gemakkelijker maken, wat voor Frankrijk, dat meer dan eenig ander Ianc' aan de sociale vrede behoeft^ heeft, zeer te betreuren is. Een goede stand van nuttige zangvogels is van veel belang voor het voorkomen van een sterke vermeerdering van schade lijke insecten, Vele nuttige vogelsoorten, waaronder de bij uitstek nuttige meezen, kan men vermeerderen door ze veilige broed- en rustplaatsen te geven in de vorm van nestkastjes. Boschbezitters, eigenaars van tuinen en beheerders van parken worden meer en meer overtuigd van het nut dezer vogels en het aantal nestkastjes, dat geplaatst wordt neemt dan ook jaar op jaar toe. Om hetzelfde jaar nog als broedplaats te worden gebruikt, moeten de kastjes, voor Maart worden opgehangen en het is het beste daar thans zoo spoedig moge lijk toe over te gaan. Een volledige hand leiding voor het vervaardigen van nest kasten en de behandeling ervan, vindt men in de pas verschenen achtste druk* van Mededeeling no. 17 van de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen: „Bescherming van nuttige vogels", welke bij die Dienst verkrijgbaar is a 25 ct. Deze mededing bevat o.a. raadgevingen over de soorten van nestkasten, het aan tal en de plaats, waar deze onder ver schillende omstandigheden moeten worden aangebracht. Op verzoek kunnen adressen worden verstrekt van leveranciers, die goede nest kasten vervaardigen. In deze mededeeling worden ook andere wijzen van vogelbescherming behandeld) t.w.Het aanleggen van vogelboschjes, wintervoedering, drinkbak, en het aan brengen van nestgelegenheid voor ooie vaars. Voor zoover gewenscht, verstrekt de Plantenziektenkundige Dienst te Wage ningen aan belanghebbenden gaarne ver dere inlichtingen over deze onderwerpen. De boekjes zijn ook te verkrijgen bij het hoofd der Lagere Landbouwschool. neemt U dan voor Uw bouillon MAGGI5 Bouillon - die geeft aan Uw soep zo'n echt-fijne krachtige bouillonsmaak. MAGGI5 Bouillon is een geurig, zuiver vleesnat, van bijzonder goede kwa liteit: MAGGI-kwaliteit! Zo'n basis voor Uw soep bespaart U niet alleen veel.tijd en moeite, maar maakt het zelf-soep-maken zo bui tengewoon gemakkelijk en voordelig! DE ULO IN 1937. DE STRANDVONDERIJ IN 1937. ONZE RADIO-CENTRALES. DE TEXELSCHE EIERVEILING IN 1937. DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL IN 1937. 12 cachets 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. TEXEL IN 1937. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiini|||||| VAN OVER DE GRENS. KEIZERLIJKE CONFERENTIE TE TOKIO. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. EN U HEBT DE APOTHEEK. IN HUIS Verltrijgboar ook in cachet- en tabletvorm Tegen hoofdpijn, griep, tandpijn, rheumatiek en menstruatiepijnen. Voor Nederlond' Dutim - Oegstgeest Bi) Apotheken en Drogisten ONZE GEMEENTE IN 1937. LANDBOUW EN VEETEELT. NESTKASTJES VOOR NUTTIGE VOGELS.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2