mi. 2a V Neus en Hoofd verstopt. van allerlei aard Tl Hl ft' VAN OVER DE GRENS. CHAUTEMPS' NIEUWE KABINET. Na mislukte pogingen van Bonnet en Blum is thans Chautemps, die aanvanke lijk een opdracht tot kabinetsformatie had geweigerd, er in geslaagd een nieuwe re geering te vormen, de 104de van de Derde Fransche Republiek. Van de nieuwe re geering maken slechts radicaal-socialis ten en eenige leden van de onafhankelijke linker Kamergroep deel uit. De socialisten bepalen zich dit keer tot steun aan de regeering. Gezien de betrekkelijk eenzijdige samen stelling van het kabinet, maakt dit een vrij zwakke indruk, waarmede echter nog geenszins gezegd is, dat aan deze regee ring geen lang leven beschoren zou zij'n. Het tegendeel is zeer wel mogelijk. Van de steun van de socialistische Kamergroep is Chautemps verzekerd en de regeering kan in haar huidige vorm tevens rekenen op de sympathie van de groep-Flandin, en van Reyn.aud. Zij behoeft dus nimmer bevreesd te zijn, in Kamer en Senaat geen meerderheid te behalen, zelfs indien de communisten openlijk in de oppositie zou den gaan, wat overigens nog geenszins vast staat, want het Volksfront bestaat nog steeds. Veel gevaarlijker voor de nieuwe regeering zal danook de onder- grondsche tegenwerking zijn, die in de eerste plaats van de communisten zal uit gaan. Dat deze met de gematigde poli tiek, die de regeering ongetwijfeld zal voeren, niet tevreden zijn, behoeft geen betoog, en dat zij deze ontevredenheid op de breede massa zullen trachten over te planten, al evenmin. Voor de gematig de socialisten rondom Blum is dat al zeer onaangenaam. Zij loopen de kans steeds meer aanhangers aan de communisten te verliezen. Hoe sterk de linksche stroo mingen reeds in de socialistische partij vertegenwoordigd zijn, bleek het best op een zitting van de partij-raad, waar een motie-Blum omtrent deelname aan de re- regeering Chautemps minder stemmen kreeg dan de moties van Pivert en Zv- romski, die van een samenwerking met de „burgerlijke" partijen niets moet heb ben. Aan de nieuwe regeering zullen dus) nog moeilijkheden te over in de weg, worden gelegd, maar desondanks bestaat er eenige hoop, dat zij deze zal weten te overwinnen Marchandeau aan finan ciën is wel in staat vertrouwen te wek ken. Bonnet houdt toezicht op zijn be leid. Delbos, die buitenlandsche zaken; zoo voortreffelijk geleid- heeft, blijft aan de Qai d'Orslay. En van Sarraut. ,als mi nister van binnenlandsche zaken, mag men meer kracht verwachten, dan van zijn socialistische voorganger Dormoy. GENERAAL TELFER-SMOLLET. Chef van de Britsche Landmacht Sjanghai. te GIFTEN VOOR DE ZIEKENAUTO. G., Den Burg f 10.—. Z., Amsterdam f 1 VERLOTING VOOR ZIEKENAUTOFONDS. In hartelijke dank werden ontvangen voor de verloting ten bate van het Ziei kenautofonds. Vier bekers, bakeliet; twee spelden bak jes, bakeliet; kluwenhouder, bakeliet; kof- fiestel; twee kleedjes; beschuittrommel; kaasstolp; presenteerblaadje; bonbon bakje met bonbons; theemuts; theepot;: divankussen. Wie volgt het goede voorbeeld? Adres; J. G. Ph. Pisart. TER OVERDENKING. Te willen genezen, is reeds half gezond, schreef Seneca. Niet leven is het leven, doch gezond zijn, schreef Martialis. De zekerste weg tot gezondheid is. j ons nooit te verbeelden, dat we ziek' zullen zijn, zei Churchill. KROONPRINSES TSOEGO. De Japansche Kroonprinses, die een dezer dagen vier jaar geworden is. STOJADINOW1TSJ TE BERLIJN. De Duitschc hoofdstad is op het oogen- blik bij zeer vele Europeesche staatslieden in trek. Dezer dagen heeft Beek, de Pool- sche minister van buitenlandsche zaken, 'n oogenblik in Duitschland vertoefd en zoo juist is Stojadinowitsj, de Zuidslavische minister-president, er weer te gast ge weest. Bovendien staat voor de volgende; maand nog een Hongaarsch bezoek op het programma. Nog betrekkelijk kort geleien hebben de leidende figuren in de Duitsche buiten landsche politiek verklaard, dat de poli tiek van het voldongen feit ten aanzien van de bepalingen van het Verdrag van Versailles hun taak hebben gedaan en dat het woord nu aan de diplomatie is. Hiet is niet onwaarschijnlijk, dat ai deze di plomatieke bezoeken aan Berlijn een gevolg van deze nieuwe Duitsohe houding zijn. Men begint in Duitschland zoo lang zamerhand weer een stabiliseerende fac tor in de Europeesche politiek te zien en zelfs in Frankrijk breekt deze meening zich meer en meer baan. Voor de toe komst kan dit veel goeds beloven. HET OOST-AZIATISCH CONFLICT. De Japansche regeering heeft zoojuist haar langverwachte verklaring ten aanzien van het conflict met China gepubliceerd. Tot een oorlogsverklaring is het nog niet gekomen. De verklaring is hoofdzake lijk tegen Tsjiang Kai-sjek gericht. De Japansche regeering nu wil met diens regeering niets te maken hebben en de regeering te Peiping erkennen. Dat dit alles veel verandering in de toe stand brengt, kan niet gezegd worden. Alleen zullen eventueele vredesonderhan delingen tusschen Tokio en Tsjiang Kai- sjek nu nog moeilijker tot stand te bren- ijn. Overigens denkt Tsjiang Kai- sjek er niet over, de Japansche eischen gen zij tot een onderwerp van bespreking te ma ken. Tegenover een correspondent van Reuter heeft hij verklaard, dat hij zijn le ger gereorganiseerd fieeft en de strijd zal voortzetten. Hij wil Japan noodzaken voortdurend een groot leger in China op de been te houden om zoo Japan's krach ten uit te putten. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. De strijd om Teruel duurt nog steeds voort. Franco heeft met sterke troepen; weer nieuwe aanvallen ondernomen, waar bij de regeeringstroepen eenigszins terug gedreven werden Van de andere fronten valt nog steeds geen nieuws te melden. Dan Dampo inademen door middel van deze practische in- hala tor wel keU gratis ontvangt bij'n doos 30 ct. of pot 50 ct. DEN HOORN. NED. BIJBEL GENOOTSCHAP. Woensdag 26 Januari a.s. hoopt de afd. Texel van het Ned. Bijbelgenootschap in Den Hoorn haar jaarvergaderingte hou den. Deze samenkomst zal plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk, aanvang half acht. Het Herv. Kerkkoor van Den Burg zal zijn medewerking verleenen. 'Sprekers zui len zijn: ds. P. J. Smidts, Doopsgez. pred. van Den Helder en Den Hoorn, en ds. J. Papineau Salm, Ned. Herv. pred. te De Cocksdorp. Ds. Smidts zal spreken over het onder werp- „De Bijbel als boek van schoon heid", ds. Salm over: „De Bijbel als boek van waarheid". Mocht de a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis of de daarop volgende feestdag op deze dag vallen, dan wordtj de vergadering uitgesteld. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater JOE BROWN ALS KAMPIOEN. Joe Brown is in deze film een kan toorbediende, die twee groote liefdes kent, cactussen en Julia Winters, de schoon heidskoningin van de studentenwedstrijd. Joe is een droomer en zoo nu en dan schrijft hij teedere brieven aan zijn uit verkorene, die echter niet bedoeld zijn om verzonden te worden. Maar het toe val wil, dat Julia een dezer brieven in handen krijgt, een brief, waarin hij zich-1 zelf voorstelt als sportheld en lieveling1 van de studentenclub. Als Julia dan in contact met de briefschrijver tracht te komen, ontstaan allerlei komische en in gewikkelde situaties. Maar Joe laat zich niet gauw uit het veld slaan en speelt ziin rol dapper verder tot het einde, dat 'n wel zeer onverwachte wending brengt in de ontwikkeling der gebeurtenissen. BUITEN DE WET. Dick Foran, 'n onvervaarde cowboy, is bevriend met ide Circle Bar Boys, die later een bende veedieven blijken te vor men, welke de geheele streek onveilig maakt Nadat een der dieven Dicks vader heeft gedood, krijgt Dick argwaan tegen zijn vroegere vrienden en na tal vanspan-i nende gevechten en avonturen weet hij de bende te ontmaskeren, en gevangen te nemen. MARLENE DIETRICH. (Laatste toto.) ESPERANTO. INTERNATIONALE JEUGDBIJEENKOMS1 (Ingezonden.) Door de redactie van het Esperanto- Jeugdblaci „La Juna Vivo" zal, met steun van „La Norcla Stelo", een Esperanto- vereeniging in de kop van Noord-Holland, een internationale jeugdbijeenkomst be legd worden te Groet (gem. Schoorl.) Aan deze bijeenkomst kan deelgenomen worden door jongelui van 1218 jaar. Aangezien Esperanto de verkeerstaal zal zijn, wordt van de deelnemers geëischt, dat zij deze taal voldoende vlot kunnen spreken. Uit Frankrijk en Engeland heb ben zich reeds 70 jongelui aangemeld. Ook uit andere landen worden opgaven ver wacht, terwijl uit ons land zeker velen zullen komen. De kosten van deelneming bedragen: voor Nederlandsche kinderen t7.50; voor buitenlandsche kinderen 13.50. De samenkomst duurt een week (10 17 Augustus). Het gemeentebestuur van Schoorl stelt gratis een school beschikbaar, waarvan de lokalen als slaapzalen ingericht zullen worden. De middagmaaltijden zullen waar schijnlijk worden gebruikt in de dichtbij gelegen jeugdherberg. Groet, een idyllisch plaatsje, gelegen aan de voet der duinen, leent zich wel bij» uitstek voor een dergelijke samenkomst. De jeugd kan zich vermaken met spelen aan zee en in de duinen, terwijl ook eeni uitstapje naar Amsterdam en Volendam op het program staat. Er zullen tooneel-' stukjes worden opgevoerd, er zal worden gezongen en gedanst, kortom, het zal een teest zijn, deze bijeenkomst bij te wonen. En daarbij het allerbelangrijkste: Het ta- lenverschil, dat bij andere internationale bijeenkomsten de deelnemers toch ge scheiden houdt, zal hier vervallen. Espe ranto zal de omgangstaal zijn. leder, wie de internationale toenadering ter harte gaat en die met leedwezen het steeds dieper invretende chauvinisme bij vele volkeren waarneemt, zal met vreugde aan een dergelijke samenkomst deel nemen. Tot voorzitter en secretaresse van het comité, met de algemeene leiding belast, werden gekozen \X Bant, H.d.Sch., Groet, voorz. E. v. Veenendaal-Bouwes, redactrice „La Juna Vivo", secretaresse. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de secretaresse. Adres: Mevr. E. v. Veenendaal-Bouwes, West-Graft- dijk (N.H.) verdrijft U snel en zeker met Koker 12 cachets 50 c. Proef doosje 2 st. 10 c EIERLAND. ^DRAAGT ELKANDERS LASTEN". De Onderlirjge Paardenverzekering D. E.L. hield Dinsdagmorgen haar algêm. vergadering in het Restaurant van het Vliegveld. Zij werd door 21 personen bij gewoond. Omstreeks 10.20 wordt de bijeen komst door de voorz., de heer C. J. Geense, met een woord van welkom ge opend. Dc heeren E. Noordijk en H. J. Frederiks, dierenartsen, zijn als advisee- rende leden aanwezig. De notulen, gelezen door administrateur C. Stoepker, worden onder dankzegging onveranderd goedgekeurd. De voorz. deelt hierna mee, dat de ver een. op 1 Jan. 190 leden telde; één lid, had bedankt, terwijl er 17 nieuwe leden gewonnen werden. Op 1 Jan. j.L waren er 469 paarden verzekerd voor een totaal, van f122.315.er kwamen over 1937 15 paarden bij. Er stierven 19 dieren,, totale waarde f4355.Uitgekeerd werd; totaal f 3484.(SO pet.). Zij brachten 11218.17 op. Twee paarden moesten wor den afgekeurd. REKENING EN VERANTWOORDING. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Jb. Roeper Johz., D. J. Keijser en P. W. Swama, verklaart het beheer van de administrateur keurig in orde te hebben bevonden. De ontvang sten^ bedroegen f6072.87; de uitgaven f 4378.61alzoo een batig saldo van f 1694.26. De administrateur en de com missie wordt dank gebracht. BESTUURSVERKIEZING. De aftre dende leden C. J. Geense en G. Leber worden met bijna alg. stemmen herkozen. DE PREMIE wordt voor het eerste halt jaar van 1938 vastgesteld op één pet. van de verzekerde waarde. De heeren J. Brans en C. de Graaf, taxateurs, gaan tweemaal per jaar rond. RONDVRAAG. De heer J.Roeper „De Vrijheid", vraagt, of de eigenaar van een paard, dat naar de vaste wal verkocht wordt, maar wegens een koopvernietigend gebrek teruggezonden wordt, en afge maakt moet worden, de verzèkeringssom uitbetaald krijgt. Eenige leden meenen, dat zulks wel het geval zal "zijn. De voorz. is het hier niet mee eens. Hijt raadt de nieuwe eigenaar aan, zijn paard) dadelijk tc verzekeren. De heer P. Drost Bz. vindt, dat, als het dier verkocht is, de verzekering er niet meer voor aanspra-* kelijk gesteld behoeft te worden. De heer E. Noordijk is het met de heer Dros eens en zegt, dat de verzekering volgens het reglement geen uitkeering beiïoeft te doen, biezondere gevallen uitgesloten., Volgens het reglement worden geen paar den verzekerd, die een verkoopvernieti gend gebrek hebben. De voorz. merkt op, dat er wegens genoemde kwestie nog geen moeilijkheden opgetreden zijn. De heer J. C. Witte informeert, wie het vervoer betalen moet van paarden,, die levend naar de noodslachtplaats ge bracht worden Antwoord: De eige naar moet dat zelf betalen. De verzeke ring vergoed alleen het vervoer van doode dieren. De heer Witte zegt, dat paarden vaak hevige pijn lijden, als ze b.v. miet een gebroken been levend naar de slacht plaats gebracht worden. De heer C. Stoepker verzekert, dat het niet meei; gebeuren zal. De heer Noordijk merkt op, dat men ieder geval op zichzelf moet beoor- deelen; het kan, in verband met de houd baarheid van het vleesch, gewenscht zijn, het dier levend naar de slachtplaats te vervoeren. De heeren Joh. de Graaf en P. Dros Bz. komen nogmaals terug op de kwestie van het al of niet uitkeeren voor een paard, dat b.v. kolder heeft en daarom naar de oude eigenaar teruggebracht wordt of al geslacht werd. De heer Joh. de Graaf wil zoo'n paard onvoorwaardelijk laten slachten onder toezicht van b.v. bestuursleden De voorz. acht het reeds voldoende als er een schriftelijke verklaring, door de koo- per onderteekend, gezonden wordt aan het bestuur, waaruit blijkt, dat het dier is geslacht. Op aandrang van de heer; Joh. de Graaf wordt er over deze voor stellen gestemd. Het voorstel van de heer De Graat wordt mei geringe meerderheid aangenomen. Bij dergelijke gevallen zal wèl uitgekeerd worden. Met een woord van dank voor de op komst en de aangename besprekingen sluit de voorz. daarop omstreeks twaalt uur de vergadering. J.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2