Wordt 'n triumphatorin smaak Rooh- kr x ABDIJSIROOP lOvoo* io? TRIUMPH TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT V.V V. Mooi Texel. Het Ziekenauto-fonds Beschuit met Muisjes. Kou gevat op de luchtpijpen? AKKER's versterkte Zaterdag 22 Januari 1938 16,33 16.35 16.36 16 38 amBsmeSa Jaarverslag 1 November 1936— 1 November 1937. V. PENSIONGIDS. Uitgereikt en verzon den werden plm. 4450 pensiongidsen me kaartjes van Texel en afstandstabel, zoo dat zij, die zich tot onze vereeniging ge wend hebben, geacht mogen worden zich te hebben kunnen oriënteeren, in welk deel der gemeente het door hen te kiezen1 pension zich bevindt. De pensiongids met haar 56 bladzijden vermeldt gegevens van bijkans 150 pen siongelegenheden en gemeubileerde hui zen met een totaal van 1116 bedden, d.i. 100 meer dan het vorig jaar; voorts bevat zij advertentien, betrekking hebbende op 76 van deze perceelen en op een 46-tal andere zaken. De kaartjes werden gratis beschikbaar gesteld door N.V. v.h. Langeveld en de Rooij, welke hiervoor gaarne hartelijk dank wordt gebracht. Als gevolg van de stijging der papier- prijzen konden, niettegenstaande de ver hooging van het advertentietarief, de kos ten van de pensiongids niet geheel uit de, opbrengst der daarin opgenomen adver- tentiën worden bestreden. Bij de verzending van de pensionlijst werd een dienstregeling van T.E.S.O. en een kleine reclame van de K.L.M. ingeslo ten; tevens op aanvrage een dienstrege ling van de K.L.M.de W.A.C.O.-autobus- dienst, Noordholland en de Stanfries. GIDS VAN TEXEL. De uitgave 1935 van de „Gids van Texel" was bij de aan vang van het verslagjaar vrijwel uitgeput. Nadat de redactie, waar noodig, was ge wijzigd, werd tot het drukken van een nieuwe oplage van 3000 exemplaren over gegaan. De gids, 40 bladzijden tellende, in een aantrekkelijke omslag, werd ver krijgbaar gesteld tegen betaling van fO.18 Met inbegrip van de gratis verstrekte exemplaren werden ruim 400 stuks uitge geven. INLICHTINGEN. Aan de bureau's van onze vereeniging werden, boven de 125 aanvragen op de Jaarbeurs, 2789 schrifte lijke aanvragen om toezending van pros- specti, enz. behandeld; een belangrijKe stijging met 659 aanvragen, vergeleken bij het vorig jaar. Ook wat betreft het verstrekken van mondelinge inlichtingen nam de drukte op de beide bureau's aan zienlijk toe. Werden in het vorig jaar te Den Burg en te De Koog resp. 472 en 1362 mondelinge inlichtingen gevraagd, dit jaar werden genoteerd voor Den Bursf 1216 inlichtingen en voor De Koog 1956 mondelinge informatiën. Deze wagen be troffen zoowel verblijfs- als reisinlich- tingen. In 262 gevallen verleende de V. V.V. haar bemiddeling bij het zoeken van een pension, enz., doordat de aangeschre ven gelegenheid bezet was. Tijdens de topdagen van het hoogsei zoen bleken de openingsuren van het bu reau te Den Burg onvoldoende te zijn, waarom ook 's avonds zitting gehouden werd voor 1 a 1 Ve uur, al naar gelang, van de drukte. Onze administrateur en zijn assistente moge het een voldoening geven, dat on- danies deze belangrijke uitbreiding van hun werkzaamheden, bij het hoofdbestuur geen klachten zijn ingekomen over de wijze, waarop zij zich van hun taak heb ben gekweten. C. JONKER, secr. (Slot volgt.) -ajJS® Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatielc, tand- en kiespijn, M Apothaktn «n Drogisten Voor Nederland: v Dutlm - Oegstgeest III# VAN ZON EN MAAN. #|j Datum: Z. 23 Jan. M24 D.25 W.26 D. 27 V. 28 Z. 29 Op: 0,53 2,01 3,04 4.03 4,55 5.39 6.16 MAAN Onder: 10.28 10.56 11.29 12,09 12.57 13.51 14,51 ZON Op: Onder: 7.57 16,28 16,29 16,31 7,55 7 54 7,53 7,52 7,50 7,49 Zondag 23 Jan. Laatste kwartier X^>X XVX X XX VIRGINIA CIGARETTES De kas moet worden verstevigd. Laat het beroep op u niet ver geef sch zijn. Hoeveel Texelaars zullen wel beseften van welk groot sociaal belang het is, over een doelmatige ziekenauto te kun nen beschikken r Zeer zeker zullen zij dat weten, die reeds een of meermalen van haar diensten hebben gebruik gemaakt. Maar de anderen ledereen kan in om standigheden komen te verkeeren, waarin vervoer per ziekenauto noodzakelijk is. Zeker, wij wenschen hun dat niet toe, maar het is toch mogelijk. Toen nu elf jaar geleden het Zieken autofonds werd gesticht, werd in een sinds lang bestaande behoefte voorzien. Het geld voor de eerste ziekenauto kwam ook tamelijk snel binnen. Het gevolg was, dat niet lang daarna de auto kon worden aangekocht. Maar na zes jaren was deze auto te zeer verouderd. De techniek; schreed voort en er werd uitgezien naar een nieuwe auto. Na lang overwegen en tal van informa ties werd de Studebaker gekocht, die thans nog in gebruik is. De aankoop van deze auto vorderde echter een zeer groot! bedrag uit de kas van het ziekenauto- fonlds. Veel bleet er niet over. En thans* moet er toch weer aan worden gedacht, dat ééns ook deze prachtige wagen very vangen zal moeten worden. Veel langer dan een jaar of negjen, tien zal hij wel geen dienst kunnen doen. Daarom is het zaak, zoo spoedig moge lijk een behoorlijke kas te vormen. Die tooneelvereeniging Thalia verleent hiertoe reeds haar medewerking, door op 29 Ja nuari a.s. in Pen's Schouwburgzaal een uitvoering te geven ten bate van het fonds. We hopen, dat het die avond niet aan belangstelling zal ontbreken, ja, dat de zaal uitverkocht zal zijn. DE VERLOTING. Te gelijkertijd wordt een verloting voor het fonds gehouden. Reeds gedu rende eenige tijd worden de lootjes verf kocht. Maar er zijn nog over. ledereer» moet een lootje koopen. Koop er desnoods ééntje De ziekenauto is voor iedereen, zonder onderscheid* van rang, stand of godsdienst. Er zijn reeds verscheidene prijzen voor deze verloting binnengekomen. U kunt dat elders in dit nummer lezen. Ook hier is een woord van opwekking niet misplaatst. Er kunnen nog vele prijzen bij. Elke gift is welkom. DE ZIEKENAUTO DUUR? We hebben wel eens de opmerking ge hoord, dat de ziekenauto „zoo duur" is. Een gewone personenauto is toch veel goedkooper, merkt men wel op. Nu: dit laatste is wel waar, maar dat de zieken auto duur zou zijn, berust toch op eeiy misverstand. De kosten immers zijn zoo laag als maar mogelijk is. Voor het vervoer betaalt men twintig ct. per K.M. Het Roode Kruis rekent overal in ons land 35 a 40 ct. en dat, terwijl de zie kenauto's van het Roode Kruis vrij van belasting zijn. Voor alle andere zieken auto's ook voor die van het Witte Kruis, Groene Kruis, e.d., moet wèl belasting, worden betaald. Ondanks het feit dus, dat de onkosten voor onze ziekenauto zooveel hooger zijn, bedragen de vervoerkosten slechts de helft van die van het Rc)dd<J Kruis Een klein rekensommetje leert, dat de prijs waarlijk niet verminderd kan wor den. In 1937 werden in totaal 68 ritten ge maakt. Hierbij werden afgelegd 1757 K.M. De totale inkomsten bedroegen: 1450,-- Dit is dus NOG GEEN NEGEN GLD. per week. En daarvan moet de wagen worden on derhouden, moet de belasting worden be taald, moeten de verdere onkosten (o.a. reparaties, vernieuwing van onderdeden, enz.) worden voldaan. En dan moet de1 auto zoowel als een chauffeur dag en nscht voor een ieder gereed staan. In dit licht beschouwd zal 'toch nie mand een bedrag van negen gld. per week een groot bedrag kunnen noemen. Het spreekt vanzelf, dat aan het vor men van een potje uit zulk een inkomen niet kan worden gedacht. EEN BEROEP OP DE BURGERIJ. Het Ziekenauto-fonds doet niet vaak een beroep op het publiek. Laat daaroml IEDEREEN, nu dit eens geschiedt, mee helpen om de kas van het fonds te ver-, stevigen, opdat Texel steeds van een doelmatig ingerichte en in prima staat yprkeerende ziekenauto zij verzekerd. H. Een onderdeel van het feestprogramma dat straks, na de te verwaenten blijde gebeurtenis in het paleis te Soestdijk op vele plaatsen zal worden uitgevoerd, is .het verstrekken van beschuiten metoranje- tnuisjes aan de jeugd. Het gebruik, om aan kinderen deze lekkernij te geven is geenszins in geheeli Nederland in zwang, al kent vrijwel een ieder deze tractatie. Maar in 'sommige Noordhollandsche gemeenten krijgt de jeugd straks wellicht van een „Hoornsche broeder" te eten, terwijl de kinderen in het Groningschc land misschien zullen mogen smullen aan een A,krentenplas", en in het Limburgsche Weert zullen de kin deren hun tanden waarschijnlijk zetten in de lekkere „lommerden". In de Zaan streek zal getracteerd worden op de vroe ger zeer bekende kandeel met allerhande krakelingen er bij. In Twente zullen de bakkers hun beste beentje voorzetten bij het kneden en mengen van het deeg vooj de soms meer dan een meter lange kren- tenwegge. Beschuit niet muisjes, „poppenbak", „kromme erm" of hoe de geboortebaksels nog meer inogen heeten bij ons aan tra ditie zoo gaarne vasthoudende Nederland-' sche volk, ze zijn alle uitingen van blijd-1 schap over de komst van een nieuwe we reldburger of -burgeres. Hoe is die algemeene gewoonte ont staan Volgens de deskundigen op folkloris tisch gebied, behooren deze gebaksoorten' alle tot dezelfde periode. In de meeste gevallen zijn ze een overblijfsel van de oude offermaaltijden en verzoen ingscff- fers, die men bij verschillende volken, in de kraamperiode aantreft. In vroe ger tijden was het hier en daar de ges woonte de pasgeborene op weg naar de kerk om gedoopt te worden te be strooien met roggekorrels, een symboli sche handeling dan voor de vruchtbaar heidszegen. Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling .,'s Werelds béste Hoest-siroop". want de werking bij Hoest, Griep, Bronchitis. Asthma is werkelijk verbazing-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Flacon 9'i ct.. f 1.50,f2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Welnu, er zijn folkloristen, die in dit strooien met roggekorrels tijdens de kerk gang voor de doopplechtigheid, de oor sprong meenen te bespeuren van onze tegenwoordige muisjes, hetgeen zeer aan nemelijk is. Een zeer bekend kraamgebak uit vo rige eeuwen is ook het kindermanstuk, hetwelk geschonken werd aan de buurt kinderen, die „liet kindje kwamen kijken". Dit kindermanstuk is niet steeds hetzelfde gebak. In een Leidsche keur van 1445 wordt voorgeschreven het gebak te maken van boter, eieren en kaas, maar later ver schenen krensjes (ronde taartjes met ge bakken suiker overdekt) en suikerdebol (holle soezen met suiker gevuld). Zoo bestaan in iedere streek weer an dere gewoonten. „Beschuit-met-muisjes" is echter het meest bekend. Hoeveel be schuiten en hoeveel kilo's muisjes straks in Nederland worden verorberd, is nau welijks te schatten. We gaan hierbij natuurlijk uit van de gedachte, dat de tijding, welke ons uit Soestdijk wacht, een heugelijke tijding zal zijn. lillll'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiillUM GEMENGD NIEUWS lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiillllll BINNENLAND Soestdijk. De geboorteaangifte van een Prins ot Prinses zal ten Pa lei ze ge schieden door Prins Bernhard ten over staan van de burgemeester van Baarn. Als getuigen zullen optreden Dr. H. Co- lijn en jïir Mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-pres. Raad van State. Baarn. Zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding geven, zal het verkeer op de Rijksweg langs het Paleis Soest dijk geheel worden stopgezet, 0111 de om geving van het paleis zoo rustig moge lijk te houden. Te Gouda zal de brandweer, ook des nachts, „het" bericht van de Blijde Ge beurtenis, door sirenegeloei verspreiden, Amsterdam. Het aantal echtschei dingen bedroeg in 1937 711, d.i. 64 meer dan in ll)®b en 150 meer dan in 1935j In 40 pet. van het totaal waren beide) personen ot een van hen beneden de der» tig, in 25 pet. beiden of één boven de 45 jaar. 445 maal werd de man, 252 de vrouw van overspel beticht. Te Amsterdam is een man aange houden, die onder voorspiegelingen van werk vele werkloozen heeft opgelicht Ongeveer een jaar geleden heeft hij een vrouw in Zuid 12500 afhandig gemaakt. Den Haag. I11 de Ostadestraat is Woensdagnacht een pasgeboren kindje aangetroffen, midden op de weg liggend. Het kindje, vermoedelijk te vondeling ge- ongehuwde "le West-Dongeradeel (Fr.) hebben drie jonge mannen een wethouder, die landbouwer is, des avonds in zijn schuur overvallen en van hem duizend gulden geëischt. Op zijn weigering werd hij mishandeld niet een ploertendooder. De jongelieden, wier leeftijd varieert tusschen 18 en 24 jaar, zijn aangehouden. Te Zutfen is een 20-j. fabrieksarbei der wegéns het stelen van een achter lichtje tot een week gevangenisstraf ver oordeeld. Dat is niet malsch. Velzen. Een paar honderd arbeiders van de eellulosefabriek van Van Gelder en Zonen, zal, in verband met de vermin derde afzet van het product, voorloopigj gedurende drie weken een dag per vvecK minder werken en ook een dag minder loon ontvangen. Het begin van 'n nieuwe crisis? vraagt het Volksblad zich af. Te Zelhem (Achterhoek) is in de kelder van een smidse een geheime distil leerderij ontdekt. Bij het huis loopt nog een onderaardsche gang naar een hol, waarnaar de geheime stokers hun distil leerketel spoedig hadden gehoopt over te brengen. Maar de politie was hen voor! Het Ned. s.s. Hannah blijkt bij San Antonio niet getorpedeerd, maar op een rots geloopen te zijn. Het schip was niet te redden. BUITENLAND Duitschland. Het jongste nummer van „Der Stiirmer", het anti-semietisch, blad van Streicher, is door de Gestapo in beslag genomen, waarschijnlijk we gens een artikel, waarin Streicner de rechters, die verzachtende omstandighe den voor de Joden laten gelden, aanvalt. Spanje. Na een heftige aanval heb ben de rechtschen de heuvels rond Te- iuei heroverd. Het N. en N.O. der stadl is reeds binnen hef bereik van hun mi-i trailleurkogels. Spanje. Woensdag hebben zesrecht- sche vliegtuigen Barcelona gebombar deerd. 220 personen werden gedood. Amerika. Bij een brand, te midder nacht in het college van het H. Hart td St. Hyacinte, 50 mijl van Montreal uit: f ebroken, zijn 47 jongens omgekomen. !en priester overleed later. Twintig jon- werden ernstig gewond. De" Vereen. Staten zullen zich blij ven verzetten tegen erkenning van de Ita- liaansche verovering in Abessinië en van die van Japan in China. Australië. In November was 4.3 pet. van het aantal loonarbeiders zonder werk. In Nov. 1936 was dit aantal werk loozen 9.9 pet. Palestina. Bij de Transjordaansch- lraksche grens zijn twee Bedouïnenstam- men slaags geraakt, waarbij op zijn minst 50 personen gedood zijn. China. Door hevige regen is de strijd aan de spoorlijn Tsientsin-Poekau tijdelijk gestaakt. Roemenië. De premier Goga heeft het parlement naar huis gestuurd. 2 Maart nieuwe verkiezingen.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5