TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD Misbruikte arbeidsweelde Texelsohe Berichten Rotkreupe! Zaterdag 22 Januari 1938 Uit één ochtendblad haal ik drie be richten omtrent de arrestatie van per-, sonen in overheidsdienst. Twee beambten eener strafgevangenis te Amsterdam werden zelt in de cel ge stopt, omdat ze stelselmatig geld aanna men van boeven als belooning voor aan dezen bewezen diensten. In Zandvoort werd de directeur van een badinrichting aangehouden wegens knoeierijen in de boeken. In Middelburg wordt de directeur der Gem. Reiniging vervolgd wegens het aan nemen van steekpenningen. Menschen, die in deze tijd zóó de weel de van de arbeid vergooien, moesten intet> de stok hebben. In ons kleine landje zitten honderd duizenden te snakken naar de gelegenheid om in het zweet huns aanscliijns hun brood te verdienen, en zulke kerels, als hiervoren bedoeld, vergokken een koste lijk en verzekerd bestaan, een verzorgde oude dag, voorwat stiekem sigaren- geld. N. Harl. Crt. ZUIDERZEE-LAND. We maken er onze lezers op attent, dat het boek Zuiderzee-land, dat Sept. 1.1. van de hand van onze Burgemeester verscheen, Zondag voor de K.R.O.-micro- foon zal worden besproken en wel door de heer C. P. Vergouwen, leer aar aan de landbouwschool te Voorhout (1.tot 1.20 uur.) BESTUURSVERKIEZING V.I.O.D. Donderdag is de heer W. N. Kelder bij enkele candidaatstelling gekozen als Com missaris van Toezicht van de vereen, tot uitkeering bij overlijden, V.I.O.D. Hierdoor js voorzien in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van de heer Jac Daalder Jz. (niet herkies/ baar.) Illllliiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiillllll IIIIIIHIIII SPORT OP TEXEL llllliilllll ||||||iiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiilllllliiiiililiiiiiillliiiiiiliiliiiillliiiiiiiliii«iiii«iiiillllll Texel 2: B.Beumkes F.Kaczor W.Vlas. Helsloot J.Weijdt A.Verseput In.BruinWz. A.v.Anraat Jn.Bruin Ver- heijen, P.Hemelrijk Res.: 1. Boon. Texel 3: W.Qeus G.Wilner A.Dros H.v.Dijk H.Boon S.Langeveld P.Bruin B.Kiewiet N.Tuinder K.Kikkert Res. C. Bakker. J.Rab S.V. TEXEL. Zooals reeds werd gemeld is het mor gen voor de KNVB weer inhaaldag. We zijn niets ten achter, dus heeft T. 1 vrij af. Helder ontv angt Zaandijk, dat o.i wel de beste papieren heeft. Volevvijckers ont vangt Succes, waarvan, gezien de huidige vorm der A'dammers, gewonnen kan wor den. Purmersteijn speelt thuis tegen Hollandia, de gewoonte is hier, dat de bezoekers veelal winnen, d.w.z. bij wed strijden tusschen deze twee elftallen. Het zou ons niet verwonderen, als de kop van de ranglijst zich eens ging wijzigen en Volevvijckers en Zaandijk Alkm. Eov s dicht zullen benaderen. NHVB 2e kl. G.: Na een periode van gedwongen rust wordt voor Texel 2 het comp. programma voortgezet met de wedstrijd Helder 4Texel 2, de wedstrijd vangt aan om 9.30 uur, dus lui, vroeg uit: de veeren. Denkt om het belangrijke deel; de punten. Er is nog een zwaar program ma af te werken. Neemt u echter voor om nu niets te riskeeren. Werken vanat het eerste oogenblik tot het laatstezorgt voor de goede kameraadschappelijke geest, en vooral, tracht méér te doen dan an ders Juist dat is het, wat veelal de meest onverwachte successen brengt. Wellicht is de elftalcomm. ook van de partij. De boot vertrekt om half acht, denkt om uw tijd. De andere wedstrijden zijn BKC 2—De Cocksdorp, JVC 1—Helder 3, zoodat alle gegadigden voor de bovenste plaats een moeilijke opgave hebben. 4e kl. E. Hier wordt gespeeld Oos terendHeld. Boys 2, Texel 3-Atlas 3. Zoo oppervlakkig bekeken kan Ooster end winnen van Held. Boys, hetgeen ook: noodig zal zijn om een eventueel strui kelen van Texel 3 te kunnen afstraffen. T. 3 mag het morgen wel heel goed doen. Atlas 3 heeft een sterk elftal door het; weer toetreden van eenige goede oud spelers. Ook Oosterend verloor van dit BENOEMING. Tot chef-machinist in dienst van T.E. S.O. werd aangesteld de heer Karsman; in zijn plaats werd tot stoker benoemd de heer Krugers. (In vorig nummer stonden de namen helaas foutief gemeld.) TWEE HERAUTEN TE PAARD.... Na het bekend worden van de geboorte van een Prins of Prinses zullen in Den Burg op de hoeken der straten twee he rauten te paard de blijde mare verkondi gen. Gezamenlijk zullen zij door Den Burg gaan; de een zal met trompet geschal dc aandacht vragen der burgerij, waarna de ander met luider stemme de proclamatie zal voorlezen ,V ASTEN AVOND-B AL. Het stukje, in vorig nr. onder het op schrift Feestavond-Tex. Boys schijnt mede in verband met de a.s. Vastenavond viering, verwarring te hebben gesticht. We deeleu thans mee, le dat Feestavond Tex. Boys bepaald is op nader datum in Hotel Texel 2e. dat de Vastenavond gevierd wordt in Pen's Zaal. Uit een advertentie, welke volgt, zal blijken, wat er dit jaar geboden wordt. Met man en macht wordt nu reeds aan de voorbereidselen gewerkt.' Het belooft een avond te worden, welke alle voorgaande - hoe goed die ook mogen zijn geweest overtreft. M. ONDERZEE-BOOTEN. Op de eerstvolgende ontwikkelings avond in lokaal „Den Burg", Woensdag 20 Januari, zal Luit. ter zee J. G. üeija over onderzeebooten spreken. Zijn lezing zal een causerie zijn over de geschiedeins der onderzee-booten, de bouw van die schepen, speciaal van de moderne onder zeeboot. Uitvoerig zal worden verklaard, hoe met deze vaartuigen onder water wordt gevaren, waarbij ook over het leven aan boord het noodige zal worden ver teld. Aanvang: kwart voor acht. Toegang vrij voor mannelijke personen (minstens 16 jaar oud). Tot heden wet-' den dergelijke avonden voornamelijk door jongelui bijgewoond. De commissie zal het op prijs stellen, zoo ook ouderen van hun belangstelling doen blijken. elftal. Laat dit een waarschuwing zijn en vat het voorai niet te gemakkelijk op. Er moet uit uw spel kunnen worden ver staan, dat ge vecht om het kampioen schap. We weten, dat T. 3 een behoorlijk elftal heeft en dus veel verwacht mag worden. Veel succes. Adspiranten hebben vrijaf. Trainen Maandagavond. Leden en Adsp. groote klasse. Profiteert van deze oefengelegenheid, spelers. Zorgt er voor, dat je fit blijft. Woensdag Gymn. lokaal, jongste klasse adsp., aanvang 7 uur. Leden Donderdagavond. Binnenkort vangt de training onder een oefenmeester waarschijnlijk aan. Bent u al lid van het trainings fonds? D.D. S.V.C.-NIEUWS. Voor Zondag staat SVC een zware op gave te wachten, n.I. de wedstrijd te Breezand tegen B.K.C. 2. B. is nu wel niet een var. de sterkste ploegen, maar voor ons nog altijd de moeilijkste. Ech ter gezien het spel van S. 1 Zondag j.l. hebben we het volle vertrouwen, dat zij BKC goed weerstand zal bieden. Vertrek bus 10.15. Aangezien we veel supporters hebben, zorge een ieder op tijd te zijn. We gaan met de boot van 11.20. Zater dagavond om 8 uur allen naar dokter. Opstelling SVC 1W.Verseput M.Reuvers P.Boon A.Stolk A.Kalis C.v.Boven H.Nieboer M.Zuidema C.Zuidema J Reu vers Jb.Eelman Res.: J.Vlaming, P.Boon Jz. W.V. TEX. BOYS-NIEUWS. Voor het comp. programma is er mor gen geen wedstrijd vastgesteld. Dit komt, best uit, nu de griep een 4-tal krachten onder de wol houdt. Doch nu staat offi cieel Vast een wedstrijd tegen het stevige. Mok-elftal: om 2.30 uur. Boys-terrein. (Zie adv.) P.v.Sambeek C.Graaf M.Bakker C.Ran A4.de Valk D.Witte Th.v.Sambeek J.Schrama W.Ran C.deVeij S.v. Heerwaarden Res.W.Reij, N.v.Heerw Fz., J.Hopman De reserves willen zich wel gereed hou den, want de griep kan ook in dit elftal verandering bezorgen. Deze wedstrijd zal zeker ieder ten goe de komen, daar het voorl. programma voor 30 Jan. ons JVC op bezoek brengt,, en dit in onze afd. een wedstrijd betee-' kent van zeer veel belang. Deze brengt, door winnen of verliezen, voor JVC of Texel 2 heel wat te weeg. Af bericht van, bovenstaand elftal niet later dan van avond 8 uur bij bekende adressen. Wie kan, helpe even op terrein. M. DE MELKPRIJS. Van Maandag af zal de melkprijs, sinds kort acht ct. per L., weer tien ct. per L. zijn. VERTROKKEN PERSONEN. Van Nieuwstr. 27, Joh. Zinn, M. Zinn-Hoszfeld, Günter en Marianna Zinn, D.-Ev., naar Essen, Duitschland; Van W.-Kruisweg 5, Marg. Paag- man, R.K., naar Groningen, Oude Bote- ringestr. 16a. PACHTWET. Gisteravond hield in de vergadering van de afd. Texel en Eierland der H.M., van Landbouw, in hotel Texel, ir. Klijn- hout ,adj.-secr. der H.M. van L., een le zing over de pachtwet. Er waren plm. 50 leden present. De vergadering, waarvan 't verslag volgt, werd geleid <ïoor de heep R. Stoepker. 3EEN GEBROKEN. Het 7-jarig zoontje van de fam. J'. Kersemaker, Nieuwstraat, sloeg gister morgen op het plein van de R K. schooi bij het „zwieren" tegen een ander kind, hij smakte daarbij tegen de grond en bleet met veel pijn liggen. Hij bleek zijn rechterdijbeen vlak boven de knie gebro ken te hebben. Het knaapje is naar heft •St.-Lidwinagesticht te Den Helder ver voerd. CURSUS - WONINGINRICHTING Gisteren hadden we in de Lindeboom de eerste van dé vier avonden, welke de; cursus-woninginrichting telt; de cursus, welke de heer Otto van Tussenbroek hier geeft. Er waren wel 105 cursisten. Het was een bijzonder interessante en leerzame avond. De heer Van Tussen broek deed zich kennen als een bekwaam, causeur, hij beheerschte zijn stot waarover we in volgend nummer wat ho pen te vertellen volkomen. UITSLAG AANBESTEDING. Door architect N. Schermer werd Woensdag aanbesteed de bouw van een landhuis aan de Koogterweg, voor reke ning van de heer N. Drijver, Heemstede. Hoogste inschrijver: D. van Gulik, Den Helder, f12890. Laagste inschrijver: H. Doorn, Den Helder, f9797. Door dezelfde architect werd Donder dag voor rekening van de heer P. Kok,, Schagen, aanbesteed, de bouw van een lunchroom, annex pension, te De 'Koog. Hoogste inschrijver: D. van Gulik, Den Helder, f26180. Laagste inschrijver: Li.Doorn, Den Helder, f20500. In beide gevallen heeft de gunning, welke voorbehouden werd, nog niet plaats gehad. Gptracht wordt het werk door een TEXELSCHE aannemer te doen uitvoe ren. Vermoedelijk zal dit dan zijn de heetf J.Drijver Cz., die resp. inschreef voor f9925 en f22323. DEN HOORN. KERKNIEUWS Op vei zoek herhalen we het bericht, dat op de a.s. Nationale Feestdag 'des morgens om 10 uur in de N.H. Kerk een wijdingsdienst zal worden gehouden. In geen geval dus op de dag van de te ver wachten Blijde Gebeurtenis. OUDESCHILD (DAT GING NIET. Het binnenkomen van de Joh. van Nas sau uit de tropen werd wat vertraagd. Een inwoner van Den Helder wilde daar om het schip, toen het op de roe lag tegemoet gaan omdat zijn broer aan boord was Hij dacht zeker, dat het Mars diep even kalm was als het kanaal en hij. trok er met een klein notedopje op uit, om een bezoek aan 't schip te b engen.» Dit pakte echter anders uit, want onder weg verloor hij zijn riem, waardoor hei, bootje onbestuurbaar werd. Hulpeloos dreet het bootje rond, tot de schipbreuke ling door de „Dokter Wagemaker" werd opgepikt. Het bootje kon door de Wa gemaker niet worden meegenomen. Dit werd later opgepikt door de T.X. 28,, schipper A. v.d. Schans. Het avontuur liep dus nog zeer goed af. Nader vernemen we, dat de jonge man J.C.Dissel heette. Hij had noodsei nen gegeven en daar waren de Texelsche boot en schipper Van der Schans op at gekomen. lllilliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniillllll Weg er mee! I 1 Kost niet veel I Spaar uw ve<- Aangemeld Strijd iezaam j Groot gemaakt Tcxels naam. 10 [Fll||[iillllllllllllliNllllllllllllliillllllllllllllllllllllllli::ii:illllliilllliii:iilNll|||||| |||iniiiniiiiiniiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiinii|||||| IIIIIIHIIII GEMENGD NIEUWS ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiini:iiii:i>i|||||| BINNENLAND. Soéstdijk. Prinses Juliana maakte gistermorgen nog een korte wandeling achter het Paleis. Den Haag. De minister van Sociale Zaken maakt bekend, dat, wat het stem pelen door werklooze arbeiders betrett, in verband met de te verwachten ge beurtenis, de volgende gedragslijn kan worden gevolgd. Wordt het bericht be kend tijdens de bureau-uren, dan kan het stempelen worden gestaakt. Voorzoover het gemeentebestuur de daaropvolgende dag, dus de eigenlijke feestdag, de ge meentelijke bureau's sluit, kan alsdan ook vrij van stempelen worden gegeven. Heemstede. Het 3-j. zoontje der tam. Kuiper, Talmastraat, is in de Glipjicr- vaart verdronken. Amsterdam. Gisteren is de Auto- mobielcntentoonstelling in het R.A.I.-ge- bouw geopend. Amsterdam. Artis, dat er financieel zeer slecht voorstaat hoopt toch gelden bijeen te kunnen krijgen om de dierentui.n moderner in te richten, met een apen- eiland b.v. en berenterassen. Hierdoor ver wacht men een vermeerderde belangstel ling. Spanbroek. Het 3-jarig dochtertje van de heer Jb. Appelman is bij bet klauteren op een driewielige fiets, onder de fiets gekomen en gedood. Geldermalsen. Woensdag is uit de Linge het lijk opgehaald van de '21 -j. wielrijdster M. van Hemert, uit Buren, die Zondag bij Tiel in de Linge is gere den. Te Groningen zal, behalve de vele luiermanden, aan één der kindertjes, die op dezelfde dag als het Oranjekindje wordt geboren, een wieg met een der fraaiste luiermanden worden uitgereikt. Te Budel is een bisamrat gevangen, de eerste in ons land. De bisamrat brengt veel schade toe aan de oogst, maar vooral' aan waterkeeringen en dijken, door de vele holen, die hij graaft. Hilversum. Uit een enquête is geble ken, dat slechts 8 pet. van de jeugd, diq de hoogste klassen van de lagere schoon bevolkt, geregeld een bioscoop bezoeken. BUITENLAND Hongarije. In Pees werd de temmer van een reizend circus in de kooi dooh een leeuw, die hem in de keel beet, ge dood. Ook andere leeuwen stortten zich, op hem, om hem daarop te verscheuren. Onder het publiek ontstond een paniek. De leeuwen moesten doodgeschoten wor den. Engeland. Om Londen tegen lucht aanvallen te verdedigen, overweegt men een „gordijn" van stalen kabels, aan bal lons bevestigd, om de stad aan te bren gen. Het zou 12 millioen gld. kosten. Duitschland. Ds. Niemoeller be schuldigd van openlijk aanzetten tot on gehoorzaamheid aan de staat, zal 7 Febr. te Berlijn trechtstaan. Italië. De minister Lantini heeft verklaard, dat de prijsstijging voor de verbruikers thans het hoogtepunt heett bereikt. Italië. Hitier zal bij zijn bezoek aan Mussolini vergezeld worden door het grootste deel van de regeering, o.w. Goering, üoebbels en Von Neurath. Oostenrijk De Nederlander, prot. Debye, verklaarde te Weenen, dat z.i. het absolute nulpunt (273 graden Celsius onder nul) nooit zal worden bereikt, daar een stilstand der moleculaire beweging niet zal worden verkregen. (De laagste, temp. tot dusverre bereikt is 272.3 gra den). Roemenië. De burgemeester van Boekarest heeft het ritueel slachten van vee verboden. Joego-Slavië. Het aantal inwoners bedraagt thans 15 millioen. In 1934 13.5 millioen. Vereen. Staten. Het ministerie van marine heeft 58 bombardementsvliegtui gen besteld. Kosten: 3.5 mill dollars. Canada. De vijfling Dionne heeft nu al een fortuin van ruim een halt mili lioen dollar. Maar „de kosten van le vensonderhoud" bedragen per jaar ook! 24000 dollar. Zoo beweert althans de rechter Va 11 in, die voogd over de kinde ren is. Canada. Halifax. Voor een filmvoor stelling in een bioscoop werden toegangs bewijzen verstrekt tegen afleveriag van een bus groente. Zoo werden meer dan 2000 bussen groenten verzameld, die on der de armen werden verdeeld. Japan. De politie te Tokio heeft in 1937 gemiddeld per dag 228 dieven gear resteerd. Verder werden aangehouden 11.141 verduisteraars ot afpersers en 2000 moordenaars. In totaal werden 117.185 misdadigers opgesloten. Suriname. Na 82 dagen zeilen is de heer J. G. Kuyt, die uit Amster dam vertrok met een 4-tons-zeilbootje, Dinsdag te Paramaribo aangekomen. Al les wet Alleen had hij wat gebrek aan. voedsel gehad.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 9