eb a - J.B. HANDELSREGISTER. Ingeschreven N.V. G.J. Krol en Co.'s Kunstmestliandel, Zwolle, filiaal van het bijkantoor Alkmaar gevestigd te Den Burg, Weverstraat. Opgeheven Oezinsziekenfonds Den Burg en De Waal, Wilhelminalaan 24, verzekeringsbedrij f - Ziekenfonds Oudeschild, Dorpstraat 127. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". OVER DU1KBOOTEN. Niettegenstaande het slechte weer, wa ren Woensdagavond toch nog een kleine vijftig personen, o.w. verscheidene, die de vier kruisjes reeds ver gepasseerd wa ren, in lokaal Den Burg aanwezig. Onge twijfeld verdiende deze avond ook veel belangstelling. Luit ter Zee J. O. Geijis toonde zich niet alleen een vlot en ge makkelijk te volgen causeur, maar ook een boeiend verteller. Het idee om onder water te varen, al dus spr., is niet iets van de laatste tijd., Reeds 300 j.v. Chr. bouwde Aristoteles, een onderwatertoestel om vijandelijko schepen aan te vallen. Omstreeks 1020 construeerde de Nederlander Corn. Dreb- bel aan het Engelsche hof een onderzee boot, waarmede hij tien K.M. onder wa ter heeft gevaren. De eerste maal, dat een onderzeeboot in dienst van de oorlogi werd gekiekt, was in de Amerikaanschei onafhankelijkheidsoorlog tegen Engeland aan het einde van de 18e eeuw. Een stalen eenmansduikboot, met als aanvals wapen een mijn, vernietigde toen een vijandelijk schip, doch verongelukte zelt op de terugweg. Het groote bezwaar was echter, dat al deze duikbooten door handkracht be diend en voortbewogen moesten worden. Maar de enorme vooruitgang van de tech niek in het einde van de 19e en het bggin' lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiillllll IIIIHIIIIII VAN OVER DE GRENS. jj|jj|llllllllllllllllllllllll!lllll!lillllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllll||||li DE HONDERDSTE ZITTING. De Volkenbondsraad is Woensdag in zijn 100ste zitting bijeengekomen. Maan een feestelijk karakter draagt dit jubileum geenszins. Veeleer zal ook deze zitting als een nachtkaars uitgaan, want de agenda is niet zeer belangrijk en de alge-1 meene neiging gaat wel daarheen, alles zoo kort en onopgemerkt mogelijk te doen verloopen. Van verder onaangename sen saties voor de Volkenbond, zooals voor al in de pers van de landen, die geen lid meer zijn van het Geneefsche insti tuut, werden voorspeld, zal danook wei nauwelijks sprake zijn. Zoo schijnt het b.v. wel uitgesloten, dat de kwestie van Abessinië nog eens voor de Raad zal worden gebracht. Nu zelfs Vereen. Staten geweigerd hebben een han delsverdrag met Italië te onderteekenen, indien daarin de Koning van Italië tevens keizer van Abessinië zou worden ge noemd, zal de Engelsche regeering er niets voor voelen om terug te komen op haar besluit, de Italiaansehe verovering van Abessinië althans voorloopig niet te erkennen. 'Een andere kwestie, die in de laatste weken heel wat stof heeft doen op waaien, is, of Engeland en Frankrijk in antwoord op de veroordeeling door de fascistische staten van de Volkenbond hun trouw en geloof aan dit instituut opnieuw zullen verkondigen. Men ver wacht inderdaad, dat Eden en Delbos dit in zeer algetneene bewoordingen zul len doen, daarbij rekening houdend met de positie van de kleinere staten, die meen dan ooit huiverig zijn voor de verplich tingen van artikel 10. Overigens bestaat de mogelijkheid, om over een eventueele schrapping van artikel 10 en de Zwitser- sche wensch van volstrekte neutraliteit te spreken in de commissie van 28 voor de hei-vorming van het Volkenbondsverdrag, welke a.s. Maandag zal bijeenkomen. Al gemeen is men echter van oordeel, dat de tijd voor een algeheele herziening van het Volkenbondshandvest nog niet rijp is, ook al zullen Engeland en Frankrijk reeds thans tegemoet moeten komen aan de vvenschen van de Oslo-staten, Polen, Roemenië en Zuid-Slavië. Verder staat dan nog op de agenda de kwestie van Alexandrette, waarvoor Fran- schen en Turken wel weer een oplossing zullen vinden, terwijl er tenslotte oveif China vrijwel niet gesproken zal worden. Men is er maar al te zeer van overtuigd, in deze kwestie nog niets te kunnen on dernemen. CHINA. China rekent trouwens ook niet op steun van de Volkenbond. Het treft zelts zoo goed als het kan de voorbereidingen voor het tweede stadium van de strijd. Men rekent er op, dat de Japanners, zoodra zij de Loenghai-spoorweg in het noorden bereikt hebben, de aanval op Kanton en daarna op Hankau zullen on dernemen. Maar zoo ver is men nog lang niet. Bij Woehoe staan de Japansche van de 20e eeuw de toepassing van electriciteit, de uitvinding van petroleum- motoren brachten een groote verande ring. En zoo kreeg in 1906 onze marine haar eerste onderzeeboot de O 1, die thans in de onderzeebootenkazerne, die te allen tijde voor het publiek is open gesteld, §en plaatsje heeft gevonden. Als men dit bootje ziet, vraagt men zich on willekeurig af, hoe men 30 jaar geleden de moed had, met zoo'n scheepje onder water te varen. Spreker beschreef vervolgens de inrich ting van een duikboot, waarvoor hij hef type van de O 9, O 10 en O 11 koos, die men dagelijks op Texelstroom kan zien oefenen. Het duiken en het onder water varen werden uitvoerig bespro ken. Met teekeningen op het schoolbord spr. zijn beschrijving nader toe. Ook het afschieten van torpedo's onderzee booten in het klein, die een snelheid van 75 K.M. bereiken werd aan alle zijden bekeken. Als een onderzeeboot lek is gestooten, en op de bodem der zee ligt, mits niet dieper dan 60 M., gunnen de manschappen zich redder, met een speciale redding gordel, die neus en mond afsluit. Spr. demonstreerde deze reddinggordel met be hulp van een der jongens. Dat de avond zeer in de smaak viel, bleek wel uit de vele vragen, die aan de| heer Geijs werden gesteld. Mr. Kamp dankte spr. voor zijn uitvoe rige en zoo duidelijke causerie en sloot te tien uur de bijeenkomst. ffiiSlltSfflffifflffi®® fflESSEffifflfSfflfflEB EB EB EB Wie van plan is alles te verbete- ES ES ren op aarde, wikkelt zich in groo- gj Eg te onrust en helpt er noch zich- ES EB zelf noch anderen mee. Geef ES ES in de eerste plaats acht op uzelt. i$|> ffiESSSffiffiiSffiSIffiffl y EEEEfflESfflfSEEEEHiS troepen nog 600 K.M. van Hankau ver wijdend en ook tusschen de Loenghai- spoorweg en Hankau ligt nog een 300' K.M. breed, moeilijk begaanbaar gebied. De Chineezen helmen dus nog alle tijd om zich op de verdediging voor te be reiden en onpartijdige waarnemers zijn, het er over eens, dat zij dit met een voor dit land ongekende energie doen. TEGEN HET BLANKE RAS. In Japan bestaan intusschen nogal wat meeningsverschillen over de wijze, waarop de strijd moet worden voortgezet. De vloot zou het liefst maar onmiddellijk tegen Engeland en Amerika van leer trek ken, het leger voelt veel voor een oorlog tusschen Rusland en een derde groep is wat gematigder en vindt, dat men aan China voorloopig de handen reeds vol heeft Maar hoe groot deze meeningsver schillen ook mogen zijn, zeker is. dat, alle Japansche plannen tegen het blanke ras zijn gericht. Helaas ziet het er nog, niet*naar uit, dat de blanke wereld onder) de druk van deze bedreiging naar de zoo hoog noodige solidariteit zal gaan stre ven. En aldus kan Japan, zeker nog voor- loopig, ongestoord voortgaan China te veroveren en Westersche belangen in het nauw te brengen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Slecht weer heeft de strijd om Teruei de laatste dagen eenisgszins doen ver flauwen, maar het staat wel vast, dat zoodra het weer zulks toelaat, de ge vechten op' nog heviger wijze zullen wor den voortgezet. De nederlaag, die Fran co's troepen hier hebben geleden heeft in tusschen tot gevolg gehad, dat de lucht vloot der nationalisten weer veel actie ver is geworden en speciaal werk van het bombardeeren van Barcelona, Valencia en zelfs van Fransch gebied maakt. Voor de Franschen is dit aanleiding geweest aan te kondigen, dat er op elk Spaanschj vliegtuig, dat de grens overschrijdt zon der waarschuwing zal worden geschoten. Ook de „onbekende" duikbooten hebben in de Middel]andgche Zee het werk weer hervat. Nadat kort geleden een Neder- landsche boot daarvan het slachtoffer werd, (het blijkt n.l. toch niet op een. rots te zijn geloopen), is thans weer een aanval ondernomen op een Britsch schip. Deze bleef echter zonder gevolgen. IN GRIEKENLAND. In Griekenland, dat nog kort geleden de eerste verjaardig van zijn autoritair bewind van Metaxas vierde, schijnt iets te haperen. Een Hongaarsch blad maakt; gewag van een verijdelde aanslag op de koning en de dictator, terwijl uit Athene' de verbanning van een aantal gematigde ex-staatslieden, zooals Sofoeles en Ka- phandaris wordt gemeld. In het biezonder deze laatste medeeling wijst er op, dat er ondanks het economisch en financieel herstel, dat Mataxas aan het land heeft gegeven, toch veel ontevredenheid moet heerschen. Anders zouden bedachtzame lieden als de verbannenen nimmer tot, een actie zijn overgegaan. VLIEGTUIGBOM AANGESPOELD. Woensdagmiddag is op het strand ach ter het Westerslag een torpedo-vormige bom aangespoeld, afkomstig van een En- gelsch vliegtuig. Het 50 cM. lange pro jectiel werd naar Den Burg gebracht, daar het gevaarlijk geacht werd. Bij onderzoek bleek evenwel, dat het slechts een oeten- bom was, met water gevuld. OUDESCHILD WAARSCHUWING. Ach, deden alle menschen wijs! Ach, kijk toch beter uit. Dan raakt' er geen meer op de bon Dan werd dit kwaad gestuit. Moet u per fiets, motor ot auto naar de boot? Let dan op de verkeersborden. Niet langs de havenkant naar de aanlegi steiger, maar om het T.E.S.O.-gebouw heen. Er vielen toch weer slachtoffers. DS. J. BROEKEMA OVERLEDEN. De ochtendbladen van Woensdag brach ten ons het bericht van het overlijden van Ds. J. Broekema, emeritus predi-* kant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Broekema, is in 1901 predikant geworden. Van 1925 tot 1929 heeft hij te Oudeschild gestaan. In 1931 heeft hij eervol emeritaat ontvan gen. Hij bereikte de leeftijd van 79 jaar. Illllliiiiiiii'iiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll IIIIHIIIIII INGEZONDEN IIIIHIIIIII ||||I|II>>IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIINIIIII||||II MILITAIRE KEURING. Zeer binnenkort zullen de personen, ingeschreven voor de lichting 1938, zich aan een militaire keuring moeten onder werpen. Onze ervaring heeft geleerd, dat belanghebbenden goed zullen doen zich vooral door hun huisarts grondig te la ten vóórkeuren. Bij de orficieele keu- rinpsraden moeten in betrekkelijk kort tijdsbestek duizenden aan een keuring worden onderworpen. Verklaarbaar is, dat bij zulk een keu ring wel eens kleinigheden over het hoofd worden gezien. Maar kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen. Dit heeft reeds menige dienstplichtige erva ren. Zoolang van regeeringswege het röntgenologisch onderzoek niet verplicht wordt toegepast, moeten wij belangheb benden er daarom op wijzen, dat voor al bij eenige twijfel omtrent hun ge schiktheid zij verstandig zullen doen deskundige voorlichting te vragen. btichting „De Nederlandsche Soldaat". Drachten. 25 Jan. 1938. ZIEKENFONDSKWESTIE OUDESCHILD. De tendenz van het onderschrift bij Let verslag der jaarvergadering v.h. Zieken fonds te Oudeschild, in de Texelsche Courant van Woensdag j.l. maakt het m.i. noodig, op het volgende de aandacht te vestigen. De stemming in de vergadering was eigenlijk niet zoo onaangenaam, ot het moet zijn geweest voor de voorzitter, se cretaris en wellicht nog enkelen, omdat de groote meerderheid, plm. 90 pet. der leden het met de gang van zaken niet eens was. Gemakkelijk was het geweest voor deze geweldige oppositie de leiding onmogelijk te maken, door b.v. te beginnen over het, in strijd met het reglement aan de dijk zetten van het bestuur, of liet ongehoordj lichtvaardige voorstel van de voorz. in de vorige vergadering om het bezit (t 1000 van het Verplegingsfonds) zoo maar (dus wederrechtelijk) aan het Maat schappijfonds te schenken. Het doel der oppositie is echter niet om af te breken, maar om het oude onder linge fonds in eere te herstellen tot heil der leden. Het was danook niet omdat wij iets hadden te verbergen, toen wij ons niet voor het Mij. Ziekenfondswagentje lie ten spannen als afgevaardigde naar het H.B. te Den Burg, maar omdat wij, zoo als de heer Vlas het uitdrukte, niet van twee wallen willen trachten te eten. lm-1 mers hadden we gemeend de overgroote meerderheid der fondsleden een dienst te bewijzen, door mede te bevorderen,dati een in het Ziekenfondswezen ingewijde Texel eens op de hoogte brengt van de ontzaglijke voordeden van een ONDER LING Ziekenfonds. Wij wenschen niet langer eenzijdig te worden ingelicht maar willen onbevooroordeeld het beste zoe ken voor ALLE ziekenfondsleden. Niet voor niets groeit het aantal bij de Cen trale Bond van Onderl. Ziekenfondsen in Nederland aangesloten leden de laatste jaren met honderdduizenden zielen per jaar. Ook op Texel gaan de oogen open exi op 3 Febr. a.s. zal worden aangetoond, hoe men baas kan zijn op eigen ert. zonder het risco (waarmee men thans ons tracht bang te maken), straks zon der dokters- of specialistenhulp te zit ten. Moge heel Texel dan toonen, dat het zijn belang inziet van een ook voor de leden goed werkend ziekenfonds. Jb. KIKKERT. IHIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinMiniiiiiiillllll llllll OM VOORUIT TE KOMEN HIIII ||||||iiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii|||||| UW BONDGENOOT. Geld maken zonder reclame te maken Die kunst verstaat alleen de Munt te Utrecht. Maar alle zakenmenschen moeten zich daar moeite voor geven. Zij moeten zich zekere opofferingen ge troosten om hun omzet te doen toenemen. Een van de zekerste middelen daartoe is: regelmatig adverteeren, al is het ooi; op bescheiden schaal. Kunt u Op één enkele dag aan alle Texelaars vertellen, hoe goed u gesorteerd zift; hoe laag uw prijzen zijn; hoe uitnemend uw kwaliteit? AI zoudt ge 24 uur op pad gaan, u zoudt het niet klaarspelen. Maar wie dat wèl voor u kan De advertenie in dit blad. Die vindt nergens een gesloten deur en wordt, op Texel huis aan huis gelezen. Regel- prijs voor de zakenman, die er regelmatig gebruik van maakt, varieert van 5-8 ct. ADM. TEXELSCHE COURANT. ||HllNiiiiiiiiiilillllliiliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr|||||| llllll LANDBOUW EN VEETEELT. HIIII IIHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllH OVER FOKVEEDAGEN. L De heer F. A. F. Groneman schrijft ons: In alle vooraanstaande fokgebieden worden tegenwoordig ieder jaar fokvee- dagen gehouden. Deze zijn gewenscht en nuttig, werpen op de duur voordeel at omdat de fokkers daar gemakkelijk een indiuk kunnen krijgen, welke dieren ot welke stammen tot de uitverkorenen be lmoren. Is de kwaliteit van het vee gelijk of be ter dan op andere plaatsen, dan werfüen die dagen ook hun nut af naar buiten,, door de goede indruk daar verkregen. Is de kwaliteit minder goed, dan bereikt men 't tegenovergestelde, maar dan is er toch het voordeel aan verbonden, dat men zelf de tekortkomingen vlug leert kennen en deze een aansporing zullen zijn, met meer energie aan te pakken. Wanneer we dus overtuigd zijn van de noodzaak van het houden van jaarlijk- sche fokveedagen, dan moeten we er de, lasten en kosten voor over hebben, deze zoo goed mogelijk in te richten. Aangezien men in andere provincies steeds minder belangstelling toont voor de N.FI. fokkerij, zal er hier heel wat moeten gebeuren, willen we onze goede naam van voorheen, met alle voordeden, daaraan verbonden, terug krijgen. Verslaggevers van bladen moeten zoo veel mogelijk uitgenoodigd worden de fokveedagen te bezoeken, terwijl korte, dikwijls herhaalde berichtjes in de bla den steeds de aandacht moeten vestigen op wat er te zien zal zijn. Behalve eige-- naren, geleiders en uitgenoodigden, die nen bezoekers entreegeld te betalen, niet minder dan 50 cent. Men verkrijgt dan, dat er op het ter rein alleen ware belangstellenden komen en de entreegelden, die de liefhebbers gaarne betalen, wat men in andere pro vincies kan zien, verlichten de uitgaven voor de fokveedag te maken, zeer. In Friesland, waar de de keuring bezoekende boeren meest lid zijn van het Stamboek en dus vrij toegang hebben, ontvangt men toch nog f150 ivf 200 van anderen. Voor. De Wijk gaf men mij op een bedrag van f500 tot f800, wel een bewijs, hoe del fokveedag aldaar in trek is gekometi. Bovendien worden vele van de bezoekers; daar ook koopers. Zullen de fokkers echter van het ten toongestelde zooveel mogelijk leeren, dan moeten zij flink de tijd hebben, alles goed te bezien, en dit kan, wannleer niet op de> voorgrond staat de beoordeeling in vele rubrieken door commissies van juryleden. Men moet zoo weinig mogelijk rubrie ken laten beoordeelen door de juryleden, die in korte tijd de uitslag moeten bekend maken, waarna de dieren op hun plaats nummers worden gezet, om de tokkers zelt verder te laten oordeelen. De meeste tijd zouden ze daan-oor hebben, wan neer er geen beoordeeling door jury leden plaats vond, Er zou dan echter te weinig spanning zijn. Men wil officeele uitspraken en deze zijn ook gewenscht voor verslaggevers en fotograten, die het uitverkoren bekroonde vee in hun bla den bekend maken aan de lezers, ook aan hen, die niet aanwezig zijn. Bovendien zijn de keuring en de uitslag er van, door een bekwame jury, zeer leer-i zaam voor velen, waarvoor het danook noodig is, dat men deze goed moet kun nen volgen.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2