IVOROL WITTER DAN WIT worden uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct Soestdijk. Prinses Juliana heeft gis termiddag weer een autotocht van een halt uur gemaakt. CON AMORE. Op 2 Febr. hoopt de R.K. Zangvereen. Con Amore een uitvoering te geven in hotel Texel, alleen voor R.K. LOTERIJ VOOR ZIEKENAUTOFONDS. In dank nog ontvangen deze geschen ken: lepelkistje, tafelmatje, divankussen, vruchtenzeef, doos bonbons, snijboonen molen, fruitschaal. EBEN HAEZER. De bezichtiging en de opening van het vernieuwde gebouw „Eben Haëzer" wordt, wanneer het Maandag de teestdag ot ge boortedag is van de Oranje-telg, uitge steld naar Woensdag 2 Februari. V. UITSLAG AANBESTEDING. De bouw van een landhuis aan de Koo- gerweg voor rekening van de lieer N. Drijver, Fleemstede, vorige week door architect Schermer aanbesteed, is thans gegund aan aannemer j.Drijver Cz. te Oosterend. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden Verbouw Hotel De Hoop, DeCocks- dorp, wed. J. Kikkert-Piereboom. Bouw kippenhok, Gerritsland, W. Bakker Mz. Bijbouw pension, De Koog, L. Igesz. Bouw woonhuis, De.i Hoorn, P. Kok. INGEKOMEN PERSONEN. Molenstr. 14, Anna Janser, R.K., van Muenchen. De Mok, Herm. Klaasen, Herv., van De Kooij, Den Helder. Peperstr., Oosterend, Geertje Kloos ter, Geref., van Bloemstr. 65a, Groningen De Koog, Bardina Koelewijn, Herv., van Alphen a.d. Rijn, Rozenstr. 47. Weverstr. 17, Adr. v.d. Heeden, Herv., van Nederhorst den Berg. ZIEKENFONDS. Er heeft zich een commissie gevormd, welke pogingen in het werk stelt 0111 in onze gemeente een onderling ziekenfonds te stichten, deel uitmakende van een groot Landelijk Fonds. Die commissie wordt gevormd door de heeren S. Keijzer, S. van Heeringen en J. Bak ker, te Oosterend; Jb. Bakker Jbz., H. Zijm Sz. en S. de Waard, te Den Burg; Jb. Kikkert, J. Vlas en P. Smit, te Ou- deschild. De heer J. Bakker, Oosterend, treedt als secr. op. VERTROKKEN PERSONEN. Van De Mok, Floris Heerenveen, Mor. Br. Gem., naar Batavia; Arent Witholt, Herv., naar Batavia; Chr. L'fkes, Geref., naar Den Helder, Lange- straat 44. - Van De Cocksdorp C 9, Pieter Kalf, Herv., naar Oudendijk (N.H.) 112. Van Hoekstr 1, Oosterend, Simon Bremer, Geref., naar Vlissingen, a.b. Nd Brabant. Van Schoolstraat, Oosterend, Joh. de Jong, Ged. Chr., naar idem. Van De Cocksdorp, Antje Zuidema, O..G, naar Haarlem, Frderikspark 4. Van De Cocksdorp, Corn. v. Enge len, R.K., naar Woerden, Groenendaal 7. Van De Cocksdorp, Franc. v. Enge len, R.K., naar idem. Van Oudeschild, Wilh. Terwindt, R.K., naar Curagao. Van Hoekstr., Oosterend, Arie Dros, Geref., naar N.Niedorp, Oostenveg E 17. Van De Cocksdorp, Corn. v.d. Kooij, Herv., naar Den Fielder, 2e Vroonstr. 2. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. We vernemen dat de kortgeleden opge richte vereeniging van huisvrouwen, onder de naam: „Afd. Texel Bond van Boerinnen e. a. plattelandsvrouwen'1 al bijr.a 50 leden telt. Woensdagavond a s. 8 uur zal in de Landbouwschool (Nieuwstraat), de eerste vergadering van de nieuwe vereeniging worden gehouden, waar dan een bestuur wordt gekozen en besproken wordt, wat deze winter nog zal worden gedaan. Ook zullen dan lichtbeelden worden verioond van de meest bekende kamerplanten. Wij hebben de indruk, dat de dames zich voor stellen veel nuttigs en aangenaams te kun nen organiseeren voor de Texelsche huis vrouwen, en wenschen ze van harte succes. Op de vergadering Woensdag a. s. zijn ook welkom de dames die nog geen lid zijn maar dat wenschen te worden. Is het Woensdag de nationale feestdag dan wordt de vergadering een week uitgesteld. Ver der zie men de advertentie in ditnnmmer. DEN HOORN. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Samenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Den Hoorn. Men schrijft ons: Woensdagavond belegde de afd. Texel van het N.B.G. een propaganda-samen- komst in de Herv. Kerk alhier. Er wa ren heel wat luisteraars, die storm en hagel hadden getrotseerd en zeker zul len zij er geen spijt over gehad hebben, dat ze een natte jas hebben gehaald. Door ongesteldheid van de voorzv Ds. van der Leer, opende Ds. Visser de sa menkomst. Na het gemeenschappelijk zin gen van het gezang „God, Uw woord heeft eeuwig waarde", las hij de gelij kenis van ae zaaier voor uit Mattheus 13, waarna hij voorging in gebed. Daar na schetste hij liet doel van de bijeen-/ komst: Twee dienaren des Woords zul len, ieder op zijn wijze, van hun liefde voor de Bijbel getuigen. Laten wij al len óns daarbij niet gedragen als toe schouwers maar als waarlijk geïnteresi seerden. Na zang van het Kerkkoor van Den Burg, „Gij Herder Israels", behandelde als eerste spreker Ds. Smidts, Doopsgez. predikant van Den Helder en Den Hoorn, het onderwerp: De Bijbel als 'boek van schoonheid. Naar aanleiding van eenige,, prachtig door hem voorgedragen gedeel ten uit de boeken Job, Jesaja enz. sprak hij over de overweldigende schoonheid van Oud en Nieuw Testament, schoon heid, die echter geheel op het tweede plan komt, wanneer we het groote doel van de Bijbel in 't oog vatten, dat deze boeken n.l. zijn willen niet anders dan geloofs getuigenis en prediking van de Gekrui sigde. Daarna zong het Burgsche Kerk koor eenige verzen uit Psalm 42. De tweede spreker, Ds. Salm, belichtte de Bijbel als boek van waarheid: In dit boek vinden wij het ware antwoord op tie twee voornaamste levensvragen: „Wie ben ik?" en „Wie is God?" De mensch.zoo- zegt de Bijbel, is een schepsel Gods, maar gevallen, doch in Christus weer opgericht. Eu God is de Almachtige,, nooit geheel kenbare, doch Die Zichzelve in Christus heeft geopenbaard als Liefde. Uit Psalm 119 zong toen de gemeente o.a. het mooie lied „Uw woord is mij een lamp voor mijnen voet". Na het dankgebed zong het koor nog „Blijf bij1 ons, Heer". Ongetwijfeld hebben velen weer meer leeren zien aan schoonheid en waarheid het oude Boek der boeken. Moge ook door deze goede propaganda-avond het werk, dat het Ned. Bijbelgenootschap doet tot verspreiding van de Bijbel, meer waar deering en meeleven ondervinden. Als lid ot donateur kunt ge u Opgeven aan <Tilq Texelsche predikanten van alle kerken DE COCKSDORP. OVER BROUWGERST. Verslag van de praat-avond, ge houden Woensdag 26 Jan. door de afd. Eierland van H.M. van Landbouw en L.T.B. Omstreeks 8.15 heet de voorz., de heer Joh. de Graaf, de aanwezigen hartelijk welkom, in het biezonder lr. Lammers,, die zal vertellen over de Nationale Comm. voor Brouwgerst en de teelt van Brouw- gerst in Nederland. Ir. Lammers noemt eerst enkele getallen aangaande het bierverbruik in Neder land, en wijst er op, dat het gebruik hiep te lande steeds achteruitgaat. Hoewel dit voor de gerstverbouwers niet bemoedi gend klinkt, is er z.i. toch nog wel eenig perspectief, daar nog slechts een klein percentage inlandsche gerst wordt ver werkt. De kwaliteit van de buitenlandsche gerst is vopr de brouwers veel beter, doch enkele inlandsche soorten (vooral de „Ke nia") geven ook bevredigende resultaten. Nu zijn er echter nog zeer veel factoren, klimatologische en landbouwkundige, die op het product invloed kunnen uitoefenen. Ook de bodemgesteldheid speelt een groote rol. Opmerkelijk was ,dat vooral in het N. van N.-Holland de regenval in de periode, dat de oogst groeit, zoo veel geringer was dan in andere streken van ons land. Als eischen, waaraan goede brouwgerst moet voldoen, noemde spr.een laag eiwitgehalte, een hoog 1000-korrel ge wicht. Een goede dyastasevorming, groo te kiemenergie en kiem kracht, Ook het afbreken van de eiwitstoffen tijdens het moutingsproces moet voldoende zijn, daar het eiwit het bier vlokkig maakt. Het vochtgehalte moet laag zijn. De Kenia- gerst voldoet aan de meeste van deze eischen vrij goed. In enkele monsters werd zelfs een eiwitgehalte gevonden beneden 8 pet. Dit is zeer laag en zou volgens: spr. zelfs de laagste grens zijn, daar an ders de smaak van het bier er minder van wordt. Onder de teelt van granen neemt de gerst een zeer voorname plaats in; spr. toonde aan, dat de teelt de laatste jaren nog steeds vooruitgaat. De vermindering van het tarwe-areaal zal hieraan niet vreemd zijn. Daar de zomergerst een zeer korte groeitijd heeft en een gering ontwikkeld wortelgestel, geeft ze de voorkeur aan grond met een goede structuur en een goede kalktoesta'nd. Op gronden, die EEN BELANGRIJK VOORDEEL van de nieuwe Mijnhardt-cachets (Mijn- hardtjes) is, dat zij veel vlugger pijnen stillen en kou en griep verdrijven. Flierdoor verkorten zij belangrijk den duur van elke pijn en ongesteldheid. zulks toelaten, is het gewenscht, zoo vroeg mogelijk te zaaien. Ook de water voorziening speelt een groote rol. Wan neer het te droog is in de afrijpingsperi-, ode wordt het gewas noodrijp, wat op de kwaliteit van brouwgerst een nadee- lige invloed heeft, daar n.l. vorming van, eiwit plaats heeft tot phn. 1U dagen voor de rijping. Daarna wordt alleen nog zet meel in de korrel afgezet. Wanneer nu het gewas te spoedig afrijpt, of te spoedig gemaaid wordt, is de verhouding tusschen eiwit en zetmeel niet gunstig, (te hoog. eiwitgehalte). Ook het weer neeft groote invloed op de kwaliteit, vooral wat het vochtgehalte betreft. Wanneer er in de periode, dat het afrijpen plaats heeft en de oogst op het veld nadroogt, veel regen/ valt, zal dit het vochtgehalte ongunstig; beïnvloeden. Ir. Lammers, die zich een aangenaam en gemoedelijk spreker toonde, was hiermede aan het einde van zijn uiteenzetting geko men. De heer R.W.Stoepker stelde de vraag, of er reden was om aan te nemen, dat de- teelt van wintergerst het optreden van roest in zomergerst bevordert. Spr. ant woordde, dat dit inderdaad het geval is. Er worden nog proeven in deze richting, genomen, doch er is reden om aan te ne men, dat de roest van wintergerst op zomergerst overgaat. In Groningen wa ren de zomergerstperceelen erger ukJ roest aangetast, naarmate ze dichter bij; een perceel wintergerst gelegen waren. De Kenia-gerst is nogal vatbaar voor de SPORT OP TEXEL |lt!lllll!l!lllllll!lllllllllllllllllllllilll!ll!!llllilllllllllll!llllllllll!:llll!IQII|||lil S.V. TEXEL Een volledig aantreden van alle, in de 3e ld. A spelende elftallen, is het menu: voor Zondag. Hollandia speelt thuis tegen Helder, üe eerste ontmoeting werd een 2—1 over winning voor Helder, zoodat de thuis club wel een ernstige poging zal wagen, om revanche te nemen. Een gelijk spel zou er wel eens 't gevolg van kunnen zijn. Succes—Purmersteijn biedt de be zoekers een kleine kans op de punten, nu S. eenigszins op haar retour is. A.P. G.S. zal op eigen veld van Alkm. Boys, wel niet kunnen winnen, terwijl Vole- wijekersAssendelft waarschijnlijk in het voordeel der gastheeren zal eindigen. Texel ontvangt Zaandijk en dat zegt ai genoeg. De bittere pil van de vorige ont moeting zit onzel spelers nog niet erg lekker. We hopen echter, dat deze wed strijd onze hoop zal rechtvaardigen, dat we in de laatste wedstrijden toch nog niet kansloos zijn. We weten, dat het sterkste elftal uit de afd. ons komt bezcevi ken en daarom zal het onze spelers eeni eer moeten zijn om het verschil zoó klem- mogelijk te houden. Reeds zagen we te gen Alkm. Boys, zeer goede moinent.ii. Als we die nu nog tot een doelpunt we ten te benutten, zal het spel misschien anders verloopen. Daarom is liet noodig, dat allen zich geheel blijven geven, nooit) de moed laten zakken en doorgaan tot het einde. Een goede raad is wel, dat onze spelers bij een vermeend buitenspel geval, hoe overtuigend ook, niet blij ven staan, omdat er wel gefloten zal worden, maar doorspelen, totdat er ge floten is. De goede naam van onze gas^ ten waarborgt een mooie partij voetbal, -dus is er voor de voetballiefhebbers iets goeds te zien. Stelt dus uw chauvinisme terzijde, en komt om hiervan te profitee-i ren. Dat ons elftal de steun krijge, die ze noodig heeft en ieder zich met onze spe< Iers tracht één te voelen, waardoor het werk voor hen wordt verlicht. Doe je best Texel Bewijst, dat je in de laatste wedstrijden nog vol goede wil bent. Nog is er een kansje. - Aan de bezoekers: Een vriendelijk verzoek om vóór de aanvang en tijdens de rust buiten het speelveld te blijven. Dit was altijd al een gewoonte, die elders, onbekend is. En we dienen het terrein, dat toch al zwaar belast is, in zoo goed mogelijke staat te houden. Bij voorbaat onze dank. NHVB 2e kl. G: BKC 2—Helder 4; Tex. Boys—JVC 1; Watervogels 2— D-e Cocksdorp. De belangrijkste wedstrijd is wel Tex BoysJVC. Indien de bezoekers hier 'n veer zouden laten, konden ze wel eens uitgeschakeld worden voor de strijd om de bovenste plaats. Intusschen, voor Tex. Boys een lastige opgaaf. Ze zullen echter gaarne zich willen rehabiliteeren van de 40 nederlaag in Julianadorp, zoodat hier een spannende strijd verwacht mag wor den. BKC 2 zal geen fout maken, terwijl de Watervogels met een gelijk spel niet te klagen zullen hebben. 4e kl. E: Held. Boys 2HRC 8; Wa- „gele roest". Naar aanleiding daarvan wordt uitgezien naar een ander ras, dat voor de brouwerij evengoed is en andere minder goede factoren niet heeft. Thans werden proeven genomen met „Isaria- gerst". Deze is iets minder kort en geeft vooral op zandgrond een goede op brengst. Er is met een brouwerij overeen gekomen om 4 H.A. van deze gerst te te len onder dezelfde omstandigheden als- 4 H.A. Kenia-gerst Een opbrengst van 900 a 1000 Kg. hiervan wordt door de brouwerij afgenomen voor een prijs, van 10 pet. boven de marktprijs. Wanneer er liefhebbers voor zijn, kan deze proef op Texel genomen worden. Er gaven zich reeds enkele personen op. Een opper-* vlakte van 2 H.A. bleef nog beschikbaar Er zal getracht worden deze alsnog te plaatsen Spr. toonde nog enkele uitslagen van het regionaal gerstonderzoek over par tijen, van Texel afkomstig. Het meeren- deel leverde een zeer gunstig resultaat op en bewees wel dat Texel voor de teelt van BROUWGERST ZEER GESCHIKT sis. Spr. vroeg nog naar de bevindingen, opgedaan met Saxonia-gerst. Deze soort wordt hier thans weinig verbouwd. En kele aanwezigen hadden haar eenige ma len verbouwd; de ervaringen waren niet ongunstig. Veel positiefs kon men niet meedeelen. Flierna bracht de voorz. dank aan de spr. voor de aangename en leerzame uit eenzetting, die bewees, dat spr. studie heeft gemaakt van deze zaak. Dat wij van uw studie nog vele voordeelen mogen hebben en u nogmaals hier terug mogen zien. Zoo besloot de voorz. Met danli aan de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor, sloot de voorz. deze belang rijke vergadering. P. tervogels 3—Atlas 3; Helder 7—Texel 3. Hier krijgt ons 3e het lastiger en zal zeke rhaar allerbeste spel noodig hebben om te winnen, en dat is van het grootste belang. De H-elftallen zijn thuis meestal van behoorlijke sterkte. Laat dit een waarschuwing zijn, boys. Deze kans mag jullie je niet laten ontgaan. We weten, dat het 3e een goed elftal heeft met een sportieve geest en productieve speel wijze, daarom zien we met vertrouwen de Zondag tegemoet. Denkt er om: de boot vertrekt om half acht. leder zorgt -er voor op tijd te zijn. Met de boot van 12.20 kan teruggereisd worden, en dan met de punten, Nan. Adspiranten. Om 12 uur worde ge speeld Texel B—Texel A. De elftallen zijn: Texel B (wit) P.Keijser Jac. Kikkert H. Broekman J.Westdorp J.Komdeur L.Rijk Jn.Kikkert JoopKikkert J.v.d.Pijl" H.Bos wijk, P. List Res.: W.Zuidewind, H.Mulder. Texel A (gr.-zvvart)S.Keijser Jac.Koorn H.du Porto B.Koningsveld C.Zutphen W.Langeveld Ab.Keijser W.Koorn D.Huizinga A.Broek man H.Bruin Res.: Jn.Kikkert Rz., Nic. Dapper. Allen op tijd present en doe je best. Contributie. Adsp. en Juniores bren gen morgen de contributie even mee. Trainen. Maandagavond voor leden en grootere adsp. Waai', door verschil lende cursussen minder tijd voor oefenen beschikbaar is ,kan deze avond soms de meest geschikte zijn. Benut die dan. Woensdagavond jongste adsp. Gymn. lokaal. Op tijd komen, jongens. Donder dag weer leden. „Van traineii moet het komen, om een goede oefen meester te krijgen is geld noodig en samenwerking. Vele kleintjes maken één groote, geeft u daarom op als lid van het Trainingsfonds. Texel 1: J.Dukers J.Kiljan J.Ran M.Vlaming N.deGraaf A.Huizinga A.v.Anraat H.Neijens IJ,Kikkert G.Wit vliet P.Neijens Res.: F. Kaczor, W. Vlas. Texel 3: W.Geus G.Wilner A.DrosDz. Fl.v.Dijk H.Boon S.Langeveld P.Bruin B.Kiewiet N.Tuinder K.Kikkert Res.: Ab.Keijser. In.Rab D.D. S.V.C.-NIEUWS. Morgen weer een zwaar programma. S.V.C. moet te Den Helder tegen Watervogels 2 spelen. E>e 30 nederlaag ligt ons nog frisch in 't geheugen. Probeer het nu eens als ver leden week tegen B.K.C. 2. We gaan met de boot van half acht. Vertrek van da bus kwart voor zeven. W.Verseput M.Reuvers P.Boon A.Kalis H.Stolk C. van Boven A.Stolk M.Zuidema C.Zuidema J.Reu vers Jb. Eelman Res. H.Nieboer, J.Vlaming, P.Boon. Jz. Zondag over een week spelen we thuis tegen Texel 2.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6