VROOM DREESMANN Van 1 Febr. verkoopen we per Meter. Kou - griep - pijn. GEMEENTE TEXEL INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J. Witvliet Az. te Oudeschild, om in het perceel kadastraal bekend in sectie D., No. 3303, een moto- renherstelplaats c.a. waarin als drijf kracht zullen worden gebezigd 2 elec- tro-motoren van 3 en 1/3 p.k. te moge tij oprichten door hen voorwaardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 28 Januari 1938. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Buigemeester, C. JONKER. KAMP. ONZE ZEEWERING. Tijdens de storm van Zaterdag is langs de heele Texelsche zeewering van het Horntje tot de Eierl. vuurtoren de dijkwacht in dienst geweest. Nergens werd schade van beteekenis aangericht. OjPENING EBEN HAEZER. We herinneren er nog even aan, dat hedenmiddag van 4 tot halt 6 het ver-, nieuwde gebouw Eben Haëzer te bezich tigen is; 's avonds om 8 uur wondt heil in tegenwoordigheid van genoodigden of ficieel geopend. ZEEREIS VOL AVONTUUR. „Een zeereis vol avontuur". Zoo luidt de titel van de- causerie, welke de heer' C. W. Visser, oud-gezagvoerder van de Rotterdamsche Lloyd, op Maandag 28 Febr. hier hoopt te houden en wel op uitnoodiging van het Nutsdepartement. Het zal gaan over een zeereis tijdens- de wereldoorlog en daarbij al het aan spanning zeker niet ontbreken. De cau serie zal met plm. 50 lichtbeelden worden toegelicht. ONDERLING ZIEKENFONDS. De secretaris van het comité, dat zich de oprichting van een Onderling Zieken fonds ten doel stelt, verzoekt ons mee to deelen, dat op elk der drie aangekondigde morgenavond te houden vergaderingen 'n hoofdbestuurslid spreekt. Deze hoofdbe stuursleden zijn de heeren C. J. van, Lienden, voorz. van de Bond van On derlinge Ziekenfondsen, lid van de Tweede Kamer; C. Braai, Bondssecr. en F. de Munnik. De heer J. Bakker Jz., Den Burg, ver zoekt ons mee te deelen, dat in de door het Comité verspreide circulaire ten on rechte zijn naam als lid van dat Comité is opgenomen. Dit moet z.i. op een misverstand berusten. Van 1 Febr. af verkoopt V. en D. per Meter. Hiermee wordt gevolg gegeven aan de vele verzoeken van onze clientèle, die het besluit zeker van harte zullen toejuichen. In alle groote plaatsen was door V. en D. de metermaat reeds ingevoerd, alleen in Den Helder nog niet. Thans heeft de el ook hier afgedaan. Ingeval er klanten mochten zijn, die nog per el willen koopen, wijzen we er op, dat de verkoopsters allen een omreke ningstabel te harer beschikking hebben. In de etalages worden de prijzen per meter aangeduid. Wij hopen onze clientele hiermee een dienst te hebben bewezen. VRAGENBUS. BELASTING. Een abonne vraagt ons, of het geoor loofd is, met het oog op de aanslag in de inkomstenbelasting, dat men zijn te betalen inkomstenbelasting boekt als be- drijfsuitgaven B.v.: iemand verdient f2000.— per jaar. Hiervan moet hij t 100 inkomstenbelasting betalen. Mag hij c^an opgeven f 2000 te verdienen ot f1900? Antw.Hij moet opgeven f2000 te ver dienen. De inkomstenbelasting mag NIET van het inkomen worden afgetrokken. Wel mogen de grondbelasting en de per- soneele belasting voor zoover deze het bedrijf gelden, als bedrijfsuitgaven wor den geboekt, en dus bij het bepalen vart de inkomstenbelasting in mindering wor den gebracht. „INBREKER GEVRAAGD". Tooneeluitvoering door „Thalia" in Pen's Zaal op Zaterdag 29 Jan. ten bate van het Zieken autofonds. Het weer was geheel van streek. Boven dien stond in verband met de Blijde Ge beurtenis in het Koninklijk Huis de da tum van de uitvoering niet geheel vast. Deze factoren waren het, die de op komst Zaterdag belangrijk moeten hebben beïnvloed. De zaal was slechts matig be zet. Een teleurstelling voor de penning-! meester van het Ziekenautotonds, maar ook voot de leden van Thalia, die zoo veel uren hebben opgeofferd om de be zoekers een genoeglijke avond te kunnen, bezorgen. Wie zich het succes herinnert,) waarmee eerst Vadertje Langbeen, van Webster, en later Voerman Henschel, van Hauptmann, voor het voetlicht werd ge bracht, weet, dat de belangstelling hier zeker verdiend was. Het was de heer J. G. Ph. Pisart, die namens Witte Kruis-afd., en Ziekenauto- fonds, de aanwezigen verwelkomde. In 't kort vertelde spr. de geschiedenis van dit Fonds, waarvoor hij zeide te zullen blijven strijden zoolang als hij leeft. Het afgeloopen jaar was voor de Ziekenauto een goed jaar. Van T.E.S.O. werd een jubileumgift van f250 ontvangen; f25.-, overgeschoten van eeuwfeest Eierl and kwam het Fonds ten goede. Dankbaar, is het Fonds ook het R.K. Armbestuur' Oostenend, dat jaarlijks f10 bijdraagt. Bij de aankoop van de auto schonk het Witte Kruis f1800. Wat er tekort kwam, moest door particulieren worden bijeen gebracht, maar dat gaat niet altoos van. een leien dakje. Spr. weerlegde de bezwa ren van menschen, die de Ziekenauto te, duur ot zelfs overbodig vinden (daaroveif schreef een onzer medewerkers reeds in een afzonderlijk artikeltje) en bracht ten slotte dank aan Thalia voor het organi- seeren van deze avond. „Inbreker gevraagd" Zoo heette het kluchtig spel in 3 bedrijven, van Jan Fabricius en Henk Bakker, dat Thalia in studie had genomen. Een stuk „van de huiselijke haard", maar waarin de heer des huizes de rol van lijdend voorwerp speelt. Een zielig mannetje was de brave' Gerrit Mollema, pantoffelheld eerste klas, ridder van de droeve figuur. Zijn eega, een vrouw „met haar op haar tanden", voor geen klein geruchtje vervaard, kan het op de duur met zoo'n sukkel niet uithouden. Geholpen door zijn vriend Harry Peei maakt dan Mollema een plan netje op, om zijn vrouw tot inkeer te brengen. Hij wil haar eens laten zien, dat hij „heeleinaai niet bang is" en zet voor dat doel een inbraak in zijn eigen liuia op touw. Maar dan krijg je de poppen pas goed aan het dansen. Een adverten tie „Inbreker gevraagd" bezorgt hem een aantal ras-boeven, die hem in groote <>n- gelegenheid brengen. Niet alleen krijgt hij er van hen" ongenadig van langs, maar ook bestelen ze hem op grove wijze,, terwijl het doel indruk te maken door zijn heldhaftig optreden in het geheel| niet wordt bereikt. De rol van Mollema werd op voor treffelijke wijze door de heer M. J. Oele vertolkt; Gerrit zat geducht onder de plak en werd er door heeren sollicitan- ten-inbrekers wel leelijk tusschen geno men. Het tragische van zoo'n situatie kwam wel duidelijk aan het licht. Mevr. Jouwersma-Koetzier was weer een uitste kende kracht, hier als de eega van Molle ma, over wie zij zelfbewust de scepter) zwaaide. Mevr. J.v.d. Vlies-Koopman was als de Wed. Smit, een boven-buur, zeerj goed. Niet onbelangrijk was de rol van de dienstbode, kranig gespeeld door mej. Trijntje Plaatsman Jd. Er werd van haar veel vereischt. Onverbeterlijk werden door de heeren J. W. F. Usi en W. J. Jou- wersma, resp. „een gemaskerd individu" en een opkooper uitgebeeld. De tooneel- speler Harry Peel vond in de heer A. Stiggelbout een behoorlijk vertolker; de Gladde en Guus-met-de-handjes, twee heeren-van-de-vlakte, niet „lange vingers", verschenen ten tooneele in de persoon vaif de heeren N. de Jong en C. P. Mioojen,, die zich op verdienstelijke wijze van hun taak kweten. Jannes Broekman debuteerde als de man van de recherche. Over het geheel was het een uitvoering, waaraan veel zorg was besteed. Aan alle factoren, welke op het resultaat van in vloed zijn, was de noodige aandacht ge schonken. Er waren tafereelen, waarin het tempo wat te kort schoot, maar dit kon toch aan de vorming van een gunstig) eindoordeel niet in de weg staan. Thalia mag met voldoening op deze avond terug zien. We spreken de wensch uit, dat bij een volgend optreden de belangstelling grooter zal zijn. De heer Pisart bracht aan het slot har telijk dank aan allen, die deze avond hun; medewerking verleenden in welke vorm ook waarna het bal volgde, dat nog eenige tijd danslustigen gezellig bijeen hield. HANDELSREGISTER. Wed. G. v.d. Kooi, Weverstraat 70, Den Burg, levensmiddelen, enz.; rechts vorm gewijzigd. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N. N., Den Burg f25.—. VOOR DE ZIEKENAUTO. in dank ontvangen nog deze geschenken voor de verloting: Theemuts, vergasser, pot vruchtenbowl, vruchtenschaal, koekschaal, 2 doozen bon bons, schilderij, doos dassen. CURSUS WONINGINRICHTING. II Otto van Tussenbroek spreekt over vloeren, wanden en plafonds. De tweede avond van de cursus - Wo ninginrichting, van Otto van Tusschenbroek Vrijdagavond in de Lindeboom - han delende over vloeren, wanden en plafonds. Spr. merkte op, dat indien iemand een kamer binnenkomt, zijn blik eerst op de grond voor hem valt, en dan op de wand tegenover de deur tot ongeveer ooghoogte. Zorg dus steeds, zoo ried hij aan, dat de vloerbedekking in orde is en let er op dat de wand tegenover de deur vooral goed is verzorgd. De eerste indruk moet toch altijd een goede zijn. Met het plaatsen van onze meubels moeten we systematisch te werk gaan Zet niet te veel meubels in een kamer en zorg vooral een behoorlijke „ver keersruimte" over te laten, opdat men zich vrij kan bewegen. De vloerbedekking kan zeer verschillend gekozen wordentouw karpet, rubber, linoleum enz. maar ook kan de vloer, na bijgeschaafd te zijn en nadat de naden zijn dichtgestopt met houthjm en zaagsel, wor den gebeitst en gevernist. Vermijd de leu gen van de imitatie bij al wat u doet, zeide spr Neem bijv. geen zeil, dat parket lijkt. Hetzelfde geldt voor de muurbekleeding. Behang moet op papier lijken en niet op linnen of marmer. Bij het kiezen der kleu ren moeten we rekening houden met de ligging van de kamer. Een kamer op het zuiden vraagt koele kleurenblauw, paars groeneen kamer op iiet noorden daaren tegen warmer kleuren geel, rood, oranje. Een goede gewoonte is het, het behang niet dadelijk uit het stalenboek te kiezen, doch alvorens een definitieve keuze te doen, een enkele rol van dat behang tegen de muur te houden, het effect is dan beter te beoordeelen. Als het behang wat leelijk is geworden, behoeft niet altijd opnieuw wor den behangen. Men kan met koudwater- lijmverf het behang heel goed over verven. Dit kost weinig en geeft een prachtig resultaat. Onze plafonds zijn tegenwoordig meestal wit. De ornamenten, die in het laatst van de vorige eeuw en ook nog in het begin van deze eeuw veelal werden aangebracht worden tegenwoordig gelukkig achterwege gelaten. Donkere plafonds staan ook heel goed, mits de wanden maar licht zijn. Na de pauze liet spr. me) eenige lantaren plaatjes zien, hoe onze 17de-eeuwsche voorouders hun woningen inrichtten. Ook gaf spr. nog eenige beelden van moderne woninginrichting. Het was een avond, die de aanwezigen weer vele nieuwe inzichten inzake aan kleeding van haar (hun) kamers heeft geschonken. H VOLGENDE AVONDEN. De volgende avonden zijn op verzoek van de heer Van Tussenbroek verplaatst naar Vrijdag 18 Februari en Vrijdag 11 Maart. DF. REGENVAL IN JANUARI. In de afgeloopen maand viel 61.8 mM. reglen. De grootste hoeveelheid, in één etmaal gevallen bedroeg 9.4 mM. In zes etmaal viel in het geheel geen regen. Ter vergelijking diene: Januari 1934 57.3 mM. Januari 1935 52.7 mM. Januari 1936 97.5 mM. Januari 1937 78.5 mM. Januari 1938 61.8 mM. OUDESCHILD. DE JONGE SPELERS. Men schrijft ons: Na het optreden van De Jonge Spelers met Paschen 1937 is ons herhaaldelijk ge vraagd, dit gezelschap nog eens weer te laten komen. Zulk een gezelschap kost echter veel geld en de kosten kunnen al leen gedekt worden als f 1.— entree wordt gevraagd, wat voor deze tijd te hoog is. Er zijn echter eenige besprekingen ge houden met het resultaat, dat enkele or ganisaties wat zullen bijdragen, waardoor de entreeprijs op f0.65 kan worden,ge steld. E11 zoo komen de Jonge Spelers dus 9pmeuw naar Texel en wel 2e Paaschd-g. maar op voorwaarde, dat van te voren een groot deel der kaarten verkocht is. Verleden jaar moesten velen teleurgesteld' worden. Na het overweldigende succes met Kromme Lindert twijfelen we er niet aan, of de zaal zal weer stampvol zijn. Slechts zelden kunnen we zulk een su bliem gezelschap beluisteren. Koopt tijdig een kaart. Vertoond zal worden „Spoken", van de bekende schrijver Henrik Ibsen ot „Lord Lister de Gentlemandief". Hierover wordt nog gecorrespondeerd. Nadere berichten volgen. DE KERK EN HET SOCIALE LEVEN. De lezing van Ds. Kok, predikant van deGeret. Kerk H.V. te Oosterend, over „De Kerk en het Sociale leven", werd door een 60-tal personen beluisterd. Ds Scholte van Oudeschild leidde de spreker in. Het is een goed idee, zegt ds. Scholte, dit onderwerp eens te behandelen. Het is verheugend, dat dit kan, want mjg niet zoo lang geleden was dit niet mogelijk. Toen stond de kerk niet te middein van 't sociale leven, van de worstelingen van elke dag en de broodstrijd, waar velen mee hebben te kampen. De Kerk stond een goede gang van zaken in de weg, meende men en deze raakte op de achter grond. De tijden zijn echter veranderd en men staat thans eenigszins anders tegen over de Kerk. In het land naast het onze gaat na de groote omwenteling alles ten onder en we zien de Kerk worstelen met de machten aldaar. In ons land komt ze meer in het middelpunt. Spr. hoopte, dat de lezing alle aandacht zou hebbed en dat ieder er iets van zou meedragen. De Kerk worde weer levend, opdat er weer kome Broederschap in het sociale le ven met daarboven de Kerk met haar licht. Ds. Kok verheugde zich er zeer over, dat hij in de gelegenheid was over dit on derwerp te spreken. Niet om te debattee- ren, doch om als menschen bij elkaar te zijn en te spreken over de groote dingen, die gebeuren, Spr. wil niet de J<erk 'ver dedigen. Het is de schuld van de Kerk dat we elkander kwijt zijn geraakt, dat het met de massa is verloren. Kerk en Kapita lisme hebben in vele gevallen een verbond gesloten. De Kerk getuigde niet tegen 't maatschappelijk onrecht, heeft de sociale nood der groote massa niet verstaan. Een groot deel der arbeidersmassa is daar door van de Kerk vervreemd. Men be schouwde de Kerk als een verschijnsel, dat samenhing met het kapitalisme en overwonnen moest worden. De godsdienst was een onding, de beschermer van de brandkast. De grondtoon van de predi king was toch: tevreden zijn en op God vertrouwen. De arbeiders werden ge troost met het hiernamaals. Doch er werd geen getuigenis gehoord door de Kerk te gen het onrecht. Het sociale leven ging onbewogen aan de Kerk voorbij. De stroo mingen stonden tegenover elkaar. Het so- sialisme beloofde de menschen een nieu we aarde, de Kerk alleen een nieuwe he mel. De Kerk verkondigde een half evan gelie, ze dacht alleen maar aan de ziel en de hemel, doch niet aan het lichaam en de aarde In Duitschland wil men de Kerk) thans weer in die richting stuwen, waar-, door ze in isolement zou geraken. De- Kerk moet zich met het sociale leven be moeien. Dit is reeds in het evangelie ver kondigd. Wanneer Christus in de wereld verschijnt, zien we de ellende ophoopen. Christus ontmoeten beteekent midden in de ellende komen. Alle ongelukkigen kwa men tot hem. melaatschen, blinden, enz. Zeide hij toen. dat hindert niet, als ge van binnen maar goed zijt? Neen, hij genas! hen van hun blindheid en melaatschheid. Christus' bemoeiingen gaan uit naar de totale mensch. Het evangelie spreekt van de gemeenschap, doch deze wordt nog nergens in de wereld gevonden. Overal zijn rangen en standen. Het evangelie kent echter alleen menschen. Het evangelie zegt: Gij zult liefhebben en uw naasten» als uzelf.. Deze ideeën werden als staats gevaarlijk verworpen en daarvoor werd Hij gekruisigd. Ook thans keert de Kerk zich dikwijls tegen elk maatschappelijk stelsel, dat anders wil. E11 als Christus terugkwam in de wereld, zou hij zich weer solidair verklaren met de nood vart zijn tijd. Ook de arbeidersmassa heeft; echter verkeerd gehandeld. Ze had moeten blijven getuigen in de Kerk voor haar ideeën en de Kerk niet moeten verlaten; Ook al blijft men een enkeling, men moet altijd voor z'n ideaal blijven getuigen. Een nieuwe hemel alleen is niets, een nieuwe aarde alleen is eveneens niets. Ik geloof, besloot spr., in een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Na de rede van Ds. Kok ontspon zich nog een interessante gedachtenwisseling,. waarna de heer Machielse dafikte voor de medewerking, waardoor deze avond moge lijk werd gemaakt. Ds. Kok hoopte, dat meer van deze avonden zouden volgen. Onder alle goede middelen die er bestaan om kou, griep en pijnen te verdrijven, blij ken toch de „Mijnhardtjes" het best te voldoen, daar zij niet alleen veel gunstiger maar ook veel sneller werken. „Mijnhardtjes" zijn geen ronde, maar hart vormige cachets en zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2 stuks 10 ct. 2IERLAND. CURSUS AARDAPPELSELECTIE. Aan hen, die zich hebben opgegeven voor bovengenoemde cursus, wordt mee gedeeld, dat deze cursus begint op Zater dag 5 Febr., n.m. twee uur in de open bare lagere school te Zuid-Eierland.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2