NELLIE. llllllllllll VOOR DE VROUW. IHUIIIIIII VRAGEN. Abonné's mogen vragen stellen. Die vragen worden hier opge nomen en zoo mogelijk beantwoord. Red. KAMERPLANTEN. DE PASSIEBLOEM, Passiflora caeru lea, Kan 'n matige vorst verdriagen, doch het is alleszins gewenscht, de plant aan) de voet met een bos ruigte, riet ot stroo te omgeven, dus geen opdekkend materiaal. GERANIUMS. De scheuten intact la ten tot begin Maart. Dan de grootste tot op ongeveer een derde deel inkorten (snoeien dus, direct boven een bladknop, liefst boven een sterke, jonge scheut.) NUTTIGE WENKEN. Gekookte lijnolie droogt vlugger dan rauwe. Hoe lijnolie verwarmen? In heet water of in heet zand. Niet direct op vuur wegens groot gevaar voor vlam vatten. Houtgraniet moet behandeld wor den als linoleum. Bij een groote beurt' kan het worden geschrobd, zoo noodig met warm sop van goede huishoudzeep. Tenslotte wrijft men het houtgraniet met verwarmde gekookte lijnolie en koude terpentijn. DE NIEUWE MODE NACHTJAPON VKK 2152. Stof b.v. gebloemd flanel. Eenvoudig model, vlug te maken. Pas over rug- en voorzijde van dubbele stot, waartusschen de inge haalde ruimte verdeeld wordt. Split met opgestikt beleg en rechte mouwen. Pa nen in de maten 40 t.m. 46, 35 ct. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. FEUILLETON 43 Hoe vind je het? vroeg mr. Fishe en allen wachten vol spanning wat ik zou zeggen. Het is heel mooi, gat ik ten ant woord. De chet slaakte een zucht van verlich ting. Het is buitengewoon, voegde Vallv er opgetogen aan toe. Maar de kosten, zei ik lichtelijk blo zend, aangezien ik de laatste dagen de indruk had gekregen, dat de producten der moderne interieurkunst tabelachtig duur waren. Als je het mooi vind, komt dat et- niet op aan, merkte mr. Fishe onmiddel lijk op. U kunt het voor mij no tee ren, vervolgde hij tot de chef van het maga zijn. v hoort over enkele dagen, waar u het kunt afleveren. De man bleet sprake loos achter. Waarschijnlijk had hij zoo'n vlotte behandeling, waar het een enorme som betrof, nog nooit meegemaakt. Het is schitterend, riep Vally uit, RECEPTEN. KLEINE KAASSOESJES. Van 50 G. boter, 50 G. bloem, een dL. water, wat zout en één a twee eieren wordt een kookdeeg gemaakt door de boter met hef water en het zout aan de kook te bren-' gen en dan de bloem er met een zeef, roerende doorheen te strooien, waarna, nog zoo lang geroerd wordt, tot 't deeg als een bal van de pan loslaat. Van he+< vuur klopt men er één voor één de eieren doorheen en dan spuit men van de veN kregen deegmassa kleine hoopjes op gelijke afstanden op een met meel be strooid bakblik. Men laat ze in een ma tig warme oven plm. 15 min. bakken, kijkt voorzichtig of de soesjes gaar zijn (men moet ze gemakkelijk van het blik at kunnen nemen), laat ze bekoelen en snijdt ze daarna met een zeer scherp mes bijna' geheel doormidden. Dan vult men ze met een mengsel van 30 G. geraspte pikante oude kaas, 30 G. tot room geroerde) boter, wat peper, zout en druppels bouil lonextract naar smaak. In ieder soesje doet men ongeveer de hoeveelheid van 'n theelepel. HUH EEN MISLEIDEND SPROOKJE, Dikwijls hoort men vertellen ,dat voor een millioen gebruikte postzegels een t.b. c.-patiënt voor een bepaalde tijd kap worden verpleegd. Helaas is dit echter een verdichtsel. In het Jan.-nummer wijst „Zonnestraal" op deze dwaze voorspiegelingen. Al haart informaties naar de juistheid van de be weringen bleven zonder gunstig resultaat. „Het is", zoo schrijft de redactie van dit blad, „een misleidend sprookje", dat valsche hoop opwekt bij stakkers, die naar hulp uitzien. De opbrengst van ette lijke millioenen postzegels, die men ons schonk, leverde geen bedrag op, waar mede de verpleging voor 'n patiënt moge lijk is". Dat dit gezaghebbende blad op het ge bied van t.b.c.-bestrijding dit schrijft, zegt toch wel wat. Een paar cijfers toonen duidelijk het onmogelijke van het verhaaltje aan. Gebruikte postzegels zoowel Nederland- sche als buitenlandsche worden vaak ver kocht als z.g. kilo-goed. Zulk een kilo, dat gemiddeld 75 cent opbrengt, bevat on- igevedr 7 a 8 Muizend on afgeweekte zegels. Deze prijs geldt zoowel voor binnenland- sche als buitenlandsche zegels. Slechts als zulk kilo-goed biezondere zegels (dus b.v. kinderpostzegels, e.d. bevat), dan betaalt de handel er wel eens iets meer dan 75 cent voor. Om b.v. tot een simpel bedrag van vijfhonderd gulden te komen zijn dus bijna vijf millioen postzegels noodig. Dat men gratis verpleging kan krijgen, door dat eenige familieleden en vrienden ge bruikte postzegels sparen, is dus wel uit gesloten. Ook Zonnestraal heeft nooit van de vele millioenen postzegels de verpleging; van een patiënt kunnen bekostigen. Men bouwe dus niet op deze valsche voorspiegelingen. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim llllllllllllllllll HOE LAAT llllllllllllllllll mmmiinmin STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. toen wij alleen terugreden; mr. Fishe en lord Toppington hadden een taxi geno men om eenige zaken in de stad at te doen. Buitengewoon. Je weet natuurlijk, dat dit iets voor de serre is? O ja? Neen, dat wist ik niet, ant woordde ik. Het laat je ook alles onverschillig, sprak ze heftig verontwaardigd. Nellie ik moet wel tot de slotsom komen, dat je van je verstand beroofd bent. Wat wil je dan nog meer behalve de vervulling van elke wensch, die je maar hebt? Ik heb geen wenschen, zei ik gelaten. Nadat wij waren uitgestapt, volgde ze mij tot op mijn kamer. Nog immer scheen zij heftig verontwaardigd. Je hebt geen verstand, voer ze uit. Ik heb altijd gevonden, dat je een heel eigenaardig karakter had, maar een der gelijke onzinnige trots heb ik nog nooit meegemaakt. Ik weet natuurlijk wel wat er achter zit, vervolgde ze minachtend,- en de andere menschen beginnen het ook! langzamerhand wel te begrijpen. Wat te begrijpen? vroeg ik. Er moet natuurlijk een reden zijn, waarom een meisje zich zoo aantstelt als jij. Ze beginnen allerlei vermoedens te uiten. Als ik in jou plaats was, zou ik me doodschamen, wanneer er zulke praat jes over mij in omloop waren. Ik heb de vaste overtuiging, dat jij DEN HOORN. 'DAMSIMULTAAN. Daar de heer C. Dijker, 't Noorden, door het zeer ongunstige weer verhinderd was, hier Zaterdag in Ons Huis een damsimultaanwedstrijd te geven, trad de heer S. Ros als plaatsvervanger op. Er; werd door hem tegen tien borden ge speeld. De uitslag was als volgt: De heer Ros won van J. de Jager, G. Wilner, C. Dekker, J. Kalis, W. Schuijl, J. de Waal en K. Lap Jz.; hij verloor vam. S. Lap Dz. en C. Lap en speelde tegen» S. Lap Kz. remise. DE COCKSDORP. OEFENING MET DE REDDINGBOOT. De reddingboot Joan Hodshon voer Za terdagmiddag trots het stormachtige weef uit voor een oefentocht. De ruwe zee maakte deze reis voor de bemanning nu juist niet tot een pretje. Toch zijn oefe ningen, onder zulke, voor het doel gun stige omstandigheden van veel nut. Dit bewees ook de oefening van Zaterdag. Een van de moeilijkste problemen, die de scheepsbouwer bij het ontwerpen van een motorstrandreddingboot had op te lossen, was de plaatsing van de schroef. Om beschadiging bij het stooten op het strand en de zandbanken te voorkomen,, werd dit voortbewegingsorgaan in een z.g .tunnel gebouwd. Een bezwaar bij deze plaatsing is evenwel het gemakkelijk bin nendringen van vuil in deze ruimte, waar door de beweging van de schroef kan worden belemmerd. Vooral als er een zware golfslag tegen het duin staat, wor den groote hoeveelheden helmwortels en andere plantenvezels meegevoerd. Bij het varen langs de kust is het gevaar groot, dat deze plantenresten in de schroef tun nel: geraken. Dit was ook Zaterdag het ge val, wat spoedig bleek, toen de boot op gegeven moment niet meer tegen de stroom op kon komen, door het vastloo- pen van de schroef. Nu heeft de scheepsbouwer met dit euvel rekening gehouden, door binnen in de boot kleppen aan te brengen, waardoor het vuil kan worden verwijderd. Om dit werk uit te voerer^ werd het anker uitge worpen, doch dit slipte in de zandige bo dem, zoodat meer naar binnen moest worden gevaren om veilig te kunnen an keren. Toen was de storing spoedig ver holpen, waarna de Hodshon naar 't ha- v-etje van De Cocksdorp koers zette, aan gezien de landingsplaats bij het boothuis wegens de hooge waterstand niet meen bereikt kon worden. De heer A. Epe, lid van de reddingcommissie, maakte de tocht mee. DE STORM. Zondagmorgen arriveerde hier de Do- rus Rijkers van Den Helder, die eenige. tijd in het Eierlandsehe Gat bleef liggen. Op telefonisch gevraagde inlichtingen door de schipper van de Hodshon werd medege deeld, dat de Dorus Rijkers was uitgeva ren op berichten over het stuurloos rond-, drijven van een schip ten westen van De' Koog. Hierop vertrok de Joan Hodshon naar het Eierlandsehe Gat. In de loop van de morgen keerde de Hodshon in de haven van De Cock9dorp( terug. De Dorus Rijkers was inmiddels het Eierlandsehe Gat uitgevaren naar Den Helder. De storm joeg het water op tot een- hoogte van ruim 1.80 M. boven volzee. De dijkwacht kwam in functie, doch schade werd niet geconstateerd. De dui nen en het strand moesten weer een veer laten. Van het huisje in het voormalig' poldertje De Volharding, dat verleden jaar werd afgebroken, bleef alleen de regenbak staan. Thans staat deze midden- op het strand. nooit dood zult kunnen gaan van schaamte, Vallv, zei ik. In elk geval, vervolgde ze met een vuurroode kleur van boosheid, ik 'zou nooit zoo idioot zijn om te treuren oveil een man, die mij twaalf uur, nadat hij mij zijn liefde had verklaard, reeds met een ander bedroog. Dat is een gemeenheid, wat jij daar zegt, stamelde ik, en nu geen woord meer, je hebt me al genoeg beleedigd. En waf de menschen betreft de menschen uit die wereld, waarin jij zoo graag verkeer!; ze kunnen me allemaal niets schelen, en ik wil niets, absoluut niets met hen- te maken hebben. Ik ga naar huis van avond nog vanavond. Vally werd doodsbleek en stamelde: Doe niet zoo dwaas, Nellie. Ze was ge heel van toon veranderd. Zoo dom zai\ je toch niet zijn. Zoo zal je ons toch niet teleurstellen Wees maar niet bang, antwoorddë ik vol afkeer. Ik heb een overeenkomst gesloten en daar zal ik mij aan houden. Maar tot aan die dag zal ik gaan en staan waar ik wil. Ik ben ziek van dat co- mediespelen. Jij kunt blijven, maar ik ga naar huis. Het was alsof ik plotseling door een- onverklaarbare kracht naar huis werd getrokken. Nellie, riep Vall v uit. terwijl ze naar DE KOOG WAT DE ZEE TERUGGAF. Op het Noordzeestrand is Zondag v« vuil aangespoeld, afkomstig uit Den He der. Vanwege de gemeentereiniging daar wordt het vuil in zee gestort. We licht is dit, in verband met het ongu stige weer ,te dicht bij de kust geschie Het kan ook zijn, dat de storm het vu op de gewone plaats gestort, op oi strand heeft gebracht. Ook kwam er een hoeveelheid stee: kolen aan. Eenige personen wisten wel zak vol kolen bijeen te brengen. WAARSCHUWING. Lees goed de Texelsche Courant Daarin toch schreven wij: Rijd niet langs de Havenkant Je bent er dan gloeiend bij Wij willen het er INhameren bij ieder die met auto, fiets of motor naar de boo gaat. Rijdt om het T.E.S.O.-gebouw heer Gaat nooit langs de havenkant. Dit laai ste brengt u boete. J.B. HOOG WATER. De hevige West-Noord-Westenwind, di gedurende heele Zaterdag met groot kracht heeft geblazen, heeft het watei weer tot groote hoogte opgezweept, a was het dan niet zoo hoog als een jaa geleden. 1 Dec. 1936 was de stand 2,60 bovei A.P., thans 2.52. Reeds om drie uu stond de haven geheel blank, het vvate kwam tegen het café van Bakker en he T.E.S.O.-gebouw aan. De verkeersborden die reeds zoo menig argeloos fietser eei bonnetje hebben bezorgd, dienden alleei om de boot van de havenmeester aan vas te leggen. Het verkeer ging nu wel zonde waarschuwing rond het T.E.S.O.-gebouw Het water kwam al hoog er en hooge en om 5 uur werd de coupiire gesloten Het was noodig, want bij 2.50 M. loop ihet water naar binnen en het was nog cM. hooger. De aankomst van de boot is op zulta dagen voor menigeen een attractie. Eei vrij talrijk publiek trotseerde ook nu weei de kou om getuige te zijn van het uitlade: van passagiers en goederen. Geschiedd- dit vorig maal per handkar, thans wen van een vrachtauto gebruik gemaakt. Hie was van toepassing: er gaan vele makk< schapen in een hok, want volgeladen kwam de auto aan wal. Het transport naar de boot ging op dezelfde wijze. Hel was een interessant schouwspel: de auto diep in het water en de lichten over de zilte plas schijnend. Om halt acht was hoog water, doch daar de wind onder tusschen iets was gaan liggen, kwam he water niet hooger dan om 5 uur. Anders zou ook het transport per auto nietmeei mogelijk zijn geweest, daar de motor reeds bijna in het water kwam. Gelukkig blijven zulke hooge water standen tot een enkele dag per jaar be perkt. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van de Waterstaat een stei ger te maken voorbij het havenkantoor, waardoor het op- en afgaan van de boo: zeer zal 'worden vergemakkelijkt. Schade werd, voor zoover we konden nagaan, niet aangericht. Er dreef, eenig materiaal, dat achter de afslag lag, weg, doch alles kon later worden opgepikt. Ook de dijk bekwam geen schade. Een Londen-boot ging voor Texel ter anker om beter weer af te wachten; hel heeft op de Noondzee wel erg gespookt me toekwam. E>oe het niet, bega die dwaasheid niet. Vergeef het me maar. Het was niet mijn bedoeling je te kwetsen. Toe, Nellie, weer maar niet boos. Ik ben niet boos, zei ik plotseling heel bedaard. Ik wil alleen maar de laat ste dagen nog thuis doorbrengen. Ga dan niet vanavond, smeekte zij. Denk eens aan de indruk. Wat moet ik voor een verklaring geven Je bent anders buitengewoon sterk in het verzinnen van uitvluchten, zei ik bedaard. Vallv, ik ga naar huis. Goed, ga fze toe, ik kan het me voorstellen. Maar luister nu ga dan morgen vroeg. Ik aarzelde en was verloren. Morgen gaan wij, zei Vally, plotse ling weer glimlachend, toen ze bemerkte, dat ze althans gedeeltelijk had gewonnen. En toe, Nellie, nu moet je vanavond eens wat opgewekter zijn. Dat is toch niel zoo onmogelijk, zou ik zeggen, met hei vooruitzicht op morgen. Zij verliet mijn kamer en ik wilde wat gaan rusten, toen het plotseling tot mij doordrong, waarom zij eigenlijk op zoo'n opgewekte stemming mijnerzijds had aan gedrongen. TarGabrielle gaf die avond avond een int dinertje. Welnu, zij zouden mij zie ais de „gelukkige" aam staande vrouw v,. n de rijkste en machtig ste man van Engeland. SF-gr ||||||lll!lllll!IIIIIUIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllUlllllllllllll|i|lll ||||||iiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiiiii|||||| IIIHIUIIII HYGIENE en VEILIGHEID, llllllllllll 6.55. OUDESCHILD VKK 2152

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4