TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texeïsche Berichten Toen het Prinsesje geboren was Woensdag 2 Februari 1938 Maandagmorgen tegen 10 uur bereikte ons via de radio het bericht, dat H.K.H., Prinses Juliana het leven had geschon- aan een dochter, Prinses van Oranje-Nas- sau. Een lang gekoesterde wensch van het Nederlandsche Volk was in vervulling! gegaan. De blijde verwachting was wer kelijkheid geworden. Spoedig daarop beierden de klokken van de kerken om de blijde mare wijd eni rijd te verkonden, klonken ook de saluut schoten .te Den Helder afgevuurd, en spontaan was de feestvreugde, die na vele Jagen van gespannen afwachting. op- aaide. De vlaggen werden uitgestoken, iet rood-wit-blauwe dundoek wapperde n de stevige wind van tal van huizen,, /an alle openbare gebouwen. De schoolkinderen, die terstond na het lekend worden van het heugelijke nieuws 'rij van school kregen, dansten jubelend loor de straten. Jong en oud tooide zichi net oranje. Alle harten gingen uit naap iet Paleis Soestdijk, naar het kleine Prin sesje, de bron van alle feestvreugde, naai le Koninklijke Familie. In het Park werd weldra begonnen met iet ontsteken van de vreugde-bommen, •en-en-vijftig in getal. Daar daverde dc erste knal over Den Burg. Niet lang, laarna volgde een tweede, een derde. En mderwijl luidden de klokken van de ker sen maar door. Het duurde geruime tijd opr alle bommen ontploft waren, maar vie zag er die dag op tijd? Ook de ge- uidsinstallatie van de Texelsche Cou- ant liet zich niet onbetuigd. Onafgebr- en klonk de vroolijke muziek, tot ver loorbaar. 't Was feest, er was stemming, DE HERAUTEN VERSCHIJNEN. Ondertusschen kwamen ook twee herau en te paard in de straten van Den Burg n dadelijk concentreerde zich de belang-' telling van het publiek rond de twee in Aiddeteeuwsche kleedij gestoken figuren, 'oor het gemeentehuis hielden zij stand, "rompetgeschal weerklonk, jong en oud troomde toe, de burgemeester verscheen p het bordes van het raadhuis. Toen las e tweede heraut zijn oorkonde voor. Avijgend luisterde de menigte. Maar nau welijks was hij uitgesproken, of de bur- emeester hief een driewerf hoera aan op e geboorte van het Prinsesje, een hoenr waarmee de menigte spontaan en luide ïsteinde. Men zwaaide met hoeden en rmen; de vreugde was algemeen. De erauten trokken verder en overal werden ij met hetzelfde enthousiasme ont- angen. Toen verminderde de drukte in de stra in wat. De saluutschoten waren gelost,, e klokken waren opgehouden met luiden DE FANFARE GAAT ROND. Maar omstreeks twee uur leefde het nthousiasme weer op. Texels Fanfare1 at op de Groeneplaats eenige nummers ui beste. Jongens en meisjes dansterj p de vroolijke muziek. Een rondje door ►en Burg, door de met vlaggen getooide, :raten, volgde. En dadelijk was de stem- ting er weer in. s Middags verscheen een oranje-bulle- n van de Texelsche Courant, met o.a. ;n artikel van Burgemeester Kamp en. at programma van de nationale feestdag p Texel. Op de Groenjeplaats en elders, :-gon men met het aanbrengen van kleine aggetjes en andeie versieringen. Eenige inkels hadden voor kleurige illuminat.es azorgd. Den Burg kreeg al feestelijker inzien. WIJDINGSD1ENST IN DE N.H. KERK. Des avonds om 8 uur werd er in de erv. Kerk te Den Burg een wijdings- 'enst gehouden, uitgaande van de Ned. erv. Gemeente en de Doopsgez. Ge beente. Voorgangers waren Dr. A. Vis en 's. F. Visser. De belangstelling was zeer' coot. Geen plaats bleef onbezet. De djeenkomst werd geopend met het ge- eenschappelijk zingen van Ps. 68: 16 tea n'. Dr. Vis las daarop eenige gedeeltep Uor uit Ps. 72 en ging voor in gebed Vet Hervormd Kerkkoor, onder leiding zln mevr. VisserDewald zong vervoi- h»ns: Zie ons hier saam, Gij, Heer der '°eren. vlDr. Vis hield daarna een toespraak, sdr. memoreerde de geschiedenis van de Jen van het huis van Oranje, die allen ouwe godsdienaren waren. Het devies n hun wapen: „Ik zal handhaven", heb- ben zij steeds, tot op de huidige dag, op gevat als: Het dienen van God. De band tusschen de groote voorvader, Prins Wil lem de Zwijger en zijn volk was groot, aangezien beide trouwe godsdienaren wa ren. Zoo kon er een volkseenheid ont staan. Spr. hoopte, dat de geboorte van dit Oranje-prinsesje een aanmoediging zou zijn tot het dienen van God, tot het verkrijgen van een nationale eenheid. Gemeenschappelijk zongen daarop de aanwezigen het eerste en zesde vers van het Wilhelmus. Ds. Vissei sprak vervolgens. Z. Eerw. zag in een geboorte in de eerste plaatsi het wonder van het nieuwe leven. Een klein teer en kostbaar schepseltje, dat onbewust de harde wereld instaart, waar in het later zal worden opgenomen. Spr., verzocht allen God te bidden, dat Hij dit jonge leven spare, dat laten wij hoog grijpen is onze wensch, aldus spr. moge medewerken aan de komst van Gods Koninkrijk. Het Herv. Kerkkoor zong: „O, Heer, die daar des hemels tente spreidt". Ds. Visser ging hierop voor in dankge bed, waarna met het gemeenschappelijk zingen van gez. 96 deze bijeenkomst werd gesloten. TAPTOE OP DE GROENEPLAATS Na de kerkdienst, die omstreeks negen uur was afgeloopen, verzamelde zich een groote menigte in de straten van Den Burg, voornamelijk op de Groeneplaats, waar de fanfare, in het flakkerende licht der fakkels, een taptoe zou geven. Weer volgde een rondgang door Den Burg, een uitgelaten menigte liep zingend en juichend achter de muziek aan. Terugge- keerci op de Groeneplaats volgden nog eenige nummers. De jongelui, die in groo- ten getale aanwezig waren, maakten ron dedansen, maar ook de ouderen lieten zich niet onbetuigd. Tegen tien uur had de drukte haar hoogtepunt wel bereikt. Lang zamerhand keerde men huiswaarts en toen. werd het dra stil, zeer stil. De feestelijke; Groeneplaats lag verlaten, wachtend o.p de volgende dag, de Nationale Feestdag, die inzette met een stormachtige wind;, met aan de hemel donkere wolkgevaar ten, die een wanhopige strijd voerden met de zon; maar welke wolken de vreugde niet vermochten te verduisteren, welke ook nu zoo duidelijk aan de dag trad. DE VOLKSSPELEN OP DE GROENEPLAATS. Het was gistermiddag op de Groene plaats, ondanks het hevige stormweer een drukte van belang. De zweefmolen van de heer S Keijser was opgesteld en vond reeds dadelijk veel aftrek. Maar de meeste belangstelling concentreerde zich toch, rond de volksspelen, die om half twee1 een aanvang namen met een „rondjes loop" door Den Burg voor heeren van 15 iaar en ouder. Voor deze wedstrijd hadden zich 18 deelnemers aangemeld. De totale afstand^ die afgelegd moest worden, bedroeg '3 K.M.; er werden drie rondjes geloopen. Vertrokken werd van de Groeneplaats, dan Binnenburg, Weverstraat, Warmoes straat, Hoogerstraat, enz. De finish was weer op de Groeneplaats. Deze wedstrijd werd gewonnen door de heer M. Vlaming. Vlak achter hem volgde als tweede de heer J. Dijt. Als derde en vierde kwamen resp. binnen de heeren W. v. Zeijlen en' P.v.Sambeek Velen hadden onderweg op gegeven. Aan het nummer touwtrekken voor hee ren deden eveneens IS deelnemers mee. Na een spannende strijd bleek de heer J. de Vries zijn tegenstanders verre de baas Hij won de eerste prijs. De 2e prijs was voor de heer S. Langeveld. Flet baltrappen voor dames boven de 15 jaar telde IS deelneemsters. De dames] moesten binnen ztkere banen een bal voorttrappen. Ging de bal buiten de baan, dan moest op de plaats, waar de bal de baan had verlaten verder gegaan worden. Wie het eerst over de eindstreep kwam had gewonnen. Het was een aardige strijd, die de toeschouwers veel plezier ver schafte. Winnares werd mej. Swaerts, 2e. me J. Huijsman, 3. mej. J. Hoekstra, 4. mw. J. C. Bruin—Over. Voor de strijd om de man hadden zich 42 deelneemsters opgegeven. Mej. Wel moet Bruin ging met de le prijs strijken. 2 en 3 werden resp. mej. Annie Keijser en Nanna v.d. Slikke. Voor de snertlepelwedstrijd, voor hee ren en dames, snerteten met een eierle-. peltje, hadden zich 30 personen opgege ven. Winnaar werd de heer Wim Kiewiet, 2. Anton Vefheijen, 3. J. v. Zeijlen. Strijd om de vrouw: 1. S. J. Dogger, Oosterend. 2. Jb. Eelman, Koogerstr. 3. Fred. Boon, Oudeschild. Hardloopen voor heeren (Nortonpomp, Groeneplaats, rond Vischmarkt): 1. A. Verheijen, Gravenstraat. 2. S. Langeveld, Suikerweg. 3. W. Stark Fz., Eierland. De geluidsinstallatie van de heeren M. en A.J.Vonk voldeed zeer goed. SOESTDIJK. Gisteravond om halt zes heeft Prins Bernhard ten paleize aan gifte van de geboorte van zijn dochter gedaan. Het Prinsesje werd genoemd; BEATRIX W1LHELMINA ARMGARD, Prinses van Oranje, Prinses van Lippe- Biesterfeld. De eerste naam staat tot gee- nerlei tamilielid in verband: hij betee- kent „de gelukkig-maakster". Moge die naam een voorteeken zijn. Bepaald is, dat de Prinses, wanneer zij aan de regce- ring mocht komen, de naam Wilhelmina als eerste zal mogen dragen. DES AVONDS Toen de avond viel, in hotel Texel lichtbeelden vertoond opSlEda opo- jectiedoek, dat voor een der spiegeinïi- ten gespannen was. Hierdoor kon men deze vertooning ook op de markt goed' volgen. Omstreeks half acht ving de Fanfare een rondgang aan door Den Burg. Zelden volgde zulk een groote en vroolijke me nigte de muziek als deze avond het gevat was. In verband met de krachtige wind werd het met bijzondere zorg vervaardigd vuur werk afgestoken op een perceel land van de heer C.Dijt, aan de Hallerweg, ach ter de School voor Chr. V.O. Volgeris' opgaat van de heer S.Prins, voorz. Oran je-vereen.werd het vuurwerk bijgewoond door 1600 (circa) betalende bezoekers* (plm. 150 kinderen) Ook hier zorgde Vonk's installatie voor muzikale illustratie. Het vuurwerk was „dik in orde". Jam mer, dat de krachtige wind spelbreker was en veel afbreuk deed. Een toespraak van Burgemeester Kamp ging aan het vuurwerk voorat. Mr. Kamp besloot zijn rede met de wensch,. dat Prinses Beatrix zou opgroeien tot vreugde van haar ouders en grootmoe ders en tot ZEGEN VAN LIET GAN- SCHE VOLK. De Oranje-avond in de N.H.Kerk, (8.— 11.30 uur mede door de Alg. Oranje-, vereen, georganiseerd, evenals de volks spelen en het vuurwerk), geleid dopr Ds^ Visser, werd door plm. 500 personen van' allerlei richting en rang bezocht. Er wer den o.a. twee Oranje-films vertoond (van het huwelijk op 7 Jan. 1937 en van de blijde intocht in Baarn) Ter afwisseling werden vaderlandsche liederen gezongen, waarbij Ds. Visser de tekst projecteerde en de heer J.Visser op 'torgel begeleidde. Dat was een waardig slot van de na tionale teestdag. De Alg. Oranje-vereen, en haar vele medewerkers mogen met voldoening op deze feestviering terugzien. In de café's, waar balmuziek werd ge geven, duurde de feestpret tot diep in de nacht. In verband met de drukte wegens de nationale feestdag moet eenige copie blijven liggen; ook een ingez. stuk. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Vanavond voor dames van 16 jaar en ouder: „Films en lichtbeelden van hein de en verre". Een gevarieerd menu, dat u door de heer G. Joh. Duinker zal worden opgediend. Ook een film over Spanje staat er op het programma. Aanivang om 7.45 uur. AARDIGE ATTENTIE. Door tusschenkomst van Sigarenmaga zijn Hajenius, te Amsterdam, mocht de heer J. G. Ph. Pisart, de onvermoeide strijder voor onze Ziekenauto, van een oud-Texelaar een kistje fijne sigaren ont vangen. Dit geschenk was vergezeld van een schrijven, dat we gaarne hier laten volgen Heel zeldzaam zijn in onze dagen Zij, die nooit voor zichzelve vragen, Doch slechts uitsluitend en alleen Voor and'ren smeeken: Als geen een Op Texei doet dat, werk'lijk waar, Gij, TexeI's beste bedelaar. U zend ik, ook uit sympathie Voor 't geen, waarmee ik u bezig zie, Een klein geschenk, dat nu eens niet Is voor het autofonds-crediet, Doch voor de man, die jaar aan jaar Dezelfde blijft: 't is J. Pisart. ZAKENN1EUWS. N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing liet ter gelegenheid van de seizoenopruiming raden naar de tijd, waarop een horloge zou blijven stilstaan (dat was 4 uur, 41 min. en 58 sec. Dina Zijm jd. alhier raadde 4 uur 42 min. en 55 sec. Zij was er het dichtst bij en won een clubfauteuil. 2. M. J. Kik kert, Den Hoorn, 4-40-45, pluche tafel kleed; 3. N. Drijver Dd., Den Hoorn, 44040, bijzettafel; 4. A. Hin alhier, 440—20, kapstok; 5. Mej. Bakker-Ver- berne. De Westen, 4408, schilderij en 6. Adr. Bakker Jbz., alhier, 4403, ets Bezoekt de Fancy Fair van D.E.K. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUI?. N.N., Den Burg f 10.—. N.N., P.H.Polder fl.— AUTOGEEN-LASCH-CURSUS. Men schrijft ons: Vrijdagavond werd de eerste les .gege ven van de autogeen-lasch-cursus in de 'werkplaats van fa. Smit en Co. Aanwezig zagen wij de voorz. van de Smedenbond, door wiens toedoen deze cursus tot stand kwam, eenige leden van de bond, de lee- raar van fa. Loos en Co, uit Amsterdam, en 22 cursisten. Aanvankelijk zou een cursus voor 12 man gegeven worden. De toeloop van jonge leerlingen was echter van die aard,, dat er twee avonden moesten worden ge- Cu^v.njseerü en wel Donderdag- en Vrij dagavond. Dc voorz. van de Smedenbond, de heer Smit, opende de cursus, met de leerlingen te wijzen op het nut van vakonderwijs; Spr. dankte fa. Loos en Co. voor de be reidwilligheid, om voor een zoo geringei vergoeding de lessen te geven. Hij sprak de wensch uit, dat wat de cursus leert, door de deelnemers in practijk gebracht zou worden. De leeraar dankte namens fa. Loos en Co. de fa. Smit en Co. voor het belange loos afstaan van haar werkplaats en de Smedenbond voor zijn samenwerking. P.S. Er is nog plaats voor 2 leerlingen. DE LEDEN van het koor voor meisjes en jongens van 1316 jaar, directeur T. DE HOOGH, worden vanavond om zeven uur in Eelmans Zaal verwacht. Ook WIE NOG WILLEN TOETREDEN. UITSLAG AANBESTEDING. Voor rekening van de heer P. de Waard werd ten raadhuize aanbesteed het bou wen van een landarbeidershuisje aan de Postweg. Aan de volgende laagste in schrijvers werd het werk gegund: M.Bak ker en J. Koorn Mz., timmerlieden, C. Keijzer, metselaar, J. Agter, loodgieter en P. Boon en J. Vonk, schilders. Bezoekt de Fancy Fair van D.E.K. DEN HOORN Het verheugt ons te kunnen mel den, dat alle loten van de verlotmg voor. D.E.K. UITVERKOCHT zijn. JAARVERGADERING UNITAS. Vrijdagavond had in het Loodsmans welvaren de jaarvergadering van boven genoemde vereen, plaats. Ze was zeer slecht bezocht De voorz., de heer P. Drij ver, heette de aanwezigen welkom, waar na door de secr., de heer Alb. Bruijn, de notulen en het jaarverslag werden ge lezen, waarop geen op- of aanmerkingen werden gemaakt. Daarna bracht de pen- ningm., de heer A. Boon, verslag uit. De ontv. warencontributie t821.93, polissen f0.25, rente f540.21; totaal f 1362.39. De uitgaven waren: 13 uitk. a f75. (f975.sal. t 70.bodeloon f45. en andere uitgaven f67.85; totaal tl 157.85. Over 1937 dus een batig saldo van f 204.54. De bezittingen der vereen, waren op 1 Jan. 1937 f 16619.91 Batig saldo over 1937 204.54 Bezittingen op 1 Jan. 1938 1 16S24,45 De rekening werd door heeren com missarissen en rekeningopnemers nage zien en volkomen in orde bevonden. Dei penn. werd dank gebracht voor zijn be heer. Tot penningm. werd met algein. stemmen herkozen de heer A. Boon. Tot commissaris werd in plaats van de heer A.Slegh, die niet herkiesbaar was, geko zen de heer A. A. Lap. Tot rekeningop nemers over 1938 werden aangewezen de heeren J. D. Troost, C. Koopman Jbz. en D. Rotgans. Vervolgens deed de voorz. nog eenige mededeelingen over het beleggen der gelden, het terugloopen der rente en het verminderen van ons leden-' aantal, waardoor ook de ontv. zullen dalen. Bij de rondvraag kwamen slechts' punten van huishoudelijke aard ter sprake, waarna de voorz. met de beste wenscheni voor de vereen, de vergadering sloot. DE WAAL. KERKNIEUWS. Tot notabel van rle Ned. Herv. Gem. van De Waal werd gekozen de heer P. Broekman, die deze benoeming aannam. OOSTEREND. (DANKSTOND. De dankstond in de Geret. Kerk op de geboortedag van prinses Beatrix, werd ge leid door Cand. Wouda, die als tekst had gekozen Spreuken29, vs. 14. DE LOFSTEM. We vestigen de aandacht op de adv., waarin wordt meegedeeld, dat De Lot- stem 4 Febr. een uitvoering geeft. De zang wordt afgewisseld door declamatie. Het belooft een avond te zijn, die aan spraak maakt op groote belangstelling. lllllllllllllllinilllllllllllllllflilllllliliiiitiiiiriiiiiiiiMMiiiiiiiMiiiiiiii •inllllll f

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6