Stop&cn sW l\02St tOC! Geef voor dien blaff enden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Per flacon 90 cent en f. 1.50 VOOR DE HUISVROUW. De N.V. Heuseveldt, Alkmaar, welke in dit nummer adverteert met het Aga-keu- kenfornuis, verzocht ons daarop ae aan dacht van de huisvrouwen te willen ves tigen. Het fornuis moet, volgens een ons verstrekte beschrijving, door een bui tengewone constructie zeer zuinig zijn; zeer practisch in het gebruik en zich on derscheiden door een sierlijk uiterlijk. Het verstookt, bij dag en nacht doorbranden, slechts 2 mud cokes per maand en is uit gerust met twee kookplaten en een oven. Een thermostaat en een luchtklep rege len automatisch de hitte en daarmee het brandstofverbruik. Het komt ons voor, dat een dergelijk fornuis voor gezinnen van eenige omvang en voor hotels en pensions een kostelijke geldbelegging is. VERGADERING V.I.O.D. Reglementswij ziging. De jaarvergadering van V.I.O.D., aan vankelijk bepaald op 31 Jan., doch we gens de geboorte van Prinses Beatrix uitgesteld, zal nu gehouden worden op Maandag a.s. In deze vergadering zal o.m. worden voorgesteld de ouders voortaan gelegen- genheid te geven hun kind reeds als lid te doen inschrijven, als het één maand oud is (Thans kan dit niet eerder ge schieden, dan wanneer het kind drie jaar oud is). De wiskundige adviseur der Vereen, ziet in een dergelijke reglements wijziging geen bezwaar, zoodat het be stuur ten volle verantwoord is, wanneer het de leden voorstelt, daartoe te willen besluiten. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Mevrouw Kamp tot voorzitster gekozen. De heer Van den Ban spreekt over kamerplanten. Het lokaal van de Lagere Landbouw school, waar de vereeniging van huis vrouwen, afd. Texel, van de Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen Woensdagavond voor de eerste maal ver gaderde, zag er waarlijk zeer gezellig uit Met wat bloemen en een huiselijke rang schikking der tafels werd een sfeer ge schapen, die voor een vergadering als deze zeker passend mocht worden ge noemd. Ja, de dames weten het inet eenvoudige middelen gezellig te maken. Aanvankelijk, vóór het bestuur was ge kozen, werd de vergadering geleid door mevr. Keijser-Rab, Molenbuurt. Spreek ster heette de aanwezigen er waren 48 dames, voorwaar voor deze jeugdige vereeniging een mooi succes hartelijk welkom. Zij deelde mede, dat thans plm. 60 dames zich als lid hebben opgegeven. Vervolgens zette zij nogmaals het doel der vereeniging uiteen: bevordering van de belangen van de bevolking op het platteland. Er zullen lezing- en decla matie-avonden worden georganiseerd, korte, nuttige cursussen, leerrijke excur- sies enz. BESTUUR. De verkiezing van het be stuur verliep zeer vlot. Bij eerste stem ming werden tot bestuursleden gekozen de dames: mevrouw Kamp (37 stemmen), mevrouw Van den Ban (31), mevrouw Frederiks (36) en mevrouw Keijser-Rab (40). Na herstemming werd als vijfde bestuurslid mevrouw De Wolf-Kikkert gekozen. Mevrouw Kamp werd tot voor zitster benoemd. Mevrouw Frederiks tot secr.-penningmeesteres. Mevrouw Kamp zeide, haar benoeming tot voorzitster gaarne aan te nemen. Ziji stelde het zeer op prijs op de fundamen ten, die mevr. Keijser-Rab reeds had ge legd, te mogen voortbouwen. Spr. wekte de aanwezige dames op, al haar kracht te geven aan het werven van nieuwe le den. De contributie werd vastgesteld op 11.50, terwijl het eerste jaar nog 30 fct. inleggeld verschuldigd is aan de Bond. De dames werden verzocht, deze bij drage op de eerstvolgende avond te vol doen. Deze avond werd vastgesteld op Donderdag 3 Maart, 's avonds om acht uur. De heer Van den Ban hield hierna een lezing over kamerplanten. Spr. gaf vele nuttige wenken betreffende verzorging. Met vele lichtbeelden over bol- en kno gewassen, bloem- en bladplanten liet spr. zien, wat bij een juiste verzorging be reikt kan worden. Ongetwijfeld hebben de dames deze avond veel kennis opgedaan. Het is dan ook geen wonder, dat de dames over deze! eerste avond zeer te spreken waren. En er staat nog veel meer op het programma. Wij 'vertrouwen danook, dat het deze vereeniging niet moeilijk zal vallen nog meer leden te werven. Als de dames eerst maar een avond als deze hebben meege maakt, weten zij, hoe gezellig, hoe ge noeglijk en hoe leerzaam zoo'n bijeen komst wel kan zijn. H. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) A. J. Herwig: Mijn rozentuin. Hand leiding voor het verkrijgen van mooie rozen, die rijk en weelderig bloeien. Met 24 afb. naar natuuropnamen. 96 blz. Prijs verlaagd van f 1.25 op t0.95. (Zoolang de voorra'ad strekt.) (DE KONING EN HET REVUEMEISJE. Een vroolijke, geestige film, welke zich afspeelt in Parijs, waar de jonge ex- koning Alfred de Zevende van „de genoe gens der wereldstad" naar hartelust profiteert. Daar leert hij een reveu- meisje kennen, dat moet trachten hem op het rechte pad te houden. Ze wordem verliefd op elkaar. Maar kan een koning huwen met een revue-meisje, al is het dan ook een koning zonder land? Dat gaat toch niet. Graaf Humbert en Her togin Anna, die met hun koning ge vlucht zijn, moeten trachten, er iets op te vinden, opdat dit niet door zal gaan. Het revuemeisje moet haar medewerking verleenen en doet dit ook. Maar Alfred bemerkt het bedrog en wil niets meer van haar weten. Voorloopig althans.... Joan Blondell speelt het revuemeisje. Ferdinand Gravet de ex-koning. Graat Humbert wordt door de bekende film speler Edward Everett Horton uitge beeld. ZAKENNIEUVVS. Naar we vernemen, wordt in het per ceel aan het Schildereind, dat de heer J. C. Rab onlangs van de heer J. Kuipers kocht, door de nieuwe eigenaar o.a. een toonkamer voor diverse bouwmaterialen' ingericht. VOOR TEXELS KLEED INGCOMI TÉ. Op 17 Febr. geeft de R.K. Tooneelver- eeniging Omhoog in Pen's Zaal een tooneeluitvoering. We schreven daarover reeds. Het bestuur zal gaarne het batigj saldo van deze avond, dat #voor Texel:y Kleedingcomité bestemd is, zoo groot mogelijk zien. En het bestuur zeker niet alleen. Allen, die een prijs, groot of klein,, voor de verloting willen afstaan, worden vriendelijk verzocht, die t^ willen bezor gen in de zaak van de heer J. Nauta, totograat. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Er werd niet op druk bezoek gerekend, Woensdagavond j.L, de avond na de na tionale feestdag, maar toch waren er meer dan dertig dames bijeen, toen in lokaal Den Burg van 810 uur films werden vertoond, films uit Texels Film archief, maar ook opnamen, vervaar digd op de dag van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Hoe aantrekkelijk films „van eigen bo dem" zijn, is ook deze avond weer ge bleken. De Texelsche films brachten al lerlei gebeurtenissen, lief en leed uit het verleden, in herinnering en niet zelden zagen we bekende ingezetenen, die óf overleden, óf naar de vaste wal ver trokken zijn, duidelijk en in levenden lijve, op het witte doek. De eerstvolgende avond zal wederom een FILMAVOND zijn. Dan gaan we ook eens buiten de grenzen van onze eigen gemeente kijken. We gaan ter ha ringvangst, maken een heerlijke trip door Italië en brengen zelfs een bezoek aan Atrika's goudkust. Deze avond, bepaald op Woensdag 9 Febr., worden de hee- ren tot een bezoek uitgenoodigd (leef tijd 16 jaar eri ouder). Toegang vrij. Verzocht wordt niet later dan 7.45 uur aanwezig te willen zijn. OUDESCHILD. HOE LAAT HET WAS. In de zaken van de heer F. Zegel Kz.,. kon men ter gelegenheid van de Balans opruiming raden naar het uur, waarop een horloge zou stilstaan (10 uur 56nmt. 57 sec. bleek dit te zijn). De uitslag was:' 1. B. van Heerwaarden, Eierland, 11 uur, prijs: een Eng. fauteuil. 2. Mej. Maartje Klippel, Oosterend, 1143; eiken bijzettafel. 3. Jb. v. Heerwaarden Jz., Eierland, 11412; theeservies. 4. D. Wuis, Weverstr., 115—00; ka- merspiegel. 5. H. Bakker, Koogerweg, 1152; ontbijtservies. 6. Wed. P. den Braven, Eierland, 11 55j ets. EIERLAND. SCHOOLFEEST. Maandagavond om half zes hebben de schoolkinderen van Zuid-Eierland een feestje gehad ter eere van het Prinsesje. De heer De Vries had voor lampions ge zorgd, en nu was het plan om daarmee een optocht te houden, doch wegens del harde wind kon dat niet gebeuren. Maar daar was raad op. Bij voorbaat waren in liet lokaal al draden gespannen en daan werden de lampions aan gehangen. En in dit feestelijk versierde lokaal werd feest gevierd. Wat heeft de jeugd ge noten. Mooi werd er gezongen, onder be geleiding van de heer De Vries. Eerst het Wilhelmus en daarna nog vele andere liederen. Het hoofd der school deed een mooi verhaal; er werd getracteerd op be schuit met oranje-muisjes, enz. enz. Het was een feest, dat jong en oud heugen zal. DE NATIONALE VREUGDE-DAG. (Ingezonden.) In heerlijke spontaniteit, Heeft Nederland gefeest, In „dwaze' uitgelatenheid, Is 't uit de plooi geweest! Wij toonden ons, 't zij arm ot rijk, Van welke rang of'stand, En innerlijk èn uiterlijk, Eén stuk Oranjeklant De bladen en de radio, Noem de N.C.R.V., De A.V.R.O., V.A.R.A., K.R.O., De heele „zaak" deed mee! Geen richting ot verdeeldheid meer, Maar alles éénsgezind! Dat wonder wrocht ORANJE weer, En't Prinselijke Kind! Wat worden kleine dingen groot, En groote dingen klein! Als we, hetzij in vreugd' ot nood, Dicht bij ORANJE zijn! Als 't volk 't aloud Wilhelmus zingt, Hier of in Oost ot West, En om ORANJE zich verdringt, Dan is het op z'n bést! VAN OVER DE GRENS. 's-Gr. G. N1EUWENHUIJSEN. Hel behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft Heeft Uw kindje hel benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. LANDBOUW VEETEELT VOEDING VAN FOKVARKENS IN DE WINTER. DRACHTIGE ZEUGEN. Het rantsoen moet zoodanig gekozen worden, dat de dieren niet te vet worden. Het groenvoe- der moet in de winter bij voorkeur uit voederbieten, eventueel uit suikerbieten bestaan. In verband met de hooge meel- prijzen, is het ook van beteekenis bieten te voeren omdat deze dikwijls in verhou ding tot meel goedkooper zijn. Een volwassen zeug krijgt hoogstens 15 Kg. voerbieten, en aan jonge zeugen mag men niet meer dan de helft voeren. Het droge stofgehalte van suikerbieten is tweemaal zoo hoog als van voerbieten; hiervan geeft men danook minstens de helft min der. Soms neemt men ook wel aardappe len (6 a 8 Kg.) Deze hebben evenwel te gen, dat ze de zeugen veelal te vet ma ken. Van wortelen, welke minder smake lijk zijn dap bieten, kan men aan vol wassen zeugen 12, en aan jonge zeugen 6 Kg. geven. Als aanvulling van het gehalte aan droge stof, en tevens als buikvulling, vermengt men de fijngesneden bieten met hooihaksel. Daardoor worden bovendien nog vitaminen en mineralen in bedui dende hoeveelheden aangevoerd. Boven genoemde ruwvoederrantsoenen ontvangt een volwassen zeug '/s Kg., en een jonge, nog groeiende zeug 1 Kg. krachtvoer per, dag. Dit krachtvoer kan bestaan uit big gemeel (61 pet. gerstemeel, 20 pet. mais- meel, 4 pet. geëxtraheerd soyameel óf grondnootmeel, 5 pet. haringmeel, 10 pet. tarwegrint, 1 pet. geslibd krijt, Va pet zout, en '/j, pet. levertraan), waaraan nog Va pet. geslibd krijt en Va pet. keu kenzout 'wordt toegevoegd. In de laat ste weken der drachtigheidsperiode ver- hooge men geleidelijk de hoeveelheid krachtvoer en vermindere men het ruw- voer. De bedoeling hiervan is de zog-af scheiding en de ontwikkeling der biggen te bevorderen. Het verdient aanbeveling de laatste dagen voor het werpen nog wat lijnmeel toe te voegen (plm. 10 pet.) opdat het rantsoen een flink Iaxeerende werking krijgt. Zeer nuttig is ook, vlak voor óf tijdens de geboorte 3 maal daags een eetlepel Engelsch zout door het rantsoen te mengen. GEBREK AAN DADEN. De 100ste zitting van de Volkenbonds raad, heeft, zooals te venvachten was, een dadenloos verloop gehad. Wel heeft het er nog een oogenblik naar uitgezien, of China's kansen op steun toenamen, maar reeds de volgende dag verkeerde het vraagstuk weer in het oude stadium. Waar het in deze zitting niet aan ont broken heeft, zijn verklaringen, welke echter niet zoo belangrijk zijn, dat men er veel woorden aan behoeft te wijden. Voor een genezing van de Volkenbond zijn daden en vooral ook standvastigheid noo- dig. WIJZIGING IN AMERIKA'S HOUDING Dat het de Volkenbond aan standvas tigheid ontbreekt is enkel en alleen een. gevolg van eenzelfde gemis in de buiten- landsche politiek van Engeland, Frank rijk en ook van de Vereen. Staten, al zijn deze laatste ook geen lid van het Ge- neefsche instituut. Toch zijn er eenige dingen, die er op zouden kunnen wijzen, dat men langzamerhand in Londen, Pa rijs en Washington gaat inzien, dat men meer doelbewustheid in zijn houding aan de dag zal moeten leggen. In het bie- zonder in Amerika vallen deze verschijn selen op het oogenbllik waar te nemen.. De z.g. isolationisten, die maar het liefst zouden zien .dat Amerika zich uit elk gevaarlijk hoekje van de wereld te rugtrekt, verliezen steeds meer aan in vloed, terwijl anderszijds uit een aantal gebeurtenissen van de laatste tijd valt op te maken, dat de groep, die inziet, dat slechts een krachtige, doelbewuste hou ding succes kan brengen, de overhand krijgt. In dit verband zou men kunnen noemen: het groote bewapeningsprogram ma van Roosevelt; de vlootmanoeuvres in de Stille Oceaan en de gemeenschappe lijke oefeningen van de Amerikaansche en Filippijnsche troepen op de Filippij nen, ondanks de onafhankelijkheid, welke aan deze eilandengroep wordt verleend, nog vele tientallen jaien in stand te houden; het bezoek van Amerikaansche kiuisers aan Australië en Singapore. Al deze dingen zullen in het biezonder in Tokio niet verkeerd begrepen kun nen worden en de nervositeit, die in de laatste dagen in de Japansche hoofdstad valt waar te nemen, is danook maar al te verklaarbaar. ENGELSCH-RUSSISCHE SAMENWERKING? Is de samenwerking tusschen de beide Angelsaksische landen, welke zich onge twijfeld ootc tot Frankrijk uitstrekt, dui delijk en vooi de toekomst veelbelovend, de houding van Rusland, toch ook een van de belangrijkste factoren in het Verre Oosten, blijft ietwat onzeker. In de laatste dagen doet nu het gerucht de ronde, dat Moskou in Londen zijn medewerking zou hebben aangeboden. De Sovjet-Unie zou zich tot niets minder bereid hebben verklaard, dan de Japansche aanval in China te onderdrukken. Als contra-presta tie zou zij van Engeland de garantie van haar westgrens geëischt hebben. Bij dit aanbod moet overigens ook de stok achter de deur niet ontbroken hebben. Zou Lon den op het Russische voorstel niet wil len ingaan, dan ware het, zoo lieten de Russen doorschemeren, zeer goed moge lijk, dat Moskou genoeg krijgt van de collectieve veiligheid, de Volkenbond ver laat, en zich zijn vriendschappen daar zal gaan uitzoeken, waar zulks van geval tot geval het voordeeligst schijnt. Het is nog niet bekend, hoe men in Engelsche officieele kringen over een dergelijk voorstel, aangenomen, dat de Russen het inderdaad gedaan hebben, denkt Oppervlakkig beschouwd schijnt het aanbod voor Londen zeer aantrekke lijk te zijn. De Russen zouden in Chimy de kastanjes uit h^t vuur halen en Lon den zou slechts de verklaring moeten af leggen ,dat het de garantie van de Rus-< sische westgrens op zich neemt. Maar! zoo eenvoudig is de zaak niet. Zou er inderdaad een dergelijke overeenkomst tusschen Londen en Moskou tot stand ko men, dan ware het in de eerste plaat^ met Hongkong spoedig gedaan. En zelfs indien men aanneemt, dat de Russen er in zouden slagen de Japanners terug te dringen en het verlies van Hongkong en de vele andere niet-territoriale bezittin gen van Engeland in China slechts tijde lijk zou zijn, zouden er nog vele bezwa ren rijzen. Een China, dat in zijn strijd tegen Japan openlijk door de Russen wordt bijgestaan, wordt ongetwijfeld een communistisch China worden. En hetis niet waarschijnlijk, dat dit aan de Britsche belangen ten goede zou komen. Ook uit een oogpunt van Europeesche politiek zou een dergelijke overeenkomst tusschen Engeland en Rusland kwade ge volgen hebben. De toenadering tot Ber lijn, welke men in Londen gaarne wenscht, zou er aanzienlijk moeilijker, zooal niet onmogelijk, door worden. In Londen zaï men op dit Russische voorstel dan ook niet 'zoo spoedig ingaan.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2