TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Vereen. Texel tot bestrijding van de Runder-tbc. Zaterdag 5 Februari 1938 EN ANDERE VEEZIEKTEN. Het uitvoerig jaarverslag over het boek jaar 1936-1937, als steeds met biezon- dere zorg samengesteld door de heer J. C. Kager, secr., vangt aan met een algemeene beschouwing over de econo mische toestand, waarin gedurende het verstreken vereenigingsjaar het boeren bedrijf verkeerde. Reeds in het vroege voorjaar, aldus het verslag, constateerden we in rund- vtebedrijf, veehandel en zuivelbedrijt een stijgende tendenz. Een zeer belangrijke verbetering trad in in het wolveebedrijt. De uitkomsten overtroffen vaak de stout ste verwachtingen. In alle opzichten kon weer van een loonend bedrijf worden ge sproken. Ofschoon thans de toestand wel wat gedrukt en door sommige wereldge beurtenissen min of meer belemmerd is, behoeft dit nog geen aanleiding te geven tot pessimisme. Wat de vereen, betreft: ze kan met tevredenheid en dankbaarheid op de be reikte resultaten terugzien. ALLE Texel- sche veehouders zijn nu lid van onze ver- eeniging. Het reactiepercentage daalde op nieuw. Maatregelen zijn in voorbereiding om ook het resteerende kleine aantal reactiedieren te doen verdwijnen. Het aantal open lijders, dat gevonden werd, is zeer gering. Bovendien is het feit dat reed sbijna anderhalf jaar terug de laatst afgeslachte smetstofverspreider werd ontdekt, zeker een bewijs van de op gezonde basis staande veestapel. BESTUUR. Naast de heeren E. Noor- dijk en H. Frederiks werd de heer E. v.d. Ban adviseerend lid toegevoegd aan het bestuur, dat thans bestaat uit de heeren C. de Wit, voorz., C. Witte Pz.,. Jac. Keijser Dz., A. J. Keijser, J. C. Kager, secr.-penn. FINANCIEN. De financ. positie der vereeniging is kerngezond. Een groote uitgaat vorderde de aanschaffing van 5000 oormerken. Van contributieverlaging kon niets komen, doordat weder aan de> Prov. Vereen. 20 ct per onderzocht dier moest worden bijgedragen. LEDEN. Het aantal steeg van 420 tot 429; acht leden gingen er at door op heffing bedrijf of verkoop van dieren 17 kwamen er bij. Bij het onderzoek van, het vee verleenden ook dit ajar de leden, hun volle medewerking. Ook wat betreft de opruiming van reactiedieren. Het bestuur vertrouwt, dat deze medewerking! wederom spontaan zal worden verleend, wanneer het er oinnenkort om zal gaan, het betrekkelijk kleine aantal reactiedie ren, dat er nog is, geheel op te ruimen, ook al zou men zich daarvoor misschien een klein offer moeten getroosten. Met waardeering mag ook melding worden gemaakt van de medewerking der Zuivel fabrieken, die geen melk verwerken van koeien, die niet op t.b.c. zijn onderzocht. Mede verdienen de maatrgelen, getroffen ten aanzien van de verwerking van melk, afkomstig van open lijders, alle lot. HET ONDERZOEK ving aan bij de aanvang van de staltijd en werd in April beëindigd. Van elk bedrijf werd een tu- berculinatiestaat in viervoud opgemaakt. Voor enkele groote bedrijven was een dubbel of zelfs tweedubbel stel staten noodig. Voor de 429 stallen werden rond 1730 staten samengesteld. Er werden 4685 dieren onderzocht, waarvan 3601 boven twee jaar, en 10S4 beneden twee jaar. Van de dieren boven twee jaar reageerden er positief 108 of rond drie pet. Van de dieren beneden twee jaar reageerden er positief één of rond 0.1 pet. Van het totaal aantal onderzochte die ren reageerden er dus 109 of 2.5 pet. Het aantal geheel vrije bedrijven be droeg 386; het aantal open vormen drie, waarvan er één als verdacht geslacht werd. Bij vorig jaar vergeleken constateeren we een teruggang in het aantal reactie dieren van 1.5 pet Hierbij dient men te bedenken, dat deze getallen betrekking hebben op de toe stand tijdens en direct na het onderzoek. Na de controle bleek, dat bij de aanvang van de weidetijd, die vrijwel samenvalt metde sluiting van het boekjaar, een aan zienlijke verbetering was ingetreden. Van de 109 reactiedieren waren er nog ruim 60 opgeruimd, zoodat het overschot 49 bedroeg, dat is plm. één pet. Het aantal vrije bedrijven werd daardoor op 410 gebracht. De eindstand is vrijwel gelijk aan vorig jaar. De opruiming va nhet laatste pet. reageerders heeft meer dan ooit de aandacht van het bestuur. Reeds werden over de wijze, om daartoe te raken, met de bevoegde hoogere instan ties besprekingen gevoerd. OPEN LIJDERS waren er maar drie. Nog meer voldoening geeft, dat in bijna anderhalt jaar geen open lijder meer is ontdekt. Dit bewijst, dat de gezondheids toestand van Texels veestapel goed is. Besmettingsgevaar is zoo goed als uit gesloten. Uitbreiding van het reactiepet. kan practised niet meer voorkomen. Een rund van M. Bakker werd geslacht in het abattoir te Alkmaar. Netto op brengst f22.—, subs f 25.—Totaal f 47. Een van C. Witte Pz., 't Nporden, sn Texels Centr. Slachtplaats geslacht, bracht netto f43.53 op, subs. t25. -. Totaal f 68.53. Een van Math. Bakker, in Texels Centr. Slachtplaats geslacht, bracht netto 110(i op, subs. f25.—. Totaal f125.—. OemiddT opbrengst f80.18, een bedrag, dat alle reden tot tevredenheid geeft in aanmerking genomen, dat het hier de opruiming betreft van hoogst gevaarlijke en waardelooze bedrijfsdieren. No. 1 moest in het abattoir gesteriliseerd wor den en gaf daardoor een zeer geringe, opbrengst. De subs, vooi de at te slachten open lijders wordt van f25 op f35 gebracht. SLOTWOORD. We mogen over al deze resultaten tevreden en dankbaar zijn, maar niet voldaan, omdat nog niet het heele eiland t.b.c.-vrij is gemaakt. Vrij zeker zal in de loop van het jaar eem dringend beroep worden gedaan op de leden om de restende één pet. reactie weg te werken. Reeds heeft het bestuur zich overtuigd van de volle sympathie en bij stand in deze «actie van het bestuur der Prov. Vereen., der Zuivelfabr. en van 't Gemeentebestuur. Thans is de tijd ge komen om de stap te doen, welke ons nog van het doel scheidt. Gesterkt door deze wetenschap kan het bestuur zonder schroom aan zijn plan nen doorwerker, en legt het zich de plicht op, daaraan uitvoering te geven. Met dit vooruitzicht en gevleid door de gedachte, dat de algeheele vrijmaking van t.b.c. van Texels rundveestapel in 1938 een feit zal worden (een feit, waaraan historische beteekenis zal kunnen worden toege kend), tot lot en eer van alle op dit ter rein medewerkende instanties besluit secr. dit keurig verslag. POSTDUIVENSPORT. VAN ZON EN MAAN. Datum. Dinsdag 8 Febr. Eerste kwartier. PRIJSWINNERS. Op de onlangs te Den Helder gehouden tentoonstelling, werden o.a. deze prijzen behaald G. Buis, 700 K.M. klas le prijs; 900 K.M. klas eerv. verm.onbevlogen klas 2e prijs. W. de Graat, De Cocksdorp, onbevlo gen klas 3e prijs. M. Zuidema, De Cocksdorp, 200 K.M. klas 3e prijs; 150 K.M. klas 3e prijs onbevlogen klas 2e prijs. K. en H. Boswijk 150 K.M. klas le prijs. JEVEZET. 'TIPTEN VOOR HET WITTE KRUI' H, J d B.—Gr., Den Burg f 2,— TREKKINGSLIJST VERLOTING 777 871 253 52 295 54 814 445 340 292 789 32 465 540 841 763 993 681 846 273 679 354 962 210 861 408 305 826 211 97 845 227 381 182 678 703 355 821 776 792 195 866 93. De prijzen kunnen bij de heer Pisart worden afgehaald. Als prijzen werden nog in dank ont vangen: een boek, twee schilderijtjes, zak lantaarn, etui met vork en lepel (Gero-zil- ver), een groote taai-taai. Dinsdagavond werd op het vuurwerkter rein per luidspreker meegedeeld, dat mw. T. van Lente-Zegel, PHPolder, haar gou den horloge met armband (een gedachte nis) was kwijt geraakt Gelukkig heeft zij haar eigendom weer terug mogen ontvan gen. Het armbandhorloge werd op de Groeneplaats gevonden door de heer J. Hopman, Wilhelminalaan. Alle soorten INKT, inktlinten schrijfmachines, carbon, papier.... BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Men schrijft ons: Op uitnoodiging van de R.K. Volksbond samenwerkende met L.T.B., Hanze-afd. en R.K. Propag. Club, zal Rector Drost, prae- sis der St. Josephgezellen in Pen's Zaal spreken over „de wereldroeping der Ka tholieken in deze tijd". Men verzekert ons, dat de spreker niet onderdoet voor de be kende Pater de Greeve. BROODBAKKERS-CURSUS. Een «adv. in dit nummer doet mededee- lingen omtrent een cursus voor broodbak kers. Hij zal 5 innd. duren (4 mnd. theo rie, 1 mnd. (practijk) en te Den Helder worden gegeven. In verband met de Ves tigingswet wordt verwacht, dat veel be langhebbenden daaraan zullen deelnemen. Vraagt inlichtingen bij de heer M. Witte, Den Burg, of de heer N. Boots, Oostsloot- straat 77, Den Helder. DE COCKSDORP. ZAKENNIEUWS ln het perceel Molenlaan 6 alhier heeft de heer A. Bakker ach gevestigd als da mes- en heerenkapper, —zie «adv.) DEN HOORN. EEN VAT WIJN AANGESPOELD. Woensdagavond is aan het strand ach ter Den Hoorn een vat met ca. 400 L. Bordeaux-wijn aangetroffen. Dit vat is waarschijnlijk afkomstig van een schip, dat 55 jaar geleden bij Wijk aan Zee is vergaan en dat een lading wijn aan boord had. Door de hevige wind van de laatste dagen moet het wrak wegge slagen zijn, want ook elders langs onze kust, o.a. te K.atwijk aan Zee en te IJ- tnuiden, zijn vaten wijn aangespoeld. Al deze vaten zijn nog volkomen gaaf. Na tuurlijk zal onderzocht moeten worden, of er ook zeewater bij is gekomen. Da wijn schijnt evenwel nog van zeer goede kwaliteit te zijn. Het is zeer goed mogelijk, dat nog mee«* vaten wijn aanspoelen. Achter Den Hoorn en ook elders langs onze kust zijn verder eenige partijtjes licht hout aangespoeld. Ook achter de Westen spoelde een vat wijn aan. ORANJE-VREUGDE. Alhoewel er op ons dorp geen pro gramma voor de feestviering was opge- maakt, zag het dorp er direct na het be richt, dat een prinsesje was geboren, er toch echt feestelijk uit. Van vrijwel alle huizen wapperde de driekleur. Des avonds werd door D.E.K. een taptoe gegeven, waardoor het voor een poosje op de- straat zeer druk was. Op de nationale) feestdag werd des morgens door Ds. Moen in de Ned. Herv. Kerk een wij- dingsdienst gehouden, welke werd ge opend met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 68:16. Ds. Moen las toen voor Pa. 111 en ging voor in gebed. Tot tekst; voor zijn toespraak had Ds. gekozen Ps. 111:5. Hij schetste vooral, hoe land en volk door God en Oranje steeds was ge leid en 'n vrij, onafhankelijk volk was ge bleven. Ds. hoopte, dat ook dit kleine prinsesje tot zegen voor ons land en voilé zou mogen zijn. Door de Chr. Zangver- een. Harmonie werden eenige liederen gezongen en door de heeren Dros (orgel) en Bouwsma (bugel), eenige muzieknummers gespeeld. Ds. Moen sloot niet dankge bed. Aan het einde dezer bijeenkomst werd staande gemeenschappelijk het Wil helmus gezongen. Des middags werden in de o.l. school, welke geheel met belang stellenden was gevuld, de kinderen fijn onthaald. D.E.K. liet er verschillende va- derlandsche liederen hooren. Met een op tocht met muziek door het dorp werd besloten. FANCY-FAIR D EK. Na vele weken voorbereiding is Donder dagavond de fancy-fair van het fanfare corps D.E.K. in Loodsmanswelvaren ge opend. Te voren had het fanfare een rond gang door het dorp gemaakt En toen bleek duidelijk, welk een belangstelling voor deze fancy-fair bestond. Dit was trouwens ook reeds bij het voorbereidende werk gebleken' Cadeau's en bijdragen stroomden van alle kanten toe, en het wa ren dikwijls prachtige en kostbare geschen ken Achter het fanfare liep dra een groote menigte, die na afloop van de rondgang de zaal van de heer D. Rotgans geheel vulde. Het was er vol, zeer vol Omstreeks acht uur sprak de voorz van het fanfare, de heer P.Drijver, een kort openingswoord, waarin hij herinnerde aan de redenen, waarom deze fancy-fair wordt gehouden: sommige instrumenten moeten worden gerepareerd, andere door nieuwe vervangen, en daar is veel geld voor noo dig. Daarom werd een commissie benoemd, die alles voor de fancy-fair zou regelen. Deze commissie heeft zich serieus van haar taak gekweten. In de eerste plaats wendde zij zich tot het dagelijksch bestuur onzer gemeente om toestemming voor deze ba zar, Spr zei het Dagelijksch Bestuur voor de verleende toestemming hartelijk dank In de tweede plaats wendde de commissie zich tot de dorpsgenooten en allen, die in gedachten nauw met het dorp verbonden zijn. Overal vond zij medewerking. En vele geschenken kwamen binnen. Spr. dankte de commissie en de vele anderen, die had den meegeholpen aan de voorbereiding van de fancy-fair, hartelijk. En hij twijfelde er ook niet aan, gezien de belangstelling bij de opening, of deze fancy-fair aan haar doel zal beantwoorden en dus een flinke opbrengst zal geven. De fancy fair ziet er keurig verzorgd uit. En de bezoekers offerden er vele dubbeltjes waartoe zij ook ruimschoots in de gelegen heid waren. Er zijn een schiettent, eenvroo- lijke keuken, een spijkerplank, grabbelton, rad van avontuur, sjoelbakspel, ballerospel. En dan nog een handwerkwinkel, een touw trektent en een theetent. Voorts kan men er raden naar de naam van een pop, naar het aantal erwten in een flesch. De prijzen daarbij uitgestald en veelal zeer fra^i, ma ken de deelname aan de diverse attracties wel zeer aanlokkelijk. De bazarcommissie heeft met haar werk eer ingelegd. Als de fancy-fair een flinke opbrengst geeft waaraan we niet twijfe len dan is dit zeer zeker voor een groot deel aan haar te danken. Een woord van lof mag haar niet worden onthouden. De muziek, die er de geheele avond een vroolijke opgewekte stemming inhield, werd verzorgd door de heeren P. Boon, Jh. Koop man, R. Bremer en S. Hin. Laat in de avond werden de prijswinners van Donderdag bekend gemaakt. 1 let waren Ballero 1 D. Lap Sz. (schapenruif), 2 A. Commandeur, 3 W. D. BakkerSchieten I. Boon Jz., (36 punten) rookstel, 2 J. Com mandeur, 3 D. DrijverErwtenraden (902 stuks): S. Lap Kz. (892) fruitmand Sjoelen I R. Bremer (mandoline), 2 D. Duinker, 3 C P. Drijver, 4 D. C. Drijver, 5 R Bremer. We vernamen, dat de opbrengst van de eerste avond zeer bevredigend was. De geheele avond bleef het zeer vol. Pas tegen sluitingstijd verminderde de drukte wat. We vertrouwen dan ook, dat de totale opbrengst niet beneden de verwachtingen zal blijven. De blijde gebeurtenis, hoe lang ver wacht, kwam toch nog onverwachts. Maar er was op gerekend, want blijkbaar lagen de vlaggen om de hoek. Als met 'n toover- slag was het dorp één vlaggientooi ge worden. Vroolijk ontplooide het dundiTek zich in de stevige wind. De jeugd werd getracteerd op oranjeappelen en nam met uitbundige vreugde kennis van twee da gen vrij. Des avonds werd in de üerct. Kerk een dankstond gehouden. Een ont roerend moment was, toen aan het begin staande door de aanwezigen de eerste twee coupletten van het Wilhelmus wer den gezongen. Zooals we meldden, ging Ds. wouda in de dienst voor. De volgende dag werd des middags om 3 uur muziek gegeven door Exoelsior., Al spoedig was de stemming er in. Jong en oud schaarde zich achter de muziek.| Na een vroolijke rondgang door het dorp werd op het plein bij IJ. Koppen een stoelendans gehouden. Hiervoor was veel liefhebberij. Des avonds om 7 uur toog men naar het Gebouw v. Chr. Belangen. De zaai bood door haar versiering een gezellige aanblik; haast levensgroot prijkten er de foto's van Prinses Juliana en Prins Bern- hard. De zaal was goed bezet, toen de heer S. Keijzer als voorz. van 't Oranje- oomité de aanwezigen hartelijk toesprak en het doel van deze «avond toelichtte. Excelsior gat ter afwisseling muziek. De feestredenaar voor deze avond, Ds. Van der Leer, was door ziekte verhinderd. Dei heer H.P. Bolt nam echter diens plaat* in. Spr. zeide niet goed voorbereid te zijn door het late verzoek, maar wist toch op boeiende wijze de historie van ons Vors tenhuis te verhalen. Van de geboorte van Prins Willem van Oranje, de Vader de§ Vaderlands, af. Zijn nazaten wisten het werk van hun vader te voltooien door vrijheid en recht voor ons, veelszins ver drukte volk te bevechten. Groot zijnde vruchten, welke we hiervan hebben mo gen plukken. Tot groote dankbaarheid moet het on sstemmen, hoe wij in deze brandende wereld nog stil en gerust mo gen leven onder de regeering van onze Oranje vorstin. Spr. memoreert verder in korte trekken verloving en huweljjks- plechtigheio van het jonge Koningspaar en de geboorte van de kleine prinses Be atrix, een jonge loot aan de Oranjeboom. Met de grootste aandacht werd dit stuk stuk geschiedenis gevolgd. Excelsior liet; nog enkele vaderlandsche liederen hooren, die uit volle borst werden meegezongen. Aan het slot sprak de heer S. Keijzer een woord van dank. D. Uitslag wedstrijd om de man 1. mej Van Tatenhoven. 2. mej. N. Daalder, Oos terend; strijd om de vrouw: 1. A. Ellen, 2 S. Dros. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Oké, Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. MAAN ZON Op: Onder: Op: Onder Z. 6 Febr. 9,23 7.35 16,53 M 7 9.52 0,20 7,34 16,55 D. 8 10,28 1,36 7,32 16.57 W. 9 11.15 2,49 7,30 16,59 D. 10 12,14 3.53 7,28 17 01 V. 11 13.23 4 49 7,27 17,03 Z. 12 14.42 5,33 7,25 17 05 ZIEKENAUTO WEER TERECHT REDE-RECTOR DROST OOSTEREND DE FEESTVIERING.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5