CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden over 62 zuigelingen adviezen verstrekt. EERSTE PRIJS. De heer A. de Wilt wist beslag te leggen op de le prijs in een wedstrijd, uitgeschreven door de fabrikant van Rodo-lampekappen. Het ging er om, wie in 1937 de best gestelde Rodo-adverten- tie plaatste. De heer De Wilt werd de gelukkige met de adv. waarboven hij ge plaatst had „Denk aan 1947" en waarin hij op doeltreffende wijze bekendheid gaf aan het Rodo-fabrikaat. Menige Ro- do-kap vond toen de weg naar een huis kamer. OVER ZIEKENFONDSEN. De zaal van hotel Texel was flink bezet, toen daar Donderdagavond door het comité tot oprichting van een On derling Ziekenfonds een vergadering werd belegd. De leiding berustte bij de heer H. Zijm; mede zaten aan de be stuurstafel de heeren S. de Waard, Alb. Jonker en De Munnik, lid van het Hoofdbestuur van de Centr. Bond van Ziekenfondsen. De heer H. Zijm sprak zijn tevreden heid over de flinke opkomst uit en zette het doel van deze vergadering uiteen. Ontevredenheid over behandeling door het Ziekenfonds of door de dokters was geen aanleiding tot deze vergadering, al dus spr. De raad verwierp winter 1936 het verzoek van de arbeidersbonden om een crisisregeling voor werklooze leden in te voeren. Men wist ook niet, hoe veel geld dat zou kosten. Najaar '36 werd door de drie fondsen met Soc. Dem., Clir. en R.K. Raadsfractie bij Pen vergaderd. Toen werd door de heer Noordhof betoogd, dat BenW als eisch stelden: Eerst 'zorgen voor één Zieken fonds op Texel. Dr. Eggink, van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, liet BenW echter op de gevraagde gegevens wachten. Inmiddels werd „Texel" en Oudeschild samengevoegd, maar van 'n crisisregeling hoorden we niets. Ook niet van Dr. Eggink. Ons Fonds werd een Maatschappij-Fonds, waarover niet wij maar het Hoofdbestuur te A'dam wat te zeggen heeft. Vandaar deze vergade ring. Vervolgens sprak de heer De Mun nik (De namen Onderling Fonds- en Maatschappij-Fonds korten we af met O.F. en Mij.F.). In het kort volgt hier de inhoud van zijn betoog Rond de crisisregeling is veel duis ters geweven. De Centr. Bond heeft bij B en W geinformeerd, of zij samenvoe ging tot één fonds hadden geeischthet antwoord luidde ontkennend. Indien B. en W. moeten wachten op gegevens van de Mij. voor Geneeskunst, blijven ze wachten, want de Mij. houdt ze vast. In 1914 schreef Kamerlid Schaper de brochure Dokters-tyrannie. Sinds is het standpunt der artsen nog niet gewijzigd. Leden van een Mij.F. hebben niets in te brengen. Het is voor 100 pCt. van de dokiers. Is er een tekort, dan nemen de dokters met minder genoegen. Van een Onderling eischen ze het volle pond. In een O.F. Iwbben de leden medezeg genschap en worden alle gelden ten bate van ziekenverzorging aangewend. Het O.F. sluit contracten met de artsen om hierin te voorzien. Het Onderl. Fondswezen bestaat al 25 jaar en groeit nog steeds. Het O.F. is er voor de leden, niet voor de dokters. Het beoogt bevor dering der volksgezondheid in de ruimste zin, ook door stichting van sanatoria zoo mogelijk. Geen hongerloon voor de dokter, maar een redelijk honorarium. In de AAij.F. zouden dokters en leden evenveel zetels hebben, maar nog steeds is dit niet het geval. Een dokter zal geen geneeskundige hulp weigeren, al dreigt men daar wel mee. Hij durft onze Bond niet meer aan. De Mij. weet dat en gaat met stich ting van een Onderling F. accoord, zoo de helft der artsen plus één er mee accoord gaat. Toen Oosterend zich bij de Bond zou aansluiten, kwamen de dok ters in verzetde onwetende leden in Oosterend willigden de wenschen der dokters in. Men heeft er nog een Mij.F. maar niet langer dan de leden willen. Wanneer ieder meewerkt, komt de zaak op gezonde basis voor elkaar. Na de pauze beantwoordde Spr. een aantal vragen. De heer N. de Jong vroeg naar de contributie van een O.F.de heer A. v. Groningen naar de verplich tingen van een O.F. ten opzichte van de Bond de heer J. Henkes sprak breed voerig over de pogingen om een crisis regeling te krijgen en noemde het niet- verstrekken van inlichtingen door Dr. Eggink de kapstok, waaraan B. en W. die regeling konden ophangen. Destijds sprak Oosterend zich voor samenwer king der fondsen uit, maar nu wil men er geen Mij.F. meer. Wij, aldus de heer Henkes, willen fusie van de drie fond sen. Wat het voordeeligst is, zal men moeten kiezen. De heer W. Bruin merkt op, datZ.F. Texel voor een jaar een Mij.-Fonds is. Daarna kunnen de leden zelf weer be slissen. De heer Michels bevestigt dit en raadt aan tot voorzichtigheid. De heer De Munnik verzekerde, dat het O.F. geen hooger contributie heft dan nu betaald wordt. Van de 25 ct., die een volwassene nu betaalt, is 70 pet. voor de dokters, dat is, volgens Spr. op Texel 5000 maal f7.of f35000, te verdeden door vier artsen. Spr. noemt dit een schande. (De heer Mi chels protesteert) en betoogt, dat nu reeds de leden van Z.F. hun zelfstan digheid kwijt zijn. De heer Henkes merkt op, dat het bedrag wel 1600xf7 zal moeten zijn. De heer Munnik zegt dan verkeerd in gelicht te zijn, maar acht dit punt niet het voornaamste. De heer Michels noemt het een fout van de Mij. voor Geneeskunst, dat ze de jaren terug hier opgerichte Mij.-fondsen als Onderlinge heeft laten werken. Daar door kwamen er tekorten. Spr. neemt het op voor de heer T. Dogger, die ontzag lijk veel voor Z.F.-leden gedaan heeft, maar nu fel aangevallen wordt. Het con tract van Z.F. Texel met de dokters zit degelijk in elkaar. Wanneer de zaak niet marcheert, hebben we tegen hen gezegd, krijgt U met ons te doen. Z.F. Texel zal beslist goed werken. De dokters heb ben een vast honorarium, de specialisten half tarief. De heer De Munnik noemt dit laatste in strijd met de waarheid en ziet maar één weg om aan steun van Armbestuur te ontkomen een O.F. stichten. De heer Michels protesteert en ver telt van een vergadering te Amsterdam, waarin Mr. Droogleever Fortuyn o.a. de heeren Bakker en Van der Vis van lie gen beschuldigde. Aankloppen bij Arm bestuur, aldus dhr Michels doen we al leen, als het lid behoeftig is en geen recht meer heeft op steun van 't fonds. Dhr Henkes: De leugen komt van de bestuurstafel. De vergadering wordt rumoerig. Dhr De Munnik: het contract van het Mij.-fonds te Oosterend dateert van Mei, dat van het Onderling Fonds van Januari. Het Mij.-contract is nooit in een ledenvergadering behan deld en heeft geen onderteekening. Voorz. Zijm wekt op tot toetreden tot een O. F. door de strook van de ver spreide circulaire ingevuld in te zenden. Dhr C. Wonder vindt, dat men te lichtvaardig over de dokterssalarissen denkt en breekt een lans voor de heer Michels, die al acht jaar met de meeste kracht voor Z.F. Texel werkt. Dhr De Munnik antwoordt op een vraag van dhr Wonder, dat de Centr. Bond het geldelijk beheer geheel aan de O. F. overlaat. Van blijvend bijpassen van tekorten door de Bond kan geen sprake zijn, wel van speciale gevallen. Dhr J. Huisman Cz. zegt over Z.F Texel zeer tevreden te zijn en vindt, dat spe cialisten, waar het het redden van men- schenlevens betreft, nooit te duur wor den betaald. Voorz. Zijm: Het gaat hier niet tegen de dokters of behande ling door het Z.F. Daarover niets dan lof. Maar wij willen onze eigen boontjes doppen. Nadat hij nog tot toetreding had aangespoord, sloot de voorz. hier op de vergadering. Te Oudeschild werd vergaderd in het Eigen Gebouw, dat geheel gevuld was. Voorz. was hier de heer Jb. Kikkert. Spr. de heer Van Lienden, Voorz. Centr. Bond. De spr. zeide te prostesteeren tegen de wijze, waarop het fonds aan de Mij. v. G. verkocht werd. Het werd er slech ter op. Voorz. zet uiteen, welke groepen Z.F. er wel bestaan en pleit voor het O.F. Dit wil de dokters behoorlijk betalen en een reserve kweeken voor andere doel einden op het gebied der volksgezond heid. De Mij. wil reserves alleen voor dokters en specialisten aanwenden. Dit gebeurt niet, als we ons fonds zelf beheeren. Of de dokters zullen meewerken hangt van henzelf, niet van de Mij. af. Weigeren ze, dan stelt een commissie, hiertoe door de Bond inge steld, een onderzoek in. Hier en daar stelde de Bond zelf artsen aan. Spr. vertrouwt dat dit hier niet noodigisen wekt op toe te treden tot een O.F. Daverend applaus volgt op het gloedvol betoog. De heer Hermes neemt het op voor de heer T. Dogger, aan wiens oprechte bedoelingen niemand mag twijfelen en tart de aanwezigen om met critiek op de artsen te komen. Spr. vraagt o.a. naar de weistandsgrens van het O.F. De heer A. Backer vraagt, of het O.F. dezelfde rechten voor dezelfde contribu tie waarborgt en ziet de centenkwestie als oorzaak der oppositie. De heer J. Bruin vraagt, hoe het moet als de artsen weigeren. De heer Kaczor ziet moeilijk heden voor het nieuwe O.F. als het be ginnen moet zonder kasgeld. Hier volgt samenvatting van de beant woording door de Spr.Oosterend kon niet tot de Bond toetreden daar het nog een Mij.-F. is. Van weigering door art sen is niets bekend. Met 500 leden kan al een O.F. worden opgericht, maar ziekenhuiskosten kunnen dan zwaar drukken. De weistandsgrens vaststellen is altijd moeilijk wegens strijd tusschen fonds en arts daarover. In den Haag rees een conflict met het resultaat: 25 eigen art sen, eigen ziekenhuis, enz. In veel plaatsen is een crisisregeling, waarbij gemeente, artsen en fonds een derde betalen. Het O. F. treedt pas in wer king, als alles in orde is. Dan heeft men de volle rechten; de Bond neemt het risico. Dhr Hermes brengt aan spr. hulde om zijn eerlijkheid; hij. heeft niet meer beloofd dan het Mij. Fonds geeft. Dhr Van Lienden wijst er nog op, dat ondanks de crisis specialisten hono raria van fl.— af 1,50 op f 2,25 brach ten. De Mij. F. verzetten zich hier niet tegen. In een O. F. alleen zijn de be langen der leden veilig. In een tekort draagt de Mij. niet bij. Zij geeft alleen schadeloosstelling aan dokters, die door acties als in den Haag hun praktijk ver loren. Na mededeeling, dat O.E. en bloc wil toetreden, werden 360 leden voor'n op te richten O. F. geboekt. Hierna sloot dhr Kikkert de vergadering. (Om niet in herhaling te vervallen: beknopte verslagen. Red. OOSTEREND. VOOR TEXELS KLEEDINGCOM1TÉ. Woensdag zal vanwege de R.K. Too- neeelvereeniging Omhoog met Vonk's Geluidsinstallatie een rondgang over het eiland worden gemaakt terbevordering van de verkoop van loten en van toe gangsbewijzen voor de tooneeluitvoering op 17 Februari, waarvan, zooals bekend, de opbrengst ten goede komt aan Texels Kleedingcomité. U heeft 'n prijs voor de verloting? Geeft u die mee, wanneer de auto bij u langs komt. GEEN TEXEL MAAR TESSEL CURSUS. Over de kapperszaak van de heer Bak ker, uit Petten, schrijft onze corresp. nog: Dat aan een zoodanige inrichting hier behoefte bestond behoeft geen betoog. De heer B. vertelde ons, dat hij de da- nies met de modernste apparaten ten dienste staat en voor haar een aparte salon heeft ingericht. Ook voor de vreemdelingen, die hier zomers hun va- cantie doorbrengen, was het een onge rief, dat hier geen kapperszaak geves tigd was. We wenschen de heer B. veel succes met zijn onderneming en hopen, dat velen van zijn diensten ge bruik zullen maken. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 22 Jan.: 1297 Kg. wulken 17 ct. 26 Jan.: 1503 Kg. wulken 17 ct. 27 Jan.: 1511 Kg. wulken 17 ct. 31 Jan.: 427 Kg. wulken 18 ct. 3 Febr.: 699 Kg. wulken 20 ct. DE KOOG HUIBERT BEATUS. Op de dag van de geboorte van Prinses Beatrix werd het echtpaar De Ridder de Visser met de geboorte van een zoon verblijd. Deze werd Huibert Beatus ge naamd. Volgens adv. in dit nummer heeft de kleine Huibert kans in aanmerking te ko men voor een kinderwagen. De Fabriek Van Werven te Meppel stelt er 50 be schikbaar. Toewijzing geschiedt bij loting. ORANJE-FEEST OUDESCHILD Aan Oosterend werd de vergadering geleid door dhr S. van Heeringen als spreker trad op dhr Baay, secr. Centr. Bond van Onderl. Z.F. De zaal van dhr Koppen was geheel hezet. De voorz. wees er op, dat men het Oosterender fonds wil behouden, maar dan als onderling fonds. De heer Baay gaf een uiteenzetting van de voordeelen van zoo'n Onderling F. Ze stellen zuinig beheer als eerste eisch er zijn er, die steun voor sanatoriumvcrpleging geven. Tot een bepaalde partij behoort de Centr. Bond niet. Verlaging der weistandsgrens '.ontraadt spr. In Mij. F. hebben de leden maar een derde der zetels, in een O.F. zijn ze baas"in eigen huis. Spr. beveelt aan, daarom lid te worden van het op te richten onderlinge fonds. Op een vraag van dhr P. Ellen antwoordt spr., dat Oosterend thans een Mij-F. heeft en ijveren moet om hiervan een O.F. te maken. Wat de weistandsgrens in een O.F. betrefthier kan met f2250 worden volstaan, f1600 is te laag. Dat specialisten hulp zouden weigeren (vraag van de heeren P. Kuiper en J. Vermeulen) wei gert spr. te gelooven. Aan dhr J. Daalder antwoordt spr., dat een O.F. ook speciality's verstrekt. Tekorten komen in een O.F. niet voor (vraag van dhr C. Bre mer Az) Dhr C. Trap Jz. vraagt, wie de con tributie regelt en wat er met de eigendommen van ZF Oosterend gebeurt. Spr.antwoordt.dat het O.F. zijn contributie niet hooger zal stellen. Het legaat, dat dhr Trap zal bedoelen, zal wel voor Oosterend behouden kunnen worden. Aan dhr P. v. Liere antwoordt spr, dat alle vak bonden achter de Centr. Bond van O. Z. F. staan. De heer W. Ellen beveelt aan de pro- pag. avonden niet tot Den Burg, Oosterend en Oudeschild te bepalen. Op de vraag van dhr S. Schellinger, of het Bestuur tot het O.F. toe treedt, wordt met een volmondig ja geantwoord. Hierna wekt de voorz. op de strook van de circulaire ingevuld in te zenden. Voorloopig gaat het fonds op de oude voet door. Het Bestuur ontving mededeeling dat een leden vergadering moet worden uitgeschreven. Dr. Eggink zou daarin dan de Mij. vertegenwoor digen.'Voorz. verzekert'echter, dat het Bestuur zich niet laat commandeeren en raadt aan deze vergadering, indien toch aangekondigd, bij wijze van protest niet te bezoeken. De aan wezigen stemmen hiermee in. - Met de wensch, dat het O. F. er moge komen, sluit voorzitter dan de vergadering. TEXFLS FANFARE We vestigen de aandacht op de avond van Texels Fanfare, Dinsdag a.s. Er wacht de be zoekers een welverzorgd programma. Een groot aantal aardrijkskundige namen zal verandering moeten ondergaan en wel inge volge een circulaire van de regeering, welke overheidsinstanties doet weten, dat voortaan de Lijst der aardrijkskundige namen van,het Kon. Ned. Aardrijkskundig genootschap moet worden gevolgd. De naam van onze gemeente zal voortaan moéten luidenTESSEL en zal dns in overeenstemming zijn met de gang bare uitspraak. GAAT U MEE Er wordt een excursie naar Sassenheim en Haarlem georganiseerd voor hen (haar), die kennis willen nemen van wat de tentoonstel ling van bolgewassen daar wel biedt. De Win- terflora te Haarlem komt maar eens in de vijf jaar! Een goed kweeker dient „bij" te blijven en kennis te nemen van de nieuwigheden. Leest de adv. en geeft U op voor de excursie van 17 Febr' boot 7,50. Terug met laatste boot EIERLAND. Vanmiddag om 2 uur begint in de o.l. school Z.-Eierland de cursus aardappelselectie DE COCKSDORP. FLORALIA Woensdag hield Floralia een alg. vergadering Toen Maart 1934 de jaarvergadering werd ge houden, was de belangstelling geslonken, dat er besloten werd geen "plantjes meer uit te rei ken en te wachten tot de animo weer wat groo- ter zou zijn geworden. Thans was door enkele leden verzocht een vergadering uit te schrijven met het doel een voorstel tot opheffing van de vereeniging ter tafel te brengen. Behalve het bestuur waren slechts vier leden opgekomen, zoodat geen besluit kon worden genomen. De heer C. de Graaf stelde voor nogmaals een vergadering te beleggen en dan een voorstel tot opheffing der vereeniging in stemming te brengen, Op diezelfde vergadering zou hij dan een permanente feestcommissie willen benoe men en aan deze commissie de kas van Floralia ruim 48 gulden, willen overdragen. Genoemde commissie zou zich tot taak moeten stellen, bij voorkomende gelegenheden dorpsfeesten te or- ganiseeren. De belangrijke gebeurtenis in het Prinselijk gezin is hier wei wat al te stilzwij gend voorbijgegaan, meende hij. Dit voorstel vond veel bijval en dus werd besloten in die geest te handelen. Er zal dan een vergadering worden belegd, voor iedereen toegankelijk, waaraan een vergadering van uitsluitend Floralia-ledcn zal vooraf gaan. ZAKENNIEUWS. Dinsdagmiddag was er feest voor de jeugd in hotel Den Braven. De leiding berustte bij de heeren A. Epe en Zuidema. Er werden vaderlandsche liederen gezongen en er werd gesmuld van beschuit met muisjes, limonade, een gebakje, enz. Hoofdschotel was de ver tooning van films en lichtbeelden, betrekking hebbende op het huis van Oranje. Des avonds kwamen de ouderen in feestvierende vergade ring bijeen. Van 88,15 werd geluisterd naar de radiorede van Dr. Colijn. Daarna waren het Zangvereen. Nieuw Leven, tooneelvereen. Klein Tooneel en Tex. Fanfare; die opgewaardeerde wijze de avond vulden De plaatselijke Oranje- vereen. mag met voldoening terugzien op de wijze, waarop haar programma ten uitvoer werd gebracht. GEMENGD NIEUWS Ter hoogte van Stavenisse is de sleepboot „Volharding 1" gezonken. De bemanning wist zich te redden. Te Heinenoord werd de heer H. Weeda door een hevige rukwind van zijn fiets geslingerd. Hij kwam onder een auto en werd levensgevaarlijk gewond. Te Lienden (Geld.) is de 18-j. Van Vessem, die met paard en wagen huis waarts keerde, door een schot hagel 'ge troffen. Van V. behield zijn bewustzijn en .wist aan de aanvaller te ontkomen. Men vermoedt, dat de aanvaller op root uit was.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6