Vereen, voor bedrijfsvoor lichting voor de Landbouw Voor het Kleeding-Comité. Algem. vergadering Dinsdag j.i. in De Lindeboom. De Vereen, heeft het atgeloopen jaar veel goed werk verricht. De vergadering wordt omstreeks 8.15 door de voorz., de heer C. J. de Lugt, met een woord van welkom geopend. Hij spreekt over de groote opkomst zijn vol doening uit er zijn n.l. ruim 50 aanwe zigen. Deze flinke belangstelling is vooral een groot genoegen voor de heer E. v.d. Ban, zegt hij, die bijkans al zijn vrije tijd; voor de vereen, beschikbaar stelt. Spr, dankt de heer Van den Ban daar hartelijk voor. De notulen, hierna gelezen door de secr., de heer Jac. Roeper Johz., worden onder dankzegging onveranderd goedge keurd De voorz. doet vervolgens eenige mede- deelingen omtrent de organisatie. Ir. Lie- nesch volgde dr. Brakman als hoofd van de Dienst v.d. Bedrijfsvoorlichting op. De heer K. Lap Pz. is vier dagen voor de vereen, werkzaam en twee dagen voor de Dienst voor de Kleine Boeren. De regee ring wil, dat de Vereen, zich in de toe komst zelt zal bedruipen, De assistent ontvangt nu nog een honorarium van het Rijk. De Vereen, zal later vermoedelijk zelt een gedeelte moeten bijpassen. Er zal in de eerste 3 jaar volgens hét rcgle-i ment geen bestuursverkiezing plaats vin den. Bij loting zal er een rooster voor aftreding vastgesteld worden. Aan het keurig verzorgde JAARVER SLAG ontleenen we: Met het doel tot oprichting van een vereen, voor bedrijfs voorlichting te komen werd in Juni 1936 een vergadering belegd met als spr. Dr, Brakman. Dc besprekingen hadden een zoo gunstig resultaat, dat tot stichting overgegaan werd. De eigenaars van totaal 250 H.A. bouw- en 300 H A. weiland ga ven zncrsi toen 'als lid op. Teneinde liet aantal leden op te voeren, werd een com missie benoemd. Daar er aanvankelijk van een stevige band geen sprake was, de commissie werd gevormd uit de vertegen* woordigers der vier op ons eiland be staande landbouworganisaties, werd dei heer E. v.d. Ban als voorloopige voorz. benoemd. 26 Nov. 1936 werd er weder om vergaderd. Toen werden de statuten en het huish. reglement vastgesteld. De heer Van den Ban werd verzocht als adviseur der vereen, op te willen treden. Het reglement bepaalt n.l., dat alleen eigenaars van land in het bestuur zitting mogen nemen. De lieer De Lugt werd tot voorz. gekozen, de heer C. de Wit tot penn. en de heer Jac. Roeper Johz. tot secretaris. GRONDONDERZOEK EN STALVOE- DERCONTROLE. Er werden 745 mon sters genomen, waarvan 430 op P.H. en de overige volledig. Deze werden op 95 bedrijven genomen. Het proefveld werd door 140 pers. bezocht. Maart 1937 werd er vergaderd met als spr. Dr. Broekem/a, In Mei d.a.v. werd er door de vereen, een organisatie opgericht voor de teelt en afzet van Texelsch zaaizaad, de T.O.K. A.Z, De heeren P. Dros Bz., A.J.Keijser en H. Leber hebben zitting in de daarvoor benoemde commissie. Er is mede. dankl zij deze organisatie een levendige handei, in zaaizaden geweest. De secr. hoopt, dat deze warmwaterinstallatie bij de Boeren- toekomst ook goed zal gaan. Er is voor deze warmwaterinstalatie bij de Boeren leenbank een leening gesloten. De rente en aflossing worden opgebracht door een klein gedeelte der bedragen, die per H.L. betaald moeten worden. De secr. besluit met een woord van Üank aan de heer Van den Ban, die hij als de ziel der Vereen, beschouwd. Het aantal leden bedraagt nu 140 met 4000 H.A. De secr. hoopt, dat dit aantal nog grooter worden zal. De Texelsche Crt. brengt hij dank voor haar belangelooze propaganda. Hij eindigt tenslotte met de hoop, dat allen de belangen van de Texelsche boerenstand zoo goed mogelijk behartigen zullen. De secr. wordt dank gebracht voor zijn uitvoerig en keurig verslag. FINANCIEN. De commissie van reke- ningnazieners, bestaande uit de heeren R.W.Stoepker en Joh. de Graat, verklaart het beheer in orde te hebben bevonden. De penn., de heer C. de Wit, brengt dan het volgende verslag uit: ontvangsten contributie t 464.59; zaden 163.53; proef veld 1275.29. Uitgaven: zaden 1100.97 proefveld t'331.29; verschot grondmom sters 140.49; incasso 18.80. Het batig saldo bedraagt derhalve 1121.50. Dp rekening sluit met een totaal van 1 1038.41. De bezittingen bedragen aan goederen 174.09, waartegenover een schuld van 't zelfde bedrag staat. De rekening wordt onder dankzegging goedgekeurd. De voorz. meent, dat de financieele uit slag niet tegenvalt. De exploitatie zal vol gend jaar bovendien anders, en wel, goedkooper gevoerd worden. HET GRONDONDERZOEK. De heer E. v.d. Ban doet vervolgens verslag van de proeven met grondonderzoek. Van dq 745 monsters werden er 430 op P.H. (zuurgraad) onderzocht; andere op kaIk-„ kali- en tostor-gehalte. Uit de studie van de laatste tijd, zegt spr., hebben we ge leerd, dat erop tostaat, en kalibemesting soms bezuinigd kan worden. Door het on derzoek is vast komen te staan, dat als het kaligetal hooger is dan 30 bezuiniging op de kalibemesting mogelijk is. Bij hoo- gere kaligetallen kan het land zelfs een ot meer jaren zonder kalibemesting. Op Texel gaan we daar echter niet veel bo ven (meest minder dan 30). Boven 20 is de kalitoestand gunstig. 30 is nog weer be ter. De Fostor (P) (we nemen daarvan het aantal c.G. in een Kg. droge grond) is van 23 laag; boven 10 is zeer gun stig; dan is de hoeveelheid tostor. direct voor de plant opneembaar, groot te noe men. In het Oude Texel werden 104 mon sters op P. onderzocht en was de toe-i stand als volgt: monsters tostorgehalte 39 6 (gunstig.) 34 8 (best.) 21 boven 10 (zeer goed.) Hieruit blijkt, dat de tostortoestand' in het Oude Texel meevalt. Voor de P. citraat waren er 43 boven 30 (gunstig) en 32 boven 40. Dit wijst op goede voor raden in de grond. Voor kali: er waren er 68 boven 20: goed; 21 boven 30: zeer goed. Voor de P.H.: 87 van 45, 4 is zeer zuur; 167 van 55,6 zuur, 103 van 6—7 gunstig. Voor zwaardere gronden moet het 7—8 zijn, daarvan waren er 6 gevallen. Eierland: De P-getallen. Niet één boven 10; een boven 8; 5 boven 6; voor de P-citr. 9 boven 40 en 25 boven de 30. Hieruit kan misschien worden vast gesteld, dat de Eierlandsche grond veei tostor noodig heeft. Veel meer onderzoek, is noodig. Voor kali blijken de cij fers gunstiger; 24 boven de 30, zeer gunstig, en 31 boven de 20, gunstig. De P.H. is er hoog: er waren er 5 van 5—5.6; 41 van 67 en 63 van 7—8. Voor Spang en Bargen kon niét elk monster op kali en tostor onderzocht worden, daar de grond meestal uit veel kleideelen bestaat. Voor P: 1 monster boven 10; 2 boven 8 en 3 boven 6. Voor de P.-citr een, boven 40; 4 boven 30. Voor kali: 3 bo ven 30 en 8 boven 20. Voor P.H. (7gun stig), gaven de monsters uit Spang een- somber beeld. 20 yan 45.4; 37 van 5.5 6 en 21 van 67. De minder goede waterafvoer heeft hier waarschijnlijk veel sChuld aan. P.H.Polder: Voor fosfor: niet één boven de 10; niet een boven 8 en 2 boven de 6. De voorraad direct beschikbare tostor is dus laag. Voor de P. citr. waren er 11 boven 40; 12 boven 30. Voor kali was/ de toestand voor alle gunstig. Dit blijkt voor nieuwere polders heel vaak het ge val. Waalenburg: Niet één boven de 6.8 en 10. Voor de P.citr.7 boven de 30 en 6 boven de 40. Voor kali 7 boven de '20. Noorden en Eendracht: Voor P: niet één boven de 6, 8 en 10. Voor P.citr.: 11 boven 40 en 35 boven 30. Voor kaliij 17 boven 30 en 35 boven 20. De heer Van den Ban stelde aan de hand van deze cijfers vast, dat er nog veel nuttig werk door dit onderzoek te verrichten is. Hij toonde vervolgens door middel van een tabel aan, hoe de bodem op het al ot niet toevoegfen van toslop reageerde bij hooge tostorgetallen. Hij toonde bovendien het nut van ve-gelij kende proeven aan. We zijn wel wat laat met het proef veld begonnen, zegt spr., maar de resul taten waren toch niet onbevredigend. Hierover de volgende keer. J. IETS OVER BOKSEN. Er worden in ons land in hoofdzaak drie z.g. „verdedigingssporten" beoe fend, n.l. schermen, Grieksch-Romeinsch worstelen en boksen. De verzamelnaam verdedigingssporten is misleidend, want behalve't schermen, dat, behalve uit spor tief oogpunt, ook, door officieren, ambts halve" wordt beoefend en dus een eenigs- zins andere plaats inneemt, leert 't groot ste deel van de beoefenaars geen worsts len ot boksen, om zich in geval van nood te kunnen verdedigen. Wie meent, zich tegen eventueele aanranders te moeten kunnen verweren, doet jouwens beter jiu-jitsu ot catch as catch can te Ieeren, twee wijzen van worstelen, die door de grondige manier, waarop hierbij dq tegenstander buiten gevecht wordt gesteld zich minder voor sportieve beoefe ning door amateurs leenen. Dat bij Grieksch-Romeinsch worstelen behalve kracht ook lenigheid een groote rol speelt, is zeker niet algemeen bekend. Maar nog veei 'meer misverstand bestaat er over boksen. Misverstand, voortkof mende uit totale onbekendheid met de bokssport. En toch is het boksen, mits geleerd en beoefend onder goede deskun dige leiding, voor flinke, gezonde jon gemannen een buitengewoon mooie sport. In de eerste plaats wel, omdat het h e e- le lichaam met al zijn spieren er harmo nisch door ontwikkeld wordt. iets. dat lang niet van alle takken van sport ge zegd mag worden, leder, die eenige kijk op lichaamsoefeningen heeft, valt het da delijk op als hij twee boksers tegen el kaar ziet oefenen, hoe het heele lichaam in beweging is. Alle spieren zijn ui ac tie. maar nooit krampachtig gespannen integendeel, alle bewegingen verlooppn soepel en schijnbaar zelts langzaam. Dat- die schijn bedriegt, ondervindt ieder, die pas begint met de eerste oefeningen en» maar niet begrijpt, dat de ieeraar. die vlak voor hem staat en zich toch "maar langzaam beweegt, toch steeds net on bereikbaar voor hem is. Alleen na eera langdurige training bereikt men een der-i gelijke benijdenswaardige lichaamsbe- heersching. Dat bij een dergelijke inten se lichaamsoefening hartwerking, adem-i haling en stofwisseling krachtig wordem aangezet, spreekt vanzelf. Met het oog •nierop is "net zoo jammer, dat boksen! meestal binnenshuis en niet in de open lucht wordt beoefend. Opmerkelijk en m.i'. Voor de Boks sport sprekend is het feit, dat de meeste beoefenaars volstrekt geen be hoefte voelen aan het houden van wed strijden. Ze beoefenen de sport om de sport, omdat he't aangenaam i's het li chaam te ontwikkelen en de geest te ontspannen door de gezamenlijke oefe ningen en een vriendschappelijk partij tje tegen een mede-clublid. Door het dragen van bokshandschoenen is het vrij wel onmogelijk, elkaar pijnlijk te raken, al gebiedt de eerlijkheid te zeggen, da* een bloedneus wel eens voorkomt. Maan bij welke sport loopt men niet de kans op dergelijke kleine letsels Wordt de voetbalsport soms veroordeeld omdat c'e beoefenaars wel eens een buil ö't een, schram oploopen Het kan ook voorkomen (het k o m f ook in amateurswedstrijden, zeer wei nig voor) dat een bokser knock-out gaat. Hiervoor is het niet noodig, dat hij zeer hard, maar wel, dat hij op de juiste i plaats op de kaak geraakt wordt. twijfeld is het geen aangename wording, maar de volgende da/" Het zij mij vergund de aandacht en de sympathie van de Texelsche bevol king te vragen, voor zoover dat nog noodig is, voor de tooneelvoorstelling, die ten bate van het Kleeding-Comité op Donderdag 17 Februari a. s. zal wor den gehouden. Zeer verheugend blijft het telkens te mogen constateeren, dat er steeds weer vereenigingen zijn, die hun energie en artistieke gaven ten dienste van de ge meenschap willen stellen. Onder de tegenwoordige omstandig heden is het in het bijzonder noodzake lijk, dat het fondsje der geldmiddelen, die door het Kleeding-Comité niet van overheidswege worden genoten, wordt aangevuld. Het Gemeentebestuur ontving namelijk enkele maanden geleden bericht van de daartoe bevoegde instantie, dat bij het uitreiken van kleeding, schoei sel, enz., UITSLUITEND gezinnen van werklooze arbeiders in aanmerking mo gen komen. Het Comité ontvangt echter ook tallooze aanvragen van gezinnen, die verlegen zijn om kleeding en schoei sel, terwijl het gezinshoofd niet werk loos is. Om ook aan deze aanvragen te kunnen voldoen, die vaak een even dringend karakter hebben als die der werklooze arbeiders, moet kunnen worden beschikt over geldmiddelen. De R. K. Tooneelvereeniging „Om hoog" wil het batig saldo van de too neelvoorstelling, die zij a. s. Donderdag in Pen's Bioscoopzaal geeft, beschikbaar stellen voor het genoemde doel. Waar het Kleeding-Comité werkt voor GEHEfcT. Texel, moge ik ook thans een beyjep^ doen op de steun van DE GEFL£ELE BEVOLKING van ons eiland, opdat op 17 Februari de Tooneelvereeniging een volle zaal en het Kleeding-Comité een volle buidel toevalt Mr. A. F. KAMP, Burgemeester van T'exeL DE MAASTUNNELBOUW. Het duizenden kilo's zware betonblok, besbemd. voor de grondvesten van het ventilatiegebouw, is reeds lager dan het njveau van de omliggende grond. men er niets meer van"; een voetbalknie-' tje is heel wat erger. Waarmee ik nietsj ten nadeele van het voetballen gezegcl wil hebben. De vrees, dat de bokssport verruwend op de beoefenaars zou werken, is nog nooit ergens door bewaarheid. Trouwens, staan de Engelschen bekend om ruwheid ot agressieviteit? Toch wordt „the noble art", de edele kunst van hét boksen in Engeland zeer veel, op de middelbare scholen b.v. algemeen be oefend. Om volledig te zijn moet er nog aan herinnerd worden, dat er soms \ertoo- ningen worden georganiseerd, waarbij dui zenden toeschouwers graag hun hooge entreeprijs hebben betaald om twee man nen, die men beroepsboksers noemt, et- kaar te lijt te zien 'gaan. Ze houden zich daarbij min ot meer aan zekere wedstrijd bepalingen. Deze, inderdaad weerzinwek kende vertooningen hebben evenwel "met de boksSPORl net zooveel, ot liever zoo weinig te maken, als de toeren van de man op de motor in de „helleketel" op de kermis met motorsport, en het duiken van brugbogen en graanelevators, zooals eenige jaren geleden mode was, tot ie mand er het leven bij verloor, met de zwemsport. B.T.Z. SPORT. 53 jjWCCL h sx&S-:-

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6