HBM Ut TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Vereen, voor bedrijfsvoor lichting voor de Landbouw Woensdag 16 Februari 1938 li. De zoete LUPINE bleek als groenvoer goed om te kuilen, het zaad was goed; 38 pet. vert. eiwit. Ook met het graskuileiy zal verder gegaan worden. Als er goed-i vochthoudende grond is, kan mét veel stikstot eerst goed kuilvoer gemaakt wor den. De MERGKOOL gat vooral bij vroeg poten hooge opbrengst. In Eier- land bleef dit gewas door de droogte achter; later haalde het toch nog op. Mergkool is een uitstekend stoppelgewas, dat de koe graag eet gn waar ze veel melk van produceert. Waar de M AIS goed nageloopen werd, gat ze goede resulta ten. De heer H.Smit, de Westen, teelde een halve H.A. roode Amerikaansche en( Duitsche Pfar-Kirchener inais. De roode was dicht gepoot; dat bleek niet goed. De opbrengst was 5000 Kg. korrels per H.A. De roode ging echter in de zakken schimmelen, rijpte niet goed af. De an dere soort kan hier wel rijp gemaakt worden. De Fertifos-bestrijdingsmethode tegen RITNAALDEN liep op niets uit. De bietenplanten zaten nog vol. Er is on rustbarend veel ritnaald op Texel. De vogelstand heeft daar waarschijnlijk wei schuld aan. Er zijn er n.l. te weinig, die ritnaalden eten. De meeuwen en schol eksters zorgen er bovendien voor, dat de stand van vogels, die wèl ritnaalden ver orberen, niet uitgebreid wordt (eier-dief- stal) De meeuwen en scholeksters, zegt' spr., eten veel regenwormen, zij doen zich maar zelden te goed aan ritnaalden. Spr. zou de proef willen nemen, als alle eieren in de kolonies, waar de meeuw broedt,, met een naald onvruchtbaar gemaakt worden. De meeuwen zouden zich mis-i schien minder verspreiden en gaan broe den, maar niet blijven eieren leggen. De BIETEN doen het best, als er maar genoeg Chili aangewend wordt. De biet had veel last van droogte. In Eierland kwam zoo goed als geen hartrot voor. Op oud-Texel vrij veel. Die boriumproe- ven moeten dus voortgezet. Op het proefveld zijn verder planten verzameld voor het instituut voor planten veredeling. De EARLY-MILLER-HAVER kwam niet goed voor de dag. Het is een; twijfelachtig gewas. De veenkoloniale ha- verziekte kwam alleen bij deze plant voor. De stengel brak door gebrek aan elastici teit af. Van de voeraardappelen gaf de Ultimus een mooie oogsf: forsche knoF en groote opbrengst. Met de sojaboonen. was het treurig gesteld. Het zaad was duur (f 1.70 p. Kg.) en de peulen waren zeer slecht. De Tobt Namboer, aardpeer» geeft veel voer, maar de knollen zijn heel moeilijk uit de grond te halen. NIEUWE PROEVEN. Er zullen nu ver gelijkende proeven genomen worden met 'AS.F.-korrels en enkelvoudige meststof-' ten, om te kijken, ot de A.S.F. voordee- liger is. Er wordt beweerd, dat de po-> ters uit Friesland beter zijn dan die vatï Texel of uit N.-Holland. Ook daarbij zal een vergelijking gemaakt worden. Verder een proet mef net zaaien van erwten Tver van ot dicht bij elkaar liggende rijen). Spr. acht het heel nuttig ook eens voer- proeven voor schapen te gaan nemen. Er zou daartoe een commissie moeten worden benoemd, bestaande uit schapen- boeren. Ook zal er ditmaal aandacht aan de bestrijding van vruchtboomziekten te steed worden. Spr. hoopt, dat er door c'e leden zelf ook eenige voorstellen gedaan worden. ORGANISATIE. Het bestuur heeft de volgende vier afd. vastgesteld; Ontsmet-, ting zaaizaad; grondonderzoek; proef veld en T.O.K.A.Z. Het bestuur heeft zich zelt tot nog toe met de administra tie hiervan beiast. In de toekomst zal deze nog ingewikkelder worden, waarorpi het bestuur het wenschelijk acht een ad ministrateur aan te stellen. Het honora rium kan niet hoog zijn, het zit er nu eenmaal niet aan bij de Vereen. Spr. dankt tenslotte voor de zeer vele mede werking. De vergadering brengt hemeeh hartelijk applaus. De voorz. dankt de heer Van den Ban voor zijn heldere uiteen zetting. De heer Jannes zegt, dat de Hongaar sche lucem het niet beter deed dan de Prov. Iucern. De Hongaarsche zou zoo veel beter zijn. De voorz. zegt onderzoek toe. De heer D. Witte verzekert, dat de Hongaarsche lucern bi] hem op oud-Texel zeer goede resultaten gaf. Op advies van de heer V.d.Ban had hij proeven ge nomen inèt en zonder enten, welke niet geënt werden, verdwenen weer. De voorz. vindt het noodzakelijk om na te gaan, in hoeverre enten met stikstofbacteriën van belang is. J. KATHOLIEKEN. Rector H. A. J. Drost sprak in Pen's Zaal. Maandagavond heeft in Pen's Zaal rec tor H. A. J. Drost, rector van de St., Joseph Gezellen te Amsterdam, voor on geveer 250 toehoorders gesproken over „De Wereldroeping der Katholieken in deze tijd". De heer H. Zijm, voorz. atd. Den Burg R.K. Volksbond opende de bijeenkomst met de Chr. groet. Spr. dankte de ver schillende organisaties voor de medewer king, die zij bij het organiseeren van deze avond hadden verleend. Vervolgens kreeg rector Drost 't woord. Spr. merkte op, dat we thans leven in een tijd van overgang in de wereldhisto rie. Er wordt een tijdperk afgesloten en er komt een nieuw tijdperk. Die nieuwe tijd, die honderden jaren zal duren, wordt gevormd in de enkele jaren van de over gangsperiode. Het stempel, dat nu op de wereld wordt gedrukt, blijft op de wereld gedurende de eerstvolgende ecuwen. Er hangt dus veel van ons at aldus spr.. Wij beslissen over eeuwen, over nage slachten. Juist in deze dagen zijn de bedreigingen van de kerk zoo groot, is de strijd tegen God feller dan ooit. Geen wonder, want ook de tegenstander weet, dat hij, wan-i neer hij thans het heft in handen zal krij gen, de eerste honderden jaren over de wereld zal kunnen heerschen. De wereld staat op een keerpunt, een keerpunt, naar God toe of van God af. Het is onze roeping de wereld voor God te behouden. Als het katholicisme thans^ verloren gaat, blijft het verloren. Spr. wees in dit verband op Klein-Azië, waar in de zevende eeuw in een tijd van over gang de leer van Mohammed had gezege vierd, en waar nu, na 1300 jaar, het Chris tendom nog steeds niet was teruggekeerd^ Maar de gevaren zijn nu grooter. Mo hammed predikte nog een godsdienst, ook ten tijde van de hervorming werd er tenminste nog een godsdienst gepredikt,; al was het danook een dwaalleer. Doch thans wordt er volledig gebroken met God. Het egoïsme en de hebzucht wor den gepredikt. Men zoekt niet anders dan het materialisme, de stoffelijke welvaart.i Men wil genieten van het aardsche be staan. Het eeuwig einddoel is een pries- terlegende geworden. En duizenden zijn door dit collectieve egoïsme verblind. Spr.. besprak de verschillende economische stel sels, die de wereld beheerschen en alle uitvloeisels zijn van een materialistische wereldbeschouwing. Zij preeken, aldus spr het egoïsme en de haat, God predikt de liefde. Hij wenscht niet, dat een ras ot klasse onderdrukt ot miskend wordt. God kent alle menschen. Zij zijn allen kinderen Gods. En als de menschen God lief hebben, zullen zij ook de liefde voor de naaste Teeren kennen. De oorzaak van de verwarring die thans heerscht, is niets anders dan dal de menschen zich hebben afgewend van de Kerk. Maar de Kerk is de levende band, die de mensch met Christus ver bindt en door Christus met God en door God met de naaste. Staat de mensch los van de Kerk, dan staat hij los van God. Waar ligt de redding van de wereld? In de terugkeer tot de kerk, aldus spr. Daar ligt onze roeping. Wat is ons te kort? Dat wij ons niet bewust zijn van het feit, dat wij gezamenlijk de Kerk vormen. En zoolang een parochiaan geen goed lid is van de Kerk, lijdt de geheeld parochie daaronder. Daarom moeten wij volledig ons katholicisme beleven, we moe ten ons geloot met hart en z.ei beïijden. Daarvoor is noodig, dat het harmonische gezin weer wordt hersteld, opdat de kin- de. en de liefde en de eerbied voor de ouders zullen behouden en van hen hetj feloot lee.en kennen. Wanneer er goede atholieke gezinnen zijn, is de wereld vei lig. En vooral: luister naar de Kerk, die zal u leeren wat u doen moet, wil uit deze chauvinistische maatschappij een nieuw we e ld be stel voortvloeien. Een langdurig-applaus volgde op deze gloedvolle rede, die met een bezielend enthousiasme was uitgesproken. De heer H. Zijm sloot de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Hij'deelde nog mede, dat de in de pauze gehouden col lecte ten bate van het vaandel voor de Volksbond ruim f 16.had opgebracht. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paardenverzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! DE ZIEKENFONDSKWESTIE. De doktoren van Texel brengen tor ken nis van de ziekenfondsleden, dat naar aan leiding van de voortdurende actie tot op richting van een z.g. Onderling Fonds, het'hun duidelijk blijkt, dat men de re organisatie van het huidige fonds nog steeds heeft misverstaan. in werkelijkheid is er aTisofuut geen aanleiding voor deze zonderlinge actie. Sedert de oprichting der drie fondsen, welke is geschiedt door toedoen der Nod. Maatschappij voor Geneeskunst, hebben deze tot op heden vele jaren tot alge- meene tevredenheid gewerkt (zij het vaak met tekorten). In de besturen hebben de leden, zoowel als de artsen-deelnemers gelijke rechten, wat voor een goede gang van zaken nood zakelijk is. Ook bij de nieuwe regeling is hierin geen wijziging gebracht, al is het 'aantal' bestuursleden verminden!, ter wijl het verplegingsfonds samengebracht is met het verplegingsfonds in Den Hel der, alles om economisch zoo zuinig mo gelijk te werken. Door de nieuwe regeling zijn tekorten uitgesloten, terwijl voor het meerendeel der leden een niet onbelangrijke contri butieverlaging van 2 cent is verkregen, hoewel de Oudeschilder leden één cent meer bijdragen ter verkrijging van een zelfde tariet. Een en ander werd mogelijk door mede werking van alle specialisten in Den Hel der en van ons, als huisartsen, door ac- coord te gaan met een niet onbelangrijke vermindering der toelagen. Alle veranderingen bij de nieuwe rege ling komen danook alleen en uitsluitend ten goede aan de leden.- Het ware danook juister geweest, als er eenige waardeering geuit was voor het vele en nuttige werk, hetwelk enkele be stuursleden hebben verricht om deze re organisatie tot stand te brengen. Het streven om ineens een onderling fonds te willen stichten door een aantal leden, die echter tegelijkertijd wel lid van de huidige fondsen, ja zelfs bestuurs lid wenschen te blijven, doet weinig sym pathiek aan (temeer, wanneer daarbij fraaie leuzen en hooge woorden als „vrij heidsverovering" worden gebruikt, wat wel zoo belachelijk is, dat wederlegging veilig achterwege kan blijven.) Wij verwachten, dat onze leden zich niet door deze ongewenschte actie laten beïnvloeden, daar dit slechts verwarring kan brengen en niets goeds. Discussie gesloten (Ingezonden) EEL TEXEL WEET HET We herinneren er aan, dat de derde avond van de cursus woninginrichting, van Otto van Tussenbroek, bepaald is op Vrijdag a.s. in de Lindeboom Aan vang acht uur. Het zal nu in 't bijzonder over meubileering gaan. GEMASKERD BAL. Onder leiding van de heer R.Boom, dansleeraar, wordt Zaterdag a.s. het on langs reeds aangekondigde gemaskerd bal gehouden. Deelnemers (sters), dienen zich vóór Zaterdagmiddag vijf uur op te ge ven. Als een bijzondere attractie wordt in de adv. in dit nr. genoemd: het toe-J kennen van een prijs door het publiek en wel öp grond van „het beste spel". Lief hebbers (sters) wacht een festijn, zoo als zij verwachten. SOIREE IN DE ZWAAN. Maandag wordt in De Zwaan een soi ree gegeven onder leiding van de dans leeraar R. Boom. Aan het bal zitllen tai van attracties worden verbonden opdat de danslustigen daaraan zooveel moge lijk genoegen zullen beleven. Ten voordeele van IJsclub De üeui zal de vroegere korfbalclub De Zwaluw Zaterdag a.s. in café D. Rotgans een feest avond organiseeren. De leiding berust hierbij in vertrouwde handen, zoodat op een goed resultaat mag worden gerekend. De entree is bepaald op "50 ct„ de aan vang op halt acht. AANBESTEDING. De bouw van het woonhuis van de heer B. Lap Sz. is gegund aan de laagste in schrijvers: Bakker en Koorn, Den Burg, timmerwerk; H. Bakker, Den Burg, met selwerk; P. Plaatsman, Den Burg, schil derwerk, J. Agter, Den Burg, loodgie- terswerk en P. Bakker, Oosterend, elec- trische installatie. Ook voor de 12 Febr. in Ons Huis ge houden ontwikkclingsavond was weder) groote belangstelling. De zaaf was bijna geheel met belangstellenden gevuld. De voorz., de heer Jb. Lap, heette allen wel kom, in het biezonder Burgemeester Kamp, die deze avond een causerie zou houden over de drooglegging der Zuider zee en wat daarmede in verband staat. Mr. Kamp memoreerde eerst, hoe reeds van 1600 at door verschillende geleerden en ingenieurs plannen waren ontworpen om tot droogleggen der Zuiderzee te ko men. In 1890 werd eèn Zuiderzeevereen. opgericht, die door het organiseeren van lezingen, meer belangstelling voor dit plan trachten te verkrijgen, waarin zij ook slaagde. Vooral in de mobilisatiejaren bleek, dat 'Nederland behoefte had aan goede cultuurgrond, daar het niet in staaf bleek in eigen onderhoud te voorzien. Het plan tot drooglegging nam toen steeds vaster vorm aan. Spr. schetste vooral ook de werkzaamheden, noodig, alvorens tot drooglegging te kunnen over gaan. Niet alleen het maken van de dijk, maar vooral ook het bepalen der ver schillende stroomingen vereischte veei studie. De dijk moest immers op de meest geschikte plaats komen. Brcedvoering be sprak Mr. Kamp hoe men bij het droog leggen van deze eerste polder veel erva ringen heeft opgedaan, waarvan men biji het droogleggen der overige polders veer profijt zal kunnen trekken. Na de pauze werden lichtbeelden ver toond, waardoor men een juist beeld kreeg van de enorme werkzaamheden, die moesten worden uitgevoerd om het land in cultuur te brengen. Hierbij gat spr. de noodige aanwijzingen en verkla ringen. Mede deelde spr. een en ander mede over het tot stand komen der ver schillende dorpen en over de verdere ontwikkeling der Wieringermeer. Aan het slot van zijn causerie sprak Mr. Kamp ook nog over de schaduwzijde van dit nationale werk en wel over de gedupeerde visschers en wierdrogers, die nog geen steun uit het Zuiderzeefonds ontvangen» Spr. hoopte, dat ook zij .spoedig als slachtoffers dezer drooglegging erkend zouden worden en steun zullen ontvangen. De voorz. dankte Mr. Kamp voor deze aangename en leerrijke avond, waarbij zich zeker alle aanwezigen aansloten. B. I l Minister H. Coli': i vertoeft momenteel in het Wald-Hotel te Arosa. Men ziet hem hier in gezelschap van den energieken directeur Zuber en eenige Holl. ski'oooers. DE WERELDROEPING DER H. r. IAIs het staat in de Texelsche Courant. (CURSUS. DEN HOORN DE ZWALUW VOOR DE GEUL. MR. KAMP OVER DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5