BRUIN Tandheelk. Inrichting GEBR. GOYARTS t Wordt weer Lente ADVERTENTIËN Ned. Bond van Arbeiders Lezing met lichtbeelden Tex. Alg. Wijkverpleging. Algemeene vergadering U.D.I. 4 Maart 'n Wespennest Eureka voerbieten 1 beste versch afgekalfde 5-jarige koe, Wilt U bouwen mooiste en goedkoopste 100 populaire grammofoon platen nummers uit. vertrekt Donderdag naar Rotterdam. Warmoesstr. 70, Den Burg Gele Crocussen Huisvrouw! Wat men U ook vertelt Dit is en blijft een feit: Persil blijft als van ouds Persil: TEXELS POLDERLAND VOORHEEN EN THANS. Sneeuwklokjes luien de winter uit; Sneeuwklokjes prijzen de lentebruid; Sneeuwklokjes luien de lente in; Sneeuwklokjes groeten de Meikoningin Felix R u 11 e n Lang voordat Dodonaeus het bloem pje besprak in zijn vermaard Cruydboek, toen Lentes Eersteling van Linniaeus nog niet de naam had ontvangen van Galan- thus nivalis (melkbloem), was het sneeuw klokje onder tal van namen bekend: vas- tenavondzotje, naakte mannetjes, naakte; naarsjes, naakte wijfjes. De voortplanting geschiedt, zooals be kend, niet door bolletjes alleen, maan weet U wel, dat het bloempje in de mie ren zulke welkome voerlieden vindt Als tegen midzomer de roode bes verschrom pelt, vergasten de mieren zich aan de witte uitwas jes der zaden. Ze sleepen de zaden 'overal heen, wat het sneeuwklokje juist welkom is. Het zaad blijft onaan getast Somwijlen bloeit het sneeuwklokje om streeks Kerstmis reeds. De Fransche naam luidt Perce-neige (percer door boren; neige - sneeuw) Men heeft wel eens bloeiende sneeuwklokjes aangetrot, fen met ijspegeltjes aan de bloemblaad-i jes. Het heeft van kou blijkbaar weinig hinder. PROPAGANDA-AVOND VOOR ONDERLING ZIEKENFONDS. Dinsdagavond was het voor de tweede maal, dat de heer Van Lienden, voorz. Centr. Bond van Onderlinge Ziekenfond sen, op Texel een propaganda-rede hield teneinde belangstelling te wekken voo; een hier te stichten Onderling Zieken fonds (afkorting: O.F.). Ditmaal sprak' hij in Pen's Zaal voor een vrij talrijk publiek. Aan de bestuurstafel merkten we, behalve de heer Van Lienden, nog op de heeren S. van Heeringen, S. de Waard, H. Zijm, Jb. Kikkert en Alb. Jonker. De heer H. Zijm leidde de spr. met een; kort woord in. In het kort laten we het betoog van de heer Van Lienden hier volgen; we hebben getracht in verband met onlangs reeds opgenomen verslagen, herhaling zooveel mogelijk te voorkomen. wanneer we de reglementen van de drie Texelsche fondsen nagaan, aldus spr., moeten we vaststellen, dat ze alle in teite alle jaren van hun bestaan als onderlinge fondsen hebben gewerkt. Alleen formeel waren het fondsen van de Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst (Mij-fondsen), omdat ze regelmatig alle financ. gege vens aan genoemde Mij. verstrekten. Te gen bestuursleden ot dokters gaat de strijd hier niet, maar om verschil van inzicht in de wijze, waarop een zieken fonds moet worden beheerd. Wij rnee- nen, dat waar de kosten geheel ten laste van de verzekerden komen, deze zeg genschap moeten hebben, waar het de besteding van hun contributie betreft. Spreker wijdt uit over de pogingen om tot een Ziekenfondswet te komen en zet vervolgens uiteen, welke soorten zie kenfondsen men wel onderscheidt. Van de Mij.-fondsen behooren de eigendom men, ook de reserves, aan de Mij., terwijl alle besluiten, door het Mij. F. genomen, aan de goedkeuring van de Mij. onder worpen zijn. In het bestuur moet de helft der zetels door artsen worden in genomen. Dit bekoort ons niet, aldus spr. Wij verkiezen het O.F. Indien men van de noodzaak van een O.F. niet alge meen doordrongen wordt, zal dit zich in de toekomst kunnen wreken. Nu kunnen de verzekerden nog bepalen, welke kant het uit gaat, op het gebied van het zie' kenfondswezen. Zorgt het beheer over uw geld in eigen handen te houden. Ver trouwd wordt, dat de dokters wel zulle» meewerken. Zoo niet, dan staat beroep open op een Commissie, waarin verte genwoordigd zijn de drie Vakcentrales, de Mij., de Centrale Bond van O.F. en de Bond van R.K. Ziekenf. Indien deze gunstig adviseert, mogen de artsen geen medewerking weigeren. Maar, besloot spr., zij zullen wel niet weigeren, omdat al om het besef levendig wordt, dat het De omslag voor de polderlasten ge schiedt bunder bunders gelijk, met dien verstande, dat de landen, gelegen tus- schen de scheidings-ot limietsloot, de, dijk achter de polder het Horntje, de binnenteen der domaniale duingronden en de Nieuwlanderdijk met een oppervlakte van 60.29.05 H A., niet zullen bijdragen in de kosten van de bemaling van de pol der, noch in rente en aflossing van de geldleening tot bestrijding van de kosten, der werken, die reeds voor de invoering van het reglement van 1910 zijn tot stand gekomen. Perceelen, grenzende aan de aan de polder toebehoorende wegen, worden in de gevallen en op de wijze, bij keur te bepalen, door de eigenaren dier gronden aan de wegzijde van een behoorlijke af scheiding voorzien. BESTUUR. Het bestuur wordt uitgeoefend door een college van dagelijksch bestuur, het welk bestaat uit een dijkgraaf en twee heemraden. De dijkgraaf en de heemraden worden benoemd door de Koningin. De vergadering van stemgerechtigde inge landen maakt daarvoor'een aanbeveling op van drie personen. PERSOONLIJKE DIENSTEN. Het bestuur is bevoegd, zoowel in de polder inwonenden, die daarin niet «eland 22 ziekenfondswezen dient te worden be heerd door wie daarvoor de offers bren.- gen. Na de pauze volgde beantwoording van vragen. Aan de heer Droog, die vroeg naar de financieele verhouding tusschen O.F. en Centr. Bond, antwoordde spr., dat het O.F. aan de Bond jaarlijks verschuldigd is een bedrag van zes ct. per lid (boven 16 j.). Hiervoor verleent de Bond hulp bij het a-stuiten van contracten en in diverse moeilijkheden. Het financ. beheer van het O.F. gaat geheel buiten de Bond om. De heer Henkes vroeg naar de contri butie en zeide het betoog van de heer Van Lienden geheel te onderschrijven. Thans, aldus spr., betalen we van de contributie 54 pet. aan de huisartsen; 90 ct. per lid p. j. aan de specialisten^ 10 ct. per lid p. j. voor reserve, 8 ct. per lid p. j. voor buitengewone re serve. Moeten we echter als kleine groep de strijd aanbinden tegen een groote macht? Antwoord: Het te stichten O.F. zal bij het in werking treden dezelf de contributie hebben als nu het Mij. F. De dokters zullen worden beloond zooals nu. Echter geeft de Centr. Bond Ide voorkeur aan een vast bedrag voor de dokters en niet aan zeker pet. In tientallen plaatsen werken contracten tusschen O.F. en artsen tot volle tevredenheid. Dat zaï ook hier zoo kunnen zijn. De bedragen voor de artsen loopen zeer uiteen. Die voor apotheekhoudende artsen loopen van f4—5.50 per lid per jaar. De Mij. heeft groote invloed. Verlaging der welstands- grens is er het bewijs van. Daarom wordt ook in N.-Holl. aan uitbreiding van het aantal O.F. gewerkt. De heer Van Lienden merkt op, dat ai meer dan de helft der Texelsche zieken-i fondsleden toetrad tot een te stichten O.F. De heer H. Schrama vraagt, ot dit wel juist is. Dan blijkt dat spr. zich ver giste. Hij doelde op Oosterend en Oude- schild, waar resp. 650 en 500 leden wer den geboekt; van de 3200 leden van, „Texel" traden er tot en met deze avond 225 toe. De heer W. v. Heerwaarden sprak er zijn verwondering over uit, dat Oosterend nu wel tot samenwerking bereid is. Hier op antwoordde spr., dat hij zich niet in de historie wilde verdiepen, maar slechts zijn vreugde wilde uitspreken over die bereidheid. Verder antwoordde spr. op een vraag, dat het in de bedoeling ligt, één O.F. voor de heele gemeente te vormen met op de dorpen afdeelingen. E>e heer Zegel vroeg, of ook, indien een minderheid een O.F. wenscht, dit en komen zal. Antwoord: Ja. De heer C. de Veij informeerde naar de crisisregeling voor werklooze leden. zijn, als de ingelanden binnen zijn gebied, tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten op te roepen tot bewaking en verdediging van waterkeeringen "bjj drei gend gevaar ot tot hulp in geval van doorbraak en van hen ten behoeve van die verdediging verstrekkingen van last en trekdieren, voer- en vaartuigen en ge reedschappen te vorderen. De aard en de duur van deze diensten en verstrekkingen en wat daartoe verder betrekking heeft worden bij verordening geregeld. Het niet voldoen aan de bedoelde op roeping ot vordering wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalt dagen ot geldboete van ten noogste 75 gulden. HET BURGER-NIEUWLAND. Volgens het biezonder reglement, opge nomen in provinciaal blad nr. 70 van 1933, is de grens van de polder het Burger- Nieuwland als volgt. Ten Noordoosten loopt de grens van de polder langs de noordoostzijde van de Koogerdijk; ten zuidoosten langs de zuidoostzijde van het Burgerdijkje en ver der langs de zuidwestzijde van het perceel gemeente Texel, sectie H. no. 1408, en de zuidzijde der perceelen sectie H. nos. 509 en 503. 23 NAAR ZUID-AFRIKA? (Vervolg van pagina 1.) Er bestaan voorts beperkte kansen voor teekenaars, technici met ruime practische ervaring, meubelmakers, stoffeerders en personen in enkele andere beroepen, ech4 ter niet voor onderwijzers, administratieve krachten en half- ot ongeschoolde ar beiders. Als eerste eisch moet worden gesteld,, dat men volledig vakbekwaam is en liefst niet jonger dan 23 jaar. De toelatingseischen zijn voor velen zwaar, aangezien de Unie slechts die genen wil toelaten, die over voldoende geldmiddelen beschikken, zoodat geen vrees voor armlastigheid behoeft te be staan. De minimumeischen zijn, dat ieder, zonder uitzondering, die zich in Zuid-Atrika wil vestigen, in het bezit moet zijn van een permit ingevolge de vreemdelingenwet 1937; voorts dat men boven de reiskosten beschikt over een bedrag aan contanten van minstens 100 p. sterling, dan wel van 50 p.st. en een; borgstelling van 100 p.st. te stellen bij de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging te Amsterdam, alsmede vanzelf sprekend een paspoort, geldig voor de Unie van Zuid-Afrika. Voor vertrek van gezinnen bestaan speciale regelingen, ech ter moet er steeds rekenling mede wor den gehouden, dat ook voor hen een per mit en een belangrijk bedrag aan geld ot borgstellingen noodig zijn. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat voor vele landgenooten kansen op werk in Zuid-Afrika bestaan. Zij moeten echter niet tot vertrek overgaan zonder de voor lichting en bemiddeling in te roepen van de Stichting Landverhuizing Nederland,, Bezuidenhoutsche weg 97, 's Gravenhage, ot de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141 te Am-v sterdam. Antwoord: Hiervoor is medewerking noodig van Ziekenfonds, Gemeente en de artsen. Komt er een O.F,, dan zal hef aan de medewerking van onze kant, aldus, spr., niet ontbreken. De heer C. Wonder zei, gehoord te hebben, dat de artsen en de specialisten niet willen werken op z.g. arbeidscontrac ten. Antw.Een dergelijk contract ligf toch ook aan de Mij.-F. ten grondslag. De specialisten hebben hier trouwens niet te beslissen, maar de Texelsche artsen. Nadat een aantal aanmeldingsformulie ren, in de pauze rondgedeeld, ingevuld is opgehaald, sluit de heer H. Zijm de ver gadering met de wensch, dat er op het eiland een Onderling Ziekenfonds mag' komen, en met de mededeeling, dat hulp, bij propaganda door middel van huisbe zoek, welkom is. De Heer en Mevrouw A. L. BAKKER Timmer geven kennis van de geboorte van hun dochtertje HENDR1NA ADA JACOBA Steenwijk, 15 Februari 1938. Stationsstr. 4 E. Eenige kennisgeving. aas ••?•*-» u asasaaaaaa 21 Februari a.s. jij hoopt Mevr. de weduwe g A. BLOM—van der Wijk SI haar 80ste verjaardag te herden- S3 ken. BB Dat zij nog vele jaren in vreugde m mag voortleven is de wensch ha- [g rer kinderen tot in drie geslachten gg in het L-, T.- en Z.-bedrijf afd. den Burg te geven door de heer LANTINGA, de be kende land- en tuinbouwmedewerker van de Vara DINSDAG 22 Februari a.s. in Pen's zaal. Aanvang 8 uur. Entree 20 cent. Man en vrouw 30 ct. HET BESTUUR. op Dinsdag 22 Febr. 1938 des nm 8,15 uur in café den Burg. Agenda 1 Opening, Notulen 2 Jaarverslag 1937 3 Rekening en verantwoording over 1937 4 Begrooting voor 1938 5 Bestuursverkiezing 6 Rondvraag en sluiting. Namens het bestuur W. N. KELDER, secretaris. blijspel in 3 bedrijven. TE KOOP: Voor de zaai Blanka zomertarwe, grauwe- en kleine groene kortstroo erwten. Alb. DROS Dz., Blandenberg. TE KOOP: geen blaar gehad. C GARR1TSEN. Bouwt dan op het bouwterrein van den Burg, aan de Schil der weg. De Radio-centrale zendt iedere week Dit waren er 5200 in 't afgeloopen jaar. Als 'u een aansluiting had op de radio centrale, dan kon u iedere avond van deze mooie programma's mee genieten. lederen Woensdaa van II tot 2 uur Vermaken van slecht passende gebitten. Lage vaste tarieven. Ook voor ziekenfondsleden gevraagd per HL, levering voor 5 Aug. door C. BLOKKER, Stationsplein 92, Alkmaar. Clinge Doorenbos. Beste uii den aether Billijker en beterl

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2