TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 19 Februari 1938 ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Dokter Vellenga spreekt over Borneo en de taak van de arts aldaar. Goed werk ook van S.I.M.A.V.I. Op de Woensdag j.l. gehouden Ont wikkelingsavond voor meisjes sprak Dok-' ter Vellenga over Borneo, op welk eilandl hij als Gouvernementsarts werkzaam ge weest is. Spreker ving aan met er op te wijzen, dat Borneo één groot oerwoud is en daardoor zeer moeilijk doordringbaar. Aan de kusten wonen Maleiers en Chineezen,( die de oorspronkelijke bewoners, de Da- jakkers, naar het binnenland verdreven. Als gouvernementsarts is Dokter Vel lenga vaak het binnenland ingetrokken,v om er de kampongs der Dajakkers op te zoeken, teneinde er de bewoners van al lerlei zoo gevaarlijke en vreeselijke ziekten welke in de Oost optreden, te genezen. Op heldere en prettige wijze heeft spr. hiervan verteld. Met tal Van foto's werd het besprokene verduidelijkt. Voor zoo'n tocht naar het binnenland komt veel kijken: Dokter Vellenga had vele koelies noodig om alle goederen, zooals geneesmiddelen, voedingsmidde len, e.d. te vervoeren. Te Sambas werd gestart. Per boot ging het langs de rivier. Alles gaat er op het water; aan de kusten worden geen we gen gevonden. Zelfs de huizen zijn er boven de rivierkant gebouwd. Zoo'n huis is eigenlijk tevens een boerderij, want kippen, eenden, koeien, enz. treffen we doodleuk in een gedeelte van de woning aan. Als we de rivier een eind afgezakt zijn, gaan we aan wal. Langs een smah paadje leidt de weg naar de kampong, welke uit veiligheidsoogpunt alle <jp de bergen gebouwd zijn. De bewoners van verschillende kampongs staan n.l. vaak vijandig tegenover elkaar. Reeds van ver hooren we het eentonig gedreun van do rijststamper. De bevolking leeft n.l. hoofd, zakelijk van rijst, welke door roofbouw verkregen wordt. We behoeven niet bang te zijn, dat de inlanders ons kwaad zullen doen. Integendeel: ze zien de blanken graag, ja, beschouwen hen als hoogere wezens. We worden door hen van top tot teen bekeken, want het is een groote zeldzaamheid, als hun kampong met het bezoek van blanken vereerd wordt. Htm kleeding is zeer eenvoudig; de mannen dragen slechts 'n lendengordel, de vrouwen een rok, terwijl de kinderen vaak hcele- maal naakt rondloopen. De rijkeren tooien zich met armbanden en munten. Dokter Vellenga trof er zoowaar Maria Theresia- talers en Mexikaansche dollars aan. Ook) guldens, nog uit de tijd van de Oost- Indische Compagnie. Als welkomstgroet wordt er 'n krijgs dans uitgevoerd. Dan komt hun oer-in- stinct weer boven; allerlei angstaanjagen- de geluiden worden uitgestooten. Geluk- lukk:g komt het koppensnellen heel spo radisch meer voor. Wat de behandeling door de arts betreft: De zieken laten zich graag behandelen, de kleine patiën ten minder moedig, maar dokter Vellenga wist daar raad mee, n.l. door middel van een groote flesch zuurtjes Zooals gemeld komen er vele en ver schrikkelijke ziekten voor. Er is een ver- eeniging, de S.I.M.A.V.I., opgericht, om de inlanders hulp te verleenen. VAN DAAG wordt er voor dit doel op ons eiland gecollecteerd. Spr. vertelt er van, dat hij op één middag wel honderd aan framboesia lijdenden met neo-salvarsan in spoot. Reeds enkele dagen na de inspui-i ting waren de patiënten dan weer gene zen. Duizenden loopen er met deze en soortgelijke ziekten rond. Een inspuiting kost een kwartje, dus is er een groot be drag noodigDokter Vellenga kreeg als tegenprestatie van de inlanders kip pen Ten geschenke De heer H. C. Remmers bracht dokter Vellenga namens de aanwezige dames, die allen met de grootste aandacht de cau serie gevolgd hadden, voor de prettige en leerzame avond, hartelijk dank. J. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paarden verzekering D.E.L H.H. Veehouders! wordt allen lid! DE GROOTE REIS. Opvoering van de R.K. Tooneel- vereeniging „Omhoog", ten bate van Texels Kleedingcomité. Naar de heer Kievits vóór de aanvang van de voorstelling van „De groote reis", Donderdagavond in Pen's Zaal 'door de R.K. Tooneervereeniging „Omhoog" ten bate van Texels Kleedingcomité opge voerd, mededeelde, was dit de eerste maal, dat de Tooneelvereeniging „voor het geheele Texelsche publiek" 'speelde, waarom hij de toeschouwers verzocht, eenige consideratie te toonen. Het stem-' de tot groote voldoening, dat zooals de burgemeester na afloop opmerkte de voorstelling getoond heeft, dat de laatste woorden van de heer Kievits over bodig waren. Wij willen ons gaarne aan sluiten bij de woorden van Mr. Kamp die hoopte, dat de R.K. Tooneelvereen. „Omhoog" nog vele malen voor het ge heele Texelsche publiek zal optreden. Wat omhoog heeft geboden was een kranige vertolking van een zeer zwaar stuk; een stuk, dat veel van de spelers vergde. Dat niet alle spelers even sterk1 spel te zien gaven, viel te verwachten; daarvoor stelde het stuk aan een aantal jonge krachten te hooge eischen, maar het stemde daardoor tot nog grooter voldoening, dat de hoofdrol op zulk een voortreffelijke wijze, met zoo'n volledige overgave werd vertolkt. Aan de heer P. Graat komt voor deze uitmuntende ver tolking zeker een woord van hulde toe; hij was het die de rol had van Kapitein. Stanhope, de compagniecommandant, ai drie jaar aan het front, een voortreffe-' lijke aanvalsleider, maar daarbij ook een mensch een mensch, wie deze slach ting tegen de borst stuit evenals dit hij de anderen het geval is; daarbij is Stanhope dan nog bezeten van een ra- delooze angst; de angst voor de vijande lijke kogels en granaten, waarvan allen trouwens min ot meer vervuld zijn. Met whiskey slechts weet hij zich op de been te houden; weet hij nog tegenover zijn manschappen de kranige, moedige ka pitein te schijnen, die het oorlogsgevaar veracht en die slechts één begeerte kent: zijn manschappen tot de overwinning te voeren. Naast hem staat de oudere figuur van Osborne, de eenige, die Stanhope be grijpt en die hem daardoor tot groote steun is. De heer D.Witte wist deze rol behoorlijk tot zijn recht te doen komen. Osborne is eigenlijk de vader van de troep, die zijn kinderen weet op te beuren en geen steun terugverlangt. De steun, die hij toch ook niet kan ont beren, vindt hij in de bijbel. Dan zijn er nog de officieren Trotter en Hibbert, resp. door de heeren C.Graat en J.Nauta gespeeld; beiden toonden zich waardige tegenspelers van de heer P. Graaf. Trotter, de rustige, kalme officier, altijd dezelfde, uiterlijk zonder eenige angst; meest vroolijk en opgewekt, zel den ernstig. Zijn manier, om aan ajigst niet toe te geven, is: niet aan de oorlog met al zijn verschrikkingen denken; grap pen verkoopen Hibbert is weer een ander type. Hij heeft als redmiddel uit gekozen: doen, aisotjeziek bent. Deze rol van een slappe figuur, van een laf hartige, man zonder ruggegnaat, werd goed gespeeld. Jimmv Raleigh was de jongste van de officieren, rechtstreeks van huis is hij' gekomen; hij blaakt van vechtlust; vol drang naar avontuur haakt hij naar het oogenblik, dat hij kan oprukken. Wan neer hij voor een uitval wordt uitge kozen, vindt hij dat heerlijk „Is het niet om uit je vel te springen Maar de ontnuchtering komt gauw, als zes man en Osborne bij die uitval sneuvelen. Vooral in dit deel van het stuk was kranig spel te zien. Stanhope, geheet verslagen, nu hij zijn beste vriend, zijn eenige vriend, moest missen. Raleigh, - innerlijk kapot door de verschrikkingen, die hij heeft meegemaakt. De heer W.Ran speelde in de aanvang misschien iets te slap Naar onze smaak behoorde Ra leigh cricketer en rug"by-speler een levendiger type, een vechtlustige jonge man te zijn. Toch viel hij niet. te veel uit de toon; in het laatste gedeelte gaf hij zelfs kranig tegenspel te zien. De overige rollen werden gespeeld door de heeren Jb .Schrama als kolonel, M. Bakker als sergeant-majoor, D.Kuip als Masson en Wim Reij als de kapitein van de vorige bezetting; Jb. Witte als een Duitsche gevangene en Jn. Schrama als een soldaat. Allen kweten zich met ernst en toewijding van hun taak en een woord van waardeering voor hun spel komt! ook aan hen zeker toe. Het decor was voortreffelijk. Daarvoor hebben de regisseur, de heer H.C.A.Kie vits en zijn jongelui zeker een extra pliiim verdiend. Het sobere, houten onderko men was zeer suggestief weergegeven. De teekeningen en toto's aan de wand „deden" het. Ook de geluiden kanon schoten en mitrailleurvuur werden op voortreffelijke wijze nagebootst. Het slot, het ineenstorten van een deel van het onderkomen, getuigde van een meesterlijke regie. Het was een avond, die de toeschou- UW ZOON. Wanneer uw zoon straks de schooljaren achter de rug heeft en het practische leven in moet, geef hem dan steun en leiding, maar houdt hem niet aan de leiband. Hij heeft nu het recht, zijn eigen leven te vormen dat willen vele vaders niet erkennen. Speel geen dictator-in-zakformaat over uw zoon. Ook niet, als u meent, dat hij eerst een verkeerde keus doet, voor werkkring! Wat zou dat Over twee jaar denkt hij er misschien anders over en dan heeft hij geleerd uit zijn oogen te kijken. Dat is belangrijker. U blijft toch niet altijd bij hem om voor hem te kiezen. Laat hem daar zelf ervaring in opdoen hoe eer, hoe beter. Hij hoeft geen tweede editie van uzelf of van zijn oom te worden. Los van de leiband. Het eenige, wat u hem moet leeren, door uw raad en uw voorbeeld, is, een mensch, een flink mensch, te worden. wers ongetwijfeld nog lang zal heugen. Na afloop het was heel laat, reeds kwart voor een geworden sprak de burgemeester nog een woord van waar deering tot spelers en regisseur. Hij dankte de Tooneelvereen. voor de steun aan het Kleedingcomité, dat heel Texel weet het in nood verkeert. Spr. w.LJe ook dank aan Tiet Kleedingcomité bren gen voor zijn werk, aan zijn afgetreden' voorzitter, de heer Joh. Parlevliet en voorts aan de tegenwoordige voorzitter, de heer J. C. Kager, voor de vele arbeid.j door hen voor het comité verricht. En hiermede was deze zoo geslaagde avond ten einde gekomen. Het was zeer jammer, dat de zaal niet wat beter bezet was. Er waren te veel stoelen onbezet. Omhoog had zeker een volle zaal ver diend. H. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 12 Eebr.95 Kg. wulken 18 et 14 Febr.93 Kg. wulken 19 et 10 Febr.: Ill Kg. wulken 20 ct. OVER DE ZIEKTEWET. Op Zaterdag 20 Febr. belegt de Mod. Landarb. Bond een cursusvergadering te De Koog; spreker: de heer J. Sintcrni- klaas. Deze zal een kort overzicht van de Ziektewet geven; er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen, waarvan het bestuur hoopt, dat druk gebruikge maakt zal worden. Daar Sinterniklaas geen avond meer vrij heeft, is dit de eenige cursus-avond, welke hij op Texel geeft, zoodat ook de arbeiders van de andere dorpen worden ojigewekt, deze avond bij te wonen. Ter afwisseling zat de Jeugdgroep uit Eierland een tooneel- stukje opvoeren. DEN HOORN UITSLAG VERLOTING D.E.K. No. Prijs No. Prijs No. Prijs 7 47 741 58 1805 25 15 31 851 2 1815 54 104 30 865 44 1821 46 127 28 875 56 1835 4 145 1 974 45 1836 36 184 21 991 12 1888 59 259 60 I i06 32 1944 39 265 3 1148 13 1968 287 33 1224 34 1983 51 334 42 1295 19 2046 29 362 57 1299 15 2066 40 377 41 1306 16 2081 5 478 22 1335 53 2115 6 530 50 1355 48 2271 26 578 11 1393 24 2371 10 580 23 1457 52 2384 43 586 18 1492 35 2404 20 620 55 1533 14 2489 27 657 17 1677 49 665 37 1716 9 707 38 1801 7. De prijzen kunnen tot 1 Maart worden afgehaald bij de lieer D. C. Drijver; daar na vervallen zij aan D.E.K. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE GESCHIEDENIS BEGON S NACHTS. De Nieuwe Rotterdammer schreet over deze film: Welk een voortreffelijk ge bruik is hier gemaakt van de zuiver fil mische middelen als de montage, die voortdurend buitengewoon productiet en verrassend blijft en de totografie, die niet alleen louter picturaal uitstekende mot menten heeft, maar bovendien in detail-i opnamen een treffende welsprekendheid ontwikkelt.... Onderhoudend is de filmi ook door de vele geestige, oorspronke; lijke vondstenverrassend, kostelijk en allervermakelijkstDe hoofdrollen wor den op boven alle lot verheven wijze vervuld door Jean Arthur, Charles Boyer en Leo Carrillo, wier spel alleen reedSi het zien van „History is made at night" tot een genoegen maakt. De Arbeiderspers: Colin Clive speelt de rol van zijn leven. Onvergetelijk blij ven deze brandende oogen, deze zenuw-\ achtige mono, deze met worging dreigen de handen. Boyer is prachtig. Er zijn momenten, dat men aan Mayerling denkt. De fotografie bereikte in de afscheids scène een fijne atmosfeer, die wonder mooi aansloot bij Bojer's zwijgende droef geestigheid. Jean Arthur, 'de waardige) partnerin van Gary Cooper uit aeen vorige film, is Bover's intelligente te genspeelster, eerst teruggehouden, later, dubbel treffend in een dramatische ja loezie-scène met Colin Clive. NED. ZEEMANSCENTRALE. Woensdag hield de heer Boeré, adm.- propagandist der Ned. Zeemanscentrale, een lezing over deze instelling in Onsi Huis. De bijeenkomst was slechts matig bezocht. Ze werd geopend met het zin gen van Ps. 25:3 waarna Ds. Van 't Hooft uit de H. Schrift voorlas Mare. 4:35 en vervolgens voorging in gebed. De heer Boeré wees er in zijn inlei ding op, dat de Centrale een beslist) onpartijdig karakter draagt en dat ieden «eeman in haar tehuis welkom is. Doel van deze avond was propaganda voor deze zeemanshuizen te maken, opdat ve len deze tehuizen zouden steunen. Drie dezer zeemanshuizen worden thans door" de Ned. Zeemans Centrale geëxploiteerd, n.l. te Rotterdam, Londen en Hamburg. Door zeer duidelijke lichtbeelden kon den we deze tehuizen in oogenschouw nemen en we zagen hoe netjes en doel matig ze zijn ingericht. Ook besprak de heer Boeré het vele en opofferende werk van directrice en ander personeel en hoe; dezen er zorg voor dragen, dat het de zeeman er zoo /gezellig en aangenaam) mogelijk wordt gemaakt, opdat deze er zich tehuis gevoelt. Aan het slot wekte' de heer Boeré alle aanwezigen op, om als donateur toe te treden, óf op andere» wijze deze tehuizen te willen 'steunen. Met het zingen van Gez. 58:7 en door dankgebed 'van Ds. Moen werd deze bij eenkomst gesloten. O Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. DE BOUW VAN DE RIJKSVERZEKERINGSBANK te Amsterdam vordert sneh Overzicht van het metalen bouwwerk. ||||||;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!I!IIIi|||||| llllllllllll OVER OPVOEDING. llllll'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii'llllll DE KOOG.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5