NELLIE. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllU llllllllllllllliil llllllllllllllllll llllll FEUILLETON llllll llllllllllllllllll llllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Hedenavond zal de heer E. van den Ban een causerie over natuurkunde hou den. Wie zich de genoeglijke en leerzame avonden, reeds eerder door deze spreker gegeven, herinnert, weet, dat weer een paar kostelijke uren te wachten zijn. Laat het een drukbezochte avond wor den Groote belangstelling is het beste bewijs van waardeering. Ieder zorge er voor, op tijd present te zijn, en wel VOOR acht uur. Het is een avond voor de hee ren; leeftijd minstens 16 jaar. In de pauze: kosteloos ten kopje thee. GERINGDE VOGELS. Wat het ringonderzoek leerde. We ontvingen vorige week een overdruk uit Limosa, net orgaan van de Club van Nederlandsche Vogelkundigen. Hieraan ontleenen we het volgende: Een 2 Nov. 1936 bij De Koog geringde oude spreeuw, werd 14 Dec. 1936 dood gevonden te Hatton, Engeland. Een 1 Nov. 1936 aan De Koog geringde keep werd 11 Nov. 1936 te Turnhout/ België, gevangen en weer losgelaten. ïen 23 Oct. 1936 aan De Koog ge ringd sijsje werd 13 Nov. 1936 te Wasse naar gevangen. Fen 31 Mei 1933 op Texel geiingde torenvalk werd 17 Jan. 1936 doodgevon- den bij Ulrum, Gr. Een 12 Juli 1934 hier geringde toren valk werd eind Dec. 1936 gedood te Ghyvelde, Frankrijk; een ander exemplaar, dezelfde dag hier geringd, vloog zomer 1933 dood tegen een vensterruit te Laaxem, Frankrijk. ëen 3 Juli 1933 hier geringde toren valk werd Oct. 1933 te Tungeln, Duitsch land, geschoten. Een zilvermeeuw, 8 Juli 1934 hier ge ringd, werd 10 Mei doodgevonden bij Colchester, Engeland. Een zilvermeeuw, 21 Juni 1931 hier geringd, werd 5 Aug. 1936 bij Oslo, Noor wegen, gevangen. ïen vischdiefje, 6 Juli 1935 hier ge ringd, werd in Mei 1936 stervend ge vonden te DAKAR, Senegal, Afrika. ft We doen slechts een greep, maar mee- nen hiermee weer eens te hebben aange toond, van welk nut dat ringen van vo gels wel is. Men krijgt door het ring onderzoek een beeld van de afstanden, welke de vogels afleggen; van het ge bied, waarover zij zich verspreiden en van de leeftijd, welke onze gevederde vrienden wel kunnen bereiken. Men houdt n.l. bij het ringen het „register van dei burgerlijke stand" nauwkeurig bij. Wie een iogelring mocht vinden, wordt vrie ï- delijk verzocht deze te doen toekomen aan Redactie Tex. Crt. Deze zendt ze toe aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden; bericht omtrent plaats en datum, waar en waarop het ringen plaats had en opgaat van vogelsoort (in- d;en aan vinder onbekend) volgt. DE COCKSDORP. MOOI TEXEL. Op een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de afd. de Cocksdorp van V.V.V. Mooi Texel werden de be stuursfuncties als volgt verdeeld: voorz. de heer J. Barends; secretaris-penningm. de heer A. Buijs en commissarissen de heeren P. Buis, F. Kikkert en P. Buis. Illllllllll! WIE RUILT ERIllllllilili Wie heeft voor mij nr. 36 en 139, olaat- jes „de Boerderij", waarvoor in ruil bon nen „Waar wij wonen" ot „Onze groote rivieren (2 voor 1). PIET WITTE, Weverstraat 20. AUTO ONGEVAL. Maandagmiddag had in Eierland een auto-ongeval plaats, waarbij een drietal auto's waren betrokken. Ter hoogte van hofstede Vruchtbaaroord naderde uit de richting Den Burg een vrachtauto van de heer D., van De Cocksdorp, geladen me* zakken kunstmest, bestuurd door de heer P. de B. Uit de richting De Cocksdorp naderde een luxe auto, bestuurd door de heer Van D. Toen de vrachtauto vlak voor depoort van Vruchtbaaroord was gekomen, was reeds een luxe auto, be stuurd, door de heer B., van De Cocks dorp, de poort uit. De bestuurder van de vrachtauto week snel naar links uit, om de auto van de heer B. te ontwijken, doch moest direct daarop weer naar rechts uit wijken om een botsing met de auto van de heer Van D. te voorkomen. De beide snelle wendingen en bovendien een lichte aanrijding met de auto van de heer B. deden de vrachtauto het evenwicht ver liezen en naar links omslaan. Een groot gedeelte van de lading kwam op de auto vande heer Van D. terecht. Deze werd aan spatborden en lampen vrij ernstig be schadigd. Van de vrachtauto werd het linkervoorspatbord vernield en alle ruiten' verbrijzeld. De bestuurder bekwam geluk kig geen schrammetje. Ook de heer Van D. bleef ongedeerd. Door de politie werd ter plaatse de si tuatie opgenomen en proces-verbaal op gemaakt. ||||||!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII|llllll|||||| Illllllilili GEMENGD NIEUWS |||||||||k lllllliiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiillllll Rotterdam. Aan boord van het Ame- rikaansche s.s. Black Eagle, is een 37-j. havenarbeider, T. M. Brands, door een kist, die door onbekende oorzaak uit de haken viel, getroffen en gedood. - Gouda. Donderdagmiddag is op de spoorbaan Gouda-Hekendorp een motor lorrie door een trein gegrepen cn ver- ïield. De man op de lorrie, de telegraat- werker E. Hardeveld, uit Den Haag, wist zich aan de locomotief vast te grijpen en op de bufferbalk te werken. Hij kwam er met slechts eenige verwondingen af. - Apeldoorn. Donderdagmiddag heeft een 5-j. meisje, dat met lucifers speelde, een hooiberg op het erf van dhr Veene- man in brand gestoken. 5000 Kg. hooi verbrandde. Verzekering dekt de schade. Vaassen. Voor de derde maal binnen enkele jaren is ingebroken in de R.K. kerk. De inbrekers hebben het altaar en het kostbare Mariabeeld vernield; eenige col lecte-zakjes werden opengesneden. MIRON CHRISTEA De 72-jarige patriarch, hoofd van de Roemeensch-orthodoxe kerk, de nieuwe minister-president van Roe menië, die in zijn kabinet een reeks, vroegere premiers heeft opgenomen ||||||llllllllUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII»lllllllll|||||l Illllllilili VOOR DE VROUW. Illllllilili |jjjj|iiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH NUTTIGE WENKEN. Is uw gummijas erg gekreukt ot stijt geworden. Hang haar een nacht in de kelder. Hebben we wit houtwerk schoonge- naakt, dan blijkt het vaak dof te zijn geworden. Ga er dan even met een zachte in stijfselwater uitgewrongen doek. over. DE NIEUWE MODE NAMIDDAGJAPON van beige zijde met terra noppen (Patroon 297). Aange sloten lijfje met schootje, wit zijden vestje en kraagje. Patronen verkrijgbaar in 92 en 100 cM. bovenwijdte. Benoodigd onge veer 4.50 M. van 95 cM. breed en 70 cM. witte zijde van 90 cM. breed. - A297^ Gelieve dere patronen, ontleend aan het ontleend Gelieve deze patronen, N. Modeblad, onder bijsluiting van het deze bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. 't Nieuwe Modeblad: meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. fl.20. Per post 11.50 RECEPTEN. VLEESCHCROQUETTEN. 125 gr. ge kookt of gebraden kalfsvleesch, 1 dL. water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 2 eetlepels room ot melk, 1 Va afgestreken eetlepel bloem, 1 afgestreken eetlepel bo ter, wat peper en nootmuskaat, 2 blaad jes gelatine, 1 ei, eenige Iepels paneer meel, pannetje frituurvet. Verwarm roe rende de boter met de bloem tot een ge lijk papje, voeg daarbij roerende de bouil lon en de room (of de melk), laat het sausje een oogenblik doorkoken en los er dan de gelatine in op. Mepg er het fijngesneden vleesch door en maak het ragoutje op smaak at met kruiden. Laat het uitgespreid op een bord, bekoelen tot iet stevig genoeg is. Vorm er een achttal felijke rolletjes van, haal die door het ge- Iopte ei, vervolgens door paneermeel, weer door ei en nog eens door paneer meel. Bak de croquetjes in het dampend heete frituurvet tot ze een knappend korstje hebben, laat ze even op grauw papier uitlekken, schik ze op een schaaltje en garneer ze met een bosje trissche pe terselie. 53 Nou, enfin, merkte Algy op, als jij je er in kunt schikken, dan is het in orde; nietwaar? En na een oogenblik vervolgde hijHeb je nog gehoord, hoe het met Ad- die gaat? Vanmorgen juist, antwoordde ik. Het gaat heel goed. Ze vindt het erg prettig op school en leert uitstekend/ Gelukkig, zei hij. Toen deed hij een trek aan zijn pijp, staarde even in hel vuur het was reeds herfst en sprak: Ik heb Vally vanmorgen gezien, Nellie. Waar? riep ik uit. In de auto van tante Gabrielie. Ik weet zeker, dat zij mij heeft gezien, maar ze deed net of ik niet bestond. Ze droeg geen rouwkleeren meer, voegde hij er aan toe. Een paar dagen geleden heb ik lord Toppington ook gesproken, ver volgde hij. Hij maakte een rijtoer door het park en hield stil toen hij mij zag; Dat valt mé mee, merkte ik op. Och, zoo'n slechte kerel was hij SCHAAP - RUPS BOOM. In het Victoriaansche tijdperk zei men, dat er twee schapen noodig waren om een vrouw te kleeden; nu wordt al haar kleeding verzorgt door één zijderups. Zoo sprak: Lady Swaythling. ft ft En met kunstzij dan? Antwoord: Dan kan ze het wellicht met een dennenboompje doen. Kunstzij wordt gemaakt van cellulose. Cellulose is het hoofdbestanddeel van hout. En voor dit hout neemt men als regel dennenhout. KAMERPLANTEN. - DAHLIAKNOLLEN, die men droog, rorstvrij, in een kist turfmolm bewaart, mogen niet verschrompelen. Kijk er eens naar. Berg ze, zoo noodig, in iets voch tigs. CACTUSSEN houden al vroeg in de winter met de groei op. Geeft men ze te lang voeding, dan loopt men de kans, dat ze 's winters gaan rotten ot 's zo mers niet bloeien. CURSUS WONINGINRICHTING De derde les van Otto van Tus senbroek handelde over meube len. Vrijdagavond heeft Otto van Tussen broek zijn cursus vervolgd met een ver handeling over meubelen. Wanneer men een stoel bekijkt, aldus spreker, dan is het dra duidelijk, dat dit meubel geheel „gegroeid" is naar 's menschen li chaamsbouw. Vooral de laatste jaren wordt hieraan meer en meer aandacht geschonken bij de constructie der stoe len. De eischen, die thans aan het zit meubel worden gesteld, zijn vooral: ge makkelijk en ongedwongen zitten. Zoo ontstonden ook stoelen voor bepaalde be zigheden: de kantoorstoel, de fabrieks- stoel, de „luie" stoel, de pianokruk, enz. Om prettig aan tafel te kunnen zitten, moet de afstand tusschen de zitting van de stoel en het tafelblad 28 c.M. zijn. De stoelhoogte varieert tusschen 46 en 48 cM. Spr. raadde een ieder, bij het koopen van meubels deze afstanden te controlee- ren. Gemakkelijk zitten beteekent: laag' zitten. De hoogte van de zitting wordt dan 40 c.M. of zelfs 38 c.M. Soms ook log lager, maar dan wordt het zoo lang zamerhand „liggen". Wat tafels betreft, bleek spr. een voor keur te hebben voor ronde tatels, aan gezien deze op het s>o.g minder ruimte» in beslag nemen, zoodat de kamer minder' vol lijkt. Ook valt het tafelkleed veei mooier over een ronde tafel dan over een rechthoekige. Als men de kamer gaat inrichten ver dient het aanbeveling, zoo ging spr. ver der, als uitgangspunt een groot meubel te nemen; in een werkkamer b.v. de schrijf tafel, in een huiskamer het buffet. Om deze groote meubels kan men dan de andere groepeeren. Ten slotte had spr. het nog over stalen meubels. Hoe men daar eigenlijk toe ge komen is Het bleek, dat de vroegere' goedkoope meubels al heel slecht tegen de droogte, door een centrale verwarming veroorzaakt, bestand waren. Het was on mogelijk voor weinig geld meubels te ma ken, die vv e l tegen die droge warmte be stand waren. Zoo ontstonden de stalen,1 meubels, die thans zeer sierlijk van vorm zijn, al doen ze ook koud en zakelijk aan. Na de pauze liet spr. een aantal lan taarnplaatjes zien van meubels, de laat ste jaren door binnenhuisarchitecten ge construeerd. niet. Hij was heel vriendelijk en infor meerde hoe het met me ging. Hij deelde ook nog iets mee. Wat dan vroeg ik. Je weet hoe hij kon doen: met zijn hand over zijn gezicht strijken, zijn das1 recht trekken, enfin, eindelijk kwam hef er dan toch uit. Dat was een slechte gooi van jou, zei hij. Mr. Fishe was onhandel baar en wilde het geld niet Ieenen en dus moest het tusschen je zuster en mij uit zijn. Ik vroeg hem natuurlijk wat hij bedoelde en toen scheen hij erg in de war. Hij zei: O, weet je van niets? Dan had ik er misschien beter niet over kunnen spreken. Kijk, je zuster wist, dat ik niets kon doen zonder toestemming van mijn familie, en die wilde een verloving nietj goedkeuren, tenzij mr. Fishe geld leende op onze bezitting. Daartoe was hij niet meer bereid, toen hij, door jouw toedoen, met je zuster had moeten breken. Het gevolg hiervan was, dat van een verloving tusschen mij en Valeria geen sprake meer kon zijn. Het speet mij geweldig, want ik geloot niet .dat er een mooier meisje in Londen is, en ik kan je wel zeggen, dat ik meer dan eens het lot heb verwenscht, dat ik geen geld bezit. Zei hij dat? stamelde ik. O, Algy, nu herinner ik mij ineens, dat ik ze daar over heb hooren onderhandelen in de salon van tante Gabrielie. Spreek me niet meer over tante Ga brielie, zei hij. Even later vertrok ik en Algy bracht me een eindje weg. Toen ik de hal binnentrad in het ruime huis van de dames, waar ik de tunctie vervulde van secretaresse, gezelschaps dame, en zoo voort, kwam de butler, an ders een van de statigste mannen, die ik ooit had gezien, haastig de eetkamer uit, terwijl hij opgewonden op de klok keek. Wat is er, Turner? vroeg ik. Ben ik te laat? Neen ,miss, antwoordde hij onder danig, het diner is al een halt' uur uit gesteld. Is het waar? riep ik uit, verwon derd over deze uitzondering op de regeh Waarom? Een neet van de dames komt dinee- ner, antwoordde de geheel ontdane Tur ner. Onwillekeurig maakte ik bij 'mijzelt de opmerking, dat het waarschijnlijk iemand was, die een staatsbetrekking vervulde een secretaris ot zooiets. In elk gevat was het iets ongewoons, dat het diner een halt uur werd uitgesteld, want de maaltijden vingen steeds stipt op tijd aan. Terwijl ik mfj kleedde, dacht ik aan Algy en aun de veranderingen, die er hadden plaats gehad. Algy prepareerde 'zich voor een staatsexamen en Addie was op een kostschool. Vally zocht in de letterlijke zin van het woord haar fortuin en ikik was "de betaalde meN gezellin van twee oude vrijsters. Welk een verandering en twee maanden daarvooï stond ik nog op het punt de vrouw te worden van de rijkste man van Engeland. Vandaar gingen mijn gedachten naar een gebeurtenis, die nog verder terug lag: de rit op die onweersmiddag met de on stuimige merrie. De bei we rid getuid voor het diner. Te Iaat komen was in de oogen van de oude dames een onvergeefelijke misdaad. Ik wierp danook snel een laatste blik in de spiegel en ging naar beneden. In de salon, schaars verlicht door een electrische kroon de dames kondeu geen scherp licht aan hun oogen velen zaten Eltrida en Leonora Barham ieder aan een zijde van de haard. De oude klok op de schoorsteen sloeg zeven uur. Lady Elfrida keek op, toen ik binnenkwam Wij zijn laat vandaag, miss Brvan, zei ze verontschuldigend. Wij wachten op onze neef, die bij ons zou komen dineeren. Staatssecretarissen zijn nu eenmaal bevoorrechte heeren, merkte ik onnaden kend op, zóó' had ik mij reeds de gedachte eigen gemaakt, dat de neet een dergelijke functie vervulde. Staatssecretaris, herhaalde Leonora verbaasd. Hij is geen staatssecretaris hij is kapitein. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4