TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 23 Februari 1938 CON AMORE. We herinneren aan de uitvoering van de R.K. Zangvereeniging, heden in hotel Texel. Wie van goede zang genieten wil, blijve niet thuis. GYMNASTIEK. Gymnastiekvereen. Texel rekent op U: Vrijdagavond en Zondagmiddag in Pen's, zaal. Het program, daf geboden wordt, zal ti zeker voldoen. IIHIIIIIlll SPORT OP TEXEL llllllllllll S.v. „TEXEL". Texel I verovert een kostbaar punt door een eervol gelijk spel 1 1 tegen Helder; Texel 11 verspeelt er een tegen De Cocksdorp Texel 111 wordt kampioen door het falen van Oosterend tegen HRC 8. Het was prachtig voetbalweer en met de beste wil bezield trok Texel 1 met een klein aantal supporters naar Den Helder. Ons elftal was compleet Ook Dirk was gelukkig hersteld. Om even over half drie trapt Helder af, direct zet H er een snel tempo in. Snel tracht de linkervleugel door te breken en heel spoedig moet onze achterhoede in actie komen. Hierbij blijkt, dat Dirk on zeker is en eenige malen gevaar oplevert. Een terug spelen op Dukers mislukt en op het nippertje ontsnapt ons doel aan een doorboring. Als Herman een aanval onder breekt, plaatst hij meteen naar onze linker vleugel, waar Piet goed opbrengt en voo - zet en het de H verdediging moeilijk maakt H valt weer aan maar we zien bij T een zuiver passende verdedigingsopstelling. Herman is gaan backen, Maarten werd rechtshalf en Dirk ging naar voren. Als P N weer de bal krijgt toegespeeld, zet hij mooi hoog voor. Cees Bakker was naar binnen gekomen en krijgt een prachtige kans om in te koppen, maar de linksback het gevaar ziende, werkt de bal met de hand weg; gevolg penalty Maarten plaatst weer op zijn bekende wijze in de beneden hoek, links van de keeper, die neiging maakt om naar rechts uit te vallen. Zoo hebben we al heel spoedig de leiding. Helder valt nu heftig aan, maar er is bij T geen doorkomen aan. Prachtig stellen de backs, met Niek als stopperspil en even daarvoor de kanthalfs, zich op. Gommert zorgt voor een uitstekende verbinding. De H linksbinnen is zeer gevaarlijk, maar zijn buurman Godschalk sluit niet aan op zijn spel, wil te veel alleen en krijgt geen kans. Eenige felle schoten worden op ons doel gelost, sommige heel gevaarlijk, maar Joop speelt weer een pracht partij en houdt alles. Telkens zien we onze halfs, zo >wel Maarten als Arie, keurig opbrengen en door geven. We zien goed samenspel tussehen P. Neijens, Gom en P K, waardoor Cees B zich in hoofdzaak behoefde te bepalen tot naar binnen komen, als P N weer ging voorzetten. Zoo ontstaan er voor beide doelen gevaarlijke momenten en is het spel aantrekkelijk voor iedereen. Aan beide kan ten leveren eenige corners gevaar op. Uit een daarvan kopt Dirk mooi in, maar de bal komt van de binnenkant der paal terug en wordt weggewerkt. Rust: 1-0 voor 1. Aanvankelijk brengt de 2e helft een zelfde beeld als de eerste en zien we weer de aanvallen over links geleid, terwijl H. alles probeert om onze half linie en achter hoede te passeeren, maar de eenheid in ~;t deel van ons elftal laat geen enkele, gelegenheid daarvoor. Bij een nieuwe T- aanval, zet P.Neijens laag voor en els we denken, dat P. Kikkert zal overnemen, komt Gom plotseling naar voren, passeert de backs en Iaat een geweldig hard schot, dat de H-keeper op wonderbaarlijke ge lukkige wijze corner slaat. Hier hebben wij pech. H. zet nu alles op de aanval en ons doel wordt stevig onder vuur ge nomen, maar het sluitende spel der onzen geeft voldoende vertrouwen. Toch heeft H. .geluk, als na 25 min. spelen onze spelers elkaar even niet begrijpen, waar van de linksbuiten profiteert en onhoud baar inschiet: 1—1. De spanning is nu voelbaar geworden. T. bepaalt zich tot gevaarlijke uitvallen, waarvan eenmaal Kees Bakker overkopt. P. Kikkert tracht steeds de bal te bemachtigen, maar wordt sterk bewaakt, terwijl Gom en Dirk terug getrokken blijven spelen. Een vrije schop op ons doel wordt er prachtig uitge houden, eenige corners eveneens en on danks het feit, dat H. haar scherpschutter Kiesewetter aaar voren haalde, kan H. er niet meer doorkomen. T's aanval raakte wat vermoeid, waardoor ze minder fel re ageerde. Toch gaat T. er in het laatste moment nog vandoor en ontsnapt H. nog maar juist aan een gevaar. P.Neijens schiet eenmaal juist langs de verkeerde S.I.M.A.V.I. De opbrengst van de collecte voor S.I. M.A.V.I. was te Den Burg 154,74' te Oosterend f14,011-, te Oudeschild 19,85' te De Koog fl3,2S, te De Waal t <4,73, te Den Hoorn f 6,77, te De Cocksdorp f9,67. -( Totaal f 1 lS,06Va Dok op deze plaats brengt de Commis sie de collectrices hartelijk dank. DS. J-A. RAABE. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat Ds. J.A.Raabe, die eenige jaren predikant was in de Ned. Herv. gemeente alhier, het predikambt aanvaardde. Dit feit zal in stilte worden herdacht, mede om het feit, dat Ds. Raabe thans N.H. pre dikant te Zwartsluis in zijn naaste fa milie ernstige ziekte en zorgen heeft door fe inaken. Reden te meer voor de vele vr'enden, die Ds. Raabe hier telt, om van belangstelling te doen blijken. (Pas gis teravond bereikte ons dit bericht) kant der paal. Met' gelijke stand 1 -1 komt het einde. Wanneer we Texel zoo zien spelen, we ten we, dat ze nog tot groote dingen in staat is en zal het nog wel erg gaan span nen. Nog 2 wedstrijden, T. 1, jullie hebt nu de smaak beet, zorgt, dat we dan kun nen juichen evenals nu na deze mooie uit slag met zooveel inspanning en ernstig willen behaald. Texel 2 heeft teleurgesteld, wel wis ten we, dat het aiet vanzelf zou gaan, maar er ontbrak wat aan. Te weinig zelf vertrouwen en initiatief, terwijl de wed strijd hard was, te hard. Keeper Ben, de achterhoede en A. Verseput waren de beste wel. Voor de rust en in het laatst der 2e helft was T. sterker, de overige tijd was De Cocksdorp de aanvaller. Intus- schen is het een kostbare punt, die verlo ren ging, jongens. Maar het kan 1104 - Texel 3 werd kampioen en gaat nu pvomoveeren. Wel gefeliciteerd, mannen van Nan. Zorgt er voor, dat ook de laat ste wedstrijd het bewijs levert, dat de ju ste ploeg de ceretitel heeft behaald, jullie hebt een best seizoen achter de rug. De kameraadschap was in orde, terwijl jullie aanvoerder de goede geest wist te bewaren. Vele malen hebben jullie ons laten zien, wat goaltjes maken was en tai van lceeren konden we de goede spelop vatting waarnemen. Blijft trainen, jongens. Binnenkort komen we hier nog wel eens op terug. De stand is nu: leid. Boys 2 verliespunten. Training. Woensdag-(dus heden-) avond worden alle leden weer verwacht ap ons sportveld om te profiteeren van de goede lessen van Mr. Bollington. Niemand blijve thuis. Aanvang acht uur. Ook Donderdagavond acht uur en wei voor wie vandaag niet jan een partijtje kunnen deelnemen. Ook nu verwijzen we naar de vroegere oefenavonden en geven we de verzekering, dat uw lichaam soepel, lenig wordt; uw u thoudingsvermogen vergroot dat ge met de bal vaardig wordt en het spel in alle onderdeden leert beheerschen. Er staat nog heel wat te gebeuren. - Adspirrmten. Trainen Woensdag avond zeven uur op het terrein. Junioren en adsp., denken jullie om de contributie S.V.C.-NIEUWS. Zondag heeft SVC de wedstrijd tegen Texel 2 gespeeld. H%t weer was buiten gewoon mooi. S. won de toss en koos de w'nd tegen. T. trapte at en ging dadelijk tot de aanval over. Eenige tijd bleet zij in de meerderheid, maar toen ondernam S. ook eenige tegenaanvallen. Een er van werd met succes bekroond, doordat A. Stolk vlug en onhoudbaar inschoot. Daar- na waren de partijen een tijd lang aan elkaar gewaagd. Na ongeveer 30 minuten spelen gaf de rechtsbuiten van T. 2 een scherpe voorzet. De keeper van S. liep toe, maar de bal verdween over zijn hoofd in het net. De stand was weer ge lijk. Ruststand 1—1. Dadelijk na de her vatting ondernam T. eenige goede aan vallen, maar ook S. liet zich niet onbe tuigd. Op ongeveer 26 M. kreeg S. een vrije schop te nemen. Het goede, hard ge plaatste schot van C. Zuidema wist Beum- kes echter op kranige wijze ^e houden. Beide partijen werkten hard om het win nende doelpunt te scoren. Doch in de stand kwam geen verandering meer. Eind stand 11. S. heeft een verdienstelijke wedstrijd gespeeld. Dat T. geen nederlaag kreeg te slikken, heeft zij wel voornamelijk aan haar keeper te danken. Er was veel pu bliek, ook dank zij het goede weer. De penningm. van S. had niet te klagen. MEER ZUIVEL. Morgen wordt in Hotel Texel een Zui velkookdemonstratie gegeven ter inleiding van de cursussen, welke bij voldoende deelname in het Glazen Paleis zullen wor den gegeven. Zoo'n cursus telt drie les sen van 2' uur en kost in totaal maar 30 ct. Zie verder de adv. in dit nummer. AANWINSTEN TEXELS MUSEUM. We schreven onlangs over het geschenk van het Allard Pierson Museum, Amstcr- dam, aan Texels Museum (vitrines en voetstukken, welke te Amsterdam over tollig waren geworden) Daar kunnen we met een woord van hartelijke dank na mens de vrienden van ons Museum aan toe voegen, dat door T.E.S.O. en de N.V. Ph. Vlessing nagenoeg kosteloos voor het transport werd gezorgd. AFKONDIGING GRONDWET. Gistermiddag is voor het raadhuis doof weth. K. Vlaming, loco-burgemeester, (Burgemeester Kamp vertoefde buiten de gemeente), afkondiging geschied van de gewijzigde Grondwet. Met de heer Vla ming verschenen nog de heeren J. C. Ka- ger, wethouder, en C. Jonker, gem se cretaris, op \ie stoep van het gemeente huis. De voorlezing van het desbetreffende mededeeling in het Staatsblad werd aan- jekondigd door het luiden van de bel van het raadhuis. De afkondiging nam slechts enkele minuten in beslag en werd' bui ten genoemde heeren door plrn. een dozijn belangstellenden bijgewoond. POLITIERECHTER -ALKMAAR. J. W. A. Z. en K. D., wonende te Texei (Z. vertoeft nu in Duitschland), moesten Maandag voor de politierechter te Alk- nnar terechtstaan, daar zij poogden de gemeente op te lichten voor 170, z.g. voor de reis naar Duitschland. Z. ver verscheen niet. Ms gelu'ge trad gem.- ontvanger Broekman op, ilie het gevat doorzag en geen geld verstrekte. De Of t. van Justitie vond het van Z. een gemcene streek en noemde het voor Texel een opluchting, nu Z., die een slechte repu tatie heeft, weg is. D., ilie de valsche kwitantie voo Z. teekende, had overigens niets op zijn ge weten, maar de Officier zeide, dat D. /eer goed iveten kon, dat Z. een slechte naam had. Het vonnis luidde voor Z.: 'Jrie maanden gevangenis; voor D. een maand voorw. met een proeftijd van drie jaar. DAMMEN O.K.K. - DEN HELDER. Den Helder won de beker. Zondag had te Den Helder .de beker wedstrijd plaats tussehen de Heldersche Damclub en die van ons eiland, O.K.K. 14a een hartelijk welkomstwoord van de vcorz. der Heldersche club werd de strijd aan 16 borden aangevangen. Het duurde niet lang, of O.K.K. moest eenige ver liespunten noteeren. Zij slaagde er daarna wel weer in oin gelijk te komen, maar de tegenpartij wist tenslotte, zij het na een spannende strijd, ile overwinning te beha len en wel met 1913 punten. Door deze overwinning moesten onze plaatsge- nooten, de beker, waarejp zij tweemaal beslag mochten leggen, Je Den Helder achterlaten. De Heldersche club heeft de beker nu yoor de vierde maal in haar be zit; als zij de ronde in 19(39 ook wint; mag zij die behouden. De beker werd door de heer J. P. Standaart, voor/. O.K. K., met een gelukwensch overhandigd. O. K.K. noodigde daarop de Heldersche club uit, in Mei een vriendschappelijke wed strijd te komen spelen. Allen stemden hiermee in. J. WIJKVERPLEGING. Gisteren hield de Texelsche Algemcene Wijkverpleging in café Den Burg haar jaaivergadering. Aan het jaarverslag van de secr., de heer W. N. Kelder, ontleenen we, dat het ledental zich om de 1450 beweegt. Op een enkele uitzondering 11a in tegen stelling met vorig jaar konden alle leden hun contributie voldoen. De finane. uitkomsten over 1937 zijn vrij gunstig. De post giften werd door 'n tooneeluitvoe— ring met loterij met f30. - overtrofien. Met dankbaarheid wordt hiervan melding gemaakt. Subs. Comm. Wijkverpleging bleet f100 beneden de raming, de con tributie ging er t60 boven. De rijks- subs. in de salarissen der verpleegsters was f60 lager. In totaal bleven de ont vangsten f50.— beneden de raming. Na- deelig saldo was f 30 hooger dan ge raamd. De verpleegsters waren weer tot volle tevredenheid werkzaam. 1937 was voor haar een druk jaar: 6568 bezoeken; Zr. J. Mulder 2514; Zr. A. A. J. Meijer 2536; Zr. A. L. Meijer 1518. Slecht weer. weer bemoeilijkte haar werk vaak, daar dikwijls vrij groote afstanden gefietst moesten worden. De linnenkast, door mej. E. Langeveld beheerd ,telt 151 stuks goed; 15 stuks werden aan het Comité voor baby-uitzet jes geschonken. Het tegoed op Boeren leenbank bedraagt nu f230.15. Maar en kele malen werden goederen uitgeleend. 4et verslag besluit met een woord van dank aan Boerenleenbank voor renteloosi eremiet en Tex. Crt. en met de beste wenschen voor 1938. lillik -ii rimir iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii;':iiniiiiiiiimuiiiiii|||||| llllllllllll GEMEENTE TEXEL VASTSTELLING KIEZERSLIJST Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1938- 1939 van heden tot en met 16 Maart a. s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift en stemdis- trictsgewijze in uittreksel verkrijgbaar wordt gesteld Tot en met 9 Maart a s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbete ring van de vastgestelde kiezerslijst aan te vragen op grond, dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, 22 Februari 1938. Bnrrirm Wethouders voornoemd, K. VLAMING, loco-burg. C. JONKER, secretaris. Illllllllljl VRAGENBUS. llllllllllll De Tex. Alg. Wijkverpleging werd op gericht: 26 Mei 1914. De eerste bespre kingen daartoe dateeren van 6 Nov. 1913. Burgemeester Gaarlandt nam daartoe het initiatief. MOND- EN KLAUWZEER. Thans zijn nog slechts 7 bedrijven aan getast. Nieuwe gevallen deden zich niet voor. Besmettingsgevaar is thans vrijwel uitgesloten. ZIEKENFONDS. De heer J.Henkes verzoekt ons mee tc doelen, dat hij niets voor de stichting van een onderling ziekenfonds hier gevoelt. Wel zeide hij in de vergadering van 15 dezer, dat hij de woorden van de heer, Van Liendcn voor 100 pcf. onderschreef, maar 100 verzoekt de heer Menkes, ter voorkoming van misverstand thans, te berichten, dat hij de omstandigheden op Texel van die aard nclit, dat stich ting van een onderling fonds hier z. i. overbodig moet worden genoemd. OUDESCHILD ZANGVEREENIGING DE STEM DES VOLKS. De uitvoering van ile Stem des Volks, o.l.v. directeur C. M. Plomp, ilie Zondag in Eigen Gebouw is gehouden, was slechts matig bezocht. Dit was zeer jammer, want het programma was goed en er werd verdienstelijk gezongen. Er werden een 16-tal liederen gezongen, deels strijd liederen. deels neutrale nummers. Voor 't eerst werden gezongen: Sterrenacht, 't Was ochtend, Zondagmorgen, De Vesper en 't Wiegeliedje. De zang getuigde van veel studie', afgewisseld iverd door een tweeta I tooneclstukjes. Het eerste, geti teld; Het knaagt en 't vreet", schetste ons de wanhoopstoestand van twee werkloo- zen, die al jaren steun ontvingen. Het al- lernoodigste gaat ontbreken en in zijn wanhoop begint de een de muntmeters te lichten. De ander wil zich in zijn wanhoop van het leven berooven. Daartegenover staat de werkende, die spreekt over bont mantels. voor zijn vrouw en nieuwe pak ken voor zich zelf en die zich totaal niet in de toestand der iverkloozen kan ver plaatsen. Hij voelt niet, dat de gezinnen langzaam maar zeker ten gronde gaan. De werkenden vergeten zoo gemakkelijk, dat het is: heden gij, morgen ik. Samenwer king tussehen iverkloozen en werkenden kan alleen de oplossing brengen. Samen, strijden voor het plan van de arbeid was de uitweg, die het stuk wees. Er werü zeer goed gespeeld; het publiek kwam er door onder de indruk. Het 2e stukje was van geheel ander genre. „Filmsterren" heette het; het liet iets zien uit het leven van figurantjes, al-, tijd hopende op „de groote ról", die maar niet komt. Ze zijn altijd platzak en willen toch graag eens uit. Ze meenen de kans te krijgen om aan ge'ld te komen, wanneer twee boerenmeisjes komen, die 't ook bij de film willen probeeren. Maar 't bedrog komt aan het licht en de ongemakkelijke boerendochters turyen er op. Ze krijgen de centen terug maar zijn meteen van hun lust genezen om filmster te worden. Kos telijk was de scene, waarbij ze moesten proefdraaien. Er werd gegierd van 't lachen. Alles bijeen: een heel góede avond. De voorz. hoopte, dat allen tevreden naar huis zouden gaan en dat de volgende keer het bezoek grooter zou zijn. IIIIIIÜIIH GEMENGD NIEUWS Soestdijk. Prinses Juliana maakt het goed en heeft reeds buiten vertoefd. De medische zorg voor prinses Beatrix is toe vertrouwd aan dr. J.H.G.Carstens, kinder arts te Utrecht. De prinses is volkomen ge zond en weegt thans op 70 gram na acht pond. Illllliiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiim liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinminium TEXEL 3 11 10 0 1 20 97-21 Oosterend 11 8 0 3 16 63-25 HRC 8 9 5 2 2 12 2S---18 Atlas 3 10 4 0 6 5 24—41 Helder 7 9 3 1 5 7 29—61 Waterv. 3 10 1 1 8 3 26—45 Held. Boys 2 8 1 0 7 0 12—58 •D.D. ||||||:illlllllllllllllllllll:!IUIIllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIII|l||||||

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5