AKKERTJES Hebt Gij Lendenpijn? SPORT OP TEXEL AKKER.CACHETS GEMEENTE TEXEL INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder I unnen veroor7aken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Bataafsch© Import Maatschappij te 's Gravenhage, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie D., no. 3111 een benzine-installatie met ondergrondsch reservoir en boven- grondsche aftapinrichting te mogen op richten, door hen voorwaardelijk is toege staan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 24 Februari 1938. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, C. JONKER. KAMP. CONSULTATIEBUREAU. EEN WEEK LATER. We brengen onder de aandacht, dat de eerstvolgende zitting van het Consultatie bureau voor zuigelingen niet, zooals ge bruikelijk op de eerste Vrijdag van de maand is bepaald, maar op VRIJDAG 11 MAART. S.I.V.SCHAAKMAT. Zondagmiddag zal de R.K. Schaakver- eeniging S.I.V. een wedstrijd spelen tegen 25 spelers van „Schaakmat" uit Den Helder. De vorige maal, dat S.I.V. in Den Hel der tegen Schaakmat speelde, heeft S.I.V. het leelijk laten liggen. Laten we hopen, dat de Texelsche schakers het er a.s. Zondag beter zullen afbrengen, ja, zelfsi voor een overwinning zorgen. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Vanavond zal wederom een der groote Soenda-eilanden het onderwerp eenèr cau serie zijn en wel Sumatra. De 'heer Van Ingen Schenau heeft daar tal van jaren als employé op een tabaksplantage ge arbeid en het is over land en volk, over toestanden en gebeurtenissen aldaar, dat de spreker de dames vamavond op zijn gezellige en vlotte manier prettig en leerzaam zal bezighouden OS10 uur). Iedere dame is er hartelijk welkom. Met lichtbeelden zal ook deze causerie worden verduidelijkt. GESTOLEN JAS OPGESPOORD. Er was reeds een ander merk in genaaid Onze gemeentepolitie is er Zaterdag avond in geslaagd de blauwe regenjas' van J. de W., alhier, Dinsdagavond 8 Febr. uit het kleedlokaal van de Oranje boom weggenomen, op te sporen. De dader, de 17-j. R. W., werd toen n.l. met jas en al ingerekend. De jas werd 8 Febr. uit genoemd lo kaal meegenomen. Er werd toen nog niet aan diefstal gedacht, want tientallen plaatsgenooten dragen zulke jassen. Maar toen er tweemaal in ons blad per adv. om terugbezorging wias verzocht en er nog steeds geen jas te voorschijn kwam,, wiist de politie, die dadelijk op de hoogte was gesteld, genoegMede door een per adv. gedaan verzoek om inlichtingen kreeg men een draadje te pakken. Toen was het gauw bekeken. Zaterdagavond j.l. werd de verdachte persoon aangehou den. Hij droeg een blauwe jas, maar be weerde die elders te hebben gekocht. Maar de politie zag aan eenige haar mee gedeelde kenteekens, dat het de vermiste jas was. Dit kon niet door het merk worden vastgesteld, wantde verdachte was zoo „nanidig" geweest, het merk „English Coat" met „Elegant" uit een andere jas, te verwisselen. W. 'heeft hier op volledig bekend. Op een desbetreffen de vraag verklaarde hij het kleedingstuk dringend noodig te hebben, daar zijn eigen jas „af" was. Uit de aard der zaak eeri) ontroerende mededeeling, maargeble ken is, dat hij niet aarzelt om veel geld aan alcoholhoudende dranken uit te geven. Zoo komt boontje dus om zijn loontje en vooral op ons eiland, waar de politie de grootste activiteit aan de dag legt. J. U.D.I. WACHT U. Men schrijft ons: Om de geruchten tegen te spreken, be richten wij, dat de kaarten voor de uitvoe ring op a.s. Vrijdag momenteel NOG NIET geheel zijn uitverkocht. Men ver- zuime niet, deze uitvoering bij te wonen en tijdig een kaartje te koopen. Het is een avond van de lach, terwijl de stem ming op het bal ook niets te wenschen zal overlaten. Mogen wij u beleefd ver zoeken tijdig aanwezig te zijn? VASTENAVONDFEEST. Een vroolijke avond in Pen's Zaal. Maandagavond is in Pen's Zaal, welke voor deze gelegenheid feestelijk was ge tooid, het Vastenavondfeest gevierd. De avond, welke zeer druk was bezocht, mag zeer geslaagd worden genoemd. Na een kort openingswoord van de heer IJ. Witte werden eenige voordrachten op gevoerd. Allereerkt verschenen Juffrouw Snip en Juffrouw Snap, resp. door de heeren C. de Veij en G.Witte Pz. gte- speeld. Deze voordracht oogstte al dade-, lijk veel succes, evenals een voordracht van de heer F.Buisman, waarbij het pu bliek het refrein meezong. Niemand liet zich onbetuigd en zoo kwam de stemming er dadelijk goed in. Daartoe droeg ook de klucht in één bedrijf, Johnny, gespeeldi door de dames Agatha Witte Dd., Ca- trien Witte Pd. en de heeren Jb. Witte, C. ie Veij, F.Buisman, G.Witte en P.Kok, veel bij. Uit het hartelijk gelach en het vele applaus bleek overduidelijk, hoezeer dit vroolijke spel in de smaak viel. Een geanimeerd bal onder leiding van Gebr. Van Meurs, van Hoorn, vulde het verdere deel van de avond. Alle aanwezigen kre gen papieren mutsen, wat de feeststem ming nog verhoogde. Alles bij elkaar: een vroolijke, gezellige avond, die men niet spoedig zal verge ten. COOP. P.T.V. TEXEL. Hier volgt de verlies- en winstrekening; van de Coop. P.T.V. Texel per 31 Dec. 1937. Algemeene onkosten en kosten ophaal dienst f 2990. ISloonen f2875.30; fou- rage-onkosten f 57.70 rente - rekening f 305.29; winstsaldo f 1236.38. Totaal f 7464.85. Bedrijfssaldo, bestaande uit provisie, eieren, handel in eieren, kalkeieren, huur en vrachten, contributies en winst van fourage f7464.85. Voorstel tot bestemming winstsaldo als volgt: Afschrijven op oninbare posten van eierenkoopers f 186.21 van pluimveekoopers 19.76 van ineeldebiteuren 48.72 op eierenkisten 320.50 op sorteermachine 49. op weegklok 49.— op kalkbakken 71.20 voor overdracht naar reserve 491.99 Totaal f 1236.38 De balans geeft per 31 Dec. 1937 het volgende beeld: Kasgelden f 1442.51; postrekening f681,81; Rotterd. Bank f3.55; vorderin gen op eierenkoopers, pluimveekoopers, handelsdebiteuren en fourage-debiteuren f5809.02; eieren in depóts f436.28;waar-i de kalkeieren f573.07; grondstoffen en ochtendvoer f539.63; te vorderen provi sie 159.37kantoorbehoeften en te vor deren onkosten f90.kantoor-inventaris f 1.kalkbakken f 1.sorteermachine fl.weegklok fl.eierenkisten f l.-j gebouwen en terreinen fl.Totaal f9641.24. Coop. Boerenleenbank f 689S.S7leve ranciers fourage f654,13; leveranciersv. eieren f300.60; kosten depóthouders f65.fourage onkosten f5.10; ver schuldigde onkosten en huur kalkputten, enz. 1116.88; reserve f 1600.66. Totaal f9641.24. EEN AVONTUURLIJKE ZEEREIS. De heer C. W. Visser, oud-ge zagvoerder der Rotterd. Lloyd over zijn belevenissen tijdens de wereldoorlog. De heer C. W. Visser, die Maandag avond de laatste van de drie lezingen; hield, welke het Dep. Texel vajn de Mij. tot Nut van het Algemeen deze winter voor zijn leden had georganiseerd, bleek een zeer onderhoudend verteller te zijn/ ie meer dan genoeg had beleefd om zijn toehoorders van het begin tot het eind te boeien. Trouwens, dit wisten reeds, degenen, die de lezing, eenige jaren terug, door de heer Visser voor het Nut gehou den, hadden bijgewoond. Het lag danook geheel in de lijn der verwachting, dat de belangstelling voor deze avond groot zou zijn. Het bestuur en de spreker werden niet teleurgesteld. Toen Dr. A.Vis de avond omstreeks kwart over acht opende was de zaal van Hotel Texel flink bezet. De lieer Visser sprak eerst een inlei dend woord over de scheepvaart in hel algemeen. Hij herinnerde aan onze zeehel den uit de 15e, 16e en 77e eeuw, die op hun kleine zeilschepen enorme reizen maakten. In Linschoten's verhalen kan men hierover lezen. In die tijd was de kapitein van een schip behalve zeeman ook koopman of veroveraar of ontdek kingsreiziger. Stoom en telegrafie brach ten een ingrijpende verandering. Sommi gen meenden, dat dit de dood van de „spirit" beteekende. Langzamerhand is de commercieele verantwoording de schip per van de schouders genomen; er werd naast hem een handelsagent aangesteld. Maar de schepen werden grooter en naar sprekers meening is de verantwoordelijk heid van de schipper thans even groot als vroeger, zij het dan ook, dat het een ander soort verantwoordelijkheid is. Hierna nam de heer Visser zijn toe hoorders mee op zijn avontuurlijke reis met de Samarinde, een 10.600 ton metend vrachtschip van de Rotterdamsche Lloyd. Begin 1917 werd de Rotterdamsche ha ven verlaten, om via Spanje New-York, Panama-kanaal, San-Francisco en Naga- saki naar Batavia te stoomen. Verschei dene malen werd het schip aangehouden', eenmaal werd op eenige mijlen afstand een Noorsche bark in ae grond geboord. De schipbreukelingen werden aan boord genomen, met nog vele anderen, wier schepen eveneens tengevolge van een duikbootaanval of van een mijnontplof- fing waren gezonken. Het gevolg was, dat de Samarinde, toen ze in de Spaansche haven Vigo aankwam, 187 schipbreukelin_ gen oorlogsslachtoffers aan boord had. Zonder verdere oorlogsemoties werd na een lange reis Indië bereikt. Daar werd een lading rijst ingenomen en daarmee werd dadelijk de terugtocht aanvaard. Weer via het Panama-kanaal naar Neder land. De Amerikanen hielden de Sama rinde echter zes maanden vast; daarna haalden zij de Nederlandsche vlag om laag en namen ze het schip in beslag. Dit gebeurde met alle Nederlandsche vrachtschepen, welke toen in de haven van New-York lagen. (Het was inmiddels April 1918 geworden). De lading rijst werd aan boord van de Nieuw-Amsterdam geladen en naar Nederland verscheept. Met ditzelfde schip voeren de gezag voerders van hun schip beroofd terug naar het vaderland. I11 sobere bewoordingen heeft de heer Visser de verschrikkingen van de oorlog getoond. Hij hoopte een dergelijke tijd niet nogmaals te behoeven meemaken. Door de bewoners van andere landen te leeren kennen en begrijpen, kan veel in de goede richting worden gedaan, zoo merkte hij tenslotte op. liet tal van lichtbeelden authentieke opnamen uit de wereldoorlog, illustreer de spr. zijn lezing. Tegen elf uur sloot dr. A. Vis met een woord van dank aan de spreker voor deze interessante avond. Ten hoogste vol daan keerden allen huiswaarts. H. Losse nummers van Stuivers- 4 blad, De Lach, Astra, Oké, 4 Haagsche Post4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 PAARD SLAAT OP HOL. Kinderen wierpen met grint; twee kinderen bijna overreden. Zaterdagmiddag is op de Koogerweg gebleken, hoe gevaarlijk het is een paard aan het schrikken te maken. Wel liep het ditmaal goed af, maar het had veel ern stiger kunnen zijn. Toen de heer K. L. die middag n.l. met paard en driewielde kar reed, in de rich ting van Den Burg, maakten eenige spe lende kinderen het paard door hetgooien met grint zoo van streek, dat het op hol sloeg. Een tweetal "kleine kinderen, dat verderop speelde, zou er slecht afgeko men zijn, indien 'hulp ook maar enkele seconden later was toegeschoten. Immers het paard, dat in wilde vaart kwam aan rennen, was reeds tot op enkele metersi genaderd, toen de twee peuters nog juist in veiligheid werden gebracht. Het paard vloog voort en scheen eerst van plan het aan de Algem. Begraafplaats grenzende weiland op te stormen. Paard en kar „na men" de langs ae weg loopende tuinwal. De voerman raakte bij die manoeuvre van de kar, maar kwam er zonder letsel af. Het paard joeg verder. Toen ging het een heel eind goed, maar bij Bakkerij C. D. Bremer moest het bord aan de Witte Kruislaan het ontgelden: Een der wielen van de wagen ramde de paal zoo ge ducht, dat hij finaal afknapteDe strengen van de kar braken en het paard: kon nu spoedig door de heer Van der Z. gegrepen worden. J. DEN HOORN. HARMONIE. De Chr. Zangvereen. Harmonie houdt morgen, 3 Maart, in Ons Huis haan feestelijke jaarvergadering, aanvang half) acht. Ook de begunstigers zijn van harte welkom. Behalve 'de jaarverslagen zal nog een gevarieerd programma ten uitvoer worden gebracht; o.a. zullen lichtbeelden, betrekking hebbende op het Oranjehuis, vertoond worden. l|||||l[!lllll]|||||tllllllllltlllllll!IIIIIIII!llllllllllillllllllllllllllt!lll!lt|||l|||I|t||||||| TEX. BOYS-NIEUWS. Onze oefenwedstrijd, welke toch zoo dringend noodig was, kon, wegens de slechte weersgesteldheid geen doorgang vinden. Nu is het bestuur er echter in ge slaagd de trainingsavond weer in eere te herstellen. Het doet een beroep op uw aller medewerking en verzoekt de leden van le en 2e elftal E>onderdag a.s., halt negen, in de trainingszaal aanwezig te zijn. Wij moeten voor de zware wed strijden, welke ons nog wachten, allen zorgen in conditie te zijn. Zondag a. 6. Texel 2; dat zegt veel. M. IN ONS HUIS. DAMSIMULTAAN. Zaterdag 5 Maart, zal, op uitnoodiging van de Comm. voor de Ontwikkelings avonden, in Ons Huis een dam-avond worden gehouden met de heer C. Dijker, het Noorden, als simultaanspeler. DOKTER VELLENGA OVER „INDIE". De laatste avond van dit winterseizoen in Ons Huis zal vermoedelijk Doktert Vellenga optreden en wel met een cause rie over Borneo, waar de heer Vellenga geruime tijd als gouvernementsarts werk zaam was; een causerie, welke te Den Burg wel tweemaal gehouden werd en telkens voor een groot en aandachtig ore, hoor. s B EIERLAND. JAARVERGADERING L.T.B. De afdeeling Eierland der R.K. Land en Tuinbouw- Bond hield 23 Febr. haar jaarvergadering in café Nota. Devoorz., de heer Joh. de Graaf, heette de aanwezi gen hartelijk welkom en opende de verg. met de Chr. groet. Hierna werden de notulen der vorige vergadering door de secr. voorgelezen, onder dankzegging goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de heer Jacobs met de me dedeeling, dat hij door omstandigheden dit seizoen niet meer in de gelegenheid was om de aangekondigde lezing te De Cocksdorp te komen houden. Hierna las de secr. een uitvoerig jaarverslag, waar uit bleek, dat de vereen, reeds dit jaad een zeer actieve rol heeft gespeeld en dat het ledental, bij de oprichting 13, nu reeds '22 bedraagt. Rekening en verantwoording van de penningmeester, werden door de heeren P. Zoetelief en Joh. Barhorst nagezien en in orde bevonden. De uitgaven wareri f49.47, in kas is nog f 10.21. De voorz/ bracht dank aan de penningm., de heer H. van Heerwaarden Cz., die echter we gens een hem onlangs overkomen ernstig ongeval deze vergad. niet kon bijwonen/ Voorz. hoopte, dat hij weer spoedig ge- .heel en al hersteld mag zijn. De afdracht contributie werd weer vastgesteld als het vorige jaar. Bestuursverkiezing. Aftredend was 'de heer Joh. de Graaf, voorz., herkiesbaar. Met zoo goed als algem. stemmen werd hij herkozen. De heer C. de Graaf vond drie bestuursleden wel wat weinig en zou gaarne het bestuur met twee personen uitgebreid zien. Dit voorstel werd aange nomen met 8 van de 12 stemmen (4 blanco.) Als bestuursleden werden vervolgens gekozen de heeren C. de Wit en G. Leber. De heer De Wit neemt zijn benoeming aan, de heer Leber, die niet aanwezig was, zal van zijn benoeming in kennis gesteld worden. Voorstellen voor de Algem. Vergade ring. De heer C. de Graaf zou willen trachten de heffing voor de aardappelen te verlagen. De heer Jannes wilde een hoogere prijs voor de rogge, terwijl weer een ander de mais te duur vond. Nog' meerdere grieven tegen de crisisbepalin gen werden geuit; de voorz. zei toe, deze op de Alg. Vergadering ter sprake te zullen brengen. Een der bestuursleden zal als afgevaardigde de afd. vertegen woordigen. Brouwgerstcommissie voor Texel. Op een lezing, gehouden door Ir. Lammers„ gaf deze in overweging het oprichten van een brouwgerstcommissie voor Texel. Men zal trachten in samenwerking met de andere org. tot oprichting van een dergelijke commissie te komem Hierna sprak de geestelijke adviseur, pastoor Boonekamp, een kort woord ter opwekking, om toch vooral de organisatie sterk te maken, daar vooral in de naaste toekomst de standsorganisaties een be langrijke taak zullen krijgen in de uitvoe ring van datgene, wa't thans nog zeer'ten onrechte door andere instanties wordt verricht. Na de rondvraag, die niet veel belang rijks opleverde, bracht de voorz. dank aan allen voor de aangename besprekingen en sloot hij de vergadering op de gebruike lijke wijze. p_ Het ongemak van velen, die een sitlend leven leiden. Verrasl lult Ge lijn na één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2