óprooRjes, I TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Woensdag 2 Maart 1938 GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Familie B., Oosterend f7.50. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING Van de fam. B. Oosterend, mocht een gift van wei Vijftig gulden worden ont vangen. Hulde en dank voor zoo n daad. LEZING VOOR NARCISSENKWEEKERS. Men schrijft ons: Zooals uit een adv. blijkt, zal Dinsdag 8 Maart a.s., des avonds 8 uur in tie: groote zaal van De Oranjeboom, in een openbare vergadering voor de Texelsche narcissenkweekers optreden de op Texel, welbekende lieer D. van Egmond Jr., van Hillegom. Reeds eenige Maandagavonden wordt in de Landbouwschool door de heer Van Egmond een cursus voor vol wassenen gegeven in narcissenteelt. Daar: deze cursus, waarvoor veel animo is, ten einde loopt, zal de heer Van Egmonel voor alle belangstellende kweekers een lezing houden over de Bloembollenziektewet, in verband met de narcissencultuur en dei handel. Zooals men weet, is deze ziekte wet reeds door de Tweede en Eerste Ka-/ mer aangenomen en zal ze dus binnenkort in de Staatscourant verschijnen. En daarom is het voor iedere narcissenkwee-, ker van groote beteeken is, te weten, waK 'deze ziektewet inhoudt en hoe hij daar naar te handelen heeft in het belang van zichzelf en in het belang van de heek' narcissencultuur. Deze vergadering be looft voor de Texelsche narcissen kweej kers een zeer belangrijke en leerzame te worden. Men verzuime hem niet. JAARVERGADERING Klr4„c TEXELS FANFARE. Het oude bestuur treedt bijna geheel af. Nieuwe bestuursleden gekozen. Zal ons corps op He melvaartsdag in de Eere-afd. uitkomen op het concours van de West-Friesche Bond? De Maandagavond in hotel De Zwaan gehouden algem. ledenverg. van levels Fanfarecorps viel, ondanks de belangrijke bespiekingen, een gering bezoek ten doel. \ls de voorz., de heer J. Schrama, om streeks half negen opent zijn slechts een 15-tal leden aanwezig. Na een woord van welkom geeft spr. een korte be schouwing over het afgeloopen jaar. Over het algemeen mogen we tevreden zijn, zegt hij. Ondanks onze kleine bezetting, stond de muziek op hoog peil. De fi- nancieele positie is gezond, dank zij de groote som, door middel van circulaires en vrijwillige bijdragen bijeengebracht. Jammer, dat het corps zoo slecht bezet is, zoo gaat hij verder. Door verschillen de motieven, voelt de jeugd er niet voor, 2.*lf te musiceeren (radio). Ook de uit v "ingen krijgen steeds minder belang- v^j. t. Spr. hoopt, dat er middelen ge- s b 'runnen worden, om meer belang- '_r 'te wekken voor het corps. rL nrvhdpr gelezen door secr. N. Kor- pn ,vöi den onveranderd goedge- tenhoeven, wor JAARVERSLAO, het vo.'gende ontleenen. Na waaraan wc -ond dewergaderino de rumoerige periode x ond oe ergaae. van het vorig jaar volgcle een wmteruit voerinp welke goed slaagde. I er eer., van hit zilveren ambtsjubileum van ge meentesecretaris Jonker werd een rond gang door Den Burg maakte. Op het concours te Twisk werd inde a.d- Uit muntendheid een le pnjs behaald. Het corps heeft een zeer drukke zomer j, bloemencorso, strandfeest, gymn. demon stratie, opening van het vliegt eld, tap toe's, enz Er werden drie zomerconcer- ten gegeven, waarvan één in samenwer king met zangvereen. van Den Burg en één met het Mannenkoor uit Amsterdam. Ook in verband met de blijde gebeurte nis in het Koninklijk Huis liet het corps zich niet onbetuigd. Het jaarprogram werd met een winteruitvoering besloten, welke maar matig bezocht werd. Het- corps telt 15 oudere en 7 jongere leden en eenige adsp. leden De oefeningen we"~~ den maar al te vaak slecht bezocht, het aeen aan een goede corpsgeest afbreuk doet. Dit moet veranderen. De secr. vraagt zich af, hoe het begrootingstekort vair f300 weggewerkt moet wordenMaar zoo besluit hij, we mogen ons niet laten ontmoedigen. FINANCIEN. De pennmgm., de heer P. Zijm geeft hierna verslag van de financi- eele toestand: De ontvangsten bedroegen: totaal f 1385.22, n.l. aan: saldo vorig jaar f 155.64, donateurs f363.10, contributie f 137.03, uitvoering f 19.05, gebouw f172, Oranjevereen. fS4, bijdragen f346.20 en SOIREE HOTEL TEXEL. De danscursus, welke dansmeester R. Boom dit seizoen in hotel Texel gaf, wordt Zaterdag met een feestelijk bai besloten, (zie adv.) PAARDENSPORT. Vrienden van de paardensport zullen zeker niet verzuimen de belangwekkende film te gaan zien, welke volgende week' Vrijdag in hotel Texel wordt vertoond, (zie adv.) DE REGEN IN FEBRUARI. De neerslag bedroeg in Febr. 37.6 mM. De grootste hoeveelheid regen, in één et maal gevallen, bedroeg 9.6 inM. In 10 et malen viel er geen regen. Ter vergelijking diene: Febr. 1935 52.5 mM. Febr. 1936 44.6 mM. Febr. 1937 73.0 mM. Febr. 1938 37.6 mM. Een laagte-record dus, over de laatste vier jaar gerekend. GEZELLIGE AVOND IN EBEN HAEZER. Woensdag 9 Maart wordt in Eben Haëzer onder leiding van Ds. F. Visser een „gezellige avond" gehouden. Van de velen, die hun medewerking ver- leenen, noemen we: de mandolineclub, die de laatste maanden ijverig gestudeerd heeft en de luisteraars danook met volle teugen van haar snarenspel zal laten ge nieten; de Chr. Jongemannenvereen. en de Jongensclub, die zich oök niet onbe tuigd zullen laten en met eenige aardige stukjes voor het voetlicht zullen treden, en verder mej. J. de Wijn, die eenige voordrachten ten beste zal geven. Een bont programma, dat veel goeds belooft. De entree bedraagt 20 cent. Mede wegens deze lage toegangsprijs wordt groote be langstelling verwacht. Het batig saldo zal ten goede komen aan het geoouw, dat zoo keurig werd gerestaureerd, maar waarop nog eenige financieele schuld rust. En deze schuld wil men gaarne voldoen. diversen f 89.20. De totale uitgaven waren f 1333.83 en wel aan: directeur f539.10, instrumenten f 198.55, muziek f58.80, gebouw f 153.07, twee uitvoerin gen resp. f75.05 en f76.53, concours f72.70, aan diversen f 136.64. Saldo f51.39. Dat is ongeveer f 100 beneden het vorige jaar. Maar nu zijn er twee uitvoeringen ge geven, welke het corps elk wel f75 ge kost hebben De commissie van rekeningnazieners, bestaande uit de heeren H. Koorn en S. Zijm Pz., verklaart het financieel beheer in orde te hebben bevonden. BESTUUR. Voorz. Schrama, secr. Kof- tenhoeven en penn. Zijm treden af; zij wenschen hun plaatsen door jonge krach ten te zien ingenomen. In hun plaats worden benoemd de heeren A. Bakker Jacz., S. Zijm Pz. en C. Witte Dz. Com missaris A. Vonk, tot voorz. gekozen, wenscht deze benoeming eenige dagen in beraad te houden. De heer H. Zijm, comm., had tevoren reeds meegedeeld, de functie van voorz. wegens tijdsgebrek niet te kunnen aannemen. De contributie voor leden blijft op f 5.20 per jaar, het donateursgeld op minstens fl.per jaar bepaald. Helaas loopt de ontvangst aan donateursgeld enorm te rug: in 1931 f720; nu maar f 360. Beslo ten wordt ook aan De Koog donateurs- kaarten aan te bieden. De begrooting voor dit jaar vermeldt tegenover f 700 ontvang sten f1000 aan uitgaven. Tekort f 300. Daar moet wat Op gevonden worden. Het werkplan voor dit jaar noemt vier zomerconcerten en omstreeks Nov. een zaaluitvoering. Aan het concours van de W. Friesche Bond zal in de 'Eere-afdee- ling deelgenomen worden. Dit zal met de directeur besproken worden. Reeds vier maal werd met succes gemusiceerd in de afd. Uitmuntendheid. Ook nu zal ons corps toonen zijn plaats waard te zijn en daarom is men thans ook vastbesloten alle krachten in te spannen. Aan het einde der vergadering brengt de heer H. Zijm de afgetreden bestuurs-* leden dank voor het vele werk, gedurende zooveel jaren door hen verricht, waar mee de leden door warm applaus toonen in te stemmen. Met een woord van dank en met de beste wenschen sluit hierna de voorz. omstreeks 10 uur de vergade* ring. De heer Jac. Schrama was negen jaar voorz. van het corps; in 1926 werd hij voor de eerste maal benoemd. De hee? N. Kortenhoeven was secr.-penn. van 1924—1931 en sinds 1935 secr. De heer P. Zijm maakte 21 jaar deel uit van het bestuur, van 1917—1931 als comm., daar na als penn. Drie oud-bestuursleden met een eervolle staat van dienst. Hun arbeid heeft vrucht gedragen: een corps, dat er wezen mag. Aan de jongeren thans de taak voort te bouwen op het hechte fundament, door genoemd'trio gelegd. GEEF HET KIND WAT DES KINDS IS. Met een geheel nieuw reisplan trekken we er Zaterdagmiddag weer op uit vooi onze tweede tocht door Sprookjesland. De eerste maal waren het voornamelijk Roodkapje, Sneeuwwitje en Rozerood en de Gelaarsde Kat, welke ten tooneele ver schenen. Maar sprookjes zijn er zooveel, dat het weinig moeite Kostte, om ook voor de tweede middag in dit seizoen een aantrekkelijk programma samen te stellen. Ook thans zijn we er in geslaagd een groot aantal lichtbeelden te bemachtigen (pbn. 150) om daarmee de aloude vertel' lingen, welke toch altijd weer nieuw zijn, toe te lichten. Wel twaalt vierkante meter (3 bij 4) groot zullen ze worden geprojec teerd Hans en Grietje, Asschepoester, De rat tenvanger van HamelnWe trekken ver van huis, de Wereld van het Sprook je in, waar alles van goud blinkt ot waar alles heel groot is of heel klein, waar de menschen óf heel goed óf heel boos zijn, waar we ons bekommeren om tijd noch afstand, waar we ons niets aantrek ken van „logica" en het befaamde „ge zond verstand". We kiezen nimmer sprookjes met een angstaanjagende in houd („Blauwbaard" b.v. laten we blauw- blauw), nimmer sprookjes, die boven de bevatting gaan van het jonge volkje, d it ons reisgezelschap uitmaakt. Charlotte Buehler, die de sprookjeswe reld tot in alle hoeken heeft doorvorscht U leze eens haar studie „Das Miirchen und die Phantasic des Kindes", zoo mo gelijk komt tot de conclusie, „dat men liet sprookje met een gerust hart en tot heil en vreugde van het kind een plaats mag geven op het paedagogisch toonee', der kinderjaren". Bezwaren tegen het sprookje? Zal liet kind verbeelding en werkelijkheid door elkaar gaan haspelen? Is het niet zoo, dat de vraag, of het wel „echt gebeurd" is, voor het kind van ondergeschikt be lang is? Ina BoudierBakker zegt het kort en bondig zoo: Fantasie is verrijking van geest. Wat eenmaal uit kinderlijke geest is geboren, moet het kind wel zeer na staan. En wat het kind 11a staat, behoort bij het kind. T.E.S.O. Vanavond, aanvang acht uur, houdt T.E.S.O. in Pen's Zaal haar jaarverga dering. De agenda vermeldt o.a.Statuten wijziging en bestuursverkiezing (aftredend de heer P.Dros, secr., die direct herkies baar is) TER OVERDFAKiNG. „GEZOND VERSTAND". Zoo heet dat tenminste. Hier „een hartig woordje" over ver stand, over boeken en onverstand. Hij zat voor een moeilijkheid. Ik zei: „Lees er een bock over" maar hij antwoordde: „Dank je wel. Ms ik met mijn gezond verstand de oplossing niet kan vinden, haal ik die uit een boek ook niet". Hij dweepte met gezond verstand. De optimist. Nadat de menschen met hun gezond verstand hadden kunnen nagaan dat je een wagen nooit door stoom kon voort bewegen; nadat zij eeuwen lang geloofd hadden, dat het bloed in hun lichaam stil stond; dat de aarde vlak was én de zon er om heen draaide alles, om dat zij dit met hun gezond verstane'! konden waarnemen. Of dachten waar te nemen. Gooi wetenschap en kennis maar over boord. Je hebt je „gezond verstand". Het is ongelooflijk, hoeveel onzin als die aanhangers van „Niets dan je gezond verstand" wel slikken. Zij nemen de din gen voor wat ze schijnen niet voor wat ze zijn. üe weten, dat een halve stuiver groo- ter is dan een dubbeltje, maar ze weien, niet, dat een dubbeltje meer waard is. Het boek, waaruit ze dat hadden kunnen leeren, gooien ze weg en zij blijven ijverig streven naar hun halve stuiver. Met hun halve-stuivers-gezond-verstand. Je hebt menschen, die de verkeerde kant van een verrekijker voor hun oogl houden en dan op grond van hun erva-» ring met verrekijkers weten te vertellen, dat je met het bloote oog veel beter ziet. En je hebt menschen, die een 'hoela verkeerd lezen en dan beweren, dat je met je bloote gezond verstand veel Ver der komt. Maar is dat wel gezond Is dat wel verstandig? In alle bescheidenheid meenen we hierop een hartgrondig „neen" te mogen laten volgen. Verre boven het verhaal, dat „heusch gebeurd" is, gaat voor het kind diet sprookje met zijn heerlijke onwaarschijn lijkheid. Maar het sprookje wil niet voorgelezen worden; men moet het vertellen, sappig, kleurig, met variaties en toevoeging van biezonderhedenhet eischt een sfeer van rust en beslotenheid; het wil verteld zijn, levendig, treffend, boeiend, vroolijk óf droevig. Daarom en om het overtuigend succes, dat we met onze eerste Reis door Sprookjesland oogstten, opnieuw ons toegerusten nu naar het hutje, waart Hans en Grietje wonen; naar de keuken, van de arme Asschepoester; naar het' beklagenswaardige stadje Hameln en de bedrogen rattenvanger Maar er is meer, dat de kinderen wacht. Een even jolig als spannend avontuur van twee schepelingen, die schipbreuk' leden, in Afrika. Een grappige historie met Jan Klaas- sen, Kathrijn, Notaris Noteboom, Burge meester Bolletje, Dokter Dorussie en nog veel anderen uit Klaasdorp, in de oud- Hollandsche poppenkast. Verloting van mooie prijzen. Aardige goochelkunsten. En ter afwisseling, (waaraan het waar lijk toch al niet ontbreekt) zang en mu ziek, met zorg bijeengebracht om ook deze middag voor de Texelsche jeugd tot een fijn testijn te maken! En dan zwegen we nog van de gelegen heid, welke we een aantal kinderen hopen te geven, om voor de microfoon een versje te zingen of op te zegge.Wie daar voor in aanmerking wil komen, geve dat bij liet koopen van een kaart even op. Wie de eerste is uit Dost, uit Den Hoorn, uit Oudeschild, uit Den Burg, enz., krijgt het eerst een beurt. Natuurlijk niet ieder een, want dan zouden we voor zang al leen aan drie middagen nog niet genoeg hebben. Maar alle dorpen zijn nog niet vertegenwoordigd. Tenslotte het vervoer per auto of auto bus. We geven de ouders in overweging zich persoonlijk met autobusdienst-on dernemers of taxi-verhuurders tijdig in rerbinding te stellen. Hoe meer passa giers hoe lager tarief. Vorige maal waren) eenige ondernemers ontstemd. Zij voelden zich door onze regeling gepasseerd. Om dergelijke onaangenaamheden te vermij den, bemoeien we ons nu met het auto vervoer maar niet. 19e ouders gelieven zich nu rechtsstreeks tot de vervoerders ot hun vertegenwoordigers te wenden. DEN HOORN n ONTWIKKELING EN ONTSPANNING. Ontwikkeling en ontspanning met dit doel voor oogen begaf de redacteur van. dit blad zich Zaterdag op weg naar Den Hoorn, oin, gevolg gevende aan de uit- noodiging van de Ons Huis-Commissie, in het Gebouw aldaar een causerie met films en stille beelden te houden. De belangstelling was deze avond verheugend groot een leege zetel was met moeite te vinden de aandacht, waarmee de cau seur (die geen zeurkous bleek te zijn) van 8—11 uur beluisterd werd, volkomen. Het programma, dat ernst aan scherts paarde en waarin tal van wetenswaardig-1 heden op genoegelijke en bevattelijke wijze werden opgedischt, viel zeer in de smaak. Bij wel 70 fraaie lichtbeelden verhaalde spr. over de strijd om het be staan in de dierenwereld (wapens, kleur, maskeering, vruchtbaarheid, enz.J, waar na de avond met een serie aantrekkelijke Texelsche films werd besloten. De heer Jb. Lap was zeker de tolk van alle aan wezigen, toen hij de heer G. Joh. Duin- ker voor hetgeen hij deze avond ten beste gaf, dankte. OOSTEREND. HELPT ELKANDER. Donderdag hield de N.H.Zusterkrinp Helpt Elkander de aangekondigde ver koopdag. De Kerkekamer zag er gezellij uit. De gemaakte kleedingstukken warei keurig uitgestald. Daartusschen prijktei nog tal van artikelen, door niet-leden voo het beoogde doel geschonken. Nauwe lijks had het openingsuur geslagen, o de kamer vulde zich met kijkers en koo pers. Het was er bij ©ogenblikken zo vol, dat er nauwelijks gelegenheid wa om bij de tafel te komen, waar een kop je thee met gebak kon worden verwerk De zusters hadden handen vol werk. Oo 's avonds was het er gezellig. Devereen ging had de voldoening, da,t bijna all artikelen zijn verkocht. Ze heeft eer va haar werk. Een bedrag van honderd-er vijftig gld. kon aan de Kerk worden a gestaan, ongetwijfeld een mooi resultaa waarvoor de Gemeente de Zusterkrin dankbaar zal zijn.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5