TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Jaarverslag TESO. z. Opening K.L.M-dienst op Texel. De werking van ABDIJSIROOP Is versterkt! Zaterdag 5 Maart 1938 HEEL TEXEL WEET HET UITBREIDING LAAGSPANNINGSNET. N.V. Tex. Electr. Mij. Het is een bekend feit, dat onze T.E.M. bij voortduring werkt aan de uitbreiding, van haar laagspanningsnet en wel op die» plaatsen, waar aanleg financieel verant woord blijkt te zijn. Waar noodig, worden transformators geplaatst. Binnen zeer korte tijd zal nu ook stroom geleverd, kunnen worden in de buurt Rio Grande* op Molenbuurt, langs een deel van de Wageningsche weg, op Z.-Haffel en op De Kamp. ZAAD-ONTSMETTING. In aansluiting op de annonce betref fende de gelegenheid tot het doen behan- delen van zaaigranen, verzoekt men ons nog op te nemen: Er wordt de aandacht op gevestigd, dat een zak niet meer dan een halve H.L. graan mag bevatten, daar het graan dooi, het weeken sterk uitzet (zak dus zoo hoog mogelijk dichtbinden). In de zak een kaartje doen, waarop vermeld staat, welk soort graan en de naam van de eigenaar. Het ligt in de bedoeling bij voldoende hoeveelheid, voorloopig iedere week te behandelen. In het jaarverslag, Woensdag door di recteur J. J. v.d. Vlies in de vergadering van aandeelhouders uitgebracht, worden o.a. gememoreerd het aftreden van de, heer J. A. G. Stompff, als directeur, de benoeming Van de heer J. J. v.d. Vlies,, het aftreden van techn.-comm. H. W. Bakker, het 30-j. bestaan van T.E.S.O., bij welke gelegenheid aan de heeren H. W. Bakker, P. Dros Az. en F. Zegel een passend geschenk werd overhandigd. Met waardcering wordt geschreven over de helaas overleden chef-machinist Pongers. Het vast personeel bleef ongewijzigd. De steenkolenrekening beliep 1 13473.62. In het pakhuis Oudeschild ligt 240 ton opgeslagen. De prijs liep op van f 12.60 tot 114.55 per ton. Over 1036 was de prijs tl 1.65. De rekening was daardoor 12841.65 hooger. De onderhoudskosten beliepen f7447.-. Hiervan voor de gebouwen f408, voor de Wagemaker f3886, voor de Marsdiep; f3153.—. De arbeidsloonen bedragen f28644; in 1936 f 27013.—. De onkosten beliepen f14900; in 1936 f6708; ditmaal werden de onkosten nietf van het reservefonds afgeboekt. Inbe grepen zijn o.a.: 17250 voor wegen en fietspaden f 1650 voor diverse contributies V.V.V. Mooi Texel, Jaarbeurs. Het vervoer omvatte: 134281 betalende passagiers (inbe grepen 2256 van Van der Schuyt.) 27340 scholieren. 3150 zieken. 3036 voor ziekenbezoek. 167807 dus in totaal. Het aantal auto's bedroeg: 4576 betalende. 364 ziekenauto's. 4940 dus in totaal. 4339 was dit in 1936. Voor verdere gegevens omtrent ver voer, vervoeropbrengsten enz., verwijzen we naar een vorig nr. Het verslag van de alg. vergadering vindt u in het 3e blaü. Illlllllllillllllllillllllilllll'illllllllllllllllltllllllllllllllllllllililllllllllllllllUllllllil mill* VAN ZON EN MAAN. llllil'fi"!""""'"!"!""!''!!"""""!''""""""""'"""""""""""""'!!!!!! MAAN ZON' Datum Op: Onder Op: Onder 6 Mrt. 7,57 23.25 6.38 17,46 M 7 8,31 1 6,35 17,48 D. 8 9,14 0,39 6.33 17 50 W 9 10.08 1,45 631 1751 D 10 11,12 2.42 6,29 17 53 V. 11 12 25 3 29 6,26 17 55 Z. 12 13.43 4.06 6,24 17,57 ■Woensdag 9 Maart. Eerste kwartier ||||||lllllll!lllllllllllllllillllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll|||||| IIIIIIIIIIH Mededeelingen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll ||||||lllllllllllllllllllllllll!llllllllll!lllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllll|||||| DIE BLONDE CHRISTL. Het verhaal van twee gelieven, Hans Brandtner, een vioolbouwer en Christl, die door een lage list van elkaar worden ge scheiden. Een roddelende buurvrouw weet namelijk vrouw Schroeder, de moeder van Christl te overtuigen, dat Hans niet de juiste partij voor haar dochter is; ze onder schept de brieven, die Hans aan zijn uit verkorene schrijft. Door een zonderlinge speling van het noodlot vraagt de leermeester van Hans, die hem als een vader had opgevoed, Christl ten huwelijk, waarin deze, na haar teleur stelling met Hans ze had immers niets meer van hem gehoord toestemde. Hans komt over om het huwelijk van zijn leer meester bij te wonen en ontdekt, met wie deze zal gaan trouwen. Een tragedie dus, die echter nogal luchtig wordt opgevat. Een aardige film, met vele mooie natuuropnamen uit de Alpen, vroo- lijke muziek, en zang van Julius Patzak. DE ZILVEREN KOGEL. Het stadje Chico, bestuurd door een blinde burgemeester met een zeer knappe dochter, wordt door een bende bandieten onveilig gemaakt. Als de burgemeester geen andere uitweg meer ziet, wordt Tom Tyler, een stevige, rondborstige cowboy, tot sheriff benoemd. Deze neemt dadelijk krachtige maatregelen, maar ook de ban dieten zijn niet van gisteren. Tom wordt zelfs in de val gelokt, maar na eenige sensationeele avonturen weet hij toch ein delijk de schurken te ontmaskeren en de dochter van de burgemeester voor zich te winnen Een spannende, onderhoudende film, welke, gelijk alle Wild West-films, het niet aan gevaarlijke avonturen ontbreekt DE MOTOR SLOEG TERUG. Toen de heer J-Reij de motor van een tractor zou aanslaan, werd hem een pols/ gebroken. Te Den Helder moest hij zich laten behandelen. Herstel zal wei eenige weken vorderen. T.B.C.-VRIJ-VEE. Maakt gebruik van de thans in gevoerde tu bercu I i n atiebe wij zen Ons wordt verzocht het volgende op te nemen: Door het bestuur van de vereeniging Texel tot bestrijding van de Tuberculose onder het rundvee en van andere veeziek ten zullen voortaan ..tuberculinatie-bewij- zen worden afgegeven van t.b.c.-vrije die ren, van welke bewijzen hier een model volgt: TUBERCUL1NATIE-BEW1JS. De ondergeteekenden verklaren, dat, blijkens onderzoek op tuber culose, verricht op: het rund met oormerk der Vereeni ging, nummerin het rech- ter-oor aangebracht, na de oog- indruppeling, geen reactie ver toonde. Het dier is wel(niet) afkomstig uit een t.b.c.-vrij-beslag. Texel,193 Namens het bestuur der Ver. Texel tot bestr. v.d. T.B.C. o.h. Rundvee, Voorzitter Secretaris Zij, die hun t.b.c.-vrije dieren voortaan markten, hetzij op Texel, hetzij qan de vaste wal, zullen verstandig doen, van deze certificaten gebruik te maken. Verwacht mag worden, dat bij overleg ging van een dergelijk bewijs, de ver koopprijs gunstig beïnvloed zal worden. Aan de achterzijde der bewijzen is het volgende afgedrukt: Alle vee van de bij de Vereeni ging Texel aangesloten veehou ders, wordt één keer per jaar on derzocht (oogreactie klinisch-onder- zoek). Ten behoeve van de bij de Ver eeniging aangesloten veehouders, worden door het bestuur van de Vereen., tuberculinatiebewijzen af gegeven van het niet-reageerend- vee. Indien bij het bovengenoemd on derzoek blijkt, dat het bedrijf niet t.b.c.-vrij is, wordt, vóórdat het tu- berculinatiebewijs wordt verstrekt, het dier nogmaals onderzocht. Het in de derde alinea bedoelde onder zoek komt voor rekening van de eige naar; de kosten bedragen f 1.50 per dier. De tuberculinatie-bewijzen zijn te ver krijgen bij de heer E. Noordijk; de kos ten bedragen, zooals aangegeven staat, f 0.50 per oewijs. ma Als het staat in de Texelsche Courant. Officieel kunnen we melden, dat de K. L.M. de dienst SchipholTexel v.v. op Maandag 16 AAei weer zal openen. Het ligt in de bedoeling, de luchtlijn op ons eiland te exploiteeren tot 1 Oct. Er zal gebruik worden gemaakt van de bekende Douglas (DC) 2 en Lockheed- toestellen. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd taak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel I De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thnns door een nieuwe toevoeging vnn den bekenden Apotheker Dumonl nóg sterker, nog sneller, nög krachtiger en nög doeltreflenc,crl Een lepel AKKER'S ABDIJS' ">OP werkt thans 2 x zoo snel cis vo .sn I Een ongeëvenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde priize-' rijn thans: 90 ct. F 1.50 F 2.40 F 4.20 3 d*gen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij ooitgezet gebruik voordeeliger! GEVAL VAN OPLICHTING. Een 28-jarige vroegere plaatsgenoot A. M. H., schilder en harmonicaspeler, is Dinsdag wegens oplichting tot eenl jaar gevangenis voorwaardelijk, met drie proefjaren en plaatsing in een landkolonie, veroordeeld. H. stond terecht ter zake van het feit, dat hij 13 Oct. 1937 zich op oneerlijke wijze had weten meester te maken van t20 ten nadeele van een bejaarde we duwe. H. kwam nogal vaak bij de oude weduwe op bezoek. Op een keer bracht! de vrouw het gesprek op een acte van de boedelscheiding uit de nalatenschap van haar man. Deze vrouw, de wed. Dek. ker-De Ridder, zeide, dat het met die. acte lang niet in orde was en de verdachte bood Welwillend aan. deze zaa'R eens aan een onderzoek te onderwerpen en daar over Mr. Prins uit Alkmaar te raadple gen. Maarom naar Alkmaar te kunnen komen was reisgeld noodig en derhalve vroeg verdachte aan de weduwe een tientje, welke som hem overhandigd werd. En inderdaad is verdachte toen naar Mr.. Prins gegaan en heeft hij gevraagd, hoe het met die acte zat. De advocaat consta-i teerde, dat er niets aan mankeerde en de zaak zou beëindigd zijn. Wat deed verdachte echter? Hij keerde naar het eiland terug en hing de weduwe een heet verhaal op: de acte zou n.l. niet in orde zijn en om haar nu voor elkaar te krijgen was f50.noodig. Het zou de weduwe echter geen f50.behoeven te kosten, want als ze verdachte nu maar een tientje gaf, zou hij daarvoor een bewijs van on vermogen koopen en dan kwam het wel in orde. Met dat al had verdachte al f20.— in de wacht gesleept en daarvoor had hij zich te verantwoorden. De heer Wiggers, die als reclasseerings- ambtenaar gehoord werd, achtte mede in verband met het advies van Dr. Earn- hoorn uit Heiloo, een koloniestrat het beste. De man is niet ten volle toereke ningsvatbaar eu een gevangenisstraf zou hem beslist niet beter maken. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat het hier niet alleen een zonderlinge man betrof, doch ook de/ weduwe in H. te veel vertrouwen had ge steld. De man heeft al zeven veroordee lingen achter de rug, maar in verband met zijn geestesgesteldheid eischte spr. voor dit geval een voorwaardelijke straf van een jaar met een proeftijd van drie jaar en bovendien met biezondere voorwaar den, n.l. het opzenden naar een of ander koloniehuis. De verdediger Mr. de Groot kon geheel meegaan met het requisitoir en achtte de eisch in overeenstemming met het ge pleegde feit. KERKNIEUWS. De heer W. Slort werd door liet Kies college van de Ned. Hcrv. Gemeente al hier als ouderling gekozen in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de lieer J. de Ruijter. ||||||llllllllltllllllllllllllllll!llllllllltllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllltllllllll|||||| llllllllllll SPORT OP TEXEL ||||||lHllllllllllllllllllltllllllllllll!llllllllllllllllllllllllltltllllllllllllllllllllllll|||||| S.V. TEXEL. In onze afd. 3e kl. A KNVB kan het een dag van beslissingen worden; het pro gramma vermeldt: Alkm. BoysHelder, Volewijckers -Zaandijk, Assendelft—Pur- mersteijn, APGS Hollandia, Succes-- Texel. Zoowel Alkm. Boys als Helder zouden, bij een eventueele misstap, in ernstig ge vaar komen, wat de eindtitel betrelt. Mogelijk, dat terreinvoordeel Alkmaar gunstig is, de Volewijckers geven we de beste kans tegen Zaandijk. Dat Assendelft verlie/en zal Van Purmersteij'n, nu het de punten meer noodig heeft dan de-bezoe kers, glelooven we niet- evenmin, datHoll. het zat bolwerken tegen APGS, maar wat zal Texel doen tegen Succes? Deze wed strijd kan voor ons zeer zeker als 'teen der moeilijkste gelden; vele vorige ont moetingen bevestigen dit. De wedstrijd tegen Helder echter heeft ons meer opti mistisch gestemd. Ook nu hebben we voldoende vertrouwen in ons elftal. We weten zeker, dat ze alles zullen beproe ven om ook deze wedstrijd tot een goed einde te brengen. We hopen, dat alle spe lers present zullen zijn, want we zijn nu goed op elkaar ingesteld, wat ook wel als een eerste voorwaarde mag gelden.. Dat onze spelers in gedachten zullen worden gevolgd door al onze getrouwen, zal hun tot nog grootere activiteit aan sporen en ook nu weer hojjen wc, dat voor een prettige verrassing wordt ge zorgd. Houdt vast tot de laatste minuut. NHVB 2 G. Ook voor Texel 2 wordt het een belangrijke dag, nu ze haar laat ste wedstrijd tegen Yex. Boys beslist moet winnen om een kansje te behouden. Daarom hadden we zeker venvacht, dat alle spelers van dit elftal, zich deze weck terdege zouden hebben voorbereid. Di' had beter kunnen zijn. Heeft de laatstel wedstrijd niet laten zien, dat, vooral a uy vallend, de geest van actief zijn en sne» reageeren ontbrak? Dit moet door trai nen verbeteren. We rekenen er op, dat Zondag hard zal worden gewerkt om deze wedstrijd tot een goed einde te bren gen. Nu is er nog een kansje Tracht dit te behouden. In deze afd. wordt nog gespeeld De CocksdorpHelder 4; Helder 5 Water vogels 2. E.: Onze kampioensploeg speelt eveneens haar laatste wedstrijd tegen H. R.C. 8. Laat het een goed besluit wor den, mannen van Nan. Eind goed, al goed. Training. Nogmaals vestigen we de aandacht op de trainingisaVond. Ook nu weer was de opkomst goed, maar toch misten we een zeker aantal en dit kan eigenlijk niet door de beugel. Er is met, veel moeite bereikt, dat we een uitsteken de oefenmeester kregen. Nu doorzetten. Hier kunnen alle spelers aan meedoen. Dus voortaan niet meer overslaan, we moeten zorgen, dat ons spel vooruitgaat en dat ons lichaam fit wo_dt en blijft, terwijl gezonde beweging in de buiten lucht, voor ieder gunstig zal werken. We vestigen er nog even de aandacht op, dat ook Donderdagavond geoefend kan worden; hiervan kan nog meer ge bruik gemaakt worden. Adspiranten. De afd. was weer goed present; ook onze „toekomst" zal op deze) wijze voortgaande, spoedig een verbete ring kunnen waarnemen. Dat moet ook, want als we soms nog op tour gaan, moet er wat gepresteerd kunnen worden. Blijft dus trouw oefenen, dan komt het wel in orde. Texel 1 vertrekt met de boot van elt uur, morgen. Texel 2 speelt om 2 uur. Texel 3 speelt om 12 uur. Succes gewenscht aan alle elftallen. D.D. S.V.C.-NIEUWS. Voor Zondag a.s. is voor de negende keer de wedstrijd tegen Helder 4 vastge steld. Moge de regen weer geen spelbre ker zijn. Vorige keer, toen met rust is gestaakt, stonden we met 31 voor. Laat het nu ook zoo wezen. Tracht nog een paar plaatsjes op de ranglijst te stijgen. Speelt goed open spel; vooral mag de midvoor onze linkervleugel niet vergeten. Verder wordt in onze afd. de derby aan Den Burg gespeeld, n.l. Texel 2 Tex. Boys. Dit zal wei"de moeite waard z,ijn om te zien. De jongens van het 1ste zorgen allen op tijd te zijn. Aanvang 2 uur. Opstelling S.V.C. P.Boon Jz M.Reuvers P.BoonMz. M.Zuidema H.Stolk C.v. Boven A.Stolk H.Nieboer C.Zuidema J.Reuvers Jb.Eelman Res.: Jb. Westdorp, Jn. Vlaming. Terreindienst: C.v.Boven, M.Zuidema, P.Boon Jz.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5