Geldt lie Ziiiosrzegslsunwet ook bsnoorden de afsiuitdijk Tweede kindermiddag AFDEEL1NG TEXEL H.B.G. Jaarvergadering in De Oranje boom. 1937 gat geen reden tot klagen. Een goed jaar voor de bollenkweekers. te venvachten. I. Donderdag hield de afd. Texel van het H.B.O., onder voorzitterschap van de heer S. J. Flens in de Oranjeboom haar alge- meene jaarvergadering. Er waren zeven tien leden aanwezig. Te half negen opende heer Flens de vergadering. Spr. wijdde eenige woorden aan het overlijden van de heer K. Ka lis Pz., wiens nagedachtenis bij de af- deeling in eere zal worden gehouden. De vorig jaar aan de leden gegeven wenk, voorzichtig te zijn met het vroeg verkoopen van bollen, heeft resultaatge geven. We hebben het afgeloopen jaar geen reden tot klagen gehad, aldus ging de voorz. verder. De prijzen liepen voort durend 'op; de Sions brachten in Sept( ruim f30 per kist op. De Golden Spur liep op tot f25. De groote maten Gele Crocus deden van f40—50 per H.L. Dit zijn mooie, loonende prijzen. Toen in het! voorjaar van 1937 bleek, dat dë hande* met Duitschland zich belangrijk uitbreid de, mocht met gegronde reden deze gang van zaken worden verwacht, al heeft na tuurlijk het zakken van de gulden en 't minder goede gewas groote invloed uitgeoefend op de prijzen. Bij een uitvoer van 42 millioen Kg. in 1933 was de op brengst 19 millioen gld. In 1937 was de uitvoer 43 mill. Kg. en de opbrengst 28 mill. gld. Dus bij een exportverhooging van een mill. Kg. een hoogere opbrengst van 9 mill, gld., ot van bijna 50 pet. Ook thans zou spr. willen zeggen :weest voorzichtig met de verkoop. Er wordt in Duitschland, het land, dat groote kwan- tums Dubb. v. Sion afneemt tegen beste prijzen verkocht, zoodat men zich hier over geen zorgen behoeft te maken, al moet er aan worden toegevoegd, dat de achteruitgang van de handel en de extra; toegestane 4 pet. vrije deviezen aan Duitschland de achterstand bij de Clea ring weer grooter maakt. Men mag bij een niet slechter worden der algcmeene wereldtoestanden verwachten, dat de bol lenkweekers een goed jaar tegemoet gaan. Veel wordt er onder de kweekers ge sproken, zoo ging de heer Flens voort, over de voorloopig vastgestelde korting op de nota's van 15 pet. voor narcissen Men weet, dat dit percentage niet noo- dig zal zijn, doch vraagt zich af, hoeveel dan wel. Uit zeer goede bron kan spr. meedeelen, dat er een paar weken gele den nog plm. 70.000 nota's bij de Sier teelt-Centrale behandeld moesten wor den om tot vaststelling van het percen tage te komen. Het vermoeden is, dat de aftrek tusschen de 4 en 5 pet. zal liggen voor narcissen. Dus een belangrijke ver betering, die plm. 10 pet. bedraagt. In verband met een besluit van de laatste vergadering, deelde spr. mede,, dat de vergadering van de afd. Texel van Bloembollencultuur het voorstel om gezamenlijk een veiling van narcissen ki lo-goed te organiseeren, heeft aanvaard, zoodat de besturen te zijner tijd hierop zullen terugkomen. UITBREIDING NARCISSEN-AREAAL: De vereen. De Narcis, vervolgde spr., heeft aan de Sierteelt-Centrale voorge steld het narcissen-areaal met 5 pet. uili te breiden. In deze kwestie is nog geen beslissing gevallen. De redactie van de „Hobaho" stelt echter in een hoofdaiti- kel voor om de 5 pet. uit .Engeland in te voeren met vermindering der monopolie heffing per Kg. Deze gedachte zal geeir enkele Texelsche kweeker kunnen onder schrijven. Wat de 5 pet. uitbreiding be treft, merkt de Hobaho op, dat dit J<omt op 750 ton narcissen. Dit is echter over de geheele oppervlakte berekend. Spr. rekende echter uit, dat het ook betee-i kende 35 bed per H.A. uitbreiding, d.h ruim genomen 15 H.L. per H.A. benoo- digd plantgoed. Is deze uitbreiding nu zoo groot, dat men daarvoor moet im porteeren Laat de Sierteelt Centrale een goed narcissengewas afwachten en dan kunnen we zonder import gemakkelijk die 5 pet. volplanten zonder bollen aan dq handel te onttrekken. Het groote bezwaar van invoeren is de gezondheidstoestand van de import, voor al wat aaltjesziek en grijze partijen be treft. Onze leuze moet zijn: Geen im port. NARCISSENKEURING. De droogkeu- ring der narcissen is door minder goede medewerking der kweekers niet meer uitvoerbaar. Dat valt zeer te betreuren. Niettemin hebben de heeren Limburg, Van Leeuwen en De Grave gelegenheid gehad de kweekers te wijzen op de fouten en hoe deze te verbeteren. Dit zal zijn uit werking niet missen. Ook in verband met de maatregelen, die door de regeering genomen worden en in de Bloembollen" ziektewet zijn vastgelegd, heeft de droog- keuring een heilzame werking gehad. Het schijnt, dat bij de toepassing der artikelen de wet is nog niet gepubliceerd zeer streng zal worden opgetreden tegen hen, die de culturen niet voldoende behartigen. De bedoeling is natuurlijk de gezondheid van onze culturen zoo hoog mogelijk op te voeren en als zoodanig moet de wet dan ook worden toegejuicht. H. lllllllllllllllllllllll'IIIIIIIIIIIIIIllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllDlIHII llllllllllll SPORT OP TEXEL ||||||ii:iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii|||||| Texel 1: J.Dukers H.Neijens J.Ran M.Vlaming N. de Graaf A.Huizinga C.Bakker D.Zuidewind P.Kikkert G.Wit vliet P.Neijens Res.J.Weijdt, A.Verheijen, J.BruinWz. Texel 2: B.Beumkes J. Kiljan W.Vlas J.Helsloot A.Verseput D.J.Blom A.v.Anraat J.D.Blom J.Bruin (O.s.) F. Kaczor H.Ran Res.: J.Dros, D.Huizinga Texel 3 ongewijzigd. Res.: Ab.Keijser, Joh.Kikkert. TEX. BOYS-NIEUWS. Morgen een zeer zware opgaat. Ons le op bezoek bij Texel 2. Voorspellin gen luiden: Texels laatste kans. Een wed strijd is het, waar de kans van Texel 2 van afhangt. We zullen alles op alles moe ten zetten, wil het een goede wedstrijd worden. Onze laatste wedstrijd speelden we 2 Jan. tegen S.V.C. De lange rustpe riode zou aan het spel afbreuk kunnen doen. Maar laten we hopen, dat ieder zich er van bewust is, dat deze wedstrijd ook voor ons van veel beteekenis is. Flup, Tex. Boys, houdt moed. Adsp. vrij. Tex. Boys 1Jac. Schrama C.Graaf M. Bakker Jn. Schrama Hz. Jn. v. Sambeek C.deVeij Th.v.Sambeek M. de Valk Ab. van Sam beek W.Ran, D.Witte Res.: W.Reij, N. v. Heerw., N.Witte. M. STIERENKEURING. De Prov. Comm. tot Invordering van de Rundveefokkerij zal Dinsdag 22 Mrt., 11.15 v.m., aan Den Burg een stieren keuring houden. De Centr. Keuring zal 22 April te Alkmaar plaatsvinden.a EEN WESPENNEST. Tooneelvereen. U.D.I. gat gisteren in Pen's Schouwburgzaal, welke geheel was gevuld een opvoering van „Een Wespen nest", een klucht in drie bedrijven, van J. v.d. Heiden en H. Bakker. Het stuk, een vroolijk en luchtig blij spel, verplaatst ons naar een dorpje op de Veluwe, in de villa 't Zwaluwnest, van de heer Verduin (1. Vlessing), waar zich in de zomer deze klucht afspeelt. Ver- duin, de nog jeugdige eigenaar van een fabriek voor het conserveeren van le vensmiddelen, ka« wegens drukte in zaken dit jaar niet op reis gaan, doch, niet wetende hoe zijn echtgenoote (mevr. G. Bakker-Zuidewmd) deze mededeeling zou opvatten vrouwen zijn dikwijls zoo onlogisch brengt hij haar in de waan, dat hij moeilijkheden met zaken heeft. Om nu toch wat geld te verdienen besluit zijn voortvarende vrouw die zomer pen siongasten te houden. Er worden nog meer „leugentjes om bestwil" verteld, die hun stempel op dit stuk drukken. Zoo vertelt b.v. Verduin's' vriend Nijhoff (S. de Waal), in een dolle bui aan een aardige jonge vrouw, dat hij Verduin heet en dan blijkt, dat deze dame Trude van Heel heet (mej. G. Diijt) ,en een der pensiongasten is. De coinedie moet nu worden voortgezet. Verduin is de vrijgezel Nijhoft geworden en Nijhoff de getrouwde Verduin. Later komen ook cle andere gasten: de „groothandelaar"' in aardappelen, Gerrit Koeman (A. de Wilt), die later een klein aardappelwin keltje blijkt te hebben, met zijn vrouw Kristien (mw. A. v.d. Meulen-Flens) en hun kroost, de 36-j. dochter Petronella (mw. J. Room-Wilkeshuis), de 15-j. Ali- da (mej. Annie Keijser) en de 18-j. Flip (P. Fehrmann). Petronella maakt*? de pseudo-Nijhoff het hof, en doet dit zoo radicaal, dat zijn vrouw uit jaloezie naar haar ouders vlucht. De psëudo-Verduin zoekt toenadering tot Trude, hetgeen na tuurlijk de aardappelfamilie veel stof tot roddelen geeft. Een getrouwde man, niet waar? Het lijkt wel, alsof we in een wespennest terecht zijn gekomen, inplaats van in een „Zwaluwennest". De toe stand wordt hoe langer hoe pijnlijker, maar dan volgt de ontknooping. De fa milie Koeman hevig verontwaardigd over het onrecht, Petronella aangedaan blaast de aftocht, en Trude van Heel, die de comedie reeds lang had doorzien, ver looft zich met Nijhoff, wiens vriende lijkheden haar lang niet onwelgevallig wa ren. Een stuk van een luchtig genre derhalve, zoo smakelijk geschreven, dat niemand zich afvraagt: „Wat zit er nu eigenlijk! in?" En juist dat is de verdienste van dit komische spel. De overige rollen werden vertolkt door Jannie Breen, dienstmaagd; H. Room, tuinman en J. Dekker, veldwachter. We komen op deze avond in volgend nummer terug. Er werd zeer verdienste lijk gespeeld. Rolverdeeling, rolvastheid, tooneelverzorging uitstekend. Het pu bliek toonde zijn dankbaarheid door war me bijvalsbetuiging. Aan het slot mocht mevr. Room van iemand, die onbekend wilde blijven, bloemen in ontvangst ne men. INGEKOMEN PERSONEN. Te De Koog, Jelle Groenhof, Herv., van Stavoren, a.b. Hollandia. Koogerstr. 44, Riepke Beukema, Herv., van Bierutn, Spijk. H 21, Corn. Zandee, Herv. van As sendelft 1198. 'GOEDE REIS EN WERK. Weer zijn twee plaatsgenooten, de hee ren Jb. en Theo Graaf Cz., naar Zuid- Afrika afgereisd om te trachten daar aan de slag te komen. Met het „Texelaartje", dat hen ook daar op de hoogte zal hou den van ai wat er leeft en streeft op Texels bodem, vergezellen hen onze en veler andere Texelaars beste wenschen UITSLAG AANBESTEDING. Onderhands werd aanbesteed de bouw van een woonhuis voor de heer Dick Keij ser aan de Waalderweg. Gegund, behoudens goedkeuring door B. en W. (uitweg) aan: metselaar W.J. Boon, timmerman G.K.Zoetelief, schil der P.Boon, electricien J.Reij en lood gieter P.Oele. Uitbreiding van de woning van de heer C.Keijser Sz. werd opgedragen aan metse laar I.Voigt, timmerman G.K.Zoetelief en electricien-loodgieter J.Reij. VERTROKKEN PERSONEN. Van De C. 22, Adr. Barhorst, Math. M. de Maesschalck en Joh. C. Bar horst, R.K., naar Anna-Paulowna, Kleine Sluis. Van Vischmarkt 7, Theodoor Graat, R.K., naar Johannesburg, Z.-Afrika. Van Hollewalsweg, Jac. Graaf, R.K., naar Johannesburg, Z.-Afrika. - Van Wittekruisweg, Joh. de Brinn met echtgenoote en twee kinderen, naar N. O. Indië. Seizoen 1937-1938 Zaterdag 5 Maart in PEN's zaal aanvang 2,15 uur. Georganiseerd door de Texelsche Courant voor abonné's en huis- genooten Wij verzoeken de bezoekers op tijd aan wezig te willen zijn. Zaalopening kwart voor twee. AAN DE ZAAL GEEN KAARTEN ver krijgbaar; m de vroege morgen misschien, nog enkele in de Boekhandel. 'ROOKWEDSTRIJD. Door de N.V. Tabaksfabriek Fr. Liet- tinck, Groningen, wordt Donderdag 10 Maart in hotel Texel een rookwedstrijd gehouden; op Vrijdag 11 Maart in het Stoombootskoffiehuis te Oudeschild. Dat belooft voor de mannen een gezel lige en amusante avond te worden. Daari zullen heel wat rookers op afkomen! Wanneer er nu maar voor een voldoend aantal „controleurs" wordt gezorgd. Daaraan ontbrak bij een vroeger (door andere firma) georganiseerde wedstrijd veel en dat de mogelijkheid van „smok kelen" (bijvullen, opnieuw aansteken enz.) de animo doet verflauwen, spreekt van zelf. De Kamer-Commissie zegt va wel. Naar aanleiding van de mededeeling van minister Van Buuren aan de Tweede1 Ka mer, dat wier- en andere visschers be noorden de afsluitdijk niet onder de Zui- derzeesteunwet vallen, heeft de comin.s- sie uit de Tweede Kamer, die deze kwes tie in onderzoek had, thans verslag uitge-1 bracht. Zij handhaaft hierin haar meening1 dat de visschers benoorden de afsluitdijk? onder de werkingsfeer der Zuiderzee- steunwet gebracht dienen te worden. De mededeeling van de minister, dat hij de aandacht van het departement, waaronder de visscherij belangen behooren, op de be langen van deze visschers heeft geves-r tigd, noemt de Kamercommissie onvol doende en hoogst onbevredigend. De ar gumenten, die de minister voor zijn af wijzend standpunt aanvoert, acht de com missie min of meer gezocht. Haars inziens ligt het zeker niet voor de hand, gelijk de minister meent, dat de afsluitdijk de grens van de Zuiderzee is, omdat de Zuiderzeesteunwet geen definitie geeft. In de vet wordt de visscherij in de Zui derzee gesteld tegenover die ter Noordzee. De commissie stelt dan ook in haar con clusie de Kamer opnieuw voor. de regee- ring uit te noodigen de steunwet op ge noemde visschers toe te passen. We zijn nu weer even ver als Maart 1937 toen de Kamercommissie, opgrond harer onderzoek, een gelijke conclusie heeft genomen. Laten we hopen, dat mi nister Van Buuren eindelijk eens de oogen open zullen gaan. PRINSES BEATRIX zal omstreeks begin Mei te Den Haag worden gedoopt. HANDWERKEN. Dinsdagavond houdt mej. L.Piet in de Landbouwschool een lezing over Hand werken (zie adv.) SCHAKEN. De schaakwedstrijd, welke S.I.V. mor gen in De Zwaan tegen Schaakmat speelt, vangt om één uur aan. TEGEN LUCHTGEVAAR De heeren Goënga en De Bliek, resp. gemeente-veldwachter en brig.-rijksveld- wacht volgden deze week voor het laatst te Den Helder de cursus-instructeur vood de luchtbeschermingsdienst (gasmaskers) Zij kunnen de burgerij op dit punt thans volledig van voorlichting dienen. WAAL-EN-BURG. GEDENKSTEEN J. EELMAN. Vanmiddag zal de gedenksteen, in het watergemaal aangebracht ter herinnering aan de heer J.Eelman, oud-dijkgraaf, in tegenwoordigheid van het bestuur worden onthuld en aan de heer Eelman opgedra gen. DE COCKSDORP KINDERFEEST - TEX. COURANT. De heer T. Reuvers deelt mee, dat de autobussen om half twee van De Cocks- dorp gaan: één via M.Eierland en Oos terend; één via C.Stoepker Z.Eierl. naar Den Burg. ALLEEN wie een toegangsbewijs voor de zaal hebben, kunnen voor de Kinder middag worden meegenomen. OOSTEREND. GOED WERK. Door de Dertig Polders is een ge deelte van de Oosterenderweg verbreed, n.l. bij Molenhoeve. Hierdoor is de uit weg van de Bargerweg veel verbeterd. Deze verbreeding was mogelijk door af braak boerderij Kooiman. Voor beter uit zicht zullen ook de boomen worden op- gesnoeid. „NIEUW LEVEN". Maandag j.l. hield de Gemengde Zang- vei een. Nieuw Leven, haar jaarvergade ring. Deze was wel zeer belangrijk en wei om de volgende redenen: Er zou n.l. beslist worden over het al ot niet voort bestaan van de vereen. Gebrek aan hee renkrachten en een dreigend kastekort zijn hiervan de oorzaken. Het zou jam mer zijn, wanneer deze vereen., die nu al 20 jaar bestaat, gedoemd is ten gronde te gaan. Bestuur en leden waren daarom) van meening, dat men eerst nog zal. trachten, nieuwe heerenleden te werven. Blijkt het, dat er geen animo voor be staat, dan zal met enkele weken tot ont binding worden overgegaan. Wat net fi- nancieele deel betreft, zal men probeeren donateurs te krijgen. Ook andere bijdra gen, zoowel groote als kleine, tot het in stand houden van de vereen., worden gaarne in ontvangst genomen. We hopen daarom, dat u de dames, die voor dit doel komen, niet teleur zult stellen. Hee ren van Oosterend en omstreken, talmt niet langer, maar komt a.s. Maandag met uw vrienden op de repetitie. Van "jullie hangt het nu af, ot de vereen, zal blijven voortbestaan. Zeg het niet met woorden, „Wat jammer, dat de vereen, weggaat", maar toont uw belangstelling door de daad. Van de daad moet het komen. De Bilt voorspelt: een droge Maart en een natte Mei. in Z.-Californië hebben wolkbreu ken 144 dooden geëischt; 25000 perso nen werden dakloos; ruim 100 personen worden vermist. ||||||;iiiiiiiiiiiiiii:!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiii|||||| llllllllllll UIT DE KINDERWERELD. |l||||<llllllllllllllllllllllllllllllli:iNIIIIIIII!lllllllll|!lll||||l||||!l!|||||||||||||,||||||n Onderwijzer: Jantje, hoe spel je rails jantje: R—e—e—I—s. Onderwijzer: Dat is niet goed, Jan. Het moet zijn: rai—is. Jantje: Maar LI vroeg toch, hoe IK het spelde, meester. Moeder, tot Pietje, die van een kin derpartijtje teruggekomen is: Ik hoop maar, dat jij je netjes ge dragen hebt, Piet en niet om koekjes ge vraagd hebt. Dat hoefde ook heelemaal niet, want de koekjes stonden dicht bij me, moe. V Maar Gerard, wat zeg je daar voor leelijke woorden. Ach, moe, ik leer zus alleen maar, welke woorden ze niet zeggen mag.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6