VOOR DE DAMES Belangrijk Nieuws s m LEZING OVER HANDWERKEN. door mej. L. PIET. In vorig nummer verwezen we naar een advertentie, waarin een lezing van mej. L. Piet over Handwerken werd aange kondigd. De in adv. genoemde datum- bleek op een misverstand te berusten, zooals de leden van de Vereen, van "Boe rinnen" en andere plattelandsvrouwen door welke mej. Piet was uitgenoodigdi per circulaire reeds is meegedeeld. De lezing is bepaald op DONDERDAG 10 Maart en "wordt gehouden in de Land bouwschool, aanvang 8 uur. Ook niet-Ie- den zijn welkom. FILM. Is het wel noodig paardensport-vrien den op te wekken, toch vooral aanwezig te zijn, wanneer in hotel Texel de film van de Federatie van Landelijke Rijver' eenigingen wordt vertoond, Vrijdag a.s. De film Iaat het gebruik van het paard in de vier jaargetijden zien, zoowel op het bedrijf als bij de beoefening van dd ruitersport. Ze neemt ons in haar vijf ac- ten mee door het gansche land en geeft een verrassend goed beeld van hetgeen in ons land op het gebied van de lande lijke ruitersport wordt gepresteerd en alsnog te bereiken is. Ter inleiding en toelichting zal de heer W. Slob, seer. Fed. van L.R. een korte toespraak houden, waarin hij doel en stre ven van onze mooie ruitersport zal uit eenzetten. (zie adv.) TEXEL TER JAARBEURS. Wanneer volgende week de Jaarbeurs haar poorten opent, zal de bezoeker ook V.V.V. Mooi Texel daar weer met haar stand aantreffen. Niet met de Texel-maquette, zooals reeds werd verwacht. Daar is voor dej vaste Jaarbeursbezoekers (zeker wel 80 pet. van het totaal) toch het nieuwtje al af. Bovendien zou ze ditmaal in verhou ding tot de beschikbare ruimte, teveel' plaats gevorderd hebben. De Vereeniging is een stand toegewe zen op de begane grond; stand rm 197. Ze beschikt daar over een oppervlakte van 2'/o bij 41/2 M. en heeft gemeenid die niet beter te kunnen benutten, dan doon het plaatsen van een paar diorama's met vogels met op de achtergrond een paan foto's van opvallend groote afmetingen, vervaardigd in opdracht van T.E.S.O. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat het ook nu T.E.S.O., is, welke de Vereen, voor een goed deel in staat stelt op zulk een grootscheepsche wijze propaganda te maken. GUNSTIGE VOORUITZICHTEN. Het verheugt ons, te kunnen meedee- len, dat, volgens opgaaf van de admini strateur van Mooi Texel, de aanvragen betreffende het huren van gemeubileerde huizen al vrij talrijk zijn. Ook van clubs, die ons eiland als vacantie-oord meenen te moeten kiezen, kwamen nogal wat) brieven in. Mogen dit voorteekenen zijn van een druk zomerseizoen. FOLDERS IN 'T ENGELSCH. Met het doel in Engeland belangstelling voor ons eiland te wekken en speciaal om het bezoek tijdens de broedtijd van onze vogels te bevorderen, worden dit voorjaar aan de andere kant van de Noordzee op groote schaal folders ver spreid in de Engelsche taal. WIELRENNEN. De 5e trainingsrit werd Zondag, be gunstigd door mooi voorjaarsweer, ver reden. Ditmaal ging het over 7 ronden, van 113/4 K.M., dus 82Vi K.M., n.I. Den Burg Hoornderweg P.H.polder de Schans Hoogeberg Den Burg. In de 3e ronde kreeg P. Slikker een lekke band, even later C. Maas, terwijl halfweg: de 4e ronde ook J. Slikker hetzelfde Tot onderging. Gelukkig kwam er verder geen pech meer. P. Slikker had toen de leiding, doch had maar een kleine voorsprong op J. Slikker; bij het begin dier 5e ronde had J. zijn broer danook ingehaald. C. Maas had toen reeds een flinke achterstand, daar hij het tempo niet kon volhouden. De strijd werd tenslotte in de sprint uit gevochten, tusschen J. en P. Slikker, waar in P. iets sneller was. De eindstand was: 1. P. Slikker in 2 uur 42 min., gemidd. snelheid 30.5 K.M. 2. J.Slikker op anderhalve lengte. 3. C. Maas opgegeven. Dick Lemstra was ook nu niet aanwe zig. C.Maas zal zich met meer animo in de strijd moeten werpen en niet zoo gauw moeten opgeven. De laatste twee zullen veel meer moeten trainen, als ze de Gebr. Slikker nog eens willen verslaan, daar dezen nu wel twee klassen sterker zijn. De vierde rit werd laatst gewonneni door J. Slikker; deze ging over 92 K.M. De stand na 5 ritten is: 1. J. Slikker; 141/2 punt. 2. P. Slikker: 13 punten. 3. C. Maas: 8V2 punt. 4. D. Lemstra: 2 punten. De 6e rit is een eigen krachtrace over 30 K.M. P. TEXELSCHE ZWEMVEREEN1GING. Men schrijft ons: Brrrzal de lezer(es) zeggen: Houd op over zwemmen Het kan me nog niet bekoren, hoor. En het is waar. De temperatuur van weer en water is nog niet van die aard, dat men er zich met genoegen in waagt. Maar tochhet bestuur is al weer druk; in de weer om voor het a.s. seizoen alles in orde te hebben en hoopt danook, dat deze zomer eens niet met een tekort be hoeft te worden gewerkt. Vorig jaar was dit bedrag nog goed f60. Hoe dat te voorkomen? In de eerste plaats door het toetreden van vele leden en adsp.-leden. Ieder, die reeds lid was en profiteerde van de heerlijke gelegen heid aan de Schans, om de zwemsport te beoefenen en te Ieeren, zal ook dit jaar zijn lidmaatschap wel bestendigen. Daar twijfelt het bestuur niet aan. Doch wil er weer wat goeds gedaan worden^ dan dient er behoorlijk geld in het Iaadje/ te komen. Om tot dit doel te geraken, doet het bestuur een beroep op allen, die met onze zwemvereeniging sympathiseeren, doch vooral op de ouders van de kinderen, die in de vacantie soms de heele dag aan de< Schans doorbrengen, steeds onder be hoorlijk toezicht van de badmeester. Door' als DONATEUR toe te treden kunnen zij er toe meewerken, dat die gelegenheid blijft voortbestaan. Binnenkort zal met de contributiekaar- ten worden rondgegaan; daarbij zal te vens een verzoek om als donateur toe te treden, tot u worden gericht. Denkt eensi goed over deze vraag na, opdat u dan) een gunstig antwoord gereed hebt. U be vordert de gezondheid van uw kinderen (ot van die oer anderen). Er moet wa.t gedaan worden voor de heerlijke, gezon de zwemsport. Het is beschamend, dat nog zoo weinigen op ons eiland de zwem kunst meester zijn. Neemt de gelegenheid te baat. Laat uw kinderen zwemmen Iee ren onder goede leiding. Toont uw be langstelling door eens met hen mee te gaan, maar vooral door toe te treden als DONATEUR VAN DE TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. 'T IS GEEN MAN „ROOKWEDSTRIJD". Reeds in overoude tijden, Toen het dierenrijk nog sprak. Was het man'lijk deel der schepping Al verzot op de tabak. En wij kunnen ons nog heugen, Hoe de lange Gouwenaar Statig in de standaard prijkte Drie, vier, vijf, zes naast elkaar,. Ot wij lazen in extase Hoe er vrede werd gesticht, Door een vredespijp te rooken Tusschen bruin- en bleekgezicht. En nog altijd brengt het rooken Stemming en gezelligheid, Hoeveel spreuken en gezegden Zijn aan 't rooken niet gewijd? 't Hoeft ons dus niet te verwond'ren, Dat thans als een soort van sport, 't Rooken van een geurig pijpje Hier en daar beoefend wordt. Deze week staat er ons eiland In het teeken van de pijp. En dit is de reden, lezer, Dat ik naar mijn dichtpen grijp. 'k Wensch de achtb're heeren dampers In dit Lieftinck Rooktournooi, Zonder onderscheid succes toe Zoo een wedstrijd vind ik mooi. Ziet ze zoetjes, zachtjes zuigen, Wolkjes kring'len steil omhoog, En zij houden, angstig trekkend, Stil elkander in het oog. Texelaars, toont straks uw trekkunst, Als het dampersuurtje slaat. Dat, hoewel het wordt gehouden, Nochtans gansch in rook vergaat. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) OUDESCHILD. VISSCHER1J. Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 4 Maart: 910 Kg. wulken 20 ct. Maart: 861 Kg. wulken 20 ct. 7 Maart: 1120 Kg. wulken 18 ct.53 Kg. garnalen 24 ct. DEN HOORN. LEZING DS. G. MOEN. De aangekondigde lezing van Ds. Moen in Ons Huis over de Reorganisatie der* N.H. Kerk is een week uitgesteld en nu bepaald op Woensdag 16 Maart, 's avonds halt acht. CAUSERIE DOKTER VELLENGA. Op uitnoodiging van de Comm. voor de Ontwikkelingsavonden zal Zaterdag; 12 Maart in Ons Huis c, .-eden Dokted Vellenga en wel met een causerie over Oost-lndië, in het biezonder over Borneo. Dat wordt weer een interessante avond, temeer, daar ter toelichting een reeksi met zorg gekozen lichtbeelden wordt ver toond. Aanvang 7.30 uur. BOSCH-EN-HEI-MIJMERIJ. Uit Sanatorium Bosch-en Heide te Laren, waar onze Rijmelaar eenige tijd moet vertoeven, ont vingen we dit Rijmelarijtje. Het is hier een wereldje, zoo in het klein, Waar rangen en standen geen scheids muren zijn. Je leeft hier eenvoudig, tezamen als vrinden, Die 't allen heel goed met elkaar kunnen vinden. En dan de verzorgingdie is opperbest, De leidster van 't huis doet gestadig haar Om waar het maar kan de patiënten te helpen. Zij is onze moeder en wij zijn haar welpen. Natuurlijk, je bent niet bij moeder-de- vrouw, En dat geeft je stemming bij tijden een knauw. Maar ja, beste lezer, dat zijn van die dingen, Die je maar zoo moog'Iijk terug dient te dringen. De hoofdzaak is toch, dat je aansterkt en groeit. En daar is nu eenmaal geduld mee gemoeid. Dus laten we moedig dit pakje maar dragen En hopen op komende betere dagen Hier stop ik, mijn lezer, deez' rijmelarij. De hart'lijkste groeten van uit Bosch en Hei. Zoo moog'Iijk zal ik, om de smart te verbannen Probeeren mijn lier nog eens weder te spannen. HUIB DE RIJMELAAR. „Bosch en Hei, Lentemaand 1938. in het volgend nummer. EIERLAND. PRAATAVOND MET IR. LIENESCH. De zaal van het Vliegveldrestarant was geheel gevuld, toen Ir. Lienesch, rijks- landbouwconsulent te Schagen, daar op uitnoodiging van de afd. Eierland den Holl. Mij. van Landbouw, Donderdag een praatavond hield. Spr. werd ingeleid door voorz. R. W. Stoepker, die in het biezonder de spreke? hartelijk verwelkomde, die nu al voor de vijfde maal hier een spreekbeurt vervul len zou. Ir. Lienesch ving aan met te verzeke ren, dat hij steeds met genoegen op ons eiland komt spreken, daar de vergaderin gen hier zich steeds door gezelligheid en- gemoedelijkheid kenmerken. Om een be paald onderwerp was niet gevraagd. Uit 't volgende kan echter blijken, dat ook deze avond weer een alleszins leerzame was. Eerst gaf spr. een overzicht van de proefvelduitslagen in Noord-Holland. Ze betreffen nieuwe rassen. WINTERTARWE. Goede resultaten gaven: Jonquois, Benoits 40, Vilmorin 27 en 29, Mendeltarwe was iets gemengd kleurig, Juliana is nog steeds een zeer: goede soort, hoewel niet geheel winter- vast. Als Zomertarwe verdienen de aan dacht: Blanca, Carma, Van Hoek en Mansholt - witte. Deze laatste heeft een iets te witte kleur. Als nieuwste trokken Heine's Germania en Roemker vroege Dikkop de aandacht. GERST. Isaria is zeer aanbevelens waardig. Abed Archer is ook goed, doch niet beter dan Kenia. Saxonia wordt voor al op zandgrond aanbevolen. Als zeen nieuw werden genoemd Georgine en Comptesse. HAVER. Early Miller is dit jaar niet meegevallen. Flamingsgold deed het goed en een paar nieuwe als Heine's Silber en Lemke's Baldur vielen op door een zeer hooge opbrengst. Men moet echter met proefvelduitslagen altijd een beetje voor zichtig zijn. Adelaar is een best ras, dat in de praktijk reeds vaste voet heeft ge kregen. Naast een hooge opbrengst geeft dit ras een hooge bedrijfszekerheid. Dit laatste is van meer belang dan een top prestatie in een of ander gunstig jaar. Een gehouden enquête aangaande de de teelt op gescheurd grasland wees uit, dat zomergerst niet geschikt geacht moet worden; ook tarwe is niet aan te beve len. Hierna werd een korte pauze gehouden, waarna gelegenheid tot vragen stellen. Op een vraag van de heer Meindertsma deelt spr. mee, dat de uitslagen van kleine veldjes zijn en niet van praktijkvelden. De heer De Waard vraagt of Juliana ook voor zandgrond beter is dan Wilhel- mina. Spr. meent van wel. De Waard zegt tot andere ervaring te zijn gekomen^ Spreker meent, dat bij dergelijke verge lijkende proeven vaak de fout wordt ge maakt, dat men beide rassen onder ge lijke omstandigheden gaat telen. Ieder ras heeft echter weer andere eischen. Toen men de Fransche rassen gelijk be handelde als de andere, kreeg men nooil een noemenswaard hoogere opbrengst. De Fransche rassen moet dik gezaaid worden en vragen veel stikstof. Ook Juliana moet meer stikstof hebben dan Wilhehnina. Op zandgrond zonder onkruid zal Juliana het zeker winnen, Wilhehnina houdt het on kruid er beter onder. Hoe en op welke gewassen kan men kalkstikstot gebruiken voor onkruidbe- strijding? Op alle gewassen met een steile bladstand, dus op alle granen. 200 300 Kg. Uitstrooien op dauwnat gewas. Men vrage voor dit doel ongeoliede kalk- stikstof. Kan ook me't stoffijrie kainiet. Hierna behandelt spr. de structuur van de grond naar aanleiding van de bevindin gen vooral van de Duitscher Goerbing, die als officier in de wereldoorlog zich aan het grondonderzoek ging wijden, en tot de ontdekking kwam, dat vele kwa« len werden veroorzaakt door een ver keerde structuur. Wij onderzoeken mecha nische en scheikundige samenstelling. Het blijkt echter, dat men de andere factoren niet mag verwaarloozen. Hierna zette spr. uiteen, wat een goede structuur is en hoe die kan worden verkregen. Een diepe ontwatering is van veel belang, alsmede} voldoende humus. Bij een voldoende ont watering wortelen vele van onze gewas sen zelfs tot 11/2 M. diep. Voor het be houden van de goede structuur raadt spr. aan niet dieper te ploegen dan noodig is, Is de ondergrond te hard dan woelen. Is de ondergrond eenmaal voldoende los, dan zal bij goede ontwatering deze zeer lang goed blijven. De grond moet ook voldoende kalk bevatten, doch men moet' er vooral aan denken, dat de aanwending van de meststof van meer belang is dan men wel denkt. Kalken over nat land heeft zeer weinig resultaat. Zaaien over de stoppel en daarna goed inwerken is de beste methode. Grond met een slechtq structuur blijft langer nat dan die met een goede. Toch hebben proeven bewe zen, dat een kub. M. grond van een goede structuur veel meer water bevatte dan die: bij een slechter structuur. Land, dat in de winter nat ligt, zal in de zomer het eerst verdrogen. Vooral op weiland is dit laat ste van toepassing. Hiermede is spr. aan het einde van zijn rede gekomen en wordt weer ^gelegenheid gegeven voor vragen en opmerkingen. De heer P. Dros zegt niet veel bezwaar te zien in diep ploegen, daar men in Eier land toch veel dieper ploegt ((an vroeger en er nooit nadeel van ondervonden wordt. De heer Lienesch antwoordt, dat hier meer een geleidelijke verdieping van de bouwvoor heeft plaats gevonden en dat een daarmee gepaard gaande diepere ontwatering niet die nadeelen geeft. Ook het hooge kalkgehalte zal "hier van in-t vloed zijn. Al is er echter ^een nadeel,; toch is spr. van voordeel met overtuigd. Hij zou gaarne een proef in die richting willen nemen. De vergadering is het in deze niet met spr. eens en wil liever diep ploegen. Dhr C. J. Geense vraagt naar sprekers meening aangaande het gebruik van samengestelde meststoffen. Spr. antwoordt, dat ieder het voordeel hiervan; moet bepalen, wanneer wij de voedings' stoffen rekenen zijn ze te duur. De be sparing op transport en zaaien moet de doorslag geven. Wij moeten er ook reke ning mee houden, dat we soms nuttige ballaststoffen in de samengestelde mis sen. Het voordeel van de enkelvoudige kunstmest is ongeveer f10.per H.A. Het groote aantal samengestelde mest stoffen noemt spr. ook een bezwaar. Thans zijn er een vijftig en als het zoo blijft doorgaan, zijn er binnen een jaar vijf honderd. De voorz. dankt spr. voor zijn zeer leerzame en onderhoudende rede en spreekt de wensch uit, hem hier een vol gend jaar weer te mogen zien. Met dank aan allen voor hun belangstelling wordt de vergadering hierna gesloten. P„ y as®®®®®®®® Eg Verzamel uw uitknipsels in ons Eg fl plakboek, groot 24 bij 32 cM.; in ffi Eg stevig omslag160 blz.; met alfa- EB Eg bet Prijs voor abonné's slechts ES ffl 35 ct. Franco per post zenden Eg EE we na ontvangst van 50 ct. (weegt gj Eg plm. 1/2 K.G.) EB ffl SB lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiim llllllllllll RIJMELARIJTJE. Illllllllul lllil|lllllltlUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!l!l!IUI!!lllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIII!llllll|||||! best g

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2