I *1 Narcisvlieg. 1 O, dat is zoo gro 'te plaag I =1 Maak ze dood Bestrijd ze i Kweekers zonder vlieggevaar" g Volg ze na. Benijd ze. i 19 mm mui min Neemt de hartvormige cachets, genaamd „Mijnhardtjes", bij Hoofdpijn Kiespijn, enz. In vijf minuten tijd bent U de pijnen kwijt. 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 10 ct. Bij apothekers en Drogisten. IN EBEN HAEZER. We herinneren nog even aan de gezel lige avond in Eben Haëzer. (zie adv.) ZOMERPRACHT. We maken de dames opmerkzaam op ons Mode-album Zomerpracht: 327 mo dellen voor dames- en kinderkleeding. Prijs 60 ct. ZAKENNIEUWS. Naar we vernemen, gaat de heer K. Smidt Sz., Wilhelminalaan, per 1 April zijn schildersbedrijf verplaatsen naar de Waalderstraat en wel in het perceel, waar in de zadelmakerij van de heer J. Bak ker Cz. gevestigd was. De aan de woning grenzende winkel zal als werkplaats wor den ingericht. UITSLAG AANBESTEDING. Maandag werd voor rekening van fa. Smit en Co., Waalderstraat, de bouw aanbesteed van een nieuwe smederij, welke zal worden opgetrokken op de plaats, waar zich thans de oude bevindt. Het werk werd gegund aan L. Bruin en Zn., metselaars, P. v. 't Hoog, timmer man en S. Smidt, schilder. BIJBEL EN SPIRITISME. Het Gebouw voor Chr. Belangen in de Julianastraat, was Vrijdagavond bij kans geheel gevuld, toen Ds. E. Visser er een lezing hield over: „De Bijbei' en liet Spiritisme". Ds. opent met te laten zin gen Ps. 52:2, leest vervolgens uTc Matth. 5 vers 116 en gaat daarna voor in gebed. Ds. Visser heet in zijn openingswoord allen van harte welkom en spreekt de wensch uit, dat door de aanwezigen het: onderwerp „Bijbel en 'Spiritisme" niet uit het oog zal worden verloren. Van zoo weinig belang is, het, hoe wij per soonlijk over allerlei dingen denken. Ge wichtiger is het, zich af te vragien, hoe Spiritisme en Bijbel zich tot elkander ver houden, aldus Ds. Vooraf dienen echter twee vragen te worden beantwoord: le. Wat is spiritisme? Ds. geeft op deze vraag het antwoord, dat spiritisten zelf geven, omdat hij uit eigen ervaring hier-, over geen inlichtingen geven kan. Hod groote verschillen er onder spiritisten one derling ook zijn, allen stemmen zij over een in de overtuiging, dat de ziel der afge storvenen voortleeft en zich in stoffelijke; gedaante aan de levenden kan openbaren. Door talrijke verscjhijnselen wordt dit aangetoond. Het S. kent aan de menscll toe: de ziel, het lichaam en het astrale, lichaam. Op de seances, waarbij geesten zich door middel van een medium kunnen) openbaren, worden wel nu en dan op bouwende mededeelingen verkregen, maar ernstige spiritisten geven toe, dat de me dedeelingen in het algemeen niet van groot belang zijn. Ook directe openba ringen vanuit de wereld der geesten, zonder medium, komen voor. Van een en ander worden enkele voorbeelden verteld. 2e. Wat is de Bijbel? Dat is een boek, bestaande uit vele geschriften uft ver-, schillende tijden van verschillende schrij vers, die toch samen een eenheid vormen. Want het geloof in God en de werking van Gods geest heeft deze Bijbelschrij vers gevormd tot „heilige menschen Gods, van de Heilige Geest gedreven zijnde" (II Petri 1:21). Spreker getuigt van zj'n liefde voor en van zijn geloof in de bij bel en verklaart, dat in zijn omgang met Gods Woord hem ook een antwoord is gegeven ten opzichte van het spiritisme* Wat zegt nu het spiritisme over de Bij bel en zijn inhoud? Van allerlei kunnen we hierover uit de mond van spiritisten vernemen. Velen hebben groote eerbied voor de Heilige Schrift. Het reglement van de Bond van Spiritualisten „Geest is Leven", schrijft zelfs voor, dat alle vergaderingen en seances dienen aan te vangen met gebed en schriftlezing. Ande ren beschouwen de Bijbel echter als pro- pagiandaboek voor het spiritisme en vinden van Genesis tot Openbaringen rtiet anders dan spiritistische en occulte verschijnselen vermeld, die ze bijna allen geheel verklaren kunnen. Ziij, die dit mee- nen, dienen te overwegen, dat de Bijbel ons steeds Gods Openbaringen en Gods werken in de wereld beschrijft, terwijl het spir. zich in zijn praktijk doorgaans bezig houdt, naar zijn eigen getuigenis, met geesten uit de laagste sfeer. De Bijbel is geen Boek om ons tot spiritist te maken, maar tot kinderen van God en volgelingen van Christus. De Bijbel leert niet alleen dat er een leven na dit leven is, maar spreekt van de he mel, waar de zaligheid is. Daarna gaat spr. aan de hand van enkele Bijbelgedeel ten, die samengelezen worden, na, wat) voor antwoord de Bijbel geeft op vragen, naar de mogelijkheid en het geoorloofde van de spiritistische praktijken. De Joodsche wet, die het geheele leven bestrijkt, zwijgt ook hier niet over. Deut. 18:1922 verbiedt het „vragen der doo- den", maar het leert ons ook, dat we met eerbied hebben ernstig te nemen, wat God door Zijn profeten openbaart. In 1 Sa- muël 28 zien we, hoe Saul, die eerst groot was in bescheidenheid en Gods vertrouwen, maar door daden van hoog moed en zelfzucht zelfs geraakt was tot hoogmoedswaanzin, tevergeefs Gods hulp zocht in het gebed. Dan zoekt hiij zijn toe vlucht tot een waarzegster, die hem Sa muel doet opkomen. Zelf had hij als ko ning de praktijken van deze vrouwen ver boden. Ook in Endor wordt hij niet ge holpen. Hij moet er zelfs zijn vreesdijD einde vernemen. Heel duidelijk wordt hier ons de mogelijkheid, maar tegelijk de on waarde van dit „vragen der dooden" be schreven. Vervolgens worden nog gelezen en besproken Jesaja 8:119, Lucas 9: 28—36. Lucas 16:1931. (vooral in vers 2931 spreekt Jezus heel duidelijk uit, dat voor werkelijke verrijking en ver andering van ons leven geestverschijnin gen van weinig waarde zijn en de Bijbel genoeg geeft) en Openbaringen 20:11 21:5. In zijn slotwoord zegt spr., dat de Bij bel van een leven hierna getuigt en inder-' daad de mogelijkheid veronderstelt, dat reeds gestorvenen zich met de levenden; kunnen inlaten. Echter wordt op menige plaats in Oud en Nieuw Testament het ongeoorloofde van het omgaan met ge storvenen uitgesproken. Daarna richt Ds. zich tot de materialisten; hij waarschuwt! hen, het getuigenis van ernstige spiritis ten en de geloofsbelijdenis van niet-spi- ritistische christenen over het leven na dit leven niet te veronachtzamen. De spiritisten leest hij voor uit „Stemmen uit hooger wereld", van B. H. Schinkel, waar in deze spiritualist zijn geestverwanten waarschuwt, dat ze goed doen, niet te blijven hangen aan het experiment, maar de hemel te zoeken. Ook J. J. v. Broek hoeven verklaart, dat ieder ernstig spiri-i tualist van harte amen zal zeggen op deze: waarschuwing het seanceeren los te laten. De niet-spiritisten, die in Christus' op standing gelooven, dienen getuigen in woord en daad van dit geloof te zijn. Er zal in hun leven iets, neen, heel veel moe ten blijken van hun geloof in Christus, opdat zij, die dat geloot en die vrede niet kennen, naar de bron van die levenskracht en stervensmoed, de 'Bijbel, grijpen 'leeren. Hiermee eindigde spr. zijn lezing, welke met groote aandacht gevolgd werd. Na het zingen van Gez. 99:4 wordt de bijeenkomst door Ds. omstreeks half 11 met dankgebed gesloten. Vermelden we nog, dat mevr. Visser Dewald, viool, en de heer J. Visser, or gel, in de pauze eenige coupletten van Gez. 271 ten gehoore hebben gebracht en dat aan het slot ten bate van het gebouw gecollecteerd werd. KENT U DIT PLEKJE? B. EN W. VRAGEN PRIJS voor uitbreiding van de woning van gemeente veldwachter D.J.Looijen (zie adv.) DE DIEFSTAL VAN KONIJNEN EN WOL. Gisteren is vonnis gewezen in de za ken tegen GAV. J.G. en W.A.R. Uit spraak was volgens de Alkmaarsche Cou rant van gisteren: tegen elk tweemaal 13 (dus elk zes) mnd. gevangenisstraf. In de zaak tegen G.D. is nader onder zoek gelast. K.L.M.-DIENST. Men schrijft ons: De lijn op Texel wordt van 15 Mei tot 15 Juni tweemaal per dag bevlogen Bovendien komt er dan één geregelde weekend-dienst en een tweetal facultatieve weekend-diensten op Zaterdag. Op de 15e Juni komt er een derde (middag) dienst bij, die elke werkdag uitgevoerd wordt. Van 19 Juni at geregelde ochtend- en avonddiensten naar Texel, ook Zondags. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Wegens verhindering van de spreker, die voor deze avond was uitgenoodigd, zal vanavond wederom het woord wor den verleend aan de heer G. Joh. Duin- ker. Voor de pauze zal hij een causeriu houden over „een rondvlucht over Nederland"; na de pauze zal hij spreken over „de strijd om het bestaan in de dierenwereld"; beide onderwerpen zul len door lichtbeelden worden verduide lijkt (totaal plm. 120). Deze avond is voor heeren van iedere gezindte, jong en oud, kosteloos toegankelijk. Aanvang 8 uur precies. In de pauze wordt een kopje thee geschonken. COOP. P.T.V. TEXEL. Onder voorzitterschap van de heer J. S.Dijt werd gisteren in de Oranjeboom: de jaarvergadering van de Coop. P.T.V. gehouden; veertien leden waren aanwezig. Volgens het jaarverslag, gaf 1937, ge zien de tijdsomstandigheden, reden, tot tevredenheid. (Rekening 1937 publiceerden we reeds) De bestuursleden J.Keijser Az. en J. Keijser Dz. werden herkozen. Het veilingspet. bleef bepaald op vier pet., de contributie op f 1,25. Bij acclamatie werd besloten het ver voer niet meer aan te besteden; het be stuur zal hierover zelf te beslissen heb ben. Over de tegenwoordige vervoerder C.Boon is men algemeen zeer tevreden. (Zie verslag in volgend nr.) EEN WESPENNEST. „Een vroolijk spel van vacantiegeneug- ten", zoo luidde de ondertitel van dej klucht, waarmee U.D.I. Vrijdag in Pen's Zaal optrad. Een vroolijk spel was het zeker. Er werd vaak en hartelijk gelachen, maar dat de auteurs Van der Heiden en Bakker het woord „geneugten" in de ware zin hebben gebezigd, zullen noch de „Koemannen" de pensiongasten uit de Groot Mokumer aardappelkelder noch de Verduins, als pseudo-pension- houders hebben kunnen onderschrijven. Uit de korte inhoudsopgave "in vorig num mer, weet u reeds, wat er zooal voorviel. Het heeft aan gebeurtenissen, aan hande lingen niet ontbroken en U.D.I. heeft ge toond bij machte te zijn, dit stuk naar behooren te vertolken. Het welslagen van een tooneeluitvoering is van tal van fac toren afhankelijk: keuze van het stuk, rol- verdeeling, rolvastheid, vertolking, ver- zorging van grime en tooneel, enz. U. D.I. smaakte het genoegen de bijval te oogsten van een geheel gevulde zaal en heeft door uitstekend spel wederom velen aan zich verplicht. De avond werd met een kort woord in geleid door de voorz., de heer A. v. d. Meulen. Aangekondigd was „Muziek van de Staf"; enkele leden waren door dienst-, verband evenwel verhinderd; leden Van de Casinoband namen hun plaats in. Voor de aanvang van de tooneeluitvoering werd door de muzikanten ten gehoore gebracht „De Kalief van Bagdad". Een hartelijk applaus- volgde. Wat de tooneeluitvoering betreft: De dankbaarste rollen waren zeker die van, de z.g. aardappelgroothandelaar (A. de Wilt) en diens bazige eega (mw. A. v.d. MeulenFlens). De uitbeelding was meer dan kostelijk. Het spel van hun kroost, de reeds bejaarde „Peti" (mw. Room—Wilkeshuis), Alida (Annie Keij ser) en Flip (P. Fehrmann), sloot zich daar keurig bij aan. „Peti" in het bie- zonder was „onweerstaanbaar", af kwam/ het ook niet tot de zoo vurig door haan verlangde „echtverbintenis". Voor de rol van Dolf Verduin, de fabriekseigenaar, die tegen wil en dank pensionhouder werd, was de heer I. Vlessing de juiste man. Hij kweet zich met biezondere ijver van zijn omvangrijke taak en gat verrassend goed spel. Ook Dolf's echtge- noote (mw. N. Bakker-Züidewind) was goed op dreef. Hans Nijhoff, vriend van Dolf, werd verdienstelijk gespeeld door de heer Siem de Waal; zijn vlotte manier van doen deed hem „geknipt" zijn voor de rol, hem toebedeeld. Mej. Trude van Heel, pensiongast, vond in mej. Gr. Dijt een bekwaam vertolkster. De tuinman werd ten tooneele gevoerd in de persoon, van de heer H. Room. En goed ook. De kleine rollen van dienstbode en veld wachter werden vertolkt door resp. mej. J. Breen en de heer J. Dekker. Alles bijeen, een goede tooneeluitvoe ring, een verdienstelijk besluit van het winterseizoen. Hulde aan U.D.I. ||||||l!lllllllllllllll'lllli;illllllllll|||||||l:l||||l||||||l|||)||i||||||||||!|[||||||||||||||||| ||||||:iiiiii!iii!iiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii!::iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiii!i|||||| OUDESCHILD. DS. G.W. SCHOLTEN. Zondag is Ds. G.W. Scholten, N.H. predikant alhier, beroepen te Jelsum, ge meente Leeuwarderadeel, Fr. GIERLAND. DUITSCH BEZOEK. Gistermiddag heeft hier op het vlieg veld eenige tijd een particulier Duitsch vliegtuig vertoefd. Het was bemand met twee personen en kwam via Schiphol uit Keulen. Het bezoek gold, naar we vernamen, Burgemeester en Mevrouw Kamp. VERKOOP HOEVE BREDA. Hoeve Breda, thans verhuurd voor de som van f2012,50 per jaar, zal door; notaris Mulder, alhier ,en notaris Petit Dit de la Roche (Maasland) in veiling wor den gebracht en wel in de Oranjeboom op 24 Maart bij inzet en 7 April bij toe slag. De hofstede is met bouw- en wei land 40,1650 H.A. groot. tg Beleefd verzoek aan adverteer- gg tg ders: Zendt uw adv.-opdrachten tg gi voor ons volgend nummer Eg jg VOOR Vrijdagmorgen 10 uur. - gg tg LIEVER NOG: Donderdag reeds. j§

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6