TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Ziekenfonds „Texel". grens; zij, wier inkomen die grens over schrijdt, kunnen geen lid worden van 't fonds. Doen vervallen van de welstands- grens zou volgens spr. niet in het belang van het fonds zijn. Verder is een prin cipe der Mij., dat de artsen nimmer ver klaringen aan derden afgeven omtrent de ziekte van een patiënt. Omtrent de wijze, waarop een fonds moet worden beheerd, loopen de meeningen uiteen. De Mij. ziel in een Z.F. een instelling, welke bij, wijze van abonnement in geneeskundige verzorging voorziet. In het bestuur zijn de leden en de artsen (in de steden ook' de apothekers) gelijkelijk vertegenwoor digd. Thans werken er, tot vofle tevre denheid, 81 Mij.-Fondsen in ons land, met totaal weldra 1.5 millioen leden. Vervolgens besprak de heer Eggink de moeilijkheden, welke zich in de fond sen op ons eiland hebben voorgedaan enj de middelen, welke beraamd werden om die te overwinnen. Ook de z.g. crisisrege ling ten behoeve van werkTooze leden kwam ter sprake. In 400 gemeenten werd ze ingevoerd. Met het doel, ook op Texel daartoe te komen, werden door de lieeren Noordhoff, van het N.V.V., en Eggink besprekingen met B. en W. gevoerd. Daar bij bleek, dat o.a. het bestaan van wel' drie fondsen met verschillende voorwaar den het invoeren van een crisisregeling bemoeilijkt. B. en -W. wenschten een be cijfering van de kosten, maar daaraan was niet makkelijk te voldoen. Het advies van dokter Eggink aan de fondsen luidde: Zorg nu eerst dat er op het eiland één fonds komt met eenzelfde tarief. Dan is een becijfering mogelijk en kans op slagen grooter. Toen Oosterend niet mee wilde werken, werd besloten eerst in het groote fonds de reorganisatie ter, hand te nemen. Oudeschild sloot zich al spoedig bij „Texel" aan. Oosterend' beweerde een onderling fonds te hebben, maar bij onderzoek door de Centrale Commissie bleek dit niet het geval. Toen begon Oosterend een actie voor stich ting van een „onderling fonds". Intus- schen werd het fonds Texel, waarbij Oudeschild zich aansloot, gereorgani' seerd met het resultaat, dat nieuwe con tracten gesloten zijn met de huisartsenen de specialisten; tekorten komen niet meer voor; zoo ja, dan worden ze door do Aiij. gedekt. Omdat het risico bij zie- kenhtusverpleging voor een betrekkeLijk klem tonds te groot is, werd aansluiting gezocht en verkregen bij de afd. Zieken- nuisverpleging te Den Helder. Texel stort nu een vast bedrag per lid per jaar in de kas van die afd. en daarmee is het risico gedekt. Met uitzondering van onmisbare ge neesmiddelen als b. v. Insuline tegen sui kerziekte en die tegen bepaalde bloed ziekten, worden geen specialité's meer verstrekt. Spr. verzekert, dat de mee sta specialité's, verpakte geneesmiddélen, wei duur zijn, maar weinig of geen genees kundige waarde hebben. Ze kunnen be ter en goedkooper in de apotheek worden bereid. Spr. betreurt de actie tot stichting van een onderling fonds, en betoogt, dat het in de lijn der onmisbare samenwerking ligt, dat de artsen in het fondsbestuur vertegenwoordigd zijn. Dat bevordert ook de belangstelling der artsen. Juist waar het aantal Tondsleden op het eilan'd be trekkelijk klein is, keurt spr. splitsing at. Men moet in een Z.F. een middel,, geen doel zien. Verkeerd doet men, wan neer men er een machtskwestie van' maakt. Met nadruk deelde spr. mee, dat de artsen op Texel en de specialisten te Den Helder besloten zijn OEEN mede werking te verleenen aan een hier te stichten Onderling Fonds. UW SLAAP 's weer rus,i8 en Uw zenuwen worden gekal meerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten er moeilijkheden, dan springt de Mij. in de bres. Heeft het fonds behoefte aan) rechtskundige hulp, aan voorlichting dooi; een accountant, kosteloos staat desbe treffende afd. van de Mij. ten dienste. Spr. deelde ter voorkoming van misver stand nog mee, dat de Mij. 5200 leden met artsdiploma telt; van hen zijn er 4300 artsen, die praktijk uitoefenen. Na de pauze werden drie schriftelijke en eenige mondelinge vragen beantwoord. Vraag: Is de Centr. Bond van Onderl. Fondsen aangesloten bij S.D.A.P. ofN. V.V. Antw.Neen. Wel zijn enkele hoofdbestuursleden lid van de S.D.A.P., maar dit heeft met de Bond niets te maken. Vraag: Waarom zijn ook vroeger de tekorten van de Texelsche z.g. Mij,-fond sen niet door de Mij. gedeklt? Antw.: Omdat daarom nimmer is gevraagd. Vraag: Hoe moet het met de hulp van artsen en specialisten in een Onderling Fonds? Antw.: De plaatselijke artsen en specialisten verleenen aan zoo'n fonds geen medewerking. Het fonds zal zelt voor medische hulp moeten zorgen. Dhr J. Vlas acht verlaging van de wei standsgrens van f2250 tot f1600 ver keerd. Antw.: Er wordt met soepel heid opgetreden. De ervaring leert ech» ter, dat zij, die ondanks het genot vaneen behoorlijk inkomen, toch in een zieken» fonds gaan, meestal „dure klanten" zijn. Dhr Vlas wijst op een onderl. fonds te Anna Paulowna, dat goed werkt en een groote reserve heeft. Antw.: Dat kan men op Texel ook bereiken, als men veel minder aan de dokters en aan de 6pecia-i listen betaalt. Maar dat houdt geen stand. Dhr Vlas zegt niet voor het Mij. Fonds te bedanken, zoolang er geen goed wer-i kend onderling fonds is. Niet eerst oudst schoenen weggooien, meent hij. Teven6 zegt spr. in het bezit te zjjn van het be wijs, dat Ziekenfonds Oudeschild geen Mij. Fonds is. Hij toont hierbij een exem plaar van het reglement. Dokter Bos wijk merkt evenwel op, dat dit reglement daarvoor geen bewijs is. Dhr W. Bruin zegt over de welstands- grens niet te spreken te zijn. Dhr Eg gink raadt aan, dit punt nog eens in een ledenverg. te bespreken. Biezonderc om standigheden, aantal kinderen, enz. die nen in aanmerking te worden genomen. Voorz. W. v. Heerwaarden inerkt op, dat wegens de lagere weistandsgrens maar 17 leden behoefden te worden ge royeerd. Dhr C. Wonder geeft zijn spijt te ken nen over het royeeren van leden, die nu, niet bij machte om te betalen, op de openbare liefdadigheid aangewezen zijn. Hij vraagt daarin te voorzien. Secr. G. Michels zegt groote soejaelheid te betrachten. Maar 18 weken achterstand is teveel. De voorz. merkt op, dat er zelfs gevallen van een half jaar contributie schuld zijn. Dhr P. Boom wijst op de le gaten; daaruit zou misschien in de geval len, door dhr Wonder bedoeld, kunnen worden voorzien. Dhr IJ. Witte vraagt, hoe het met de doktershulp staat, wanneer je lid bent van een Onderling Fonds. Antwoord: van dhr Eggink: Wanneer men zijn dok ter roept, komt hij. Maar met het On derling Fonds wil de arts niets te ma ken hebben. Hierna volgt te 11 uur sluiting van deze vergadering, waarbij de voorz. de raad geeft, alvorens te teekenen voor een Onderling Fonds, goed na te den ken. laterdag 12 Maart 1938 ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Het waren twee onderwerpen, welke Woensdag werden behandeld: een rond vlucht over ons land, waarbij wij gelegen heid hadden groote steden, typische landschappen, waterbouwkundige wer ken en kasteelen, van enkele honderden meters hoog, te bezien. De tocht ving in Rotterdam, op Waalhaven aan, en, ging via Den Haag, Haarlem en Medem- blik naar de Friesche kust; vervolgens! over Groningen en Drente (veenbrand!), naar Zwolle en vandaar via Ajaeldoorn, Zutphen, Arnhem en Nijmegen naar Lim burg met zijn mijnen en kasteelen. Over Eindhoven, Den Bosch, Breda en Middel» burg en Moerdijk zochten we Rotterdam weer op. Een leerzaam reisje, rijk aan, afwisseling. Na de pauze werd een natuur-histo- risch onderwerp behandeld, „de strijd om het bestaan in de dierenwereld", waar bij de spreker gelegenheid vond te wijzen op de middelen waarover dieren be schikken om hun proof te bemachtigen ot om aan het loerend oog van een be lager te ontkomen. Een reeks van 70 hartbeelden diende ter illustratie. Daar bij waren uitstekende fotografieën. De aandacht, waarmee geluisterd werd, was volkomen. Voor volgende week is Ds. F. Visser uitgenoodigd. Dan zal voor de dames1 behandeld worden het bekende boek „Bartje" van Anne de Vries. ROOKWEDSTRIIJD. Twee uur en tien minuten aanéén pijpje. De heer B.Kramer won de in hotel Texel gehouden rook- wedstrijd. De rookwedstrijd in hotel Texel, uit geschreven door de firma Lieftinck te Groningen, viel een druk bezoek ten deel. Toen aan alle deelnemers een lange Goudsche pijp was verstrekt, bleek, dat er niet minder dan 90 rookers een po ging wilden wagen om een prijs in de wacht te sleepen. Om half negen klonk het sein „pijpen stoppen" en vijf minu ten later staken allen de pijp in de brand. De wedstrijd was begonnen. Negentigi rookers trokken bedachtzaam aan hun pijp, maakten af en toe een praatje, om dan echter weer spoedig te zwijgen en de volle aandacht te besteden aan de brandende tabak. Reeds na een halfuur1 waren de eerste pijpen uitgegaan. De onfortuinlijke deelnemers leverden hun pijp in, wat de controle vergemakkelijkte, Zij mochten verder toezien. Toen de wedstrijd een uur aan de gang was, was de helft van de rookers al uitge schakeld. Regelmatig verminderde hun aantal, totdat er eindelijk nog slechts twee overbleven, de heeren B.Kramer en G. van der Molen. Daarging ook de pijp van Van der Molen uit en zoo trad B. Kramer als overwinnaar uit het krijt. Hij was er in geslaagd zijn pijp twee uur en tien mnt. „in de brand" te hou den, waarvoor hij een pot tabak en een fraaie pijp ontving. Ook de tweede-prijs» winnaar ontving een pot tabak en een pijp. De daaropvolgende, de heer Jo Gieles, kreeg een doosje sigaren en een pak tabak. Nog tien andere deelnemers die tot de laatste rookers hadden be hoord kregen tabak. Tijdens de wedstrijd gaven eenige per sonen, om de gezelligheid te verhoogen, op het tooneel voordrachten ten beste, die veel bijval oogstten. Deze amateurs! werden alle voor hun moeite beloond. Door een jury werd uitgemaakt, dat de beste voordracht die van de heer Jb.Wit te was; hem werd daarvoor een fraaie standaard met kaarsen overhandigd. Te ruim elf uur was de gezellige avond achter de rug en gingen de deelnemers naar huis, elk gewapend met een Goud sche pijp. Zoo kon men Donderdag avond laat op straat nog menige marl ontmoeten, naar hartelust trekkend aan een ouderwetsche lange steenen pijp. H IIIIII9 VAN ZON EN MAAN. «111111 Woensdag 16 Maart Volle maan CHR. VOLKSONDERWIJS. In de Donderdag gehouden ledenverga dering van de Vereen, voor Chr. Volks onderwijs werden de heeren J. Grisnigt Sr. en J. Hillen als bestuursleden herkozen. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Dinsdagavond zal in de school een algem. ledenvergadering worden gehou den. Het bestuur verwacht, dat alle leden) aanwezig zullen zijn. Ook donateurs zijnj welkom. De G. Jr. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Febr. 1938 Ingelegd f 20110.07 Terugbetaald 14753,91 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 5356,16 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 8 De jaarvergadering van Ziekenfonds Texel, Donderdag in Pen's Zaal, was flink bezocht. Voorz. W. van Heerwaar den gaf daarover zijn tevredenheid te kennen en heette in het biezonder de heer Eggink, secr. der Mij. tot Bevordering van de geneeskunst, welkom. (De heereil dokters Hellema en Boswijk kwamen later ter vergadering). De voorz. zëide, te ver trouwen, dat men na de uiteenzetting van dokter Eggink met een gerust hart naar huis zou gaan. Na de notulen las secr. G. Michels het JAARVERSLAG, waaraan het volgende is ontleend: 1937 kenmerkte zich door groote acti viteit: 11 bestuursveigaderingen en vier ledenvergaderingen. Toen door vele ge vallen van longontsteking een ernstig te kort dreigde te ontstaan, werd de hulp' ingeroepen van bovengenoemde Mij. De heer Eggink beval aan te trachten van de drie plaatselijke fondsen één groot te. vormen; hierbij stuitte men op Ooster end. Oudeschild en „Texel" bleken tot samengaan bereid. In het bestuur werden gekozen de heeren W. v. Heerwaarden, G. Michels, T. Dogger en P. Boom. Sinds 1 Juni gaat het verstrekken van brillen via het fonds; het contract met de spe cialisten, f0.90 per lid per jaar, werd 1 Juli van kracht; de overeenkomst met het ziekenhuisverplegingsfonds te Den Hel der, fl.82 per lid per jaar, dateert van 1 Nov. Thans, nu de begrooting en de contracten door de Mij. zijn opgemaakt, zullen eventueele tekorten door de Mij, worden gedekt. Voor hulp van specialis ten is men op Den Helder aangewezen, tenzij men een kinderarts of zenuwarts moet raadplegen (Alkmaar). De huisart sen namen genoegen met 10 pet. minden Zij mogen voor extra oproepen extra berekenen, maar dit gebeurt maar zelden. Het bestuur wordt voor de helft door verzekerden, voor de helft door artseii, gevormd. Eind Oct. werd de reorganisatie goedgekeurd. Het algemeen welzijn wordt daarmee gediend. Tegenwerking van dat streven moet betreurd worden. Thans im mers is het uit met verlotingen en lief dadigheidsuitvoeringen om tekorten te dekken. LEDENTAL. 4 Jan. 1937 bedroeg dit 3218. Toegetreden 366, geboren 72, van Oudeschild er bij 894. Totaal 4550. Af geschreven: wegens bedanken 101, over leden 34. vertrokken 108, geroyeerd 26. Aantal leden 3 Jan. 1938 4281. DE REKENING sluit met een bedrag van 137419.56. Batig saldo f210.60. Van de uitgaven noemen we: aan huisartsen en tandarts: f 21279.08, specialisten f4718.57, brillen, breukbanden, specia lité's, extra ritten, enz. f2676.44, ver- plegingsfonds 16130.44, loon f 1455, on kosten f537.07, inrichten nieuwe admi nistratie 1412.36. De Comm. van nazie- ners, de heeren A. J. Vonk en Leo Vonk, bevonden de rekening keurig in orde. Goedkeuring onder dankzegging aan de heer Michels volgt. HET WOORD AAN DOKTER EGGINK. Vervolgens werd het woord verleend aan de heer Eggink. We geven hier een samenvatting van zijn betoog. Eerst gat spr. een historisch overzicht van het ont staan en de groei van het Ziekenfonds wezen in ons land en van de beginselen, welke de Mij. daarbij huldigde. Voorop stond en staat nog steeds: bevordering der volksgezondheid. Een kwart eeuw terug was het met het ziekenfondswezen alom slecht gesteld, zelfs zoo slecht, dat de Mij. tot Nut van het Algemeen een oommissie instelde, welke daarnaar on derzoek zou doen. Veelal was het Fonds winstobject. Dat moest niet. In 1912 besloot de Mij. tot bevordering der Ge neeskunst zelf fondsen op te richten. Zij wenschte en wenscht daaruit geen voor deel te trekken; zijgeeft steun bij de stichting en gunt ze een volkomen zelf standig bestaan. Evenwel houdt ze toe zicht op de naleving van het reglement. Zoo dient één pet. van de bruto contri butie (voor eventueele tegenvallers) in het reservefonds te worden gestort. De; Mij. laat de leden vrij in de keuze van een huisarts, doch stelt een welstands- „HET IS NIET WAAR"? Een spreker van elders, die voor een onderling fonds kwam pleiten, zou ver zekerd hebben, dat de artsen hun méde» werking moeten verleenen aan een te stichten onderling fonds. (Dat is inder daad gezegd, maar er werd aan toege voegd: Indien de meerderheid der artsen zich voor samenwerking met het onder-: ling fonds uitspreekt. Red.) De heer Eggink kwam tegen die bewering met klem op, maar vertelde tevens, dat ae be trokken spreker, desgevraagd, hem mon deling verzekerde, die woorden niet te hebben gebezigd en zich deswege on vriendelijk uitliet over ons verslag. (Merk waardig echter, dat naar de heer Eg gink ons na de vergadering zeide in Het Volk dezelfde mededeeling in 'n verslag werd aangetroffen; de „Texe laar" was niet abuis; heldhaftig is zoo'n verwijt aan ons adres intusschen niet; te te minder, waar wij immer de grootst mogelijke onpartijdigheid betrachten). Er zijn personen, die het Mij-Fonds niet willen loslaten en toch ijveren voor een onderling fonds. Spr. kan zoo'n dub belhartige houding niet bewonderen. De heer Eggink besloot met een samen vatting van zijn betoog, waarin hij deed uitkomen, dat de Mij. zich ten doel stelt, voor de in overleg met elkaar bepaaldq 1 contributie zoo uitgebreid mogelijke me dische verzorging te verleenen. Komen WITTER DAN WIT worden uw tanden indien u jx>etst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL DEN HOORN O AM-SIMULTAAN. Zaterdagavond werd in Ons Huis nog maals een dam-simultaan gehouden en wel door de heer C. Dijker, 't Noorden.. Er namen 12 jaersonen aan deel. De heer. Dijker wist 8 partijen te winnen en wel van W. Schuijl, S. Lap Kz., 1. vBruijn, C. Lap, G. Wilner Sz., C. Kok, Jb. Kalis en Jb. de Jager; speelde remise met S. Lap Dz. en J. Huisman en verloor van G. Wilner en D. Lap Sz. Voor deze laat ste dam-avond, deze winter in Ons Huis gehouden, was evenals de vorige avon den veel belangstelling, ook van niet- deelnemers. DE KLEUTERSCHOOL. Naar men ons meedeelt, heeft de com missie, die zou trachten, tot oprichting: eener kleuterschool op ons dorp te ko men, haar werkzaamheden gestaakt. Voor dit plan bleek n.I. onvoldoende belangstel ling te bestaan; ook bij de ouders, wier kinderen deze school zouden kunnen bezoeken. ||||||llll!llli;!!|lllllllllllll'!!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllll!lllllllllll|||||| lllli|llll!!ll""!!!l!!!!!ll"!!!i!!"!!!!!!"l'i!!!"!""!"""!"!!!l"!!l""""!!"!!'llliil MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 13 Mrt. 15,03 4.37 6.22 17,59 M 14 16,22 5,03 6,19 18, D. 15 17,39 5,26 6,17 18,02 W16 18 56 5,48 6,15 18,04 D. 17 20,10 6.10 6,13 18.06 V. 18 21 23 6,13 6,10 1807 Z. 19 22.32 6,59 6,08 18 09

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5