Waar wil Duitschland heen S.V. TEXEL. Voor het grootste gedeelte wordt mor gen in onze afd. (3e kl. A KNVB) de laatste ronde gespeeld: Alkm. Boys be sluiten met een bezoek aan Purmersteijn. Als deze wedstrijd door de Boys gewon nen wordt, zijn ze kampioen. Zaandijk speelt thuis tegen Assendelft, .welke ont moeting wel door de Zaandijkers gewon nen zal worden. De Volewijckers zullen tegen Hollandia in Hoorn wel winnen. Helder ontvangt Succes en we geven, de bezoekers een goede kans op 2 pun ten. Texel speelt haar laatste comp. wedy strijd tegen APOS, waarvan niet verloren behoeft te worden. Nu ons toch de laat ste plaats overblijft, kunnen we geheel vrij uit spelen en eens zien. of met onze nieuwe formatie een productiever spel gespeeld kan worden. Deze proeven zijn noodig, omdat wij bij het verdedigen van. onze plaats in de 3e klasse evengoed doel punten moeten kunnen maken, als ze voorkomen. We meenen dan ook, dat juist nu een proefneming gemotiveerd is. Stellig zullen onze spelers alles in het werk stellen om 'toch vooral deze wed strijd tot een goed einde te brengen. Ze moeten trachten om een sluitend geheel te vormen, waarbij elke speler zien zelf de taak stelt te bewijzen', dat juist nu, alles geprobeerd inoet worden om de klasse te behouden. Voor elk nieuw elf tal was de eerste comp. zwaar en indien, het mag gelukken ons te handhaven, is de kans op een betere afloop zeker niet denkbeeldig. Daarom Texel, op voor uw 3e klasserschap. Het kan nog, dus het moet. NHVB. Uitslagen j.l. Zondag: 2 O.. De CocksdorpHelder 4 91Helder 5 Watervogels 2 05; Texel 2Tex. Boys 1 7—0. De stand is hier nu: Morgen wordt het programma ver volgd met Helder 4—Tex. Boijs 2; De Cocksdorp 1—Helder 5. 4 E.: Oosterenld—Held. Bo_ys 2 5—0- Texel 3—HRC 8 6—0. Morgen wordt nog gespeeld: Held. Boys 2—Waterv. 3* De volledige stand van Texef 3 volgt, binnenkort ook. Training. Hoewel we aannemen, dat een aantal spelers werkelijk verhinderd was om te trainen, deze week, mogen we er toch wel op aandringen, dat iedere speler deze avond vrij houdt voor dei training. Van het eerste ontbraken er vier, hetgeen zeer jammer was, daar Mr. Bollington een bespreking op de training (iet volgen, welke zeker voor ieder zeer nuttig was. We rekenen er op, dat a.s. Woensdag de training druk bezocht zal worden. We willen er nu reeds op wijzen, dat na afloop de bespreking zal wor den gehouden voor Texel 1 plus reser-i ves. Neemt hiervan goede nota. Komt zooveel mogelijk en Bewijst, dat ge allen, met het meeste genoegen gebruik zult maken van het buitenkansje: een goede oefenmeester, u door het trainingsfonds geboden. Spelers van T. 2 moeten zich terdege klaarmaken. Ook voor hen geldt: nu ot noozt, en dan wordt natuurlijk het „nu"' verkozen. Dus aan de slag. Van T. 3 viel ons deze keer de op komst niet mee. Wegblijvers zonder re den loopen gevaar hun plaats te verliezen. Knoop dit in uw oor, spelers. Ook, Donderdags kan er geoefend worden, voor hen, die verhinderd waren en natuurlijk voor anderen. Adspiranten: Ook nu weer was de opkomst goed. De oefenstof ging er in als koek, terwijl Mr. Bolling ton ook hier een prettige stemming wist te bewerken. Trouw komen, jongens. Volgende week 20 Maart weer eens een comp. wedstrijd, n.l. Texel B Texel A. D.D. Texel 1J.Dukers H.Neijens J.Ran M.Vlaming G.Witvliet A.Verseput A.v.Anraat N.deGraaf P.Kikkert A.Hui- zinga P. Neijens Res.: F.Kaczor, J.Kiljan, B.Beumkes. S.V.C.-NIEUWS. Morgen de wedstrijd tegen Helder 5. Nadat Helder 4 Zondag met 91 werd' verpletterd, zullen velen denken: Nu,dat elftal zal zeker wel een nederlaag boeken, maar dat hebben ze mis. Helder 5 is wel een klas beter dan het 4e. Onze sportgetrouwen zullen kunnen genieten van een fraai staaltje voetbal. Aanvang 2 uur. S.V.C. 1: W.Verseput M. Reuvers P.BoonMz. M.Zuidema H.Stolk C.v.Boven A.Stolk A.Kalis C.Zuidema J.Reuvers Jb.Eelman Res.: P.BoonJz., H.Nieboer, Jb. West dorp en Jn. Vlaming. Terreindienst: W.Verseput, J.Reuvers, Jb. Eelman. CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden over 71 zuigelingen adviezen verstrekt. ST. CAECILIA. Naar we vernemen, heeft de heer W. H. Willemsen, die twaalf jaar op ver dienstelijke wijze het R.K. Kerkkoor St. Caecilia geleid heeft, als zoodanig ont slag genomen. UITSLAG AANBESTEDING. Door architect Igesz werd voor reke ning van de heer Tollenaar aanbesteed de bouw van een woonhuis aan de Schil- derweg. Laagste inschrijvers waren aan nemer J.Drijver Cz., electricien Knop- perts en schilders Graaf. Het loodgieters- werk wordt door fa. Oele uitgevoerd. INGEKOMEN PERSONEN. Molenstr. 18, Maria Witkamp, R.K., van Apeldoorn, Bloemh. laan 20; Oudeschild, Tr. Hemelrijk, Herv., /van Den Helder, Van Galenstr. 29. - Oudeschild 157, Dirk P. Kunst, van Duitschland; Den Hoorn 73, Joh. de Jong, Herv., van Bergen N.H., Groeneweg 52. VERTROKKEN PERSONEN. Van Peperstr. 73g, Harmina Wi- chertjes, naar Poortugaal; Van De Koog 65, Jantje Drenth, Herv., naar A'dam,' Kerkstr. 328a; Van De Koog 1, A. M. Vermeulen- Heitmann, R.K., naar Haarlem, Hasse- laerspl. 6; Van Oudeschild 116, Wiegerdina Zeedijk, Geref., naar Groningen, James Wattstr. 36; - Van De Mok, Herm. Pitlo, naar N.O.-Indië, Dep. v. Marine. FILMAVOND RIJVEREENIGING. Gisteravond werd in hotel Texel, uit gaande van L.R. Texel, de film Voor waarts van de Kon. Ned. Fed. van L.R. vertoond. De heer H.Keesom opende de bijeenkomst, welke door plm. tachtig per sonen, onder wie de heer en mevr. Kamp, werd bijgewoond. De heer Blom, voorz. van de Prov. Bond, en de heer W.Slob, secr. van de Fed., spraken over het cloel en het streven van de Bond. De film, eert acht m.M. smalfilm, viel in technisch opzicht tegen, maar kon wat de inhoud betreft wel voldoen. Zie verslag in volgend nummer. mmm Wij vestigen de aandacht SB ♦BH in bet bijzonder die van onze le- zeressen op de mededeeling omtrent „een avond voor de ffiVtë vrouw", opgenomen in het derde S3 ♦ffl blad van dit nummer. We raden [$♦£1 aan, bijtijds een kaart te koo- pen; dan is men zeker van een @H4Slï plaats; en van een goede plaats EE^Sl tevens; plaatsbespreken kan n.l. mmm meteen geschieden: ZONDER SiVffi dat hieraan kosten zijn verbonden. CACAO BOTER OP DE ZEEBODEM. De heer C. van Toorn, uit Wormerveer zal een poging doen om de lading te bergen van net s.s. Renate Leonhardt, dat in Juli 1917 op drie mijl uit de Texel- sche kust ter hoogte van de z.g. Kaper-, tneulen door Britsche torpedojagers in de grond is geboord. Het schip had een, lading van eenige duizenden tonnen ca caoboter aan boord. Eenige maanden ge leden zijn aan de kust verscheidene blok ken cacao-boter, afkomstig van dit wrak,, aangespoeld. Deze bleken nog in goede conditie te zijn. De heer Van Toorn is voornemens over enkele weken het wrak met dynamiet tel laten springen. De cacaoboter komt dan, vrij en zal boven komen drijven; tien of vijftien botters zullen dan probeeren de kostbare blokken op te visschen. DEN HOORN. KERKNIEUWS. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de gewijzigde opgaaf predikbeurt N. H. Gemeente. LEZING DOKTER VELLENGA. Daar dokter Vellenga nog niet geheel een ongesteldheid te boven is, wordt de aangekondigde causerie in Ons Huis pas Zaterdag 19 Maart gehouden. UITSLAG V'ERKOOPING. Het woonhuis met erf en een schuur met erf, Woensdag door notaris Mulder voor de erven mej. Kok-Duinker in vei ling gebracht, werden opgehouden voor f 1625.—. BOOTDIENST VERTRAAGD. Dinsdag is de laatste boot later dan gewoonlijk naar Den Helder vertrokken in verband met het vervoer van een ern stige ziekte, de 76-jarige heer W. Jon ker, naar het Hospitaal. De toestand van de patiënt is helaas zoo verergerd, dat' hij Donderdag aldaar is overleden. OUDESCHILD VOOR DE KLEUTERSCHOOL. Ten voordeele van de Kleuterschool alhier wordt Zondag 27 Maart in het Eigen Gebouw een uitvoering gegeven door Zangvereen. De Stem des Volks en door de Ned. Herv. en de S.D. Vrou wenclub. Moge een druk bezoek deze avond ten deel vallen, opdat een belang rijke som ten goede kome aan de school. VERGADERING ZIEKENFONDS. De vergadering van het Ziekenfonds Texel in net Eigen Gebouw, Woensdag gehouden onder voorzitterschap van de heer T. Dogger, werd door ruim 50 personen bijgewoond. Breedvoerig zet de heer Eggink, arts, secr. Mij. van Geneeskunst uiteen, hoe de Mij. tegenover het ziekenfondswezen en in het biezonder tegenover de op Texel gerezen kwesties staat (zie verslag van de vergadering te Den Burg, waarin de zelfde spr. hetzelfde onderwerp behan delde). De heer Eggink zegt, dat hij het logisch gevonden had, wanneer men eens rustig afgewacht had, hoe het georganiseerde: fonds werkte. Waren er wenschen, welnu, via de bestuurders en vertrouwensman nen kon men die naar voren brengen. Dhr Henkes zegt, dat volgens B. en W. de Mij. zou aantoonen, dat een crisisre geling niet duurder was dan wat de ge meente nu rechtstreeks voor verpleging moest betalen. Deze berekening is nog nooit gekomen en z.i. is dit de boeman, weermee de regeling wordt tegenge houden. Dhr Bruin meent, dat als deze berekening is toegezegd en niet in gediend, dit een zeer ernstige fout is. Antw.Na onze bespreking met B.enW. is de fusie gekomen. We hebben thans gelegenheid om met goede gegevens te komen, daar het tarief nu uniform is. Overigens hebben B.enW. nog veel juis ter gegevens betreff. de werkloozen, zoo dat ze zelf een berekening kunnen maken. We zijn overtuigd, dat bijdrage voor het ziekenfonds iets zal kosten, doch dat dei gemeente voor de ziekenhuisverpleging geld zal verdienen door een crisisregelingi Dhr Jb. Kikkert zegt, dat wat gebeurd is, aan de leden is opgedwongen. Ver tegenwoordigers werden aan de kant ge zet, voorstellen, waar 75 pet. voor was, werden niet behandeld. We wisten het verschil niet tusschen de 2 fondsen thans helaas wel. Dat we verlangens kenbaar1 kunnen maken, is mogelijk, doch als hef bestuur deze aanneemt, heeft het hoofd bestuur recht van veto. Onze invloed is weg. Wanneer u ons de meerderheid geeft in het bestuur, zijn we tevreden. Antw. De Mij. heeft geen recht van veto over besluiten, die reglementair zijn. De wei standsgrens is in overleg met het be stuur vastgesteld. Wanneer er een onder ling fonds kwam, zouden 'de artsen ge woon contractanten zijn. Zou de grens' dan hooger zijn dan in 't eigen fonds? Dhr Kikkert zei, dat het fonds goed werkte. Waarom dan direct weggeloopen, als er niets niet naar de zin was Dhr W. van Heenvaarden meent, dat het hier „een opgewarmd zaakje varo Oosterend is. Dhr Eggink merkt op,, dat de secr. van O'end zoo democratisehi is, dat hij weigert een ledenvergadering bijeen te roepen. De leden mogen blij le baar niet voorgelicht worden. Als het bestuur iets verkeerd heeft gedaan, Iaat het dan met vooistellen komen. Dhr. Jb.Kikkert: Op een vergad. met drie kwart meerderheid tegen het bestuur is ons voorstel niet in stemming gekomen. Voorz. protesteert hiertegen. Altijd is de democr. weg bewandeld, doch spr. kon, niet toelaten, dat men opnieuw begon over een voorstel, dat met 74-70 stemmen, was aangenomen. Dhr Henkes: Oos terend weigert alleen samenwerking om dat het zijn bezit (land) niet aan het groote fonds wil geven. Dhr Kaczor: Vroeger is nooit een dokter aanwezig geweest. Nu voor het eerst. Ook in de reglementen staat er niets van. Antw.: Het staat wel in de reglementen. Dai men niet wist, dat het hier een Mij.- Fonds betrof, komt doordat het altijd goed ging. Pas als er herrie komt, gaat men in de reglementen zoeken. Dhr. A.Backer meent, dat de Mij. zelf schuld heeft aan de onrust. Men had eerder moe ten zeggen, waar het op stond. Nu lief) men Oosterend zijn gang gaan en zoo dacht men, dat het op Oudeschild ook mogelijk was. Hij vindt het verder een tactische fout, dat de diverse bepalin gen op de contributiekaart zijn gedrukt. Die bepalingen bestonden vroeger ook, maar men wist er niet van, en nu kon men tegen al of niet bestaande grieven agitatie voeren. Antw.We meenden de zaak gemoedelijk te moeten behan delen en dacnten, dat Oosterend zich wel zou aansluiten als men de voordeelen' van de fusie bemerkte. Niemand kon ver-1 moeden, dat Oosterend zoo zou hande len. Een secr., die bestuurslid is van een Mij. fonds en tevens oprichter van een onderling fonds. Daarop hadden wij niet gerekend. De voorz. sloot hierop de vergadering met de waarschuwing aan de zieken fondsleden, geen onberaden stappen te doen. Oostenrijk. Morgen zou een volks stemming gehouden worden over de vraag, ot het volk al of niet is voorreen vrij en Duitsch, onafhankelijk en sociaal, christelijk, één-en-eenig Oostenrijk, voor vrede, arbeid en rechtsgelijkheid voor al len, die zich achter volk en vaderland scharen. De vraag moest met ja ot neen beantwoord worden. In Duitschland had men deze stemming zeer ongun stig opgenomen. Men zag er een schen ding van de overeenkomst van Berchtes- gaden in Gisteravond vernamen we van Radio- Wien, dat de stemming was opgeschort en dat Bondskanselier Schuschnigg was afgetreden; dit geschiedde in verband met een ultimatum van de Duitsche re geering aan de Oostenrijksche. Niet al leen werd het aftreden van Schuschnigg gevorderd, maar ook het instellen van een regeering overeenkomstig de wenschen van de Duitsche regeeringBij niet- inwilliging van de gestelde eischen, zou den DUITSCHE TROEPEN OOSTEN RIJK BINNENRUKKEN. Reeds waren in verband hiermee soldaten door Duitsch land aan de grens samengetrokken. Donkere wolken pakken zich samen bo ven Centraal-Europa. Met bezorgdheid ziet men de ontwikke ling van de gebeurtenissen in Oostenrijk tegemoet. Waar moet het heen als straks Duitsch land aan een of meer andere mogendhe den een soortgelijk ultimatum stelt. Denk eens aan Tsjecho-SIowakije; aan het Regeerings-Spanje; aan - De Oostenrijksche regeering zou vol gens Radio-Wien afgetreden zijn. Na mens de ingestelde voorloopige regeering zou Seyss In^uart aan Duitschland ver zocht hebben te voorkomen dat bloed vergoten wordt en om Duitsche troe pen gevraagd hebben. OOSTEREND. KERKNIEUWS. De opgaaf van de predikbeurt in c!e N.H. Gemeente is gewijzigd: morgen middag om 3 uur preekt Ds. Salm. DE COCKSDORP. KEURING TREKPAARDEN. De Provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland be richt ons, dat de premiekeuring voor merriën, type trekpaard, een week ver vroegd is in verband met de ten toonstelling te Goes. De keuring te De Cocksdorp zal nu plaats hebben op 8 Juni a.s. llllllllllll GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Barneveldt seinde gisteren: de eierprijs blijft nog laag; Londen biedt te weinig. De Bilt verwacht: zonnig, frisch voorjaarsweer. De barometer stijgt (11 Maart) Hulst. In de trein van Antwerpen is Donderdagmiddag een kindje van zes weken (vondeling aangetroffen. Te Weert is Donderdag een over val gepleegd op de kassier van de Boe renleenbank door een met een revolver gewapend persoon. Door moedig gedrag van de kassier werd de opzet verijdeld. Te Sneek wordt een Hervormd - rusthuis voor honderd personen ge bouwd. Kosten, met inventaris, twee honderdduizend gld. Architecten: D. Saai, Alkmaar, en B.Leeman, Sneek. BUITENLAND België. Minister Hoste wil niets weten van de spelling Marchant. Italië. Bij Rome stortte een bom menwerper neer. Vijf dooden. Een Fransch vliegtuig verongelukte in Irak. Zes personen kwamen in de vlammen om. De Chineezen verklaren tusschen 15 Aug. en 28 Febr. 515 Japansche vlieg-' tuigen te hebben vernietigd. ||||||iiiiii:iiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»i«i|lllll Hllllllllil SPORT OP TEXEL llllllllllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimllllll Texei 2 14 9 3 '2 21 47- -24 JVC 13 9 1 3 19 28- -15 BKC 2 14 7 4 3 18 30- -16 Waterv. 2 13 6 9 5 14 41- -23 SVC 12 4 3 5 11 36- -25 Tex. Boys 11 3 1 7 7 25- -31 Helder 5 12 2 2 8 6 13- -48 Helder 4 11 2 0 9 4 16- -48 mm ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiii|||||| ||||||iiiiiiiiiiiillliiiiiiiliiiiillliiiiiiilliiiiliiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiliiii||||||

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6