AKKERTJES Texel vrij van Rundvee-t.b.c. 'n Barstende Hoofdpijn AKKER.CACHETS DE COCKSDORP. VROEGE HAVER. Het bestuur van de vereen iging Texel tot bestrijding van de tuberculose on del het Rundvee en van andere veeziekten, verzoekt ons, naar aanleiding van de op a.s. Vrijdag te beleggen algemeene ver-1 gadering, net volgende mede te deelen; Zooals de leden bekend is, bedraagt het aantal reageerende dieren, dat zichj nog op ons eiland bevindt, ongeveer één pet. Het is steeds het streven geweest, Texel geheel vrij te krijgen en 'dan ver der vrij te houden. Om dit thans in de naaste toekomst te bereiken, is deze ver gadering belegd. Het bestuur vertrouwt, dat de laatste reactie-dieren binnenkort het eiland zul len verlaten; naast ons bestuur zijn de bestulpen der beide zuivelfabrieken in1 deze richting werkzaam, door n.I. hun le den, zooveel als dit thans noodig is, met klem te adviseeren, deze laatste stap te doen. Het gemeentebestuur heeft in overleg met ons bestuur en de beide zuivelfabrieken, bepaald, dat alle re actie-dieren vóór 15 Oct. het eiland moe ten hebben verlaten. Aangenomen mag dan ook worden, dat van die datum af, Texel vrij is van de Rundertuberculose.- De vraag zal onmiddellijk gesteld wor den, hoe het dan in de toekomst moge lijk zal zijn Texel vrij te houden. Hier over het volgende. Men dient op Texel twee verschillende bedrijfstypen te onderscheiden, n.I. A. de Texelsche bedrijven, waar het jonge vee wordt gefokt en aangezet; B. de bedrijven, die hun veestapel in stand houden door ieder najaar vee van de vaste wal in te voeren. Wanneer wij op 15 October het eiland vrij hebben, zal het zoo nu en dan in de onder a genoemde bedrijven toch nog. wel eens voorkomen, dat er een enkel) reactie-dier wordt gevonden. Wij dienen met deze mogelijkheid beslist rekening te houden, al kan direct worden opge merkt, dat, hoe langer onze regeling werkt, deze kans steeds geringer zal worden. In de onder b genoemde bedrijven zul len onder het ieder najaar in te voeren vee zeer zeker eenige reactie-dieren wor den aangetroffen;- het is toch onmogelijk op de vrije markt steeds t.b.c.-vrij vee te koopen. Weliswaar kunnen naar onze meening deze veehouders in de goede richting medewerken door zooveel alg hun bedrijf dit mogelijk maakt, jong, niet-melkend-mestvee te koopen, en liefst de scheimarkten te mijden. Onder al het gedurende het jongste najaar ingevoerde vee van de markten Deventer en 's Her togenbosch werd geen enkel reageerend dier gevonden. Hier werd door de vee houders vooral jong mestvee gekocht:- Het is nu de bedoeling, de reactie-die- ren, welke in de onder d. genoemde be drijven, na 15 Oct. worden gevonden, voor de volle waarde van de veehouder over te nemen en zulke dieren direct daarna op de markten op de vaste wal als reactie-dieren te doen verkoopen. De reactie-dieren, welke na 15 October ge vonden worden in de onder b genoemde, bedrijven, zullen Texel moeten verlaten; voor deze dieren zullen de vrachten naar GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Familie B., Oosterend fl. Familie D., Den Burg fl. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. C. B., De K. fl.— 0.. P.H.Polder f2.50. N.N., Oudeschild f2. Familie D., Den Burg fl. VERBETERING P.T.T.-DIENST. Er komen postzegelautomaten. Maatregelen tot uitbreiding telef. verbinding met de vaste wal. In samenwerking met de Alg. Texelsche Middenstandsvereen. en Kamer van Koop handel werd door de Hanze-afd. aan de Directeur-Oeneraal der P.T.T. verzocht: 1. de duur, gedurende welke het kan toor te Den Burg geopend is, te ,ver-. lengen; 2. tot plaatsing van een of meer post zegelautomaten te willen overgaan; 3. te willen bevorderen, dat het tot standkomen van telefonische verbinding, gedurende de zomer sneller geschiedt. Hierop ontvingen A.T.M.V., Hanze en K. v. Koophandel dato 12 dezer deze brief 1. In antwoord op bovenvermeld schrij ven deel ik u mede, dat, ofschoon op grond van de omvang van het p. en t. verkeer te uwent hiervoor tot nog toe geen aanleiding bestaat, de openstel- fingsduur van het p. en t.-kantoor te uwent gedurende het tijdvak 16 Mei tot en met 15 September met 1 uur (van 15 tot 16 uur) zal worden verlengd. 2. Voorts zal zoo spoedig mogelijk tot de plaatsing van een stel postzegelauto maten worden overgegaan. 3. Verbetering van de telefonische ge meenschap van het eiland Texel met het vaste land had reeds mijn aandacht. Maat regelen tot uitbreiding van het aantal' verbindingen zijn in voorbereiding. De Directeur-Generaal. en van Texel worden vergoed. Het zal duidelijk zijn, dat de vereen., wat deze categorie betreft, niet verder kan gaan; de prikkel, om goede dieren te koopen, moet toch blijven bestaan. Een en ander zal door een commissie van practische veehouders met de re spectievelijke eigenaars voor ieder geval nader moeten worden geregeld. Deze com missie zal ook a.s. Vrijdag reeds be noemd worden en dient dus beschouwd te worden als een commissie van taxateurs, gekozen uit de leden. Het zal duidelijk zijn, dat dit alles geld kost; het bestuur acht zich gelukkig in verband hiermede het volgende te kun nen meedeelen. De t.b.c.-bestrijding on der het rundvee is in de allereerste plaats een zaak welke de belangen der veehou ders raakt. Daarnaast is gebleken, dat deze bestrijding van groot belang is voor het vreemdelingenverkeer niet alleen, doch ook voor de volksgezondheid. Is niet door de jongste onderzoekingen, te Utrecht aan het Academisch-Ziekenhuis verricht, gebleken, nat een zeer groot percentage der tuberculeuze kinderen be smet zijn met de runder-tuberkel-bacil, welke opgenomen wordt door het drinken van melk Op grond van dit alles meen de het bestuur de vrijheid te mogen vin den, zich te wenden tot het gemeentebe stuur, tot TESO en tot de beide zuivel fabrieken en te verzoeken ons werk Texel vrij te houden van t.b.c. onder het rundvee financieel te willen steunen. Wij zijn verheugd, te kunnen mededee- len, dat genoemde instanties zich bereid verklaarden, voor het seizoen 1938-1939 te willen bijdragen tot hoogstens een be drag van f250.ieder; zoowel van de gemeente Texel als van TESO en de beide zuivelfabrieken gezamenlijk, kan dus ge rekend worden op een bedrag van ten hoogste f250; mocht het volle bedrag niet noodig zijn, dan kan over het noodige deel worden beschikt. Vermeld moet nog worden, dat B. en W. deze toezegging deden, behoudens goedkeuring van de raad. Zoowel door gemeente als door' TESO en de beide zuivelfabrieken werd verder de voorwaarde gesteld, dat ook onze vereeniging voor een ongeveer ge lijk bedrag zorgt. Ditbedraglnu kan wor den verkregen door de contributie met f0.05 per dier te verhoipgien. Het komt dus hierop neer, dat wij door een contri- butieverhooging van slechts 5 ct. per dier de beschikking krijgen over een bedrag van f1000. Wanneer deze regeling goed voldoet, vertrouwt het bestuur, dat ieder jaar deze toezeggingen zullen worden verkregen. Het zal dus geheel afhangen van de practische uitvoering dezer regeling, het geen neerkomt op de volle medewerking der veehouders en op de juiste wijze, waarop de commissie van taxateurs haar taak zal uitvoeren. Op deze wijze meent het bestuur Texel vrij te kunnen houden van de runder tuberculose. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur de toegezegde financieele steun dankbaar heeft aanvaard. Wij hebben de t.b.c.-bestrijding steeds gesteund en vertrouwen, dat ook deze actie succes moge hebben. Red. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pa» komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte koul Nêdêrlandtch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product .j p0ej6r Qe proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Prijs: 12 stuks voor 12 stuivers! Volgens recept van Apotheker Dumont UITSLAG AANBESTEDING. Maandag werd ten raadhuize aanbe steed de uitbreiding van het huis, be woond door de heer D. J. Looyen, ge meente-veldwachter. Het werk werd ge gund aan de laagste inschrijvers L. Bruin en Zn., metselaars, J. Bakker, tim merman, P. Oele, loodgieter en J. Zijm, schilder. HANDELSREGISTER. Ingeschreven als timmerman: C.J.Eefman, Gravenstraat 5, Den Burg. Gewijzigd: Bestuur van de Vereen. Unitas te Den Hoorn. NATUURMONUMENTEN. Op Zaterdag 19 Maart wordt in Kras- napolsky te Amsterdam de jaarvergade ring van de Vereen, tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland gehouden. De agenda vermeldt o.a. vertooning van de nieuwste vogelfilm van de heer A. Burdet, n.I. die van de Middelste Zaag- bek. Deze vogel broedt, zooals u weet, hoogst zelden in ons land. Het was op ons eiland, dat de vermaarde cineast en vogelkundige Burdet hem wist te ver schalken. FEESTAVOND IN EBEN-HAEZER. Van de Chr. Jongemannen-Vereen. en de Chr. Meisjesvereenigingen van heel Texel. Maandagavond werd in het Gebouw voor Chr. Belangen aan de Julianastraat een feestavond gehouden, welke in ieder opzicht goed is geslaagd. De voorz. van de C.J.M.V.'s op Texel, de heer R.Breman, opent omstreeks 8.15 door de drie coupletten te laten zingen van „Wij bezitten een woord voor de wereld". Hij gaat vervolgens voor in gebed en leest daarop de 33e Psalm. In zijn openingswoord geeft hij zijn vreugde te kennen over de groote belangstelling. Hij heet allen welkom. Aanwezig zijn: de Meisjesvereen. van De Cocksdorp, van Zuid-Eierland, Den Burg, Den Hoorn, Oosterend en De Waal; de C.J.M.V.'s van Zuid-Eierland, Den Burg, Den Hoorn en Oosterend; eere-leden, oud-leden en verdere genoodigden. Spr. hoopt, dat de ze eerste feestavond, door de jongens en meisjes samen gevierd, een goede in druk zal achterlaten. Hoewel het werk van de jongens en de meisjes heel ver-; schillend is, streven we allen naar één doel: Jezus Christus. Ons werk zal niet vergeefsch zijn, als wij één zijn in liefde tot de Heiland. Hiermee eindigt spr. Daarop is het woord aan de Meisjes- vereen. van De Cocksdorp, die een pot pourri van vroolijke liedjes ten gehoore brengt. Een aardig begin. De dames Hil ly Eelman, Adri Lamperts, Trijntje Kik kert, Dirkje Quartel, Fina Buis en Corrie Eelman, in aantrekkelijke costuumpjes ge tooid, oogsten daarmee veel succes. Dan vragen de dames M.Lap Ad., T. Wilner en T.Duinker en de heerenS.Lap, C.Roeper, K. en A.Lap Jbz. de aandacht, voor een komisch stukje, getiteld: Visite uit Den Haag en Een bezoek aan Den Haag. Het is dolvermakelijk om te zien, hoe bezorgd het Texelsche paar zich wet maakt over het bezoek, dat hun zoon, die getrouwd is en sedert vele jaren niet op het eiland geweest is, brengen zal. Zij vreezen o.a., dat hun Texelsch dialect niet zal worden verstaan, maar alles loopt „wondergoed" af. Het gezelschap verwerft een warm applaus. De heer C. Blom, oud-voorz., biedt het bestuur van Eben Haëzer onder een toepasselijk woord, een fraaie foto aan, betrekking hebbende op een leidersvergadering te De Cocksdorp. Ds. Visser neemt het ge schenk in ontvangst en brengt de heer) Blom hartelijk dank. Op verdienstelijke, wijze wordt hierop door de dames D., Dalenberg en C. Kikkert een Texelscfy buurpraatje opgevoerd. Het draaide om „hem" en „haar". Zij wachtte en wachtte enwerd niet teleurgesteld. Haar minnaar zorgde bovendien voor 'n dubbele verrassing: Zijn minder aantrek kelijk uiterlijk werd door zijn financieele positie ruimschoots vergoed.... Hij had n.I. een erfenis gekregen. Door de C.J.M.V. van Oosterend wordt vervolgens een schimmenspel vertoond, getiteld Boerke Naas. Na het zingen! van het Bondslied van de jongens ien meisjes geeft de meisjesvereen. van Oos terend een welgeslaagde uitbeelding van de maanden van het jaar. Een ieder stelt een maand voor. Zij presenteeren zich achtereenvolgens en zeggen daarbij een leuk rijmpje op. Ook haar valt een dave rend 'applaus ten deel. Door de heeren' A. van Kooten, L. Kuiper, J. Ataat en P. van der Werf en de dames J. Maat en T. Krijnen wordt het stukje „De bevre digende oplossing" tot een goed einde gebracht. Aan het slot van de avond richt Ds. Visser woorden van dank tot allen, die hun medewerking hadden verleend tot het slagen van het feest. Na het zingen van het Avondlied wordt met dankgebed ge sloten. Vermelden we verder nog, dat de heer J. Visser muzikale medewerking ver leende bij de liederen, welke in de korte pauze's gezongen werden en waarvan de tekst door Ds. Visser op het doek ge projecteerd werd. In de pauze werden de aanwezigen op thee met koek onthaald. CORRESPONDENTIE. Een Ingez. Stuk over Duivenschade volgt Zaterdag. Redactie. OOSTEREND. UITSLAG AANBESTEDING. Door de heer C. Visman alhier is on derhands aanbesteed de bouw van eer( woning te Harkebuurt. Het timmerwerk werd opgedragen aan gebr. Timmer, en het metselwerk aan J.Eelman. De heer M.W. de Graaf neemt een proef met in December gezaaide haver,i welke goed belooft te slagen. Dank zij het zacnte weer komt het gewas, gezaaid) over een halve bunder, reeds gluren door de strooruigte, waarmee het land tegen- mogelijke vorst bedekt werd. ||||||lllllllllllllli:illlllllllllltllllllUllllllllll!lllltllllllllllllllll!lllllllllllllllll|||||| IN DE MOESTUIN. Vruchtboomen, die last hebben van schurft, kan men bespuiten met Bor- deaux'sche pap, anderhalf pet. Dit moet geschieden plm. 14 dg. voor het ont plooien der knoppen. Bij het zaaien van erwten moet men toezien op donkere vlekjes onder (de zaadhuid. Dit zijn gewoonlijk kenteeke- nen van de erwTenKevers. Zulke erwten vernietigt men. Alleen als ze heel schaarsch zijn, zou men ze kunnen bloot stellen aan zwavelstof. ||||||llllllllll!llllirillll!lllllllll!!llllll!llllllllllllll!llllllllllllllllllllllllll!llli|||||| SPORT OP TEXEL TEX. BOYS NIEUWS. We rekenden niet op een flinke over winning op Helder 4, na onze zware ne derlaag tegen Texel 2, doch, dat we met een 20 nederlaag naar "het eiland moes ten terugkeeren, had niemand durven voorspellen. De Boys hadden hun betere papieren in doelpunten moeten kunnen verzilveren. De groote fout van een niet- wekelijksche training kwam duidelijk naar voren. Ook zijn er in ons elftal, die de, leuze „mooi voetbalspel" te veel voor oogen houden. Dit is zeker aanbevelens waardig, doch in comp. wedstrijden niet altijd toe te passen. Wel staat er voor ons niets te verliezen, doch na de laatste twee wedstrijden dienen we toch op te passen in geen geval voor degradatie- in aanmerking te komen. Zondag wacht ons een zeer zware en voor Texel 2 zeer gewichtige wedstrijd: thuis tegen JVC. Gelijk spel en Texel 2 is kampioen, een nederlaag en Texel 2 wacht een moeilijke beslissingswedstrijd. Zeer waarschijnlijk komt ons elftal zeer gewijzigd tusschen de lijnen. We hopen in deze opstelling te geven wat we kun^ nen. Donderdag 8.30 verwachten we IEDERE speler present. Dit zal jullie Zondag ten goede moeten komen. Voor officieel programma zie Zaterdag. M. MM INGEZONDEN. STEUN AAN KLEINE BOEREN. Hoewel met dankbaarheid mag worden erkend, dat onze Regeering de noodzake- kelijkheid van steunverleening aan de kleine boeren heeft ingezien, doet het eenigszins vreemd aan, dat de tot deze groep behoorende kleine zelfstandigen allen over één kam worden geschoren. De kleine boeren, wier bedrijfje geheel onbezwaard is of daarop maar een kleine hypotheek hebben, zullen dezelfde steun genieten als degenen, wier bedrijf voor de helft ot tweederden met hypotheek; bezwaard is. Dit is in.i. onbillijk. De kleine boer met 6, 7 of 8 bunder wiens plaatsje geheel onbezwaard is, of die hierop maar een kleine hypotheek heeft, zal zich desnoods ook zonder bie- zondere steunmaatregelen kunnen redden. Diegenen echter, wier plaatsje voor meer dan de helft, of, zooals dikwijls voor komt, zelfs voor twee derden met hypo theek bezwaard is, verkeeren in biezonder slechte toestand. Deze menschen hebben een „inkomen", waarvoor een arbeider in de werkverschaffing of steuntrekker de neus zou optrekken. Bovendien missen zij de voorrechten van een arbeider in loondienst, zooals: recht op ouderdoms- ot invaliditeitsrente, enz. Wanneer de kleine boer danook de 65-jarige leeftijd mag bereiken, of door een of andere oorzaak invalide wordt, mist hij elk recht) op uitkeering en zal hij genoodzaakt zijn, zich tot het Armbestuur te wenden, waar, hij meest aan doovemansaeur klopt, daar, hem in de regel zal worden toegevoegd: „U hebt toen eigendommen". Het zou voor deze menschen een groote voor uitgang zijn, wanneer zij in rechten ge lijk werden gesteld met arbeiders in loondienst. Verder was de laatste jaren voor deze menschen het telen van gewas sen met een behoorlijke opbrengst meest al niet mogelijk, daar zij onmogelijk vo'l- doende kunstmest kunnen koopen. Hoe wel ér niet veel kleine bedrijven op Texel zijn, hopen wij, dat het gemeentebestuur de door de Rêgeering voorgestelde steunt maatregelen zal uitvoeren en Bankinstel lingen e.d. al het mogelijke zullen doen om de uiterst slechte toestand van dei kleine boeren te verlichten. EEN KLEINE BOER.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2