w T NELLIE. Avond voor de Vrouw m De Toestand in Oostenrijk. VOOR DE VROUW. KAMERPLANTEN. HELIOTROOP verlangt pot van 16— 18 cM. Nijpen en bloemen weghouden' tot half Juli. De bloemen, die na halt Juli komen, tegen felle zon en wind 'be schutten. PETUNIA. 1 Juli flink nijpen, tot 15 Juli alleen nog de bloemknoppen wegne men. Veel zon, geen winderige plaats. Niet te groote pot. Op onze Avond voor de Vrouw ook voor heeren, die er belang in stel-, ten, wordt een UKOOT AANTAL FO TO'S van kamerplanten op het witte doek geprojecteerd. Daarbij worden in teressante biezonderheden omtrent het ge bruik, de verzorging, enz., verteld. Vra gen, die bezoekers(sters) beantwoord wen- schen, kunnen tot en met Zaterdag '19 Maart worden ingezonden. DE NIEUWE MODE FIGUUR A 298: een voorjaarsmantel van geruite wollen stof met opstaand) boordje en contrasteerende shawl. Be- noodigde stof: 3 M. van 130 cM. breed. Voering 3 M. van 90 cM. breed. Patro nen, 25 ct., in 88 en 96 cM. bovenwijdte. SPORTCOSTUUM A 299: een witzij den blouse met ritssluiting en marine-, blauwe rok. Benoodigde stof voor de rok: 1.80 M. van 130 cM. breed, voor; de blouse 2.20 M. stof van 80 cM. breed. Patronen, 25 ct., verkrijgbaar in 92 en 100 cM. bovenwijdte. PATROON A 300: een middagjapon van kantstof met onderjurk van crêpei satin in dezelfde tint. Patronen, 25 ct.,, in 100 en 112 cM. bovenwijdte. De ja pon wordt gegarneerd met een Tdeurige corsage en straszknoopen. Benoodigde stof: 6 el van 90 cM. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van hel bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kir. N. Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. NUTTIGE WENKEN. Vilthoed reinigen met geest van salmiak, verdund met 50 pet. water. Spiegels niet door de zon laten beschijnen. Dan bederven ze. Leeren boekomslagen verfrischt men door afwrijven met geslagen eiwit. Blikken en ijzeren potten poetst men met een mengsel van pötasch en petro leum. Tapijt, dat aan de hoeken omkrult? Carton er onder naaien of lijmen en dan voeringlinnen er overheen. Traliewerk dat roestig is geworden? Roestvrij maken met stalen borstel, in smeren met warme lijnolie, dan verven- RECEPTEN. ZUURKOOLSCHOTEL. 1 Kg. zuur kool, 2 afgestreken eetlepels reuzel, 300 gr. (3 ons) mager rookspek, 2 Maggi's Bouillonblokjes met 4 dL. kokend wa ter. Knijp na het wasschen de zuur kool goed uit, voeg ze bij de heete reuzel in de pan, schud ze er goed doorheen en giet er dan de Maggi's Bouillon op. Laat de zuurkool zachtjes een uur koken. Leg dan ook het gewasschen spek in de pan en zet het koken nog een uurtje voort ,tot n.l. alles gaar is en het vocht er zoo goed als geneel op is i verkookt (de zuurkool moet er glanzend en vettig maar niet nat uitzien.) Breng de zuur-; kool over op een schotel en leg er het in nette plakjes gesneden spek op. Pre senteer bij deze groente een schaal aard appelpurée. VRAGEN op het gebied van koken, bakken, braden en voedingsleer, worden desverlangd beantwoord op onze Donderdag 24 Maart. Vragen in te zenden uiterlijk Zaterdag 19 Maart. FEUILLETON 59 Wat is dat? Nellie. Het volgende oogenblik was ze bij mij, sloeg haar beide armen om mij heen en kuste mij. Waarom ben je zoo wreed tegen ons geweest? sprak ze zacht verwijtend. Jezelf zoo te verbergen en ons niets van je te laten hooren? Nellie, ik had nooit kunnen denken, dat je mij zoo zou kunnen behan delen. Dacht je dan heusch, dat ik je zou vergeten. Ik heb geschreven naar ik weet niet hoeveel menschen, en het eenige dat ik als antwoord ontving, was, dat je er gens bij kennissen moest inwonen. En ben je nu ook blij, mij weer te zien Plot seling deed zij een stap achteruit en keek' van Laurence naar mij. Hoe eigenaardig, zei ze. Ben je hier ook alleen? Of ben je met Laurence gekomen? Kapitein Trafford had gelukkig inmid dels zijn tegenwoordigheid van geest weer teruggekregen en kwam mij in mijn moei lijke situatie te hulp. Ik ontmoette miss Bryan gisteravond bij 'familieleden van mij en zoodoende zijn wij vanmiddag gezamenlijk hierheen gegaan. Ja? zei ze met een ongeloovige blik. De beide dames moeten ergens op dit feest zijn tenminste, als ze niet werden platgedrukt. Ik zal ze opzoeken, zei ik zacht, maar toen ik mij wilde verwijderen, hield miss Warner mij tegen. Wij gaan gezamenlijk, sprak ze. Neen, Nellie, ik ben veel te blij, dat ik je heb gevonden en laat je niet meer los. Ik kom toch weer terug, zei ik glim lachend. Deze glimlach bestierf echter op mijn gezicht, toen ik plotseling mrs. Har mon voor mij zag staan. Daar is mijn moeder, merkte kapi tein Trafford op. Zijn toon verried nu niet direct onverdeeld genoegen. Op mrs. Harmon's gezicht lag een men geling van uiterste verbazing en hevige ontsteltenis. Laurence! riep ze uit. Hoe gaat het met u, moeder? zei hij. Het schijnt hier een algemeene ont moeting te zijn. Hij trad op zijn moeder toe en zij gin gen wat terzijde staan, zoodat ik "geheel aan Winifred was overgeleverd. Je moet mij aan je kennissen, waar je logeert, voorstellen, Nellie, zei ze, ter wijl ze mij een arm gaf. Ik hoop, dat ze bereid zijn, je te laten gaan, want ik had zoo graag, dat je met me meeging. Hierop keek ze mij nieuwsgierig aan. Je bent smaller geworden, maar ik vind je WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. De Oostenrijksche regeering heeft de aansluiting bij Duitschland geprocla meerd: „Oostenrijk is een land van het Duitsche Rijk". Zoo luidt art. 1 vaneen door haar afgekondigde wet. 10 April wordt ter bekrachtiging daarvan een volks stemming gehouden. Niet alleen bondskanselier Schusch- nigg maar ook Bondspresident Miklas, is afgetreden. Seijss Inquart werd opvol ger van 'Miklas. Hitier werd opperbevelhebben van het Oostenrijksche leger. Zaterdag alleen reeds zijn op het vliegveld bij Weenen 200 Duitsche bom menwerpers gedaald. In heel Oostenrijk geschiedt de ge lijkschakeling in snel tempo. Het econo misch leven, de arbeidersorganisaties, de) pers, de radio, het tooneel, enz. zijn in nazi-handen overgegaan. Hitier heeft infanteriegeneraal Von Bock belast met het commando over het nieuwe Duitsche leger in Oostenrijk. Al le soldaten moeten aan Hitier de eed van trouw afleggen. Hitier zond een telegram aan Mus solini met alleen deze woorden: lk zal dit nooit van u vergeten. Blijkbaar! doelt dit op het feit, dat de Duoe Hit- Ier in Oostenrijk zijn gang heeft laten gaan. Frankrijk stelde aan Italië voor sa men te werken tot herstel van Oosten rijks onafhankelijkheid. Italië heeft het voorstel afgewezen. Hitier schreef aan Mussolini o.a.: Mijn actie in Oostenrijk is een daad van nationale verdediging. De grens met Ita lië is definitief de Brenner. Aan dit besluit wordt niet getornd. Ik nam het al onmiddellijk na de oorlog. Terwijl Duitsche troepen Oosten rijk binnenrukten, vlogen Duitsche mi litaire vliegtuigen boven N. Bohemen. Tsjecho-Slowakije heeft te Berlijn ge protesteerd. Goering verklaarde hierop, dat Duitschland jegens Tsjecho-S. geen vijandelijke bedoelingen heeft. De vlie gers hadden in strijd met hun opdracht gehandeld. In verband met de gespannen toe stand trok Frankrijk de militaire verlo ven in. In Weenen bevinden zich 2000 a 3000 Duitsche vligers. De eerste te Weenen aangekomen Duitsche troepen, 500 man, arriveerden met 120 Duitsche vliegtuigen. Zaterdag zijn de Bisschop van Salzburg en eenige andere vooraanstaan de katholieken gearresteerd. Verscheidene Weensche bladen mochten niet verschijnen, omdat ze te veel aandacht schonken aan de afscheids rede van Schuschnigg. Alle Duitsche zenders verspreidden Zaterdagochtend een proclamatie van Hitier, waarin het regime van Schusch nigg een onwaardige en onrechtmatige onderdrukking van het Duitsche volk werd genoemd. Engeland en Frankrijk hebben krach tig tegen de bezetting van Oostenrijk ge protesteerd, maar Duitschland heeft de protesten afgewezen. Hitler is Zaterdagavond om uur te Linz, Opper-Oostenrijk, aangekomen. Hij is er met stormachtige geestdrift ontvangen. Hitier zeide, zijn doel te heb ben bereikt: Zijn vaderland had hij aan Duitschland teruggegeven. Zondagnacht om half drie bereikte het eerste gemotoriseerd Duitsche ba taljon Weenen. nog veel aantrekkelijker dan vroeger. Ik heb je heel veel te vertellen, maar ik be waar alles, totdat wij samen op de Elms zijn. Ik ben bangbegon ik. Ik vroeg mij af, hoe ik haar 'het beste mijn 'tegen woordige toestand zou médedeelen, toen plotseling een stem naast me zei: Dat is, geloof ik, miss Bryan? Winifred wendde zich om en er kwam een lichte blos op haar gezicht. Zoo, mr. Mainard, u hebt ons dan toch gevon den. Ja, dit is miss Bryan. Vindt u het niet toevallig, dat wij haar hier ontmoe ten Buitengewoon, zei de jonge school directeur, die de beide dames op hun reisi naar Londen scheen te hebben vergezeld.' Wij gaven elkaar de hand. Kom, wij gaan terug naar de groote zaal om miss Bryan's kennissen op te zoeken, sprak Winifred weer. Hoe gaat het met uw broer? vroeg mr. Mainard mij. Ik zal hem een bezoek brengen, als ik even gelegenheid heb. Waar legeert hij? Op deze spontaan achter elkaar gestelde vragen antwoordde ik eerst, dat Algy zich druk voorbereidde voor zijn examen, vol gens zijn leeraar met heel veel kans. Met het geven van het adres weifelde ik ech ter. lk herinnerde mij, dat Algy mij streng had verboden te vertellen, waar hij woon de. Mr. Mainard keek mij even nieuwsgie rig aan, toen ik het antwoord op zijn Bij de ontvangst van Hitier te Linz werd hij door Sevss Inquart be- begroet als: de Fuehrer van de nieuwe wereld van de vrede. Hitier zeide daar op o.a.: De geheele wereld zal thans moeten inzien, dat elke verdere pogingj het Duitsch volk nogmaals vaneen te splijten, vruchteloos moet zijn. De Oostenrijksche invoer is nu niet meer met 40 pet. beperkt. (Duitschland.) Oostenrijk. Graat Coudenhove— Kalergi, de man van de Pan-Europa-be- weging, heeft het land verlaten. De heele Zweedsche pers vraagt zich, in verband met hetgeen in Oosten rijk gebeurde, met zorg af, wat het lot der kleine staten zal zijn. Joego-Slavië. In regeeringskringen is men bezorgd over de plotselinge ver-i storing van het evenwicht van de krachten in Midden-Europa. De Vereen. Staten wachten voorloo- pig af. SCHIPBREUKELINGEN OP HET ZEEROVERS-EILAND Een vervolgverhaal voor de oudere kinderen. 5. Hans en Rie ontdekten, dat het eiland geheel onbewoond was. „We moe ten het een naam geven", stelde Rie voor en na lang bedenken kreeg het eiland de naam van „Zeeroverseiland"." Dat was nog eens een avontuurlijke naam; De tijd verstreek en het was reeds 1 don ker geworden, maar nog steeds was Frits niet teruggekeerd. „Hij zal op het schip blijven overnachten", meende Hans. 6. Ondanks Hans' geruststellende ver zekering, konden beiden die nacht niet goed slapen. Geheel gerust waren ze toch niet. Nauwelijks was de zon op, of Hans ging al aan het strand 'kijken. Tot zijn verbazing zag hij een Chinese jonk naast de stoomboot liggen. Hiji dacht eerst, dat het een schip was, 'dat; hulp kwam verlenen. Opeens hoorde hij! een hond blaffen en even later zag hij Bob, de scheepshond, met een pakje om zijn hals naar het eiland zwemmen. Wat zou er in dat pakje zitten Waarom was Frits niet terug gekeerd Hierover Zaterdag. laatste vraag schuldig bleef, maar scheen weldra de reden te begrijpen. Misschien ontmoet ik hem wel in de bibliotheek, zei hij. We waren ondertusschen wederom naar de groote zaal gegaan en de eersten, die wij tegenkwamen waren lady Elfrida en lady Leonora. Ze zagen er beiden verhitj uit, en schenen in de drukte zonder ge leide eenigszins overstuur te zijn geraakt» Eindelijk! riep Leonora uit. Daar is miss Bryan. Waar ben je geweest? En waar is Laurence? heb je hem niet meer gezien vroeg Elfrida. Toen staarde zij van mij naar Winifred die zij slechts oppervlakkig kende en daarna vond de begroeting plaats. Wat absurd, zei Winifred. Wat heb je toch geheimzinnig gedaan, Nellie. Waarom heb je mij niet geschreven, dat je bij familie van Laurence logeerde? De beide oude dames toonden de groot ste verbazing en aangezien ik bleef zwij gen, riep Winifred uit: Wat beteekent dit toch allemaal? Wist u niet, lady Elfrida, dat Nellie en ik groote vriendinnen waren? Heeft zij nooit over mij gesproken? Neen, miss Bryan heeft uw naam nooit genoemd, antwoordde lady Elfrida een weinig stijfjes. Miss Bryan, herhaalde Winifred lachend. Zij heet geen miss Bryan. Ge woon, heel gewoon Nellie (Wordt vervo'gd.) A 299 A 300

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4