TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten VOORT. Texels Fanfare. Zaterdag 19 Maart 1938 Datum: u.:o DEN HOORN. DOKTER VELLENGA SPREEKT. Hllllllllll GEMEENTE TEXEL IIIIHIIIIII ||||||i:iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiniiii>in|||lll VERVOER VAN GESTORVEN DIEREN. De Burgemeester van Texel brengt on der de aandacht van belanghebbenden, dat de eigenaar, houder of hoeder van een gestorven dier, zoo spoedig mogelijk, althans binnen 12 uur, het cadaver moet vervoeren of doen vervoeren langs de kortste weg naar het gemeentelijk keur- lokaal aan de Hallerweg. te Den Burg. Dit verbod geldt niet, wanneer de keu ringsveearts daarvan schriftelijk onthet- fing heeft verleend. Overtreding van dit artikel is strafbaar. Texel, IS Maart 1938. De Burgemeester voornoemd, KAMP. 9 TESSEL OF TEXEL. De heer S. Snuyff schrijft in het Alg. Handelsblad over de spelling van aard rijkskundige namen. Hij zou het zeer be treuren lezen we als Texel (uitge sproken als: Teksel) „officieel geschre ven zou worden overeenkomstig de ge brekkige en slordige uitspraak: TeSSel. Het komt ons voor, dat de heer Snuyft abuis is. De uitspraak Tessel immers komt niet alleen overeen inet de oude spelling van dat woord (vijftig jaar terug reeds door het Koninkl. Ned. Aardrijksk. Genootschap aanbevolen), maar is ook de etymologische afleiding in aanmerking genomen best te verdedigen. Wie dan van gebrekkigheid en slordigheid spreekt, slaat, naar onze bescheiden inee- ning, de plank mis. VERGADERING STILLE OMGANG. Men schrijft ons: Een 50-tal personen was Donderdag in De Zwaan aanwezig, toen voorz. J. van Heerwaarden opende met de Chr. groet. Op de eerste plaats^ werd door seer. Ran het reisplan medegedeeld. Om halt acht is er Lof, waarna per autobus naar de haven wordt vertrokken. Schip per Bruin brengt het gezelschap naar Den Helder. In Amsterdam om half één waarna de Omgang volgt; vervolgens wo nen we de H. Mis bij, waaronder kape laan Grent zal preeken. Zondag onge veer halt tien kunnen we weer thuis zijn. Medegedeeld werd dat het Vaandelfonds t 44.bezit. De heer H. C. A. Kievits werd met 40 van de 50 stemmen als com missaris herkozen. Vervolgens hield ka pelaan Grent een lezing over: De rijkdom van het liturgische leven, speciaal over de Liturgie van Palm-Zondag. De rondvraag leverde weinig biezonders op. Hierna volgde sluiting op de gebrul kelijke wijze. HARSSENS OF HORNSENS? Het fort de Harssens aan de ingang van de haven van Den Helder gelegen, en aldus genoemd naar de spitshoekige zandplaat be-oosten de haven, draagt ver moedelijk zijn naam ten onrechte,, aldus lezen we in het Maart-nummer van „Ons Zeewezen", officieel orgaan van de Ver- eeniging Het Nederl. Zeewezen. Indien men althans de spelling van de naam dier zandplaat, voorkomende op 'n kaart van Texel, in het jaar 1854 uit gegeven en geteekend door de heer J. L. Kikkert, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, als de ware mag be schouwen, zou 't HorNssens moeten zijn. Nu is, volgens het woordenboek der Nederlandsche taal van Van Dale, horn een in het water vooruitspringende hoek land (b.v. in vele plaatsnamen, als Aven- horn, Koudehorn, enz.). Het zou dus niet onwaarschijnlijk zijn dat van horn horn- sens is ontstaan, welk woord weer ver basterd is in harssens. Welke spelling de ware i§, zal waar schijnlijk wel moeilijk uitgemaakt kun nen worden. (Alg. Handelsblad)», Wie kan daarover meer vertellen? ||||||lllllllllllll>lllllllll|]|'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!illllll]||||tlllllll|||||| IIIIII9 VAN ZON EN MAAN. •Hllll ||||||iiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiii:iii!iii!iiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]|||ll MAAN ZON Op: Onder Op: Ond^r: Z. 20 Mrt. 23,36 7.28 6 06 18,11 M 21 "l 8,04 6,03 18,12 D. 22 0,35 8,45 6.01 18.14 W.23 1.25 9,35 5.59 18,! 6 D. 24 2,09 10.30 5,57 18.18 V. 25 2.46 5,54 18 19 l 26 3.15 12,36 5,52 1821 Donderdag 24 Maart Laatste kwartier Zoo doorsnijden wij het leven In een schoone rust'loosheid. Door ons wilde bloed gedreven, Door een warmè drang geheven Om te minnen en te geven Overal en t' allen tijd. Hooggaand door de lichte dagen, Laag, in donkerte en druk. Kunnen wij toch niet versagen, Nimmer laten w' af te jagen, Onder jubel, onder klagen Werven wij om het geluk. Eeuwig roept de zonne wakker Bloem aan bloem in lent aan lent, Altijd heft de moed zich strakker Uit het leed en zoekt de makker, Eeuw'ge Jeugd bloeit op een akker, Die geen droogt' of dorheid kent. Zoo doorkatnpen wij het leven In een schoone werkzaamheid. Veel is onbereikt gebleven Veel is nog om naar te streven, Veel is nog om voor te leven Overal en t' allen tijd. Uit: Het Jonge Volk. M. W. Vos. MAJOOR FEY. Oostenrijk. Majoor Fey, oprichter en leider van de Oostenrijksche burger wachten, vice-kanselier ten tijde van de moord op Dollfuss hij bepleitte toen vrijlating der gearresteerde nazi's heeft \Voensdag, na zijn vrouw en zoon te hebben gedood, zelfmoord gepleegd. ||||||!llllllllllltlllllllllllllllllll!llllllllllllllllll!tllllllllllllllllllllllllttlllllllll|||||| llllllllllllllllll UIT DE OUDE DOOS. Illlllllllllllllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiillllll POLDER WAALENBURG. Vier honderd en vijftig jaar ge leden voor de eerste maai be dijkt. In het jaar 1488 dus thans vierhon derd en vijftig jaar geleden is volgens oude kronieken Polder Waalenburg voor de eerste maal ingedijkt. Reeds in het jaar 1436 schonk Vrouwe Margaretha „de slijk- en aangeworpen, gronden" van Waalenburg aan Daniël van Nyewaal, haar secretaris, en Jan, van Noirde en beide erfgenamen, op voorwaarden, dat de gronden binnen zes tien jaar zouden worden bedijkt. Ze kregen niet alleen verlot om waterkeerin- gen en sluizen te mogen leggen naar eigen goeddunken, maar ook om een dijk graaf aan te stellen over hun nieuwe dijk. Deze schenking werd nog hetzelfde jaar door hertog Filips van Bourgondië (Fi- lips de Goede) als graaf van Holland bekrachtigd. Volgens de Kroniek van Medeinblik is de bedijking niet binnen de zestien jaren tot stand gekomen. Er gingen liefst nog 52 jaartjes overheen. Misschien is dit ook wel de reden ge weest, dat op 4 Augustus van 1888 het jaar dus van de bedijking Keizer Maximiliaan van Oostenrijk als graafvan Holland de gift nogmaals bevestigde. Dit geschiedde op verzoek van de Schout van Texel (tevens houtvester van Holland), alsmede namens de erfgenamen en recht hebbenden van Daniël van Nyewaal en Jan van Noirde. De Keizer voegde er zelfs nog een stuk land, genaamd Harde- cogge aan toe. De erfpacht van het ge- schonkene beliep in totaal zeven en twin tig gulden 's jaars. In het jaar 1532 de dijk bestond dus veer en veertig jaar is Waalen burg echter weer overstroomd. Tachtig jaar lang is Waalenburg toen onbedijkt gebleven. De eigenaars hadden echter hun erfpacht ieder jaar betaald, volgen^ oude geschriften, zoodat dus, toen in 1612 Waalenburg wederom werd bedijkt, de polder nog immer hun eigendom 'Cvas. De kosten der bedijking, begroot op 28000 gulden, beliepen niet minder dan 130000 gulden Een niet geringe misrekening dus van de heeren bedijkers. Maar de dijk kwam, tot stand en sedertdien is Waalenburg be dijkt gebleven. H. Belangrijke gebeurtenissen. Afscheid van de eminente direc teur, de heer Joh. Dol. Nieuwe plannen. Nu onder leiding van de heer A. J. V o n k. Men schrijft ons: Wie eenigszins op de hoogte was met de gang van zaken in Texels Fanfare,, zal bij net lezen van het verslag van de onlangs gehouden jaarvergadering wel verondersteld hebben, dat er iets haperde in ons corps. In een deze week gehouden ledenvergadering werd door de voorzitter ter behandeling ingediend het voorstel van het bestuur om vrijwillig eenige spor ten af te dalen. Het Bestuur achjtte het niet langer verantwoord en niet mogelijk onder de huidige omstandigheden met de daarbij telken jare terugkeerende fi- nancieele tekorten en de steeds grootere moeilijkheid om die tekorten te dekken op dezelfde voet voort te gaan. Bij de hierover gehouden bespreking werd gevraagd, ot het bestuur dan geen kans zag om, b.v. door een fancy-fair, het tekort weg te werken. Het bestuur achtte dit zeer wel mogelijk, maar met het wegwerken van het tekort zijn we er nog niet. Ons corps lijdt aan ondervoeding; het ondervindt niet meer, althans onvol doende, moreele steun van onze burgerij. Het corps telde voor eenige jaren nog 2530 leden; nu nog 15 oudere leden en zes jongens. De belangstelling voor onze muziek wordt steeds minder, ook die voor onze winteruitvoering. Wij moeten in de eerste plaats trachten de belangstelling van onze burgerij terug te winnen door meer lichte., voor de toehoorders begrij pelijker muziek; door meer populaire mu ziek. Wij achten het beter vrijwillig terug te treden dan lijdelijk een niet af te wen den muzikale en moreele val af te wach ten. Ook meerdere oude leden ^chtten dit de eenig mogelijke oplossing. Maar, hoe wel dit misschien de eenige weg was: en kele leden wilden toch niet met het corps, dat zij hadden helpen omhoog voeren,, weer afdalen. Het corps mist hierdoor eenige leden met 25 tot 40 dienstjaren,! het mist nu ook zijn eminente directeur, de heer Joh. Dol, die vijf jaren het corps geleid heeft en muzikaal gebracht heeft op de hoogste sport, de eere-afd. Dins dagavond is afscheid genomen van de heer Joh. Dol door de scheidende en ook de overblijvende leden, waarbij hem har telijk dank werd gebracht voor zijn lei ding, zijn moeite en vooral zijn muzikale opvoeding van het corps. En nuTexels Fanfare gaat niet bij de pakken neerzitten. We gaan door, nu onder leiding van een der leden, de heer A. J. Vonk, die zich op verzoek van het bestuur belangeloos beschikbaar stelde. Texels Fanfare doet een beroep op de burgerij, een beroep op de jongelui. Wordt lid van Texels Fanfare. Helpt mee om het corps te doen groeien in aantal en in kunnen. Leve Texels Fanfare! S. ZIJM Pz., voorzitter. C. WITTE Dz., secretaris. Naai' aanleiding van het bovenstaande hebben we een gesprek gehad met de heer S. Zijm Pz., voorz., die ons nog het volgende meedeelde Het uittreden van zeven der oudste le den vond ten deele zijn oorzaak in het oneens zijn met de nieuwe plannen van 't bestuur, dat o.m. beoogt meerdere tap- toe's te houden en nog meer medewerking te verleenen aan andere vereen. Doordat het corps nog weer zeven leden minder heeft, kan dit jaar niet aan een concours deelgenomen worden. Ook de geldmiddelen spelen hier een voor name rol. Het is gebleken, aldus de voorz., dat de jeugdige personen niet tot het corps wilden toetreden, omdat zij de veelal zware muziek niet aandurfden. Wij wil len ons nu toeleggen op het spelen van lichte muziek en hopen hierdoor ver scheidene jonge krachten te winnen. Bin nen afzienbare tijd hopen we weer een goed bezet corps te bezitten. Dan zal weer tot het benoemen van een directeur kunnen worden overgegaan. De moeilijkheden, zoo besloot de voorz., waarvoor het corps zich nu ge plaatst ziet, zijn groot, maar wij on derschatten ze niet. Wij willen door taaie volharding, bezield door gezond opti misme en geestdrift, de hindernissen overwinnen en ons doej, een weder bloeiend Fanfarecorps op een behoorlijk muzikaal peil, bereiken. We betreuren deze gang van zaken, maar gezien de omstandigheden die voortbouwen, op de goede grondslag, geholpen door bekwame krachten onder de beproefde leiding van dirigent Dol, onmogelijk maken zien ook wij geen andere weg. Het is onze oprechte wensch, dat het corps onder de nieuwe leiding weder tot groei en bloei mag komen. Dan pas behoeft de beschrijving van de gebeurtenissen van deze week in het geschiedboek onzer muziekvereenigingi niet van A tot Z een klaaglied te zijn. OOSTEREND. GEEN STROOM. Wegens werkzaamheden aan het stroomnet zal de T.E.M. Donderdag a.s. te Oosterend en Oost van 10 uur 's mor gens tot vijf uur 's middags geen stroom kunnen leveren. Vanavond hoopt Dokter Vellenga op uitnoodiging van de Commissie voor de Ontwikkelingsavonden een causerie met lichtbeelden over Borneo te houden. Dit is de laatste avond in de reeks van dit seizoen en zeker niet dc minst belangrijke. DE COCKSDORP. OVER THEZA EN SANGIR. Morgenavond zal Ds. Visser, van Den Burg in het Gebouw v. Chr. Belangen alhier vertellen van het zendingswerk op Sangir. Zooals men weet, werkt de Texelsche zendingsorganisatie „Theza" voor het zendingsterrein op Sangir. Om nu ile Texelsche gemeenten meer be kendheid te geven met hun eigen zen- dingsterrein zal ds. Visser hierover aller lei vertellen en het gesprokene toelichten met tal van lichtbeelden. De samen komst begint te half acht, toegang vrij. collecte bij de uitgang. Wanneer het ge bouw te Idein mocht blijken, wordt de vergadering in dekerk gehouden. - J.P.S. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| IIIIHIIIIII SPORT OP TEXEL Hllllllllll IHIIliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHliil TEX. BOYS NIEUWS. Morgen de belangrijkste wedstrijd in onze afd.: Tex. B I—JVC 1. 'Hoewel algemeen een nederlaag wordt voorspeld* mogen we de moed niet laten zakken. We hopen door een nieuwe opstelling iets beters te bereiken. Laat ieder zich ervan bewust wezen, dat deze strijd een belang rijke is. Vooral zal de spanning voor Texel 2 hevig zijn. Als we het tot gelijk spel brengen, kunnen we T. 2 het kam pioenschap bezorgen en dit elftal voor een lastige beslissingswedstrijd tegen S. V.C. vrijwaren. Doch met SVC is liet ook zoo gesteld. We verwachten een zeer vurige wedstrijd. Wel is er voor onze B's niets te verliezen, doch zoo mogen we er in geen geval over denken, nu we met deze gewijzigde vleugelopstelling van goede voorzetten verzekerd zijn. Wim zal zeker trachten, een enkele kans te benut ten. Wanneer tevens de halflinie alles in het werk stelt om de voorhoede tot steun te zijn, en de backs niet te passeeren zijn, hebben we goede moed. Jac. Schrama M.de Valk D.Witte Jn.Schram C.deVeij M.Bakker C.Ran C.Graaf W.Ran Ab.v.Sambeek J.v.Sambeek Res.: W.Reij, Th.v.Sambeek. De heeren van de terreindienst zorgen er zeker voor, dat het terrein er keurig uitziet. Sportvrienden, die werkelijk voor sport gevoelen, gelieven te bedenken, dat zij niet op de weg moeten blijven staan. Toont uw belangstelling daadwerkelijk door op het terrein te komen. Entree 15 ct. Adsp. om 12 uur naar Tex. B. Zie adsp. elftal in 't kastje. M. OOSTENRIJKS GEZANT ALEXICH bij zijn vertrek uit Den Haag.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5