OPLEIDING-DIENSTBODE. Men schrijft ons: Na Paschen wordt te Hilversum een nieuwe cursus geopend voor opleiding tot dienstbode. Deze cursus wordt gra tis in een Internaat gegeven, terwijl het verblijf in het Internaat voor de meis jes geen kosten meebrengt. Om tot het Internaat te kunnen worden toegelaten moeten de meisjes aan de volgende voor waarden voldoen le. de 16-jarige leeftijd hebben bereikt; 2e. het voornemen hebben, na afloop van de cursus dadelijk een betrekking als dienstbode te aanvaarden (Hiervoor moet een verklaring worden geteekend); 3e. geen lichamelijke of geestelijke ge breken hebben 4e. van onbesproken gedrag zijn; 5e. liefde en aanleg voor de huishou delijke vakken hebben en 6e. een goede gezondheid genieten. Mochten meisjes er de voorkeur aan. geven, op een Internaat van R.K. of Prot. Chr. (picfiting te worden geplaatst, dan bestaat hiertoe gelegenheid. Nadere inlichtingen zijn ten Gemeente huize te bekomen, waar men zich tevens, voor deelname aan de cursus kan aan melden. iAVOND VOOR DE VROUW. Het verheugt ons te kunnen meedee- len, dat het met de kaartverkoop voon de avond van Donderdag a.s. uitstekend gaat. De zaal zal ook nu weer uitver kocht zijn. Wie niet wil worden teleur- ?esteld, koope vandaag nog een kaart. Toegang hebben abonné's en huisge- nooten.) Wij hebben ons beijverd, een pro gramma samen te stellen, dat ieders be langstelling verdient; in het biezonder die van de vrouw. Met dankbaarheid 'mo gen wij daarbij melding maken van de medewerking van de directie der Maggi- fabrieken, die op ons verzoek twee van haar mooiste gcluids-films (veeteelt- en bedrijfsfilm), met gesproken toelichting en muzikale begeleiding beschikbaar stel de, alsmede een kookleerares, mej. Ver hagen, voor het behandelen van vragen op het gebied van koken, bakken, braden, voedingsleer, enz. (VANDAAG uiterlijk kunt u aan ons Bureau vragen inzenden.) WOL OP DE WERELDMARKT. Uit de Dagtyaden. Newcastle, 11 Maart: Scherpe con currentie, bemoedigend verloop. Invergargill, (N.-Zeelancty, 11 Mrt. Minder dan twee pet. niet verkocht. Prij zen vast tot een kwart a drie kwart d. hooger. Melbourne, 14 Maart: Belangrijke vraag, vooral van Japan. Vaste prijzen. Bradford, 14 Maart: Handel kalm, prijzen vast. De berichten wijzen op vaste tendenz bij goede kooplust, vooral van Japan en Australië. - Melbourne, 15 Maart: 96 pet. ver kocht, meest aan Japan. Prijzen, vgl. bij 14 Maart, vast. Brisbane, 15 Maart: Vaste prijzen. Londen, 15 Maart: Verkocht 8511 van de 9463 balen. Goede belangstelling voor crossbreds, prijzen, vgl. bij slot vo rige serie, vast, tot vijf pet lager. - Melbourne, 16 Maart: 95 pet. der 8500 balen verkocht. Prijzen vrijwel on veranderd. Brisbane, 16 Maart: Stemming zeer vast. Goede aankoopen van Frankrijk, Duitschland, Japan én Yorkshire steun den de markt. - Londen, 16 Maart: 75 pet van de 6S90 balen verkocht. Naar Crossbreds scherpe vraag. Prijzen konden vrijwel ge handhaafd. Londen, 17 Maart: 8248 van deS912 balen verkocht. Vaste prijzen. Londen, 17 Maart: De stemming op de veilingen valt mee, maar over 't geheel vooruitzichten weinig rooskleurig. Zuid-Afrik, veilingen over afge- loopcn week: Veel vraag naar goede en afvalsoorten van Belgische en Japan- sclie koopers. - Indexcijfers voor ruwe wol, opge geven door de Weekly Wool Cart: 111 in Febr. 1937. 87 in Jan. 1938. 80 in Febr. 1938. (Tel.) Zuid-Afrika: Eind Febr. gaf teeke nen van opleving. Vraag Overtrof aanbod zelfs. De maand sloot met geanimeerde! markt op wat betere prijzen, welke ge handhaafd blijven, indien Australië een- zelfde opwaartsche lijn vertoont. llllllllllll SPORT OP TEXEL llllllllllll llllllillilllllllliiiiiiiiiiiiiiiiillilllllllllllllliiiiiillliilillllliiiiiiiliiiiiiiiilliiiiillllll S.V.C. NIEUWS. Zondag speelde SVC zijn laatste comp. wedstrijd; uit tegen Helder 4. De vorige maal werd met 9—1 gewonnen, doch het zal nu wel niet zoo gemakkelijk gaan als toen. Toch kan een kleine overwin ning worden behaald. Vertrek boot halt acht, vertrek bus kwart voor zeven. Wees allen op tijd, niemand ontbreke! Opstelling: W.Verseput M. Reuvers P.Boon A.Kalis H.Stolk C.v.Boven A.Stolk M.Zuidema C.Zuidema J Reuvers, jb.Eelman Res.: Jb.Westdorp, J.Vlaming. S.V. TEXEL. Daar het gewone comp. programma is afgewerkt en we nog niet aan de beslis- sings-, Rauch-Beker- en Goudenkruis-wed- strijden toe zijn, is er in ons kamp rust. Reeds werden voorbereidselen getroffen voor de regeling van het degradatie-pro- motie-programma voor Texel 1. Bepaald is, dat 't eerste treffen op 27 MAART op ons terrein zal plaats-» vinden tusschen Texel 1 en Wieringer- waard. Met de grootste nadruk wijzen we onze spelers er op, dat al jde ko mende wedstrijden zoowel van Texel 1 als van 2 en 3, met zorg behooren te worden voorbereid. Elke speler is ver plicht zijn volle medewerking hiertoe te verleenen en elkaar aan te sporen tot deze plicht. Misschien is reeds volgende Zondag ook voor de andere ejftallen een belang rijke dag. Daarom ter training, spelers. Het nemen van moeilijke beslissingen zal de elftal-comm. gemakkelijker vallen, als van u getuigd kan worden, dat u regel matig oefent. Tot Woensdag dus, Dat is de belangrijkste d<yg. Voor anderen,, die verhinderd zijn en ook voor hen,', die nog wel een tweede avond willen oefenen, is de Donderdagavond beschik baar. Voor de KNVB 3e kl. A staan nog twee wedstrijden op het programma, n.l. Zaandijk—APGS, Hollandia -Succes. NHVB 2e kl. G.: Helder 4De Cocks- dorp 1Tex. BoysJVC. Deze laatste wedstrijd is zoowel voor JVC als voor Texel 2 van zeer 'groot belang. Indien J. weet te winnen komt /je met Texel 2 in punten gelijk en zal een beslissingswedstrijd voor het kam pioenschap noodig zijn. Voor de Boys zal het een biezondere prestatie zijn, als ze de bezoekers zelfs maar één punt afhandig weten te maken. Intusschen be looft het een spannende wëdstrijd te worden. De penn. van de Boys kan op een succes rekenen, daar er zeker veel toeschouwers zullen zijn. Adsp. Dc comp. wordt vervolgd met Texel BTexel A. Texel B (wit) P.Keijser Jac. Kikkert H.Broekman J.Westdorp J.Komdeur L. Rij k Ab. Keijser W.Koorn J. v.d. Pijl A. Broekman P.List Texel A. (gr.-zw.) (res. N.Dapper W.Zuidewind H.Boswijk H.Bruin D.Huizinga Joop Kikkert Jan Kikkert W.Langeveld C.Zutphen B.Koningsv. H. du Po to Jac.Koorn S. Keijser Res.: Jan Kikkert (L.), C. v.d. Kerkhof. Aanvang 12 uur; denkt om jullie tijd. D.D. MOND- EN KLAUWZEER. Na ons bericht „Texel vrij van mond en klauwzeer" heeft zich aan De Westen nog één licht geval voorgedaan. Nu dit weer afgeschreven is, kunnen we mcedee- len, dat thans geen enkel bedrijf meer besmet is. EEN VERZOEK. t Wij brengen op verzoek nog eens onder de aandacht, dat men ter gemeente-secre tarie aangifte dient te doen van a. vestiging in deze gemeente; b. vertrek uit deze gemeente; c. verhuizing binnen deze gemeente. Zij, die commensaals houden, moeten daarvan ten gemeentehuize kennis geven. DE MARSDIEP ONKLAAR. Het s.s. Marsdiep, zoo deelt de heer Van der Vlies, directeur van T.E.S.O., ons mee, dat voor de tijd van een maand de dienst van de dokter Wagemaker, welke gedokt moet worden, zou over nemen,' kreeg Woensdagmorgen tijdens de dienst van 10 uur uit Den vHelder storing wegens een lekke vlampijp in de stoomketel. Daar het lek niet te repa- reeren bleek, indien de ketel onder stoom bleef, werd de Marsdiep tijdelijk uit de dienst genomen, en vervangen door de Dokter Wagemaker, die daartoe van de wert moest worden gehaald. Gisteren was het herstellingswerk, aan de Marsdiep, dat te Den Helder plaats had en gelukkig niet veel om het lijf had, gereed. Toen kon de Marsdiep naar Texel komen. Maandag komt de Marsdiep weer in de vaart. De Dokter Wagemaker zal dan weer naar de Marinewerf worden ge bracht om te dokken. Wie zou verder geen belang stellen in de opvoeding en het onderwijs van het kind? Behandeling, in korte trekken,van het Montessori-onderwijs, toegelicht door plm. 40 lichtbeelden, werpt licht op tal van problemen, die de aandacht verdie nen. Kamerplanten, „zonnetjes in ons huis", geven het grootste genoegen, wanneer men weet, waar men ze plaatsen en hoe men ze behandelen moet. Eenige tiental len komen er op het witte doek en daarbij wordt verteld, wat u zal interesseeren.. (Iets te vragen? Geeft dit VANDAAG even op aan ons Bureau en u krijgt antwoord.) De fa. Bendien zorgde voor een ver rassing: Niet alleen kunnen we, zoolang de voorraad strekt, een mooie foto vair. een kamerplant met wenken voor de ver zorging aanbieden, maar ook een keurige, verjaardagkalender met tientallen advie zen over kamerplanten. Deze kalendersi worden Donderdag bij loting toegewezen. (De fa. Bendien is fabrikante van de bekende' plantenmest Pokon) Ten slotte: een causerie over „Glazen Gebruiks- en Kunstvoorwerpen". Hoe maakt men glas? Hoe krijgt zoo'n vaas zijn nobele vorm? Wat maakt men zoo al van glas en wie zijn de knappe ont werpers? Daarop krijgt u antwoord in een genoeglijke causerie, waarbij ter ver duidelijking een aantal foto's worden ge projecteerd. Hier was het Glasfabriek Leerdam,die ons verblijdde met eenige kunstvoorwer pen (zie etalage; drie vazen en een schaal), welke wij gaarne voor onze gra tis verloting zullen bestemmen. Er zijn meer prijzen, wélke wij hopen aan te bieden, zooals b.v. mode-albums- en kookboeken, waarmee we de dames zeker een genoegen kunnen doen. Van een drukbezochte avond zijn we zeker. Dat het e$n nuttige en welge slaagde mag worden, vertrouwen we. Daar zullen we ons uiterste best voor doen. En mochten we slagen, dames (spaar ons uw critiek niet)dan was het de eerste, maar niet de laatste Avond' voor de Vrouw (en voor heeren, die er belang in stellen.) EB KOSTELOOS ontvangt U ons EB SB blad tot 1 April, wanneer U zich 53 EB met ingang van die datum daarop 53 Eg ABONNEERT. ffl 33 BB fflfflfflffiffiffiffiEBfflffl yBa®®®®®®®® Engeland. In de laboratoria van het Courtaulds-concern is een kunstwol be reid, Rayolana genaamd, welke tot het kookpunt meer verf opneemt dan natuur- vvol. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onzie vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: Bouw Smederij Smit en Co, Den Burg; Schuurtje, J. Vonk, Den Burg. Woning, D.Krijnen Fz. Jr., O'sch; Aanbouw pension wed. Schippers, De Koog. VERTROKKEN PERSONEN. Van De Mok, Alarcel Vaarzon Mo rel, naar A'dam, Van Eeghenlaan 9 lis. van Koogerweg 28, Maria J.Dek ker, naar Ameland, Nes; van H 32, Corn. Cupido en An na Lap, Herv., naar A'dam, Fr. Hen drikplantsoen 30 I. Van Molenstraat 6, Marg. Spigt, R.K., naar Dantumadeel, Akkerwoude. HET NIEUWE SCHOUWTOONEEL. Vrijdag 1 April geeft het Nieuwe Schouwtooneel onder leiding van Frits Bouwmeester in Pen's Zaal een opvoe ring van het tooneelstuk: De mensch wikt, Pa beschikt. Het was hetzelfde ge zelschap, dat hier vorig seizoen met) zoo groot succes De Vreemdeling op1 voerde. Medespelenden zijn nu: de dames» Dogi Rugani, Nina Bergsma,. Jetty van Dijk--Riecker, Lena Kley, Corrie Roo- zendaal, Hesje Rijken-van Rijk en Ans Merlevoort; de heeren Richard Flink, Frits Bouwmeester, Adolf Rijkens, Johan SmitZj Louis van Dommelen en Sam de Vries. TEXEL TER JAARBEURS De stand van Mooi Texel werd Dins dag bezocht door plm. 300 personen; Woénsdag door plm. 800, Donderdag door plm. 1500. Om de vitrines beter te doen uitkomen is er nog een schijn werper bij aangebracht. Dat de naam Texel nog steeds een goede klank heeft, is duidelijk op te maken uit de gesprek ken. welke bij het bezichtigen van de stand worden gevoerd. Dank zij onze Burgemeester werd door het A.N.P. aan alle aangesloten Neder- landsche dagbladen een bericht over de zoo aantrekkelijke Mooi-Texel-stand ver strekt. Ook al een middel, dat dankbaar te baat werd genomen, oin de aandacht op ons eiland te vestigen. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- O stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voor dee- len Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Q Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. □□□□□□□□on s BESTRIJDING RUNDVEE-T.B.C. Vorig nummer bevatte een uitvoerig artikel over de maatregelen, welke getrof fen worden om ook de laatste reactie-die- ren, welke onder Texels rundveestapel nog voorkomen een heel klein pet. nog maai- op te ruimen. Dat kost na tuurlijk zorg en geld. Vooral ook om dat het, zooals vanzelf spreekt, in de be doeling ligt, het eiland dan vrij van rundvee-t.b.c. te HOUDEN. Hoe ifen dit gedaan hoopt te krijgen, werd Woensdag heel duidelijk uiteengezet. Om nu spij kers met koppen te slaan, werd gisteren door de Vereen, tot Bestrijding van de rundvee-t.b.c. vergaderd Er waren plm. veertig leden aanwezig. Voorz. C. de Wit opende veertig mi nuten na het aangekondigd aanvangsuur de vergadering. Eerst kwam in bespreking het voorstel tot verhooging van de con tributie met vijf ct. Dit voorstel werd aangenomen. De f 250 gulden, welke meer ontvangen worden, gaan in het garantie fonds, waarin de gemeente storten zal (behoudens goedkeuring door de raad) f 250, T.E.S.O f250 en de beide zuivel fabrieken samen f250. Totaal f1000. Het doel werd Woensdag al uiteengezet. Op voorstel van de heer P.Dros Bz. werd besloten, zoo mogelijk in samen werking met andere organisaties, actie te voeren voor het doen erkennen van re- ageeren op de tuberculineproef als koop vernietigend gebrek. In België en Dene marken is dit reeds het geval. In de Comm. van Taxateurs in ons Woensdag-nr. genoemd kregen zitting de heeren B.C.Lap, M.J Veeger, C.H.Roeper eri als plaatsvervanger de heer M. Zuidewind. De vergoeding van heen- en terug vracht, verschuldigd voor dieren, welke ingevoerd werden, doch reactie vertoonen. en dus het eiland weer moeten verlaten» werd bepaald op tien gld. (Zie verder verslag in volgend nr.) DEN HOORN ZAKENNIEUWS. De heer M. Goënga, Den Hoorn, is voor zijn slagerij overgegaan tot aan koop van de allernieuwste Frigidaïre- vleeschkoelkast. Van dit type wordt er thans een op de Jaarbeurs tentoonge steld. Zij moet aan de hoogste eischen' voldoen, hetgeen de houdbaarheid van het vleeseh niet weinig bevorderen zal. OUDESCHILD DE RIJZENDE KERK. Dinsdagavond om 8 uur wordt in het Eigen Gebouw alhier een film vertoond „De Rijzende Kerk", uitgaande van de Vrijzinnig Chr. Jeugd Centrale, toege licht door Ds. K. Terpstra. De jongeren- vereen. „De Rijzende Kerk" stelt zich ten doel de vormgeving aan 'het jeugd-» leven vanuit godsdienstig oogpunt, in Vrijz. Protestantsche geest. Zoowel aan. de jongeren, als ook aan de ouderen wordt aanbevolen deze film te gaan zien. HERLAND LEPELAARS IN DE MUI. MEER DAN VORIG JAAR. Het staat er met de lepelaars in de Mui goed voor. 2 Maart kwamen de eerstel paren reeds opdagen en nu is hun aantal, reeds grooter dan vorig jaar om deze tijd. Zooals bekend, wordt de Mui voor het publiek gesloten, zoodra de.lepelaar^ er hun intrede hebben gedaan. Er staarj over de honderd bordjes met het be kende wetsartikel; ze zijn nu van allu- minium met duidelijke letter. Men zal zich dus moeilijk op „ik heb ze niet gezien" kunnen beroepen, wanneer men eventueel het verbod heeft overtreden. Vogelwachter F. Stark houdt een oog in het zeil (wel twee oogen) en zal doen doen wat zijn taak hem oplegt. De waterstand is momenteel biezonder laag in de Mui. Anders kon men op 150 M. afstand nog wel eens wat van de lepe laars ontdekken; nu liggen de nesten zoo laag, dat men ze daarop niet ziet. Het is te hopen, dat straks, als het peil stijgt, niet te veel eieren verloren gaan.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6