msb Een avond voor de Vrouw TEXELSCHE COURANT fföU hxxyMfuirt m WMIJN HARDTIES" Sproeten komen vroeg in he voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOl. Bij alle Drogisten. DERDE BLAD Texelsohe Berichten De Duivenschade. [90^ TEXELSCHE COURANT PROGRAMMA 1. Veeteelt-film 2. Wat de pot schaft 3. Bezoek aan de Maggifabriek, Amsterdam 4. Een morgen in Neerlands oudste Montessori-school 5. Flora's kinderen in uw huiskamer. 6. Glazen kunst- en gebruiksvoorwerpen Kostelooze verloting van fraaie prijzen Kaarten alleen in BOEKHANDEL PARKSTRAAT m Zaterdag 19 Maart 1938 (Ingezonden.) Op de noodkreet van de heer E.v.d.B. zou ik, met de heer J.Drijver willen zeg gen: Als er werkelijk vogelschade is. dan moeten de menschen eens gaan begrijpen, dat er nog wel veel andere middelen zijn, om die te bestrijden dan schieten, van gen en dooden, wat immers de ruwheid en de wreedheid zoo zeer in de hand werkt. En dan nog wel het stellen van premies. Wat zou er toch terechtkomen van het werk van opvoedersen onder wijzers, die tegenwoordig gelukkig aan de jeugd juist liefde voor de natuur en dieren pogen bij te brengen. Uit een artikel van de heer J.Drijver haal ik het volgende aan: Een oude tuinder lachte mij uit om mijn omslachtige wijze van werken, n.I. draden spannen om mijn zaad te bescher men. In Maart en April (later in de tijd laten de vogels de bedden wel' met rust) gaat al het zaad, dat gaarne gege-) ten wordt, in een linnen doekje gebonden, eenige minuten in een mengsel van water en petroleum (ongeveer 4:1). Het wordt een paar maal flink geroerd en iedere zaadkorrel krijgt daardoor natuur lijk een petroleumsmaak. Voor het ge bruik even in de zon drogen; dan is er geen vogelschade meer te dlichten. Even zoo wordt het jonge groen als sla, spi nazie, doperwten, enz. met het mengsel besprenkeld, en geen vogel waagt het meer, nadeel toe te brengen. Daar ik zeer betwijfelde of de duiven het nu wel zoo bont maakten, heb ik het prachtige wetenschappelijke werk van A. E. Brenm, voor Nederland bewerkt door S. P. Huizinga, er eens op na geslagen. Daar staat heel iets anders. Daar ik enkel maar een oprechte die- renvriendin ben, niet wetenschappelijk on derlegd, zal ik dit uittreksel woordelijk overnemen Alle duiven, althans de inheemsche, moeten als nuttige vogels beschouwd worJ den. Snell heeft zich door nauwgezette en moeilijke onderzoekingen overtuigd, dat zij wel enkele graankorrels opzoe-r ken, die anders toch bederven zouden, maar toch over het algemeen zich bijna uitsluitend voeden met onkruiden, die voor de landbouw nadeelig zijn, waardoor zij ons een waarlijk onberekenbaar voor deel aanbrengen. Het liefste voedsel van de woudduit zijn de zaden van verschil lende soorten van naaldboomen; met deze deze vindt men gedurende de geheele zo mer haar krop gevuld. Voor degenen, die hierover iets meer zou willen weten, stel ik mijn boek gaarne ter.beschikking. J. O. WORTMAN-Pisart. ff Het kan zijn nut hebben het ernstige vraagstuk van de duivenschade op ons eiland ook van deze kant te bekijken,' maar, te oordeelen naar wat menschen uit de practijk ons ineedeelen, is het dringend noodzakelijk, dat aan de duiven- plaag, die op Texel een ramp dreigt te worden, paal en perk wordt gesteld en wel zoo gauw mogelijk. Over de wijze, waarop dit moet gebeuren, kan men van meening verschillen, maar er moet, hoe dan ook, aan die duivenschade een eind worden gemaakt. In bovenstaand stukje komen onjuist heden voor. Het is niet waar, dat de krop van de woudduif de heele zomer met naaldboom-zaden gevuld is. Daarover kan1 de heer E. v.d. Ban, die zich voor de op lossing van dit vraagstuk biezonder in teresseert, een boekje opendoen. Het land met draden bespannen en eerst het zaad en later de jonge plantjes, met petroleum behandelen? Wie een klein hoekje grond heeft, kan zich die moeite wel getroosten, maar waar het de teelt over een 'groote Oppervlakte be treft, is daar geen beginnen aan. Dat het kwaad op ons eiland groote omvang heeft aangenomen, blijkt wel uit het feit, dat de Texelsche Landbouworga nisaties een adres hebben gericht aan de raad met het verzoek maat regelen te treffen om aan die dui- venplaag een einde te maken of al thans paal en perk te stellen. Een premie stellen op het verstoren van de nesten, zal wel de doeltreffendste maatregel zijn om tot dat doel te ko men. Redactie. TEXEL TER JAARBEURS. Met België, dat mede door een stand ter Jaarbeurs het vreemdelingenverkeer tracht te bevorderen, heeft als eeniga V.V.V. van ons land Mooi Texel in Utrecht zijn plaats weer ingenomen. Dinsdagmiddag is de Jaarbeurs door Pruis Bernhard officieel geopend. Des morgens passeerde Z.K.H. de stand; voor bezichtiging ontbrak toen de tijd. 's Middags werd de stand o.m. in oogenschouw genomen door Kolonel Bar- tels, commandant der genie te Utrecht, die voornemens zeide te zijn, naar Tfexel te komen. Woensdag heeft, zooals we reeds aan kondigden, de Minister van Binnenl. Za ken, H. van Boeijen, o.a. de stand van Mooi Texel bezichtigd. Bij die gele genheid werd door de heer W. H. Lap, voorz. van V.V.V. Mooi Texel, aan Z. Exc. een exemplaar van het fraaie boek „Texel" van de heer J. Drijver, aange boden. *n Lichtstraal bij KINKHOEST Hoest-Griep-BronchitisAsthma k« «rooier hoevoordeeliget. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". „Bartje" van Anne de Vries. Het was Woensdagavond de laatste van de reeks ontwikkelingsavonden, welke dit seizoen in lokaal Den Burg voor de dames zijn gehouden. En evenals de voor gaande avonden is ook deze buitenge woon geslaagd. Na een kort welkomstwoord van burge meester Kamp, vertelde Ds. F. Visser over het bekende boek van Anne de Vries: „Bartje". Deze Bartje, een Drentsch jongetje, een der vele kinderen van de landarbeider Bartels, heeft Anne de Vries wel op bie zonder treffende wijze weten uit te beel den. Eigenlijk aldus spr. is dit boek één aanklacht tegen de groote menschen, die de kinderzieltjes niet begrijpen, niet pogen te begrijpen. Ip het niet wonder lijk, heeft Anne de Vries eens gezegd, dat er van de meeste kinderen nog zoo veel terecht komt, ondanks de slechte en dikwijls geheel verkeerde opvoeding door oudere menschen? Van Bartje komt wel wat terecht. Hij weet jaar in, jaar uit dezelfde te blijven. Spr. las verschil lende gedeelten uit het boek voor: eerst een dag uit het leven van klein Bartje toen vijf jaar oud, een dag vol avon tuur, die het kinderzieltje veel te denken geeft. Verder: Bartjes eerste schooldag ook al vol emoties. De gespannen aandacht, waarmede de aanwezige dames Ds. Visser volgden, be wees wel, hoezeer zij van deze avond ge noten. Toen Ds. om kwart over tien een einde aan zijn bespreking maakte, vonden velen het jammer, dat de tijd zoo vlug verstreken was. Want wie had niet graag wat meer uit dit prachtige boek vernomen, vooral als het op zulk een levendige wijze wordt voorgedragen als Ds. Visser het deed. Burgemeester Kamp dankte Ds. namens de commissie en namens de aanwezige dames voor deze mooie avond. Spr. zeide nog, dat dit jaar een proef is genomen, met ontwikkelingsavonden voor dames. En deze proef mag zeer geslaagd heeten niet misschien niet zoozeer door het aantal bezoeksters, als wel door de bie- zondere aandacht, waarmede de verschil lende sprekers(sters) steeds werden ge volgd. De ontwikkelingsavouden hebben een groote cultureele waarde, zij maken, ons bekend met toestanden buiten eigen kring en het is daarom te hopen, dat de' avonden een volgend jaar kunnen worden voortgezet. H. Ook toegankelijk voor heeren Georganiseerd door de OP DONDERDAG 24 MAART in PFN't 7AAI AANVANG ACHT UUR ENTREE 20 CENT Plaatsbespreken inbegrepen. Lütsluitend toegang voor onze ABONNEES en huisgenooten. LAATSTE AVOND van het seizoen 193738. met fraaie natuuropnamen uit eigen land met gesproken toelichting en muzikale begeleiding. Causerie van mej. VERHAGEN, kookleerares te Amsterdam. Be antwoording van VRAGEN op het gebied van koken en voedingsleer. (Inzenden Bureau Tex. Crt., uiterlijk Zaterdag 19 Maart Interessante Geluidsfilm (20 mnt.) Causerie met aantrekkelijke licht beelden uit het kinderleven. PAUZE. die daarin belang stellen. Praatje over Kamerplanten. Gebruik en verzorging. Geïllustreerd met een aantal met zorg gekozen lichtbeelden. Beantwoording van vragen (Inzenden uiterlijk 19 Maart Bureau Tex. Crt.) Een bezoek aan Glasfabriek „Leer dam". Met behulp van een serie heel mooie lichtbeelden zal de fabricage en het gebruiK worden toegelicht. w.o. LEERDAM-glaswerk, verjaardag- kalenders (in fraaie kleuren uitgevoerd, vier-bladig; aan de achterzij lied rukt met wenken voor de verzorging van bloemen en planten), Kookboeken, Wandversie ring. Zoolang de voorraad strekt, wordt u bij het koopen van een toegangsbewijs kosteloos een gekleurde foto van een kamerplant met wenken voor de verzor ging aangeboden. (5 diverse zijn er.) min min mm mm mm is WAT NtET MAG. Men verzoekt ons nog eens met nadruk te wijzen op het verbod van villen en begraven van gestorven dieren op de boerderij. De prijzen, waarvoor door de heer J. Mets werd ingeschreven, waren: Lammeren 13 ct. Schapen 120—225 ct. (niet tot 250ct.) Kalveren 65 ct. BOLLEN VAN TEXEL. Bloemenkeuring te Haarlem. Mooie resultaten van Gebrs. Le ber en J. S. Dijt. In het verslag van de laatst te Haarlem gehouden bloemenkeuring, opgenomen in de Hobaho, lezen we: De eerste narcissen van het vrije veld waren van de firma Gebr. Leber (Eier- land) met een Dubbele V o n S i o n-sport. Hoewel de bloemen nog wat klein van stuk waren, deed zij zich toch als een vroege uitloopster kennen. Eenige Iris reticulata-zaailingen toon de de neer J. S. Dij t, (Den Burg), waar van de paarse zaailing het meest deed denken aan de bestaande soort Hercules: Aan het verslag, dat het Kweekersblad over die keuring uitbracht, ontleenen we.; De Gebrs. Leber (Eierland) brachten een vroegbloeiende vorm van Dubbele von Sion, welke met behoorlijke stengels van het vrije veld gesneden was. Wanneer kan men deze gebroeid hebben? Ten slotte nog de Iris reticulata J. S. Dijt. Dit is een zaailing, door de heer J. S. Dijt te Den Burg gewonnen. Zij heeft de kleur van Iris reticulata Krelagei, maar is veel mooier van bouw dan Her cules (Velvet), is welriekend en, wat alles zegt, ze laat zich zeer gemakkelijk en snel voortkweeken. We zagen aan een bol 15 zijbladen, wat wil zeggen, dat 15 broedbolletjes ontwikkeld zullen worden, iets wat we bij andere Iris reticulata ver scheidenheden nog niet zagen. We zien in deze Nederlandsche aanwinst een goede toekomst-soort. Mcdedcelingen van Texels Bioscoop-Theater PYGMALION. Deze film is wel een der beste Neder landsche films, tot nu toe vervaardigd. Een keur van de voortreffelijkste Neder landsche tooneelspelers en -speelsters ver leenden hun medewerking. De Maasbode schreef o.a.: Laat men ons na „Pygmalion" niet meer komen vertellen, dat er in Nederland geen per fecte films gemaakt kunnen worden. De Nieuwe Dag: Indien er één Neder landsche film een succes verdient, dan is het „Pygmalion". Het Alg. Han delsblad: Over Lily Bouwmeester (de hoofdrolspeelster) zou ik kolommen vol kunnen schrijven. Op dus naar Pygma lion; men zal zich bij deze film goed amu seeren. Als dit nog niet genoeg is, kan wor den meegedeeld, dat deze film zelfs in, Engeland is vertoond, waar ook vooraan staande Londensche bladen er voortreffe lijke critieken aan wijdden. Z. K. H. PRINS BERNHARD met Prins Aschwin op de Militaire Rijschool te Amersfoort. Links: Lt.-kol. D. A. Ca- merling Helmolt, directeur der school. LSV WW t V $0 ZIJN HARTVORMIGE CACHETS leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker s Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: AKKER'' m

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 9