ONZE AVOND VOOR DE VROUW. INZET VERKOOP HOEVE BREDA. Hoeve Breda wordt door de notaris sen O. J. B. Mulder alhier en C. F. Petit Dit de la Roche, te Maasland, pu bliek geveild. De hoeve is met bouw- en weiland 40.16.50 H.A. groot in is verhuurd voor f2012.50. p.j. Donderdag had in de Oranjeboom de inzet plaats. Perceel a.f 18.200 door de heer Reijer Langeveld Mz., te Eierland. Perceel b.: 114000 door de heer J. Kool te Kethel. Donderdagmorgen 7 April, v.m. 11.30, vindt de verkoop bij toeslag plaats. WAAR KWAM DE WIJN VANDAAN? De wijn, die eenige weken geleden langs de Nederlandsche kust en ook op Texel is aangespoeld, blijkt afkomstig te zijn van het Fransche s.s. Briseis, dat in October 1937 ten noorden van het Kanaaleiland Guernsey is gezonken. Dus niet vijftig jaar, maar slechts enkele maan den heeft de wijn op de zeebodem gele gen. De Briseis had een lading van 4200 vaten aan boord en voer van Oran, in Algiers naar Rouaan. De merken en num mers van de aangespoelde vaten komen overeen met die, vermeld op de cognos sementen van de wijnlading van het s.s. Briseis. De Fransche assuradeuren, die indertijd de schade hebben uitbetaald, zijn thans rechthebbenden op de netto opbrengst van de wijn na openbare ver koop. Of dit veel zal zijn, valt te be twijfelen. Ware het niet, dat een aantal dames overvallen was door de griep welke de laatste tijd op ons eiland vrij veel slachtoffers maakt ook de- laatste twee rijen van Pen's Zaal zouden Donderdag bezet zijn geweest, toen wij daar voor onzeabonné's en huisgenooten een „Ont wikkelingsavond", speciaal voor de vrouw, organiseerden. Ot we van een geslaagde avond mogen spreken? Voor zoover ons daarover cri- tiek bereikte, was deze alleszins waar- deerend; het komt ons voor, dat de kos ten, welke met de organisatie van zoo'n avond gepaard gaan, welbesteed zijn; dat de zorg en moeite, welke de voorbe reiding eischt, met goede uitslag zijn be loond. We hadden ons beijverd een program ma samen te stellen met een reeks alles zins belangwekkende onderwerpen en wa ren in staat daarbij films en lichtbeelden, te doen projecteeren om het gesproken' woord te verduidelijken. In het biezonder blijken de Landbouw- film en de bedrijfsfilm van de 'Maggi- Fabriek in de smaak te zijn gevallen. Ook de causerie van mej. Verhagen, kookleerares, had der dames aandacht,* Dat ook ,,de bruine jus" een beurt kreeg, hadden we verwacht Kennismaking met de methode van Dr. Maria Montessori werd de aanwezigen vergemakkelijkt door een serie lichtbeel den, vervaardigd in Nederlands oudste Montessori school (Ten Hovestraat, Den Haag De grondslagen, waarop dit bie- zondere onderwijsstelsel rust, werden in het kort uiteengezet en, waar de foto's1 daartoe aanleiding gaven, nader toege licht. We komen hierop terug. Bij een reeks, deels gekleurde, licht beelden van kamerplanten werd verteld over gebruik, teelt en verzorging daar van gestelde vragen werden in het kort beantwoord. Meegedeeld werd, dat de fabriek van Pokon-planten-mest de gekleurde foto's en verjaardagkalenders voor bezoekers be schikbaar had gesteld. De avond werd besloten met een reeks lichtbeelden, betrekking hebbende op Glasfabriek Leerdam. In korte trekken, werd verteld van de bereiding van hef glas, van het blazen en versieren en van de kunstzinnige voorwerpen, welke „Leer dam" vervaardigt. Een lange reeks ver scheen op het witte doek, vazen, glazen, schalen, bowl- en likeurstellen, enz. enz. Een lust voor het oog en getuigend van kunstzin en groote vakbekwaamheid. Kosteloos werden meer dan vijftig prijzen uitgedeeld (de gelukkigen worden door het lot aangewezen); drie vazen en een schaal van „Leerdam", boeken, mode albums, haakboekjes, kalenders, plak boeken, kookboeken, enz., enz. Voor de aanvang en in de pauze werd muziek ten gehoore gebracht via onze eigen geluidsinstallatie. Mogen we besluiten met een vriendelijk verzoek aan de bezoekers(sters) van deze,' onze „Eerste Avond voor 'de Texelsche huisvrouw" en wel: wilt u ons (per briet- je ot mondeling) even laten weten, hoe u deze avond bevallen is en welke onder werpen u op 'n eventueel volgende avond gaarne behandeld zou zien? Dames, die aan dit verzoek ongevraagd reeds voldeden, zeggen we daarvoor dank. Spaart ons uw critiek niet We hebben ook deze avond gepoogd aan de verwachting van de meerderheid tege moet te komen. Zijn we daarin geslaagd? Met uw antwoord hopen we ook te uwen bate ons voordeel te mogen doen. Illllliiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiilllül llllllllllll VRAGENBUS llllllllüll llllllülli! VOOR DE VROUW llllllllllll minuimil NUTTIGE WENKEN Tafzijden japon wasschen: Luchtig heen en weer halen in lauw zeepsop; niet wringen ot knijpen. Goed naspoelen en als de japon goed droog is strijken met niet te heete bout. Zoo noodig eerst stij ven in water, waaraan wat Arabische gom is toegevoegd (antwoord aan mej. De V.) VOOR DE DAMES De knip- en naaicursus, welke mej. S. Eelman geeft, vangt 1 Mei aan. (Zie advertentie) Maandag kan men zich nog opgeven voor de naaicursus, door de Eerw. Zus-' ters in het St.-Janshuis te geven. TEXEL TER JAARBEURS. De Texel-stand werd Dinsdag door plm 2500 personen bezocht, Woensdag door 16001800, Donderdag laatste dag door plm. 800—900. ZAKENNIEUWS. Van onze adverteerders. De heeren M. en A. J. Vonk doen ons een exemplaar van de nieuwe Fongcrs- rijwielen-prijscourant toekomen, waarin naast keurige illustraties de goede eigen schappen en prijzen van dit rijwielmerk' worden vermeld. In het biezonder trekt de aandacht het bericht, dat de Gemeente Den Flaag op grond van haar zesjarige ervaring met Fongers-rijwielen besloot, voortaan haar ambtenaren uitsluitend Fongers te doen gebruiken. 1 Jan. 1938 zijn 1000 nieuwe Fongers-rijwielen inde residentie in gebruik gesteld. ^a^ÖNGERECHT. De opkooper G.D., die van Jan Gielis wol gekocht had, maar verzuimde daan van aanteekening te doen in het daarvoor bestemd register, kreeg Dinsdag f40, boele ot tien dg. P.K., die met zijn auto op de weg bij de Mok een wielrijder aanreed en ernstig verwondde, werd veroordeeld tot f 40, boete ot 20 dg. en zes nmd. in trekking van rijbewijs. De aanrijding moet volgens K. evenwel een gevolg van een, misverstand zijn geweest; hij meende, dat de fietser de weg naar het vliegkamp zou nemen en daarom week hij naar links uit. LAMMERENSTERFTE. Geen invloed nog te bespeuren van mond- en klauwzeer. De mond- en klauwzeerperiode hebben we gelukkig achter de rug. Daar hebben zoowel de runderen als het wolvee mee te kampen gehad. Nu gaat het gerucht) dat er wel veel doode lammeren geboren zullen worden als gevolg van dat mond en klauwzeer. In verband hiermee dee- len de heeren dierenartsen Noordijk en Frederiks mee, dat daarvoor volstrekt geen vrees behoeft te bestaan. Te oor dcelen naar de sterfte onder de lammeren tot op dit oogenblik, is h.i. van eenigej schadelijke invloed van het mond- en klauwzeer op het lammen niets te merken. Mocht dit onverhoopt het geval zijn, vrees, herhalen zij, behoeft daarvoor niet te bestaan dan zal men pas tot die conclusie kunnen komen, wanneer we eenige weken verder zijn. EEN HALVE EEUW VOLKSBOND. Woensdagavond heeft de heer G. van Slingerland, districtsbestuurder v.d. R.K. Volksbond, in hotel De Zwaan voor de afd. Texel een 'lezing gehouden met als onderwerp: Een halve eeuw Volksbond. Om kwart over acht opende de voorz., de heer H. Zijm, de bijeenkomst met de Chr. groet. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het biezonder de heer Van Slingerland. Reeds op 6 Maart, aldus de voorz., is het 50-jarig bestaan kerkelijk herdacht (met een H. Mis en Algemeene Communie.) Deze avond werd speci aal voor de leden gehouden en spr. be treurde het daarom, dat lang niet allen aanwezig waren. Niettemin wilde hij er zijn tevredenheid over uitspreken, dat er nog een derde van het aantal leden geko men was. De heer G. van Slingerland gat hier na een duidelijk beeld van hetgeen de Volksbond in de afgeloopen vijftig*jaar heeft bereikt. Veel is in die tijd veran derd en verbeterd. Speciaal voor de ar beiders. Spr. bracht een woord van hulde aan de oprichter, de heer W. G. Pastoors, die in 1888 de grondslagen voor de thans1 zoo bloeiende bond heeft gelegd. Telde toen de Volksbond 48 leden, in de 50 jaar van zijn bestaan, groeide dit aantal •tot ongeveer 200.000. De rede, die met veel warmte werd uitgesproken, werd met groote aandacht gevolgd en de spreker oogstte dan ook een hartelijk applaus. Na de pauze werden eenige vragen be antwoord. De voorz. deelde nog° mede, dat het vaandel voor de afd. Texel van de Volksbond is gereed gekomen, zoodat binnenkort de wijding "zal geschieden.! Omstreeks halt elf werd de vergadering- op de gebruikelijke wijze gesloten. PROF. DR. VAN SLOGTEREN. De hoogste onderscheiding in de nar- cissenwereld, de Peter Barr Memorial, Cup, is dit jaar voor het eerst aan een Nederlander toegekend en wel aan Prof. dr. Van Slogteren, die ook op ons eiland welbekend is. Onze gelukwensch BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden .B. en W. deze bouwvergunningen Bergplaats J. Witte, Koogerweg. Uitbreiding Badhotel De Koog. - Bouw houten schuur, J. J. Lafeber, Warmoesstraat. INGEKOMEN PERSONEN. C 88, Corn. W. v.d. Kooij, Herv. van Den Helder, 2e Vroonstr. 2. O 144, jac. v.d. Ree, R.K., van A'dam, Balboastr. 301. Schildereind 23, Gerrit Boon en Cath. G. Dekens (N.H.), van A'dam, Blankenstr. 185 hs. VERTROKKEN PERSONEN. Van Schildereind, Jan Neef en Kas- perdina Kuiper (Herv.), naar Amster dam, Transvaalkade 39. Van C 33, Corn. Bruynzeel, Herv., naar Flaarlemmermeer, N. Vennep, Hil- leg. dijk 154. - Van Schildereind 95, Joh. H. Lette- boer, Herv., naar Arnhem, Klarendalsche- weg. 31. Van De Cocksdorp 133, Reijer L. Gorter ert Alida Schaap, naar Den Hel der, Oostslootstraat 26. Van Oudeschild, aan boord, Watte Duizendstra, Emke Bosscha en Anne Duizendstra, naar Rotterdam, Wijnhaven 110. DE KOOG. BADHOTEL PRINSES JULIANA Het Badhotel ondergaat een belangrij ke uitbreiding. Aan tie noordzij wordt een vleugel aangeoouwd. De kamers, die alle uitzicht krijgen op de zee, worden naar de eisch des tijds ingericht, terwijl ook het bestaande gedeelte van het ho tel wordt gemoderniseerd. Om het uit zicht te verbeteren werd het sinds 30 jaar bestaande paviljoen afgebroken; met: hetzelfde doel zullen in de volgende win ter de duinen bij het hotel gedeeltelijk worden afgegraven. De restauratie geschiedt door aanne mer J.Daalder en"schilder P.Plaatsman. N.V. T.E.S.O. De gewijzigde statuten met alge meene stemmen aangenomen. Gisteravond werd in hotel Texel onder voorzitterschap van de heer W. H. Lap een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van N.V. T.E.S.O. gehouden, en wel vnl. ter definitieve \aststellirig van de gewijzigde statuten. In de vorige vergadering was het aantal aandeelhouders niet groot genoeg om rechtsgeldige besluiten te kunnen nemen. De heer W. H. Lap opende vergadering met een woord van welkom. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Hierna werden de gewijzigde statuten en de_ daarop ingediende amendementen behandeld. Tevoren sprak de heer Joh. Parlevliet er nog zijn misnoegen over uit, dat in de vorige vergadering de sta tuten behandeld werden, terwijl iedereen tevoren wist, dat de genomen besluiten niet rechtsgeldig zouden zijn. Voorts achtte spr. het onjuist, dat alleen bij een meerderheid van twee derden van het aantal stemmen een voorstel kon worden aangenomen. Dit laatste geldt echter, naar notaris Mulder opmerkte voor iedere vennootschap en een voorstel van de heer Parlevliet later ingediend, om hierin verandering te krijgen zou zeker door de Minister niet worden goedge keurd. Voorts zag de heer Parlevliet gaarne, dat ook over zaken schriftelijk werd gestemd. De artikelen, waarop geen amendemen ten waren ingediend, werden alle ongewij zigd goedgekeurd; in art. 24 werd op voorstel van de heer Parlevliet achter de woorden „de stemming over zaken ge schiedt mondeling" toegevoegd: „tenzij ten minste vijt der aanwezige aandeelhou ders zulks schriftelijk wenscht te doen; geschieden" Het reeds 2 Maart gedane voorstel van de heer A. v.d. Meulen om in ar^ 4 de zinsnede „De prijs van uitgifte" te ver anderen in „De koers van uitgifte" werd aangenomen. Het voorstel, ingediend door de heer J.C.Rabwas: de alinea's 6 en volgende van art. 4 te laten vervallen en te vervan gen door: „Bij uitgifte van nog niet geplaatste aandeelen hebben de ingezete nen van Texel, niet aandeelhouders zijnde, recht van voorkeur voor verkrijging van één aandeel. Voor zoover mogelijk zal worden getracht, dat ieder gegadigde niet-aandeelhouder bij nieuwe uitgifte van aamdeeLen tenminste één aandeel kan, verkrijgen. Voor het geval er meer gega digden zijn dan uit te geven aandeelen, zal 'door loting worden* beslist, aan wie een aandeel zal worden toegewezen. Wan- l neer aan ieder gegadigde niet-aandeel- Illllliilllll.Hlllllllliilllllliillillllllllillllii lllil!lllllllllilllllllli!lllllilllilili||llll lljlllllllll SPORT OP TEXEL lllillillill iiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiii Texel 1: J.Dukers H.Neijens J.Ran H.v.Dijk N.deGraaf A.Huizinga A.v.Anraat M.Vlaming P.Kikkert G.Wit vliet P.Neijens Res.: J.Kiljan, J.Weijdt, B.Beumkes. De datum van de promotie-degra datie-wedstrijd QSC—Texel is vastge steld op 10 April. De wedstrijd WieringerwaardQ. SC. wordt gespeeld op 17 April, le Paaschdag. IIIIILiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiJIIIII llllllllllll GEMENGD NIEUWS |||||||j||, ||||||iiii,;;,.i;;ii;ii;iiili[;iiiiiiiiiiiliiiiiiiiil!i:lilliiiiiiiiilllillllii!lilllllliiili|||||| Den Haag. Een groot aantal ver- eenigingen op onderwijsgebied heeft aan de Ministerraad gevraagd, toch vooral niet terug te keeren tot de spelling De Vries en Te Winkel met haar naamvals- rompslomp. Te Enkhuizcn hoopt 14 April Corn. Siebert 100 jaar te worden. Hij is goed ter been en houdt zich nog bezig met het repaieeren van horloges. Als recept om oud te worden geeft hij aan: „pruimen", vroeg opstaan en wandelen. Te Oss is Zaterdagmiddag een 40-j. bankier aangehouden, die gedurende zes jaren vele personen voor belangrijke be dragen heeft opgelicht. Rotterdam. Aan de Raad wordt voorgesteld aan de linker-Maasoever te^ genover Schiedam een tweede petroleum haven aan te leggen. - Goes. Doordat de bestuurder met zijn voeten in een reisdeken verward raak te, is een auto op een groep arbeiders in gereden. De 50-j. P. van Rijn werd ge dood. Utrecht. Het aantal bezoekers aan de Jaarbeurs was 33 pet. grooter dan vorig jaar. Als gevolg van de gespannen internationale toestand is echter het zaken-doen matig geweest. Den Haag. Prinses Beatrix zal Don derdag 12 Mei in de Groote Kerk ge doopt worden. Soestdijk. Zuster Trijntje Boon stra wordt vervangen door jkvr. S. C. Feith, te Hilversum, die verder de ver zorging van Prinses Beatrix op zich zat nemen. houder één aandeel is toegewezen, zal verder de toewijzing aan alle gegadigden gelijkelijk geschieden en zal in geval er meer gegadigden dan nog uit te. geven aandeelen zijn, wederom door het lot beshst worden, aan wie de toewijzing van aandeelen zal geschieden". Dit voorstel werd aangenomen. Het voorstel van de heer Joh. Parle vliet was alinea 7 van art. 9 te wijzigen en wel door de woorden aftredende commissaris is steeds herkiesbaar" te vervangen door „de aftredende commis saris is, met uitzondering van de presi dent-commissaris en de secretaris-com missaris, die beiden dadelijk herkozen kunnen worden, niet dadelijk herkiesbaar". Dit voorstel werd verworpen met 33 stemmen voor en 28 tegen; dus geen twee derden meerderheid, zooals bij statuten wijziging vereischt wordt. De heer A. v.d. Meulen had verder nog voorgesteld in art. 10, luidende: „De directeur wordt benoemd door de alge meene vergadering van aandeelhouders uit een door de raad van commissarissen opgemaakte bindende voordracht van minstens drie personen", het woord „minstens" te laten vervallen. Dit voorstel trok de heer Van der Meulen in, nadat de heer S.Flens opge merkt had, dat het woord bij de laatste directeursverkiezing goed had voldaan. Voorts stelde de heer Van der Meulen voor om in art. 28: „Besluiten, houden de wijzigingen in de acte van oprichting der vennootschap, daaronder die be treffende vergrooting of vermindering van het maatschappelijk kapitaal, moeten om geldig te zijn worden genomen met een meerderheid van 2/3 der stemmen, uitge bracht in een vergadering van aandeel- houders, waarin minstens 3 4 van het ge plaatst maatschappelijk kapitaal is verte genwoordigd, enz., enz." in te voegen de woorden: „alsmede, die tot ontbinding der vennootschap". Over de heele statutenwijziging wensch- te geen der aandeelhouders stemming, zoodat goedkeuring volgde bij acclamatie. Bij de rondvraag merkte de heerC. Dros op, dat het T.E.S.O.-wachtlokaal eigenlijk geen wachtlokaal is, daar de pachter dadelijk vraagt, wat de binnentre dende wenscht te gebruiken. De directeur zal deze zaak onderzoeken. De heer J. de Wit zal gaarne zien, dat het salaris van het verantwoordelijk per soneel op de booten wordt herzien. Z.i. wordt het werk van deze menschen niet genoeg gewaardeerd. Het bestuur zal ook deze zaak onder het oog zien. De heer J.C.Rab drong aan op het gebruik van langer planken bij hoog wa ter opdat de auto's gemakkelijker aam boord zouden kunnen komen. (Zie ook verslag in volgend nr.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6