GEMEENTE TEXEL RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag 1 April 1938 des nm. te 2 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 28 Maart 1938. De Burgemeester van Texel, KAMP. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingcn. 3. Voorsdhottan op de vergoedingen voor het lager onderwijs over 1938. 4. Formatie stembureaux 5. Benoeming Commissaris van de N.V. T.E.M. 6. Benoeming havenmeester van het luchtvaartterrein 7. Verhuring van grond te De Koog. 8. Verlaging huur huis Burgerhout. 9. Bouw o.I. school Oosterend. 10. Subsidie voor bestrijding t.b.c. on der het rundvee. 11. Rekening courant-overeenkomst met de Rotterdamsdhe Bankvereen. 12. Verzoek tot vaststelling maximum voor vergunningen tot verkoop van sterken drank en verloven A te Uc Koog. 13. Vaststelling eischen met betrek king tot den Waalderweg in verband met een ingediende bouw-aanvrage. 14. Verzoek om rioleeriog langs Idle Wilhelminalaan. 15. Verkoop van gronlden. 16. Aankoop en verhuring van vast goed. 17. Grondruiling te De Koog. 18. Verzekering van gemeentegelden. 19. Subsidie voor verbetering van den Schoolweg in Eierland. 20. Uitvoering werkobject te Oude- sdhild. 21. Aanleg rijwielpad naar het vlieg kamp De Mok. 22. Aanleg en verbetering rijwielpaden. 23. Regeling jaarweidden wethouders. OOSTEREND. BOUW O.L. SCHlOOL. Kosten begroot op f19000. Opening na herfstvacantie 1938. We deelden reeds mee, dat het plan voor de bouw eener nieuwe o.I. school op het terrein aan de ingang van ons dorp tot aankoop waarvan de Raad 11 Dec. 1936 besloot kant en klaar is en dat aanbesteding, na goedkeuring van desbetreffende voorstellen van B. en W. spoedig volgen zal. De te bouwen school krijgt twee leslo kalen, de noodige bergplaatsen, een spreekkamertje voor het hoöfd en een vertrek voor overblijvers. Er is gerekend1 op eventueele bijbouw van een derde lo kaal en een lokaal voor lichamelijke oefe ning en eventueele bouw van een wo ning voor het schoolhoofd. De kosten, begroot op f19000, stellen B. en W. voor, uit een leening te bestrijden. Men hoopt de nieuwe school na de herfst vacantie van dit jaar in gebruik te kun-i nen nemen. EIERLAND. POSTWEG TERTIAIRE WEG? Ged. Staten overwegen de Postweg een plaats te geven op de lijst van tertiaire wegen in de Provincie. VERBETERING SCHOOLWEG. De Schoolweg is dat gedeelte van de le Dwarsweg in Eierland, dat de Hoofd weg met de" Postweg verbindt. Een weg van belang in verband met de verbinding van het eilandcentrum met het Vlieg-, veld. Het Bestuur van Eierland heeft zich bereid verklaard, deze 1280 M. lange Schoolweg te verbeteren en wel, vóór 1 Mei a.s., mits de Gemeente f500 sub sidie verleent. Voor het beschikbaar steM len van gemeente-wegenwals en -ploeg met bedienend personeel, zal de polder, 49jper gebruiksdag betalen. De weg zal 3.5 M. breed worden en een stofvrije slijtlaag krijgen. De uitvoering'zal niet in werkverschaf fing geschieden, omdat dan de weg niet| vóór de a.s. zomer gereed zal zijn. Wei zal door de polder getracht worden ver betering van de weg naar de Eierland- sche lichttoren in werkverschaffing uit gevoerd te krijgen. Het Gemeentebestuur heeft aanbevo len, mede de Achterweg, en de Vianen- weg in de verbeteringsplannen te betrek ken en heeft toegezegd er toe mee te werken, dat de Minister goedkeuring ver leend aan uitvoering in werkverschaffing., DE MENSCH WIKT PA BESCHIKT. Korte toelichting. De „Pa" die in dit stuk „beschikt", dwars tegen zijn „wikkende" gezinsleden in, is een zekere Herbert Kalness (Rich, Flink), een zakenman, die als fabrikant heel veel succes heeft gehad; een „self made man", die zich van-de-grond-af-aan heeft opgewerkt tot aanzien en welstand. Geen oogenblik schijnt hij echter te kun nen vergeten, dat hij toch maar ^„dood gewone kerel" is. Hij verfoeit alles wat naar deftigheid zweemt en heeft 'n biezon- dere haat tegen iedereen, die 'n universL taire opleiding heeft genoten. Als zoo-i vele andere „Pa's" heeft hij verder zijn, eigen (on)hebbelijkheden en zijn eigen stokpaardjes, en niets ter wereld is in staat om hem daarvan af te brengen. En met al die andere soortgelijke „Pa's" heeft hij bovendien nog dit gemeen, dat hij zelf niet beseft, hoe onaangenaam, on hebbelijk en lastig hij is voor zijn huis- genooten, met zijn eeuwigdurend gevit en z'n onuitstaanbaar eigengereide hou ding van: ik weet 't en zooals ik het zeg zoo zal het ook gebeuren. Is 't wonder, dat zijn. vrouw (Jetty van Dijk—Riecker), zijn dochter (Dogi Ru- gani) en zijn beide zoons (Nina Bergsma en Joh. Schmitz), daar onder lijden en tenslotte tegen zijn tyrannie in opstand komen? Vooral als zijn dochter Alice kennis heeft gemaakt met een alleraardig ste jonge man, die toevalligadvocaat is en dus 'n universitaire opleiding heeft gehad (Adolf Rijkens). Hoe is „Pa" echter te genezen? Hoe kan zijn gezin z'n starre houding breken en hem zijn fouten en tekortkomingen, duidelijk maken, zoodat hij tenslotte wel gedwongen is om bakzeil te halen? Wij zullen hier niet verklappen, hoe dit door de samenspannende familieleden wordt bereikt, omdat wij anders op de tal- looze verrassingen, die het stuk biedt, vooruit zouden loopen. Maar wel kunnen wij de verzekering geven, dat de Ameri- kaansche schrijfster Sophie Kerr er in geslaagd is dit thema zoodanig te be handelen, dat de toeschouwers in de ten tooneele gevoerde families Kalness voort durend, zooal niet zich zelf, dan toch zeker hun vrienden, hun kennissen en hun buren meenen te herkennen. Het stuk telt drie bedrijven en speelt ten huize der familie Kalness: I. Tijdens het ontbijt. II. Zelfde dag 's avonds. 111. Volgende dag onder dinertijd. Het 3e bedrijf heeft twee tafereelen. DE COCKSDORP. KERKNIEUWS. Tot diaken der Ned. Herv. Gemeente te Eierland is gekozen de heer J. Boon Az., die zijn benoeming aanvaardde. OUDESCHILD. FILMAVOND. De afd. Texel der S.D.A.P. belegt ecii, propaganda-filmavond in het Eigen Ge bouw, (zie adv.) VOOR DE KLEUTERSCHOOL. De zaal van het Eigen Gebouw was flink gevuld, toen de heer Dokkum, voorz. van de Koningin Wilhelminabewaarschool de aanwezigen een hartelijk welkom toe riep. Spr. zeide o.a.Het is ook hier; Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Toen we genoodzaakt waren een S.O.S. uit te zenden, hadden we niet ge dacht, dat onze roep zoo gauw en in zoo'n ruime kring weerklank zou vin den. Door onze donateursactie wonnen, we al weer eenige oud-donateurs en nieuwe donateurs; we verwachten, dat er nog meer zullen volgen. De school blijkt nog veel toegewijde vrienden te hebben. Zoo heeft een aantal dames zich veel moeite getroost om deze avond tot stand te brengen. We hopen, dat deze een mooi batig saldo zal afwerpen, en dat u huis waarts zult gaan met de gedachte, dat u waar voor uw geld hebt gekregen. Het programma werd ingeluid door de Stem des Volks, welke vereen, een, achttal liederen zong, waarna mej. F. van Putten eenige gedichten van Adama van Scheltema declameerde. Diverse leden van beide vrouwenver- eenigingen gaven daarna eenige vroolijke een-acters ten beste; hartelijk werd daar om gelachen. Tusschen de bedrijven wer den eenige heerlijke taarten, worsten, etc. verloot. De lekkernij viel in de smaak. De loten gingen vlot van de hand. Om halt twaalf was het programma geëiiv digd. De heer Dokkum dankte alle medewer kenden: de commissie, die de avond had voorbereid, het bestuur van het Eigen Gebouw voor het afstaan van de zaal,, de Tex. Courant voor het kosteloos plaat-, sen der advertenties. Spr. wenschte allen' een prettig bal toe. De balmuziek werd gegeven door een, 9-tal leden van Texels Fanfare, die ook belangeloos hun medewerking verleen den en de stemming er in wisten te hou den. OUDESCHILD WERK AAN DE WINKEL! Een belangrijk werk, naar de uitvoe ring waarvan al geruime tijd werd uit gezien, zal spoedig ter hand kunnen wor den genomen. We bedoelen het werk te Oudeschild, ten behoeve van het vast stellen eener beheersgrens tusschen de bezittingen van het Rijk en die van der den, alsmede het werk, noodig om te komen tot demping en rioleering van een vervuilde sloot onder de havendijk, Reeds 10 Sept. 1936 heeft de raad ver klaard, daarmee in te stemmen. Het werk zou in werkverschaffing worden uitge voerd; de post arbeidsloon werd op f30.000 geraamd; de overige kosten zou den naar schatting f 4500 beloopen. Er deden zich echter niet-voorziene moeilijk heden voor. De voorwaarden, door het Rijk aan zijn subsidie verbonden, wer den verscherpt, terwijl voor soc. verzeke ring, bouw van keeten, transport van materialen, huur van smalspoor, enz. zoo hooge bedragen bleken te moeten wor den uitgetrokken, dat men voor de bij komende kosten op een bedrag van wel f9000 kwam. Dat bracht vpor de ge meente onoverkomelijke bezwaren mee. Vandaar de strubbeling; vandaar het op onthoud. Gelukkig bleek het Rijk be reid, in de meerdere posten mede zijn deel bij te dragen. Waterstaat verhoogde zijn vergoeding van f4500 tot f6750; de Provincie zegde een bedrag van ten hoogste f2250 toe. Toen B. en W. zoo ver waren gekomen, werden besprekingen gevoerd met de eigenaars en(of) gebrui kers van terreintjes, gelegen tusschen de dorpsstraat en de dijk. Deze terreintjes zullen n.l. óf aan 't Rijk komen óf bij de openbare weg getrokken moeten worden. Met erkentelijkheid deelen B. en W. mee, dat alle betrokkenen zich bereid hebben verklaard, hun rech ten op de bedoelde terreintjes kosteloos over te dragen en wel onder geen andere voorwaarde een paar gevallen uitgezonderd dan dat de gemeente op het N.W.-dcel der terreintjes een weg ot rijwielpad, aanlegt en onderhoudt. Een woord van dank is hier op zijn plaats. 14 Maart 1938 heeft de Minister van Soc. Zaken definitief meegedeeld, goed te keuren, dat het werk in werkverschaf fing wordt uitgevoerd. Volgens het ontwerp der overeenkomst, met de Rijkswaterstaat aan te gaan, verbindt de gemeente zich vóór 1 Juli 1941 o.a. tot het volgende: 1. Het onder regelmatig profiel bren gen en inzaaien van de binnenzijde der rijkszeewering; 2. het overbrengen van de klinkerbestrating tusschen H.M. palen 14 op de nieuwe aardenbaan, onmid dellijk achter de dijk; 3. het maken van vier gewapend betonnen trappen tegen de binnenkant van de dijk; 4. verbreeding en verbetering der opritten; 5. levering en plaatsen van grenspalen; 6. dempen, en rioleeren sloot langs binnenkant dijk. Voor de uitvoering ontvangt de ge meente van het rijk f6750. De Gemeente wordt onder zekere voor waarden eigenaresse van het grond-de pót t.o. R.K. Kerk en van het terrein, dat Rijks-eigendom is aldaar. Met de ter beschikking komende grond- specie wordt de poel bij de o.I. schoot gedempt; daarmee wordt een SPEEL TERREIN verkregen. Terzijde van de smalle dorpsstraat wordt achter de boomenrij, die gespaard wordt, een RIJWIELPAD aangelegd. Het verheugt ons, dat de plannen, welke zoo vaak reeds ter sprake kwamen, en reeds zooveel hoofdbreken hebben ge kost, thans vaste vorm hebben aangeno-' men en, behoudens goedkeuring door de Raad, zeer spoedig ten uitvoer kunnen, worden gebracht. DE KOOG. PAASCHKAMP N.J.N. Van 2024 April houdt district V van de N.J.N. een Paaschkamp in Kamphuis Bosch-en-Zee alhier. Nadere biezon- derheden volgen. VERKOOP WONING. De voormalige duin wachterswoning, Dorpsstraat 71, alhier, zal 20 April bij openbare inschrijving worden verkocht. Zie adv. in volgend nummer. POLITIEHONDEN IN ACTIE. Zondag komt een vijftal politiehonden van de Vereen, tot het africhten van Po litiehonden uit Den Helder, naar Texel, om op het sportveld alhier staaltjes van opsporingskunst e.a. te toonen. Deze viervoeters zullen in Mei examen moeten afleggen voor het diploma van de Kon. Ned. Vereen, tot het africhten van Poli tiebonden. Voor liefhebbers van Ce ze, sport belooft het een belangrijke de monstratie te worden. Allen, die in deze sport belangstellen, worden verzocht bij deze oefeningen aanwezig te willen zijn. De Texelsche Vereen, stelt hun toetreden als lid verder zeer op prijs en verwacht, dat er komende Zondag nog weer meer belangstelling voor haar doef en stre ven zal worden gekweekt. J. CONSULTATIEBUREAU. We herinneren er aan, dat het Consul tatiebureau voor zuigelingen NIET deze week zitting houdt, maar Vrijdag 8 April. HANDELSREGISTER. Wijziging: Hotel De Zwaan, Zwaan straat, Den Burg, wegens overlijden van W. J. Dernison, overgegaan aan J. Der- nison. DEN HOORN. AANKOOP GROND. B. en W. stellen voor: van de heer B. Lap Sz. voor f50.een strookje grond te koopen, teneinde een doorgang te krijgen tusschen de woning van het hoofd der school en de nieuwe dubbele woning van de heer B. Lap Sz. Boven dien hoeft de gemeente, wanneer deze aankoop tot stand komt, geen maatrege len te nemen voor het verkrijgen van licht in de gang met trapopgang. De heer Lap verbindt aan de verkoop de voorwaar den, dat hij van de doorgang ook ten behoeve van zijn pand gebruik mag maken. FIETSPAD NAAR DE MOK. Daar is heel wat over te „doen" ge weest, over de weg naar De Mok. In de Raad, in vergaderingen van T.E.S.O. en van onze Middenstandsvereenigingen, in berichten enin Ingezonden Stuk ken". En terecht want de toestand,, waarin die weg verkeert, is ten hemel schreiend en zeker in de dagen van het natte seizoen. Maar slechte wegen als deze verbeteren kost handen vol geld. Je hoeft geen groot rekenmeester te zijn, om dat te kunnen becijferen. Met weinig moeite en weinig geld was hier toch niets uit te richten. Met geld doe je wonderen en zeker met veel geld. Evenwel waren B. en W. steeds van meening, dat hier geen groot financieeL offer door de gemeente zou mogen wor den gebracht, omdat h.i. het aantal inge zetenen, dat daarvan zou profiteeren, te gering is. Thans verheugt het B. en W. en zeker niet ons Gemeentebestuur alleen met een plan te kunnen komen voor de aanleg van een rijwielpad, lang 2560 M., aansluitend bij het verharde gedeelte van de Kuilderweg en door te trekken door de Kuildernollen, zoodanig, dat het pad ook bij stormvloeden watervrij zat liggen. Aan de Mokzijde zou het pad komen op de duinen van de Stuifdijk. De kosten van het in werkverschaffing aan te leggen 1.20 M. breede pad wor den buiten de loonpost geraamd op t3400.De kosten van een over de, Moksloot te maken duiker zijn hierin begrepen. De verharding van het pad zal bestaan uit tusschen bandzoden te walsen kleischelpen. In de geraamde f3400 is door Defensie een bijdrage van f1500 toegezegd en door Waterstaat, onder voorbehoud van. goedkeuring door de Wetgevende Macht, t 1900. Totaal f 3400.De loonpostl wordt, bij uitvoering in werkverschaffing, op f15600 begroot. B. en W. vertrou wen, dat op hun verzoek om goedkeuring van het plan met subs, uit het Werk- loosheidssubs. fonds gunstig zal worden, beschikt, temeer, daar het werk aan de Eierlandsche inlaagdijk in April wel ge reed zal komen. SPORT OP TEXEL TEX. BOYS NIEUWS. Door een groote vergissing van de Bond kon onze laatste comp.-wedstrijd thuis tegen Watervogels 2 geen doorgang vinden. De Bond had ook vastgesteld JVC (Watervogels voor het Gouden Kruis, welke W. met 4—2 van JVC heeft moeten verliezen. Deze uitslag geeft ons hoop, deze laatste wedstrijd van Waterv. te winnen. En dit is ook noodig, willen wij de onderste plaats verlaten. Wanneer wij winnen, zijn we zeker op de 6e plaats i onze afdeeling te eindigen, wat zeker een mooi succes genoemd mag worden, onze dubbele promotie in aanmerking ge nomen. Wij waren in de gelegenheid de be langrijke wedstrijd van Texel 1 tegen W.-Waard te zien. T. heeft deze aan W.- Waard cadeau gegeven Wij verwachten Zondag Watervogels op bezoek, leder zij er zich van bewust, dat deze laatste wedstrijd gewonnen móét' worden, om dan boven Helder 4 en 5 deze competitie te besluiten. De stand in onze afd. luidt: Door een overwinning op Watervogels kunnen Helder 4 en 5 onder ons gezet worden met 1 punt verschil. Maar dan Donderdag S.30 allen ter training. Aan onze Bonte Boys-avond op de 2e Paaschdag wordt hard gewerkt; bij zal ónze voorgaande overtreffen. Zie of ficieel programma Zaterdag a.s. M. JVC 14 10 1 3 30 15 21 Texel 2 14 9 3 2 47 29 •21 BKC 2 14 7 4 3 30 16 ■18 Watervogels 13 6 2 5 41 23 14 SVC 14 5 3 6 41 28 !3 Helder 4 14 4 0 10 21 54- 8 Helder 5 14 3 2 9 17 51- 8 Tex. Boys 13 3 1 9 25 35 7

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2