NELLIE. Texelsche Berichten mill 63 EE fl EB El El El 83 El EE y ElfflfflfflEEffiaBffiffiSB GRONDAANKOOP IIIIIHIIHI VOOR DE VROUW. RECEPTEN. OMELETTE NATUREL. Breek ineen kom drie eieren en doe er een eetlepel melk bij ot desgewenscht een lepel room. Voeg er een tikje zout bij en kluts dit samen, giet het mengsel in de koekepan, waarin een stukje boter is gesmolten en laat de pan 1 a 2'minuten op het vuur staan. Schuit onder het bakken de ome- lette at en toe voorzichtig heen en weer, daar ze anders misschien zou vastkleven. Als ze gaar is rolt men de omelette op, legt haar op een langwerpige schotel en overgiet haar met een beetje gesmolten! boter. Men geeft de suiker er afzonderlijk bij. NUTTIGE WENKEN. Badkuip na gebruik meteen met heet zeepsop boenen. Glaspapier verwijdert u van uw ruit met sterke oplossing van bijtende soda. Kalkvlekken op hout, zeil of lino leum verwijdert men met een lapje, ge doopt in azijn. Verfkwasten. Steenharde verfkwas ten maakt men zacht in warm 'water, waarin veel groene zeep is opgelost. Mica reinigt men met azijn 'en wa ter. Desnoods eerst weeken in verdunde azijn. Sigarenasch is een goed poetsmid del voor metalen, vensterruiten en spie gels (neemt vlekken weg en "krast niet) Bloempotten van gewoon steen: at- boenen met heet water en Brusselsche aarde; als ze weer droog zijn: afwrijven met in water opgelost steenrood. Belknop aan de huisdeur poetsen en het houtwerk daarbij niet vuil ma ken Neem een stuk bordpapier met een gat, zoo groot, dat de belknop er door gestoken kan worden. Hiermee kunt u het houtwerk voor vuil worden vrij waren. ||||||iuiiiiiiu>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiiillllll Illlll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. lillll lllllliiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiillllll Op een gunstig plekje kunnen we buiten lathyrus zaaien. Onder glas kunnen nog gezaaid o.a. herfstviolieren en Phlox Drummondi, Oppassen voor bladluizen bij per ziken. Spuiten met koud water; nog beter: nu en dan wat nicotine bevattende mid delen laten verdampen. Voor bespuiting met carbolineum is het nu te laat; voor Bordeauxsche pap veelal te vroeg (aldus J. F. Ch. Dix, een erkend deskundige, in Van dag tot Dag in de tuin.) 31 EB 83 Verzamel uw uitknipsels in ons 83 plakboek, groot 24 bij 32 cM.; in 83 gj stevig omslag160 blz.met alfa- El 83 bet. Prijs voor abonné's slechts ES (1 35 ct. Franco per post zenden El 83 we na ontvangst van 50 ct. (weegt 83 El plm. 1/2 K.G.) El ffiffiilffiffifflfflffiffias y EE ES El El tl El ES El S3 ES lllillillllllllllllllllllllllllllllllllllilllHIIIIIU llllllllllllllllll llllllllllllllllll Illlll FEUILLETON Illlll llllllllllllllllll llllllllllllllllll illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sinds de avond, dat hij mij naar de sofa had gedragen, had ik hein heel, heel weinig gesproken. Hierbij was op zet van mijn zijde in het spel. Ik wilde hem namelijk leeren vergeten. Het was 'n zware taak, temeer daar Algy ieder oogenblik over hem sprak en nem roem de als een „buitengewoon aardige kerel". Plotseling hoorde ik kloppen op cle serredeuren. Dat moest Algy zijn. De knip zit er niet op, riep ik. Je kunt binnenkomen, als je schoenen ten minste niet te modderig zijn. De glazen deuren gingen open en de koude avondlucht stroomde naar binnen. Een stem, niet die van Algy, zei: Laat ik dan maar hopen, dat mijn schoenen inderdaad niet te modderig zijn. Ik keek ontsteld op. Het was kapitein Trafford. Hij droeg een jachtcostuurrt en had 'een geweer bij zich. 'Aarzelend bleet hij staan. Stoor ik niet? vroeg hij. Anders ga ik weer gauw terug. Ik schrok even, zei ik. Ik dacht, dat het Algy was. DE NIEUWE MODE A 301. SPORTJURK van geel Toile de soie. Kraag en ceintuur zijn van frisch geruite tafzijde. Patronen, 25 ct., verkrijgbaar in 88 en 96 cM. bovenwijdte. Benoodigd: ongeveer 4 M. stof 80 cM. breed en 70 cM. geruite zijde, 90 cM. breed. Gelieve dezie patronen, ontleend aan hel N: Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kir. N. Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. El Gewoonlijk geeft men het kind El [1 kennis; ik verschat het de werk- 83 83 tuigen, om kennis op te doen. 83 El Neem de natuur waar en volg El bij de opvoeding de weg, die zij 33 El u aanwijst. J. J. Rousseau. 83 EBEEB383EElltlEEE!EB y BEGONIA'S 30 Maart '38. Knolbego nia's men spreekt veel van bol-bego- nia's, maar ten onrechte sterven in liet najaar tot de grond af. De knolvormige wortelstok droog en vorstvrij laten over winteren. Knolb. houden van voedzame,- humusrijke grond. Zoolang de bladereu de grond niet bedekken, hebben de wor tels der jonge planten, die dicht onderi de oppervlakte zitten, gauw last van de zon. Zorg voor schaduw tijdens de heete middaguren. Zaaitijd Jan.-Febr. (Uitvoe rige beschrijving op aanvraag). Stekken: in het voorjaar. De overwinterde, knol len in een warme kas laten uitloopen. Zijn de scheutjes 5—6 cM., dan, liefst met stukje knol, afgesneden en in zui ver zand in de warme kas gestekt. Ze wortelen dan gemakkelijk. Overwin terde bollen kan men in Mei in de volle grond planten; bloeitijd: tamelijk laat in de zomer. U kunt de knollen ook an ders behandelen: Jan.-Maart in warme bak om te spruiten, dan oppotten ot in de volle grond van een warme bak. Voor eind Mei niet in de bedden uitplanten. Hiermee hebben we een aantal vragen beantwoord. We kennen een achttal knol begonia's. Wie nadere biezonderheden wenscht, geve de soort daarbij op. Ik passeerde toevallig enen het zag er binnen zoo gezellig uit, dat ik de verleiding niet kon weerstaan, om even aan te wippen. Je bent van harte welkom, sprak ik. Ik zal wat licht maken. O neen, haastte hij zich te zeggen. Dat is niet noodig. E>e haard geeft licht genoeg. Hij "leunde tegen de schoorsteenmantel en keek rond. Voel je je nu geluk kig? vroeg hij plotseling. Ik keek op en bij 'het schijnsel van de haard zag ik, dat zijn gezicht een ver moeide, vreugdelooze uitdrukking ver toonde. Ja, antwoordde ik. Ik vind het heerlijk, dat ik weer in ons oude huis terug ben. Hij zag mij peinzend en nieuwsgierig aan. Er heerschte een korte stilte een stilte, die drukkend was. Hoe is het met Winifred? vroeg ik ten slotte. Dank je, heel goed, zei hij zonder enthousiasme. Heb je nog wat geschoten? Geschoten? Toen keek hij naar zijn geweer. Neen, niets. Wil je een kop thee? stelde ik als laatste wanhopige vraag. Neen, antwoordde hij ik wenscli niets ik wil alleen jou een vraag stellen. Dat zou ik maar niet doen, lachte ik zenuwachtig. Verbeeld je, dat ik geen GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Familie K., Den Burg f5.—. Van S., Den Burg f2. GIFTEN AL.G. WIJKVERPLEGING. Van S., Den Burg f2. VOOR DE N.V. T.E.M. Het is te voorzien, dat de T.E.M. in een min of meer ver verwijderde toe komst behoefte zal hebben aan fabrieks terrein. Voor de stichting van een badinrichting acht de T.E.M. de tijd nog niet gekomen haar middelen gedoogen dat niet maar mocht het er van komen, dan is uitbreiding van grondgebied een eisch. Moet de centrale voor de tweede maai uitgebreid wordende grond zou ont breken en zeker, wanneer uitbreiding met locomobielen, met een stoominstallatie dus, zou moeten geschieden. Dat stoom boven olie de voorkeur zou verdienen in deze tijd, nu de olieprijzen veel sterker stijgen dan die van steenkool, ligt vooc de hand. In verband met deze behoefte aan ver grooting van grondgebied en in aanmer king genomen de omstandigheid, dat de de T.E.M. haar centrale deels binnen de dorpskom heeft, wordt voorgesteld 5400 vk. M. gemeentegrond, gelegen aan- het Slingerwegje, grenzende aan het T.E.M.-terrein, voor f4050 aan de T.E.M. te verkoopen. Mede wordt voorgesteld aan de T.E.M. te verkoopen een strook van 30 bij 8 M., deel uitmakende van de gemeente-grond tussehen Schilderweg en Slingerwegje. Koopsom f360. Op deze wijze zal de T.E.M. een uitweg hebben op de weg, welke in de toekomst Slin gerwegje en Schilderweg zal verbinden. OVER DUIVENSCHADE. (Ingezonden.) In verband met de ingezonden stukken over „Duivenschade" gaarne nog een paar opmerkingen. De schade, door de duiven aangericht, is zoo groot, dat boerenkool- kweeken vrijwel uitgesloten is. Alles wordt beklad en vernield. Met spruiten is het al hetzelfde. De koppen worden er uitgehaald en de spruiten vernield. De erwten worden dadelijk, nadat ze boven de grond komen, reeds kaalgevreten. Zaait men sla- of snijboonen 's mor gens vroeg uit, dan zorgen de duiven al weer voor de noodige werkveruiming., Plant men om deze tijd bloemkool op het vrije veld, de duifjes zorgen wel, dat de pogingen schipbreuk lijden. M.i. is het aantal duiven de laatste tien, vijftien jaar met minstens 300 pet. toegenomen. \Is> dat zoo doorgaat, zal menige land- eni tuinbouwer zeer groote schade ondervin den. En dit toch moet te allen tijde voor komen worden. Ik houd veel van vogels, als ze maar bij de buren gaan zitten. Dat doen ze echter niet en ze geven om geen verbieden. Het is noodzakelijk, dat de nesten op groote schaal verstoord wor den. Vorige maand is in het weekblad „De Tuinderij" ook een artikel aan de steeds toenemende duivenschade gewijd. De eenig mogelijke oplossing is: teelt- beperken. Minstens 75 pet. moet worden opgeruimd. Dan zijn er nog precies ge noeg over. Gaarne zou ik zien, dat er een premie werd uitgeloofd voor-de eieren van duiven, maar er is een gevaar aan verbonden. Laten de eieren daarom on der goede leiding worden geraapt. M. S. LANGEVELD. antwoord wil geven. Ik wil weten, zei hij met gefronst voorhoofd, waarom jij niet op de Elms komt, als ik daar ben? Ik ik ben er mij niet van bewust dat ik zooiets doe, antwoordde ik ver wonderd. Ik Ik vind van wel, vervolgde hij. Je ontloopt rmij. Waarom doe je dat? Ik had natuurlijk moeten antwoorden, dat mij het gezelschap van de man, die mij had bedrogen, ondraaglijk was, maar in plaats hiervan zei ik: Ik kom er ten slotte niet zoo heel veel. Juist, sprak hij, maar als ik er ben, kom je heelemaaf niet. Och, daar kunnen wel heel toeval lige omstandigheden de oorzaak van zijn. Hij zweeg een oogenblik. Toen zag hij mij scherp aan en zei: Weet je, dat Wi nifred en ik de volgende maand gaan trouwen Ja, antwoordde ik, terwijl ik in het vuur staarde en mij afvroeg, hoe hij mij- die vraag zoo rustig en kalm kon stellen. Ja herhaalde ik, en ik hoop, dat jullie samen gelukkig zult zijn. Zoo, hoop je dat? sprak hij op bit tere toon. Heel eigenaardig, dat je mij dat toewenscht. Zie ik er soms zoo ge-, lukkig uit? Ik zag hem aan. Zijn gezicht was bleek, erg bleek. Denk je soms, vervolgde hij, dat ik mij overstelpt voel door aangename ge- lllll|lllllllllllllllllll!lllll!llll!llll!llll!llllll!lll!lllll!IIIIIIIIIIIIIUIIIII!llll!UI[|||||| Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. ||||||!lllllllllinilllllllll!lllllllll!l'llllllllllllll!llll!lllllllllllllllllll||IIIIIIIIUJ|||||| Varkens zijn alles-eters en vooral voor jonge varkens is dierlijk eiwit in de vorm van vischmeel, vleeschineel bt dier meel zeer dienstig. Het is gemakkelijker verteerbaar dan plantaardig eiwit. Dit wordt later meer gegeven als de varkens grooter en sterker geworden zijn. Mais wil diep in de grond om in de heete droge tijd toch goed te kunnen voorzien in de voehtbenoefte. Als daan al andere wortels zaten, b.v. van boo- men en struiken, dan hadden die het vocht al op, en men kan zeer duidelijk zien, dat de mais er veel minder opbrengt. „Rust Roest". SCHIPBREUKELINGEN OP HET ZEEROVERS-EILAND Een vervolgverhaal voor de oudere kinderen. 13. De zeerovers waren volkomen ver rast. Op het bevel van Hans: .„Handen omhoog, rovers", gingen hun armen lang zaam in de hoogte. Ook Frits was ge schrokken, maar voor hem was het een blijde verrassing. „De Chinezen hebben het geld uit de brandkast in de kist ge daan, die hier naast mij staat", riep hij Hans toe. „Dat is van later zorg", ant woordde deze: „Maak eerst maar, dat je in de gang komt, dan kan Rie de tou wen losmaken". 14. De drie zeerovers werden nu in een hoek van de kajuit gedrongen. Frits stond op, om Hans' raad op te volgen. Maar met een bliksemsnelle beweging had een der zeerovers een fles gegre pen en tegen de lamp geworpen, welke aan de zoldering hing. Pikdonker wera het en toenstormden de drie Chi nezen op de jongens toe. Maar deze wa ren niet minder snel. Nog vóór de rovers bij de deur waren, waren Frits en Hans al buiten en had Rie de deur in het slot jegooid. De rovers waren opgesloten. Wat nu? Wat moesten de drie kinderen met hun gevangenen be ginnen Daarover Zaterdag. dachten, wanneer ik bedenk, dat jij hier alleen zit? Laat mij er maar buiten, weerde ik at. Dat is heel gemakkelijk gezegd. Maar kan ik er iets aan doen, dat ik steeds weer aan jou moet denken? Sinds! die vervloekte avond ben je geen mo ment meer uit mijn gedachten geweest. Je hebt niet het recht, om te spre ken van „een vervloekte avond", sprak ik verontwaardigd. Heb ik daar niet het recht toe vroeg hij met biezondere nadruk. Toch wel, lichtte hij toe: Of denk je soms, dat mijn hart gelijk is aan een blok graniet, dat voor alles onverschil lig blijft Toe, zwijg nu maar liever, sta melde ik. Neen, zei hij vastbesloten: Ik zal zeggen, wat ik op mijn hart had. Ik kwam niet toevallig voorbij; ik wist, dat Algy niet thuis was en wilde van de gelegen heid gebruik maken om je te spreken. Waarom dan toch Ik heb besloten, een laatste poging te wagen, vervolgde hij: Nellie zijn stein klonk heel zacht Nellie, het is nutteloos om tegen tegen liefde fp strijden. Ik houd nog steeds van je. Ik kan je niet vergeten. Nellie, laten we het verleden vergeten en Hij greep mijn hand. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4