AKKERTJES TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Julvoorstelliif^SEN Texelsohe Berichten Morgen heb ik weer koorts Zaterdag 2 April 1938 UITSLAG KEURING. Bij de deze week gehouden keuring.van ingeschrevenen voor de dienstplicht, lich- ting 1939, werden van de 68 .ingeschreve nen er 25 afgekeurd. VERTROKKEN PERSONEN. Van H 38, Jurjen Kuipers metecht- genoote (Jannetje E)ogger) en kind (He lena Cornelia), naar Hypolitushoef, Wie- ringen. INGEKOMEN PERSONEN. Schildereind 23, Jan Gernaat, Geret., van Meeden, Gr., Ben. Veensloot 55. Weverstr. 90, Joh. B. Rutgers, .van Leeuwarden, Gr. Kerkstr. 73. H 27, Joh. de Lange, R.K., van N.- Scharwoude, Dorpsstraat A 107. „NOORDERLICHT". We hebben al eens geschreven over plannen, welke beraamd worden om te komen tot stichting van een Rusthuis in onze gemeente. Daar wordt nog steeds aan gewerkt en binnen een paar weken hopen we daarover nadere biezonder- heden te kunnen meedeelen. Een voorloo- pige commissie zal eerst eens onder het oog zien, welke weg gekozen moet wor den, om tot het gewenschte doel te ra ken. Volgens De Lampen Brandend wil men eerst trachten de bouw te verzeke ren door het bijeenbrengen van „een be trekkelijk niet groote som". VERGOEDING RAADSLEDEN. B. en W. stelden de raad voor aan Ged. Staten goedkeuring te vragen van deze regeling f3.— per raadsvergadering; f 1.50 per commissievergadering. In beide gevallen te verhoogen met tl. wanneer hjet raadslid 3-5 K.M. van 't raad huis woont; met f2.voor 510 K.M.; met f3.voor verder dan 10 K.M. JAARWEDDE WETHOUDERS. B. en W. hebben, gelet op het raads besluit van 23 Dec. 1.1. en op het stand punt, dat Ged. Staten in dezen innemen, deze regeling ontworpen f500.— voor een wethouder, wonende binnen 3 K.M. van het raadhuis; f560.—, indien wonende 3—5 K.M. van het raadhuis; t620.—5—10 K.M.; t680.—verder dan 10 K.M. De afstand wordt hemelsbreed geme ten. De Cocksdorp ligt dan op 12 K.M. afstand. B. en W. vergaderen 60 a 70 maal per jaar. (Zie raadsverslag.) SCHAPENVLEESCHPRIJZEN. Wij ontvingen een uittreksel uit het jaarverslag 1937 van de afd. „VerscFn Schapenvleesch" van de Vereen, van ex porteurs van vleesch en vleeschproductem Uit dit verslag blijkt, dat het oploopen van de prijzen der levende schapen in ons land een ernstig beletsel vormde' voor de uitvoer van schapenvleesch, sr e- ciaal voor die naar Frankrijk, waar de netto opbrengst zich juist in dalende lijn bewoog. In de export kwam zoo allengs een radicale wijziging. Voorheen zag de regeering zich genoodzaakt, in de vorm van een extra-heffing de exporteurs af te nemen, wat zij boven een zekere, door de regeering vastgestelde norm aan winst maakten. Thans moesten echter de exporteurs door de regeering gesteund worden, wilde de uitvoer gaande worden gehouden. Speciaal het naar Parijs ver kochte schapenvleesch beteekende voor; de exporteurs een verlies, dat soms meer dan 25 ct. per kg. beliep. Om de expor-i teurs tegemoet te komen en tevens de export te handhaven, heeft de regeering uit de opbrengst van de vroegere extra heffing de exporteurs uitkeeringen ge daan. Zulks geschiedde echter slechts voor een gedeelte der door de Fransche regee ring voor ons land vastgestelde contin genten, zoodat een belangrijk deel daar van onbenut moest blijven. De uitvoer naar België kon wel plaats hebben, al waren er dezelfde bezwaren.. De winsten der exporteurs zijn miniem geweest. „Vee- en Vleeschhandel". mill# VAN ZON EN MAAN. #|||lli MAAN Datum: Donderdag 7 April Eerste kwartier WERKVERSCHAFFING. (Ingezonden.) Onderstaand adres werd door de Fed. Texel der Moderne Arb. Beweging aan het gemeentebestuur gericht: In onze Federatievergadering, Dinsdag gehouden, werd scherp geprotesteerd te gen het schrijven, door u vorige week aan de arbeiders in de werkverschaffing gezonden. Op straffe van uitsluiting wordt men verplicht, wanneer een werk gever een advertentie plaatst, waarin een vaste knecht of werkvolk wordt gevraagd,, zich bij die werkgever te melden. Hoewel' wetende, dat bovenvermelde arbeiders verplicht zijn naar werk uit te zien, mee- nen wij toch te moeten protesteeren tegen de o.i. onbillijke eisch, dat inen 'zich massaal zou moeten aanmelden bij df eerste de beste werkgever, die een adver tentie plaatst ter verkrijging van werk volk. Het gaat o.i. ook wel wat te ver,, om de arbeiders (op straffe van uitslui ting) te verplichten vaste knecht bij een boer te worden. Het „vaste-knecht-zijn" beteekent voor velen een slavenleven en wij betreuren het danook ten zeerste,, dat door u maatregelen zijn genomen, waardoor menschen verplicht worden, een dergelijke lotspositie te aanvaarden. In dien er door werkgevers behoefte aan werkvolk bestaat, kan men zich tot de arb. bemiddeling wenden, welke o.i. op dit terrein uitstekend werk kan verrichj ten. Voor de werkgever heeft dit het groote voordeel, dat hij iemand kan uit zoeken, die voor zijn werk geschikt is. Het ware o.i. dan ook goed, dat de werk gevers het algemeen nut, hieraan verbon den, inzagen. Wij zijn danook van oor deel, dat, indien hier sprake is van het niet nakomen van moreele plichten, de schuld ey;der aan de andere kant moet worden gezocht. Het gaat toch niet op, dat at te wentelen op de economisch zwakkeren. Wij spreken dan ook de wensch uit, dat aan een dergelijk schrij ven geen sancties zullen worden verbon den, teneinde een zekere paniekstemmingi te voorkomen. Tenslotte zal o.i. een openbare arb. bemiddeling meer bevre-) diging schenken, dan de verplichting om op elke advertentie at te gaan. Botsingen) zullen er door vermeden worden. Het adres was onderteekend door: J. Westdorp, voorz., en W. Wassenaar, secr. JUBILEUM JAN VISSER. 121/2 jaar organist in de N. H. kerk alhier. Het is toe te schrijven aan de beschei denheid van de heer Jan Visser en zijn naaste omgeving, dat wij eerst nu met '11 bericht komen, dat zeker Woensdag reeds een plaats in onze kolommen had ver diend. Maar bescheidenheid siert eert mensch en derhalve hadden we die te eerbiedigen. Ingewijden wisten van het jubileum af en zoo is de dag van giste ren, toen de heer Visser juist 12'-jaar organist van de N.H. kerk alhier was, danook niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zoo we napluizen, wanneer de heer Visser zijn eerste schreden op het muzi kale pad zette, komen we in de tijd, dat de blinde Jan Duinker nog in de War moesstraat woonde, daar, waar nu G. van der Vis zijn groentenzaak heeft. Jan Duinker gaf Jan Visser orgelles van zijn achtste tot zijn tiende jaar. „Daar steekt een musicus in", moet Duinker gezegd hebben en hij had er „kijk" op. Ook de heer Alm. Visser, die ruim 27 jaar het; ambt van organist der N.H. gemeente hier vervulde, had plezier in zijn muzi kale oomzegger, die, toen hij nauwelijks negen jaar was, na kerktijd zijn krachten al met goed gevolg op het groote orgel beproefde. Nadat de heer A. Visser het eiland ver liet, hebben achtereenvolgens de heereni Jan Duinker, Piet Eelrnan en Nan Eel- man de functie van organist waargeno men. Onderwijl zette de heer J. Visser zijn studie met lust en ijver voort, te Den Helder onder leiding van de heer Tj. Dito; nadien was korte tijd de heer T. de Hoogh zijn leermeester. Toen werd hij geroepen tot vervulling van het ambt, dat hij nu reeds twaalf en eén half jaar met zooveel liefde, kennis en toewijding vervult. Eigenlijk reeds langer, want 27 Jan. 1924 trad hij in dienst der N. H., Gemeente; zijn vaste aanstelling dateert echter van 1 Oct. 1925. Zeker mogerT'we hierbij nog herinne ren aan de radio-uitzending van muziek uit de N.H. kerk te Den Hoorn, waar de heer J. Visser het orgel bespeelde (zo mer 1937); aan de kerkconoerten waarbij de heer Visser o.a. immer zorgde voor een keurig passend accompagne-' ment der solo-zangeressen en aan de muziekavonden in Eben Haëzer, welke steeds getuigden van het organisatorisch, en muzikaal talent van de heer J.Visser/ de laatste jaren werd hij hierbij door zijn echtgenoote, mw. G. VisserKalf, bijgestaan. Dat de jubilaris nog tal van jaren zijn functie mag vervullen op de wijze, waar op hij zich tot nu toe van zijn taak! heeft gekweten, wordt hem algemeen van harte toegewenscht. BOUWVERGUNNINGEN Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. dez* bouwvergunningen: Bouw woonhuis, A. Tollenaar, Schil dereind. - Verbouw twee woonhuizen en een werkplaats, M. Roeper, Bargen. Verbouw woning, A. Daalder, De Koog. ZENDING OP SANGIR. Ds. F. Visser hield Woensdag in Eben Haëzer voor een vrij groot aantal toe hoorders een causerie met lichtbeelden, over de zending op Sangir. Er werd met groote aandacht geluisterd. Aan het einde van de avond mocht de spreker^ die van zijn onderwerp veel studie bleek te hebben gemaakt, een hartelijk applaus in ontvangst nemen. ii Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudneid 'gaal niet door". "AKKERTJES" stellen nooit teleur I AKKER.CACHETS VERGOEDINGEN BIJZ. L.O. Het voorschot op de vergoeding, be doeld in art. 101 L.O. wet 1920, werd over 1938 aldus vastgesteld! voor School met de Bijbel te Ooster end, gemiddeld ruim 85 leerlingen, f903.80; voor R.K. School, 169 i„ f 1781.26; voor School voor Chr. V.O., ruim 94 1., f998.66. Voor de openb. scholen werd voor 1938 per leerl. f 10.54 uitgetrokken. SCHOOLARTSEN. Er is zeker niemand, die aan het nut van een schoolarts twijfelt. Maar nu dcet zich het geval voor, dat het aantal leert lingen, waarover dokter Grunwald, de schoolarts in het district Den Helder, zijn zorg moet uitstrekken, zoo groot is ge worden (7300), dat hij zijn taak niet meer naar behooren kan vervullen. Nu wordt overwogen het district uit te breiden. Dat geeft vermeerdering van inkomsten, waar door de kosten, verbonden aan het aan stellen van een assistent, die dan een vol ledige dagtaak krijgt, kunnen worden ge dekt. Over 1938 zal onze gemeente f485.19 verschuldigd zijn; krijgt de uit breiding haar beslag, (de Comm. van Beheer werkt daaraan), dan moet Texel plm. 1627 betalen. "B. en W. achten dit hooger bedrag geen bezwaar, daar het geneesk. toezicht immers behoorlijk tot zijn recht moet komen. (Zie Raadsver slag.) RIJWIELPADEN. B. en W. stelden de Raad ;voor in werkverschaffing te doen uitvoeren (ver trouwd wordt, dat het Rijk daartoe de ge bruikelijke subsidie verleent) de aanleg ot verbetering van de fietspaden; 1. naar De Mok; 2. langs Monnikenweg van Gerritslanderdijkje tot Ploegelan- derweg; 3. van Jan Aye-weg tot Laan- ot Smitsweg; 4. gedeelte pad langs Wes terslag beginnende bij Bakkenweg; 5. langs Ploegelanderweg en Minister Ruys- weg van Rozendijk tot De Koog; van Buitenlust langs Akenbuurtsweg, Ooster- laanweg en Duinweg naar de Staatsdui- nen ei van Hermanshoeve langs Duinweg tot driesprong Oosterlaanweg-Duinweg (paden 2 t.m. 6 een M. breed). De ar- beidsloonen met toeslagen worden ge raamd op f24750, de bijkomende kosten op f7450. In deze f7450 zijn begrepen de f3400 voor het pad naar ,De Mok. In vorig nr. deelden we reeds mee, dat! Defensie en Waterstaat daarvoor f3400 subs, hebben toegezegd. In de restende f4050 wordt door de Provincie hoog stens f1350 bijgedragen, door T.E.S.Ö. f 1500. Dan zou nog ongedekt zijn f1200, in verband waarmee B. en W. zich zouden willen wenden tot de A.N.'W.B. T.E.S.O. deelde mee, geen hooger be drag dan f1500 te kunnen verleenen „daar het bestuur in de komende jarerr voor de vernieuwing van zijn materiaal voor zeer groote uitgaven komt te staan". Het geeft B. en W. in overweging ook bij de T.E.M. om subs, aan te kloppen. Zie verder het raadsverslag. .ondaf3e^ H^S'-r NCd' 'tsdorp. gisteren voor onze plaatsge noot de lieer H. Gersen een heugelijke dag, want toen was het niet minder dan 35 jaar geleden, dat hij werd benoemd als voorzanger bij de N.H. Gemeente, alhier. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hem gisteren door Ds. F. Visser namens de gemeente een kistje met siga-. ren overhandigd. Ook anderen gaven van huil belangstelling blijk. Niet alleen als voorzanger heeft de lieer Gersen de ge meente jaar op jaar zijn beste krachten gewijd. Immers zal het in Jan. 1939 veer tig jaar geleden zijn, dat hij als diakeu gekozen werd. Ondanks zijn liooge leef tijd de jubilares telt al 77 jaar -ver vult hij beide functies nog met groote lust en ijver en.... hij hoopt danook nog lang als zoodanig werkzaam te mogen blijven. Wij wenschen de heer Gersen hartelijk geluk en spreken hierbij tevens de hoop uit, dat hem nog vele jaren in een goede gezondheid toegemeten mogen worden. J. VERGADERING R.K. MIDDENSTAND. Donderdag vergaderde de R.K. Midden- standsvereeniging in De Zwaan. De op komst was matig. Na het jaaroverzicht door de voorz. en het verslag van secr. en penningm., is het woord aan de zeer- eerw. heer Boonekaihp, pastoor te De Cocksdorp. Spr. wijdt eerst enkele woorden aan het Santos-fonds. Onvermogende middenstan ders en hun luiisgenooten kunnen, indien 't t.b.e.-patiönten zijn, uit dit fonds wor den geholpen. Iedere R.K. Middenstander hoort lid te zijn van dit fonds, want wij zijn georganiseerd om samen de lasten' te dragen, aldus spr. Hierna behandelt de spr., die als adviseur van de R.K. Bakkersbond '11 deskundige mag worden genoemd, de wetten, gegeven voor de Middenstand. Spr. toont allereerst aan, dat ordening de grondslag is van het heele katholieke organisatiewezen, vooral na het verschijnen van Quadragesimo Anno. Ouder het huidige stelsel is nog geen sprake van ordening, we leven nog onder de liberale invloed. De welvaart is er niet, als enkelen zich kunnen ver-i rijken ten koste van de niassa, maar eerst dan, wanneer datgene, wat de aarde voortbrengt, zoo ruim mogelijk verdeeld' is ouder de massa. Het liberalisme zit; ook in ons leven, er zijn nog genoeg ka tholieken, die gebelgd zijn, als ze belem mering ondervinden van een spertijd. Wij middenstanders bekijken de wereld te veel door de bril van ons eigen bedrijf. We hebben nog niet genoeg de overtui ging, dat de middenstander een dienaar, is van ae gemeenschap. Er is een systeem van wetten gemaakt, dat de middenstand raakt, maar deze wetgeving heeft met ordening niets te maken. Het zijn plei sters op de Middenstandswonden. Vervolgens behandelt spr. de Bedrijfs- radenwet, Vestigingswet en het wetsont werp voor Bedrijfsvergunningen. Bij al deze wetten stelt spr. de vraag, ot het nu werkelijk ordeningswetten zijn. Deze vraag moet z.i. ontkennend worden be antwoord. Er zijn te veel deel en van het economisch belang uitgesloten; elke wet regelt 'n groepsbelang. De ordening moet van boven afkomen; van beneden af moe ten de organen worden gesticht, die dc\ orde tot stand helpen brengen. Laat iede, belangstellen in zijn stands- len, vakorganisatie om zoo het ordeningside-t aal tot stand te brengen, dat, als het be reikt wordt, het heele leven makkelijker, en prettiger zal maken. Tot slot werd een rapport voorgelezen van een Commissie, ingesteld door de Kamer van Koophandel van Friesland, waarin bij de organisaties aangedrongen wordt op credietbeperking door de mid denstand. Besloten werd aansluiting met' andere organisaties te zoeken teneinde dit euvel zooveel mogelijk te beperken. DEN HOORN. LAM MET TWEE KOPIPEN. Een schaap van de heer N.Kikkert Jbz. alhier, bracht een lam met twee koppen ter wereld. Hoewel beide koppen geheel normaal waren, wist men het dier niet in het leven te houden. Nog dezelfde dag blies het de laatste adem uit. DE MOK. Bij beschikking van de Minister van defensie is de officier-vlieger der 3e klasse J. B. Sanders, dienende bij het vliegkamp De Mok, 1 April ter beschik king gesteld. OOSTEREND. KOSTEN NIEUWE O.L. SCHOOL. Wat in de f 19000 begrepen is. In aansluiting op het bericht in vorig nummer, kunnen we nog meedeelen, dat in de geraamde kosten, f 19000, begrepen zijn: de koopprijs van de grond, uvan schoolmeubelen en eenige leermiddelen en de bouw van een rijwielbergplaats. 1 ZON Op: Onder: Op: Onder Z. 3 April 6,32 22.26 5 33 18,35 M 4 7,12 23,37 5.30 18.37 D 5 8,02 ~~i 5 28 18 39 W. 6 9.07 0,38 5.26 18,40 D 7 10,16 1.28 5,24 18 42 V. 8 11 32 2,07 5,21 18,44 Z. 9 12.50 2,39 5,19 18 46 N«d«rlandich Ongeëvenaard bij gevalle kou, Product Griep, rheumalische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Prijs: 12 stuks voor 12 stuiveis! v Volgens recept van ApothekerDumont

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5