WIE REKENT KIEST FONGERS. DER>E BLAD TEXELSfHE COURANT Texelsche Berichten Gemeenteraad van Texel, Zateiiag 2 April 1938 N. N., Pen Burg f0.50. N.N., K>ogerveld f0.50. N. N., Den Burg f0.50. .NN., 3en Hoorn t0.50. Bij let uitreiken van de einddiploma's van d; Ambachtsschool te Den Helder ontvitgen eenige leerlingen een prijs we gens biezondere ijver. Van de metaalbe werkers kregen er vier een schuifpasser, o.w. onze plaatsgenoot de heer 1. Boon; van de electriciens ontvingen drie leerlin gen een kalender op electro-technisch ge bied, o.w. de heer J. C. Dros; van de timmerlieden ontving de heer L. J. Weijdt een booromslag; van de meubelmakers kreeg de heer W. C. van den Berg een booromslag en ontving een andere leer ling een passerdoos. Prof. Keesom werd gisteren benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche Ver. voor Koeltechniek. GROOT SUCCES. Voor een zeer talrijk publiek voerde 't Nieuwe Schouwtooneel gisteren in Pen's zaal het blijspel „De mensch wikt, Pa beschikt" op. Er werd voortreffelijk ge speeld. Het applaus scheai na het slot bedrijf geen eind te nemen. Gezellig bal besloot de avond. Te Huizen wordt een nieuwe Pho- hi-zender voor O.-Indië gebouwd. Ge reed: eind Mei. Japan heeft nu de heele provincie Sjantoeng in zijn macht. Oostenrijk. Weenen. Heden wordt Hitier hier wederom verwacht. Op 1U April zal hij te Weenen aan de stemming deelnemen. Spanje. Naarmate Franco verder i„ Catalonië doordringt, nemen meer Span jaarden de wijk naar Frankrijk. De laatste dagen waren er onder hen wel 5000 sol daten, volgens de Telegraaf. Dat de j.l. Zondag gespeelde wedstrijd er een geweest is, die nog zeer lang een onaangename herinnering zal nalaten, is deze week wel heel duidelijk geworden Met verontwaardiging werd gesproken over de linksbuiten en -binnen en rechts binnen, die hun club in de steek lieten op een moment, dat hun steun hoogst noo- dig was. Mocht het bij de een aan ver antwoordelijkheidsgevoel ontbreken, bij de anderen was het gemis aan clubfiefde. Er is voorts komen vast te staan, dat er nog van opzettelijk tegenwerken kan worden gesproken. Dat de gezonde ver- eenigingsgeest hierdoor in hevige mate werd ondermijnd, is duidelijk genoeg. Het bestuur heeft danook, na de leden gehoord te hebben, besloten om M. Vla-' ming en P. Neijens voorloopig niet meer in onze elftallen op te stellen. Gom' Witvliet werd direct geschorst en zal in' de jaarvergadering voor royement wor den voorgedragen. We hopen, dat we met ons nieuwe elftal, hoewel misschien niet zoo bekwaam, meer kunnen bereiken dan voorheen en gaan met vertrouwen de toekomst tegemoet. Morgen is het weer een belangrijke dag. Dan gaat Texel 2 naar Den Helder, om met JVC te spelen om de bovenste! plaats. De aanval van T. 2 heeft nog iets goed te maken. Weest dus niet zenuwach tig, maar tracht snel en overrompelend) te spelen met open aanvallen. Zorgt in de voorhoede, dat steeds die speler de bal krijgt, die het best staat opgesteld. We vertrouwen, dat de spelers niets on beproefd zullen laten om te winnen. Dat we niet vergeefs op reis gaan, mannen., Vertrek boot half acht, 10 min. over 7 vertrek autobus vanaf Den Burg. Voor de Gouden Kruis wedstrijden gaat T. 3 op bezoek naar -Wieringer- waard 2. Dat zal niet meevallen, want de roodbroeken zijn zoowat kampioen van hun afd., 3e kl. NHVB. Maar gelijk- spelen is ook winnen. We hebben ver- Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 25 Maart: 167 Kg. wulken 15 ct. 28 Maart: 929 Kg. wulken 15 et.; 315 Kg. garnalen 16 ct. 29 Maart: 550 Kg. wulken 15 ct.323 Kg. garnalen 16 ct. 30 Maart: 303 Kg. wulken 15 ct.; 262 Kg. garnalen 16 ct. 31 Maart: 375 Kg. garnalen 16 ct. Zitting van Vrijdag 1 April 1938, aan- aanvangende klokke 2 (zooals aangekon digd.) Voorz.de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-seor. Tegenwoordig: alle leden. Voorz. opent de vergadering met een welkomstwoord en de mededeeling, dat zoowel van H M. de Koningin als van Prinses Juliana en Prins Bernhard een dankbetuiging is ontvangen op het geluk- wenschtelegram, gezonden bij de geboorte van Prinses Beatrix. Voorz. geeft zijn spijt te kennen over deze late vergade ring; deels werd dit door ongesteldheid van de gem.-secr. en van spr. zelt ver oorzaakt. Verheugend is de mededeeling/ omtrent de school aan De Waal. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat ze behouden zal worden. Voorz. brengt Ged. Staten dank voor hun beslissing, maan wijst er op, dat andere scholen nog met opheffing bedreigd worden, o.a. M.-Eier- land. Daar zal voor gewaakt moeten wor den. Dhr Epe dankt B. en W. voor de moeite, zich in deze zaak getroost. Na lezing der notulen (40 mnt.dhr Bruin brengt de secr. dank voor het uit voerige verslag) doet voorz. mededeeling van de ontvangst van 2. Ingekomen stukken. Medcdeelingcn. Jaarverslag V.V.V. Mooi Texel. Voorz. hoopt op een gced resultaat van de samenwerking; Gunstige beslissing in het proces contra dhr Nieboer. De gemeente werd in het gelijk gesteld. Dhr N. is veroor deeld tot de kosten van het geding (f125.) Telegram, berichtende de geboorte van prinses Beatrix, namens de Minister- van Binnenl. Zaken toegezonden door de Comm. der Koningin, A. baron Rocll. - Telegram, namens de Minister van Binnenl. Zaken, toegezonden door de secr.- generaal Frederiks. Dankbetuiging van het Prinselijk echtpaar, voor ontvangen gelukwensch bij de geboorte van Prinses 'Beatrix. trouwen; doe dus je best. Ook hier vroeg op. Deze wedstrijd vangt eveneens om half tien aan, zoodat de boot van 12.20 nog wel gehaald zal kunnen worden. In Antwerpen wordt gespeeld: Bel giëNederland. Dat de Belgen ernstig zullen probeeren zich te rehabiliteeren' van de 72 nederlaag van voor enkele weken terug, doet een spannende wed strijd verwachten. Nederl. elftal: Van Male Weber Caldenhove Paauwe Anderiessen Van Heel Wels Spaandonck Vente Smit Mijnders Ook nu speelt een Nederl. Jeugd-elftal tegen een Belgische Jeugdploeg. Dit kan een interessante ontmoeting worden. Da vorige keer won het Ned. Jeugd-elftal. T. 2: B.Beumkes J.Kiljan W.Vlas J.Helsloot J.Weijdt A.Verseput C.Bakker J.D.Blom A.Verheijen F.Kack- zor P.Hemelrijk Res.: D.[.Blom, J.Bruin Wz., S.Keijser. T.3: W.Geus G.Wilner A.DrosDz. C.Zutphen H.Boon S.Langeveld P.Bruin B.Kiewiet N.Tuinder D.Hui- zinga J.Rab Res.: Ab. Keijser. D.D. Aangezien- de wedstrijd tegen Water vogels niet, zooals verwacht werd, voor morgen is vastgesteld, zal onze secr aanvragen om hem op 10 April te mogen spelen, opdat wij voor de Paschen met het programma gereed zijn. De „Groote Bonte Boys-avond" op 2e Paaschdag wordt met veel zorg voorbe reid. Het wordt een gevarieerd program- %ia. O.a. wordt opgevoerd het tooneel- stukje „4—0". Voorts zullen eenige re freinzangers optreden. Des middags zal op ons terrein een komische voetbalwed» strijd worden gespeeld. Oud-spelers en veteranen, welke aan een voetbalmatch willen meedoen, kunnen zich melden bij het bestuur. M. HHi Bericht van aanneming benoeming regentes en regent Alg. Weeshuis van resp. mw. G. Dijt-Brans en dhr C. Jon ker; idem als leden Alg. Armbestuur van mw. H. Zuidewind-Kuijper en de heeren J. C. Visser en W. J. Bakker; idem als lid Schoolcoinm. van dhr P. B. Riteco. - Procesverbaal van de opneming van kas en boeken ten kantore gemeente-ont vanger op 22 Maart. In kas f 1161.77. Al les in orde. Mededeeling van Comm. tot wering schoolverzuim, dat de heeren C. Dijt en H.C.A. Kievits, resp. als voorz. en secr., zijn herkozen; tevens aanbieding verslag 1937 dezer Comm. Aanbieding rekening 1937 en be grooting 1938 Tex. Alg. Wijkverpleging. (Reeds besproken in het jaarverslag ter jaarvergadering.) Mededeeling, dat bij notarede acte de Wittekruisweg aan de gemeente is overgedragen. - Aanbieding begrooting Alg. Wees huis; wordt in handen gesteld van de heeren Leber, Dogger en Van der Vis. Vaststelling suppl. kohier honden belasting: f22.50. Dhr Bruin klaagt over de te lange agenda voor deze raad. Tijd om te bestu- deeren ontbreekt z.i. Dhr De Waard zou liever niet zooveel prae-adviczen te gelijk ontvangen. Voorz: Door onvoor ziene omstandigheden zijn de werkzaam heden opgehoopt. Verschillende zaken kre gen dezer dagen mts haar beslag. Op voorstel van dhr Parlevliet zal een pauze, gehouden worden. 3. Voorsdliottan op de vergoedingen voor het lager onderwijs over 1938. Zie elders in dit nummer. Goedgekeurd. 4. Formatie stemburcaux Geschiedt volgens voorstel van B.eriW. 5. Benoeming Commissaris van de N.V. T.E.M. De aftr. comm. P. J. Verberne zal met alg. st. herkozen worden. 6. Benoeming 'havenmeester van liet luchtvaartterrein Dhr Parlevliet zegt verheugd te zijn over de gang van zaken op dit gebied, Dhr K. v.d. Kooi wordt met alg. stemmen wederom voor een jaar benoemd; condi ties als vorig jaar. 7. Verhuring van grond te De Koog. Betreft verhuur aan dhr J. Verhoeven. Zie vorig nummer. Goedgekeurd. 8. Verlaging huur huis Burgerhout Betreft woning Burgerhout. Zie vorig nr. Goedgekeurd. 9. Bouw o.l. school Oostcrend. Dhr Parlevliet beveelt aan 2 April reeds de adv. voor aanbesteding te plaatsen. Op een vraag van dhr Leber deelt voorz. mee, dat de woning voor het h.d.s. nog vol doet. 10. Subsidie voor bestrijding t.b.c. on der het rundvee. Dhr Bruin: Het gaat om een bedrag tot f250. Werd voor ziekenfondsledcn ook maar zoo grif gegeven. Wordt het dier boven de mensch gesteld Dhr Leber: Ik kan me er best mee vereenigen De kroon moet op het werk gezet Dhr Dros: Ook voor de mensch is het van belang. Dhr De Lugt brengt BenW dank voor hun medewerking. Voorz. merkt op, dat in medische kringen groote waarde wordt toegekend aan een t.b.c.- vrije veestapel. Vergeleken bij de honder den gld., door de gemeente aan t.b.c.-be- strijding besteed, is f250 een luttele som Namens de Vereen, dankt Weth. Ka- ger als secr.-penn. voor de verleende, steun. Voorstel BenW (zie vorig nr.) aangenomen z.h.st. 11. Rekening courant - overeenkomst met de Rotterdamsche Barrkverecn Goedgekeurd. 12. Verzoek tot vaststelling maximum voor verloven A. te De Koog. Onlangs hebben we een afschrift op genomen van een adres, door de afd. Texel van de Bond van Hotel- en Restau ranthouders aan de Raad gericht. Het verzocht o.a. paal en perk te stellen aan het venten op het strand. B. en W. ver klaren zich bereid, hoewel ze met vent vergunningen niet vrijgevig zijn, na te gaan, of de strandbezoekers dat venten al ot niet op prijs stellen en met de uit slag rekening te houden. Afwijzend mee- nen zij te moeten adviseeren met betrek king tot het verzoek om het aantal ver loven A niet te doen uitbreiden. B.enW. wijzen er op, dat De Koog een badplaats in opkomst is. Wanneer zij aan het ver zoek voldoen om concurrentie te weren) verwachten zij, dat straks andere onder nemingen met een dergelijk adres zullen komen. De heeren Leber en De Waard juichen dat niet-vrijgevig-zijn toe. Dhr Paile- vliet is het ten aanzien van de verloven met BenW eens. Voorz.: Wat het ven ten betreft: dit mag door kooplui van elders zomers niet aan De Koog gebeu ren. Wie klachten heeft over onbehoorlijk gedrag, stelle de politie daarmee in kennis. Voorstel B. en W. goedgekeurd z.h.st. 13. Vaststelling cisdhen met betrek king tot den Waalderweg in verband met een ingediende bouw-aanvrage. (Zie vorig nr.) Dhr Parlevliet: Van wie is de grond, waar dhr D. Keijser wil bouwen? Weth. Kager: van dhr H. Keijser, Molenbuurt. Dhr Parlevliet: Als er maar niet meer gebouwd wordt. Dhr De Waard: 't Mag geen lintbe bouwing worden. Voorz.; Daarvan is hier geen sprake. Tegen lintbebouwing zullen wij stelling nemen. In volgende raad komt een desbetreffend voorstel» Voorstel BenW wordt goedgekeurd. 14. Verzoek om riolecring langs Idie Wilhelminalaan. (Zie vorig nr.) Dhr. Parlevliet stelt voor het bedrag van f3.50 per str. M. te verlagen. Vele mensehen kunnen die som niet betalen. Mag 't in termijnen Dhr De Waard: Aan de Emmalaan hebben we ook voor 't riool betaald; het zat in de grondprijs. Dhr Parlevliet: Aan de Wilhelminalaan is méér betaald! en men krijgt er minder. Dhr Bruin: ITe schuld van BenW. - Voorz.: Voor die napraat koopen we niets. Dhr De Lugt: Gewoonte was, dat de gemeente voor rioleering zorgde. Als men grond, kocht, werd daaraan niet gedacht. Aan, de crisis is te wijten, dat de gemeente 'n andere koers koos. Billijk is het de be trokkenen nu niet het volle pond te laten betalen. Dhr Epe: De Koog betaalt toch ook f3.50. Dhr Henkes wil ót wel óf in het geheel niet laten betalen. Dhr Parlevliet: lk ben voor betalen, door de gemeente. Dhr Epe: En bij belastingverhoogingDhr Parlevliet) Als ik het zeggen mag, hoeft die niet te komen. Weth. Vlaming wenscht zich t.o. lien, die de laatste 10 jaar bouwden,, aan de f 3.50 te houden. Dhr De Lugt: Laten we liever de rioolbelasting verhoogen Dhr Epe: Niet laten beta len is zonder belas'tingverhoogen onnioa gelijk Dhr Bruin: Leen er geld voor. - Voorz. noemt dit gepraat in de ruimte en laat stemmen: voorstel BenW. wordt aangenomen; tegen: de heeren Van der Vis, Bruin, Parlevliet en De Lugt. 15. Verkoop van gronden. Betreft grond, te verkoopen aan dhr Van der Meiden, De Koog, en aan de T.E.M. (zie vorig nr.) Goedgekeurd. Alvorens de agenda verder te be handelen wordt de openbare zitting voor 50 minuten geschorst. M. en A. J. VONK, 16. Aankoop en verlhuring van vast goed (van mw. de wed. J.G.Kooiman- Dros) Hierover schreven we Woensdag reeds. Er wordt in de heropende openbare raad met geen woord over gesproken. Goed gekeurd z.h.st. 17. Grondruiling te De Koog. (Zie 4e pag., 2e blad.) Dhr Parlevliet zou de prijs wat willen drukken. Voorz. vindt die laag genoeg. Goedge keurd z.h.st. 18. Verzekering van gemeentegelden. Uitgesteld tot volgende vergadering. 18b. Sdioolartsendienst. (Zie le pag., 2e blad). In antwoord op een vraag van dhr Parlevliet deelt de voorz mee, dat behalve School m.d. Bij bel, O'end, en School voor Chr. V. O. te Den Burg, alle Texelsche scholen aange sloten zijn. Zeer zou voorz. het waardee- ren, wanneer ook die twee scholen zouden meedoen. Weth. Vlaming is er voor stander van. Voorstel BenW goedge-,' keurd z.h.st. 19. Subsidie voor verbetering van den Sc'hoolweg in Eierland. Zie vorig nr.) Dhr Bruin protesteert tegen teveel aanleg van wegen in werk verschaffing. Hij wil werkverruiming, ook voor de jongeren. Dhr Epe waar schuwt voor consequenties, aan het sub sidieeren van een polder verbonden. Dhr Keijzer: Kunnen we niet alleen de wals beschikbaar stellen Voorz. Het gaat om het spoedig uitvoeren van een verbetering van een weg, welke in ver band met ons vliegveld van belang is. -| De heeren De Waard en Epe willen zoo weinig mogelijk in werkverschaffing aan wegen laten werken. - Dhr De Lugt achl in dit geval gem. subsidie gemotiveerd. Aangenomen z.h.st. 20. Uitvoering werkobject te Oude- sdhild. (Zie vorig nr.) Voorz. dankt de Oude schilders, die als één man medewerking verleenden. Dhr Bruin dankt Ben\X voor hun werk. Goedgekeurd z.hst. 21. Aanleg rijwielpad naar het vlieg kamp De Mok. (Zie vorig nr.) Dhr Parlevliet hoopl dat er ook nog eens een fietspad vai GIFTEN A.G. WIJKVERPLEGING. GIFTEN /OOR HET WITTE KRUIS. AMBACHTSSCHOOL DEN HELDER. PROF. KEESOM. Hllllllllll GEMENGD NIEUWS IHIHIIIIi Hllllllllll SPORT OP TEXEL llllllllilll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii S.V. TEXEL. OUDFSCHILD. VISSCHERIJ. TEX. BOYS NIEUWS.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 9