Kent u Texel? De Nieuwe Texelsche Courant No. 5247 51s,e Jaargang Woensdag 13 April 1938 /J) EERSTE BLAD. 2 Texelsohe Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. HOOGWATER ter reede van Texel v.ra (nam. ongeveer Vt uur later.) 14 A 5 16 17 18 19 20 April 8,38 9,15 9.49 10.20 10,44 11,10 11,38 RIIWIELEN en RIITUIGEN 7,25 UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.— losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) llllllllllll VAN OVER DE GRENS. DE DUITSCHE VOLKSSTEMMING. Zondag heeft het Duitsche volk zijn meening over de „Anschluss" te kennen, moeten geven en het heeft dit, zooals te verwachten was, in het Duitsche rijk/ zoowel als in Oostenrijk in overweldi gende meerderheid in positieve zin ge daan. Daarmee is de „Anschluss" ook door de bevolking erkend en verdwijnt Oostenrijk als staat van de kaart. Men kent nu nog slechts een Groot-Duitsch- land. Overigens heeft men in het bui tenland niet eens de volksstemming afge-' wacht om de uitbreiding van het Duit sche rijk als een voldongen feit te er kennen. Alle mogendheden ook Enge land en Frankrijk hebben reeds voor de 10e April hun gezantschappen in Weenen opgeheven. Aan de volksstemming is een week van betoogingen voorafgegaan. Iedere dag bracht nóg meer opmarschen, vergade-* ringen en opmarschen, totdat eindelijk op Zaterdag, door üoebbels geprocla. ineerd tot Dag van het Groot-Duitsche Volksrijk, het toppunt werd bereikt. Twee minuten lang heeft het ver keer op een sein van Weenen uit in het heele rijk stil gelegen en deze stilte werd slechts onderbro ken door het geloei der sirenes en het geronk der vliegtuigmoto ren, die het begin van de Dag van het Groot-Duitsche Volksrijk aan kondigden. Het hoogtepunt werd gevormd door de rede van Hitier te Weenen, die men op de groote pleinen van alle steden en stadjes van Duitschland heeft kunnen aan hooren. HET KABINET-BLUM AFGETREDEN Terwijl men in Duitschland de volks stemming als een soort nationale feest dag vierde, was Frankrijk weer eens zon der regeering. Nadat de Fransche Senaat met 223 tegen 49 stemmen besloten had, het financieele wetsontwerp van Blum niet in bespreking te nemen, bleef er voor de regeering niets anders over dan haar ontslag aan te bieden. i Het was Daladier, die daarop opdracht kreeg, een nieuw kabinet te vormen. De taak, die de nieuwe regeering te vervullen krijgt, is wel zeer zwaar en het is te hopen, dat juist in deze tijd, nu Europa behoefte heeft aan een krach tig en eensgezind Frankrijk, niet boven haar krachten gaat. In de eerste plaats zullen de financiën van de staat thans, gesaneerd moeten worden. Voor de Fran sche landsverdediging is dat een eer ste vereischte. En niet minder belang rijk is, dat er thans een einde wordt ge maakt aan de permanente arbeidsgeschil len, die Frankrijks prestige in Europa wellicht meer nog dan de financieele moeilijkheden (die in een zoo rijk land als Frankrijk is tenslotte nooit al te zwaarwegend kunnen zijn) ondermijnen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG In Catalonië hebben de troepen van Franco thans Tremp ingenomen en zich op deze wijze in staat gesteld de op- marsch aan het front van Lerida te her- We geven hier de 2e repro ductie van de reeks van we derom twaalf foto's en leggen ze onze lezers ook nu voor met de vraag: Kent U Texel? Zoo ja, waar maakten we deze to to dan? Als prijzen ïoven we voor onze abonné's uit: 3 foto-albums, met in elk een complete serie K.L.M.-lucht foto's van Texel. vatten. De 700 millioen kub. meter water in het stuwmeer van Tremp vormden na melijk een ernstige bedreiging voor de rechtscbe troepen. Indien de regeerings- troepen de stuwdam in de lucht 'hadden laten vliegen, zou een dergelijke water massa de geheele linie der rechtschen met alle manschappen en materiaal hebben weggespoeld. Overigens zijn nu ook de republikei nen een aanval begonnen bij Madrid en aan het front van Estremadura. Zij heb ben daarbij verschillende successen be- haald, maar deze kunnen toch geenszins opwegen tegen het resultaat, dat Franco in het oosten behaald heeft, n.l. de split sing van het republikeinsche gebied. CHINEESCHE SUCCESSEN. Uit Hankau komen berichten, die er op wijzen, dat Chineesche troepen bij Taiertsjoeang N.O. van Soetsjau, het be langrijke spoorwegknooppunt, de Japan ners een zeer ernstige nederlaag hebben1 toegebracht. Zooals men weet, is dezo plaats in de laatste dagen het tooneel, geweest van een heftige strijd, een strijd waarvan de afloop van beteekenis mag worden geacht voor het verdere verloop van de Japansche aanval op Soetsjou. Weliswaar zijn de Chineesche berichten niet door de Japanners bevestigd, maai' veelzeggend is een ander bericht, n.l. dat 70 pet. van de troepen van het Kwantoen- leger uit Mantsjoerije naar Zuid-Sjan- toeng zijn vertrokken. Indien dit waar blijkt, is het duidelijk, dat de Japanners een nederlaag van beteekenis hebben ge leden. Japan had namelijk tot dusvgrre( deze troepen in Mantsjoekwo gelaten, om' een bolwerk te vormen tegen een mogelijk optreden van de Sovjet-Linie. TEXEL-AMSTERDAM V.V. De tarieven voor een vlucht Texel-Am sterdam v.v. zijn: enkele reis f5.50, een- daagsch retour f8.en een retour met geldigheidsduur van 2 maanden f9. VAN AMSTERDAM: 8.00 (alleen werk dagen, van 19 Juni ook Zondags.) 14.00 (alleen Zaterdags, van 15 Juni alle werkdagen.) 16.00 (alleen Zaterdags, facultatief.) 17.30 alleen Zaterdags, facultatief.) 18.30 (alleen werkdagen, van 19 Juni ook Zondags) Ingaande 16 Mei is de dienst als volgt: VAN TEXEL: 8.45 (alleen werkdagen, van 19 Juni at ook Zondags.) 14.40 (alleen Zaterdags, van 15 Juni alle werkdagen.) 16.45 (alleen Zaterdags, facultatief). 18.15 (alleen Zaterdags, facultatief). 19.15 (alleen werkdagen, van 19 Juni at ook'Zondags). Vrijdagavond heeft de afd. Texel van de Vereen, voor Bloembollencultuur in de Oranjeboom een algemeene vergade ring gehouden, welke slechts zeer matig was bezocht. Om halt negen opende de voorz., de heer H. Leber, de bijeenkomst. Er is alle reden te verwachten, al dus zeide hij in zijn openingswoord, dat de bloetnbollenhandel nieuw le ven tegemoet gaat. De Dubbele von Sion en de gele cro cus noteerden reeds betere prijzen dan, vorig jaar. Dit staat waarschijnlijk mede in verband met het feit, dat de bloem bollen in Engeland en Amerika een slechte opbrengst geven. De jirijzen van de verkochte bloemen waren daarentegen aan de lage kant. Door het vroege voor jaar was in de Vereen. Staten en Enge land n.l. reeds vroeg aanvoer van veld bloemen uit Zuidelijk Engeland en uit de Zuidelijke staten van de Vereen. Sta ten. Misschien, dat de Paaschhandeleen beter resultaat zal hebben, mede door het minder goede weer van de laatste weken, waardoor de aanvoer van veldbloemen in genoemde staten heel wat minder zal zijn. Tot ieders verheugenis, zoo zeide de heer Leber voorts, is de narcissenteelt, met 5 pet. uitgebreid. In verband met deze uitbreiding is de aanvoer van iin- portgoed niet toegestaan, hetgeen zeker de kweekers tot voldoening zal strekken. De stand van de bolgewassen is dit voorjaar goed, als gevolg van de zachte winter en het mooie voorjaars weer. Men mag een goed gewas ver wachten. Wat wellicht ook voor de bloembollen- handel van groot belang zal zijn, is het bezoek, dat de heer Lèe Strong, hoofd van het Dep. van Landbouw van de Ver. Staten, met zijn staf aan ons land, zal brengen om de ziektebestrijding onder de bloembollen in Nederland te bestudeeren. Deze bestrijding is zeer goed en misschien, dat de narcissenhandel ja, de Jeheele bloembollencultuur, daar van de vruchten zal plukken door groo tere invoer in Amerika. Voorts bereikte ons nog het verheugende bericht, dat de narcissenaftrek slechts 3 pet. bedraagt, 6 pet. van de vroege tulpen en 3/4 pet- van de late tulpen, voorwaar een resul taat, dat we een paar jaar geleden niet zouden hebben verwacht. De notulen, uitgebracht, door de secr., de heer H. Bruijn, worden onveranderd goedgekeurd, evenals het jaarverslag, het-' geen we reeds in ons vorig nummer pu bliceerden. REKENING. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat de inkomsten over 1937 f 167.57 bedroegen, de uit gaven f 144.18, zoodat het batig saldo op 1 Jan. 1938 bedroeg f23.39. BESTUUR. Hierna was aan de orde bestuursverkiezing. De heer H. Leber, aftredend, werd met 11 stemmen (1 blan co) herkozen. Afgevaardigden algemeene vergadering; volgens rooster was dit jaar de heer H. Leber als afgevaardigde aan de beurt. Tot tweede afgevaardigde werd na derde stempiing de heer C. Wonder gekozen. OM RECLAME TE MAKEtf. Over de beschrijvingsbrief wenschte niemand liet woord, zoodat overgegaan kon worden tot de rondvraag. De heer P. de Graaf vroeg, of het niet mogelijk is, vanwege de afdeeling een partij Von Sions te la ten broeien om daarmee in de winter op tentoonstellingen te toonen. Dit zou een goede reclame kunnen zijn. De voorz. merkte op, dat op de Winterflora te Heemstede dit is geschied, doch dit was nu juist geen reclame. Maar er is toen 'n groote fout gemaakt, want het waren verschillende partijen. De heer Schermer ondersteunde het voorstel van de heel De Graaf. Hij wenschte een partij te la ten koelen en zoo vroeg mogelijk naar de tentoonstelling te zenden. Het zou eeni goede reclame zijn, wanneer we konden toonen, dat de Von Sions ook zeer vroeg kunnen zijn. Er werd een commissie benoemd, be staande uit de heeren J. van Leeuwen, N. Schermer en P. de Graaf, die een partij, welke voor koeling in aanmerking zai kunnen komen, zal uitzoeken. De bedoe ling is zoowel een partij Golden Spur als een partij Dubb. von Sion te nemen. GRIJZE PARTIJEN. De heer N.Scher mer vroeg, of het niet mogelijk zou zijn, de Vereen. De Narcis te verzoeken, par tijen grijze bollen Qnmiddellijk af te keuren. Er worden n.l. aan de overkant zeer veel grijze partijen aan de markt ge bracht. De heer Leber antwoordde, dat het bestuur een brief zou Schrijven aan De Narcis. Om half tien sloot de voorz. de ver gadering. H. DUIVEN-SCHADE (Ingezonden.) Verschillende malen zijn er artikelen geplaatst over de houtduiven- of kool- duivenplaag. Dat deze plaag niet alleen, ons eiland betreft, maar ook landene1 plaatsen, moge blijken uit het volgende, ontleend aan ons weekblad De Postduif. In de Gemeente Twisk is de be strijding van de koolduivenplaag met medewerking van de Planten- ziektenkundige Dienst aangevan gen. Op enkele landerijen zijn hoopjes in strychine gedrenkte dui- venboonen gelegd. Het is dus dit jaar zeer gevaarlijk koolduiven te nuttigen, daar dit voor de betrok kenen zeer schadelijke gevolgen kan hebben. Strychine is n.l. een zeer sterk vergif. De heer Schipper, M.-Beemster, schrijft ons, dat de vergiftiging ook daar in volle gang is: Hier in de omtrek zoo schrijft hij is het verschrikkelijk. Langs de wegen en in' slooten vindt men de vogels liggen, wel hieruit, dat ik des morgens 0111 half wel hieruit, dat is des morgens 0111 half negen een duit opraapte, welke nog warm was; haar krop was nog geheel gevuld met boonen. Vermoedelijk was de vo gel net van het veld teruggekeerd. Als deze de vorige dag vergiftigd was ge worden, zou het voer verteerd zijn ge weest. Ik heb persoonlijk bij verschillende landbouwers hier op Texel eens gein-) formeerd, of zij ook last van onze post duiven ondervonden, maar allen antwoord den van neen. Dit is ook wel te begrij pen, daar wij de duiven, die wij voor onze liefhebberij bezitten, van afles ver strekken. Ze worden steeds op tijd ge voed, zoodat ze niet naar het veld be hoeven te trekken om hun kostje op de halen. Bij bestrijding zouden dus prac- tisch onze tamme duiven geen gevaar loopen, behoudens enkele gevallen, zoo als de duiven, die de verschillende ge-' bouwen bevolken, maar deze kunnen ook niet meer tot de tamme duiven worden gerekend, daar ze geleidelijk verwilderen. AANNEMENIK KOM. Uitvoering van Texels Klein Too neel op 18 April a.s. (Tweede Paaschdag.) Voor de Paaschuitvoering heeft Texels Klein Tooneel een vroolijk blijspel inge studeerd: „Aannemenik kom", ge schreven door Th. de Jongere en Jan Everwijn. Zooals de schrijvers zelf reeds aangeven: een liefdespotpourri. Nu is dat 'slechts gedeeltelijk waar, want behalve de vele liefdesavonturen^ biedt het stuk ook nog een ander, meer sensationeel! avontuur. Er treden n,I. nog drie op-, lichters op, onder wie een valsche munter, die in het familie-pension Zonnelach hun. slag probeeren te slaan. Het is midzomer in een schrikkeljaar. Dit laatste is beslist noodzakelijk, want hierdoor zijn slechts de vele pogingen, van „de dienstmaagd-op-leeftijd" (mej. Etje Dros) om een man in haar netten te verstrikken, te verklaren. Ze slaagt, nadat zij vele „blauwtjes" had geloopen, dan; ook werkelijk. Eigenaresse van het pen sion is de wed. Hoevelok (mevr. N. Poth- mann-VermeuIen), die zich mag verheu gen in het „gelukkige" bezit vai®drie aanbidders. In de eerste plaats haar buur-, man (A.Geus), voorts Henk Dikmans (S. Zijm Pz.), een van de gasten, een we duwnaar, en tenslotte Bram Zwierjg (P. Vermeulen), de kellner van het pension, die reeds lang een „stille" liefde voor zijn patrones had ppgevat. De concurr-\ rentie-strijd tusschen de drie inede-min-. naars vormt een belangrijk en amusant deel van het stuk. Maar, zooals ge zegd, er is meer. In het pension zijn nog meer gasten, n.l. Pietro Jansini (Tinus Mooijen), van beroep goochelaar, met zijn aanstellerige vrouw (Minie Bruin) en de tweelingbroers Pirn en Tom van Dub belen (Jb. en G. Witte), directeuren van een nog op te richten filmmaatschappij. Onder deze gasten, waarbij ook nog be hoort Bob, (Gommert Witvliet), zoon van de genoemde Dikmans, die verliefd is ge worden op de dochter van de wed. Hoe velok, Jopie (mej. R. Pen), een liefde, die dadelijk werd beantwoord bevindt zich een stel misdadigers, dat door hel actief optreden van de kellner 'Bram orit} maskerd wordt. Een drie-voudige verlo-. ving vormt het einde van dit vroolijke, geestig geschreven stuk, waarmee wijt twijfelen er niet aan Texels Klein Tooneel zeker succes zal oogsten, en de bezoekers een genoeglijke avond zafwor den bereid. H. TEXELSCHE COURANT LICHT OP ||||||lllllllllll|l|lllllllllllllllllllllllllllllli:iiMIIIII|lllllllllllllllllllllllllll||l||| ||||||:!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllll!llllllllllllimi!ll|||||| BLOEMBOLLENCULTUUR AFDEELING TEXEL. f JEVEZET.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 1