Ontsierende vetwormpjes en huiduitslag verdwijnen snel met witte Purol MÉÉfe ARR. RECHTBANK ALKMAAR. Tegen de koopman Q.D. werd zes maanden gevangenis gevorderd wegens heling van wol. In plaats van uitspraak te doen, gelastte de rechtbank te Alk maar nader onderzoek, ten einde nog enkele getuigen, onder wie brigadier van de rijksveldwacht De Blieck, te hooren. Dinsdagmorgen werd de zaak voortge zet. De Officier bleef bij zijn eisch. De heer H. Keesom, als getuige opgeroe pen, werd daags te voren gehoord. De Rechtbank was n.I. bereid rekening te houden met het feit, dat de heer Keesom de Purmerender markt moest bezoeken. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Na twee dagen schriftelijk en een halve dag mondeling examen, afgenomen in tegenwoordigheid van een ot meer leden van de Comm. van Toezicht, werd Woens dag aan deze leerlingen het einddiploma uitgereikt: Oerrit de Boer, Langeweg; Jac. Kikkert, Hallerweg; Jan Koorn, Goethe; J. G. van Maldegem, Jachtlust; Dirk Prins, Duinoordj Jo Roeper, Oosterend; Flip Stark, Eierland; Cor Witte, Bloemwijk; Aan Jan Witte, -re Westen, werd een getuigschrift wegens trouw schoolbe zoek uitgereikt; hij zal later nog in del gelegenheid worden gesteld het diploma te behalen. De eindles werd o.m. bjgewoond door Ir. Lienesch, rijkslandbouwconsulent te Schagen, en de leden van het Bestuur en de Comm. van Toezicht De leerlingen gaven over het geheel blijk uitstekende vorderingen te hebben gemaakt. De opstellen, die voorgelezen werden, getuigden daarvan. Zelfs gaven de jongelui staaltjes van hun bedreven heid in touwsplitsen en knoopen, waarin de heer C. Krijnen hen had onderricht. TEXELSCHt ESPERANTO FEDERATIE. De bijeenko.mst in Hotel Texel op Woensdag 13 April werd door 33 perso- sonen bezocht. Voor de pauze werden de propagandafilm „Voorwaarts" en een serie lichtbeelden uit het Internationale Esperanto leven vertoond. Na hetgeen in de Esperanto-pers over de film ge schreven was, moeten we tot onze spijt zeggen, dat de vertooning wat teleurge steld heeft. We hadden er meer van ver wacht. Het verband was wel eens zoek. Het één was te veel uitgesponnen, terwijl van voor de hand liggende, goed spre kende voorbeelden, geen gebruik wasge- maakt. Waarom moest de hoofdrol ver tolker met 'n zuiver West-Europeesch ge zicht, voorgesteld worden als een Chi nees of Japannees? Enfin, deze film kan het begin worden van een serie be tere propaganda-films. Alle begin is moeilijk. De hierna vertoonde lichtbeelden wa ren toegezonden uit Boedapest en be troffen voornamelijk foto's uit de oude Esperantobeweging (opgewekt Esperanto- leven in Duitsch land-Oostenrijk, enz.). Ook hier weer: nu een betere en meer actueele serie samenstellen. Bij de aanvang van het Vereenigings-; gedeelte werd medegedeeld, dat Voorz. M. J. Oele zich door gebrek aan tijd niet meer herkiesbaar kon stellen, terwijl na uitvoerige besprekingen de secr. Joh. M. Duinker op zijn besluit tot aftreden terug kwam, op voorwaarde, dat het met de lauwe geest, welke in de Texelsche beweging was gevaren, nu uit moest zijn. Alleen dan was hij bereid, weer al zijn krachten aan de Texelsohe Esperanto beweging te geven. Als resultaat van do hierna gevoerde discussie werd het vol gende bestuur samengesteld; Th. Ties- sen, voorz.; Joh. M. Duinker, secr.; H. Room, penningm. Besloten werd op korte termijn een bui- tenlandsche spreker (Julio Baghy, Buda pest, ot A. Weide, Hamburg) voor een bezoek aan ons eiland uit te noodigen. Ook zal aan het bestuur van de N. H. Esp. Propaganda Vereen. „La Norda Stelo", gevraagd worden, de traditioneele Hemelvaartsdag-Esperanto-excursie dit jaar weer op Texel te doen plaats hebben. Na bespreking van nog eenige andere punten sloot de nieuwgekozen voorz.. de vergadering .Hij hoopte, dat het 't nieuwe bestuur gegeven mag zijn niet behulp van de leden de belangstelling voor het! Esperanto op Texel weer in stijgende lijn te brengen. Moge Texel weer spoedig' in binnen- en buitenland haar faam alsi het „Verda Insulo" niet alleen terugkrij gen doch dan ook hoog hooiden en hand haven. WOORD EN DAAD Herbenoemd tot leden bestuur Alg. Weeshuis mw. A. C. Visser-Bruin en de heeren A. C. Keijser en C. van Heer waarden. Herbenoemd tot leden Alg. Arm bestuur mw. G. Eelman-Huisman en de heeren J. C. Visser en P. Witte Jz. Benoemd tot hoofd der school te De Koog de heer D. Schering, Berkhout. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan de plaatsvervangend-telegraat- en telefoonkantoorhouder J. G. Backer, Oudeschild. In zijn plaats wordt be noemd mw. S. MetsBacker. Benoemd tot plaatsverv. hulp-tele- foon- en telegraafkantoorhoudster te De Cocksdorp, mw. F. BuijsMets. Aan de buitengewoon gemeente veldwachter B. Beumkes wordt een grati ficatie van f 100.toegestaan. Ter verbreeding Koogerweg wordt voor f30.van A. Bakker Bz. de halve sloot gekocht. Aan het h.d.s. te Z.-Eierlandwordt voor het geven van Landbouwonderwijs een gratificatie van f150 verleend boven de rijks- en prov. bijdrage. Ingetrokken wordt het besluit om een gemeentegeneesheer te De Cocksdorp te benoemen op een jaarwedde van f 1000 ot 1600 plus vrije woning. De heer Dros deelt mee, dat particulieren besloten heb- 240 OOSTEREND. VERGADERING BEGRAFENISFONDS P. J. BOUMA EN ZIEKENFONDS HELPT ELKANDER. Dinsdag in café Koppen. De heer Schmit, voorz. Begrafenisfonds opent de vergadering met een welkomst woord. De leden zijn niet talrijk opgeko men. Spr. schetst de toestand van het fonds als solide, evenals 't vorige jaar was. Wel gaat het ledental gestadig maar zeker terug. Spr. dankt voor het vertrou-, wen in hem gesteld, door hem als voorz. te benoemen en hoopt, dit niet te bescha men. Secr. C. Visman leest de notulen welke onveranderd worden vastgesteld. Voorz. merkt nog op, dat het ledental in liet afgeloopen jaar met 9 terug ging. Uit verslag penningmeester S. Keijzer blijkt, dat de financiën geen groote schommelingen ondergingen. Bestuur: bij acclamatie werden herko zen Jb. Drijver Tzv commissaris en C. Timmer Pz., secr. Beide aanvaardden hun benoeming. Bij monde van J. Bakker Pz. spreken de rekeningnazieners over alles, hun goedkeuring uit. Naar aanleiding van een vraag van de heer P. Dros Gz., wordt door de verga dering besloten, het bestuur inlichtingen te doen inwinnen over contributiebetaling op termijn en niet, zooals nu, levenslang. De heer C. Bremer Az. stelt voor, het bestuur een bezoek te laten brengen bij ouders, om zoo mogelijk jonge leden in te schrijven. Het bestuur neemt dit aan. Voorz. sluit hierna met de beste wen- schen voijf het fonds deze vergadering. Als voorz. van het Ziekenfonds krijgt nu de heer 1J. Koppen de leiding. Inmid dels komt een drietal artsen ter vergade ring, de heeren Boswijk, Vellenga en Hellema, alsmede Dokter Eggink. De De voorz. memoreert het jaar als een be langrijk, mede door de kwestie, welke hangende is. Voorz. hoopt, dat ze met open vizier zal worden uitgevochten. De Centrale Commissie heeft een uitspraak gedaan, waaraan wij ons moeten onder werpen. De secr., J. Bakker, teekent di rect orotest aan tegen de woorden van de voorz., dat het fonds zich zou moeten onderwerpen aan deze uitspraak van de Centr. Raad. De secr. leest vervolgens notulen en jaarverslag, welke onder dank worden goedgekeurd. In zijn jaarverslag wijdt te secr. uit over de hangende kwes tie. Dokter Eggink verkrijgt hierna het woord. Spr. zegt, dat het juist is, wat voorz. in zijn openingswoord zei, n.L, dat men zich inoest onderwerpen aan besluit Centr. Commissie. Deze heeren hebben de zaak ernstig bekeken en ook de notulen ernstig bestudeerd. Ze zijn tot de conclusie gekomen, dat het fonds, een Maatschappijfonds was. Spr. zou nu gaarne van de vergadering hooren, ot deze dingen worden aanvaard. Zoo niet, dan moet er wat anders gebeuren. Hierna brengt penningm. R. v.d. Vis verslag uit: Ziekenfonds: ontv. f6705.94; uitgaven f6952.85; nadeelig saldo f246.91. Saldo, 1 Jan. 1937 f411.57. Eindsfaldo f 164.66. Verplegingsfonds: inkomsten 11920.32; uitgaven f 1899.94; saldo f20.38. Penningm. wordt dank gebracht voor zijn beheer. Bestuur: bij acclamatie worden de hee ren S. Keijzer en S.v. Heerdingen her kozen. Rondvraag: De heer C. Bremer Az. meent, in aansluiting op het betoog van Dokter Eggink, dat wij ons als waardige fondsleden losmaken van het Maatschap pij-fonds. De heer J.Bakker bestrijdt Dokter Eggink; hij zegt, dat het regle- VAN TEXELS RAAD. ben, aan De Cocksdorp een dokterswo ning te bouwen; zij vertrouwen, dat de raad nadere concessies zal doen, als dej woning er staat. Burgemeester Gaarlandt brengt naar aanleiding van een adres van A. A. Eelman c.s. in zake o.a. aanleg steiger te Oost een uitvoerig prae-ad- vies uit. De ge schiedenis van deze steiger, aldus de voorzis een lij densgeschiedenis. In 1907 besloot de Raad tot aanleg daarvan. De kos ten werden op f1500 begroot, maar Ged. Staten gingen met het ontwerp niet ac- coord. Ze stelden hoogere eischen, w aar door de benoodigde som op wel f3900 kwam. Toen werd het raadsbesluit in getrokken. B. en W. zouden met een nieuw voorstel komen, maar dat vond vertraging doordat er ook gewerkt werdi aan plannen voor een tram en een nieu we haven. Toen heeft het Waterschap De Dertig Polders de stap gewaagd; in 1911 besloot het tot de bouw van een; steiger over te gaan. Daarop is nu het wachten. 241 ment van het fonds geen Maatschappij- reglement is en als dusdanig niet is on derteekend. Spr. acht de uitspraak der Centr. Commissie juridisch onjuist en noemt dit fonds onbetwistbaar een On derling fonds. Dokter Eggink spreekt van contact met de heer Noordhof, al 14 dagen na oprichting van het fonds. De heer P. Burger beweert, dat het fonds de bedoeling heeft de dökters als knechtje te gebruiken en spreekt hierover zijn afkeuring uit. De heer J. Brouwer zegt:. We hebben in 't verleden onze tekorten steeds zelt gedekt. De heer S. v. Heerdin gen merkt op: Ik heb wel gehad, ook als. gewoon lid, een reglement van het fonds zelf; het was onderteekend door het be stuur; dit was met het Maatschappij reglement niet het geval. De heer R.v.d.Vis wijst er op, dat al tijd de verhouding tusschen dokters en. fonds en bestuur goed is geweest. Nu rees deze moeilijke kwestie, waarvan we nooit iets wisten ot vermoedden. Spr. raadt aan de zaken grondig te onderzoe ken. Dokter Eggink beveelt aan zich er bij neer te leggen en b.v. bij wijze van, proet het een paar jaar te probeeren met de heeren dokters in het bestuur. De heer Vellenga is van meening, dat hij en z'n collega's de laatste tijd in een 'hoek worden geduwd en genegeerd. Ons werden, aldus spr., van uw vergaderin gen geen convocaties gezonden. De heer Van der Vis antwoordt hierop, dat dit niet met opzet is gebeurd; ook eerder werd het wel verzuimd. Dokter Eggink noemt nog de voordeelen van de groote fondsen^, waarin, vooral bij ziekenhuisverpleging, en specialisten, veel door de Maatschappij voor de verzekerden kan worden bereikt. De heer C. Timmer C.Az., vraagt; Heeft dan niet een kléin fonds dezelfde rechten wanneer liet onuercleel is van .hetcroote geheel. Dokter Eggink antwoordt? Er kan voor gewerkt worden. Dokter Bos wijk zou het bejammeren, als het een, onderling fonds werd; spr. ziet groote moeilijkheden, ook met de specialisten. Dokter Eggink is van meening, dat de Centr. Commissie niet op haar besluit terug zal komen. De heer J. Bakker be twist dit ten zeerste. Door het klein aantal leden, dat aan wezig is, kunnen nu geen verdere be sluiten door de vergadering worden ge nomen. Tegen eli uur wordt de vergadering door de voorzitter gesloten. LANDBOUW VEETEELT HEKSENKRANS IN WEILAND. De heer E. van den Ban schrijft ons: In de herfst zien we meermalen die aardige ringen van paddestoelen, die in sommige streken heksenkransen genoemd worden. De boer is daar in het alge- gemeen niet mee ingenomen, omdat hij er in 't voorjaar dikwijls de gevolgen van ziet. Zoo zag ik op een stuk weiland laatst groote kale ringen, waar het gras heelemaal niet groeien wou. Binnen in de ring groeide het goed er buiten om ook de ring 'zelf was kaal en dood, de grond rook muf en nam geen vocht aan. Ik stuurde de grond op naar Wageningen en kreeg onderstaand ant woord. Men doe er zijn voordeel mee: Uit uw beschrijving krijgen wij de stel lige indruk dat u te doen hebt met de zwam Marasmius oreades. Ofschoon deze zwam gewoonlijk in kringen groeit, ver- oorzaakt'zij toch lang niet altijd duide lijke heksenkringen. Waar zij dit echter doet, is zij door het ontsieren van ga zons ot het doen ontstaan van kale plek ken op de „greens" bepaald schadelijk te achten. Bij een heksenkring zijn vaak drie zones te onderscheiden: le. een bin nenste zóne, waar het gras krachtiger groeit dan elders op het veld, 2e een mid delste zóne, waar het dood of geelachtig, in elk geval zwak is, en 3e. een buitenste zone, waar liet weer krachtiger groeit. Dikwijls echter is alleen deze laatste zóne waarneembaar. De vruchtlichamen, de paddenstoelen dus, worden vnl. in de binnenste en ook, maar meestal in min dere mate, in de buitenste zóne gevormd. Het mycelium van Marasmius leeft volgens Engelsche onderzoekingen sapro- phytisch in de grond, maar ook parasi tisch van de graswortels en is daardoor oorzaak der verzwakking, eventueel af sterving van het gras in de middelste zo ne, Het mycelium sterft af in de bin nenste zone en daaraan dankt het gras later weer weelderige groei door het be schikbaar komen van stikstof uit het ver terende mycelium. In de buitenste zone zou ook weer stikstof beschikbaar ko men door de groei van de zwain; hoe is niet recht duidelijk. Het mycelium moet verder een wasachtige stof afscheiden, die vocht weert. Men heeft dan ook waargenomen, dat de grond op die plaat sen ook na de hevigste regenbuien kurk droog bleef. Misschien is mede of misschien zelfs hoofdzakelijk hieraan de plaatselijk slechte stand van het gras te wijten. Zooals uit het bovenstaande blijkt, wordt in evk geval geen blijvend nadeel veroorzaakt, hetgeen met het oog op de algemeenheid der zwam zeker een geluk voor onze weilanden is. Ete bestrijding geschiedt op een onzer golfvelden, waar men er veel last van heeft, op radicale wijze door het uitgra ven der plekken. Tegen brown patch" en sneeuwschim- inel wordt, naar Amerikaansch recept, met succes een mengsel aangewend van sublimaat en Calomel. Per '100 vk. M. wordt een mengsel gestrooid van 60 gr. Calomel, 30 gr. fijn sublimaat en zooveel droog zand als noodig is om het gemak kelijk en gelijkmatig over het veld te verdeelen. Dit mengsel wordt met veel water ingespoeld. Mogelijk dat dit ook baat geelt tegen Marasmius, vooral als de behandeling eenige keeren herhaald wordt. Ot men echter deze bestrijding ook zal toepassen in een gewoon wei land, hangt natuurlijk van de omstandig heden af. DE WAAL. 3IG MET ACHT POOTEN. Bij C. Bruin is een big geboren niet acht pooten, vier goed ontwikkelde ach- terpooten, twee normaal öntwikkeldej voorpooten en dan nog twee pooten op de rug. Het abnormale diertje is niet in het leven gebleven. Een foto van de ROTTERDAMSCHE PAASCHTENTOONSTELLING.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6