„MIJNHARDTJES" njJrw&td/uJv&is fm uit/nemwidheid Brieven van Texelaars in den Vreemde. OP HET GKAF VAN MICHIEL DE RUYTER. De bemanning van het Duitsche oorlogsschip „Einden", op bezoek te Amsterdam, legde een krans op het graf van Michiel de Ruyter. De Commandant van de oorlogsbodem. De teelt van narcissen op Texel is niet zoo uitgebreid als vele personen in de Bollenstreek meenen. Op het eiland staan ongeveer 70 H.A. bloembollen, van welke plm. 30 H.A. Dubb. v. Sion, 20 H.A. Ooiden Spur, plm. 10 H.A. Grove Narcissen, 5 H.A. Tulpen en 5 H.A. Cro- cussen en wat bijgoed. De teelt hiervan, wordt in hoofdzaak als bij bedrijf uitge oefend en er zijn dan ook zeer weinig kweekers, wier eènige bron van inkomsten de kweekerij is. Veelal zijn het zeer kleine kweekers en slechts enkelen telen meer dan 1 H.A. De Golden Spur en de Dubb. v. Sion zijn de welbekende narcissen, die in on verbeterlijke kwaliteit op ons eiland groeien en welke danook verreweg het meest worden aangetroffen; er zijngroote kweekers, die niets anders dan Golden' Spur en Dubb. v. Sion telen. Deze vra gen om extra kwaliteit te geven nog weer verschillende grond. Zoo groeit een Sion best waar een Spur het minder goed doet en omgekeerd. Om echter de narcissen1 zuiver op peil te houden en groene par tijen te telen, loopt de kweeker deze na en verwijdert hij alles wat afwijkt of grijs is. Ga eens kijken bij een kweeker, die op deze wijze zijn kraam onderhoudt of bij iemand, die meent, dat het zonde is er) zooveel uit te steken, de uitkomsten be wijzen, dat hij, die alles wat afwijkt verwijdert, de beste resultaten bereikt. Dit is danook een der redenen, dat er van het eiland zulke beste Sion's en Spurren komen. Verder natuurlijk het klimaat: het waait hier bijna steeds en, veel warme dagen krijgen we niet in het groeiseizoen der bollen, doch volgens mij: is de grootste factor: de grondslag. Texeli bestaat eigenlijk, zooals de geboren Texe laar wel eens zegt, uit een oud en een nieuw Texel. Tot dit laatste worden dan, gerekend de polders en latere indijkin gen. Deze bestaan in hoofdzaak uit kalk- rijkere .gronden dan het oude Texel. Het oude Texel bestaat uit diluviale grond, eu deze is biezonder kalkarm tot zelfs zeer zuur. De Sions en Golden Suur in goede kwaliteit worden uitsluitend op diluviale gronden gekweekt. Door steeds selecteeren en moerpartijen opzetten is de kwaliteit bij enkele jaren terug wel zeer Vooruitgegaan. Vroeger vond een expor teur een Sion van 300 per mand een extra beste; nu zeggen ze in Haarlem tegen de kweeker: ,,Jo, ik moet ze hebben van 225 ot 250 per mand en de man krijgt ze!" Deze vooruitgang schrijf ik in hoofd zaak toe aan de manier van kweeken, het verwijderen van grijze planten en de kunstmest, die hier door iedere kweekec wordt gebruikt. De bollenteelt is voor Texel een belangrijke bron van inkomsten geworden. S. J. FLENS. (In het Narcis9ennummer van het Kweekersblad.) DE COCKSDORP. KERKNIEUWS. Zondag 24 April a.s. zal er stemming zijn voor de Ned. Herv. gemeente Eier- land om te voorzien in een vacature in het kiescollege en twee vacatures in het col lege van notabelen. VOOR DE OP-REIS-KAS. Ook de tweede avond in het café van de heer Nota was een succes. Wel was was het aantal bezoekers niet zoo groot als Zaterdag, doch de zaal was flink be zet. Allen hebben genoten van het aar dige spel der kinderen en de oudercom missie boekte een mooie ontvangst voor de „op-reis-kas". Een verloting, waarbij de prijzen bestonden uit een aantal door de kinderen, onder leiding van Juffr, Grolle vervaardigde handwerken, droeg hiertoe niet weinig bij. VERGADERING S.V.C. Een Sportdag in voorbereiding. Donderdagavond vergaderde sportclub SVC in De Hoop. De opkomst was niet onbevredigend. Besloten werd tot het hou den van een Sportdag, welke voorloopig werd vastgesteld op 12 Juni. De bedoe ling is dan een gymnastiek-demonstratie te houden en verder athletiekwedstrijden- en een voetbalwedstrijd. Ook zullen ne derlaagwedstrijden worden gespeeld daarbij zullen ook clubs van buiten Texel worden uifgenoodigd. Getracht za"I wor den een SPORTFONDS te stichten, uit welk fonds een gedeelte der reiskosten kan worden bestreden. Pogingen zullen in het werk worden gesteld om weer een adspiranten-elftal op de been te brengen. Zondag 1 Mei zal een Veteranen-elftal spelen tegen een elftal van S.V.C. Tenslotte wees de voorz. de leden na drukkelijk op hun plichten tegenover de vereeniging; hij drong er op aan, vooraf tijdig afbericht te doen, als ze verhinderd zijn te spelen. Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. «- lllllllllll ZOO SPRAK.... Illllllllllll CHAMBERLAIN, Minister-president van Engeland: Wij trachten de vrede te bevorderen eenerzijds door het voeren*, van vriendschappelijke onderhandelingen, anderzijds door het versterken van onze weermacht tot een peil, dat eyenredig is met onze belangen en met de rol, die wij b-ij de vréde wenschen te spelen. ARME BLANKEN IN ZU1D-AFRIKA. Pretoria, 15 Maart 1938. ill. In vorige brief schreef ik uover schrijnende tegenstellingen in Zuid-Afrika; over blanken, die als ongeschoolde arbeiders „kat- ferwerk" verrichten, maar die daarvoor wel driemaal zooveel ontvangen als hun gekleurde col lega's. Daar ga ik nog even op -door Hoe zoudt u, T-exelsche bouwvakarbei ders er over denken, als een metselaaij 11.55 per uur verdiende en een qpper-i man f0.45? Zoo is het momenteel" in Zuid-Afrika. Een kaffer, die in de bouw vakken werkt, krijgt plm. t8.per week. Maarmen stare zich niet blind op deze, voor Hollanders ongetwijfeld hooge loonen, want ik schreef reeds, dat het levenspeil hier veel en veel hooger is dan in Holland. Eigenlijk doe ik er daarom geen goed aan door het huidige loon hier in Hollandsch geld om te rekenen. De huur voor een doodgewoon huisje is b.v. minstens f 50—60 per maand. En als je zoo'n huisje, „flatje" genoemd, na veel. zoeken hebt gevonden, heb je een reuze boffer en woon je „goedkoop". Dat de arme blanke hier natuurlijk niet aan toe komt, spreekt vanzelf. Het is dikwijls treurig te zien, hoe deze inenschen hok ken. Voor eenig-e dagen ben ik met Ali eens naar een plekje buiten de stad ge weest, waar vele arme blanken wonen. Daar hebben we gezien wat armoede is. Huisjes met leemen muren of van klei, in de vorm van steenen gedroogd. Daarop een zinken dak. Twee of drie vertrekken zonder deuren. In de vertrekken een vloer van klei en mest. Het „patroontje" in de- vloer was er met een bezem in gemaakt, toen de specie nog nat was. "n de karnen stonden drie wrakke stoelen, een tafel en een kastje. In een kistje, dat dienst deed als wieg, lag een kindje. Een zat er op moeders schoot, de anderen speel den buiten. En het was te zien, dat het- niet bij dit aantal blijven zou Vele van deze krotten hebben wij ge zien, arm Afrika leerden wij kennen. „Snap je dat nou", zei Ali, toen wij la ter over een mooie weg weer naar huis gingen en uit moesten kijken wegens de honderden auto's, die langs de weg jak kerden en die vertelden van de weelde in Zuid-Afrika? Maar ik schreef reeds, dat Zuid-Afrika een land van uitersten- te. SIEM DE WAAL. S.V. TEXEL. Het Paaschprogramina is, ondanks het slechte weer, geheel afgewerkt. Wel zou den er onder gunstiger omstandigheden, meer kijkers geweest zijn, maar toch is het goed geweest. Zondagavond werd de lichtwedstrijd Texel comb.Gymn.-elftal gespeeld. De aangekondigde muzikale afwisseling moest achterwege blijven, omdat de fa. Vonk een halt uur voor de aanvang bericht zond verhinderd te zijn. De wedstrijd werd een 82 overwinning voor Texel- Comb. Voor de spelers was het een amu sante partijwel was T. sterker, maar' het volhouden der Gymn.-ploeg moest geprezen worden. Keeper Vlaming heeft heel wat moeilijke schoten zeer goed verwerkt, terwijl ook de backs en halflinie onvermoeid vasthielden. Vrij spoedig nam T. de leiding -en kwam 20. Uit een snelle doorbraak, waarbij de T-achter- hoede werd overrompeld, werd het 21 Rust 41. Ook na de hervatting was T. het meest aanvallend, T. doelpuntte nog 4 maal, maar ook G. wist nog eens mooi tegen te scoren. Aan de Gymn.-ploeg hartelijk dank voor deze medewerking. 2e Paaschdag: Ondanks het gure weer was -een flink aantal kijkers present om de krachtmeting te volgen tusschen; Texel 1 en Texels NHVB-elftal.. Wat aan deze wedstrijd te genieten viel, was bijna geheel aan de NHVB'ers te danken. Het was -een sluitende ploeg, waarin elke speler zich geheel gaf, terwijl het soort spel solider en kansvoll-er is gebleken dan dat der gastheeren, die veelal door te korte, veelal onzuivere pasjes, elke poging vooral door het doorzichtige, verijdeld zagen. Als we de achterhoeden vergelij ken, zouden we die der gasten sterker kunnen noemen, dan die van hun overbu ren, die echter moeilijker werk kregen door de snelle en open aanvallen der gas ten. Ook vonden we de middenlinie van N. als geheel sterker dan die van Tvwaar waar ons het spel v.d. spil nog het sterkst leek. De T-voorhoede viel tegen, terwijl die van N., doortastend snel en open, bij elke aanval gevaarlijk was. Het wil ons voorkomen, dat T. het te licht heeft opgenomen, en te laat heeft ingezien, dat ze mis was. Een compliment aan de win nende ploeg. Reeds van het begin af zien we, dat de gasten het sterk willen probeeren. Met verre passen worden de vleugels aan het werk gezet. Een scherpe voorzet van de rechtsbuiten gaat langs het T-doel. Joop en Niek kloppen niet op elkaar en Jn. Br., die snel was doorgeloopen, weet juist binnen de paal de "bal te bemachtigen N. heeft de leiding. T. tracht zich te her stellen, maar de halflinie en de achter hoede ontnemen elke kans. Regelmatig ko men de Blauwen terug. Als de N.-linker vleugel opbrengt en onze achterhoede wei felachtig in haar optreden is, zet "Jaap Eelman g*oed voor, de bal komt in een kluwen van spelers, waaruit het 2—0 wordt. De 2e helft geeft hetzelfde spelbeeld. Wel komt T. nu in de aanval, maar het afwerken is en blijft slecht: Uit een goede PI£S schiet P.Kikkert onhoudbaar in: 2-1. Spoedig benut Jn. Reuvers een corner: 31. Dezelfde speler zet de terugsprin gende bal fraai in: 4—1. Bij T. is het mis; dan volgt plaatsverwisselen. Uit een goede voorzet kopt Nic. de Graaf in; het is Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Hrtder: 9.00; 12.20; 6.30. 4—2, met welke stand het einde komt. Zoo heeft de best spelende ploeg ge wonnen. Wim van Zeijlen leidde goed. Gaarne brengen we alle medewerkenden dank. Intusschen is het probleem voor de Texel Elftalcommissie niet gemakkelijker geworden. Adspiranten. De wedstrijd tusschen Texel A. en H.R.C. A. heeft weer zijn eigen bekoring gehad. Wel speelden de gasten aanvankelijk gemakkelijker, maar langzamerhand raakte T. ingespeeld en ging de strijd gelijk op. Hier zijn de eerste aanvallen voor H., m-aar dan gelukt het even beter. Ab. geeft door naar de middenv., waar kleine Jan er juist niet bij kan. Keeper werkt weg. Even later is het Dick, die juist overkopt. De T.- aanvallen zijn minder talrijk, maar ge vaarlijker dan die van H. Onze achterhoe de en halflinie spelen heel goed en geven weinig kans, terwijl Siem op zijn post is. Toch weet H. na goed samenspel de lei ding te nemen. Het blijft tot de rust ge- lijk opgaan. In de tweede helft komt T. er al beter in. Dick weet telkens goede aanvallen op te bouwen. Een goede pass naar Ab. volgt; deze plaatst naar Jan, die meteen vrij is doorgebroken, maar ge haakt wordt. De vrije schop wordt door D-ick onhoudbaar ingeschoten; het is 1:1. H. zakt wat af, maar T. gooit er een schepje op. Ab maakt vrij, lost een kanjer .en voordat de keeper de bal kon vangen, is Jan Komdeur naar binnen gekomen. - Hij geeft T. de leiding:2—l. Einde. Jammer, dat Kees na de rust gebles seerd werd; hij werd vervangen door Pi-et Keijser, die ook heel goed speelde. Het was een succes, jongens. Jullie hebben uitstekend werk gedaan en velen doen- genieten, maar nu aan het trainen blijven., Des morgens speelden twee ad- spirantencomb. tegen elkaar. Soms werd aardig gespeeld. Twee spelers bleven weg dat hoort niet. Spoedig bleek, dat de Gr.-Zw. aanval iets sterker is. Voor de rust was het daar al 2—0. Ook de 2e helft bleven ze in de meerderheid. Eind stand 4—0. Het is de bedoeling, een reeks van deze wedstrijden te doen speler, mis schien vier of zes, waarboven dan een aardige prijs kan worden gesteld, mits allemaal present. Training. Hedenavond acht uur wor den alle leden weer verwacht om de les sen van Mr. Ballington mee te maken. Zondag a.s. zullen waarschijnlijk alle drie elftallen in het veld moeten dus moet ieder zich ter dege voorbereiden. We moeten ook in het wit kunnen spelen. Zoo noodig wordt ook Donderdag avond getraind. Aanvang kwart voor acht. AdspirantenWeer om zeven uur van avond allen present. De contributie tot en met April moet voldaan worden in verband met de jaarafsluiting. Dit geldt ook voor de Junioren. Uitslag promotiewedstrijd Wierin- gerwaara tegen Q.S.C: 22.' D.D. <37 ZIJN HAPTVOPM'Gt CACHETS m <J <7 <f DE NARCISSENTEELT OP TEXEL. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llll!i!lllllllll!lll|||||| lllll jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiii.uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll SPORT OP TEXEL ||||||ii!uii!iiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiii:iiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ,!l|||||||||l!ll|| HOE LAAT Illlllllllllllllll llllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll I EXEL—DEN HELDER v.v

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2