I WIE S REKENT KIEST FONGERS TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Naar Zuid-Afrika. Zaterdag 23 April 1938 Si Oudeschild. sj ffl EB SHSifSiSiWfifls; y bbsbbbbbbb Illlll Will LANDBOUW EN VEETEELT. ÜE SCHAPENTEELT IN EUROPA. Belangrijke achteruitgang. Spre kende getallen over de teelt in Duitschland. Schapen zijn in het oude Europa in de loop van de laatste honderd jaar schaarsch geworden, hoofdzakelijk door- het feit, dat de nieuwe wereld, vooral Australië, kans heeft gezien de nuttige beesten goedkooper te exploiteeren en Europa bovendien steeds meer ruimte aan zijn industrie moest ruimen. In Duitschland bedroeg het aantal in 1865 28.0 millioen. 1900 19.1 millioen 1913 5.5 millioen 1933 3.4 millioen 1937 4.7 millioen Zooals men ziet is de vermindering enorm al heeft men in de laatste jaren met succes getracht de stapel weer uit te breiden. Dat geschiedt door het verstrek ken van overheidscredieten tegen een rentevoet van 2.7 pet., met inbegrip van alle kosten. Per schaap wordt een bedrag van 20 a 25 gld. voorgeschoten, waarbij voorop gesteld wordt, dat minstens 10 stuks worden aangeschaft. Zoo hoopt men de stapel op 8 millioen te kunnen brengen, iets, waarover nog wel ettelijke jaren zullen heengaan. Maar zelfs dan nog zal Duitschland, dat zijn wolbehoefte door het gebruik van celwol steeds meer inkrimpt, gedwongen zijn een aanzienlijke hoeveelheid wöf in te voeren, want om de wolbehoefte gehee'f op de inheemsche markt te kunnen dekken, zouden50 millioen schapen noodig zijn. OVER WOL EN WOLPR1JZEN. II. Het schapenaantal en de wolproductie zijn afhankelijk van diverse factoren:kli maat, weersomstandigheden, perioden van droogte, bodemgesteldheid, voedsel, ver zorging, etc. DE PRIJS. De zich na de oorlog in de voornaam ste wolcentra bevindende wolvoorraden hebben de prijs niet onbelangrijk beïn vloed. Tijdens de oorlog waren de wol- prijzen gedeeltelijk tengevolge van de door de Engelsche regeering getroffen, maatregelen (het opkoopen van de ge- heele wolproductie in Australië en Nieuw- Zeeland met garantie van vaste minimum prijzen, die minstens 55 pet. boven de doorsnee-marktprijs van 1913-M4 lagen) verveelvoudigd. En nog geruime tijd na de oorlog konden deze prijzen zich hand haven, ja zelfs kwamen in sommige ge vallen nog stijgingen vooi^ in verband, met de groote vraag van de voornaamste wolverbruikende landen in het biezonder naar de betere wolsoorten. Evenwel, de steeds dalende koopkracht van de 'Midden-Europeesche verbruikers deed zich reeds spoedig gevoelen en Tiet niet na invloed uit te oefenen op de latere prijsontwikkeling. Daarbij kwam, dat de groote, buiten Europa opgeslagen, voorraden, niet in die mate, zooals ven wacht werdv afgenomen werden, zqodat reeds in 1920, samenvallende met de we reldcrisis een wolcrisis ontstond, die 'n sterke prijsdaling tengevolge had. In de loop van 1922 was er op de inter nationale wolmarkt en hierbjj speelde Engeland een leidende rol "\veer een sterkere vraag naar wol, daar als gevolg van de verminderde productie, ook de wereldvoorraad in de daaraan vooraf gaande jaren sterk was achteruitgegaan. De prijzen liepen daardoor einde 1922 zoodanig op, dat deze voor de betere! soorten 70—90 pet., en voor de mindere kwaliteiten 5060 pet. hooger lagen dan in Juli 1914. De wolindustrie in de geheele wereld is aangewezen op de '3 wol-landen bij uitnemendheid, nil. Australië, Zuid-Afri- ka en Zuid-Amerika. (Slot volgt.) ||||||llllillllll!|i||lllllllll|iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll!llll|||||| Illlll* VAN ZON EN MAAN. *111111 Datum: Z. 24 April M 25 D 26 W. 27 D. 28 V. 29 l 30 Zaterdag MAAN OpOnder 12.34 13,43 14,56 16,09 17,26 18,45 20,05 2,06 2.27 2,48 3,09 3,32 3 57 4.28 Op: 446 4.44 4,42 4.40 4,38 4,36 4,34 ZON Onder: 19.12 19.13 19,15 19,17 19.19 19 20 19 22 30 Ap'il Nieuwe maan. TEXELS VOGELWERELD. De heer J. Drijver maakt propa ganda onder de Engelsche orni thologen. Texel per vliegtuig in 2>,_. uur van Londen uit te be reiken. In het voorjaarsnummer 1938 van het Engelsche Ornithologisch Tijdschrift Bird Notes and News treffen we van de heer Jn. Drijver, seer, van de Ned. Vereen, tot Bescherming van vogels een interessant artikel over de Texelsche vogelwereld aan. Het is met fraaie foto's van de heer A. Burdet verlucht. Het stuk maakt melding van de vogelrijkdom van ons eiland; van het natuurschoon in het algemeen, dat hier te genieten valt en van de wijze^ waarop men zich daartoe toegang kan verschaffen. De aandacht wordt geves tigd op de K.L.M., dank zij welke Maat schappij de Engelsche hoofdstad nog maar TWEE EN EEN HALF UUR van Texel ligt, en op de dienst van T.E.S.O., welke te water de verbinding van de vaste wal met het eiland onderhoudt. Mededeeüngen van Texels Bioscoop-Theater WAT HEB JE NOU GEDAAN? Joe Brown, die uitgedost als cowboy in New-York verschijnt, trekt al dadelijk zeer de aandacht, temeer daar hij nogal eens de gewoonte heeft met pistoolscho ten zijn woorden kracht bij te zetten. In een café maakt hij kennis met een zekere Lehmann, werkzaam in het theaterbedrijf; hij zit helaas een beetje aan de grond. Als blijkt, dat de vroolijke cowboy zeer goed in zijn contanten zit, doen Lehmann en zijn vriend Mack alle moeite om hun nieuwe vriend tot geldschieter te promo- veeren. Zijn secretaresse, de lieftallige Ginger Rogers, zal trachten de cowboy te bewegen, zijn geld in de zaak van Leh mann te steken. Dit gelukt, maar als het stuk, dat opgevoerd wordt, bij de pre mière als een basteen valt, krijgt Ginger berouw van haar handelwijze tegenover de eerlijke cowboy. Ze besluit nu met hand en tand te vechten voor Joe, die haar hart had gestolen. En Joe Brown zou zichzeli niet zijn, indien hij er niet in was geslaagd, alles ten goede te laten keeren. Hoe hij er in islaagt het geval len stuk toch nog tot succes te voeren, is werkelijk een prachtige vondst. Een vermakelijke en geestige film. DE LAATSTE VRIJBUITERS. Een bandietenbende, onder leiding van rechter Blake heeft 5000 paarden gesto len; ze waren bestemd voor het leger van generaal Grant. Tevens werd majoor Burton vermoord. Steve (Dick Foran) en zijn kameraad Jeff (Eddie Acuff) beslui, ten de misdaden tot klaarheid te brengen. Daartoe voegt Steve zich bij de tiende. Gemakkelijk zal hij zijn doel echter niet bereiken. Hij wordt zelfs nog van de moord op majoor Burton beschuldigd. Na veel 'sensationeele avonturen waarin de dochter van majoor Burton nog een belangrijke rol speelt worden de ban dieten ontmaskerd. DE DROOGTE OP TEXEL. Door de geringe regenval van de laat ste weken het heeft sinds begin Febru ari eigenlijk niet meer behoorlijk gere gend hebben vele ingezetenen thans met drinkwatergebrek te kampen. Velen wier regenput een niet al te groot reser voir bezit, moesten reeds voor eenige tijd constateeren, dat zij al het water hadden opgebruikt. Dit geeft veel zorgen en ook vele kosten. Sommigen halen het water bij de buren, maar als deze ook nog slechts schaarsch zijn voorzien, moet men het van elders laten komen. Van de pomp aan de Schilderweg, aan de voet van de Hoogeberg, wordt een druk ge bruik gemaakt. Vrachtrijders vervoeren het water in tanks .naar de woningen, waar dan de regenput weer gevuld kan worden. Het is bij dez^ pomp soms zoo druk, dat er verscheidene wagens staan te wachten, tot zij aan de beurt zullen zijn. Hoe lang zal dit nog zoo moeten voort gaan? De droogte blijft aanhouden. Voor- loopig wordt nog geen regen voorspeld. De enkele regenbuitjes, die deze week vielen, waren van geen beteekenis. H. Uit het jaarverslag der stichting Land verhuizing blijkt, dat in 1937 circa 1400 -Nederlanders naar Zu.d-Afrika geëmi greerd zijn (v.j. 2000). Deze vermindering is in hoofdzaak het gevolg van de in voering van de Vreemdelingenwet-1937, waardoor ieder, die zich in de Unie wil vestigen, een vergunning moet hebben, af gegeven door de Immigratie-raad te Pre toria. Met het verkrijgen van zoo'n ver gunning zijn ongeveer vier maanden gemoeid. Men is.geneigd te meenen, dat door de algemeene opleving in Z.-Afrika in alle mogelijke beroepen voor buitenlanders kansen aanwezig zijn, hetgeen niet het geval is, hoewel voor personen, die over zooveel geldmiddelen beschikken, dat zij eenig risico kunnen dragen, er in vele opzichten grootere mogelijkheden zijn dan in ons land. Overigens dient niet te wor den vergeten, dat de toelatingsvoorwaar den vrij zwaar zijn, zoodat velen niet in staat zijn aan deze eischen. te voldoen, hetgeen op zichzelf reeds een beperking van de emigratie veroorzaakt. Daarnaast echter dient er ook rekening mede te worden gehouden, dat de arbeidsmarkt in een land als 'Zuid-Afrika, met een (blanke) bevolking van slechts twee milli oen zielen aan zekere grenzen gebonden is, aldus het Jaarverslag. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. van Hendrik Barhorst Dirkje Schoenmaker. en Vandaag is het juist vijftig jaar gele den, dat Hendrik Barhorst en Dirkje Schoenmaker met elkaar in het huwelijk traden. Beiden verheugen zich nog in een goede gezondheid en in een rustige wel verzorgde oude dag. We hebben een kort bezoek gebracht aan hun huisje aan de A'olenstraat, waar we het genoegen had den met beiden èen praatje te ma Ken over „die goeie ouwe tijd", over jaren van stoere arbeid van de man als werkman bij de boer, nu hier, dan daar en tegen een loontje, waarvoor men nu de neus zou optrekken: zes narde guldens voor een week zwoegen van de vroege mor gen tot de avond. Alles moest met de hand gebeuren; zaaintachines, tractors, enz. waren niet bekend. Dat was de gou den tijd van het paard envan de na tuurlijke meststoffen. Van kunstmest was de eerste jaren nog geen sprake. Arm hebben we het nooit gehad, vult moeder-de-vrouw aan, maar wel moesten we altoos zuinig aan. „Zorg er voor, dat je crediet houdt", zei m'n vader altijd en daar hebben we ons altijd aan gehouden. We hebben op N.-Haffel gewoond, pp Z.-Haffel, bij de Kooi van Thomassen, op Locristy en op nog meer plaatsen. Waar werk was, woonden we. En daar hebben we het goed gehad pok. Het is prettig zoo te hooren vertellen door een echtpaar, dat vandaag zijn gouden huwelijksfeest viert. Het geluk hangt volstrekt niet af van goud of goed. Naar de gevel van iemands huis, zoo heeft Vondel eens gezegd, moeten we het geluk van wie daarin wonen niet beoor- deelen. Zoo is het inderdaad. Het zit niet aan de buitenkant. De man wordt 14 October 77 jaar, het bruidje 13 Juli 75 jaar. Beiden werden in Waalenburg geboren. Hun huwelijk werd met de geboorte van zes kinderen geze gend. Een van hen stierf bij de geboorte. Van de overige vijf wonen er drie in onze gemeente en een in de Anna Pau- lowna-polder. Een dochter, die gehuwd was en in Heer-Hugowaard woonde, is vorig voorjaar komen te overlijden. Haar man bleef met twaalf, meerendeels nog jeugdige kinderen achter. Dit was een zware slag, ook voor het ouderpaar Bar horst. Dit leed evenwel mag het geluk, dat in zoo ruime mate geschonken werd, niet overschaduwen. Er is reden tot feestvreugde ook; daarom mag "de 'dag van heden een feestdag zijn, al zifllen vë'Ier gedachten ook (Tltgaan naar Tiaar, wiér aardseïie Teven een eirfde nam. Dat bruid en bruidegom nog menig jaar in goede gezondheid moge worden toegemeten, hopen we van harte. uilllll IIIIIIIIHII DAT IS KRAS. l|||||iiiilliiiiiiiiiiiillllliiiiiiii'iiiiiiiiiiliililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiliin|||||| TOLLEN. Er zijn op de wegen in Nederland nog 114 tolboomen. Sedert instelling van de wegenbelastingwet (thans motorrijtuigenbelasfingwet) heeft het rijk aan afkoop van tollen 544 dui zend gld. ten koste gelegd. EEN DIKKE BOOM is te vinden in het Slochtersche bosch te Slochteren, Op 11/2 M. hoogte heeft hij een beuk een omtrek van 5.75 M. De omgeving van de Mt. Margaret in Australië, behoort tot de droogste streken der aarde. Gemiddeld valt er slechts eenmaal in de zeven jaar regen. EEN KRANIGE RIJDER. De motorclub Wassenaar en omstreken organiseerde onlangs haar vijfde terrein- rit op het landgoed Duvnrell te Wasse naar. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. J. Wuvs, thans woonachtig te l>en Haag, werd no. 1 in de zijspan klasse. H ij legde op Harley Davidson motor zijn 10 ronden (51.2 K.M.) in 1 uur 44 mnt. en 24.6 sec. af. ffi 8B U kunt de Texelsche Zwemver- ffl gj eeniging steunen door uw lidmaat- If, schap, maar ook door het koopen S3 van een lot a 10 cent. Hoofdprijs 93 IS een Haardfauteuil. AdressenC. 9j Si Bakker, Jeugdherberg; Mej. Fr. 93 Si Plaatsman, J. Bruin Wz., G. I. S- Si Logman, Den Burg; Mei. G. sj S3 Brouwer, Alb. Backer, J. Blom, Si TEXEL, HET VOGELPARADIJS. We schreven onlangs over een foldpr (vouwblad), welke in Ijgt Engelsch zou verschijnen om speciaal aan de overkant, van de Noordzee meer bekendheid aan, ons eiland te geven en wel in het bie zonder in de kringen van vogelvrienden. De folder is er nu en maakt in ieder opzicht een uitstekende indruk: frisch, fleurig, typografisch keurig verzorgd, uit gevoerd in vier kleuren, niet teekeningen I M. en A. J. VONK. I en foto's artistiek verlucht. Daar legt de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingen verkeer, welke de uitgave verzorgde, eer mee in. Daar zal ons eiland stellig de vruchten van plukken. Zulke reclame kan haar doel iiiet missen, als maar voor doelmatige verspreiding gezorgd wordt. E11 hieraan mogen we zeker niet twijfelen. Een vraag: Waarom verwezen naar A. N.V.V. te Den Haag en niet tevens naar V.V.V. Texel? VISSCHERIJ DE WADDENZEE HARING. Komt ze toch Eenige tijd geleden publiceerden we 'n bericht uit Harlingen, waarin zeer pessi mistische klanken voorkwamen ten aan zien van de haring in de Waddenzee. Men vreesde zelfs, dat de haring geheel J;ou verdwijnen. Nadien zijn er echter opwek- kender berichten gekomen. De corresjxm- dent van De Telegraaf te Makkum was zelfs zeer optimistisch en schreef reeds „De Waddenzeeharing komt toch". Hij grondde deze bewering op de veel groo- ter aanvoer te Wieringen, die wel gemid deld 60 kisten van twee en een kwart tal bedroeg. Deze grootere aanvoer is een feit. Maandagmorgen werd aan de afslag van Den Oever, volgens de Wie- ringer Courant, door een viertal botters gemidd. elk een honderdtal kisten aange bracht. Een mooie vangst. Maar de meeste visscherlui hadden slechts enkele kistjes ot heclemaal niets. De Wieringcr Cou rant is daarom minder optimistisch en acht het nog steeds een open vraag, ot de haring wel dan niet zal komen. IN DE MOESTUIN. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiilillllll Winter- ot late aardappelen nu on verwijld planten. Erwten en peulen leggen we met, ge regelde tusschenpoozen. Tusschen de geplante bloemkool kunnen we afgeharde slaplantjes zetten. Komkommers en meloenen, welke we reeds eerder uitgeplant hebben, moeten tegen felle zon beschermd worden. Tusschen reeds uitgeplante en uit gezaaide groenten de grond door schoffe len ot hakken schoonhouden. Bij gunstig weer kunnen we op beschutte plekjes boonen leggen; anders tot halt Mei wachten. Buiten zaaien we nog snijbiet, late bloemkool, mais, pastinaken, bindsla en fn de vroege gewassen treedt om deze tijd reeds bladluis op. Een goed be- strijdingsmiddef is: 2 Kg. zeep oplossen, in 100 L. warm water. 1 L. brandspiritus er bij als de oplossing koud is.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5