Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. Over de Zuiderzeesteunwet. vertellen en zijn causerie toelichten met een reeks fraaie en interessante lichtbeel den. De aanvang is bepaald op 8.15 uur precies; de toegangsprijs op 20 ct. Kaar ten van heden af te bekomen in Boek handel Parkstraat; misschien ook nog 's avonds aan de zaal, maar wie zich; een teleurstelling wil besparen koope nog deze week. Verder ligt het in de bedoeling van de K.L.M.-directie op elk der 13 scholen in onze gemeente aan de hoogste twee klas sen een z.g. „luchtvaartles" te doen ge ven. Ook daarmee zal de heer A. J. van Oinkel worden belast. Hij zal de kinderen vertellen over de ontwikkeling van de luchtvaart in het algemeen en over die van de K.L.M. in het biezonder. De regeling, voor de scholen ontwor pen, luidt als volgt: Maandag 16 Mei: 's morgens Oude- schild en Den Hoorn; 's middags de beide scholen te Oosterend; Dinsdag 17 Mei: 's morgens de scho len te Den Burg (behalve de Ulo), 's mid dags de Ulo en o.I. school De Koog; Woensdag 18 Mei: 's morgens Z.- en M.-Eierland; 's middags De Waal en De Cocksdorp. wordt o.a. op Wieringen vrij ruim geno men. Dhr Jn. Boon vraagt, of ook in aanmerking komen degenen, die in 1918 visschersknecht waren, doch later door gebrek aan vaartuigen geen emplooi konden vinden. AntwoordZeer zeker. Dhr Henkes zegt voorts, dat voor waardevermindering wordt gerekend het verschil tusschen de normale waarde van het bedrijf en de waarde thans. Dhr Boon vraagt ot er reeds formulie- I G ren zijn. Antw.Reeds 14 dagen. I huis Het bevreemdt spr„ dat het gemeentebe- I boe stuur dit dan niet heeft medegedeeld aan darr betrokkenen. Hij vraagt voorts; of het formulier thans kan worden ingevuld. Antwoord: Ja. EEN COMMISSIE. In JJH L of 1 mnc Pos Dhr Hermes wil een commissie benoe men. die de formulieren nakijkt en zoo noodig invult. Voor velen zal het invullen onoverkomelijke bezwaren opleveren. Fou tieve invulling kan tot gevolg hebben, dat rechtmatige steun hun ontgaat. Een commissie kan dit voorkomen. Dhr Dijker wil aan Oudeschild formulieren verkrijgbaar stellen. Antw.: Het is voor ieder een kleine moeite, ze op het raadhuis te halen. Dhr Henkes maant aan, vooral juiste gegevens in te vullen; an ders geeft dat vertraging. Te\ P.RINSESSEDAG. Muziek in Den Burg. De 30e April, de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana en voor Texel tevens de dag van de Meierblis, kenmerkte zich door een stormachtige wind, en een lage temperatuur. Kort en bondig: 't was geen aangenaam weer. Niettemin is Den Burg niet van eenig feestelijk vertoon ge speend gebleven, 's Morgens vroeg werd van de meeste huizen reeds de vlag uitge stoken, die in de straffe wind dadelijk lustig wapperde. En van acht tot negen uur in de morgen deed de geluidsinstalla tie van de Texelsche Courant toepasse lijke, ernstige en vroolijke grammofoon- muziek hooren, die hoewel op halve kracht werd gedraaid (om niet al te veel burengerucht te maken) tot ver in de omtrek kon worden beluisterd. Van twaalt tot een .werd wederom muziek „uitgezonden" (radio en grammofoon). DE MEIERBLIS. Tegen dat het donker begon te worden, werden de Meierblisvuren aangestoken; bij Den Burg een aan de Hallerweg en een aan de Hoornderweg. In het begin was er echter nog maar weinig publiek, deels door het slechte weer en deels door het feit, dat Texels Fanfare om 8 uur een taptoe in Den Burg zou houden. DE TAPTOE. Na een rondgang door Den Burg te hebben gehouden, waarbij zich dra een uitgelaten en vroolijke menigte achter de muziek had gevoegd, werd besloten met een taptoe op de Groeneplaats. De le den zetten hun beste beentje voor; het speet ongetwijfeld iedereen, dat er eens een einde aan de pret moest komen. De stemming liet niets te wenschen over. Omstreeks half tien begaven zich nog veten naar de Meierblis. n. DE WOLPR1JS OP TEXEL. Deze week werd voor de Texelsche wol 80 ct. per Kg. geboden. De laatste vier weken is er zoo goed als geen handel geweest, doordat de boeren de wol vast houden in de hoop op betere prijzen. HANDELSREGISTER. Als nieuwe zaak ingeschreven: Brink- zicht (v.h. Mooi Texel), A. Geus, De Koog 3, pension bedrijf. Wijzigingen: „Het Warenhuis", De Koog, overgegaan aan A. J. Wassink. N.V. Zuivelfabriek De Onderneming, E)en Hoorn; bestuurswijziging. HET N.J.N.-KAMP. Men schrijft ons: Het kamp van de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, dat hier na de Pasdien is gehouden, heeft aan de hooge verwach tingen beantwoord. Weer en stemmingi werkten mee om het kamp alleszins te doen slagen. Mooie vondsten op natuur historisch gebied waren veelvuldig. De deelnemers waren allen voldaan en zijn met de beste herinneringen aan Texel ver trokken. EEN DROGE APRIL. Hoe droog de maand, die achter onsi ligt, wel was, leeren deze cijfers: April 1935 48.7 mM. April 1936 28.8 mM. April 1937 49.0 mM. April 1938 19.2 mM. April 1938 „spant de kroon". Dat ziet er slecht uit. April heet ook wel gras maand, maar het ligt voor de hand, dat de grasgroei de laatste weken wel te wenschen heeft overgelaten. De grootste hoeveelheid regen in April in één etmaal gevallen, bedroeg 7.6 mM. In 17 van de 30 dg. is geen droppeltje gevallen. HET OUDE LIED „Hei je nog wat voor de Meierblis?" We ontvingen berichten over het Meier- blisfeest, dat bij vrijwel mile dorpen, zooals alle jaren, in groote opgewekt heid en onder groote belangstelling is gevierd. Maar zoo vragen we: Hoe stond het in de dagen daarvóór met het „lied" van de Meierblis? Wij hebben het aan Eten Burg geen enkele maal gehoord. Het schijnt er neelemaal uit te zijn. Ken nen de jongelui het nog wel? We stelten ons voor in de volgende April-maand de woorden van die al-oude deun eenige malen af te drukken en zou den de burgerij dan willen vragen er toe mee te werken, dat de jongens en meis jes zich er bij het ophalen van hun „spul len" niet met eèn Jantje-van-Leiden af maken „Hei je nag wot voor de Meierblis...?" LUCHTVAARTAVONDEN. In aansluiting op ons vorig bericht kunnen we thans nadere biezonderheden meedeelen over voorloopig een drietal luchtvaart-avonden, door de Texelsche Courant in samenwerking met de K.L.M. te organiseeren: Maandag 16 Mei in het Wapen van Amsterdam te Oosterend; Dinsdag 17 Mei in Hotel De Toe komst te De Koog; Woensdag 18 Mei in Hotel De Hoop te De Cocksdorp. Voor deze avonden hebben we beslag mogen leggen op een K.L.M.-film, welke op Texel nog niet werd vertoond; ze zal niet alleen een uitstekend beeld geven van het heele moderne luchtverkeer, maar ook van de wijze, waarop men tot ver-i keersvlieger wordt opgeleid. Een film, welke zeker in de smaak zal vallen, te-i meer daar ze door een K.L.M.-deskun dige bij uitnemendheid, de heer A. J. van Ginkel, zal worden toegelicht. Deze zal de avond inleiden met een genoeglijk praatje; hij zal belangwekkende biezon derheden over de luchtvaart in het alge meen en over de K.L.M. in het biezonder OUDESCHILD. MEI-VERGADERING De Mei-vergadering van de Fed. Texel dexr S.D.A.P. en de Tex. Bestuurders-I bond werd geopend door de Stem des Volks, die een vijftal liederen zong. Ver volgens voerden 20 leden van de jeugd groep van de Landarbeidersbond, afd. Eierland een spel in 6 tafereelen op, geti teld Oorlog en Vrede, waarin werd ver tolkt, hoe het vroeger was en nu is eni hoe het volgens de arb. klasse moet wor den. De tafereelen waren resp. de gees ten uit vroeger tijden, de jagers, de zaaiers, het kapitalisme, oorlog, vrede. Het werd, voor beginnelingen, zeer ver dienstelijk gespeeld: de jongelui oogst ten er een welverdiend applaus mee. MEI-REDE. Daarop was het woord aan de heer Evert Vermeer. Hier volgt in het kort de inhoud van zijn betoog: Kan er wel Mei-feest gevierd wor den Er heerscht zooveel duisternis, die al het goede verdringt. Bij al de span ningen en de economische ontreddering, in de wereld is er voor onze beweging juist reden om samen te komen, het Mei feest moet zijn een dag van strijd al9 nooit tevoren. Er is oorlogsdreiging, ieder is er vol van. Terwijl duizenden in de democratische landen in vrijheid hun Mei feest vieren, vechten de Spaansche ka meraden in de loopgraven. Wij, zoowel als de Spaansche makkers, strijden voor het socialisme, dat de menschen licht en leven wil brengen. De Spanjaarden verzetten zich niet alleen tegen Duit- schers, Italianen en Franco, maar teveng voor de vrijheid, die ons goed en onze toekomst is. Duitschers en Italianen strij den om het leven van Spanje, Japan ver trapt China, Oostenrijk 'hield zoomaar op te bestaan nadat het beroofd was van) zijn arbeidersbeweging. Dollfuss heeft dit ondervonden. Met geweld werd de arb.! klasse, de sterkste schutswal tegen het fascisme, neergeveld; later viel hij zelf door fase. moordenaarshanden. Schusch-; nigg riep hen te hulp, toen het te Iaat was. Kardinaal Innitzer betuigde trouw aan het fascisme, toen het kruis voor 't hakenkruis moest wijken. Komt nu Tsje- cho-Slowakije aan de beurt en dan Ne derland? Aan onze grens is voorloopig geen gevaar, doch in ons land wel. We moeten voorzichtig zijn met de verkie zingsnederlaag der N.S.B. Het gevaar1 blijft aanwezig door de aanpassingspoli tiek der regeering-Colijn, die boeren en arbeiders heeft uitgemergeld, zoowel voor 1937 als daarna met het z.g. Christelijke Kabinet. 372.000 werkloozen zien geen uitkomst en gaan in nood en ellende ten onder; 100.000 jonge menschen zijn zonder arbeid; middenstanders, klein© boeren en zelfstandigen staan aan de rand van de afgrond. Telkens stelden de kiezers vertrouwen in de regeering, doch ze werden teleurgesteld. In hun vertwijfe ling kunnen zijn gelooven in de valsche, profeten, die zeggen: dat het Nat. Socia lisme uitkomst zal brengen. Dinnenkort zal 'de Soc. Etem. Prof. van Gelderen opnieuw de werkloosheid aan de orde stellen. De cijfers en feiten over de ontzettende ellende zullen de regeering vonnissen, Ze moet plaats maken voor een, die met de daad Christelijk is. Onze leuzen zijn: Arbeid, Vrijheid, Vrede. Het is makkelijk te strijden, als alles voor spoedig gaat, dóch beter en belangrijker is uw getuigenis als donkere wolken zich samenpakken. Strijden voor het evangelie van het Nederl. Socialisme: Arbeid. In de wereld van arbeid kan de wereld op bloeien en deze kan worden verdedigd; in een land, dat innerlijk sterk is. Onze kreet klinke door naar anderelan den, waar in de kerkers menschen ver kommeren, wier eenige misdaad was, dat ze pal stonden voor wat ze dachten, dat goed was. Hun liefde voor de vrijheid was zoo sterk, dat ze deze met inzet van alles verdedigden. De soc. democratie kan niet gemist worden in de strijd voor de vrijheid. Bij het gedonder van de kanonnen en het geronk der moordende vliegmachines is de vrede bijna reeds ten onder gegaan. Daarom hebben de Soc. Dem. het initiatief genomen. Als de groote landen niet willen, moeten de kleine voorgaan in de propaganda voor de vrede. Laat deze stem in onze tijd van oorlogsverdwazing niet verzinken. Ons samenzijn moge dan geen feest van blij heid zijn, wij willen met elkaar getuigen en ons geloot in een socialistische we reld van broederschap en menschelijkheid verstevigen. Wij kunnen die wereld be schouwen als een groote, lichtende stad in de verte, waar wij samen heentrekken. Duistere wolken belemmeren onze op- marsch, doch wij trekken voort in het be sef, dat de stad er achter ligt. Hiervan moeten wij getuigen, niet alleen op onze Mei-vergaderingen, doch ook daarbuiten. Ons heele leven moet er een uiting van zijn. Wij moeten getuigen, dat we so cialisten durven en willen zijn. Laat 0119 tezamen een maatschappij opbouwen, waar Arbeid, Vrede en Welvaart zullen heer- schen, vooral ook terwille van onze kin deren. Deze redCj op vurige wijze uitgespro ken, werd onder groote stilte aangehoord. Na de pauze voerde P.A.L.V.U. nog 'n blijspelletje op, getiteld De oom uit Ame rika, wtiarom hartelijk werd gelachen. De Stem des Volks sloot. De voorz. dankte allen voor de aan-* dacht. Hij hoopte, dat de aanwezigen versterkt naar huis zouden gaan. Met de Internationale werd besloten. De vergadering, belegd door de Vis- scherijvereeniging D.E.T.V. te Oudeschild en Coop. Inkoopvereeniging te Ooster end,om de diverse zaken te bespreken, noodig om erkend te worden als belang hebbende in verband met de Zuiderzee-' steunwet, was door een groot aantal be langhebbenden bezocht. De heer D. Vlas Wz. heette allen har telijk welkom. Hij hoopte, dat de verga dering vruchtdragend zou zijn. De moei lijkheden zijn vele, zoo sprak hij, en deze zullen zoo breedvoerig mogelijk worden besproken. De secr., de heer Jn. Henkes, krijgt hierna het woord. Het heeft heel lang geduurd, aldus spr., voordat ons werk in zooverre is geslaagd, dat we als belanghebbenden erkend zijn. Thans is 't zoo ver en we hebben op spoedige ver dere afdoening aangedrongen. Daarom heeft spr. zijn licht eens opgestoken op Wieringen. Daar zijn heel wat moeilijk heden gerezen en deze zijn ook op Texel te wachten. Ook is hier nog geen com missie en daarom heeft de Visscherij- vereen. de koe bij de horens gevat en deze vergadering bijeengeroepen. Hierna werden verschillende mededee- lingen gedaan omtrent wat er al zoo aan vast zit. Dhr. Henkes zegt, dat verschil lende artikelen geldig zijn tot 193S, zoo dat een koninklijk besluit noodig zal zijn om dat te veranderen en de duur te ver-i lengen; anders zou een aantal personen er buiten vallen. Dhr Dogger wil wachten, daar het dan toch nog geen nut heeft, zoolang dit K.B. er niet is. Dhr Jac. Boon vraagt, hoeveel boven de steun verdiend mag worden. Antw.: Dat is met precies bepaald, doch het bedrag Spr. wil met een commissie wachten, tot de heer Houben, van de Rijksdienst, op Texel is geweest, daar we anders z.i. de zaak vooruitloopen. Dhr Hermes merkt op, dat het hier al- r leen een commissie betreft voor hulpver^ fl leening bij het invullen der formulieren en daar kan niemand iets tegen hebben. Nu de wet is aangenomen is het geen gunst meer doch een recht. Ouden van dagen kunnen een onbekommerde levens- avond, menschen van middelbare leeftijd een bestaan en de jongeren een toekomst, verwerven. DAAROM MOET ALLES ZORGVULDIG WORDEN INGEVULD en velen zullen daar moeite mee hebben. m bb ffi U kunt de Texelsche Zwemver- 1] eeniging steunen door uw lidmaat- S3 S3 schap, maar ook door het koopen 83 S3 van een lot a 10 cent. Hoofdprijs S3 S3 een Haardfauteuil. Adressen: C. S3 SB Bakker, Jeugdherberg; Mej. Fr. S3 S3 Plaatsman, J. Bruin Wz., G. J. 32 S3 Logman, Eten Burg; Mei. G. S3 Si Brouwer, Alb. Backer, J. Blom, ffi a Oudeschild. 33 ffi m Dhr Dijker zegt: Eendracht maakt I macht. Niet-leden, komt dus in de ver- eeniging. Dhr Dogger is het roerend met hem eens. Dhr Henkjes betoogt, dat de vereen, even hard heeft gewerkt voor leden als voor niet-leden. 'Het vergde echter groote oïfers van de ver- I eeniging en daarom onderstreept hij de woorden van de heer Dijker van harte. Men kan er zeker van zijn, aldus spr., dat de huidige resultaten nooit zouden zijn bereikt, als de Visscherijvereen. niet had bestaan. f Dhr Hermes wijst er op, dat de Vis scherijvereen. voor de belangen der vis- schers streedt, doch dat ook het Kamer-, t lid Drop en Burgemeester Kamp een woord van dank verdienen voor het vele werk, dat zij hebben verricht. De vergade ring stemt blijkens haar applaus met deze woorden in. Er wordt1 nu een commissie gevormd; benoemd worden de heeren J. Henkes, T. Dogger, H. Stijgsïra, Abr. Boon, J. Boon Mz. en de heer Hermes (adviseur). Zoo spoedig mogelijk zal de commissie bekend maken, wanneer de eerste zitting plaats zal vipden. Hierna sloot de voorz. de vergadering. Na afloop gaf een aantal belangheb- benden zich als lid van D.E.T.V. op. DE COCKSDORP. KERKNIEUWS. Op 12 Mei hoopt Ds. Papineau Salm te spreken over de reorganisatie der N. H. Kerk. DE KOOG. ZAKENNIEUWS De heer D. Eelman heeft het woon- en winkelhuis naast Dros' Magazijn, het laatst in gebruik geweest als filiaal van C. Visser's Slagerij, verhuurd aan de heer M. J. Bechtel (van elders), die daar even eens een slagersbedrijf vestigen zal. De zaak wordt Zaterdag a.s. heropend. OOSTEREND. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana heeft de Chr. Muziekvereen. Excelsior Zaterdagavond een rondgang gemaakt. Er was veel be langstelling van de zijde van het ^publiek., OP DE SCHOLEN. DE FORMULIEREN. BAI* EENDRACHT MAAKT MACHT. MUZIEK OP 30 APRIL.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2