BEREIDING VAN W< Geen loonende productie mogelijk? De schapenwol in 't gedrang •L UIT ONDERMELK In het vorig nummer deelden we reeds mee, dat de heer A. H. L. Ens, directeur van de C.Z. Eendracht in de jaarvergade ring heeft gesproken over de beteekenis van bereiding van wol uit ondermelk. Omdat Texel een wolland is aldus de heer Ens heeft men er hier zeker belangstelling voor, hoe de gang van za ken in deze industrie thans is. In de pers hebben verschillende tendentieuze berich ten gestaan. Het leek spreker daarom goed, deze berichten eens onder de loupe te nemen. De melk bestaat voor 88 pet. uit water, voor 12 pet. uit droge stof. Deze droge stof bestaat voor 3.25 pet. uit vet en voor 8.5 pet. uit vetvrije droge stof. Deze vet vrije droge stof bestaat voor 3.15 pet. uit eiwit en EIWIT is de stof, die voor de fabricatie van melkwol noodig is. Vroeger redeneerde men aldus: de zijderups eet bladgroen, vormt dat tot een draad en produceert zijde. De koe eet ook bladgroen en produceert melk. In deze melk zit eiwit. Laten we nu trachten van dit eiwit een draad te spinnen. HET IDEE IS LANQ NIET NIEUW. Deze gedachtengang dagteekent niet van de laatste jaren. Reeds op het einde varr de 18e eeuw heeft men getracht op deze wijze wol te vervaardigen. Veel succes heeft men echter toen nog niet gehad. In Nederland houden zich thans de A.K.U. en de Condensfabriek te Leeuwarden met' de fabricatie bezig. De Condensfabriek een millioenbedrijf is een ^op- coöperatie". Er zijn bij aangesloten 50 zuivelfabrieken, van welke de melk met tankbooten of auto's wordt afgehaald, E>e fabriek beschikt over een groot schei kundig laboratorium, waar ook de berei ding van wol uit ondermelk is onderzocht. De dir. van de fabriek, dr. Hepkema, schrijft aangaande deze onderzoekingen het volgende: De vraag: „Zal caseïne grondstof wor den voor een nieuwe en belangrijke kunst vezel?" heeft in het afgeloopen jaar vele gemoederen en pennen in onze zuivelwe- reld en daarbuiten in beweging gebracht en ook de producenten van belangrijke' hoeveelheden niet onberoerd gelaten. De kunst om caseïne te harden en oplosbaar! te maken is al tientallen jaren bekend en, wordt zeker al sinds dertig jaar industri-, eel toegepast bij de bereiding van kunst hoorn. Het idee om dit kunsthoorn te llllllllllll VAN OVER DE GRENS. DRUK WERK VOOR DIPLOMATEN. De Europeesche staatslieden en diplo maten zijn sinds vele weken wel uiterst actief. Engeland en Italië sloten een ac- coord. Daarop liet ook Parijs zijn zaak gelastigde te Rome voeling met de Itali- aansche regeering nemen. Intusschen heb ben Engeland en Frankrijk een verdedi gend verbond gesloten. En tenslotte be vindt Hitier zich op het oogenblik met groot gevolg in Italië en hoewel liet programma der aan dit bezoek verbonden feestelijkheden zeer omvangrijk is, zullen, de Duitschers en Italianen toch nog tijd genoeg vinden om verschillende interna-, tionalè politieke problemen te bespreken. En wat zijn nu de resultaten? In de eerste plaats is door het Engelsch-Itali- aansche en het te wachten staande Fransch-Italiaansche accoord 'tSpaansche vraagstuk zoo goed als opgelost. Het ge vaar, dat deze haard van onrust geheel Europa nog eens in brand zou kunnen steken, is thans wel geweken. Dientenge- JOSEPH AVENOL. Generaal-secretaris van de Volken bond, die voorbereidingen treft voor de vergadering op 9 Mei a.s. brengen iit de vorm van fijne draden is eveneens al oud. Een Amerikaansch pa-, tent dateert van 1895 en in de jaren 1905 —1907 heeft een Duitscher, Todten- haupt, pogingen gedaan om zoo'n pro duct op industrieele schaal te bereiden. HET SUCCES VAN DE ITALIAAN FERRETTI. Nu is vrij plotseling de kwestie in een nieuw stadium gekomen door het succes van de Italiaansche uitvinder Ferretti en het Ital. kunstzijde concern, de Snia Vis- cosa, met wie hij sinds 1935 samenwerkt. Dit succes is zoowel technisch als com mercieel. Ten eerste is het de Italiaan, beter dan zijn voorgangers gelukt een practisch bruikbaar product fte maken. Ten tweede zijn de Italianen dit pro duct op groote schaal gaan maken en blijkt op het oogenblik de vraag belang rijk grooter te zijn dan de productie Van die productie op groote schaal moet men zich echter geen overdreven voorstelling maken. Zoowel wat betreft het caseïne- verbruik als wat aangaat de verhouding tot de productie van andere kunstvezels, in Italië is de productie nog maar be scheiden. Een der oorzaken hiervan is, dat Italië zelf niet voldoende caseïne pro-, duceert. Behalve dat Italië caseïne wil inkoopen trachten Ferretti en de Sina Vis- cosa ook de fabricatie volgens hun werk wijze te verkoopen. VOORUITZICHTEN. Hierin kon men niet altijd slagen. Be grijpelijkerwijze immers de toekomst van het product is nog steeds onzeker en naast het reëele succes der Italianen zijn er zoowel in technisch als in commercieel opzicht dubieuze punten. Het product is uiterlijk wel fraai, maar het is in som mige opzichten INFERIEUR aan wol. De praktijkwaarde van het product staat nog allerminst vast. In Italië wordt het onder; protectie vervaardigd. Hoe zal het zich echter houden in de vrije concurrentie' met het vooralsnog superieure natuurpro duct en ook met de z.g. CELWOL, een nieuwe kunstzijdevezel, in Duitschland en ook elders op groote schaal geprodu- ceert. De cehvol is te beschouwen als een, katoen-surrogaat, maar men werkt er aan, om dit product een meer wolachtig ka rakter te geven. Anderzijds bleek, dat er wel behoefte schijnt te bestaan aan een niet te duur wolsurrogaat, reden, waarom ,de Con densfabriek besloot, zelf onderzoekingen op dit gebied te verrichten. Daarbij bleek dat de beroemde Ferretti-patenten in geen enkel land nog zijn verleend, dus eigen lijk buiten Italië niet worden toegepast., volge is ook de spanning in de Middel- landsche Zee verminderd, terwijl boven dien de stille strijd, die tusschen Enge land en Frankrijk eenerzijds en Italië an derszijds in de Oriënt werd gevoerd, als gestaakt mag worden beschouwd. Ten slotte is ook het Abessijnsche vraagstuk uit de weg geruimd. Dat de betrekkingen tusschen de Westersche democratieën en Rome ten gevolge van dit alles weer iet wat hartelijker zijn geworden, is begrij pelijk. HET SUDETEN-DUITSCHE VRAAGSTUK. Na deze resultaten zet de Westersche diplomatie zich nu aan de oplossing vani een ander brandend vraagstuk: dat van de in Tsjecho-Slowakije wonende 3.5 milli- oen Sudeten-Duitschers. Door de verkla ring van Berlijn, dat het zich de be schermheer acht van het buiten de rijks grenzen gevestigde Duitsche minderhe;- den, heeft het conflict tusschen Praag en de Sudeten-'Duitschers internationale beteekenis gekregen. Te Londen hebben de Engelsche en Fransche staatslieden lang en breed over dit probleem gespro ken en daarbij is men tot deze conclusie gekomen alle vervulbare eischen van Hen- lein moeten worden ingewilligd, ook die nopens de autonomie. In die zin ondernemen Londen en Parijs thans stappen in Praag, om zich later tot Berlijn te wenden. Intusschen zijn er echter eenige Sude ten-Duitsche eischen, die men niet slechts in Praag, maar ook in Londen en Parijs onvervulbaar acht. Dat zijn de eischen, dat de Su- deten-Duitschers vrijheid moe ten hebben, de nationaal-socialis- tische wereldbeschouwing te be lijden en dat Tsjecho-Slowakije zijn buitenlandsch beleid in overeenstemming moet brengen met de belangen van het Derde Rijk. Inwilliging van de eerste eisch zou be- teekenen, dat de Sudeten-Duitschers vrij heid zouden krijgen, alle andersdenkenden in de districten, waar zij plaatselijke au tonomie zouden verkrijgen, volgens de WOORD EN DAAD Op verzoek wordt aan gemeente-op zichter A. Dalmeijer eervol ontslag ver leend onder toekenning van f250 pen sioen. De voorz. merkt op, dat de laat ste jaren veel van de heer Dalmeijer is gevergd, doch dat hij steeds met ijve* zijn taak vervulde. De jaarwedde van de gemeente-op zichter wordt vastgesteld op f 900 met vier tweejaarlijksche verhoogingen van f50. Qp verzoek wordt eervol ontslag verleend aan de nachtwacht J. Roeper onder toekenning van f 100 pensioen. Reeds 37 jaar, aldus, het orae-advies van B. en W.j heeft hij zijn taak naar genoe gen van zijn superieuren vervuld. Een plan voor rioleering te Ooster end, kostende f441,wordt goedge keurd. Besloten wordt tot verbetering van de straat einde Gasthuisstraat en een ge deelte van het z.g. Kroese's glop door klinkerstraat en grintweg met paardepad.i B. en W. stellen voor de jaarwedde voor een gemeentegeneesheer te De Cocksdorp vast te steflen op f800 plus vrije woning; 2e. van gemeentewege aan De Cocksdorp een door particulieren voor dit doel gebouwde woning te huren, voor f300 per jaar; 3e. de oproeping van soL licitanten te doen geschieden zoodra de woning betrokken kan worden. De 246 GEEN VOORDEEL VOOR DE ZUIVELFABRIEKEN. Het stond wel vast, dat de belooning op de duur niet ten goede zou komen aan de caseïne-producenten, maar aan de fabrikanten van de vezel zelf Immers:de caseïne zal zeker door iedere zuivelfa briek kunnen worden gemaakt en het is zelfs in het belang der vezelfabrikanteu om de productie van de caseïne geheeli vrij te laten om zoo door onderlinge con currentie van de zuivelfabrieken de ver koopsprijs zoo laag mogelijk te brengen. Slechts één mogelijkheid van verweer was hiertegen, n.l. dat men althans alle co- operatieve ondermelk voor dit doel in één hand kon brengen. De Condensfabriek heeft haar poging om zelf wol uit ondermelk te vervaardi gen als speculatief beschouwd. Maar het belang van de zuivelfabrieken is zoo groot dat zij toch meenden, de proef te moeten nemen. Voor een bescheiden pro ductie van 2 tot 3 millioen Kg. perjaaif is n.l. caseïne noodig van 80 tot 100 millioen Kg. ondermelk. GENERAAL HATA. Generaal Shoenrokoe Hata, die be last is met het opperbevel over de in China strijdende Japansche troepen. nat.-soc. beginselen van het gemeen schapsleven uit te sluiten. In een demo cratische staat is dat niet mogelijk. En inwilliging van de tweede eisch komt niet in aanmerking, wijl dit zou beteekenen, dat een minderheid, door een; vreemde mogendheid gecontroleerd, de staat, waarvan zij deel uitmaakt, haar bui tenlandsch beleid zou opdringen. Nu is het niet waarschijnlijk, dat Praag zal weigeren aan £le Eggelsch-> Fransche aanbevelingen gehoor te geven. Het zal, zij het wellicht ook ongaarne,, Henlein's eischen, voor zoover deze door Londen en Parijs vervulbaar worden ge acht, inwilligen. Veel minder staat echter, vast, of de Sudeten-Duitschers en Ber lijn met een gedeeltelijke inwilliging ge noegen zullen nemen. Men neemt aan, dat Duitschland geen afspraak zal erken nen, zoolang het de kans meent te heb ben. zonder oorlog al zijn wenschen ver-> vuld te krijgen. Eerst indien het meent, dat een vasthouden aan alle eischen ge vaarlijk voor de Europeesche vrede wordt, zal het met minder genoegen nemen. Men ziet daaruit, dat de toestand nog drei gend genoeg is. VAN TEXELS RAAD. heer Dros stelt voor het salaris op f 1000 plus vrije woning te brengen. Dit wordt aangenomen met 10 stemmen voor, dhr Dijt stemt tegen, dhr Over blanco. Daar de aanvraag om buitengewoon subsidie van f4000 bljjkens schrijven van Ged. Staten niet voor inwilliging vat baar is. stellen B. en W. voor. binnenkort nadere voorstellen te doen ter voorziening in de behoefte aan een andere wonring voor het h.d.s. te Den Hoorn. Aange nomen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om een deel van de z.g. Hee- renweg te Oost over te dragen aan de Dertig Polders, die voornemens zijn daar van een deel te ruilen met de heer P. Vla ming Pz. voor een strook van zeven M. breed voor de aanleg van een verkorte! verbindingsweg van de 2e dwarsweg in het Noorden naar de Oosterweg. Het voorstel van B. en W. om de discussie en 'beslissing over de te maken vei korte weg Den BurgHaven geheel uit te stellen, totdat naar het oordeel van B. en W. hiervoor in verband met het verloop der tramplannen een nieuw stadi um is ingetreden, ondervindt heftige be-' strijding van de heer Bakker. Deze geeft als zijn meening te kennen, dat de aanleg, van de verkorte weg de verwezenlijking der tramplannen eerder bevordert dan belemmert. 247 Het product, in hoofdprincipe vervaar digd volgens de patenten van Todten- haunt. bliikt niet voor de Italiaansche pro ducten onder te doen. GEEN TOEKOMST VOOR DE MELKWOL. Nog steeds blijft het de vraag, aldus de heer Ens, of melkwol een rendabel product zal worden. We moeten dit, zei hiu ten zeerste betwijfelen. De prijs van melkwol is nqg zeer hoog. De kosterijs kan omlaag gebracht worden, indien de prijs van de caseïne daalt. Maar zoo lang voor de kaas nog een behoorlijke prijs kan worden gemaakt, is hier geen kans op, zoodat, volgens cpr., de melkwol alleen toekomst zal hebben, indien de kaasprijzen sterk dalen. En daar dit nog1 altijd zoo'n belangrijk voedingsmiddel is, zal dit wel >pooit voorkomen. Zoodat naar de meening van de heer Ens de pro ductie van melkwol in groote hoeveel heden niet is te verwachten. DE ITALIAANSCHE HOUDING. In dit verband is natuurlijk ook de houding van Italië, dat Hitier op zoo'n feestelijke wijze heeft ontvangen, van be lang. Zegt Rome aan Berlijn zijn steun in de Sudeten-Duitsche kwpstie toe,,dan zal Berlijn zeker aan zijn eischen blijven vasthouden en blijkt tevens, dat het Engelsch-ltaliaansch verdrag voorloopig- zijn belangrijkste doel heeft gemist. Zou Rome Berlijn evenwel waarschuwen tegen een nieuw ingrijpen in Midden-Europa, dan zou het beeld zich ingrijpend veran deren en het Engelsch-Italiaansche ver drag zou zijn waarde ten volle hebben be wezen. Overigens schijnt het eenigszins onwaarschijnlijk, dat de Italianen,, die de Duitschers in Oostenrijk, dus vlak aan hun grenzen, hun gang lieten gaan, in de niet-aantastbaarheid van het Slowaaksche gebied veel belang zullen stellen. In elk geval zullen de komende dagen en we ken leeren, hoe het hiermee staat. IN HET VERRE OOSTEN. Terwijl er van het Spaansehe oorlogs- tooneel op het oogenblik weinig belang rijk nieuws komt, blijft de ontwikkeling aan de verschillende fronten in het He- melsche rijk belangwekkend door de wij ze, waarop de .Chineezen tegen alle ver wachting in weerstand blijven bieden. Nfa de oorspronkelijke overwinningen heeft het oorlogsbedrijf zich ten sterkste ver langzaamd en het einde is nog lang niet in zicht. Daarbij heeft Japan een half millioen soldaten in China liggen, die steeds maar in de weer zijn om het bezette land te zuiveren". Tot nog toe heeft Japan danook geen economische vruchten van zijn vroegere overwinnin-' gen kunnen plukken. Bovendien blijven de Chineesche guerilla-benden ondanks die „zuivering" geducht in de weer. Op het oogenblik vernielen zij niet alleen de spoorwegen, maar ook de dijken van de Gele Rivier,, zoodat baj 't komende warme seizoen, wan neer de sneeuw in de bergen gaat smelten, het gevaar van een enorme overstrooming dreigt. Dat onder deze omstandigheden de kan sen voor een snel Japansch succes niet grooter worden, behoeft geen betoog. ||||||illlllllllll!llllllllll!llll!lll!!llll!llllll!l!llllllllllllll!lllllll!ll!tlllil!ll!ll!l|||||| lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 10