ABDIJSIROOP ii Toen Prinses Juliana jarig was. De Bijenteelt op Texel. Hebl Gij hei telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte m EEL TEXEL WEET HET J Jazz. ii. 2500 Kg. suiker per jaar voor de Texelsche imkers. We schreven vorige Zaterdag, dat op Texel slechts uit liefhebberij bijen wor den gehouden. De aard der bedrijven is er trouwens ook niet naar, dat er veel op verdiend zou kunnen worden. Reke nen we, dat op Texel per volk 20 tot 30 pond honing geoogst kan worden bij de eene imker zal "het wat meer zijn, bij de andere wat minder dan is het te begrijpen, dat bij een gering aantal vol ken de verdienste nooit zoo heel groot kan zijn. Want er zijn voor de imker, behalve zijn vele werk, ook tal van on kosten. De bijen moeten b.v. bijgevoerd worden met suiker, hiervoor verstrekt de regeering accijnsvrije suiker, wat zeer vriendelijk van de regeering is, maar het is dan ook de eenige manier, waarop del bijenhouders van regeeringswege worden gesteund. Deze suiker, die voor de con sumptie ongeschikt gemaakt is, kost on geveer tien ct. per Kg. Dit is niet duur, nietwaar huismoeders. Jammer, dat u ze niet zoo goedkoop kunt krijgen. (Nog meer zieke tanden? Zetter.) Jaarlijks wordt aan de imkers op Texel omstreeks 2500 Kg. suiker verstrekt. Dit is heel wat, maar als men daarbij in aan merking neemt, dat er op Texel circa 300 volken zijn en men bedenkt, dat een volk doorgaans uit 'twintig tot dertig duizend bijen bestaat, klinkt het al heel wat geloofwaardiger. neem dan bfl het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop ls een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde ..genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwlngende stof: codeïnewelke snel Uw verkoudheid doet .rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprlk- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en Jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop' tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4 20. Overal verk rijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. TWEEMAAL OOGSTEN. Op Texel kan in een jaar tweemaal worden geoogst, als tenminste de weers omstandigheden niet al te ongunstig zijhj Deze oogsten zijn: de klaveroogst en de heideoogst. Deze beide planten zijn voor de Texelsche imkers de belangrijkste. Na tuurlijk moeten ook de andere bloemen niet worden vergeten, ook die zijn van belang. Want anders zou er in het voor jaar te weinig stuifmeel zijn en dan wordt de ontwikkeling van het volk, dat na de wintermaanden altijd eenigszins ver zwakt is, ten zeerste belemmerd. Een geringere oogst is hiervan het onvermij delijke gevolg. HET BIJEN-BESTAAN. Laten wij eens in het kort het leven van de bij gedurende het jaar nagaan om u een duidelijk beeld te geven van het werk der imkers en de resultaten, die dit werk geeft. Beginnen we met 't einde van de zomer. Van begin Augustus tot halt September de tijd van de zoo befaamde „bloeiende hei", -worden dé kasten naar de hei gebracht om de zoo heerlijke heidehoning te verzamelen. Dit doen de diertjes echter niet, omdat de mensch zoo dol op die honig is, maar eigenlijk om wintervoorraad te hebben. De bijen blijven n.l. overwinteren en moe ten in die tijd natuurlijk ook voedsel heb ben. De mensch is echter zoo hebzuchtig, om de bijen de honig af te nemen. Dit kan gelukkig, want eigenlijk verzamelen de bijen veel te veel om alleen te kunnen verwerken. De -imker is echter niet alleen op de honing gesteld, maar ook op zijn bijen, zonder welke hij immers geen honig kan oogsten. Daarom zorgt hij er voor, dat zij toch wintervoorraad heb ben. In het naiaar voert hij de volken bjj. In een tamelijk kort tijdsverloop —circa RADIO. Wat bieden de omroepen? We geven hier de percentages van de totale zend tijd. E Ernstige muziek. P Populaire muziek. Q Gesproken woord. AVRO KRO NCRV VARA VPRO E 18.2 17.7 32.1 9.2 8.3 P 47.9 50.6 26.6 60.2 J 9.5 1.2 4.4 O 24.4 30.5 41.3 26.2 91.7 100pet. lOJpct. lOOpct. 100pet. 100pet. drie weken wordt aan ieder volk 7 tot 10 Kg. suiker gegeven. Dan gaan de bijen overwinteren, de wintervoorraad wordt langzamerhand opgebruikt; het minst in December, maar hoe verder in het voorjaar hoe meer er maandelijks wordt verbruikt. In het voorjaar wordt dan nogmaals bijgevoerd om de bijen gelegenheid te geven een verbruiksvoor-i raad aan te leggen. Dan begint de ko ningin nieuwe eitjes te leggen. De bijen, die overwinterd hebben, sterven lang zamerhand alle; er wordt dan weer een- nieuwe generatie gevormd. Het aantal eitjes, dat de koningin per dag legt, is zeer groot. In de maanden Juli en Augus tus kan dit wel 2400 tot 3000 per dag bedragen. Er dient echter dadelijk te worden bijverteld, dat in die maanden de bijen ook niet langer dan ongeveer zes weken leven. HET WINNEN VAN HONING. Zooals we reeds hebben opgemerkt, worden op Texel de bijen voornamelijk in kasten gehouden, wat ontegenzeggelijk een groot voordeel is, daar anders ieder jaar de volken grootendeels zouden moe ten worden vernietigd om de honing te kunnen verkrijgen. Er zijn wel imkers^ die houders van korven hun diensten aan bieden om de bijen op andere wijze uit de korven te verdrijven, n.l. door „ze er uit te kloppen". Als loon voor hun arbeid krijgen deze bijenhouders dan de aldus in het leven gehouden bijen, die ze gebruiken om hun eigen volk te ver sterken. Begin Mei brengen bijenhouders de z.g. honingkamers op hun kasten aan. De broedraten worden door een gaas van deze raten afgescheiden. Door dit gaas kunnen wel de werkbijen komen, maar de koningin, die iets grooter is dan de overige bijen, kan er niet doorheen. Op deze wijze wordt verhinderd, dat in deze raten eitjes worden gelegd. Eerst wordt dan de klaverhoning gewonnen. Dit is op Texel over het algemeen van niet zoo heel veel beteekenis. Veel honing wordt echter als z.g. raathoning of honing-in- de-raat verkocht. Er gaan zelfs partijen- van deze honing naar de overkant, speci aal naar Amsterdam, waar ze goed ver kocht kan worden. Tenslotte komt de reeds genoemde heide-honing, die van meer beteekenis is. Er worden dikwijls aanzienlijke hoeveel heden van deze honing gewonnen. De heer Kortenhoeven vertelde ons, wel te hebben meegemaakt, dat de kast in de tijd, dat deze op de hei had gestaan, zestig pond aan gewicht was toegeno men. En er zijn nog hoogere getallen bekend. Wel een bewijs, dat hét bijen volkje zeer ijverig is en gedurende de zomermaanden hard werkt. In een volgend nummer zullen we deze artikelen besluiten met nog eenige alge- meene opmerkingen. H. AVONTUREN IN TEXAS. Een nieuw vervolgverhaal voor oudere kinderen. 5. Even later reden de kerels weg, in de richting van het gebergte. „We moeten achter hen aan", riep Tom dadelijk. „Oom Ben vertelde nog kort geleden, dat Mexico-Joe gezworen had, zich op hem te wreken, omdat hij Joe eens aan de sheriff heeft uitgeleverd". De beide jongens sprongen weer op him paardery en met hun revolvers in de hand reden ze achter de bandieten aan. GEMEENTE TEXEL LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen al hier dit jaar worden gehouden op Maan dagen 16, 23, 30 Mei, Dinsdag 7 Juni en de Maandagen 13 en 20 Juni. De toela ting tot deze markten geschiedt, biezon- dere gevallen uitgezonderd, alleen wan neer voorat, hetzij mondeling of schrif telijk, de noodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, gedu rende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de marktdagen van 9 uur voor middags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op ot nabij het marktplein; e. ten gemeente-huize des Zaterdags avonds van 79 uur. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd, daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schrifte lijk, ter secretarie of door den marktmees ter ontvangen, na Zaterdag 9 uur namid» dags voor de markt van Maandag d.a.v., worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aalrigevoerd voorm. tussdhen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort uitslui tend te geschieden ooof de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het markt terrein zich te onderwerpen aan de be- 6. De bodem werd steeds rotsachtiger. Ze kwamen al dichter bij het gebergte,, waar het de rovers niet moeilijk zou vallen, zich te verbergen. De jongensi wilden daarom trachten, voordat de bende de rotsen bereikten, de kerels te overrom pelen. Maar plotseling waren ze spoor loos verdwenen. Er was niemand meer te zien. Alleen hoorden de jongens nog de snelle hoefslagen tegen de rotsachtige- grond. „Ze zijn door die spelonk ver dwenen", meende Tom en hij wees ter zijde. Zouden de jongens, wanneer zij de bende konden inhalen, tegen de overmacht bestand zijn? Daar over Zaterdag. velen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het op rijden, drijven en stilhouden, welke wor den gegeven door den marktmeester ot de politie in het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen ofwel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenij kundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toegelaten, zal het bij den toegang van gemeentewege veeartsenij kundig worden onderzocht. Het is verboden, de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefe ning van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen en palen, staande op het marktterrein uit te wisschen, te veranderen, om te. wisselen, of op die hokken, boomen of palen, namen of nummers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterrein te bren gen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in de hokken te verwisselen, uit de nokken te verwijderen of in eenig of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aan wezige lammeren vóór 10.30 uur voor middags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij-of voertuigen ot vee niet worden verlaten door de Park straat. Ter voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met net nummer van het hok be kend is. Texel, 4 Mei 1938. Burgen, en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester JONKER. KAMP. IAIs het staat in de Texelsche Courant. DE GR1JP-AUTOMAAT. De grijp-automaten gaan Op hoog bevel straks heen; De fiscus heeft voortaan Het rijk dus weer alléén! WAT ZAL HET WORDEN? Met Kerstmis zaten we op 't balcon, Met Paschen kon men glijden, 't Wordt, als Veraart geen regen maakt, Met Pinksterschaatsenrijden. DAT IS KRAS. WAS ME DAT ETEN. Bulgarije. In Bacsalinas werd het huwelijk voltrokken tusschen twee leden van rijke boerengezinnen. Het huwelijks feest, door het heele dorp bijgewoond, duurde vier dagen. De gasten verorberden o.m. een os, twee kalveren, 120 kippen, 120 huwelijkstaarten, een varken en vele vaten wijn.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2