R00DE STER f «ffli'MlIIINIIIlWUlUt No. 6 -jIBMbII - JAARVERSLAG CONTROLEUR. De Heer J. Jansma, landbouwer te B., schrijft ons: „Waarom zou ik nog gewone tabak rooken, nu ik de echte voor 30 ct per half pond kan koopen, die zoo zeldzaam geurig en zacht in de pijp is. Ik zal ze overal aanbevelen!" O DR. TH. VAN SCHELVEN, Zenuwarts te 'sGravenhage, houdt Vrij dag a.s. in Pen's Zaal op uitnoodiging. van de Texelsche Courant een voordracht over Zielkunde en Levenskunst. FOK EN CONTROLEVEREENIGING. Maandagmiddag heeft de Fok- en Con- trólevereen. in hotel De Zwaan haaj jaarlijksche algeineene vergadering ge- nouden onder voorzitterschap van de heef, C. de Wit. Om kwart over twaalf opende de voorz. de vergadering. De toestand van de vereen., is onveranderd, zei de; voorz. Een klein aantal trouwe aanhan gers bleef het vverk van de vereen, steu nen. JAARVERSLAG SECRETARIS. De notulen, voorgelezen door de secr., de heer M. Zuidewind, werden onveranderd goedgekeurd. Vervolgens las de heer Zui dewind het jaarverslag voor over 1937, waaruit bleek, dat het aantal leden van de vereen. 20 bedraagt. Vier leden be dankten, twee nieuwe leden traden toe. Het aantal koeien, dat bij de vereeu. on der controle staat, bleef vrijwel gelijk. Op de stieren keuring werden een aantal 1-jarige stieren voorgebracht. Het exteri eur gaat gestadig vooruit, de voedings toestanden worden beter. Een op Texel gefokte stier werd te Alkmaar voor een zeer goede prijs verkocht. Het waren alle stieren, die wat afkomsten betreft, goed te gebruiken waren. De productie cijfers liepen van goed tot best. Er waren' enkele leden, die hun koeien lieten dekken door een betere, ingevoerde stier van de Stierenvereen. „Den Hoorn". Te Den Burg is vorig jaar eveneens een Stieren-i vereen, opgericht, die tot ver in de om trek werkt. Wanneer zal de derde vereen.- worden opgericht? aldus het jaarverslag. Er moeten er op het eiland minstens TIEN komen. Het jaarverslag haalde voorts een artikel van een propagandist» aan, die met succes een nroefcontrole had uitgevoerd en zoo 'n veehouder had weten lid te maken van de fok- en con- trolevereen. Dit geschiedde echter in de kop van N.-Holl. Zou het op ons eiland ook niet eens zoo moeten gebeuren Voor eenige jaren is met belangelooze medewer king van de Texelsche Courant iets in die richting gedaan, doch wegens de slechte tijd was de uitwerking gering. De grasgroei in 1937 gaf reden tot tevre denheid: er kon veel hooi worden opge slagen. De rundveeprijzen gingen met een sprong omhoog. De melkprijs, die nog niet voldoende werd, ging vooruit. Over het geheel kan worden gezegd, dat de rundveehouderij weer loonend is. Het verslag haalde tensiötte nog het mond en klauwzeer aan, dat velen groote schade heeft gebracht, en ook oorzaak was, dat de keuring van registerkoeien dit jaar niet is gehouden. Het jaarverslag van de controleur, de heer Jb. Roeper, vermeldde, dat behalve> de 20 leden, nog twee veehouders huil koeien via de vereen, lieten onderzoeken, zonder lid te zijn. Door genoemde 20 leden werden begin 1937 151 dieren on der controle gesteld. Van 23 dezer die ren werd de melklijst door verkoop afge broken, zoodat van de 128 koeien een volledige melklijst kon worden gemaakt. Het aantal dieren van erkende en dat van niet-erkende afstamming was vrijwel gelijk. In 1936 bedroeg het aantal die ren van erkende afstamming nog 40 pet., van het totaal, in 1935 en 1934 plm. 33j pet. Op de in het voorjaar van 1937 gehou- houden stierenkeuring werden 6 stieren\ aangeboden. Eén werd afgekeurd wegens onvoldoende afstamming. De overige vijf werden goedgekeurd voor fokvereeni- gingsgebruik. De kwaliteit van deze die ren was zeer matig. Op de in het voorjaar gehouden keu ring, waarvoor de nie;nve bepalingen gol den, n.l. een minimum aantal punt voor exterieur van 73, naast voldoende pro ductiecijfers, werden aangevoerd elf 1- RECENS1ES. illlll llllllllU'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll EELASTINGGIDS. We ontvingen van Kantoor Texel der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. een exemplaar van de door deze instelling uitgegeven Leiddraad (100 blz.) voor de Vermogens- en Inkomstenbelasting 1938 1939. Men vindt hierin niet alleen de koersen van officieel en niet-officieel ge noteerde en incourante fondsen, maar ook een handleiding, welke dienst kan doen bij het invullen van de beschrijvingstal- jeiten voor de inkomsten- en vermogens belasting. Belanghebbenden kunnen zoo lang de voorraad strekt zoo'n leiddraad aan het kantoor bekomen. jarige stieren. De overige 7 werden alle goedgekeurd voor fokvereen.-gebruik. Met de hem ten dienste staande cijfers is de heer Roeper nagegaan, in hoeverre er 'n stijging van de productie valt waar te nemen, onder invloed van het gebruikte vaderdier. Hiervoor zijn vergeleken de opbreng sten van 2-j. dieren van erkende afstam ming met de opbrengsten van de moeder- dieren, waarbij de invloed van het moe- derdier is verwaarloosd. Van 19 dieren/ werd deze vergelijking gemaakt. Hierlyj bleek, dat bij elf dieren het percentage vet lager was dan dat der moeder, bij 7 hooger, bij één gelijk. Het aantal Kg. vet was echter bij 16 hooger en bij drie la ger. Dit werd natuurlijk veroorzaakt door de meerdere hoeveelheid melk, welke de moeders produceerden. De invloed van een bepaalde stier viel niet na te gaan». De 19 koeien hadden n.l. 9 verschillende stieren tot vader, zoodat er weinig mate riaal tot vergelijking was. De stier, waarvan de meeste nakomelin gen waren, was Wodan Meina 1 van de stierenvereen. Den Hoorn, welke er 7 had. Drie hiervan hadden een hooger, drie een lager vetgehalte dan t de moeder, één gelijk. Voorts werden nog de volgende cijfers over 1937 vermeld. Opbrengst der vaar-, zen 3597 123 3.42 287. Hiervan; kwamen er vier beneden de 100 Kg. vet., De opbrengst der vier laagste was ge middeld 94 Kg., van de vier hoogstel 148 Kg., een verschil -dus van 54 Kg., wat een bedrag van plm. f 75 vertegenwoor digt. Hierbij zij opgemerkt, dat van de koeien van de laagste groep er 2 een goed vetgehalte gaven, n.l. 3.41 en 3.30 pet. De hoeveelheid melk was echter te ge ring, n.l. 2905 en 3002 Kg. Onder da twenters, totaal 32, welke gemiddeld 4191 142 - 3.39 285 produceerden, kwam slechts 1 dier voor met een vetgehalte van minder dan 3 pet., n.l. 2.98; 10 dia-/ ren hadden een vetgehalte van 33.25 pet.; 16 van 3.253.75 pet. en 3 van 3.75—4 pet.; 2 hadden een vetgehalte van resp. 4.05 en 4.01. Deze laatste produ ceerde echter een te geringe hoeveelhidi melk, n.l. 2716 en 109 Kg. vet. Het dier met het hoogste vetgehalte ^vas Jannetje 4, eig. Jac. Lap. De hoeveelheid melk. welke het dier produceerde was feitelijk tekort, n.l. 3258 Kg., zoodat het in totaal 132 Kg. vet gaf. De grootste hoeveelheid melk en vet produceerde Corri 2 F.R. 1382, van A. S. Kikkert, n.l. 202 Kg. in 311 dagen. Echter had dit dier als 2',--j. voor de eerste maal gekalfd en was het als 2-j. ruim 400 dagen gemolken, zoodat deze ,iets voor" had. Een andere koe van de zelfde eigenaar, produceerde ruim 100 Kg. minder in 280 dagen. Of er in één be drijf ook groote onderlinge verschillen kunnen voorkomen. REKENING. De kas door de com missie van rekeningopnemers in orde be vonden sloot met een batig saldo van f 127.95. Ontvangsten f595.63, uitgaven f 476.6S. Het bestuur stelde voor, voor het vol gend seizoen de omslag per koe van f 3.75 te verlagen tot f3.50. Tevens werd voor gesteld de vergoeding voor de controleur met een klein bedrag te verhoogen. Beide voorstellen werden aangenomen. BESTUUR. De aftredende bestuursle den de lieeren C. de Wit en Joh. Roeper werden bij acclamatie herkozen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer S. Keüser Hz. of .het niet mqgelijk was, dat de ledeni opgave kregen van afstamming, aantal, exterieurpunten, enz. van de goedgekeur de stieren. De controleur zal hiervoor zorgdragen. DE DEKBOEKEN. Er werd geklaagd over het feit ,dat de dagdekboeken van de erkende stieren niet goed werden bij gehouden, waardoor het gevaar bestond, dat de kalveren niet zouden worden er kend. De controleur heeft hiervoor steeds veel werk verricht, maar met medewer king van de stierenhouders en de vee houders, die hun koeien laten dekken, was dit toch eigenlijk niet noodig. De leden en de stierenhouders zullen worden aan geschreven hieraan beter de hand te hou den. De controleur zal de veehouders niet meer naloopen, wanneer blijkt, dat de dekboeken niet zijn bijgehouden. Omstreeks half twee sloot de voorz. de vergadering. H. SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. In een zeer forsch gespeelde wedstrijd namen de Boys revanche op SVC met 2-1. Optogen, met enkele invallers, werd de reis naar het hooge noorden onderno men. SVC won de toss en verkoos eerst in de stevige noordenwind op te spelen, Hierdoor werd het spel door de B's in handen genomen en ontstond er zware druk op het S-doel. Doch eerst na 20 minuten wist Jn. Hopman met een fraai schot de B's de leiding te geven. Door breken scheen S. in de wind op niet mo gelijk. S. stiet regelmatig op ons back- stel. Zeker gaf Dirk als linksback een prachtpartij. Daar maakte t Wim zich meester van het leder. Op schitterende wijze, zooals we van hem gewend zijn, gaf hij Verseput het nakijken: 2—0. Na de thee schenen de kansen voor S. beter (wind mee). Toch waren het de B-doorbraken, die Verseput handen vo! werk gaven. Daar loste S. een voor jaap onhoudbaar schot. Nu werd het B-doel gevaarlijk beschoten, .doch J.aap hield op meesterlijke wijze stand. S. zet alles op alles om gelijk te maken, wat door het zeer stevige spel der B's echter onmoge lijk schijnt. Het werk van onze kranige linkervleugel was af. Simon Jan, prachtig gesteund, door Nic als linkshalf, heeft 'n wedstrijd gespeeld, waar ze met genoe gen op mogen terugzien. Dit zijn zeker de wedstrijden, welke gespeeld dienen te worden, nu ons eomp- program is afgewerkt. Het zal ook zeker op prijs gesteld worden, SVC op ons terrein te ontmoeten. Nog werden we door SVC uitgenoo- digd om op de 2e Pinksterdag aan een Sportdag te De Cocksdorp deel te nemen. Dit zal in overweging genomen worden, daar ons bestuur reeds in onderhandeling is voor een Pinksterprogramma opeigen terrein. Zeker is het goed, om allen nog eens op te wekken trouw te trainen. Nu de zomertijd weer aankomt, kan alles goed komen. Voor a.s. Zondag zal weer getracht worden een wedstrijd op eigen terrein te spelen. M. Een gelijkluidend verslag ontvingen we later nog van J.R. uit De C. We lezen hierin nog, dat scheidsrechter R/ijk goeil leidde. De beide backs van SVC warert invallers, die nog niet erg aan elkaar ge wend waren. Dit was voor SVC een der beletselen om tot een overwinning te komen. HÉL ECHTPAAR JAN TRAP-AALTJE BREMER, te Oosterend, hoopt 15 Mei a.s. de dag te herdenken, waarop het vóór 65 jaar in de echt werd ver bonden. Nadere biezonderheden vindt u elders in dit nummer. AVONTUREN IN TEXAS. Een nieuw vervolgverhaal voor oudere kinderen. 7. „Weet je wat we doen?" zei Bob. Jij rijdt de bende achterna en ik probeer langs dit rotspad de kerels voor te ko men. Als dat lukt, kunnen we hen van beide kanten bestoken. Vergeet eehtei' niet, wat oom Ben altijd gezegd heeft: Als je met Mexico-Joe te maken krijgt, zorg dan altijd, dat je het eerste schot lost". 8. Na deze woorden gaf Bob zijn paard de sporen. In snelle draf verdween hij langs het moeilijk begaanbare bergpad. Toen hij aan het einde van het pad kwam, zag hij de bende recht voor hem. Dade lijk' vuurde hij. De kerels hielden hun paarden in. Met zijn revolver in de aan slag reed Bob langzaam op hen toe. Plotseling kwam van de bergwand een stuk touw aangesuisd. Bob werd met een lasso van zijn paard getrokken. Zoo werd zijn jeugdige overmoed afgestraft. Maar waf zou Tom doen Daarover Zaterdag.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2