GEVLUCHT. mMZ EEL TEXEL WEET HET ONS FOTOHOEKJE. BEGONIA MANICATA (Manchetbego nia) kunt u vermenigvuldigen door in April-Mei jonge scheuten in gewasschen scherp zand te steken, onder een,glasruit, in warme temperatuur. Na bewortelert oppotten in 8 c.M. potten, in een meng sel van oude boschgrond, een vijfde deel scherp zand en een vijfde deel oude, ge wreven koemest. Deze begonia op een warm plaatsje kweeken, des zomers in getemperd licht en des winters vooral niet in te droge atmosfeer. BEGONIA REX (Bladbegonia) stekt u op gewasschen en goed vochtig gehou den scherp zand, in Mei, begin Juni. - Daartoe wordt een volwassen blad, dat aan de achterzij op de bladnerven wordt ingesneden, op het zand gestoses, b.v. n;et kleine houtgaffeltjes, zoodat de blad nerven het zand raken. Ook kunt u het blad met steentjes tegen het zand druk ken. Afdekking met een glasruitje is zeer gewenscht om een vochtige atmosfeer te houden. Bij de inkepingen groeien op de nerven jonge plantjes, die met wortel-- tjes afgenomen worden en in flinke stek- potjes geplant. Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. VOOR DE JEUGD «Jii BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 25. Een gemeentewerkman echter, die juist in de buurt aan 't straten sproeien was, wist beter raad. Hij schroefde de slang op de naastbij zijn de brandkraan en gaf het bewusteloze gezelschap een fris bad. De verdoving was ineens ge weken en ze namen allemaal de benen. DE PRIJSWINNERS. De oplossingen waren: 1. Borst, enz. 2. Berg, berm. 3. Paasvacantie. 4. Koe koek. 5. Frans Hals. 6. Kalk,enz. 7. Goudenregen b.v. 8. Anjer. 9. Wiel, wier. Briefjes mocht ik ontvangen van Henk Flens, Greta Eelman (Al weer verhuisd? Doe ie nu weer trouw mee en schrijf je me clan eens wat nieuws nu en dan, Greta?) Maatje van Leeuwen (De da tum, die je zo graag wou weten, is 9, Dec. Jij bent 18 Oct. jarig is het niet?), D. Krijnen, Trijntje en Corn. Henkes, Annie Zijm, Jac. Lawende, Cor Smit, Jan Smit (Allebei verhoogd. Flink zq), Piet Bakker, Guurtje Dros /Jouw vader weet best. wat mooie boeken zijndat heb i.e gemerkt), Annie DijJjer, Annie Troost, Gretha Smit (Ik hoop, dat je nog menige keer een boek moogt winnen), Liesje v.d. Ban, Dick Wuis, Guurtje Schraag,'janna Jonker, Lies van Heerwaarden (Ik heb van je prettige vacantie gelezen. Verlang/ je al weer naar vrij-van-school in de zomer?), Marie Schraag, Annie, Reini, Henk en Wim van Heerwaarden Een klaverblad van vier. Dat betekent geluk, zegt men. Doe maar trouw mee), Evie Dijker (Daar had ik mij dus vergist, maar je moet weten, dat ik een Evie ken, die een jongetje is. Jij bent en blijft dus mijn vriendinnetje), Karei Roeper (Jij wordt, met je zus, langzaamaan de „boe- kenkoning". Maar het spreekwoord zegt ook, dat aanhouden winnen doet), Corrie v.d. Ban (In Den Haag zal je zeker veel genoten hebben met de Pasen. Had je er ook Donderdag niet heen gewild?), Hetty Roeper, Adri v.d. Ban, Greetje Dros. Annie Barhorst (Het gebeurt nogal vaak, dat je geen oplossingen inzendt, Annie Trouwe inzenders hebben meest allen reeds een of meer boeken in hun kast), Annie Buisman. De boeken vielen deze keer ten deel aan: HENK VAN HEERWAARDEN, 9 jaar, De Koog. MARIE SCHRAAG, 11 j., Z.-Haffel. ANNIE TROOST Jd.13 j., Den Hoorn. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. No. 76. WIM BOON. Wim werd 24 Januari 1938 acht jaar. Hij woont aan de Koogerweg. RECEPTEN. GEMBERKOEKJES. Drie ons bloem, (\yee ons boter, een ons suiker (basterd! of poedersuiker), een ons natte gember een ei, een tikje zout, een theelepeltje bakpoeder. Hak boter, bloem en bak poeder tot een korrelige massa en kneed het daarna met de suiker en de helft' van het ei en zout tot een stevige samen hangende bal. Hak de gember fijn en vermeng die met het deeg. Laat het een half uurtje rusten, daar de boter door het kneden wat slap geworden is. Wrijf een bakblik met boter in. Rol het deeg op een met bloem bestrooide aanrecht of tafel uit op een halve cM. dikte en steek er ronde vormpjes van; bestrijk ze met het overgehouden halve ei en bak ze in een tamelijk warme oven gaar (on geveer 15 minuten) NUTTIGE WENKEN Nikkelen voorwerpen kan men ont- vlekken met behulp van vochtige sigaren- asch. Rieten meubelen reinigt men met water; desgewenscht opwrijven met witte was. Erg vuil? Dan met zeepsop. Na spoelen met schoon water. Pitrieten meu belen reinigen met zout water of borax- oplossingen. Goed naspoelen. DE NIEUWE MODE JAPON. Favorietpatroon 998. De sa menstelling gestreept en effen is altijd aardig en vele dames knappen gaarne een oud jurkje op met een couponnetje ge streept materiaal. Hier een heel eenvou dig vlot japonnetje. Het is geheel effen, op liet bovenstuk en de mouwtjes na. Het puntige shawltje van effen materiaal wordt met een knoop vastgemaakt op de japon. Benoodigd: 3 M. effen stof van 90 cM. breed. Het patroon is in voorraad in Boekhandel Parkstraat en \vel in maat 42: bovenwijdte: 96 cM., taillewjjdte: 74 en heupwijdte: 110. Door het al of niet aanknippen van naden kan men zoo noo- dig het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs 26 ct. Deze patronen zijn goed en goedkoop. Eens gekocht, steeds gezocht. FEUILLETON 1 I. De opeengepakte menschenmassa week uiteen en de auto gleed geruischloos tot vóór het kerkportaal, waar een roode loo- per was uitgelegd. De straat lag donker en mistroostig in de natte November avond. Met kleine tusschenpoozen had het de geheele dag geregend. Het plaveisel glansde glad als versche verf in het licht der lantarens; zachte or gelmuziek dreef uit het groote, sombere gebouw naar buiten. Bettv, alléén in de sprookjespracht van haar bruidstooi schrok zenuwachtig te rug voor de nieuwsgierige gezichten, die zich voor de raampjes van haar wagen ver drongen. De heele dag al had ze verlangd naar een oogenblikje rust, naar volstrekte eenzaamheid, maar het was haar niet ge- Bij huwelijken in Engeland en in Amerika is het niet zooals bij ons, gebrui- lijk, dat de bruid en bruidegom zich te zamen naar de kerk begeven. De biuid wordt door haar vader of een familielid naar binnen geleid, waar haar toekomsti ge echtgenoot haar wacht. gund. Ze klemde haar kleine handen ner veus ineen, en haar lieve lippen trilden. Een wit-gehandschoende mannenhand opende het portier; andere handen strek ten zich naar haar uit en wijdden zich met de omzichtigste teederheid aan de golven van satijn ,tule en kostbare kant, die om haar heendeinden, alsof al dat fraais en niet zijzelf, het middelpunt van de plech tigheid moest vormen. Men leidde baar de met 'tapijten belegde trappen op; als in een droom liet zij zich meevoeren. De huwelijksmarsch werd juist ingezet. Zij ving tonen op van de heer lijke melodie, die voor gelukkige harten gemaakt was; ze hoorde het onderdrukt gefluister en gemompel der aanwezigen, dat sterker werd, naarmate zij nader kwam. O, het was allemaal nog veel, veel erger dan zij het zich had voorgesteld. Als ze geweten h§d4 dat het zóó wasO, waar om had ze toch toegegeven De aanwezigen waren opgestaan en rek ten hun halzen om haar te zien naderen., Daar kwam zij met het kostbare kroontje van oranjebloesems in het haar/ terwijl haar sluier als een wolk om haar, heen zweefde, maar het liefelijke hoofdje was gebogen, niet fier opgericht, zooals dat van een gelukkige bruid, en het smalle handje in wil glacé, dat op de arm van de groote, forsche neef lag, beefde zicht baar. De neef was een paar uur tevoren, nog bijna een vreemde voor haar. Ze ver zonk in het niet naast hem. Ze keek strak voor zich uit en trachtte niet te verlan gen naar de rustige, grijze neef van haar, eigen moeder. Het was zoo vreemd, dat hrj haar op het laatste oogenblik had te leurgesteld, nadat hij toch al zoo langge leden beloofd had, dat niets hem er van zou afhouden, haar zelf te komen gelei den, wanneer ze eens trouwde. Zijn tele gram: „Onvermijdelijk verhinderd", was pas een uur geleden aangekomen. Hij was de eenige van haar eigen familie, en nu was ze heelemaal alleen. Al de ande ren waren eigenlijk haar vijanden, niette genstaande ze haar onophoudelijk verze kerden, hoezeer haar welzijn hun ter harte ging. Ze hadden saamgezworen te gen haar liefste wenschen, tot zij uitge put de strijd had opgegevei}. Ze keek angstig over -haar schouder, alsof een onzichtbare belager haar volgde. Zou de zenuwachtige vrees haar ook na haar huwelijk geen rust laten? Met afgemeten tred schreed ze voort over het nauwe, met bloemen bestrooide pad tusschen de toeschouwers, naar hef altaar, dat geheel schuil ging in le'.'es gn palmen. De afstand scheen eindeloos- Zou ze er nóóit komen? Eindelijk bleven ze stilstaan en ze sloeg haar angstige' oogen op naar de forsche neef en naar 't gezicht van haar bruidegom. ledereen scheen de adem in te houden. De diepe tonen van het orgel klonken ge dempt, met het oog op de ceremonie, die nu ging beginnen. In geen jaren had het oude gebouw der Anglikaansche kerk zoo'n lieflijke bruid gezien, zoo klein, zoo 26. Even later keerde meneer Pim pelmans huiswaarts, druipnat. Hij leek nu niets meer op een ruiterstandbeeld, integendeel, hij was nu een „ridder van de droevige figuur" en tevens van de natte figuur. Bovendien was hij ook 41 z'n dure medicamenten nog kwijt. NIEUWE PRIJSRAADSELS. We vervolgen de vorige week begonnen reeks met: 4. Maak hier een vogel van: RESTKE. 5. Ik kom van het varken. Wanneer je aan mijn naam twee letters toevoegt, maak je van mij een - om mee te slaan. 6. Zonder mij (vier letters) zouden er geen bossen zijn. Verlies ik mijn hoofd^ dan ben ik je vaders broer. Ik heet dan....? Inzenden na no. 9. SCHRIJVEN IN DE LUCHT. Sommige grote fabrieken maken ook in ons land wel reclame door de naam van hun product in de lucht te laten „schrij ven". De man, die dat doet, klimt met zijn vliegtuig meestal tot 4000 M. hoog. Daar is het gewoonlijk windstil, zodat de naam geruime tijd blijft staan, terwijl hij mede tot op grote afstand zichtbaar is. Hijzelf kan de letters, die hij. schrijft, niet zien. Hij werkt op het gevoel en maakt, om de letters even groot te krij gen, gebruik van een horloge, dat onder deden van een seconde aangeeft. Naar de tijd, die hij vliegt, meet hjj de .lengte van de letters af. De dikke rookwolken,, waarmee hij .„schrijft", ontstaan, doordat hij aan de uitlaatgassen van de vliegtuig motor een bepaalde scheikundige stof toe voegt. Herinneren jullie je nog, dat en kele jaren terug ook boven Texel zo'n Lichtschrijver aan de gang is geweest? jong, zoo beeldmooi en zoo ontzag lijk rijk. De toeschouwers waren in ex tase en allen rekten hun halzen uiit om. beter te zien, toen de geestelijke in zijn wit koorhemd naar voren kwam met zijn open boek. Geliefden, wij zijn hier tezamen ge komen voor de verbintenis van deze man Bij die woorden zag men plotseling de bruid langzaam ineenzakken voor het al taar, tot ze roerloos bleef liggen als eem geknakte witte bloem, haar bleek ge zichtje naar boven gekeerd, haar witte oogleden met de lange wimpers gesloten. De kanten sluier sleepte over de altaar- treden en het groote boeket van witte rozen en fijn groen gleed uit haar mach- telooze handen. Het eerste oogenblik was er niemand, die zich bewoog; het gebeurde al te plot seling en onverwacht. De menschen staar den en staarden met halfopen monden. Naast de kleine, beweginglooze bruid stond de bruidegom, groot en donker, met gefronste wenkbrauwen, terwijl een kjsur van boosheid hem naar de wangen steeg. De geestelijke met zijn wit haar en fijnbesmeden gezicht keek hulpeloos om! zich en zelfs de bruidsmeisjes schenen te zeer van streek om hulp te bieden. Het orgel zweeg plotseling, alsof ook de or ganist naar voren stormde om te zien. De geur der lelies dreef bedwelmend door de stille ruimte. (Wordt vervolgd.) ;iii!iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiaiiiiiii|||||| r. IAIs het staat in da Texelsche Courant. ||||||niiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|lllll IIIIIHIIIII VOOR DE VROUW. jj|H|iiiiiii:i!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiii.iii|lllll Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Illlll ||||||:l!l!!llll!lllllllllllllll!lllllllll!lllll!l!lll!!llllllllllllll!lllllJlllllllllll!IHIl|||||l 1 «■1 JL-

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4