U\ n a twf S \Jè r GEVLUCHT. Texelsohe Berichten Jaarverslag 1937 van het Texelsch Schapenstamboek VOOR DE VROUW. DE NIEUWE MODE JAPON MET BOLERO. VKK 2143. 'Bolero's zijn nu zeer in de mode. 21e zullen veel in afstekend materiaal gedra gen worden, b.v. in rood of donkerblauw. Aardig is steeds een combinatie, zooals hier is afgebeeld, n.l. een opgeknipte rok, een bolero van effen stof en bovendeel van bedrukte zijde. Patronen in de maten 40—42—4446. Prijs 35 ct. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. RECEPTEN. GESPOTEN AARDAPPELEN. Van goed gaargekookte aardappelen maakt men puree. Voeg er twee geklopte eie ren, een weinig nootrnuscaat een stukie boter en zooveel melk bij, dat de massa (die eerst geklopt moet worden) gemak kelijk met "de spuitzak in figuren of to rentjes kan worden gespoten. Wanneer de puree te nat is, blijven de torentjes niet in hun vorm. Men spuit ze op een vèt bakblik en zet dit in de oven tot ze lichtbruin zijn. NUTTIGE WENKEN Gummischortjes geregeld niet wa ter schoonmaken. Daarna met talkpoeder behandelen. Linoleum, dat verwaarloosd is, kan men een heel eind opknappen als men terpentijn of paraffine gebruikt. Shantung pas strijken wanneer de stof volkomen droog is. Spijkers in hard houtwerk slaan Het gaat makkelijker wanneer .jrtfen ze eerst in een stuk zeep steekt. Kurken tafelmatjes reinigt men met methyl-alcohol. Liefst buiten drogen. DE BABY-WASCH. Neem voor het wasschen van baby-goed Persil! Luiers moeten worden uitgespoeld;veel vuil wordt daardoor reeds verwijderd. Daarna kookt u de luiers volgens de Per- sU-methode, die op ieder pakje staat en spoelt ze eerst in heet water, vervolgens' zoo dikwijls in koud, tot alle zeepdeel- tjes verdwenen zijn. Persil werkt bij een temperatuur van 44 a 46 gr., dus in een lauwwarm sop, desinfecteerend, wat bij jonge kinderen belangrijk is. Bovendien blijft wollen goed in een koud Persil-sop zacht en soepel een eerste vereischte voor het teere baby-huidje. ALGEM. JAARVERGADERING COOP. BOERENLEENBANK. HET FINANC1EELE VERSLAG was als volgt: (zie ook ons nr. van 19 M!ei)j ONTVANGSTEN: Kas 31 Dec. 1936 f6690.01. Spaargel- gelden f 670353.99. Termijndeposito's f217937.78. Terugbetaalde voorschotten f204727.60. In loopende rekening van re keninghouders f759855.70; Centrale Bank f36S915.26; verkochte waarden f9000.-; afschrijving gebouwen f '2400; idem meu bilair f300; op de reserve gebrachte winst f7733.06; postchèque- en giro dienst f 171194.64; reserve D f '2000; rente van voorschotten f55638.57; rente in loopende rekening f 18857.13; rente van effecten f509.60: rente van de Centrale Bank f8535.22: provisie en kosten in loopende rekening f354.diversen f382.25. Totaal f2505384.81. FEUILLETON Plotseling scheen de ban verbroken te worden en alles was één en al verwar ring; de geestelijke bukte zich, een van de getuigen snelde toe en ondersteunde het bleeke hoofdje. Iemand bracht een waaier te voorschijn en de koster vloog weg om een glas water. Een dokter wrong zich van zijn plaats midden in een rij,, langs drie omvangrijke oude dames en knielde naast de beweginglooze gestalte,, zijn vingers aan de smalle pols. De stieU moeder van de bruid was één en al be reddering en zenuwachtigheid. Het orgel begon weer zachtjes te spelen, in een goedbedoelde poging om iets van de situ atie te redden. De menschen klommen op de banken, om beter te kunnen zien, of drongen naar voren, nieuwsgierig en las tig-hulpvaardig en liepen erg in de weg. Toen verzocht de geestelijke met luider stem, of allen zoo vriendelijk wilden zijn weer te gaan zitten, terwijl men met tegenzin aan dit verzoek gevolg gaf, werd' VKK 2143. 1 A Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Spaargelden f 541132.91_; termjjndeposi- to's f 111385.63; Voorschotten f 247930.u Uitgaven in loopende rekening: aan rekeninghouders f 649724.23; aan de Cen-i trale Bank f677331.82; Postchèque- en girodienst f 179080.63Reserve D. f3022.67. Uitgegeven rente: aan de Spaarbank voor spaargelden f 15771.86; idem voor termijndeposito's f46313.07; in loopende rekening f3585.40; Bijdrage Centrale Bank f225.80: Waarborgfonds en kapitaal voor biezondere doeleinden f 1015.35; Salarissen f3300.—; Afschrij vingen f 2700.Diverse uitgaven f3919.32; Op de reserve gebrachte winst f7733.06; Kas 31 Dec. 1937 f 11213.06. Totaal f2505384.81. De Balans sluit met een bedrag van f2421444.34. De vaste goederen komen er op voor ter waarde van f18400. Saldo winst f6154.04. BESTUUR. De heeren C. Zijm Sz. en H. Leber worden resp. als voorz. en lid van de Raad van Toezicht met alge- meene stemmen herkozen. de bewustelooze bruid weggedragen, tus- schen de palmen door, een zijdeur uit.. Men bracht haar door een lange, smalle gang in een kleine, rustjge kamer,, die als een soort van studeervertrek scheen dienst te doen. De stiefmoeder en een groepje' vrienden dromden mee en de geestelijke verzocht de aanwezigen, eenige oogenblik- ken rustig te willgn wachten. Het orgel scheen zich geheel hersteld te hebben en speelde gedempt rustige melodieën, maar de opgewonden menigte luisterde nauwe lijks. Ik vond, dat ze er al uitzag als een geest, toen ze binnenkwam., verklaarde de moeder van drie robuste zusters. Wat zielig hè? Ik denk dat ze niet sterk is. Waar is haar eigen moeder aan, gestorven mompelde een ander gewich tig, blij de eerste te zijn, die met zoo'n, verstandige theorie voor de dag kwam. Och. het arme kind. gympathiseerde een romantische vriendin. Ze heeft zich zeker overspannen met de toebereidse-j len. Was het geen zeldzaam knap paar? Ik ben een en al spanning om ze straks van het altaar terug te zien komen, hier, vlak langs. Ze zullen toch zeker het hu welijk niet uitstellen terwille van zoo'n gewone flauwte, wel? En door de heele kerk heen begonnen er overal vrouwen fluisterend te vertel len, hoe de dochter van haar zuster, of de schoonzuster van haar broer, of de WOLCONTROLE. E)e wolcontróle heeft dit jaar een grootere omvang gekregen. Niet minder dan 250 rammen- en 2347 ooienvachten werden gewogen en beoordeeld. In 1936 waren deze cijfers 159 en 1403. Voor vergelijking van de dit jaar met de drie voorafgaande jaren verkregen' resultaten der rammen moge liet onder staande overzicht dienen: we leden schaften zich goed fokmateriaal aan. De verkoop naar andere provincies in ons eigen land beperkte zich tot uitge zocht materiaal. Zooals u uit een toegezonden circu laire zal zijn gebleken, mogen, ingevolge een voorschrift van het Centraal Bureau voor de Schapenfokkerij in Nederland beneden bepaalde prijzen geen fokschapen meer naar het buitenland worden uilge- 1934 1935 1936 1937 Aantal rammen 102 125 159 250 Gemidd. gewicht der vachten in K.G. 6.12 6.13 6.12 5.91 Kwaliteiten Prima 53. 59.2 66. 67.2 Eerste in pet. van het 43.1 40.— 32.1 30.4 Tweede j aantal vachten. 2.9 0.8 0.6 1.6 Abnormaal 1 1.— 1.3 0.8 Blijkens bovenstaand overzicht neemt het percentage prima vachten regelmatig toe, doch was het laatste jaar het gemid deldgewicht der vachten jets lager. Aan gezien in het algemeen in 1937 de vachten in de wicht niet meevielen, behoeft dit tot een bepaalde conclusie geen aanlei ding te geven. Als bijdrage van dit verslag volgt van de rammen een gedetailleerd overzicht terwijl daarbij van de ooien alleen de bekroonde groepen ziin vermeld. AAN- EN VERKOOP VAN FOKDIEREN. Juist in de beste tijd voor de handel in fokschapen, n.l. in September en begin October, trad het mond- en klauwzeer als spelbreker op. Het aantal koopers werd steeds geringer en zij werden steeds terughoudender, terwijl de verkoopers hoe langer hoe dringender aanboden. Onze „bekende markten van geregis treerde ramlammeren" leverden van het bovenstaande een onmiskenbaar bewijs. De ongunstige omstandigheden in aan merking nemende, viel de handel nog niet tegen en de fokkers, die op de gehouden keuringen en tentoonstellingen succes had den gehad, wisten bijna hun geheele pro ductie voor nog loonende grijzen van de hand te doen. Hoewel de bestede prijzen op de ten toonstellingen te Den Burg en Alkmaari nog redenen tot voldoening gaven, waren echter toen reeds de voorboden van het naderende onheil te bespeuren. Wij registreerden 6 zendingen naar het buitenland, n.l. 3 naar België, 2 naari Frankrijk en 1 naar Zuid-Afrika. De beste afnemers vonden we dit jaar in ons eigen Gewest. Verschillende meu- voerd. Daarbij is nog de bepaling geko men, dat de uit te voeren dieren van be hoorlijke ontwikkeling en kwaliteit moe ten zijn. Wij zullen hopen, dat door deze maatregelen de uitvoer niet al te zeer zal worden belemmerd. TENTOONSTELLINGEN EN KEURINGEN. Aan de tentoonstellingen en fokdagen te Opmeer, Den Burg, Schagerbrug, Hoorn en Alkmaar werd de gebruikelijke medewerking verleend. Voor de Schapenfokdag op Texel ont vingen wij van Z.K.H. Prins Bernhard een medaille. Om de door T.E.S.O. beschikbaar ge stelde beker werd te Den Burg opnieuw gekampt. In 1936 was de heer M. Witte Jz. te Eierland en thans de heer Jb. Eel man Gz. te Oosterend winnaar. Hoewel in 1936 reeds een sterke stij ging van het aantal inzendingen viel waar te nemen, waren deze dit jaar nog veel grooter n.l. te Den Burg 242 tegen 146 in 1936 en te Alkmaar 301 tegen 171 in 1936. In de regelingen met de plaatselijke Vereenigingen inzake de organisatie der keuringen en tentoonstellingen kwamen geen verandering. De samenwerking was overal van de meest aangename aard. J. SIJP Jr., secretaris. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge PaardenverzekerLng D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! Er werd vervolgens meegedeeld, dat de rente was vastgeteld op 3 pet.; voor) gelden, dagelijks opzegbaar 2 pet.; voor voorschotten en credieten was de rente op 4 pet. vastgesteld. Er was voor4 f22.000. - aan hypotheken uitgegeven, terwijl de Dertig Polders een voorschot was gegeven van f 29050. In de daarna volgende rondvraag wer den eenige vragen van huishoudelijke aardi beantwoord. Door velen werd het zeer. betreurd, dat de vergadering zoo slecht bezocht werd. Ons werd verzocht van deze plaats er bij de leden met klem op aan te dringen, trouw ter vergadering te komen. Niet denken: Het rolt wel. Vroeger werd er 25 cent „boete" op gelegd aan allen, die zonder geldige reden niet verschenen waren. Moet het bestuur thans wederom tot deze maatregel gedwongen worden? Het bezoek was nog nimmer zoo slecht. Laat ons hopen, dat hier een gun stige wending komt. Daar varen alle leden wèl bij. tante van haar neef ook was flauwgeval len vlak vóór of tijdens haar huwelijks plechtigheid, tot Jiet iets doodgewoons begon te Iqken, bjjna een onderdeel van het feestprogramma. Intusschen lag Betty op een sofa in het kamertje, met een groep belangstellenden om haar heen. Haar oogen waren geslo ten en ze bewoog .zich niet. Ze snoof het vlugzout op, dat iemand te voor schijn had gebracht, en haar ademhaliijg was iets minder zwak dan tevoren, maar ze sloeg haar oogen niet op en gaf geen. antwoord, als men haar aansprak. Tenslotte boog haar stiefmoeder zich over haar heen en zei vlak aan haar oor: Elisabeth Stanhope, ga overeind zit ten en beheersch jezelf. Haar stem, was scherp en bevelend. Je stelt je bespottelijk aan. Je vader zou zich over jou schamen, als hij je nu zien kon. Dit was het argument, dat de laatste vijf jaren met succes was toegepast om haar in bedwang te houden. Betty sloeg haar droevige oogen op met een strakke uitdrukking erin, alsof zij zich met in spanning van al haar krachten rekenschap gaf van wat er om haar heen gebeurde.. Ik ben zoo moe, zei ze met een mat stemmetje. Zoudt u mij niet even wat op adem willen laten komen? De dokter knikte nadrukkelijk in de richting van de deur en dreef allen voor zich uit. VEILING H.B.G. Men schrijft ons: De Coop. Veiling H.B.G. (G.A.) te Lisse betaalt wederom 100 pet. uit. Al hoewel ook het afgeloopen seizoen de debiteuren scherp zijn nagegaan, mag niet verheeld worden, dat er door enkele un faire practijken en overlijden, dubieuzo posten zijn ontstaan. Hier staat tegen over, dat het overschot on het voorloopig Coöperatief geheven vedingspercentage van 6 pet. deze posten opvangt. Waar de omzet met 100 pet. vermeerderd is, is dit een dubbele felicitatie waard. Hier door komen aan het licht voor de zoo- veelste maal, duidelijk de voordeelen, ver bonden aan het coöperatief veilen. Wij belasten ons met het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlandsche bladen. Geen prijsverhooging. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Over een enkel minuutje zal ze wel weer de oude zjjn. Gaat u allemaal heen en gun haar dan tiid om tot zichzelf te komen. Ze is alleen maar uitgeput van «motie en opwinding. Ze sloeg haar oogen op en keek schuw de kamer rond. Er was nfiemand meer,, en de deur was dicht. Ze kon het ge fluister en gesmiespel in de gang duide lijk hooren. Wild keek ze om zich heen, met een verdwaasde hoop op ontsnap ping. De twee ramen hadden zware gor dijnen, een smalle kier gaf uitzicht op 'n blinde muur. Ze sprong zacht en vlug op en keek naar buiten. Er was een steenem plaatsje ver beneden het raam. Geruisch- loos liep ze de kamer door en probeerde een deur. Ze gaf toegang tot een diepe muurkast, overvol met stoffige gezang boeken. Vlug sloot zij ze weer en glipte terug naar de sofa, juist op tijd, want de gangdeur ging open en de dokter kwam terug. Ze zag een glimp van de anderen* die bezorgd door 'de half open deur gluurden. Ze riep al haar zelfbeheersching te hulp. Ik voel me een heeleboel beter, dok ter, zei ze kalm. Zoudt u willen vragen, of ze Bertrand even bij me willen sturen? Zeker, zei de dokter hoffelijk en ging weer terug naar de deur, die hij' half achter zich sloot, terwijl hij met gedempte stem tiaar verzoek overbracht. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4