TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Woensdag 18 Mei 1938 De Bijenteelt op Texel. in. Texelsche B richten HEEL TEXEL WEET HET sobureau voor de Vlidden- Zooals we reeds opmerkten, hebben we een bezoek gebracht aan het bedrijf van de heer N. Kortenhoeveti, de grootste bijenhouder op Texel. De heer Korten-, hoeven heeft ons welwillend zijn geheel© bedrijf laten zien en het was de moeite waard. Het verwonderde ons dan ook niet, te hooren, dat in de zomer vele gas ten eens een kijkje komen nemen. Bang behoeft men heusch niet te zijn; de heen Kortenhoeven zal wel zorgen, dat het bijenvolkje geen kwaad doet. We hebben een kijkje mogen nemen in een der kas ten. Dadelijk valt daarbij op, dat het broedsel zich in een bolvorm in de kasten bevindt. In de raten, welke zich in het midden van de kast bevinden^ kan men. het meeste broedsel aantreffen, naar bui ten toe vermindert dit langzamerhand. De bijen zetten het broedsel op deze wijze aan, omdat zoo de cellen de grootste warmte hebben. Tusschen de andere bijen ontdekten we ook de koningin niet dan nadat de heer Kortenhoeven haar ons, had aangewezen. de ziel van het bijen volk. Als het volk op kracht is, dus wan neer alles vol broedsel en vol honing is, wordt de koningin gedwongen uit eigen beweging doet zij dit niet eenige .koninginnecellen aan te zetten. Komt er een jonge koningin, dan zwermt de oude koningin met een deel van het volk uit. Dit is echter nooit in het belang van de bijenhouder; het volk wordt dan immers verdeeld en dientengevolge verzwakt. Voor zoover dit dan ook mogelijk is, wordt het zwermen tegengegaan. Herhaaldelijk kwamen bijen de kast binnen met aan een van hun pooten een „balletje stuifmeel, dat tot voedsel van de jonge bijen dient. Aan de kleuren van dit stuifmeel kan men de bloemen herken nen, waarvan het afkomstig is. Het is een aardig gezicht, die diertjes te zien vliegen met zoo'n klein voor de bijen groot balletje aan een der achterpooten. WESPENPLAACj. Plotseling zagen we rond een der kas ten een wesp vliegen. De heer Kortenhoe ven ging er dadelijk op af en wist de; ESPERANTO. EXCURSIE NAAR TEXEL. Pastro Andreo Cseh. De Noord-Hollandsche Esperanto Pro paganda Vereen. „La Norda Stelo" heeft het voorstel van de Texelsche Esperanto, Federatie „Kune ni venkos", de traditio- neele excursie op Hemelvaartsdag naar ons eiland dit jaar weer te doen plaats/ hebben, aanvaard. Donderdag 26 Mei zal voor de Esperantisten en voor die van ons eiland in het biezonder, weer be langrijk worden. De bijeenkomst zal deze keer plaats hebben in Hotel-Pension j,Ca lifornië". Daar het in het winterseizoen met mogelijk was een gepaste herden kingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Esperanto te organiseeren, heeft het bestuur van „Kune ni venkos" gemeend, deze gele genheid te moeten gebruiken om ook hier uiting te geven aan haar dank jegens de samensteller van het Esperanto, Dr. L. L. Zamenhof. Voor het uitspreken van de herden kingsrede werd een uitnoodiging gezon den aan de thans in Den Haeg vertoe vende Roemeensche Esperantist-idealist-, propagandist Pastro Andreo Cseh, voor wie iedere Esperantist uit de heele we reld oprechte eerbied en bewondering heeft; hij is de auteur van de terecht be faamde Cseh-methode. Aanvankelijk werd door.de onmogelijk heid om van Den Haag uit bijtijds op Texel te komen, een afwijzend antwoord ontvangen. Dank zij echter de heropening van de K.L.M.-dienst is het hem nu mo gelijk reeds des morgens om half tien. ons eiland te bereiken. Op het vliegveld zal hij door eenige leden van „Kune ni venkos worden opgewacht. De Esperantisten van elders komen met de boot van 9.10 uit Dien Helder. Na aankomst te Oudeschild worden ze per autobus (zeker verscheidene) via Den Burg naar Californië vervoerd. Zie ver der in een volgend nummer. wesp' te dooden. Dat zijn schadelijke insecten voor de bijenhouders, zoo vertelde hij ons. Ook zij verzamelen honing, doch daar hebben de imkers niets aan. De afd. Texel van, de Nederl. Vereen, tot Bevordering van1 de Bijenteelt is dan ook van plan dit jaar indien het noodig is een premie uit te loven voor ieder wespennest, dat wordt aangebracht. Als de plaats maar bekend is, zullen Ue imkers de nesten wel ver nietigen. Wanneer zal het noodig zijn? vroe gen wij. Als de plaag even groot is als vorig jaar, want toen was het verschrikkelijk. De wespen overwinteren niet in kolo nies, doch afzonderlijk. Iedere wesp is dan in het voorjaar in staat een nieuwe kolonie te vormen. Als men dus in deze tijd een wesp doodt, heeft men groote kans een geheel wespenvolk te hebben, uitgeroeid, of beter gezegd heeft men voorkomen, dat een wespenvolk zich heeft kunnen vormen. GEEN BIJEN IMPORTEEREN. Ook de import van bijen kwam ter sprake. De heer Kortenhoeven bleek hier ten zeerste tegen. Als reden, om tot im port over te gaan, wordt wel eens ge noemd: de degeneratie van het Neder- landsche ras. Dit is echter volgens de lieer Kortenhoeven een sprookje. Van degene ratie is geen sprake. Waarom dan impor teeren? De invoer van andere rassen brengt tal van risico's met zich mee. De vrees bestaat, dat de zeer besmettelijke bijenziekten, die in andere landen voorko men, zich dan ook in ons land zullen ver breiden. Voorts is het nog in het geheel niet gezegd, dat de import-bijen tegen het zoo wisselvallige Nederlandsche klimaat bestand zijn. De heer Kortenhoeven was 7elfs van meening, dat juist door het in voeren van vreemde koninginnen degene ratie van het ras zou kunnen ontstaan. OM EEN KRACHTIG VOLK TE KRIJGEN. Al verscheidene malen hebben wij ge sproken over een krachtig volk. Hoe nu dit te verkrijgen? De heer Kortenhoeven gaf ons het ant woord. In de eerste plaats door het zwer men te voorkomen. Voorts door vol doende bij te voeren en ten slotte door het volk behoorlijk ruimte te geven om zich te ontwikkelen. Een krachtig bijenvolk is het streven van iedere imker. Immers, dat is de waar borg voor een goede oogst. We eindigen met de wenselp ci.at de Texelsche bjjenhouders hun bijenvolk sterk mrgen krijgen of behouden, opdat zij een rijke hoeveelheid honing zullen mogen oogsten. H. HOE LAAT .5 rOOMBOOTDIENST i EXEL—DEN HELDER v.v Op werkdagen van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 420; 7.05. Op Zon- en Feestdagen. Van Texel: 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05. ^UTOBUSUiENSTEN DEN BURG-DE KOOG v.v. Van Den Burg: 8.15; 12.-*; 4.-§; 5.30. Van De Koog: 8.30; 12.15*; 4.15§; 6.—. Niet op Woensdag en Zaterdag. Alleen op Woensdag en Zaterdag. DE COCKSDORP- DEN BURG v> Van De C.: 7.55; 10.—; 13.20; 16.30. Van Den Burg: 8.30; 11,15.45; 17.20 Woensdags en Zaterdags vertrek van Den Burg 14,— in plaats van 15.45. Op Zon- en feestdagen: vertrek van De Cocksdorp 9.30; van Den Burg 10.30. EOOTDIENST. Den Oever Texel Vlieland Terschelling v.v. Deze dienst wordt door Reederij Doek- sen onderhouden van 2 Juli tot en met 31 Augustus, in aansluiting op „Burma- niadienst" van Amsterdam. Maandag, Woensdag en Vrijdag ver trek van Terschelling en Vlieland naar Texel en Den Oever: 10 uur. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag ver trek van Den Oever naar Texel plm. 14 uur; van Texel naar Vlieland en Ter schelling plm. 15 u. 10. Tarief: Texel-Vlieland of omgekeerd: le klas f 1.25, 2e klas f 1. Texel-Terschelling of omgekeerd: le klas f 1.25, 2e klas ook f 1.25. Den Oever-Texel of omgekeerd: le klas f 0.75, 2e klas f 0.50. Kinderen beneden 10 jaar half geld. O Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Het brandt ln Nederland. Op deze foto ziet men de brandweer bezig met het blusschen van der brand in Vollenhoven's Olieslagerij te Amersfoort, van welke fabriek niets bleef gespaard. TEXEL IN TREK. Zaterdag werd te Gent, in België, een groote miniatuur-ballon-wedstrijd gehou den. Dat kwamen we aan de weet, door dat hier en daar op ons eiland een bal lonnetje met een desbetreffend opschriitt terecht is gekomen. Zoo vond Jac. Roeper Mz., De Waal, er Zondagmiddag 3 uur een in Waalen- burg; Jb. Huisman Cz., Den Hoorn, trof er Zondagmiddag 4 uur een in het Noordvlak bij paal 13. Er was een kaait aan verbonden met liet verzoek om terug zending. Wellicht valt er nog een prijsje op voor de vinders, wanneer de gevon den ballons de verste reizen hebben g. maakt. ATLASSEN, groot en klein! O Daarvoor wil ieder in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. zijn. <5- rji ©-o-©*®-,?©* O VOORDRACHT VAN DR. VAN SCHELVEN. Zielkunde en Levenskunst. -Onlangs heeft het Utrechtsch Nieuws blad zijn lezers verschillende vragen voor gelegd op het gebied van de radio. Uit de ontvangen antwoorden bleek, dat de programma's van de Radio Volksuniversi teit (R.V.U.) over het algemeen biezon der in trek zijn; vooral naar de lezingen van dr. Th. van Schelven, zenuwarts te Den Haag, werd gaarne geluisterd. Dit verklaart ook de groote belangstelling^ welke voor boeken van de hand van de. e psycholoog aan de dag wordt gelegd.- Toen „Wat maakt gij van uw leven" ver- schoen, mochten er door Boekhandel' Parkstraat geen vijf, geen tien, maar tien tallen worden ge'everd. Zoo behoeft het dus geen verwondering te wekken, dat wij in de serie „voordrachten voor a'oon- ne's Texelsche Courant" gaarne ook een causerie van Dr. Th. van Schelven op namen. Dat ging echter zoo eenvoudig niet, want zijn drukke practijk en zijn radio-lezingen maakten het Dr. Van Schel ven wel heel moeilijk om „uit te breken". Maar al moest het dan Mei worden we hebben het genoegen gehad, dat toch aan ons verzoek gehoor werd gegever-. Vrijdag 13 Mei heeft Dr. Th. van Schel ven in Pen's Zaal niet tot de laatste^ plaats, maar toch flink bezet een voordracht gehouden over bovengemeld' onderwerp en daarmee de luisteraars, die biezonder aandachtig waren, zeker aan, zich verplicht. V „Het leven is een Kunst, waarin maar te velen dilettanten blijven". Zoo schreef Carmen Sylva. Over deze „le venskunst" was het, dat Dr. Van Schel ven gesproken heeft op de aan radio luisteraars bekende, genoeglijke, bevatte lijke en altoos interessante wijze. Wie het geluk vinden en het ongeluk ontloopen wil, behoeft noodzakelijk ken nis van de osvchologie, van de zielkunde. Spreker wees op de wetten, waardoor deze wordt beheerscht en besprak de perioden, welke men in het leven van de mensch onderscheidt. Daarbij wees hij op de „wetmatigheid" van diverse verschijn selen, op de vele punten van overeen komst tusschen zekere groepen van men- schen, hoe verschillend zij in psychisch opzicht ook mogen zijn. Wat over ka rakterkunde werd meegedeeld, was ze ker interessant. Merkwaardig is wel, dat HAIs het slaat in de Texelsche Courant. verschillende rassen in psychisch opzicht zoo weinig uiteeiiloopcn en wel minder naarmate ze op hetzelfde geestelijke peil worden gebracht. Dat men aan liet uiter lijk van de mensch zekere feiten omtrent zijn wezen zou kunnen afleiden (a la Lombroso) noemde spr. een praatje uit de oude doos. Er zijn edele figuren met een uiterlijk, dat aan een misdadiger doet denken. Ook liet omgekeerde komt voor. Met iemands handschrift staat het er net zoo voor. (Dok dit geeft geen betrouw bare maatstaf, licht leidt het ons op een dwaalspoor. Uitvoerig wijdt spr. uit over de studie, welke wijlen Dr. Hymans van de karakters maakte. Deze geleerde psycho loog wilde de mensch een sleutel geven, waarmee hij zich een gelukkige toekomst zou kunnen ontsluiten. Maar hij heeft deze arbeid niet kunnen voleinden. De resultaten van zijn studie hebben het leed in de wereld, dat te ontkomen zou zijn, niet kunnen verminderen. Nochtans moet er met klem op worden aangedrongen, dat men aan karakterkunde meer aan dacht wijdt. Daarmee zou veel ongeluk- uit de wereld gebannen kunnen worden. Begrijp uzelf; althans: streef daarnaar. Vraag uzelf keer op keer af: Wat maak ik van mijn leven en bedenk, dat er ook geestelijke wetten zijn, die men niet over treden kan zonder daarvoor gestraft te worden. Spot niet met de ernst van uw bestaan. Van nature is de mensch een zekere onverschilligheid eigen. Waak er voor, dat u daarmee uw naaste niet treft. Ver zuim niet, de wereld in uzelf te leereiii kennen en op te bouwen. Leef in harmo nie met uzelf. Veel fouten zijn te vermij den. Spiegel u aan anderen. Maak stu die van uw omgeving en Ij^gin met uzelf. In de pauze stelde Dr. van Schelven ieder in de gelegenheid hem schriftelijke vragen te doen toekomen; daarna werderj deze beantwoord Ze hadden o.a. betrek king op schriftelijke cursussen in psycho logie, op strengheid in de opvoeding, on overwinning van een minderwaardig heidsgevoel, op slapeloosheid en op de mogelijkheid van genezing van krank zinnigen. Aan het slot van zijn alleszins be langwekkende voordracht gaf spr. een samenvatting van hetgeen hij deze avond- besproken had: Meer kennis. Wacht niet tot het onheil vlak yoor de deur staat of reeds heeft' plaats gegrepen, maar begin met zelf opvoeding, zoo gauw als ge maar kunt. MIDDENSTANDERS. CL3C2D"3ÜG Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. ff) Handelsinformatie- en Incas- C] O stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len Een volledig prospectus, O O waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de I I-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- 9 vTage p.r- verstrekt N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor MidJenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. OOOCCCQCDÜ S3

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5