min DE COCKSDORP. DE LUCHTVAARTAVOND. VAN DE BOEKENPLANK NIEUWE BOEKEN: TEXELS POLDERLAND Door de voortdurende afneming van de kuststrook op de noordoostpunt van Texel tengevolge van het steeds land waarts dringen van de stroomgeul zoo schreven Gedeputeerde Staten in hun voordracht aan de Staten loopt de al daar zeer smalle duinenrij gevaar eerlang te bezwijken, in welk geval het tot de polder Eierland behoorende buitenland' verloren zou gaan en het zeewater zou komen te staan tegen de iu 1904 aange legde inlaagdijk of zanddijk, die dan de noordelijke waterkeering van de polder zou vormen. Voorts is. iets verder oost waarts, door dezelfde oorzaak de buiten de zeedijk van Eierland gelegen, aan een particulier toebehoorende polder de Vol harding reeds thans aan overstrooming, blootgesteld, zoodat daar ter plaatse de* dijk van Eierland rechtstreeks tot kee- ring van het zeewater in staat moet zijn. Het bestuur was er door Oedep. Sta ten naar zij mededeelden op gewezen,, dat het eerlang voor de noodzakelijkheid zou komen te staan afdoende maatregelen tot verzekering van de veiligheid van zijn gebied te treffen. (Dat is ook inderdaad' gebeurd. Maart 1938 kwam de inlaagdijk gereed. Red.) Ten einde, indien dat tijdstip zou zijn aangebroken, over de noodige geldmiddelen te kunnen be schikken. gaven Oedep. Staten daarbij de vorming van een reservefonds in 36 GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., Den Burg fl. N.N., De Koog fl.— BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Zaterdag a.s. vangen des avonds om half acht op het terrein achter de voor malige R.K. School de schietoefeningen voor de B.V.L. weer aan. HANDELSREGISTER. Den Hoorn: N.V. Zuivelfabriek De On derneming, benoeming gevolmachtigde en statutenwijziging. NAAR WIERINGEN. Zondag a.s. zal de Doopsgezinde Jon gerenkring naar Wieringen gaan om een Kringdag van de Doppsgezinde Jongeren- vereen. uit de kop van Noord-Holland bij te wonen. ONDERLING ZIEKENFONDS. Men verzoekt ons te plaatsen: In een Maandagavond gehouden verga dering van de bijna voltallige commissie voor het Onderlinge Ziekenfonds op Texel werd de toestand van het nieuw opge richte fonds besproken. Besloten werd de pogingen tot erkenning van het On derlinge Ziekenfonds hier. door de Maat schappij van Geneeskunst, kraehtjg te bjiiven voortzetten. De ruim 1600 verzekerden, die zich heb ben opgegeven, wenschen niets liever dan dat door overleg met genoemde Maat schappij een regeling tot stand komt, be treffende de honoraria van de huisartsen en specialisten en dat de invoering van de vrije artsenkeuze wordt gewaarborgd. De commissie besloot zich nogmaals tot de Centrale Bond van Ziekenfondsen te wenden,teneinde het gestelde doel te kunnen bereiken en doet een beroep op de verzekerden om voor de versterking van het Onderlinge Fonds te blijven ijve ren, dan zal succes niet uitblijven. LUCHTVAARTLESSEN Op alle Texelsche scholen. Maandag en Dinsdag heeft de heer A. J. Ginkel, propagandist van de K.L.M., op de verschillende scholen van ons eiland een luchtvaartles gegeven. Ook vandaag krijgen nog een paar scholen een beurt. We waren gisteren in de gelegenheid een dergelijke les in de ULO-school te Den Burg bij te wonen. Aan de hand van een tweetal vliegtuigmodellen van deDou- glas en de F 36 legde de heer Van Ginkel de elementaire beginselen van 't vliegen uit. Op duidelijke wijze toonde hij daarbij aan, hoe het vliegtuig, dat toch zooveel zwaarder is dan de lucht de F 36 weegt geheel belast 16.5 ton niet valt, doordat de zwaartekracht dooi de z.g. „liftkracht" wordt opgeheven. Ook aan het zweefvliegen wijdde spr. nog eenige minuten. Hiervoor bleek on der de jeugd groote belangstelling te bestaan. De besturing van een vliegtuig leek, te oordeelen naar wat de heer Van Ginkel daarvan vertelde, doodeenvoudig. Trou wens, de heer Van Ginkel bleek er slag van te hebben alles op eenvoudige en dui delijke wijze toe te lichten. We gelooven danook stellig, dat de jongens van deze lessen veel hebben opgestoken. Het vliegen is tegenwoordig zoo be langrijk, dat het wenschelijk is, dat men er ook wat van weet. De heer Van Ginkel stelde de jonge lui onder de les telkens vragen, die voor het meerendeel goed werden beantwoord. Een uur is zóó om. Eigenlijk kwam er veel te gauw een eind aan de luchtvaart- les; een les, die zich kenmerkte door een aangename, gezelljge sfeer. H. VOORHEEN EN THANS. overweging, waaruit althans een deel der kosten van de noodige werken zou kun nen worden bestreden. Het bestuur is bevoegd, zoowel de in de polder inwonenden, die daarin niet ge land zijn, als de ingelanden binnen zijn gebied, tijdelijk tot het doen van persoon lijke diensten op te roepen, tot bewa king en verdediging van de waterkeerin- gen bij dreigend gevaar of tot hulp in geval van doorbraak en van hen ten be-' hoeve van die verdediging verstrekkingen van last- en trekdieren, voer- en vaartui gen en gereedschappen te vorderen. De aard en de duur dezer diensten en verstrekkingen en wat daartoe verder betrekking heelt, worden bij verordening geregeld. BESTUUR. Het bestuur wordt uitgeoefend door 'n college van dagelijksch bestuur en college van hoofdingelanden. Het college van dagelijksch bestuur bestaat uit een dijkgraaf en vier heemra den. dat van hoofdingelanden uit zes hoofdingelanden. De dijkgraaf en de heemraden worden benoemd door de Koningin. Hoofdinge landen maken daarvoor een aanbeveling op van drie personen. Hoofdingelanden worden gekozen door stemgerechtigde ingelanden, met candi- daatstelling. 37 KENT U TEXEL De 12e en laatste foto van deze wed strijd, alsmede een invulbiljet nemen we Zaterdagop. We hopen weer heel veel op lossingen te mogen ontvangen. WONINGBOUW De heer J. van der Pijl zal op een perceel land van de heer P. W. Swama, gelegen aan de Waalderweg, tegenover Sonnevanck, een woning doen bouwen UITSLAG AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft het baggeren van stortsteen en het verwerken van die steen aan de kop van de stuifdjj k op de Hors op Texel gegund aan O.J.Bosker op Wieringen. C. S. PONGER. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. S. Ponger, thans woonachtig te Am stelveen, is Vrijdag geslaagd voor het doctoraal examen in de Archaeologie en kunstgeschiedenis aan de Gem. Universi teit te Amsterdam. We Teïiciteeren de heer Ponger van harte met dit succes Voor de lezers van ons blad is hij door bijdragen van zijn hand zeker geen onbekende. V.V.V.-GEBOUW. Nu Lokaal Den Burg voor een aan tal jaren door de Firma Frans Zegel, is gehuurd, ziet de V.V.V. uit naar eén andere gelegenheid voor de vestiging van een kantoor. Zou het wellicht mogelijk zijn, de Waag op de Visehmarkt daar voor te bestemmen Wanneer dit ge- gebouwtje onder deskundige leiding voor zijn nieuwe bestemming wordt ingericht men zal wel met de helft van de ruim te kunnen volstaan zooveel mogelijk met behoud van de oorspronkelijke stijl ramen met kleinCj in lood gevatte rui ten zal het aanzien van de Waag er zeker niet minder op worden. BOND VAN BOERINNEN. en andere Plattelandsvrouwen. In een gisteravond in de Lagere Land bouwschool gehouden 'bijeenkomst van de afd. Texel van bovengenoemde Bond heeft mej. Dijksterhuis, propagandiste van de Koninkl. Nederl. Zoutindustrie te Boe- kelo, pen causerie over de zoutwinning en een pleidooi voor het Nederlandsch pro duct gehouden. (verslag volgt) De voorzitster, mevr. W.Kamp-Neu- becker, zeide, dat door onvoorziene om standigheden de excursie naar het P.E.N.-i gebouw te Bloemendaal niet doorgaat, Voor een volgende week Vrijdag te hou den excursie naar Schiphol en naar een tentoonstelling van binnenhuisarchitectuur te Amsterdam, gaven zich reeds 39 da mes op. Men kan zich nog opgeven tot HEDEN-avond zeven uur bij een der bestuursleden. HET NOORDEN. SRANDJE. ,Meierblis gespeeld". Doordat een jongetje van vier jaar met lucifers speelde, is een hooischelf van de heer C. Witte, St. Marcus, in polder 't Noorden, in brand geraakt. De schelf stond bij een oude schuur, maar de brand leverde geen gevaar op, daar de weers omstandigheden gunstig waren en de brandspuit van Oosterend hulp ver leende. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater 30NJA HENIE EN WARNER OLAND. Van Vrijdagavond af zult u deze beide beroemdheden op het witte doek kun nen bewonderen, resp. in de films: „Een, meisje uit duizend" en „Charlie Chan in Monte Carlo". Tot voor kort was Sonja Henie in de filmstudio's nog een grogte onbekende. Zij was echter een be roemdheid: hoevele jaren achtereen was zij niet wereldkampioen schoonrijden op schaatsen? Sonja Henie wist ook als filmster lauweren te oogs(ten. In deze film kunt u haar bewonderen als speelster, maar ook als ijskoningin, die met onge kende gratie haar figuren op de spiegel gladde vloer uitbeeldt. Voor Warner Oland is de creatie van Charlie Chan een gelukkige vonds .geble ken, die hem succes op succes Dracht. En verdiend. DE LUCHTLIJN OP AMSTERDAM. Tot en met 1 Oct. alle werkdagen; van 19 Juni t.in. 25 Sept. ook Zon dags. Van Texel: 8,45; A 2.40; B4.45; B6.15; 7.15. Van Amsterdam: 8.00; A 2,B4. B 5.30; 6.30. A: van 16 Mei t.m. 14 Juni en van 19 Sept. t.m. 1 Oct. alleen Zaterdags;van 15 Juni t.m. 17 Sept. alle werkdagen. B: alleen Zaterdags; facultatief. De Luchtvaartavonden, welke de K.L.M. in samenwerking met de Texelsche Cou rant, (haar agente voor het heele eiland) voor dit blad houdt, blijken algemeen belangstelling te trekken. En terecht. Wat de K.L.M. op zoo'n avond biedt, is werke lijk de moeite waard. Begonnen wordt met een korte causerie, waarin de heer Van Ginkel zich doet kennen als een vlot spreker, die zijn stof volkomen beheerscht en waarbij een serie fraaie lichtbeelden wordt vertoond. Na de pauze een lucht vaartfilm, welke drie kwartier duurt. Ze geeft verrassend mooie luchtopna men, maar laat ook zien, hoe jongelui tot verkeersvlieger worden opgeleid. Het zijn rare bokkesprongen, welke zco'n lesvlieg- tuig eerst maakt, maar al doende leer4* men, ook zoo'n toestel besturen. We schreven over zweefvliegtuigen en over modellenbouw. Ook daarvan geeft de film interessante biezonderheden. Merk-1 waardig is het te zien, hoe deze toestellenl gestart worden; en hoe ze dan geruime tijd zweven en op sierlijke wjjze weer om laag komen. Een film waarin jong en oud plezier zullen hebben. Wat Cocksdorpers zeker interesseeren zal is het feit, dat als extra nummer o.a. vertoond zullen worden opnamen van het Eierlandsche Eeuwfeest en van de nieuwe inlaagdijk. De entreeprijs is, dank zij de K.L.M., ditmaal extra laag: 20 ct. Indien er nog kaarten mochten zijn, ra den we aan, spoedig te koopen. Vermelding verdient, (lat door de hee- ren O. Goünga en P. Spigt een lichtbak van biezonder groote afmeting is vervaar digd. Hij vertoont het opschrift „In 1938 reist u toch allen mee met de Douglas 2", en maakt des avonds met zijn vele ge kleurde electrisehe lampjes een keurig ef fect. Een mooi stuk werk, dat de K.L.M. zeker zal waardeenen. De lichtbak (werd), wordt geplaatst in de zalen waar een K. L.M.-avond (is) wordt gegeven. ELCK WAT WILS. |||||||!III1,|H" Spoorwegen. Chicago is het eind punt van 3S spoorwegen, terwijl er dage lijks ongeveer 34800 wagons aankomen of vertrekken. Weet u, dat de eerste werkelijke postzegels in 1847 op brieven geplakt werden Aardappelen. De menschen eten te genwoordig veel minder aardappelen, n.l. drievijfde van wat men vroeger placht te eten. ||||||:il!lllllll!llllli:illlllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!illli:i'i:: (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat. - G. Lemaire, Groote man in kleine stad, 200 blz., geïll., f3.40. Stuart Cloete, Wentelende wielen, 478 blz., geb. f4.90. - A. Viruly, Logboek, 240 blz., geb. f 3.90. Dr. W. Berkelbach v.d. Sprenkel, e.a., De pelgrimstocht der Menschheid. Nieuwe geïll. wereldgeschiedenis van de oudste tijden tot op heden, 744 blz., geb. f 4.95. Dr. Jan Romein, De lage landen b'ij de zee, '712 blz., geb. 4.95. - P. R. O. Peller e.a., Tusschen gras mat en stratosTeer, geïll. Luchtvaart encyclopedie, 510 kol., geb. f3.65. Joost van den Vondel, Volledige dicht- verken en oorspronkelijk proza, verzorgd en ingeleiddoor Albert Verwey, 1452 blz., thans nog geb. f7.90. (De prijs wordt spoedig verhoogd.) - Leonhard Huizinga, Het vierde ge slacht, 288 blz., geb. 1'3.90. - Nieuwe Geïll. Bijbel, schitterend verzorgd en toch slechts geb. f7.90. Hervey Allen, De kleine Madonna, 298 blz., geb. f3.90. - Nol 3insbergen, D. Mooy en Dr. G J. van Oordt, Zien is kennen. Zakde- termineerboek van alle in Nederland voorkomende vogels. Met 311 afb. in na tuurlijke kleuren, geb. f4.90. J. Drijver, Texel, het Vogeleiland, 312 blz., geb. f4.90. Jan. P. Strijbos, Waar de stilte spreekt, 212 blz., geb. f2.90. - Paul Eiper, Op reiö met mensch en dier, 214 blz., geb. f2.25. - Dr. Th. van Schelven, Wat maakt gij van uw leven 202 blz., geb. f 2.90. - Dr. Th. ran Schelven, Weten, be grijpen, handelen, 376 blz., geb. f3.90. - Johan Luger, De kleine misdaad, 232 blz., geb. f 1.90. - Francois Pauwels, Boeven en bur gers, 242 bl.z, geb. f 2.90. - Ch. de Coster, Uilenspiegel ;n lamme Goedzak, 432 blz., geb. 12.90. Birgit Lange, De Ringmuur, 280 blz., geb. f 3.90. - Ebba Pauli, De kluizenaar, 208 blz., f 2.90. B. A. C. Ballintijn, Inkomsten- en Vermogensbelasting. Met uitvoerig re gister. Geheel bijgewerkt tot Maart '38. 128 blz. f 1.50. Prot. Mr. A. C. Josephus Jitta, Het wezen der democratie, 32 blz. f0.50. - Dr. H. J. Pos, De zin der weten schap, 28 blz. f0.75. - Dr. P. Sterkman, De beteekenis van Descartes' wijsgeerige methode. 40 blz. f 0.75. J. Mulder, Pleidooi voor één Chris telijke volksschool. 16 blz. f0.25. - Dra A W. Kersbergen, Onderwijs en Nationaal Socialisme. 32 blz. f0.25. - Prof. Mr. H. R. Hoetink, De vrij heid der wetenschap. 32 blz. f 0.25. Menssana, Het bereikbare Utopia. 86 blz. f0.75. A. J. Bothenius Brouwer, Drie at- stammelingen van den Zwijger. 74 blz. f 0.90. Dr. Ralph H. Major, Leven en dood. 294 blz., ing. f3.25; geb. f3.90. De Wereldjamboree 1937. Zangbun del. .112 blz. f 0.65. Dr. 'J. A. Kok, Naar het absolute nulpunt. Met een voorwoord van Prot. Dr. W.H. Keesom. 12 afb., 96 blz. f0.90. Mr. A. Hustin, Tusschen Tafelberg en Zambesi. Met vignetten en teekenin- gen. 100 blz. f0.85. Dr. A. Wanders, De maan dichtbij. Met 17 illustraties. 94 blz., 'f0.85. Dr. Th. Stichting Louis Pasteur. Een schets van zijn leven en werken. 96 blz., f 0.70. Sinclair Lewis, Ouders in opstand. 336 blz., ing. f2.90; geb. f3.90. Elisabeth Zernike, Morgen weer licht. 216 blz., ing. f 2.90; geb. f3.75. Louis Golding, Toch danst Mirono- va. 312 blz., ing. f2.90; geb. f3.90. A W. J. Mulder (Conservatrice Oranje Nassau Museum^: Jubileum-album 1898-1930, Koningin Wilhelmina. Met 3 losse kleurendrukfoto's en «Een zeer groot aantal andere foto's, f 1.90. GERTH SCHREINER: WIJ LEVEN IN HOLLAND. Over ons land, zijn bevolking, schoon heid en gebreken is door buitenlanders al heel wat geschreven, op waardeerende, critische, ernstige en humoristische toon; door vreemdelingen, die een vluchtig en die een langer* bezoek aan ons land brach ten. In bovengenoemd boek is iemand aan het woord, die zich er niet met een Jantje van Leiden afmaakt. Hij heeft een ernstige studie gemaakt van ons land en zijn bewoners. Zijn oordeel is dus bezon ken en daarom is het interessant te lezen, hoe deze vreemdeling ons ziet. Schreiner vertelt ons onder aanvoering van tal van bewijzen en op een humoristische manier. Een ieder leze dit alleraardigste boekje. (Uit: Ned. Bibliographic, onder redac tie van Dr. P. H. Ritter Jr.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6